BRONCHITIS ABDOSIR00P Tweed© Blad van „PEEL El MAAS v Grootvader en kleinzoon. Reinigingsdienst Het Winkelwerk tijdenbesluit. FEUILLETON ZATERDAG 28 DECEMBER 1929 Vijftigste Jaargang No. 52 19 te Ven ray. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat degenen, die gebruik wenschen te maken van den Gemeentelijken Reinigingsdienst, zich in den loop der maand kunnen aanmelden bij den Gemeente-Ontvanger. Het verschul digde bedrag a f 5 moet gelijktijdig worden gestort. Degenen, die reeds bij den Reini gingsdienst zijn aangesloten, behoeven zich niet opnieuw aan te melden. Hun wordt de kwitantie begin Januari a.s. aan huis gepresenteerd. Nogmaals zij in het kort de rege ling van den dienst aangegeven: 1De reiniginsdienst zal voorloo- pig omvatten het navolgende gedeelte der gemeente Kruisstraat te begin nen bij de brouwerij van Hulsman, Paterslaan, Langstraat vanaf de Ma rechausseekazerne, Leeuwstraat, Hen- seniusstraat. Patersstraat tot Gymna sium, Henseniusplein, Schoolstraat, Hoenderstraat, Bontekoestraat, Eind- straat tot St. Jozefsgesticht, Markt straat, Markt, Grootestraat, Hofstraat Stationsweg tot St. Servatiusgesticht, Maasheezer weg, St. Odastraat, Wil lemstraat, 2. De huisvuilnis, welke zal wor den afgehaald, zal bestaan uit vaste stoffen als keukenafval, asch en ander huishoudelijk afval. 3. Faecaliën of aan hevige rotting onderworpen stoffen, fabrieksafvalof van afbraak komende materialen zullen niet worden aangenomen. 4. De vuilnis zal worden afge haald eiken Zaterdag tusschen acht en twaalf uur voormiddag en zoo noodig tusschen een en vijf uur na middag. 5. De komst der vuilniskar zal door rztelen worden aangekondigd. 6. Elke aangeslotene kan na deze aankondiging de vuilnis in een be hoorlijk gesloten bak, ton of emmer, welks inhoud niet grooter mag zijn dan 1/10 M3, buiten de deur zetten. 7. Het buitenzetten van vuilnis bakken op andere'tijden is verboden. 8. Voor feestdagen of bijzondere omstandigheden kan ook op andere dagen als des Zaterdags het vuil worden afgehaald. Voor het afhalen van vuil van fabrieken, gestichten, bedrijven van industrieelen of commercieelen aard of landbouwbedrijven, waar het vuil niet in gewone bakken wordt ge stort. doch op met de vuilniskar bereikbare plaatsen op hoopen wordt gezet of in bijzondere bergplaatsen wordt opgeborgen, bedraagt de ver goeding f 0.75 per M3 of gedeelten met een minimum van f 1.50. De aangiften hiervan moeten 14 dagen tevoren ten kantore van den Gemeente-Ontvanger geschieden. Venray, 16 December 1929. Burgemeester en Wethouders vrnmd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Op 1 Januari a.s. treedt het Kon. Besluit van 13 Juni 1929, Staatsblad 313, het zgn. Werktijdenbesluit voor winkels, in werking. Onder „winkels" verstaat de Arbeidswet alle open of besloten ruimten, waar voorwerpen of stoffen aan het publiek in het klein plegen verkocht te worden. Ook zgn. „vliegende winkels" zijn aan de bepalingen van het Winkelwerktijden- besluit onderworpen, voor zoover (Treffend historisch-romantisch verhaal uit de tijden van de Katholieken-vervolging in Enge land onder koningin Elizabeth). Vrij naar het Duitsch door B.B, 20 John gevoelde nu wel een weinig spijt over zijn voortvarendheid, want dit besluit van den Bisschop kwam juist nu erg ongelegen.Als ik eenmaal in de vesting van Chester Castle gevangen lig, zoo dacht hij bij zich zelf, dan wordt het voor mijn moeder zoo goed als onmogelijk om mij nog te helpen vluchten. Hij begon daarom aanstonds op een middel te zinnen om zijn moeder nog bijtijds in kennis te stellen en dat de bisschop besloten had hem naar de gevan genis van Chester te sturen. Het gelukte hem ongemerkt eenige regels op een stukje papier te schrijven en bij de eerste ge legenheid de beste gaf hij dit briefje in het grootste geheim aan den dienaar, die hem ook het briefje van zijn moeder bezorgd had. Hij bad en smeekte hem dit zij langer dan een week worden ge dreven óf worden gehouden in een pand, dat reeds vroeger als winkel gebruik was. Met den winkel worden geacht een geheel uit te maken de in het- zelfdegebouw of op het bijbehoorende terrein zich bevindende ruimten, waar voorwerpen of stoffen worden be waard voor verkoop in den winkel. De hoofdinhoud der bepalingen, waarmede de winkeliers met ingang van 1 Januari a.s. rekening hebben te houden, is^als^volgt Werktijd per week. De werktijdbepalingen zijn niet van toepassing op winkels in de eigen woning van het hoofd of den bestuurder der onderneming, die zijn bedrijf uitoefent zonder hulp van anderen dan zijn echtgenoote en bloed- of aanverwanten tot den der den graad inbegrepen, die bij hem inwonen. Hierop bestaat één uitzon dering, n.l. dat jeugdige personen in een kapperswinkel ook in een familie zaak niet tusschen 20 en^8 uur mogen werken. De werktijd der winkelbedienden, door de wet „arbeiders" geheeten, mag per week normaal niet langer dan 53 uur bedragen. Alleen bij over werk of in bijzondere perioden (zie hieronder onder feestdagen) kan daar van worden afgeweken. Werktyd per dag. De dagelijksche werktijd is gesteld op hoogstens 9i/2 uur per dag en moet liggen a. Voor personen beneden 18 jaar tusschen voormiddags 8 en namiddags 8 uur. b. Voor personen van 18 jaar en ouder tusschen voormiddags 6 en namiddags IO1/2 uur (nachtarbeid is verboden). Indien echter bij gemeentelijke Ver ordening een bepaald sluitingsuur geldt, wordt voor personen van 18 jaar en ouder het einde van den werktijd gesteld op een half uur na dat sluitingsuur, doch niet later dan tot 11 uur des avonds. Werktyd op Zaterdag. De werktijd des Zaterdags mag voor mannelijke kappersbedienden boven V&* jaar 12 uur. voor alle andere bedrijven 11 uur per bediende (alleen personen boven 18 jaar) be dragen, met inachtneming van het weekmaximum. Uit het vorenstaande vloeit voort, dat de 53-urige werkweek bijv. als volgt kan worden verdeeld: 4 dagen a 9 uur per dag 1 dag a 6 uur 1 dag a 11 uur. Zondagsurbeid. Zondagsarbeid is verboden voor jeugdige personen, t.w. winkelbedien den beneden den leeftijd van 18 jaar. Uitzonderingen op dit verbod zijn (behalve voor Israëlieten, Sabbathisten en dergelijken) niet toegelaten. Voor winkelpersoneel, ouder dan 18 jaar, geldt het verbod niet. (Ziedaaromtrent hieronder: Weke- lijksche rustdag). Regeling voor algemeene feestdagen. Wanneer in een winkel op Hemel vaartsdag, op 15 Augustus en 1 November geen arbeid wordt ver- verricht, is toegestaan, dat door per sonen van 18 jaar en ouder op den dag, voorafgaande aan Hemelvaarts dag, op 14 Augustus en 31 October gedurende ten hoogste 11 uur wordt gewerkt. Voor personen van 18 jaar en ouder mag bovendien de werk tijd in die week 62 uur bedragen. Voor bloemenwinkels, brood-, koek en banketbakkerijen bestaan eenige afwijkende bepalingen met het oog op St. Nicolaas en Kerstmis, welke briefje aan zijn moeder te bezor gen en voorspelde hem een rijke belooning. Maar de jongen haalde de schouders op, hij wilde het wel probeeren, zeide hij, maar hij wist niet of hij daartoe nog gelegenheid zóu hebben; in alle geval kon hij niets zekers beloven. Dit andere briefje had hij van een oude pachtersvrouw ontvangen en hij wist nog niet eens waar zij woonde en nog veel minder, waar Lady Worthington zich ophield. Dit was voor John niet erg aanmoedigend. De drie dagen gin gen voorbij zonder ook maar het minste bericht van zijn moeder te ontvangen, ja, hij had zelfs geen gelegenheid gevonden om die dienaar ook maar een oogenblikje alleen te spreken, want de bisschop had bevolen gedurende die drie dagen streng het oog op hem te houden. Hij wist dus in het ge heel niet of zijn moeder van de gevaren, die dreigden en van zijn toestand op de hoogte was. Morgen wordt ge dus naar Chester Caslle gebracht, had bis schop Chatterton hem gezegd, ten minste als ge niet tot andere, betere gedachten komt. Toen werd het arme kind toch werkelijk bang; toen hij des avonds uit zijn dakkamertje over de rijke tuinen schouwde, die praalden in heerlijke lentepracht, toen sprongen de tranen in zijn oogen. Hij zag de roode zonnen- gloed rusten op de toppen van de echter nog voor eind 1930 eenigszins zullen worden herzieno.a. ligt het ook in het voornemen, voor visch- winkels op Vrijdag een langeren werktijd toe te staan, mits het week maximum niet wordt overschreden en voor slagerswinkels en winkels van vleeschwaren een 11-urigen werkdag op 31 December. RUSTTIJDEN. A. Wekelyksche rustdag. Aan alle, in winkels werkzame arbeiders moet een wekelijksche, onafgebroken rusttijd worden gegeven van ten minste 32 uur. Deze behoeft niet altijd op Zondag te vallen, daar zooals reeds is opgemerkt bij het Winkelwerktijdenbesluit Zondags arbeid in het algemeen niet is ver boden. Eenmaal per 3 weken moet voor de arbeiders van 18 jaar en ouder, die op Zondag werken, de genoemde rusttijd van 32 uur echter wel een Zondag zijn. Sluit deze rusttijd aan op den vrijen middag per week, die iederen bediende gegeven moet wor den (zie hieronder sub. B), dan moet de rusttijd tenminste 41 uur per week bedragen. B. Wekelyksche halve vrye dag. Behalve de zoo even genoemde wekelijksche rusttijd van 32 uur mag een arbeider in een winkel op één dag per week geen arbeid vóór of na 1 uur des namiddags verrichten. C. Nachtrust. Tusschen het einde van den arbeid op een dag en den aanvang van den arbeid op den volgenden dag moet voor personen van 18 jaar en ouder een onafgebroken rusttijd liggen van tenminste 11 uur. Rustpauzen. Wanneer 6 uur of langer daags wordt gewerkt, moet iederen bediende na elke 5i/t unr arbeid een rusttijd van een half uur worden gegeven. Eindigt de arbeid echter na 6 uur 's avonds, dan moet althans anderhalf uur rust worden gegeven tusschen half 12 des voormiddags en half 4 des namiddags. (Er is een herziening van het besluit in voorbereiding, krachtens welke deze regeling niet zal gelden voor de dagen, waarop in een plaats een jaarmarkt wordt gehouden en bovendien niet op de dagen, dat de winkelbediende zijn halven vrijen dag bekomt en dien dag zijn arbeid niet vóór 12 uur des middags aanvangt en tevens niet na 7 uur des namiddags eindigt. In die gevallen kan met den normalen rust tijd van een half uur na elke 5i 2 uur arbeid worden volstaan. Voorts kan het Districtshoofd toe kenning van andere of langere rust tijden dan hierboven genoemd, eischen. Verder worde in acht genomen, dat rusttijden van minder dan een kwartier als werktijd gerekend worden. Kinderarbeid. Een kind beneden 14 jaar of nog leerplichtig mag in een winkel geen arbeid verrichten. Dit verbod geldt ook voor loopwerk. Schoonmaken van winkels. Personen van 18 jaar en ouder, die in een onderneming geen anderen arbeid verrichten dan het schoon maken van lokalen enz. mogen die taak op alle werkdagen tot 11 uur n.m. in winkels verrichten. Afhelpen van klanten. Het bedienen van degenen, die bij het sluiten van den winkel reeds daarin aanwezig zijn, is nog toege staan, doch niet langer dan een half uur na het op de arbeidslijst aange geven tijdstip van einde van den majestueuse populieren van het park en hij dacht aan dien avond, toen hij daar met zijn lieve moeder te Sankey House zat te staren naar de ondergang der zon... hoe alles liefde en vrede ademde en hoe diezelfde nacht de onver wachte overval plaats had en hoe spoedig alles was veranderd... Een heftig verlangen naar zijn moeder gloeide op in zijn rein, gevoelig hart, steeds rijkelijker vloeiden zijn tranen en eindelijk barstte hij in luid snikken uit: Moeder, lieve moeder, kom toch Als hij op dit oogenblik geweien had, waar zijn moeder zich bevond dan zou hij op hetzelfde oogen blik nog zijn weggevlucht en uren en uren hebben geloopen alleen om nog eenmaal in de armen van zijn moeder zijn smart uit te schreien. Maar er bleef hem niets anders over dan te weenen hij beval zich aan zijn Engelbewaar der aan en wachtte af wat onver mijdelijk komen moest. En wanneer gij terwille van uw geloof ook dit offer moet bren gen...'? zoo sprak er een stem in zijn binnenste en de knaapwischte zijn tranen af en zeide: Zoo God het wil zal ik ook dit offer brengen... Hetzelfde avondrood, dat daar gloeide voor de oogen van John, had zoo juist ook met haar gulden stralen de machtige torens van Blainsco Hall met vlammend goud arbeid, noch langer dan een half uur na het normale sluitingstijdstip van den winkel, een en ander op voor waarde, dat in geen geval na 11 uur n.m. arbeid mag worden verricht. Overwerk. Indien in een winkel een opeen- hooping van werk voorkomt, of zich aldaar bijzondere omstandigheden voordoen, kan het Districtshoofd (of in beroep de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid) afwijkingen van het Winkel werktijdenbesluit en ook verlenging van arbeid (doch alleen voor personen boven 16 jaar) toestaan, mits wordt in acht geno men, dat een jeugdig persoon niet langer arbeid verricht dan 10 uur per dag en 55 uur per week en een man en een vrouw niet langer dan 11 uren per dag en 62 uren per week. Filiaalhouders. De bepalingen van het Winkel- werktijdenbesluit zijn van toepassing jp zgn. filiaalhouders, die dus een winkel beheeren, behoorende tot een onderneming, waarvan zij niet het hoofd of de bestuurder zijn, met dien verstande echter, dat de werktijd bepalingen voor dengene, die aan het hoofd staat van den winkel of het filiaal, alleen dan niet gelden, wanneer hij uitsluitend of in hoofd zaak met de leiding van den winkel of van een afdeeling daarvan is belast, of wanneer, behalve het hoofd, ten minste 3 personen in den winkel arbeid plegen te verrichten. Die be palingen blijven echter steeds van toepassing op al degenen (familie of vreemden) die hem bij den verkoop assisteeren. Afdeeliïigscliefs. Eveneens zijn vrijgesteld de chef de bureau, het hoofd van admini stratie, de hoofdboekhouder en de afdeelingschefs, voor zoover zij aan het hoofd staan en de leiding hebben over arbeiders, werkzaam aan de administratie, de correspondentie of de boekhouding der onderneming verder de magazijnmeester en de expeditiechef, indien hun arbeid uit sluitend of in hoofdzaak bestaat in het houden van toezicht op de maga zijnen, bij de expeditie of bij de ont vangst van goederen en zij verant woordelijk zijn voor de goede orde in de magazijnen en voor de daar aanwezige goederen en stoffen, in al deze gevallen evenwel onder voor waarde, dat in het arbeidsregister bij hun naam vermeld is, welken werk- ,kringt als bovengenoemd zij vervullen. Het Districtshoofd der Arbeids inspectie kan bovendien bij bijzon dere vergunning behaalde personen met een afdeehngschef gelijkstellen en dus van de werking van het Winkelwerktijdenbesluit vrijstellen. Bij weigering kan de werkgever bij den Minister van Arbeid, Handelen Nijverheid in beroep gaan. De ver leende gelijkstelling kan steeds wor den ingetrokken. Vervanging by ziekte. De werktijdbepalingen zijn evenmin van toepassing op den arbeid van den persoon, die bij ziekte van het hoofd of den bestuurder der onder neming dezen vervangt gedurende die vervanging, mits van de vervan ging onverwijld aan het Districts hoofd is kennis gegeven. Bewakingsdiensten. De man, die uitsluitend of in hoofdzaak met bewakingsdiensten van winkels en magazijnen is belast, mag zulks doen gedurende ten hoog ste 12 uur per dag en 72 uur per week. Hij moet echter in 8 achter eenvolgende weken tenminste 2 Zondagen vrij zijn. Tusschen het begin en het einde van den bewakings dienst moet een tijdsruimte van ten overgoten en was tegelijkertijd voor den ouden dienaar Tom een teeken geweest, dat het hoog tijd was om den ouden Heer Richard van het terras te gaan halen en hem wederom binnen te brengen. De grijsaard leek hem vandaag erg veranderd; hij weigerde alles en wilde zelfs de spijzen niet ge bruiken welke hij anders eiken dag meer mechanisch dan werke lijk op at. Het loopt op een eindje met hem, zei de oude Tom hoofdschud dend. Als hij nu maar een oogen blik goed bij zijn verstand was en tenminste nog kon biechten.... Maar, waar zullen we een pries ter vinden, die het durft wagen naar Blainsco Hall te komen De oude Tom had het werkelijk goed. liet liep met Sir Richard op een einde en zooals 't meermalen met geesteszieken gebeurd, ont waakte hij in den loop van den nacht uit zijn bewusteloozen toe stand en stond alles weer plotse ling helder voor zijn geest. Maar dit ontwaken was ver schrikkelijker dan de verdooving, waarin hij den laatsten tijd ge leefd had. Die centenaarslast op zijn ge weten bracht de vertwijfeling in zijn ziel en deed hem bijna tot wanhoop overslaan en evenals bij Judas doorkruiste plannen van zelfmoord zijn gloeiende hersenen. Maar het scheen tenslotte, dat de genade overwon, hij beval den Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches), die Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, blaffenden en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontstekingskiemen bij de teere longen brengt. Wapen Uw slijmvliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige kruiden berei de Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver lost U van een pijnlijken hoest, die Uw luchtwegen zou vernielen als ge niet tijdig Uw toevlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke AKKER'5 Voorde Borst Per koker11.50, f 2.75,14.50 hoogste 12 uur liggen. Vóór en na iederen bewakingsdienst moet hem een rusttijd van tenminste 11 uur worden gegeven. Israëlictisclie winkels en feestdagen. Voor Israëlitische winkels en voor personen, die tot een kerkgenoot schap behooren, dat den wekelijk- schen rustdag op den 7den dag viert, geldt in het algemeen, dat de weke lijksche rusttijd minder dan 32 uur mag bedragen, doch niet minder dan 26 uur. De regeling van den werk tijd in weken, waarin Israëlietische feestdagen vallen, zal vermoedelijk nog eenigszins worden aangevuld, teneinde betere aansluiting te vinden bij de kalendêrperioden, die kunnen voorkomen. Barbiers- of kappers- ondernemingen. De algemeen voor winkels geldende bepalingen zijn ongeveer gelijkluidend voor barbiers- en kappersondernemin- gen. Op Zaterdag, op den dag, vooraf gaande aan Hemelvaartsdag, op 14 Augustus, 31 October en 24 Decem ber, mag door een man van 18 jaar of ouder, indien genoemde dagen werkdagen zijn, worden gewerkt hoogstens 12 uur per dag tusschen v.m. 6 uur en n.m. 11 uur, echter hoogstens 53 uur per week. Op de genoemde dagen kan worden vol staan met een rusttijd van ten minste een half uur na elke 5 uren arbeid de lange rust a I1/2 uur behoeft op die dagen niet te worden toegekend. Ten behoeve van tooneelvoorstel- lingen mag door een persoon van 18 jaar of ouder tot 11 n.m. kappers- arbeid worden verricht. Arbeidslijsten. De werk- en rusttijden van winkel personeel moeten nauwkeurig zijn aangegeven op een arbeidslijst. Alleen de barbiers- en kappers ondernemingen bezitten hier voor waardelijk wat meer vrijheid. De arbeidslijsten moeten worden ouden Tom, kostte wat het kostte, een priester te zoeken. Terstond zond Tom verheugd een vertrouwden dienaar naarde katholieke edellieden in de om geving. Misschien herbergden zij in het geheim een of anderen vervolgden priester, of wisten zij wellicht waar een of ander Roomsch priester zich ophield of in het verborgen de stervenden bijstond en met de Sacramenten der H. Kerk versterkte. Intusschen las de oude Tom een stukje voor uit een godvruch tig boek en deed alle mogelijke manieren zijn best om zijn heer en meester gerust te stellen en de geest van vertwijfeling uit zijn gemoed te verbannen door den stervende te wijzen op Gods ein- delooze barmhartigheid.... Nu eens hoorde hij den ster vende kreunen Ik ben verloren, ik heb mijn eigen kind verraden.... God, mijn God, wat heb ik gedaan en dan hoorde hij hem weer zacht fluisteren: Jezus, wees mij armen zondaar genadig.... Zoo verliep die bange nacht.... Elk oogenblik meende de oude Tom, dat het gedaan was met zijn Heer.... Langzaam, eindeloos langzaam kropen de uren voorbij, eindelijk brak de morgen aan het begon te lichten in het Oosten de zon kwam eindelijk op en be gon haar majestueuze loopbaan langs den onbevlekten, blauwen lentehemel. opgehangen in den winkel, terwijl een aangehecht afschrift moet wor den gezonden aan het Districtshoofd der Arbeidsinspectie door afgifte tegen gestempeld ontvangbewijs aan het loket ten postkantore. Indien verschillende werk- en rust tijdregelingen gelden, behoort voor elke regeling een afzonderlijke lijst te worden ingevuld. De werktijdregeling mag ook ver vat worden in een overzichtelijken werkrooster, waarvan het Districts hoofd eventueel den vorm kan vast stellen. De formulieren-arbeidslijst zijn tegen geringe betaling verkrijgbaar aan alle postkantoren. Arbeidsregister. Het hoofd of de bestuurder van een winkel is verplicht een arbeids register aan te houden, waarin o.m. moeten zijn vermeld de namen van het personeel en het nummer van het blad der arbeidslijst, waarop hun werk- en rusttijden zijn aangegeven. Deze registers kunnen worden besteld aan alle postkantoren en zijn o.m. verkrijgbaar in verschillende boekwinkels, bij de firma Samson te Alphen a. d. Rijn, Erven Tijl te Zwolle, enz. Arbeidskaart. Het hoofd of de bestuurder is verplicht, in het bezit te zijn van een arbeidskaart van in zijn dienst zijnde personen van 14 tot en met 17 jaar en van gehuwde vrouwen. Dit geldt ook voor loopjongens en loopmeisjes. Deze kaarten worden kosteloos verstrekt ter gemeente secretarie van de plaats van inwoning van de(n) werknemer (ster). (Arbeidskaarten voor hen, die buiten Nederland wonen, worden afgegeven ter secretarie der Gemeente, waar de persoon arbeid verricht). WEET GIJ! dat er volgens de laatst gehouden veetelling in ons land 363668 paarden, 272.298 geiten, 2.062.771 runderen, 1.519.245 varkens, 668.211 schapen en 26.000.000 stuks pluimvee aan wezig zijn? dat de waarde van de uitgevoerde zuivelproducten in 1928 225.000.000 bedragen heeft? Het ochtendrood gloeide over de toppen der heuvelen, de zon trok haar baan langs de azure gewel ven. Wederom gloeide het avond rood en nog altijd was de bode niet teruggekeerd en nog altijd lag de oude man zich in^doods- angsten te wentelen op het bed, waarvan hij niet meer op zou staan en nog altijd... was er geen priester gekomen... OP WEG NAAR CIIESTLE CASTLE. De eerste stralen der vroolijke lentezon, welke te Blainsco Hall getuigen waren van de angst van den zieke en van zijn grijzen be waker, vonden in het huis van Chatterton den jeugdigen'John nog in zoeten slaap gedompeld. Maar, daar werd reeds aan zijn deur geklopt en een dienaar riep hem toe, dat hij zich reisvaardig moest maken, want dat de ge wapende knecht, die hem na- Chestle Castle moest brengen revP klaar stond. Chatterton waagde nog een laatste poging om de standvastigheid van den knaap te breken. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 5