Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JACFÖNÖM J. VERMEULEN-ROELOFS v Ontwikkeling i Gesprongen H Het jaar 1929. i manufacture) BLIJKEN TOCH HET '(YOODDEELIQST/ CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Politieke Binnenl. Nieuws De Kippenhouderij op het platteland ZATERDAG 28 DECEMBER 1929 Vijftigste Jaargang No. 52 PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'i ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van F] It MA VAN DEN HUNCKHOF 1 Telefoon 61 GIRO 150652 ENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland 1 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!, nummers 5 cent Na het begrootingswerk. De oude scheidingslijn. Het komende werk. Mede dank zij het doortastend beleid van den nieuwen Kamer president mr. van Schaik heeft de Tweede Kamer de Rijksbegrooting weer vóór Kerstmis afgewerkt, voor zoover deze tenminste voor open bare behandeling gereed lag. hetgeen met de Indische begrooting nog niet het geval was. Van den aanvang van November tot en met Vrijdag voor Kerstmis heeft de Kamer zich in vier dag vergaderingen en twee avondvergade ringen per week door de begrooting heengewerkt. Om zijn politieke ontwikkeling bij te houden, heeft de lezer zeker de Kamerverslagen in zijn dagblad ge volgd. Hij heeft dan kunnen waar nemen, dat het Ministerie Ruys de Beerenbrouck de groote vuurproef goed heeft doorstaan. Na de bijeenkomsten achter de afdeelingsschermen luidden de voor spellingen voor het nieuwe kabinet verre van gunstig. Men kreeg daaruit den indruk, dat menig minister bij de openbare behandeling van de begrooting zwaar werk zou krijgen. Maar al dat pessimisme ten spijt liep de zaak als op rolletjes. Kalm heeft de Kamer haar werk gedaan. De drie nieuwe Katholieke ministers o.a. hebben een uitstekend figuur gemaakt, zoo als ook de liberale pers TteöT"'erker/v De Nieuwe Rott. Courant die het moeielijkst te vol doen pleegt te zijn, was zelfs kwis tig met loftuitingen. Minister Mr. Verschuur is bij zijn optreden aan het Departement van Arbeid. Handel en Nijverheid in de linksche pers met wantrouwen ont vangen. De een, die hem misschien geschikt achtte voor Arbeid, vroeg wat hij aan Handel en Nijverheid kwam doen, de ander vertrouwde zijn Arbeidsplannen niet. En zoo had men van alles in te brengen, alleen omdat men mr. Ver schuur niet kende. Maar thans heb ben allen hem leeren kennen als een bewindsman, die zich geheel in de zaken van zijn Departement heeft ingewerkt en zichzelf een zware taak heeft gesteld, vooral ter oplossing van verschillende zaken voor het sociale leven vereischt. Minister Mr. Roymer heeft zijn handen vol aan Waterstaat; met de vijf begrootingen die hij te verdedi gen had, was hem wel de zwaarste taak opgelegd. Men heeft hem leeren kennen als een voortvarend minister, van wien veel werk te verwachten is. En minister mr. dr. Deckers geniet het vertrouwen van degeheele Kamer, hetgeen voor een Minister van Defensie nog al wat zeggen wil, vooraf ~voor een burgerminister. Bij de begroötingsdebatten is op nieuw bevestigd, dat de oude scheidingslijn tusschen de politieke partijen nog niet is uitgewischt. Al is de christelijke coalitie verbroken en al zijn er geen vooruitzichten voor haar herstel, toch is er in de Kamer geen andere gtoepeering te ontdekken. De vraag, hoever men dient te gaan in sociale aangelegen heden en in democratische politiek waaruit sommigen een nieuwe meer derheidsvorming hoopten te zien ontstaan verdwijnt in het niet bij de groote beginselkwestie, welke als voorheen alle partijen beroert. De Christen draagt zijn overtuiging mee in 's lands vergaderzaal en kan er zijn daden niet van scheiden, de liberaal en de socialist komen er met hun princiepen. En de kjove Tüsschen de bëideiccLLjchtingen rechts of links blijft onoverbrug baar. Hun uitgangspunt Gods ver ordening of eigen menschelijk wel behagen. loopt daarvoor te ver uiteen. Wijzen we siechts op het groote vraagstuk, dat ook nu in de begroo- tingsbesprekingen als vanzelf aan de orde kwamhet zedelijkheidsvraag- stuk. Hier verdedigt de Christen politicus de onveranderlijke zeden wet, terwijl de vrijzinnige aanneemt, dat de opvattingen omtrent zedelijk heid alleen steunen op s menschen rede, zoodat hetgeen thans doorgaat voor zedelijk kwaad, vroeg of laat als geoorloofd kan worden beschouwd veranderend met de opvattingen der menschen. Hoezeer zulke niet-christelijke op vattingen doordringen in het open baar leven, blijkt ons uit de toene ming van het aantal echtscheidingen, uit de vermeerderde toepassing van het heillooze nieuw-malthusianisme enz. Het was dan ook wel een treffend oogenblik toen minister Ruys de Beerenbrouck bij de jongste begroö tingsdebatten een beroep deed op allen in het belang van het volk en vooral in het belang van het kind, om het land te geven een sterk zedelijkheidsbesef, om ons volk op zedelijk peil 'e houden en te vrij waren tegen bedenkelijke ondermij ningen. En het moet gezegd, dat ook hier en daar ter linkerzijde het be wustzijn leefde van de groote beteekenis van dit vraagstuk voor ons volk. En zoo zijn er meerdere zaken van principieelen aard, waarvoor een regeering moet opkomen en die nergens veiliger zijn als bij een christelijke regeering. Na den zwaren begrootingstijd is de Tweede Kamer op vacantie ge gaan tot 11 Februari a.s. Straks wacht haar weer heel wat werk, dat de algemeene belangstelling zal trekken. Noemen we slechts de wet op de winkelsluiting, waaraan ook een be langrijke principieele zijde is en welke sluiting hard noodig is geworden door het werktijdenbesluit dat reeds op 1 Januari ingaat. Verder komt de herziening van de Drankwet op de agenda; waarnaar al zoo lang verlangd is als de tegenwoordige drankwet bestaat, dus ongeveer 25 jaren. Verder is er de wegenwet, om van de Indische begrooting die nog om behandeling vraagt, maar niet te spreken; en nog veel meer. We kunnen een belangrijk wet gevend jaar verwachten. ROELAND. Weer liep de aarde éénmaal om de zon en ook aan het kortstondige leven van 1929 was een einde ge maakt. Weer zijn wij een jaar ouder geworden, waarschijnlijk ook een jaar dichter bij c1en toekomsligen wereldoorlog gekomen. Helaas de perspectieven voor den eeuwigen wereldvrede zijn allerslechtst. Duide lijk heeft ook 1929 weer gedemon streerd, dat niet alleen de rampzalige gevolgen van den jongsten wereld oorlog niet overwonnen zijn, maar ook, dat deze oorlog, in stede van problema's der wereldpolitiek te hebben opgelost, het aantal dezer laatste aanmerkelijk heeft vergroot. We zijn nog ver, heel ver af van de algemeene ontwapening de jong ste Volkenbondsvergadering was er om dit te bewijzen. En hoewel we b.v. de beteekenis van de reis van den Engelschen premier niet willen onderschatten, moeten we erkennen, de waarde der bemoeiingen van Macdonald niet al te hoog aan te slaan. De toekomstige oorlog zal ook weer met vreeselijke middelen ge streden worden, want we hebben weer kunnen zien, dat het pleidooi van den president der Vereenigde Staten voor vrije voedselvoorziening in oorlogstijd zoowel in Europa als in Amerika slechts weinig instemming vond. Er zal dus weer geblokkeerd worden We willen echter 1930 niet al te somber tegemoet treden en wijzen op het ijveren, speciaal van Briand, om te komen tot eene samenwerking der Europeesche Staten onderling (Briand is intusschen afgetreden) en op het verheugende feit, dat binnen kort eene conferentie zal bijeenkomen om eene conventie in het leven te roepen, waardoor de eerstevolgende twee of drie jaar geen land meer tot eenige tariefverhooging zal overgaan, hetgeen de inzet moet zijn voor eene actie om tot het afbreken der even zotte als funeste douanemuren te geraken. De val van het kabinet Briand en de vervanging door het kabinet Tardieu was in zeker opzicht ver heugend, omdat die val voornamelijk voortsproot uit de vrees van afwij king der Fransche buitenlandsche politiek in rechtschen geest, dus uitstel van ontruiming van het Rijn land en het ontstaan van nieuwe moeilijkheden tusschen Frankrijk en Duitschland. Wanneer we spreken over de Fransch-Duitsche verhouding, denken we aan het overlijden van Strese- mann, die voor de verbetering dier verhouding verschillende levensjaren gaf, zich daarvoor doodwerkte. We denken daarbij aan de Haagsche conferentie met haar gevolg, ont ruiming van het Rijnland en defini tieve vaststelling van het bedrag, dat Duitschland te betalen heeft. Voor de geest komt ons de Engel- sche minister Snowden met zijn ultimatum, en het door hem behaalde, in Engeland zoo zeer toegejuichte succes. Tqt nadenken stemt echter het feit, dat in zoo weinige jaren het karakter der Engelsche buitenland sche politiek van bemiddelend, agressief geworden is. Veel tegenkanting ondervonden de bemoeiingen van Stresemann in Duitschland van de zijde der, thans in groote moeilijkheden verkeerende, Duitsch-Nationalen (Hugenberg), van de nationaal-socialisten (Hitier) en van de Völkischen. Men noemde hem landverrader en wanneer men bedenkt, dat aan het hoofd der Völkischen staat generaal Ludendortt degene, die toen hij vttesde, dat men het hem in zijn land, na de ommekeer, wat te warm zou maken, vermomd naar Zweden vluchtte, be grijpt men welke bitterheid zich wel van Stresemann moest hebben meester gemaakt. Het jaar 1929 bracht ons eene politieke verschuiving in Oostenrijk naar rechts, in Duitschland naar links. In Oostenrijk werd de slappe regeering Streezuwitz vervangen door het sterke kabinet Schober, de be kende leider der Weensche politie het fascisme werd in Oostentijk niet weinig versterkt. Eene Oostenrijkscfc- Italiaansche loenadering wint het thans van de aansluitingsgedachte van Oostenrijk bij Duitschland. Zoo a's gezegd, gaat de ontwikkeling in Duitschland naar links. In overeen stemming hiermede (actie schept reactie is eene, niet onbelangrijke versterking der fascistische groepen. De uitslag der gemeenteraadsverkie zingen in Berlijn levert voor een en ander een bewijs, al heeft wel bet bekende proces-Sklarek niet weinig tot dien uitslag medegewerkt. Spreken we van het ptoces-bkla- r;k, dan komt ons in den geest, het finantieele schandaa' in Frankrijk, waarvan het gevolg is geweest, dat einde 1928 door de Fransche Kamer eene wet werd aangenomen, waar door Kamerleden geen leidende plaats in industrieele ondernemingen mogen innemen of redacteur van finantieele bladen mogen zijn. Ook worden we herinnerd aan de beurscatastrophe. begonnen in de Vereenigde Staten, welke zich over de beurzen der heele wereld voort plantte en die tot finantieele onder gang van veie kapitaalkrachtigen leidde. In Nederland wordt in een paar maanden twee milliard verloren. Kijken we verder in Europa rond dan zijn in herinnering te brengen de vele politieke en econo mische beroeringen in de Staten der z.g. kleine Entente. We zagen den politieken strijd in Lethland, in Polen tusschen Sejin en Pilsoedski. de ecoro-nische moeilijkheden van Roe menië en de eigenlijke permanente strijd in de Balkanstaten. We denken aan Joego-Slavië in zijne verhouding ten opzichte van Italië, aan de revolutionaire woelin- woelingen in Griekenland; de groote groote mogendheden voeren immers alle een Balkan-politiek. Bij Italië herinneten we ons het accoord van Mussolini met het Vaticaan. Stappen, we over het Kanaal, dan vraagt het in 1929'aan het bewind gekomen Labour-Cabinet onze belangstelling. Het steunt niet op eene meerderheid en zijne positie is daarom uiterst zwak. Met slechts enkele stemmen meerderheid werd eenige dagen geleden de mijnwet, welke toch al zooveel afweek van den oorspronkelijken tekst, aangeno men. Van de pogingen tot opheffing der werkeloosheid is. voorloopig althans, nog maar weinig terechtge komen. Voorts wijzen we op de moeilijkheden der Engelsche regee ring bij de oplossing der Indische kwestie. Hoe op- advies van den onder-koning, lord Irwin, de regee ring verlof gaf tot het uitvaardigen eener proclamatie, waarin werd ge zegd. dat het einddoel der hervor mingen was Home Rule voor Indië en hoe later bleek, dat van Home Rule in de eerste tijden nog geen sprake zal zijn. r Kortom, van het door de Labour- regeering voor de verkiezingen op gestelde program zal niet veel ten uitvoer worden gebracht. In België beleefden we den val van het Kabinet Jaspar en we zagen het wonderlijke verschijnsel, dat het nieuwe kabinet precies dezelfde ministers had als het oude. Een 1 nieuwe crisis is reeds einde januari Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Doosen 30-60 en90ct. Tube 80 ct. Bij Apoth.en Drogisten, 1930 te verwachten, omdat het blijk baar onmogelijk is het Franschgezinde standpunt van de meerderheid der liberalen te verzoenen met dat der Vlamingen. De taalstrijd krijgt het karakter van een burgeroorlog. Terwijl het conflict Bolivia-Para- quay in. den aanvang van 1929 werd opgelost, voordat het tot bloedver gieten op groote schaal gekomen was, is dit niet geheel het geval gewe>st met het conflict China- Rusland, hoewel de catastrophe erger had kunnen zijn geweest. Er volgde een invasie der Russen en dat het zoo spoedig tot een wapen stilstand kwam, was veeleer het gevolg van de zwakheid der Nanking- regeering (de Chineesche burgeroor log nam wederom een aanvang op groote schaal) dan van de uitwerking van het door China en Rusland beide geteekende Kellog-pact. De dubbelzinnige houding van Japan in dit conflict was opmerkenswaard. In Palestina werden vele Joden vermoord door de opstandige Ara bieren; ook thans is de rust daar nog niet weergekeerd. De publicaties van den heer dr. Ritter in het „Utrecht Dagblad" schrikte Nederland op, had men dan den Noordwesthoek van Europa ook al gebalcaniseerd! Gelukkig is het zoover niet gekomen en is in de naaste toekomst eene oplossing van het Nederlandsch-Belgisch conflict te verwachten, waarbij ons land wel licht eenige veeren zal moeten laten. Nederland beleefde verder den overval van Venezuelaansche rebel len op Curacao, waarvan het ontslag van gouverneur Fruytier het gevolg was, en de niet minder bekende strafzaak GiessenNieuwkerk, welke onze Justitie al in een zeer eigen aardig daglicht dreigde te plaatsen. De alastrim- of pokkenepidemieën hare bestrijding heeft langen tijd de volle aandacht van Nederland gehad, terwijl de economische stakingen in Groningen, Maastricht en Zaandam waard zijn, vermeld te worden. Nog steeds is er sprake van radio- misére. In 1929 trad, als gevolg van de verkiezingen, een nieuw Kabinet op. De verkiezingen brachten een niet te ontkennen overwinning van het geen men als de „democratie" pleegt te aan te duiden. Socialisten en roomsch-katholieken gingen elk met ongeveer 100.000 stemmen vooruit, anti-revolutionnairen en vrijheidsbon- ders moesten een veer laten. We kregen de pogingen van Jhr. Ruys de Beerertbrouck tot vorming van een parlementair Kabinet, welke pogingen na drie weken onderhande len mislukten. Jhr. .Ruys heeft daarop in allerijl een extra-parlemen tair Kabinet gevormd: zoo groot was de haast die hij maakte, dat Prof. Woltjér niet eens tijd kreeg, om zijn positie met betrekking tot de vrije Universiteit te regelen en daarom vervangen werd. Het jaar eindigt met berichten, dat de oogst in onze Oost mislukt moge men de middelen vinden om een hongersnood te voorkomen. De vooruitzichten voor 1930 zijn allesbehalve rooskleurig. Het is maar al te zeer te vreezen dat de beurscrisis de inzet was van een op handen zijnde economische crisis. In de Vereenigde Staten geven de werkeloosheidscijfers alles behalve reden tot tevredenheid. De Nederlandsche regeering voert een krachtige politiek om straks, bij eventueel intreden van malaise, sterk te staan. Het is te wenschen, dat later blijkt dat dezekrachtsversterking onnoodig liet oude jaar. Ter voorkoming van ongelukken een inrichting om „op te scheppen" of „weg te duwen". De reddingsplank Groote ramp te Groningen. Clandestien opvoeren van stoomdruk. De geld middelen over November. De Ne derlandsche Staat „hoert" niet kwaad. o— Nog enkele dagen scheiden ons van de jaarwisseling. En, als die luttele dagen voorbij zijn, staan we voor de beëindiging van een jaar kring, gedurende welke wel voor ons allen bij afwisseling lief en leed gebracht heeft. En, de mate waarin ons dat lief en dat leed in het afgeloopen jaar werden toebedeeld, bepaalt misschien wel in hoofdzaak de stemming van het gemoed, waarin we ons zullen bevinden op het oogenblik. dat de laatste slag van twaalven ons er weer aan herinneren, dat uren, dagen maanden, jaren als een schaduw heenvliegen. Men kan het teerhartig of week hartig noemen, zoo men wil, maar de laatste dag van het jaar de laatste avond, zoo bij uitstek geschikt om in intiemen familiekring te wor den doorgebracht, ze geven ons een aparte gewaarwording. Misschien deels ook. omdat we nu eenmaal der traditie getrouw, aan den oude jaarsavond blijven vasthouden, als zijnde deze de avond, waarop het ons menschen inzonderheid voegt op den afgelegden weg terug te zien, den weg waarop lief en leed ons deel was. Waarlijk, 't zou toch niet al te veel zijn, wanneer we het terugblik ken op en het verzekeren van den afgelegden weg bepaalden, u t fluitend tot één dag des jaars, den laatsten Er zullen heel wat menschen zijn, die het leven ernstig genoeg opne men, om ook buiten den officieel vastgestelden mijlpaal om zich te verdiepen over wat „was" en wat „is", even zoo goed als er zullen z'jn, voer wie de Oudejaarsavond, ondanks aloude traditie een avond is precies zoo, als de overige avon den van het jaar. Menschen, tot wie de beëindiging van een jaarkring (waarvan we dan weten wat hij bracht en het begin van een nieuwen, waarvan we vrij wel niets weten) niets, mSar ook niets zegt, och, zouden het er in derdaad wel zoovelen zijn Misschien niet, al valt het niet te ontkennen, dat de moderne tijd, met zijn jachten en streven naar veran dering, afwisseling, afwisseling naar het nieuwe zoo hier en daar wel een beetje getornd heeft aan de in tieme huiselijkheid, waarmee onze vaderen den laatsten slag van twaal ven hebben afgewacht. En eigenlijk, waar men zou mo gen zeggen, dat bij vele menschen de neiging zich vertoont, zooveel mogelijk te ontkomen aan... zichzelf, daar is het te begrijpen, dat met betrekking tot den Oudejaarsavond door velen hierop geen uitzondering wordt gemaakt. De laatste slag van twaalven Moge het machtige geluid, dat over de velden zal klinken, over stad en land, rijke beloften inhouden met betrekking tot hetgeen het nieuwe jaar brengen zal I o— Dat er in de hedendaagsche we reld, ook in het kleine wereldje, dat Nederland te aanschouwen geeft, veel ongelukken gebeuren, wie zou het willen ontkennen En, het groote aantal ongevallen, speciaal op verkeersgebied verklaart den voortdurenden ijver waarmee gestreefd wordt naar voorkoming. In den Amsterdamschen raad, bij de begrootingsdiscussies is o.m. een vraag opgeworpen, betreffende de mogelijkheid het aantal overrijdingen door de trams zoo al niet geheel op te heffen, dan tenminste zooveel mogelijk te beperken. Er werd gevraagd, of het niet mogelijk zou zijn de trams aan den voorkant van een inrichting te voor zien, waardoor eventueele slachtof fers niet overreden, maar ais 'tware opgeschept of langs den weg voort geduwd zouden worden. Ook in Engeland moet men hiermede bezig zijn. Het allerveiligste zal zijn te zorgen, dat men niet door een tram gegrepen wordt, want opscheppen en wegduwen kan zijn bezwaren meebrengen. Te Groningen heeft een groote ramp plaats gehad. Er ontplofte een ketel van een sleepboot, waarbij vijf menschen het leven hebben verloren en waarbij tal van huizen in de om geving tot puinhoopen werden ge maakt. Als oorzaak van de ontploffing werd genoemd het vastzetten van de stoomklep om meer stoom te krijgen. Naar gemeld wordt, is het vastzet ten streng verboden en strafbaar. Hier is vermoedelijk weer een daad geschied, die, hoe noodlottig op zich zelve ook door de verschrik kelijke gevolgen, een waarschuwing kan zijn voor anderen, die het er ook clandestien wel eens op wagen den stoomketel aan een veel hooger druk bloot te stellen, dan waarop hij „beproefd" is. Over de afgeloopen maand No vember hebben de rijksmiddelen weer „iets" meer opgebracht dan in de gelijknamige maand van het vorig jaar, n.l. op een paar ton na vier millioenen het accres over de eerste elf maanden is nu bijna al zestien millioen grooter dan in het vorige jaar. Te hoog genoemd blijken de inkomsten voor het loopende jaar zeker niet geweest; immers, over het tot aan December verloopen deel van het jaar is ongeveer twee-en- dertig en een half millioen meer ont vangen dan elf twaalfden van de raming. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Raap windeieren. VRAAG Sinds li/f maand voer ik en 's avonds en 's morgens met kunstlicht. Het resultaat is schitterend, de buren komen vaak belangstellend kijken en leggen het volgend jaar ook licht in het hok aan. Per 100 jonge hennen raap ik gemiddeld 70 a 80 eieren daags. Maar nu zijn er een veertien dagen lang al eenige windeieren en ook zijn er drie kip pen dood gegaan, die eerst een paar dagen zaten te suffen, en dan precies hepen als een eend. Ik maak me bezorgd, of dit aan het licht kan liggen en zoo ja, wat ik dan doen moet om verdere onge lukken te voorkomen. Ze krijgen den heelen dag droog ochtendvoer van den landbouwbond en des avonds hard voer, Ze zoeken ijverig genoeg. Een paar beginnen erge bleeke kammen te krijgen, de kam men worden ook kleiner. Antwoord ons maar in Peel en Maas, wij lezen dat blad ook en slaan uw stukje nooit over. Uit Vierlingsbeek. ANTWOORD Wie het onder ste uit de kan wil hebben, dien valt ten slotte het deksel op den neus. Dit spreekwoord is ook eenigszins op u van toepassing. Wij hebben al meer geschreven, dat men niet moet overdrijven, want dan komt ontegenzeggelijk de reactie. En wan neer u 's avonds en 's morgens lang met kunstlicht voert, is er overdrij ving. Ik' raad u daarom aan, voortaan slechts eenmaal daags nut licht te voeren b.v. van dat het donker wordt tot een uur of half acht. Ook kunt u het 's morgens doen van half zes af. Maar niet 2 maal daags. En dan raad ik u in dit geval aan, een weinig meer hardvoer te geven, anders krijgt u ondervoeding. Kippen die zoo straf leggen, worden niet gauw te vet. Het leggen kan zoo vlug achter mekaar gaan, dat er niet voldoende kalkaanvoer is. Dan komen er wind eieren, waar de kippen soms zoo veel kracht voor moeten inspannen, dat de legdatra uitkomt. De beste legsters sneuvelen als dan vaak. Er moet veel kalkstof aanwezig zijn, nu de kippen weinig buiten komen. Zorg dat er steeds een flinke hoeveelheid gemalen schelpen aan wezig is. De enkele kippen, die bleeke, kleine kammen kregen, zijn waar schijnlijk in den lichten halsrui ge vallen. Misschien juist die kippen, welke het eerst zijn begonnen te leggen. Waren er mogelijk dieren bij die reeds in September begonnen Zulke vallen meestal in den oritijdi- gen rui, vooral wanneer men ze sterk forceert en te weinig onder- houdsvoer (hardgraan) geeft. Betast uwe dieren eens aan het borstbeen en aan het achterlijf. Voelt het borstbeen „dik" aan, en het achterlijf wat hard, dan zijn ze te vet en moeten minder hard voer hebben, maar dit zal bij de uwe m.i. juist niet het geval wezen. Blijkt het bij betasting, dat ze wat dan den lichten kant zijn, zoo moet de hoeveelheid hardvoer iets ver meerderen. Ten slotte nog ditBegin nu niet plotseling den tweeden verlich- tingstijd af te schaffen. Doe dat heel geleidelijk b.v. in den tijd van een week. eiken dag iets inkorten. Iemand die windeieren raapt, on-

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1