Hl ffiandmi $tiifumdm~ Weekblad voor VENRAY, HOEST en Omstreken. ff® J. VERMEULEN-ROELOFS Rheumatiek p MANUFACTURER BLIJKEN TOCH HET wordeeugstf JACFQtó MANUFACTUREN WORDEELIGSI/ CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Dit nummer bestaa uit TWEE bladen. Het Rijks-kinderfonds De Kippenhouderij op het platteland Rijkstelefoon. and- en Tuinbouw Reinigingsdienst Provinciaal Nieuws D. S. 0. I - VENLOSCHE BOYS Laat het zoover niet komen met Uw Klooster balsem ZATERDAG 21 DECEMBER 1929 Vijftigste Jaargang No 51 PEEL EN MAAS l8 reeels 60 cent. elke mopi mpar 7 ,T"* BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1EN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7 bij abonnement lagere tarieven. Uitgave .van FIRMA VAN DEN JllTNUKHOF VENBAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!, nummlrs 5 cent De zaak vna het rijkskinderfonds staat er niet te best voor. Minister Verschuur heeft zijn plannen ont wikkeld, welke zooveel tijd in be slag zullen nemen, dat er van een kinderfonds als rijksinstelling voor- loopig geen sprake zal zijn, Intusschen zal de kwestie aan de ofde blijven. Van katholieke zijde zal men niet nalaten te blijven op komen voor de belangen van het gezin en in de voornaamste plaats van het groote gezin. In de Maasbode vinden we een uiteenzetting van den rechtsgrond van een Rijksfonds. Na te hebben verklaard, dat de werkgever niet kan worden ver plicht om bij loonbepaling ook reke- ----- i1-4- u~i nina te houden met de behoeften van een arbeider met een gezin grooter dan het gemiddelde, zet het blad uiteen, dat het toekennen van een kindertoeslag aan vaders van aroote gezinnen om wille van het algemeen welzijn ten zeerste ge- wenscht is. Dit wordt nader gemotiveerd. 4 Die wenschelijkheid vindt aller eerst haar motiveering in de groote waarde van kinderrijke gezinnen voor de volksgemeenschap. Het algemeen welzijn vordert, dat van het hebben van een groot gezin niet door overwegingen van gelde- lijken aard wordt teruggehouden. Een tweede grond voor deze wenschelijkheid is de volgende: ln alle standen onzer samenleving komt het veelvuldig voor, dat de onge- huwden, omdat het loon in den regel voldoende is, om met een gemiddeld gezin te leven, zich uit gaven veroorloven, waaraan gehuw den met veel kinderen niet kunnen denken. Zoodoende voeren deonge- huwden, en de gehuwden met geen of weinig kinderen, den algemeenen levensstandaard van den betrokken stand op. met het noodlottig gevolg, dat de gehuwde arbeider uit den zelfden stand, wanneer hij een aantal kinderen bezit, dat boven het ge middelde uitgaat, onmogelijk zijn stand kan ophouden. Dit leidt weer tot aandrang van de zijde der arbeiders met groote gezinnen tot loonsverhoogingen welke, worden ze verkregen, ook dom de andere arbeiders worden gerSten. En dan begint het zoo even geschetste proces opnieuw. Het toekennen van kindertoeslagen aan arbeiders met groote gezinnen maakt, dat deze arbeiders in slaat worden gesteld, om ongeveer den zelfden levensstandaard te voeren als ongehuwden of gehuwden met geen of weinig kinderen, van den zelfden stand. Ten slotte stelt de kindertoeslag den arbeider met een groot gezin in staat, om zijn vrije uien niet voor het verkrijgen van allerlei bijver diensten. waardoor zijn dagtaak vaak overbezwaard wordt, maar voor zijn gezin, voor de opvoeding der kinderen en voor zijn eigen ontwikkeling te besteden. Al kan dus, gelijk wij boven reeds opmerkten, bezien uit het oogpunt der strikte rechtvaardigheid, de werk gever niet worden verplicht, aan arbeiders met groote gezinnen een hooger loon uit te betalen dan aan arbeiders, die hetzelfde werk ver richten, maar ongehuwd zijn ot ge huwd slechts weinig kinderen heb ben. bestaat er toch reeds in de overweging, dat de toekenning van kindertoeslagen in het algemeen welzijn zeer wenschelijk is, voldoende rechtsgrond, om hier een wettelijke regeling te treffen. Het zou echter tot ongewenschte en zelfs funeste gevolgen leiden, indien de individueele werkgever werd belast met de toeslagen aan de in zijn dienst zijnde arbeiders. Zoo danige regeling zou ertoeleiden. dat de werkgevers er financieel belang bij zouden hebben, bij voorkeur arbeiders zonder of met een klein aantal kinderen in dienst te nemen, en gehuwde arbeiders met groote gezinnen te weren. Daarom is het noodig een wette- lijVe regeling te ontwerpen, waarbij de kosten van alle in een bepaalden tijdsduur verschuldigde kindertoesla gen worden omgeslagen over alle werkgevers naar evenredigheid van het door hen aan hunne arbeiders uitbetaalde loon, zoodat het voor den individueelen werkgever van geen belang zal zijn of en hoeveel arbeiders, die aanspraak op kinder toeslag zullen kunnen maken, in zijn dienst werkzaam zijn. Minister Verschuur moge zijn program voorspoedig kunnen afwer ken, om tijd over te houden voor de regeling van het kinderfonds, dat voor het rijk weinig uitgaven zal medebrengen. door |OS. BOSHOUWERS te LENT Hoe men de kippen in beweging kan houden. Beweging heeft tot gevolg, dat het voedsel beter verteert, de lichaamstemperatuur stijgt en de ont lasting veel regelmatiger blijft. Dat zijn 3 belangrijke voordeden, waar we zoo veel mogelijk profijt van moeten trekken. De d:oogvoedermethode dwingt de kip om veel langer te pikken, alvorens ze haar benoodigd kwantum op heeft. Op grond daarvan alleen zouden wij de droogvoedermethode reeds durven aanbevebn. De laatste jaren wordt de droog voedermethode dan ook steeds meer en meer toegepast. Doch nu komt er een gevaar opduiken, of liever 't is er reeds 'n tijd. Door verschillende voederfabri kanten is namelijk een z.g. kracht- korrel in den handel gebracht. Die naam is een mooie vinding, die bij de menschen wel inslaat. Wat is krachtkorrel Dat is meelvoer, gebakken in den orm van korrel. De hoeveelheid ochtendvoer vermengd met het in denzelfden tijd gebruikte hardvoer dat nu gemalen wordt. Veronder stellen wij eens, dat onze kippen gemiddeld per dag 40 g *am ochtend- voer eten en daarnaast 60 gram hardgraan, dan zouden we 40 kilo van datzelfde ochtendvoer kunnen vermengen met 60 kilo gemalen ge mengd voer en alzoo 100 kilo meel voer krijgen, dat ongeveer dezelfde waarde heeft als 't ochtendvoer en het harde gemengd voer. We gaan dit onder mekaar mengen, en daarna bakken tot korrel. En de krachtkor rel is klaar Maar hij is duurder geworden, want het mengen en bakken kost geld, de fabrikant bréngt het bij de prijsbepaling natuurlijk in rekening. Maar erger is, dat door het bakken de vitaminen altijd eenigszins geleden moeten hebben, en nog erger, dat men er de kippen niet zoo goed door in beweging zal kunnen houden. Het eenige voordeel is, dat men haast geen werk meer met de kippen heeft. Maar zou dat wel 'n werke lijk voordeel zijn? Ik meen, dat de meeste kippen houders nu reeds te weinig in het kippenhok komen en de krachtkorrel leidt er toe, om nog minder naar de dieren om te zien. Wat zullen ze bij winterdag dan vaak dorst moeten 1 jden, omdat de bakken lang beg zijn, of toegevroren, voordat de boer het merkt. Kippenhouden is altijd nog iets meer dan voederbakken vullen en eieren rapen. Juist omdat door de droogvoeder methode de kippen veel in beweging moeien zijn, bevelen wij deze aan. En hierbij dan een keer per dag zooveel hardvoer als ze met graagte opeten. Harkt men dit hardvoer flink diep onder, zoo dwingt men ze weer tot beweging nemen. Met krachtkorrel kan men dit niet. De verbruikers weten zulks en daar om gaan ze dan ten slotte naast krachtkcrrel ook nog hardgraan voeren, maar dat is de dieren vet mesten, want de krachtkorrel is er op berekend, dat hij genoeg eiwit, vet en zetmeel bevat. Krijgen de dieren nu ook nog 'n portie gemengd graan er bij, dan bevat het dagrant soen te veel zetmeel en }e weinig eiwit. Wij voor ons denken er dan ook niet aan, onze dieren krachtkorrel te geven. Wij blijven aan de beproefde methode van hardgraan en ochtend voer. Wanneer alleen het ochtendvoer tot „krachtkorrel" werd gebakken zou men nog het hardgraan onder kunnen harken. Ik zou daar in elk geval meer voor -kunnen voelen, dan het heele rantsoen in korrelvorm. Ook zou 't goedkooper kunnen zijn. Want het lijkt me geldverspilling, de granen eerst te malen en dan weer tot korrel te bakken. We zeiden hierboven, dat het hardvoer steeds ondergeharkt moet worden. Gebeurt dat overal Bijna nergens nog. Men strooit het maar over het bodembedeksel heen en maakt het dus de dieren veel te gemakkelijk in den winter. Ook is de laag krabsel bijna altijd veel te dun. Men schijnt te vreezen, dat de kippen het" onder een heel dikke laag niet weten te vinden, en dat ze er daarom niet lang genoeg naar zoeken. De practijk wijst anders uit. Hoe dikker laag, hoe meer bewe ging juist. Maar de laag moet steeds kurk droog zijn, dus vaak ververscht worden. Dan zullen de kippen hierin heerlijk in alle denkbare wendingen en bochten een stofbad nemen. Daar hebben ze werkelijk behoefte aan. Wij zorgen dan ook steeds, dat het krabbed tevens stofbadgelegen- heid kan zijn, Verder hangen we het groenvoer flink hoog op, zoodat de dieren er naar toe moeten springen en de bieten worden niet op den bodem gelegd 't zou ook te onrein wezen maar gestoken aan lange spijkers, waar de koppen afgevijld zijn. Die spijkers zitten in de wan den van het hok, en paar dM. boven het krabsel. Makkelijker en zinde- lijker kan het toch niet. Snijdt de bieten overlangs een keer door en steek de helften, met den vlakken kant tegen den wand, door de lange spijkers zonder kop. Practisch, hè We hebben dat afgekeken bij boeren in den Achter hoek. Langs een der zijwanden, niet al te ver van de ramen af brengen we een stellage aan, circa 40 a 50 cM. bo >/en den grond, en zetten daar den drinkbak in. De kippen kunnen er goed rond tippelen, maar bevuilen doen ze zoo het water niet en..,, de bodem blijft droog, want deze bak kan nimmer omgeloopen of omge stooten worden. Die de meeste hulpmiddeltjes weet te vinden, om de kippen 's winters in beweging te houden, die zal de gezondste kippen hebben en de meeste eieren rapen. wel eens tegen deze regels. Een goed passend hoofdstel, waarbij het bit op de juiste plaats te liggen komt en beleediging der mondhoeken is uitgesloten, mag als eerste aan dit tuigdeel worden gesteld. Bij vorst mag men nooit een paard een koud bit in den mond leggen.Men zou tot zijn eigen schade gevaar loopen, dat de tong aan het ijzeren bit zou vastvriezen en dan was het leed niet te overzien. Wan neer bij vriezend weer sneeuw op den grond ligt, kan het gebeuren dat de wielen van den wagen, die men oplaadt, vast vriezenhet is dan zwaar werk voor h.t paard, dien wagen vooruit te krijgen, ter wijl het zelf kans op uitglijden loopt. Die inspanning is evenwel niet noodig. Door een scherpe wending van den weg wringt men de wielen los. Wanneer de wagen door de gladheid van den weg afsukkelt, moet hij door een scherpe wending naar het midden gebracht worden, Schuin daarheen gaan gelukt niet. Wanneer een paard staat te ..kieskouwen" kan dit het gevolg zijn van tandsteen, die een dierenarts kan verwijderen. Gebruik nooit een spons voor het reinigen van de oogen of een wond bij uw paard want ge brengt daar gemakkelijk infectie mee over. Wanneer een pasgeboren kalfje uit den koestal wordt weggebracht, is dat uit een hygiënisch oogpunt goed gezien. Doch dan is het ook noodig het goed droog te wrijven en niet door verdamping van vocht het door en door koud laten worden. Een kleinigheid, waaraan echter wel iets meer de aandacht mag worden geschonken Dierenbescherming op (lo boerderij Dezer dagen stopte de post me een boekje in de bus, dat boven- staanden titel draagt en dat, uitge geven door de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren,Dr. v. d. Plank tot schrijver heeft. De brochure, die aanbevolen wordt door Dr. van de Zande, oud-Inspec teur van het landbouw-onderwijs, bevat een aantal nuttige wenken, eigenlijk dingen die zoo voor de hand liggen, dat men zich afvraagt of het nog noodig is, dat ze gezegd worden. Maar wie in de praktijk wat thuis is, weet wel, dat het met het om gaan van onze huisdieren niet eerst gezocht wordt naar het minst pijn lijke middel. Waarmee ik weer niet wil zeggen, dat de landbouwer geen hart voor zijn vee zou hebben. Integendeel, ik weet zeer wél dat dit niet het geval is, maar er wordt nog zoovaak onwillens en onwetens ruw met de dieren omgesprongen, dat het goed is, dat dit weer eens onder hun oogen komt. Er staat alzooin dit geschriftje geen „onzin". Alles w^t er in voorkomt is aan de praktijk getoetst door een alleszins bevoegde. Wij willen er iets uit overnemen. Eerst iets over de behandeling van het paard. Het paard wordt bestuurd door teugelinwerking op de lagen. De lagen zijn de stukken van het onderkaaksbeen tusschen de hoektanden en de eerste kiezen en het bit ligt hier op het slijmvlies, wat weer direct op den teenrand gelegen is. Doordat die kaakrand scherp is, wordt het slijmvlies inge klemd door het bit en dien scherpen rand, waardoor bij trekken aan de teugels pijn-gevoel optreedt. Een goede teugelwerking gaat dan ook nooit gepaard met rukken. Dit is een punt van bijzondere beteekenis, waarop nog wel eens de aandacht gevestigd mag worden. Vele landbouwers zondigen nog De 1 Januari a.s. ingaande ver laagde interlocale telefoontarieven gelden in het verkeer van Venray, Castenray, Heide, Ysselsteyn, Leunen, Merselo, Oirlo en Oostrum met de nagenoemde plaatsen.. Het tarief van f 0.10 per 3 minuten geldt in het verkeer met America, Bergen (L.), Blitterswijk, Geijsteren, Groeningen, Holthees, Horst, Maashees, Meerlo, Meterik, Overloon, Swolgen, Tienray, De Twist, Vierlingsbeek, Wanssum en Well. Het tarief van £0.15 per 3 minuien geldt in het verkeer met Afferden (L.), St. Anthonis, Box meer, Broekhuizenvorst, Deurne Griendtsveen, Hegelsom, Lottum, Lottum-station, Oploo, De Rips, Sambeek, Sevenum, Vortum-Mullem, Wellerlooi, Zeilberg. Het tarief van f 0.35 per 3 minuten geldt in het verkeer met: Aarle-Rixtel, Alverna, Arcen, Asten, Baarlo, Baexem, Beek en Donk, Beers (N.B.), Bsesel, Belfeld, Beringen, Beugen, Blerick, Boricel Cuijk, Eerde, Erp (N.B.), Escharen Gassel, Geldrop, Gemert, Gennep, Grave, Groesbeek, Grubbenvorst, Haelen, Handel, Haps, Heeze, Heijen Heijthuisen, Helden-Dorp, Helden- Panningen. Helenaveen, Helmond, Heumen, St. Hubert, Keidonk, Kei pen, Kessel, Langenboom, Leende, Leuth' (Gld.) Leveroij, Lierop, Lies hout, Liessel, Linden en Katwijk Maarheeze, Maasbree, Mariaheide, Meijel, Mierlo, Mierlo-Hout, Milheeze Mill, MiLsbeek, Mook, Nederasselt, Nederweert, Neer, Neerkant, Nistel- rode, Nuenen, Nuenen-Station, Oef feit, Ospel, Overasselt, de Peel (gem. Gemert), Plasmolen, Reek, Reuver, Rijkevoort, Roggel, Schaijk, Sieben- gewald, Sluis 5 (gem. Erp), Sluis 11 12, 13, (gem. Someren), Soerendonk, Someren, Son, Steijl, Sterksel, Tege- leD, Uden, Veghel, Velden, Velp (N.B.), Venlo, Volkel, Vorstenbosch Wanroij, Zeeland, Zijtaart. In het verkeer met de overige plaatsen geldt het tarief van f 0.50 per 3 minuten. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Venray, J. H. BRIELS. to Venray. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat degenen, die gebruik wenschen te maken van den Gemeentelijken Reinigingsdienst, zich in den loop der maand kunnen aanmelden bij den Gemeente-Ontvanger. Het verschul digde bedrag a f 5 moet gelijktijdig worden gestort. Degenen, die reeds bij den Reini gingsdienst zijn aangesloten, behoeven zich niet opnieuw aan te melden. Hun wordt de kwitantie begin Januari a.s. aan huis gepresenteerd. Nogmaals zij in het kort de rege ling van den dienst aangegeven: 1De reiniginsdienst zal voorloo- pig omvatten het navolgende gedeelte der gemeente Kruisstraat te begin nen bij de brouwerij van Hulsman, Paterslaan, Langstraat vanaf de Ma rechausseekazerne, Leeuwstraat, Hen seniusstraat. Patersstraat tot Gymna sium, Henseniusplein, Schoolstraat, Hoenderstraat, Bontekoestraat, Eind- straat tot St. Jozefsgesticht, Markt straat, Markt, Grootestraat, Hofstraat Stationsweg tot St. Servatiusgesticht, Maasheezer weg, St. Odastraat, Wil lemstraat. 2. De huisvuilnis, welke zal wor den afgehaald, zal bestaan uit vaste stoffen als keukenafval, asch ander huishoudelijk afval. 3. Faecaliën of aan hevige rotting onderworpen stoffen, fabrieksafvalof van afbraak komende materialen zullen niet worden aangenomen. 4. De vuilnis zal worden afge haald eiken Zaterdag tusschen acht en twaalf uur voormiddag en zoo noodig tusschen een en vijf uur na middag. 5. De komst der vuilniskar zal door ratelen worden aangekondigd. 6. Elke aangeslotene kan na deze aankondiging de. vuilnis in een be hoorlijk gesloten bak, ton of emmer, welks inhoud niet grooter mag zijn dan 1/10 M3, buiten de deur zetten. 7. Het buitenzetten van vuilnis bakken op andere tijden is verboden. 8. Voor feestdagen of bijzondere omstandigheden kan ook op andere dagen als des Zaterdags het vuil worden afgehaald. Voor het afhalen van vuil van fabrieken, gestichten, bedrijven van industrieelen of commercieelen aard of landbouwbedrijven, waar het vuil niet in gewone bakken wordt ge stort, doch op met de vuilniskar bereikbare plaatsen op hoopen wordt gezet of in bijzondere bergplaatsen wordt opgeborgen, bedraagt de ver goeding f 0.75 per M3 of gedeelten met een minimnm van f 1.50. De aangiften hiervan moeten 14 dagen tevoren ten kantore van den Gemeente-Ontvanger geschieden. Venray, 16 December 1929. Burgemeester en Wethouders vmmd O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. VENRAY, 21 December 1929. Levering Korstbooiuen. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat aan de kweekerij van het Roosendaal kerstboomen (fijnsparren) verkrijg baar zijn tegen een prrs van f 0.40 a f 0.75 per stuk. De boompjes kunnen op Zaterdag 21 en Maandag 23 December a.s. ter plaatse worden afgehaald tusschen 1 en 4 uur namiddag tegen contante betaling. Venray, 13 December 1929. Op het Woensdag gehouden examen voor Coupeurs, slaagde onze dorpsgenoot de heer Mathieu Arts. Hij genoot zijne opleiding bij 't Zuid Nederlandsch Instituut, leider Thep Janssen, Den Bosch. Bij de Zaterdag te Venlo ge houden zangwedstrijd van kanarie vogels behaalde A. v. d. Veer, Stationsweg C 12 alhier, 3 eerste en een eere-prijs. Houtbeplunting in de Peel. Het schoontste en ook het meeste woeste gedeelte van de Peel, de 200 Hectaren groote „Klotterpeel" onder Bakel, zal voor een groot gedeelte beplant worden met diverse hout soorten en uitgestrekte lanen zullen worden aangelegd. Ook het honder den Hectaren groote Landgoed, „de Krim" onder Gemert wordt beboscht. Eiken- en sparrelanèn, duizende meters singels zullen dit landschap zeer verfraaien Al deze werkzaam heden zijn opgedragen aan de firma Van Baar en Zoon alhier. Morgen 2 uur aan „de Hoop" belangrijke ontmoeting om de eerste plaats: Op 2en Kerstdag 26 en Zondag 29 December a.s. zal in concertzaal „Wilhelmina door het Gemengd Koor „Polyhymnia" opgevoerd wor den de operette „Hooger op" in 3 bedrijven en met orchestbegeleiding. Gezien de prestaties in andere jaren van dit zeer gunstig bekend staande koor beloven deze beide avonden schitterend te worden. Nog zij medegedeeld dat beide avonden precies om 7 uur begonnen zal worden en wordt eenieder aan geraden, teneinde niets te missen, op tijd aanwezig te zijn. Groot Hoenderpark. Naar wij vernemen zullen de Gebr. P. en Duykers, aan het Schoor alhier een groot, naar de laatste eischen in te richten hoenderpark aanleggen. In het voorjaar zullen aldaar een zes- tot zeven duizend kuikens worden ondergebracht in het weiland langs den weg naar Casten ray. Tevens'wordt hieraan verbon den een pelsdierenfokkerij. Een en ander wordt ingericht volgens aan- wijzigingen van den Heer W. Jans- sea, ass. Rijks-Pluimveeteelt-Consulent te Horst. Wij wenschen deze ondernemende en ervaren hoenderfokkers veel suc ces met déze onderneming. Zangers-jubileum. De heer Henri van den Bosch hoopt 9 Jan. a.s. den dag te her denken, waarop hij voor 40 jaren werd aangesteld als voorzanger in de Parochiekerk alhier. De heer van den Bosch, die reeds ruim 60 jaren lid is van het Kerkelijk Zangerskoor, heeft steeds met trouw en ijver dit ambt vervuld. Moge hij nog vele jaren met dezelfde opge wektheid dit ambt kunnen blijven waarnemen. Wacht toch niet totdat Uw handen voor goed krom en misvormd zijn. Wachttoch niet totdatgealseen stumper door de kamer strompelt. Rheumatiek wordt veroorzaakt door ziektestoffen, die zich op de pijnlijke plaatsen gaan vastzet» ten. Wrijven met Akker'sKloos- terbalsem voorkomt dat gevaar.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1