"Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAlFQMft J. VERMEDLEN-ROELOFS D.S.O.II-Siebengewaltï MANUFACTURE^ BLIJKEN TOCH HET '(YQQRDÊELW i) MANUFACTUREN 1 BLIJKEN J TOCH HET Jj MMEUGSTA CHAMPAGNE. Vve Puisard Cie. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Politioke Ontwikkeling. Z.D.H. Mgr. H van de Wetering, f Binnenl. Nieuws Bij Gevatte Koude nap«m:„ De Kippenhouderij op het platteland Provinciaal Nieuws Morgen Zondag 2 u. ZATERDAG 23 NOVEMBER 1929 Vijftigste Jaargang No. 47 PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENT1EN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7*/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCK1IÖF YENIIAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzondert, nummers 5 cent WIJNHANDEL Venray Gr Markt 5 In den Franschen tijd. Protestantsche reactie. Oude fabels. Door eigen kracht. Wie meenen mocht, dat de komst der Franschen naar ons land de volledige emancipatie der katholieken beteekende, vergist zich deerlijk. Of we hier een Bataafsche republiek hadden uitgeroepen, of op ons ver zoek van keizer Napoleon een koning hadden verkregen in den persoon van Lodewijk Napoleon of dat we geheel bij Frankrijk waren ingelijfd drie tijdperken, die elkaar opvolgden het begin van vrijheid die de katholieken als patriotten hadden afgedwongen, werd er niet zooveel groet er door. Onder de Bataafsche republiek omstreeks 1800 zagen we den katholieken invloed zelfs teruggaan. Den geest- driftigen tijd van den katholieken strijd voor de vrijheid kenden we voor de komst der Franschen. Dat het er niet beter op werd, kunnen woorden als die van een der katholieke voorvechters, Guljé, ons leeren, die over de nieuwe staatsregeling van 1801 sprak als „dat vrijheidmoordend monster, dat heillooze gedrochtelijke stuk". In het toen oppermachtige staatsbewind van twaalf leden werd slechts één katholiek benoemd, F. X. Verheijen, die in 1803 al verdween en door geen geloofsgenoot vervangen werd. Uit den revolutieroes ontwaakt, ontdekten vele protestanten met ont zetting dat ook de katholieken hun aandeel in vrijheid en gelijkheid ten koste der heerschende hervormde kerk hadden opgevorderd. Hun reactie drong de katholieken weer op den achtergrondze werden weer opzettelijk geweerd, al dient men zeer zeker rekening te houden met den factor, dat er onder de katho lieken niet zoo heel veel bekwame mannen gevonden werden, al mocht deze zoo bijzonder zwaar niet gelden. In de voorafgaande periode toch hadden de katholieken getoond, dat zij, de omstandigheden in aan merking genomen, verrassend veel bekwame mannen naar voren wisten te bréngen, mits men hun slechts de vrijheid gaf. Merkwaardig is wat een toeschou wer uit den vreemde, de Fransche generaal Marmont, in 1804 daarover in zijn advies aan den keizer mede deelde. Er zijn plaatselijke redenen, zoo schreef deze, waarom de katho lieken veel minder bekwame mannen bezitten dan de protestanten. Daar ze geen ambten konden verwerven hadden ze geen opleiding ontvangen, die er hen kon brengen ze hebben de gelegenheid niet gehad om er zich voor te bekwamen en de onge schiktheid ging over van geslacht op geslacht. En hij besloot deze eigen aardige teekening der Nederlandsche katholieken „Overigens zijn de katholieken in dat land op den c" van heden minder ontwikkeld dan ze twee eeuwen geleden reeds in Frankrijk waren." Die klacht over mindere ontwik keling is nog lang nadien en dikwijls in ons land herhaald. En zelfs in onzen tijd is dat tekort nog niet volkomen opgeheven al is het zeker onwaar wat een liberaal blad als de Nieuwe Rott. Courant onlangs nog insinueerde tegenover de katho lieken, dat ze zelfs mannen tekort zouden komen om een rechtersvaca- ture behoorlijk te vervullen. Er is nog meer wat thans nog gefabeld wordt en toen in niet- katholieke kringen de vrees voor het verleenen van meerdere vrije beweging gaande hield. Huiverend voor de vrijheid der katholieken verlangde Van der Palm, voorzitter van den Raad van Bin- nenlandsche Zaken, op Fransch voorbeeld een concordaat tot stand te brengen notabene om de vrijheid te beperken. Aan het door hem ont worpen concept liet hij een beschou- 'n Moderne Klok of Pendule verhoogt de gezelligheid in uw kamer. Dè allernieuwste mo dellen hebben wij hierin voor radig. H. CAMPS, Horlogerie wing voorafgaan, waarin hij wees op het verkrijgen van vrijheid van godsdienstoefening door de katho lieken, in tegenstelling met vroeger. En hij vervolgde „Deze onaf hankelijkheid kan voor den staat zeer gevaarlijk worden uit hoofde der heerschappij, welke de geeste lijken dezer kerk over de gewetens hunner onderhoorige leeken uitoefe nen..," Het is zooals men de Kers- tens en Linbeeken nog hoort spreken. En ook toen duchtte men den „ultramontaanschen" invloed, die van Rome. Veel verwachtten de Neder landsche katholieken van den katho lieken koning Lodewijk Napoleon, die van 1806 tot 1810 over ons land egeerde. Aan hem danken de katho lieken, dat ze niet langer geheel uitgesloten waren maar opgenomen werden in allerlei takken van bestuur en dat de tijd der schuurkerken voorbij was verschillende in vroeger eeuwen ontnomen kerken werden aan de katholieken teruggegeven. Overigens was Lodewijk Napole on een voorzichtig vorst, die het buitengewoon vreesde, om, door den katholieken volkomen recht te laten wedervaren, de protestanten te stooten. Dit trok zelfs de aandacht van ?ijn broer, keizer Napoleon die meende, dat Lodewijk te schuchter wasin het benoemen van katholie ken. „De katholieken beginnen U te vreezen, schreef hij hem. Waarom plaatst gij geen van hen in ambten. Moet ge Uw eigen godsdienst niet beschermen Gelukkig bleef Lodewijk Napole on de veiligheid betrachten en we mogen hem dank weten dat hij den godsdiensttwist niet heeft aangevuurd, Liefde voor het katholicisme deed den keizer trouwens niet schrijven zooals hij deed. Want toen Lodewijk Napoleon hem onder het oog bracht, dat hij de verdraagzaamheid wilde beoefenen, antwoordde de keizer diplomatiek„Ik heb ook nooit gemeend, dat gij iets voor de katho lieken moest doen, maar ge moet ze niet ontmoedigen," Colenbrander kan dan ook schrij ven „Tot een deprótestantiseering der natie is in de regeering van Lodewijk Napoleon geen aanloop hoegenaamd genomen," Neen, niet aan de Franschen, danken de Nederlandsche katholieken hun vrijheid en emancipatie. Wat we verkregen, wonnen we zeer geleidelijk en duurzaam, door eigen kracht in een eeuw van strijd. ROELAND. Heeren-**en Dames-' Armband horloges in goud, zilver en doublé is een bij uitstek geschikt St. Nieolaascadeau. De grootste sor teering in alle prijzen ziet U bij H. CAMPS, Horlogerie, Gr. straat Z. D. H. Mgr. Van de Wetering de .Primaat van Nederland, is Zon dagnacht plotseling overleden. Deze tijding brengt een zee van ge waarwordingen over kath. Neder land. Van droefheid allereerst, dat een zóó groot, zóó werkdadig en zóó vaderlijk Bisschop van ons is weg genomen, die 34 jaar lang het Bisdom Utrecht heeft bestuurd met voort varendheid en kracht, wijsheid en voorzichtigheid en die mede al dien tijd de leiding had onder de Bisschop pen in het bestuur der Kerk van Nederland, welke in dien tijd zeer in aanzien is gestegen zoowel bij andersdenkenden als bij de eigen geloovigen in binnen- en buitenland. Terwijl wij God bidden, dat Hij dezen Zijn apostel het eeuwig loon verleene, moge wij Hem tevens erkentelijk zijn, dat hij in een moeilijk tijdsgewricht, zulk een krachtig Herder aan het hoofd der Neder landsche kudde plaatste. Want dit is steeds de meest geroemd in Mgr. v. d. Wetering zijn kracht. Zijn kracht naar den geest, die onnoemlijk veel goeds wrocht en voor de moeilijkste problemen naar oplossing streefde; zijn kracht naar het lichaam, welke 34 jaar lang nimmer faalde en tot op zeer hoogen leeftijd den dignitaris in staat stelde, de zwaarste kerkelijke officies te leiden en tot in Rome en Amerika grootsche kerkelijke even ementen mee te maken. Deze krachtige Bisschop heeft alzijdig gewerkt voor den opbloei van zijn moeilijk en uitgestrekt diocees en voor de algemeene belangen der kerk van Nederland. Daarbij stond vooral één zorg hem voor oogen onze eenheid op alle gebied, welke hij vooral zocht in twee middelen: verdieping van het Katholicisme door 't geloof en de goede zeden te be waren en door de sociale gerechtig heid voor alle standen te bevorderen. Wat hij ook met name voor de oplossing der sociale kwestie gedaan heeft, zal in details alleen de latere geschiedschrijver kunnen beoordeelen. Plotseling is dit rijke leven afge broken, op het Groot Seminarie te Rijsenburg, waar Mgr. de H. H. Wijdingen toediende. Daarbij zakte hij plotseling in elkaar en viel in zwijm. Uit voorzorg werden hem de laatste H. H. Sacramenten toegediend. Mgr. kwam later weer bij en viel in een verkwikkenden slaap. Zondag avond ging Mgr. op den gewonen tijd naar bed en Maandagmorgen om half zes vond men den Bisschop dood; een beroerte had een einde gemaakt aan dit rijk gezegende leven. Zijne ziel ruste in vrede. Influenza, Griep en Koorts; Rheumatiek Hoofdpijn en Kiespijn Wettig beschermd tegen Vervalschingen Prijs 40 en 75 ct. Bij Apoth. cn Drogisten x&iMiiiiinrr nmifcÉiniMnim 840-21 'n Mooi collier met schitterend hangertje volmaken uw toilet. Hierin hebben wij steeds het allernieuwste. II. CAMPS, Horlogerie Verknop met cadeaux. Gratis wegen, van belang voor het be houd van ,,de slanke lijn". Wat men voor de mode over heeft Vooral dames maken gebruik van de weeggelegenheid. De verwekker van do encephalitis gevonden. Verschil van opvatting tusschen een minister en de belanghebben den inzake het dooden van vogels. o— Er wordt in de tegenwoordige wereld heel wat cadeau gegeven. Of dat cadeau altijd als zoodanig te aanvaarden is, zal nog de vraag zijn. De strijd tegen den verkoop met cadeaux zou er op kunnen wijzen, dat naar veler meening bij bedoel den verkoop het eigenlijk karakter van een cadeau verloren gaat en dat menigeen, die, wat in zijn of haar nopjes met den gedanen koop, die hem of haar in het bezit heeft gesteld van een geschenk op den koop toe, tenslotte het als cadeau aanvaarde voorwerp wel degelijk zelf betaald heeft op eenigerlei wijze. Maar, het zit den mensch nu een maal in het bloed iets voor een ge schenk, een extratje te gevoelen. En hierop zal dan ook voor een deel de verkoop met cadeaux wel gebaseerd zijn. 't Is in den handel een voornaam punt de menschen tot zich te trekken, op eene of andere wijze. De strijd tegen den verkoop met cadeaux is zouden we zeggen nog niet vol- streden. Daar zit heel wat aan vast, hoezeer misschien door velen die bijzondere wijze van klanten werven beschouwd wordt als een vorm van oneerlijke concurrentie. Sinds eenige jaren heeft men in het buitenland (behalve vermoedelijk ook door den verkoop met cadeaux het publiek weten te trekken door het gratis verschaffen van eea gelegenheid zich te laten wegen. Sinds kort hebben we voor dit doel in het buitenland gebruikt weeg apparaten, ook in ons land en wel in Amsterdam hare intrede gedaan. Van medische zijde is te Amsterdam gewezen op het gewicht, de belang rijkheid van het zich zoo nu en dan laten wegen en van dezelfde zijde werd de hoop uitgesproken, dat het Amsterdamsche gemeentebestuur het plaatsen van de weegstoelen op tal van punten der stad zal willen bevorderen. We nemen gaarne aan, dat een juist besef van zijn gewicht den mensch in vele opzichten ten goede kan komen. We bedoelen hier na tuurlijk het lichaamsgewicht. Wat het maatschappelijke en zedelijk ge wicht betreft, zou misschien de opmerking geplaatst mogen worden, dat nog heden ten dage menigeen over zijn gewicht met heel fantas tische en ongerijmde begrippen rond loopt. Zoo is de mensch nu eenmaal. Ieder meent, dat zijn uil een valk is, maar ook velen zijn van meening, dat ze wat hun maatschappelijke en zedelijke positie betreft eer valken, dan uilen zijn (om bij de vergelijking van uil en valk te blijven). Wat eigenlijk toch wel een beetje gek is, daar de uil wel als zinnebeeld der wijsheid werd genoemd. Om tot de Amsterdamsche gratis- weeggelegenheid terug te keeren, we kunnen ons voorstellen, dat het v ooral voor de dames van de slanke lijn, van gewicht is haar lichaamsgewicht zoo af en toe te controleeren. Booze tongen beweren, dat er onder de jonge en oude dames, die naar de slanke lijn streven, wel zijn, die zich ter wille van de slanke lijn te weinig voeden en die op die manier, hulde brengende aan eigen slankheid, zich uit een oogpunt van lichamelijk wel zijn, min of meer veronachtzamen. Intusschen, 't is niet voor het eerst, dat de mode veronachtzaming van het lichaam en deszelfs gezondheid op haar geweten heeft. Vecht er maar eens tegen 1 Uit de statische gegevens van het buitenland met betrekking tot het gebruikmaken der weegtoestellen moet gebleken zijn, dat de dames het meest belangstel len in het lichamelijk gewicht. Of dit in Holland, in Amsterdam ook zoo zal zijn? Door een Utrechtsche hoogleeraar zijn belangrijke onderzoekingen ge daan met betrekking tot den verwek ker van de encephalitis, de ziekte, die ook in ons land herhaaldelijk na vaccinatie optrad, welk optreden zooals bekend is aanleiding gegeven heeft tot tijdelijke opheffing van den vaccinedwang. Professor Aldershöff heeft nu dezer dagen meegedeeld, dat door hem een spoor gevonden is, welk spoor tot de ontdekking van den encephalitis- verwekker kan leiden. Hij heeft namelijk in de keel van de door hem onderzochte personen een micro- organisme gevonden, dat tot encepha litis kan leiden, evenwel niet in alle gevallen tot de genoemde ziekte behoeft te leiden. Een prima horloge in Goud óf zilver is altijd een welkom St. Nieolaascadeau. H. CAMPS, Horlogerie, Gr. straat Wat men toch een zelfde zaak verschillend kan bekijken Voor doublé heerenkettingen en uitsluitend prima kwaliteiten vindt U bij ons uw keuze. H. CAMPS, Horlogerie Verondersteld wordt, dat* het gevonden micro-organisme alleen dan de encephalitis verwekt, wanneer het lichaam van den drager van bedoeld micro-organisme door een bepaalde infectie gevoelig geworden is voor den encephalitis-bacil. De smetstof der koepokken schijnt nu in staat te zijn, de hierbedoelde gevoeligheid te veroorzaken, waar mede dus het voorkomen der encephalitis na vaccinatie te verkla ren zou zijn. In elk geval evenwel zullen nog vele onderzoekingen moeten worden gedaan om de volkomen juistheid in verband met de reeds gedane onderzoekingen opgestelde theorie aan te toonen. Door de verschillende centrale land- en tuinbouworganisaties in ons land is tot den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, een adres gericht, waarin er op gewezen wordt, dat het eerste en voornaam ste do:l van de Vogelwet is, de instandhouding en de bescherming van den vogelstand in h?t belang van land- en tuinbouw, en wordt gezegd,, iedere beperking van het aantal der kleine maar krachtige helpers van boeren en tuinders in den strijd tegen insecten larven en onkruiden verdient iu het algemeen afkeuring. Er worden in ons land heel wat van die kleine helpers van landbou wer en tuinder gevangen, deels om hun nuttig leven in de vrije natuur (e verwisselen met een minder nuttig bestaan in een kooi, deels om te dienen tot streeling van verwonde tongen in binnen- en buitenlandsche restaurants. Het eigenaardige geval doet zich voor, dat de bovenbedoelde minister in de Memorie van Antwoord over zijn begrooting als zijn meening te kennen heeft gegeven, dat tot een belangrijke vermindering van het aantal vergunningen tot het dooden van vogels bezwaarlijk overgegaan zal kunnen worden, zonder dat daartegen van de zijde van land-en tuinbouw ernstige bezwaren zouden ingebracht worden. Er blijkt hier dus duidelijk verschil van opvatting over de wenschelijk- heid van het beveiligen van de kooi-vogelvangst. Van ministerieele zijde worden bezwaren gevreesd, ondersteld, dat de boeren en de tuinders het in hun belang zullen achten, dat er niet te veel gevogelte in leven blijft, terwijl, precies andersom, de belanghebbenden er op aandringen zoo veel mogelijk van de nijvere helpers in het leven te laten. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Mooie kammen, niet leggen. VRAAGGaarne zou ik ook eens iets in Peel en Maas vragen. Mijne jonge kippen, leghorns, zijn nu ruim 6i/t maand oud, de kammen zijn allemaal vuurrood en toch raap ik nog rqaar eenige eieren. Het hok is wel in orde. Ik geef ochtendvoer van.... en gemengd graan ook, het ochtendvoer droog, zooveel ze maar willen eten. Uit Venray. ANTWOORD: Het zal dan toch wel gauw komen, dunkt me, als het hok in orde is en u hebt een. goed soort Leghorns. Om de zaak een beetje te bespoedigen zou ik u aanraden aan het ochtendvoer eens extra wat visch- of vleeschmeel toe te voegen, b.v. 1 pond op de 20 p. Zoo'n beetje krachtvoer meer, als de dieren vlak voor 't legnest staan, is te beschQuwen als 'n stootje, dat ze d'r in duwt. Geef ook groenvoer en zorg dat de bodem van uw hok flink droog blijft. Zonder kurkdrogen hokbodem nooit veel eieren. U geeft toch niet te vroeg hard- voer, b.v. in den voormiddag Want dan zouden ze te weinig ochtendvoer nemen. En dit moet het hem toch grootendeels doen. Zijn uw kuikens van stonde af aan goed doorge groeid Ik vraag dit, omdat hennen, die in d'r jeugd tegenslag hebben gehad, later doorgaans langer wachten met leggen- Hoe verdeelen VRAAG Ik heb 47 jonge W. L. en 34 overjarige. Deze laatsten hebben steeds best gelegd. Ik heb 1 overjarige haan en 2 jongen. Alle 3 loopen thans tusschen de hennen door en ze verdragen mekaar goed. Nu wilde ik in het voorjaar een foktoom samenstellen voor broed- eieren, om 200 goede broedeieren te kunnen hebben voor eene machine, tweemaal broeden, ieder keer 200 eieren inleggen. Mijn plan was om de 100 jonge hennen groot te bren gen voor eigen bedrijf en daarom dacht ik met 2 maal broeden te kunnen volstaan. Geen naam s.v.p. in de krant, want ik ben de eenige op het dorp die eene machine voor 200 heeft. Broedeieren voor een ander is niet noodig, als ik er zelf maar telkens 200 heb, die niet te oud zijn. Hoe oud mogen ze worden? X. ANTWOORD Veel ouder dan acht dagen is niet te verkiezen. Het kan wel iets meer lijden b.v. 10 dagen, desnoods nog langer, maar om goede resultaten te bereiken zou ik zeggentot 'n dag of acht. Er moeten dus eiken dag 25 goede broedeieren gelegd worden. De kleine neemt u er tusschen uit voor de veiling of beter nog voor eigen consumptie, de heel groote gaan ook naar de veiling, en de spitse eveneens. Fr zullen dus iederen dag wel 30 eieren noodig zijn om er 25 uit te kunnen zoeken. Ik zou dus zeggen, het moeten minstens 40 W.L. wezen. Desnoods kunt u ze dan van 9 a 10 dagen nemen, mits u ze iederen dag een halve slag omkeert en ze bewaart op een droge, frissche, tochtvrije plaats. Bij 40 hennen moet u twee hanen houden. Verdragen ze mekaar goed (ook in het voorjaar?) dan zou ik ze er alle drie bij laten, maar anders niet, hoor Drie hanen, die mekaar niet ver dragen, geven'samen minder bevruchte eieren dan zelfs éénOfschoon ik u nooit zou advisesren bij 1 haan 40 hennen te plaatsen. Het kan goed uitvallen, maar 't is toch 'n tref. Voor 't geval ze mekaar niet blijven verstaan, zou ik nog liever een hokje maken, waar u één haan goed in kunt afzonderen. De twee beste hanen gebruikt u dan voor de fok. Natuurlijk niet beide tegelijk, want het zou dan maar vechten blij- Ook in zilveren rozenkransen zijn wij buitengewoon gesorteerd. H. CAMPS, Horlogerie ven, doch iedere haan eens om de 3 dagen in het hokje en de andere dagen dan bij de kippen. Zoo doende is er steeds één in dienst en één heeft kamer-arrest. Ze lossen mekaar om de 3 dagen af. Op deze manier kunt u er haast zeker van zijn, dat u over de be vruchting niet zult behoeven te klagen. U broedt de tweede maal natuur lijk weer direct, als het eerste broed sel uit is, anders komt de eene koppel te vroeg of de anderen te laat. Maar dan zult u niet kunnen vol staan met eene kunstmoeder, want 3 weken (zeg 3i/t a 4 weken) kunnen de eerste kuikens de kunst matige warmte des nachts nog niet missen. En twee broedsels bij elkaar zetten is ook niets gedaan. Hebt u hier wel eens over nage dacht? Het zal bij u vastloopen. Daarom was het beter geweest, dat eene grootere machine hadt ge kocht, of er ergens anders 200 eieren inlegt, die tegelijk met de uwe uit komen. Als u 4.0 hennen in een foktoom plaatst, neem dan de 34 overjarigen en hierbij nog 6 eenjarige, de flinkste dieren, waarvan u vermoedt, dat ze ook 'n flink ei leggen, want anders vallen hare eieren er steeds tusschen uit, daar de eieren van den tweeden leg doorgaans beduidend zwaarder zijn dan van den eersten. Jammer dat uw getal 34 niet 40 is. Schrijf mij nog maar eens, dan antwoord ik u wel verder. Gegroet. In dames- en hebben wij enorme H. CAMPS, heer-en ringen keuze. Horlogerie In Oud Ilollandsch zilver heb ben wij nu een prachtsorteering. H. CAMPS, Horlogerie VENRAY, 23 November 1929 Ontwikkelingsavond te Venray. De bekende redenaar, de Z. Eerw. Pater Colsen C.M„ komt Woensdag 4 December in het Patronaat spreken. Op de j. 1. Zondag te Maas tricht gehouden algemeene vergade ring van den R. K. Gymnastiek- en Athletiekbond in het bisdom Roermond werd de organisatie van het 20ste Bondsfeest opgedragen aan onze kranige vereeniging „St Christoffel" Vijftien a zeventienhonderd turners zuilen alsdan in Venray komen zoo dat we een feest zullen krijgen, zoo^s Venray't nog nooit een aanschouwd heeft. Gouden Bruiloft. Maandag 25 November vieren de echtelieden Hubertus Janssen en Johanna Willems te Weverslo hun 50-jarige echtvereeniging. Op de Woensdag alhier ge houden Jaarmarkt waren in totaal 376 stuks aangevoerd. Stieren 1 Dragend vee 80 Gust vee 42 Vet vee 36 Biggen 217. Handel levendig, zoowel in dragend als vet vee, prijzen vast. Wederom is Venray een voetbalclub rijker geworden. Thans heeft men een dergelijke club opge richt onder den naam van „Rebellen." Morgen Zondag zal deze club haar eerste wedstrijd spelen tegen de voetbalclub Maashees. Een nuttig en prachtig St. Nieolaascadeau, dat blijvend zijn waarde behoudt, is eene Phoenix naaimachine. (adv.) aan de Hoop Pfaff-naaimaeliines. 65-jarig jubileum. De firma G. M. Pfaff viert haar 65-jarig bestaan. G. M. Pfaff begon in 1863 met eenige werklieden, nu wordt er gewerkt met 6200 werk lieden. De productie bedraagt 1200 ge reedstaande machines per dag, die naar alle werelddeelen worden ver zonden. (Zie achterstaande advertentie.)

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1