VROOM DREESMANN 8eri Dislricls-Arbeidsbeurs mm Her Od An Hj te Mn Es Extra Koopje Molfon Dekens 39 en 59 cent Zware Molton Dekens Fantasie Molton Kinderdekentjes 69 cent 300 stuks Kachel- zeiltjes mooie dessins Extra Aanbiedingen 150 stuks gekleurde Wollen Dekens iets beschadigd extra I lage prijzen Prima Fantasie Wollen L/ekens f 1350 Dito. extra groote maat Waschechf T afelkleed je foop hfoou] MeTë W<i 20 Overreden le Valkenburg geraakte de heer D. bij het verlaten van het hotel Belleveu onder een auto. Met moeite kon hij bevrijd wor den. Met een ernstige beenbreuk en andere verwondingen werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Laag water Op het eiland Pampus in de Zui derzee daalde het zeewater Dinsdag tot 1.70 M. beneden A.P. zoodat de scheepvaart gestremd was, Eenige Zuiderzeebooten op weg naar Amsterdam zaten gedurende eenige uren onbeweeglijk aan den grond, zoadat zij met vertraging arriveerden. Het gezichtsvermogen van chauffeurs. Ry vnardigheidsproeven zoowel by duisternis als by licht acht de Oog heelkundige Raad noodzakelyk. De „Internationale Oogheelkundige Raad" heeft aan een speciale com missie opgedragen, de mogelijkheid tot standaardisatie te bestudeeren van de keuringsvoorschriften voor verschillende beroepen. Thans is het uitvoerig rapport van deze commissie verschenen. Met voldoening maakt de „Geneeskundige Gids" gewag van de normen, door de commissie ge steld aan het gezichtsvermogen der chauffeurs. Vooral voor ons land, met zijn zoo onbevredigende z.g. chauffeurskeuring, acht de redactie van dit blad dit rapport hoogst actueel. Voor het uitreiken van een rijbe wijs aan particuliere autobestuurders acht de commissie noodzakelijk een schriftelijke verklaring van den can- didaat en een rijvaardigheidsproef, zoowel bij licht als bij duistefate Uit de verklaring moet blijken, dat hij zich geschikt acht voor het be sturen van zijn auto. Zoowel de candidaat als de autoriteiten hebben het recht een geneeskundig onder zoek te vragen, de candidaat alleen voordat hij de bovenbedoelde ver klaring onderteekend heeft en de autoriteiten alleen wanneer de rij vaardigheidsproef de mogelijkheid van lichamelijke ongeschiktheid doet veronderstellen. Voorts moet na elk ongeval, waarvoor de automobilist verant woordelijk schijnt te zijn, een licha melijk onderzoek verricht worden. Een dergelijke verklaring wil de commissie om de 6 jaar vragen tot het bereiken van den 50jarigen leef tijd, daarna om de 3 jaar. Voor het onderzoek zijn de vol gende minimale keuringsseinen ge steld, wil een autobestuurder geschikt geacht worden De totale gezichtsscherpte voor beide oogen samen, dus cijfers van beide optellen, moet het minste 0.7 zijn, terwijl het dragen van een bril wel. maar dubbelzien niet toegestaan is het gezichtsveld moet ten minste 140 graden beslaan en de gezichts zin mag niet aanmerkelijk verminderd het bestuur der Posterijen meedeelt, n.l. dat verwacht wordt dat bij in voering van het gesprekkentarief de locale gesprekken met 30 pet. zullen verminderen, niet een bezwaar tegen dit tarief acht, antwoordt de minister ontkennend. Het gesprekkenaantal per aansluiting mag ten dezen geenszins als opperste norm ter be oordeeling van de juiste maatschap pelijke functie der locale telefonie I worden aangevoerd. Reden tot slechts gedeeltelijke invoering van den nieuwen tarief- vorm of tot toezegging van een nieuw onderzoek acht de minister thans niet aanwezig. Het denkbeeld om alleen voor zekere speruren een gesprekkentarief in te voeren, is bij de voorbereiding overwogen, doch verwezenlijking ervan bleek niet raadzaam, o.m. omdat doorvoering het bedrijfsleven onevenredig zwaar zou belasten. zijn. Wat het kleurenonderscheidings- vermogen betreft het volgende indien de candidaat kleurenblind is, moet één oog een gezichtsscherpte hebben van 0.8 zonder bril, terwijl steeds wanneer de gezichtsscherpte 0,5 of minder is, de onderzoeker er zich van moet overtuigen, dat de waarneming van kleuren van den candidaat niet een extra belemmering vormt. Aan éénoogigen wordt toe gestaan een auto te besturen, indien zij reeds ten minste een jaar eenoogig zijn. De gezichtsscherpte van het resteerende oog moet 0.8 zijr, terwijl het gezichtsveld de lichtzin en het kleuronderscheidingsvermogén van dat oog niets te wenschen mogen overlaten. De Maastriclitsclie staking. Ongeveer tweehonderd slachtoffers De „Volkskrant" schrijft Op 26 en 27 Juli, dus een der eerste dagen van de socialistische herrie te Maastricht, riep de burge meester den stakingsleider Pieters bij I zich om hem tot een gezonde ge- I dragslijn te brengen. Dit hielp natuurlijk niets want hij was toen zoo over stuur en leefde in een overwinningsroes dat hij niemand meer zag staan. In het Volk was toen te lezen, dat ze het pogen van den burge meester met een breed gebaar hadden afgewezen. Het verder verloop kennen onze lezers. De socialisten raakten vast, de stakers werden stakkers. Begin October sloegen ze een fiasco te Luik. waarover alle socia listische bladen tot den dag van heden een diep stilzwijgen bewaren. Op 16 en 17 October haalden ze nog wat dooden en gewonden er bij. Na den burgemeester eerst te heb ben miskend, later belasterd, hebben ze, naar wij vernemen, zich Vrijdag 8 November weer tot hem gewend. Paris en Muller zijn naar Canossa gegaan. Hun slachtoffers waren voor eiken prijs te krijgen; ze hadden geen eischen meer, vroegen zelfs niet meer erkenning van hun organisatie. Waar ze, trots het feit, dat de staking al lang verloopen is, week aan week bleven schrijven „dat de staking er goed voor staat" wilde zij nu tot eiken prijs capituleeren, als ze hun sta(k)kers maar weer aan het werk kregen. De burgemeester heeft zich met de directie in verbinding gesteld, welke mededeelde, dat er al meer dan 290 arbeiders werkten en zij nog ten hoogste 50 noodig had. Uit de nog stakende personen wilde zij nemen wie haar beliefde. Het is wel een drama. Eerst wilden zij geen oplossing toen de Katholieke bond alles had opgelost en de 6 ontslagenen mee terug aan het werk konden komen. Nu hebben ze van deze staking 150 a 200 stakkers gemaakt en heb ben zij den dood van 2 personen op hun geweten. En dat allemaal uit machts-wellust. I Winst aan de arbeiders uitgekeerd De gemeenteraad van Wieringen besloot, de winst, gemaakt met de zeegras-exploitatie, uit te keeren aan de arbeiders, die bij deze maaierij werkzaam zijn geweest. of beschadiging hiervan ernstige gevolgen kan hebben. In aansluiting aan den brief van 30 November 1922 noodig ik u uit, het vorenstaande onder de aandacht van de gemeentebesturen te brengen, met verzoek, daaraan algemeene bekendheid te geven en alle inrich tingen van onderwijs te willen uit- noodigen, de leerlingen ernstig te doen wijzen op het onverantwoorde lijke van vernieling en beschadiging als vorenbedoeld en op de ernstige gevolgen, die daaruit kunnen voort vloeien. i Bovendien zou nog kunnen wor den verwezen naar art. 163 van het Wetboek van Strafrecht. Een Nederlandsch dorp in Amerika. Een zee-officier schrijft in „Neer landia" „In den staat Washington (N. Amerika.) ligt een 20 K.M. ten N. van Seattle, de havenstad Belling- ham, die geregeld door de schepen der Java-Pacificlijn en Holland- Amerikalijn wordt aangedaan. Hier wonen vele Nederlanders: die echter meest in de Amerikaansche samenleving opgaan. Ik hoorde hier I dat het dichtbij gelegen dorp Lynden I een geheel Nederiandsche plaats was, waarom ik besloot er eens een kijk je te gaan nemen. Van Bellingham bracht ons een autobus naar Lynden. De rit duurde drie kwartier en ging langs een goeden straatweg door een Neder- landsch uitziend landschap, met bouwland en boerderijen. Reeds in de autobus vonden we eer. paar Nederlandsch sprekende jongelui die ons het een en ander konden vertellen. Lynden ligt ongeveer 5 K.M. van de Canadeesche grens. Het vertoont I zich als een welvarend zindelijk I uitziend dorp. Op de deuren, Ne- I derlandsche namen en opschriften. Inde dorpsstraat was weinig vertier, menschen en kinderen, die we in het Nederlandsch aanspraken, vonden dat heel gewoon. We telden vijf kerkjes waarop 'Nederiandsche opschriften stonden. In de „Lynden stores" vonden we de eigenaars Bijlsma en van Leeu wen de eerste in Friesland geboren, de laatste sprak, hoewel reeds tót het derde geslacht zijner familie in Amerika, nog vloeiend Nederlandsch, Ze vertelden ons, dat er in Lynden ongeveer 800 Nederiandsche families woonden, vijf kerken zijn, waarin het Nederlandsch wordt gepreekt, en dat op school in onze taal nog les wordt gegeven. Dit laatste was dit jaar door de Amerikaansche overheid voor het eerst verboden, en geschiedt nu in t Engelsch. Landbouw en veeteelt zijn er de hoofdbedrijven, terwijl de laatste jaren de bloembollenteelt is opgeko men. men vindt er dan ook verschil lende bekende firmanamen uit de bollenstreek, zooals van Zanten, Zeegers, enz. In den boekwinkel bestond de heele boekenvoorraad uit eenige Nederiandsche gezangboeken. We spraken nog een paar men schen en moesten eenige gastvrije uitnoodigingen afslaan wegens gebrek aan tijd. We behielden een prettige herinnering aan dit bezoek. Eenige voeling met het Alg. Ned. Verbond zouden vele Lyndenaars, geloof ik wel op prijs stellen." Te Cardington maakte mee zich ernstig ongerust over het luchtschip „R. 101". dat aan den ankermast bevestigd is. De noodige voorzorgsmaatregelen waren reeds getroffen, voor het geval, dal het luchtschip losraken zou. De geheele bemanning was aan boord. Door den storm is het verkeer langs de kust stilgelegd. De schepen van de diensten over het Kanaal kwamen met groote vertraging aan. Het luchtverkeer moest zoo goed als stilgelegd worden. Alleen met Amsterdam was nog een luchtver- binding. Talrijke telefoonlijnen in Noord en Midden Engeland zijn gestoord. In Engeland, zijn, voor zoover op het oogenblik bekend, tengevolge van den storm 8 personen om het leven gekomen. Do kellner is te veel heer. Het komt herhaaldelijk voor, dat menschen in een restaurant of café den kellner voor een gast houden of omgekeerd. Zulk een vergissing geeft dan aanleiding tot een pijnlijke situatie. In Frankrijk, waar „Jean" zelfs in enkele voorname zaken het witte voorschoot aan heeft, kan zooiets niet voorkomen, terwijl er een ge moedelijke verhouding tusschen den kellner en den gast bestaat. Die gemoedelijke verhouding vindt vol gens sommigen haar oorzaak in dat witte voorschoot, waardoor de afstand tusschen gast en kellner precies wordt aangewezen. In andere landen verschijnt de kellner altijd in officieele kleedij en dikwijls ziet hij er beter en fijner uit dan de gast, wat voor dezen niet aangenaam is. Daarom denkt men in Engeland ernstig over een hervorming van de keilnerkleedij. De vereeniging van hoteliers heeft onlangs met vertegen woordigers van den kleermakersbond een conferentie over het vraagstuk belegd, maar men kon het niet eens worden. Er werd tenslotte voorge steld, dat de kellners in plaats van een rok een jacquet zouden gaan dragen. Maar dit bleek een ver schuiven van de moeilijkheid. Men zal de kwestie nu nog eens ernstig onderzoeken. Het eenvoudigste zou natuurlijk zijn, het Fransche sloofje in te voeren, maar men vindt dit een beetje ge woon. Eon Californische statistiek. Elke 11 minuten wordt in Califor nië een huwelijk'gesloten. Elke 37 minuten een echtscheiding uitgesproken. Elke 6 minuten een kind geboren. Elke 8 minuten sterft er iemand. Elke 24 uur vindt er een moord plaats. Elke 6 uur 55 minuten komt er een zelfmoord voor. Elke 4 uur 24 minuten eischt de automobiel er een slachtoffer, dat wordt doodgereden en elk uur 19 minuten één. dat er met een ongeluk af komt. De?e cijfers zijn bewerkt volgens de laatste gegevens en zoo juist be kend gemaakt.,., Geon Amerikaan. Jackson Bamett uit Los Ange'o? gaat voor den rijksten Indiaan van de Vereenigde Staten door. Op een goeden dag wilde hij een reis naar Europa ondernemen, om eens te gaan zien, waar de menschen vandaan kwamen, die zijn voorvade ren het rijkste land van de wereld afhandig hebben gemaakt. Jackson Barnett toog naar het bevolkingsbureau voor een pas. Maar de ambtenaar schudde zijn hoofd. Barnett moest eerst maar eens aan- toonen, dat hij werkelijk in Amerika geboren was. Eerder werd hem geen bewijs van Amerikaansch staatsbur gerschap verstrekt. Barnett heeft heel 'wat moeite ge had, vooraleer hij een papiertje kreeg, waarop vermeldt stond, dat hij in Amerika was geboren, want zijn stam hield er, toen hij het levens licht aanschouwde, geen burgerlijken stand op na.... Kantoor geopend van 9 tot 1 uur. Worden gevraagd: Gezinnen voor administratief werk. voor de Philips-fabrieken Jongens en meisjes v. hulzenfabriek Jongens voor gummierwerk, enkele dagen per week. Electriciens, 55 tot 60 ct. per uur Leerling-kuiper voor Venray Bieden zich aan Kleermakersknecht, broek en vest kunnende maken Losse arbeiders 2 burgerdienstmeiden voor Venray pl.m. 28 jaar. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie HET RUILEN VAN BROOD VOOR ROGGE. Het ruilen van brood voor rogge' den oorlog, of liever in den dis- tributietijd ontstaan, is in de meeste gevallen tot nadeel van de bakkerij, tot heden ten dage blijven voortbe staan, Wij zeggen tot nadeel der bak kerij, immers wanneer inlandsche rogge duur is en in prijs niet veel verschilt met goede buitenlandsche, dan wordt er bijna niet geruild. Doch thans, nu het verschil nogal groot is, en er veel Duitsche en Poolsche rogge aan de markt komt, die in kwaliteit het niet kan'halen bij onze inlandsche, nu neemt het ruilen zulk een omvang aan, dat vele bakkers geen of bijna geen brood meer kunnen verkoopen en niets meer moeten doen dan ruilen. En wij allen weten goed, dat het boerenbedrijf zich op dusdanige wijze heeft ontwikkeld, dat de meeste boeren nog rogge moeten bijkoopen, dus eigenlijk geen rogge hebben om te ruilen. Doch nu is een toestand ontstaan, dat zij, die geen rogge kunnen mis sen en nog erger, menschen, die heelemaal geen rogge verbouwen, goedkoope Duitsche of Poolsche rogge gaan koopen, hiermede naar den bakker gaan en mee doen aan het nu zoo voordeelig ruilen. Er zijn tal van weldenkende men schen, die zoo iets verfoeien en absoluut niet doen, doch de onder vinding leert, dat er zeer vele andere zijn en nu is het een feit, dat men de goede met de slechte gelijk moet stellen, als uitwassen zooals hier juist geschetst, een grooten omvang gaan aannemen. Op onze bakkersvergaderingen werden hiervan voorbeelden aange haald, die ons waarlijk het ergst deden vreezen voor het bakkersbe drijf. In overleg met de bakkers uit de omliggende plaatsen, zooals Geijs- teren, Wanssum, Blitterswijck, Meer- lo en Tienray, met de Coöperatieve Bakkerij hebben brood broodp; te brem, 34 cent Wij alle wel hen, di bres standge: lots verb van het bakker De goede marktpi DE org in ids iet fisgu Hen IVE Lve iRS' N< Ie e: iek a uur fedel. f4 i zal op ten vei da Phi A den gel B te Hol te HorsjKerl 3.60 A. JRS1 zal clag 2 nam. cafe Langslkay. I van del Hul en kif) I iek 1. tuin, 1 groot 1 2. gen te| a. I Vem bon op 1, zal op des n4 haegh verzoe tiaens gelegeifcum ENU ]B Ei Drst No café in d< [Heer toopei :huur Ontslagen by Philips. Eenige honderden Maandag ontslag aangezegd. De aangekondigde ontslagen bij de Philipsfabrieken te Eindhoven zijn begonnen. Gedurende enkele weken reeds doken er geruchten op. dat velen zouden zijn ontslagen, Thans verneemt de Zuidw. uit goede bron, dat Maandag eenige honderden personen ontslag is aangezegd. WTaarom een gesprekkentarief? Ter wille van het verkeersbelang In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Van den Heuvel, in ver band met de invoering van het ge sprekkentarief op de locale telefoon netten, deelt de Minister van Water staat het volgende mede Het gesprekkentarief is de tariefs- vorm dien de locale telefonie in een bepaald stadium harer ontwikkeling voor haar verderen groei behoeft. De ervaring, in andere landen opge daan, bevestigt de juistheid van dit oordeel. Tegen elk tariefstelsel kun nen gegronde bezwaren worden ingebracht de vraag is slechts of het algemeene verkeersbelang, dat de locale telefonie dient, een verande ring van stelsel wettigt en eischt. Zulks was naar de overtuiging van den minister hier het geval. Ter bepaling van de waarde der aange voerde bezwaren zou de minister thans het woord aan de pracktijk willen laten. De bezwaren tegen de handhaving van het abonnementstarief binnen geautomatiseerde spreeknetten zijn niet van technischen aard, maar ont leend aan het algemeene verkeersbe lang. Op de vraag, of hij, afgezien van de andere bezwaren, ook in hetgeen Overreden en gedood. Woensdagmiddag circa 4 uur heeft op den VJijtschen weg te Apeldoorn een droevig ongeluk plaats gehad. Twee jongetjes, kinderen van 4 en 6 jaren oud, waren aan het krijger tje spelen op het erf hunner ouders, de familie M. Plotseling begaf zich de 4-jarige van het erf op den weg,'waarover op dat oogenblik een leege vracht auto kwam aangereden. Het kind werd overreden en doodelijk gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar het een paar uur later is overleden jDen chauffeur treft geen schuld. De „gestolen" koffer. Een valsche aangifte. Het is gebleken, dat de Duitscher, die aan de Groningsche politie ver teld had, dat hij door een landge noot bestolen was van zijn koffer met garderobe, gelogen heeft. Hij was als lastig vreemdeling al een paar maal over de grens gezet, maar wilde het thans op deze manier pro- beeren, om wat langer in ons land te blijven. Dat is hem mislukt. De politie heeft den man via N. Schans l naar Duitschland teruggezonden. Proeven met flikkerlichten. De Minister van Waterstaat heeft aan de commissarissen der Koningin geschreven Ik heb beslist, dat door de Neder iandsche Spoorwegen proeven zullen moeten worden genomen met het aanbrengen van flikkerlichten op overwegen, gelegen in wegen met snelverkeer, waar de plaats van den overweg weinig de aandacht trekt. De flikkerlichten zullen waarschijn lijk worden aangebracht op de nabij I de overwegen geplaatste andreas- kruisen (waarschuwingsborden). Uit den aard der zaak is het wenschelijk, dat deze lichten, zooals trouwens ook de waarschuwings borden, reflectoren en andere seinen, welke dienen om onbewaakte over wegen aan te duiden, door het pu bliek worden ontzien, daar vernieling Het huwelyk van prinses Marie I Josè. I Het huwelijk van prinses Marie Josè met den Italiaanschen kroon prins is vastgesteld op 8 Jan. a. s. Tragisch einde van notaris Aron. De voortvluchtige Berlijnsche notaris Aron en zijn vrouw zijn in een hotel te Constantinopel dood gevonden. Zij hadden zich door vergift om het leven gebracht en brieven nagelaten, waarin zij van hun voornemen kennis geven. Aron is, zooals bekend, enkele weken geleden uit Berlijn verdwenen na ongeveer 2 millioen mark te hebben verduisterd. Een trouwelooze pleegmoeder Dezer dagen is te Berlijn een zekere Rosa Novi gearresteerd, daar zij zich wegens drie haar door den voogdijraad toevertrouwde meisjes, die echter verdwenen waren, te ver antwoorden had. Daarbij is gebleken, dat aan Novi in den loop der laatste elf jaar 35 kinderen toevertrouwd zijn, die allen spoorloos zijn verdwenen. Novi had de gewoonte om, als eenmaal des jaars de voogdijraad de kinderen liet onderzoeken, vreemde [kinderen in huis te nemen. Het staat vast, dat de kinderen door Novi aan vreemde pleegouders verkocht werden en onder valsche namen in de registers van den I burgelijken stand ingeschreven staan. De openbare meening is vooral opgewonden, wijl aan Novi kinderen werden toevertrouwd, ofschoon zij reeds wegens ontvoering van kinderen, meineed en afpersing herhaalde malen gestraft is. RECLAMEÜERKQOP in onze Lichthai jop d, (Aardeèt 94.0 I Arts. 4. I daar, IA. bel Acht* 5. j 1 to beneve :htrech 168 A I hter h> Aan ebouw en bot elbloo IRICA. Het stormweer van Maandag. LONDEN, 12 November (V. D. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft boven Engeland een hevige storm gewoed, die gepaard ging met overvloedigen regenval. De storm nam Dinsdag nog in hevigheid toe en bereikte snelheden van 110 tot 125 K.M. per uur. met khurechte randen 2persoons 69 cent en 89 cent Zeer voordeelige spotprijs 29, 39 en 49 cent Profiteert Zaterdag van deze zullen des Heldeifa, van bliek Een! (met te HoJ |9Nove nfe in ca ter dijk. kippen» 140 x 180 cM. 150 x 200 cM. nomgaar Ou gesch tuinde; f 3.90 f 4.40 I geregelde winkelprijs ZATERDAG voor f 9.50 geregelde winkelprijs f 18,00 ZATERDAG slechts f 13.50 36 en 39 cent GROOTE MAAT voor f 0.79 en f 1.00 5.13.25pvordt I volgt fihuur, sc Ipenkockn wei! Oudenktie F, 781,7»oot 2.6* Iweiland «nbosch Meterichter Sectie $96, grot H. MadoAnenbos geresaj 3. If, I belendL 4. (la groot |H. A. Aait 11930. wet koop 1.32.21 lou. en sto ËS8( jtST zal oft bepalen verzoen heer Geur# pen publiek tuin, nabij 1 Igelege 4 groot ik te aan 2. I inboedel VENLO 7 x jvragen van ïtfsgenti

Peel en Maas | 1929 | | pagina 10