Tweede Blad van „PIEL 11 MAAS Grootvader en kleinzoon. üandwondjes 99 Het Onderwijs in Limburg FEUILLETON Een les uit het bloedig treffen te Maastricht. Het vliegwezen uit alle tijden. WOÏ.ST Voor de Middenstand ZATERDAG 26 OCTOBER (929 [Vijftigste Jaargang No. 43 In het nummer van 14 October j.l. komt „Het Volk" in verzet tegen de beschouwingen in „de Maasbode" omtrent het Socialistisch bijzonder onderwijs in Limburg. Dat het openbare onderwijs in dit gewest gaandeweg van een relatieve tot een absolute neutraliteit is over gegaan, noemt het blad een „voor stelling, die in strijd is met de fei ten," Integendeel zoo meent het: „De openbare school in Limburg is wezen nog steeds veelvuldig een Katholieke school „Waarom „de Maasbode" dan zoo schrijft vraagt „Het Volk". En het antwoord luidt letterlijk „Och, wij hebben hier een uiting vóór ons van den concurrentie strijd tusschen de katholieke bij zondere en de katholieke openbare school. Anders niet. Dat artikel van „De Maasbode" is niet tegen ons gericht, maar tegen de katho lieke voorstanders van de katholieke openbare school". Tegenover deze pertinente bewering stelt „De Maasbode" een niet minder pertinente ontkenning. Die ontkenning geldt vooreerst de stelling dat de openbare school in Limburg in wezen een Katholieke school is. Dit nu is finaal onmogelijk. Want een „katholieke-openbare school" is een vierkante cirkel. En op de tweede plaats ontkent „De Maasbode", dat de ouders van de ruim 20.000 kinderen, die nog heden de openbare dus neutrale school be zoeken, „katholieke voorstanders van het openbaar onderwijs" zouden zijn. Evenmin als men een plattelands bewoner, die nog petroleum brandt, als een tegenstander van het electrisch licht mag beschouwen, evenmin gaat het aan, de ouders van deze duizen den openbare scholieren tot voor standers van het neutrale onderwijs te bestempelen. Integendeel, het feit, dat zij hun meisjes in overgroote meerderheid naar de katholieke zusterscholen zenden, terwijl hun jongens, bij gebrek aan beter, nog de gemeente scholen bezoeken, bewijst voldoende, hoe gaarne zij heel hun kroost katholiek onderwijs zouden deelach tig maken, indien het ter plaatse verkrijgbaar was. (Tegenover 29.000 meisjes die de bijzondere scholen bezoeken, staan in Limburg slechts 7800 vrouwelijke leerlingen der openbare school. Maar tegenover 18.000 jongens, die de bijzondere school bezoeken, staan nog 20.000 mannelijke leerlingen der openbare school.) „Maar waarom wordt het dan niet verkrijgbaar gesteld hooren wij verbaasd vragen. De reden schuilt allerminst in een beginsel-verzet tegen de bijzondere school, maar ligt hoofdzakelijk in een soort landelijke indolentie, in een loom conservatisme, dat liever versleten wegen bewandelt dan nieuwe aanlegt. Waarom zijn er in Limburg nog steeds een aantal gemeenten, die niet bij het electrisch licht- en krachtnet zijn aangesloten Waarom draait men hier en daar nog goedgeteld vijf minuten aan den putzwengel, om uit een diepte van dertig of veertig meter twee emmers water boven te brengen (De visu Waarom zijn nog een aantal gemeentewegen zandwoestijnen in den Zomer en modderpoelen in den Winter? (Treffend historisch-romantisch verhaal uit de tijden van de Katholieken-vervolging in Enge land onder koningin Elizabeth). Vrij naar het Duitsch door B.B. 11 We zullen je trotskop wel klein krijgen. Zoolang je niet be kend, krijg je geen kruimpje eten of druppeltje drinken meer. Toen viel de kamerdeur met een harden slag dicht en John hoorde hoe de Sheriff het slot omdraaide en de sleutel er af trok. Zoo'n leelijke man, jammer de hij in zich zelf, hij wil me laten verhongeren. Ik wou, dat ik niet wist, dat Oom naar War rington is gegaan, om den zieken Peter Swift een bezoek te 1 ran gen, dan kon ik hem ook niet verraden. Maar ik zal hem toch niet verraden, dan wil ik nog liever doodhongeren, dan sterf ik nog als martelaar en dan vlieg ik, zooals Mama zegt, meteen recht door naar den hemel. Hij herinnerde zich wederom Waarom sukkelt men nog met „gevaerke" (boerensjees) berg op en berg afwaarts? Waarom?? „Het hèèt ummertoe gegange", Het is altijd zóó geweest en het ging steeds goed. Zijn deze lieden nu voorstanders van slecht licht, open putten, onbe rijdbare wegen en gebrekkige voertuigen? Immers neen! Maar alle verandering kost moeite, elke verbetering kost inspanning, schrijven en denken'zijn lastige bezigheden en de „Stuggink's" zijn niet alle in Staring's Achterhoek geboren. Maar met eenig beginsel en eenige voorkeur heeft deze behoudzucht ^ïiets hoegenaamd te maken. En even zeker als het eene dorp na het andere zich aansluit bij het electrisch net en bij de waterleiding even secuur als de eene weg na de andere wordt geteerd, even secuur als de Fordjes en Chevrolets de primitieve boerenvehikels verdringen, even onwendbaar gaat de openbare school op het Limburgsch platteland haar roemloos einde tegemoet, om te worden vervangen door het Katholiek onderwijs. Het is enkel een kwestie van tijd en van geduld, R. L. in het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROL in Je wrijven en door zich 's morgens te wasschen met warm water en gewone zeep of beter nog met Purolzeep. 't Voldoet iedereen. 818—13 Het is dan te Maastricht toch nog tot bloedvergieten gekomen. Er zijn zwaargewonden gevallen, zoowel politie-agenten als burgers. Een 32-jarig arbeider en een 35-jarige politie-agent, hebben hun jong leven gelaten voor een hopeloos-verloren zaak. Want dit is het tragische in de ending van den strijd te Maastricht, dat de staking aan de Zinkwitfabriek, waaruit hij zijn oorsprong nam, reeds tót de geschiedenis behoorde, toen de woelingen op straat een aanvang namen. En nu zij dezer dagen haar hoogte punt bereikten, nu wederzijds schoten knalden en slachtoffers vielen, nu werkt de Zinkwitfabriek reeds sinds veertien dagen op haar volle capaciteit Zelfs de meest verblinde der ge wezen stakers moet begrijpen, dat de strijd onherroepelijk beslist is, dat hier niets meer te verdienen noch te winnen valt. Waarom, ondanks dit vaststaand feit, de relletjes toch voortduurden en ten slotte het karakter van een oproer aannamen Eenerzijds, omdat de socialisten het niet konden verkroppen dat hun aanvankelijk succes bij de ongeorga niseerde arbeiders al spoedig een keer nam en ten slotte met een smadelijke nederlaag eindigde ander zijds, omdat de voormalige stakers, thans hulpeloöze slachtoffers van eigen onverstand en roode misleiding vol ergernis het fabriekswerk ge leidelijk zijn gewonen gang zagen hernemen, en hun machtelooze woede de geschiedenis van zoovele arme martelaren, die zoo ontzettend veel geleden hadden lerwille van hun geloof, wier levensgeschiede nis hij zoo dikwijls met zijn moe der gelezen had in het oude Legende-hoek. Toen maakte de slaap zich weer van hem meester, hij begon te bidden, luisterde nog een oogen- blik naar het rumoer in huis en sliep toen eindelijk weer de slaap der onschuldigen. Ondertusschen hadden de ge rechtsdienaars in Sankey-House alles onderste boven gehaald, kasten werden opengebroken, deuren uit hun hengsels gelicht, muren ingeslagen, de woede van den Sheriff kende vanwege zijn mislukking bij den knaap geen grenzen meer. De plavuizen van den vloer van den kelder werden zelfs opengebroken, maar wat men ook vond, den priester vond men niet. Wel werden er een paar Latijnsche boeken gevonden, welke de verdenking, dat depriester wer kelijk nog in huis was deed toe nemen, maar zij leverden geen doorslaand bewijs. De meiden en de knechten werden uitgehoord, met schoone beloften gepaaid, masr alles leidde tot niets en bij het einde waren ze nog even ver als bij het begin. Toen de winterzon in den laten morgen eidelijk door de grauwe nevelwolken heenbrak, liep de Sheriff nog eens rondom het huis over de met pas gevallen sneeuw van de onbereikbare directie over brachten op de werkwilligen en méér nog op de vertegenwoordigers van het geestelijk en burgerlijk gezag. Wie kennis nam van het redeloos smalen op de geestelijkheid, die de „Volks"-fantasie zelfs met knuppels bewapende, wie „partijgenoot Pieters" in den gemeenteraad hoorde razen en tieren tegen den burgemeester, wie avond aan avond op straten en pleinen de grofste scheldwoorden opving tegen de politie en de maréchaussée. hij weet, dat de strijd gaandeweg van aard is veranderd en van een sociaal conflict tot een revolutionnaire woelig is uitgegroeid. En is de haat der roode massa eenmaal in die richting gedreven, dan zijn bloedige botsingen onvermijdelijk dan worden vanzelf de messen ge trokken en de revolvers afgevuurd en terwijl van weerskanten de slacht offers vallen weten de raddraaiers en ophitsers zich gewoonlijk aan den greep der Justitie te onttrekken. Maar te Maastricht is het ditmaal gelukkig anders geloopen. Men weet. dat de plaatselijke leider der S.D.A.P., het gemeente raadslid Pieters, die ook buiten het stadhuis zijn tong den vrijen teugel pleegt te laten, nog in den eigen nacht van het oproer is aangehouden en daags daarna naar het huis van bewaring is overgebracht. En nu moge deze arrestatie op „Het Volk", blijkens een uitlating in het nummer van 18 dezer, „den aanvankelijken indruk maken van een ongehoord schandaal", wij hebben in het verre en naaste verleden de straffeloosheid van allerlei opstandige taal te dikwijls betreurd, om niet van harte in te stemmen met het moedig optreden van politie en justitie tegen den „auctor intellec tualis" van heel de oproerige be weging. Door deze flinke daad van bestuurs- energie heeft men te Maastricht vele weken van overgroote voorzichtig heid, gematigdheid en toegevendheid pogen goed te maken. En als, naar wij hopen en verwachten, het gewa pend verzet thans voor goed is ge broken, dan is dit niet alleen te danken aan de versterking en scherper bewapening van de politie, maar vooral aan het gelukkig denkbeeld de misdadige woeling in haer erken den leider te treffen. Nog één les valt uit het gebeurde te putten. Steeds weer betuigen de socialisten, dat zij de omwenteling der maat schappij langs ordelijken weg willen bereiken en alle gewelddadigheid van meetaf afwijzen. En toch, bij iedere gelegenheid, dat een conflict van de fabriek naar de straat wordt overgebracht, staan zij aan de zijde der rustverstoorders. Zij mogen dan in theorie de revo lutionnaire actie als strijdmiddel uitsluiten, telkens als de Overheid zich genoopt ziet met den sterken arm de orde te handhaven, kiezen zij hartstochtelijk partij voor de oproerkraaiers. Telkens gaat bij hen de natuur boven de leer, telkens kruipt het bloed waar het niet gaan kan, telkens ontaardt de klassestrijd in gewapend verzet. En zoo blijkt de S. D. A. P. nog steeds in wezen een revolutionnaire partij, die haar karakter wel tijdelijk kan verhelen, maar nooit geheel vermag af te leggen, Reeds in zeer oude tijden hield de bedekte velden om te zien of hij ergens een spoor of voetindrukken vond van den gevluchten priester. Maar nergens vond hij ook maar het minste spoor, dat de vluchte ling verraden kon. Het is duidelijk, riep hij ten slotte woedend uit, en daarmede sloot hij zijn vergeefsche onder zoekingen, de vos heeft zijn hol vannacht verlaten. Zijn vader, die oude geslepen duivel, moet hem gisteren avond voordat hij nnar ons toekwam, gewaarschuwd heb ben. Toen riep hij de posten, die hij rondom het huis had opgesteld, op twee na, terug en begaf zich wederom naar de hal. Daar lagen zijn mannen, zingend, schreeuwend en lawaai makend, rondom een groot, geweldig vat bier en losten hun wrevel over het mislukken van hun plan, op in stroomen van hetwitgelegersten nat. Tegen den middag kwam Sir Edmund Trafford zelf aangereden. De Sherif had een bode naar hem in de slad gestuurd met de onaangename tijding, dat die Aarts paap nergens in huis te vinden was. Onder het toezicht van den Opper-landrechter werd het huis nogmaals doorzocht, maar weder om zonder succes. Toen ging hij het ook eens pro beeren bij den kleinen John, liep naar zijn kamer en trachtte het kind met alle mogelijke vragen en strikvragen, nu eens methard- menschheid zich bezig met het denk beeld om zich door een of andere vernuftige constructie van den grond te verheffen. Wij herinneren slechts aan de fabel van den Scyth Abaris, die volgens den geschiedschrijver Diodorus van Sicilië in de lucht steeg op een gouden pijl en onder steund door vleugels van een bij zonder maaksel, en de luchtreizen der Caphnobaten, die vleugels met rook aanvulden, alsook aan den Griekschen wiskundige, Archytus van Tarentum, die als een slachtoffer van zijn roekelooze pogingen omkwam. Steeds dacht men er aan om de be wegingen van een vliegenden vogel té imiteeren. Zoo ontwerp in de dertiende eeuw de Engelsche monnik Roger Bacon een toestel, waarbij een mensch, op een stoel zittende, zich door middel van kleine vleugels aan handen en voeten in de lucht zou kunnen ver heffen. In het jaar 1460 steeg de Italiaan J. B. Dante van Perugia in Toscane van den hoogsten toren der stad. tot 90 meter hoogte, zweefde eenige oogenblikken boven de huizen en stak toen eenige malen een meer over. Jammer genoeg knakte een ijzeren stang van zijn toestel, waar door hij kwam te vallen en zijn dijbeen brak. In de „Panoplia physico-vulcania" van Burggraf wordt verhaald van een man uit Neurenberg die zich met behulp van twee groote vlerken in de lucht verhief, welke uitvinding door den Italiaan Buratini naar Frankrijk zou zijn overgebracht. Natuurlijk kwamen herhaaldelijk doodelijke ongevallen voor bij de pogingen van verschillende vooruit strevende personen, om te vliegen Zoo wist de Italiaansche uurwerk maker Bolori met vlerken van samengestelde spring veeren eenige raaien over de Seine te vliegen, maar een rukwind sleepte hem mede en deze „homme-oiseau". zooals men hem noemde, moest zijn proefnemin gen met den dood bekoopen. Ook de Spaansche monnik, Elmero van Malameria, die naar het voor beeld der Engelschen Cook en Olivier in 1660 de wetten der zwaartekracht schijnbaar wilde loochenstraffen, kwam noodlottig om het leven. Ook van den bekenden schilder Leonardo da Vinci is het bekend, dat hij diverse proeven ondernomen heeft op luchtvaartgebied. Door Francisco Guzman van Lissabon zou een toestel uitgevonden zijn waardoor hij met behulp van eenige vlerken in 1745 over de Traag zou zijn gevlogen. Beweerd wordt, dat de Inquisitie hem verbood, met zijn experimenten voort te gaan, daar men meende, dat hii met booze geesten in verbinding stond. Dan zijn het in de tweede helft der acht tiende eeuw weer eenige klooster lingen, o.a. de abt Desforges van Etampes, die hun leven lieten bij hun onderscheiden pogingen om te vliegen. In 1808 zou Jacob Degen uit Weenen met behulp van vleugels met afmetingen van 61/2 bij 2i/2 M. een grooten afstand gevlogen hebben, waarbij hij naar willekeur kon stijgen en dalen. In 1812 steeg Degen uit de tuinen van Tivoli te Parijs op en vloog over de geheele stad echter maakte hierbij een kleine luchtbol deel uit van het toestel. Uit het voorafgaande blijkt duidelijk, dat de oplossing van het vlieg-vraagstuk in het geheel niet te bereiken viel op de boven omschreven wijze. Men moest ervan afzien, om de lucht in te gaan met toestellen, welke de bewegingen van vogels trachtten te imiteeren. Andere toestellen, zwaarder dan de lucht, zouden geconstrueerd worden, waar heid, dan weer met zachtheid, een of ander woord te ontlokken, waaruit hij kon opmaken waar de priester zich waarschijnlijk bevinden moest. Maar alles tevergeefs. De knaap verloochende zijn edel bloed niet en bleef volhouden in zijn eens gemaakt voornemenhij zweeg en bleef zwijgen, zonder ook maar het minste antwoord te geven op al die gestelde vragen. »Ik ben nu al half verhongerd", zei de knaap, die voorden eersten maal in zijn leven tot den laten namiddag had moeten wachten op eten en in zijn naïf gel of meende hij nu reeds den honger dood nabij te zien. »Nu op het laatste oogenblik, nu ik toch niet lang meer leef, wil ik mij de martelkroon niet laten ontglippen" Niettegenstaande zijne verbitte ring kon de weldoorvoede Opper- sheriff een hartelijke, luide lach niet onderdrukken. Wat denkt gij wel riep hij lachend, dat wij je zullen laten verhongeren Neen, zoo gruw zaam zijn we niet. Maar dit zeg ik je, en nu werd zijn gezicht wederom ernstig: indien ge naar ons niet wilt luisteren en ons geen antwoord geeft, dan laat ik je morgen gebonden naar de ge vangenis van Preston, brengen je zult je moeder niet meer te zien krijgen en in plaats van dit papistisch onderricht, waarin je Oom je heeft opgevoed, ga je voortaan naar onze kerken en mede men meer successen behaalde, en welke tenslotte zouden leiden tot onze veilige luchtdiensten. Werd eerst nog getracht van het stoomwezen gebruik te maken bij de constructie van een vliegtuig, (echter zonder succes), al spoedig kwamen motoren in gebruik en van toen af ontwikkelde zich de vliegtuigindustrie langs de lijnen der geleidelijkheid. Als pioniers op het gebied der luchtvaart kunnen met recht genoemd worden de gebroedprs Orville en Milbur Wright. Zij beoefenden evenals Lilienthal e.a. op de eerste plaats de zweefvlucht vanaf het jaar 1900. Later gebruikten zij een toestel, waarbij lucht met kracht tegen een schroef werd aangeblazen. Tenslotte vervaardigden zij een motor in hun fietsenfabriek, en plaatsten deze in hun toestel. Na eenige mislukte pogingen slaagden zij er op 17 Dec. 1903 werkelijk in om te vliegenzij bleven een minuut in de lucht en behaalden een snelheid van 15 K.M. In de eerstvolgende jaren bereikten zij snelheden van 60 en meer K.M. per uur. Al spoedig begon men zich in Europa ook te interesseeren voor het nieuwe type vliegtuig. Het spreekt vanzelf, dat de legerleidingen zich ook van de moderne vindingen op de hoogte stellen. Het vliegtuigwezen ontwikkelde zich op de gewone wijze als elke andere uitvinding (trein, auto, enz.,' De tocht van Blériot over het Ka naal. eerstijds een sensatie, is nu de meest gewone zaak van de wereld. De tijd zal nu niet ver af zijn, dat de ontwikkeling van de vliegtuig industrie ons in staat zal stellen, om een normaal verkeer Europa-Amerika te onderhouden. Met recht kunnen wij trotsch zijn dat ook Nederland niet achter bleef in werkzaamheid bij de ontwikkeling van het vliegvraagstuk, en daarbij zelfs een zeer eervolle plaats inneemt. Onze vliegtuigbouwers Koolhoven, Pandor, maar vooral Fokker deden Holland's naam triomfeeren in alle werelddeelen, en de K. L. M. draagt er zorg voor, dat op luchtvaart gebied Nederland haar vooraan staande plaats handhaaft. Isguoadea Uidedegllagsa. Bevrjjd u van die rugpjju! Rugpijn waarschuwt u, dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan, dat gij een specifiek niermiddel dient te gebruiken om deze belangrijke levensorganen te versterken. Waag u niet aan uitstel Begin onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Dit middel kan aan de nieren nieuwe kracht geven, zorg dragen voor goede bloedzuivering, en rugpijn, blaasstoornissen, waterzuchtige zwel lingen, pijn in de spieren of gewrich ten, matheid, vermoeidheid, zenuw achtigheid, duizeligheid en urine- stoornissen doen verdwijnen. Tal van mannen en vrouwen, die gedurende de laatste 25 jaren leden aan nierkwalen en de pijnlijke ver schijnselen daarvan, getuigden, dat Foster's Pillen hun kracht en gezond heid herstelden. Aarzel niet De werking van dit specifieke middel is rechtstreeks op de nie ren gericht, en als deze organen goed werken, wordt het bloed behoorlijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen dan ook algemeen aanbevolen tegen rheumatiek, lende- pijn, ischias, rugpijn en andere ernstige gevolgen van nierzwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 37 scholen om daar het zuivere woord Gods te aanhooren.... Zoo waar ik Sir Edmund Trafford heet en Opperlandiechter of Sheriff ben van Lancashire. Toen liep ridder Trafford naai de jachlkamer, waar Lady Wor- thington nog altijd gevangen zal, opende de deur, overlaadde de dame met ruwe verwijten en riep haar ten slotte woedend dezelfde woorden toe, welke hij tot John gezegd had. Het was het zwaarste offer, dat men van haar moederhart kon eischen, maar niet te zwaar voor haar geloofstrouw. Toen de Oppersheriff weg was, viel zij op haar knieën, bedekte met haar handen haar snikkend gelaat en bad: Heer, God, mijn kind is het eenigste en liefste,wat ik hier op aarde bezit, maar neem het, zoo het Uw Heilige Wil is. Ik bid U slechts, dat het U ge trouw blijve, dat hij nooit zijn geloof vcrloochene, en altijd een trouw kind blijve van de eene, heilige, ware Roomsch Katholieke Apostolische Kerk. Voordat Sir Edmund Trafford Sankey-House verliet, stelde hij een bevel tot inhechtenisneming op van den ouden Heer van Blains- co Hall. Eenige van zijn mannen werden terstond weggezonden om het bevel zoo spoedig mogelijk uit te voeren en kregen tevens de opdracht om Sir Richard naar de gevangenis van Preston te brengen, waar Graaf Derby over V^YAeVWL 757-9 Ingekomen en vertrokken personen van 11 tot 18 Oct. INGEKOMEN: A.B. Cox, dienstbode, Yselsteijn, van Grubbenvorst. C.M.M. Jansen, z.b, Groote Markt 14 van Breukelen Nijemode. G.A. Poels idem Heide L 24 van Horst. A.G. Koenen, dienstknecht, Mer- selo 26 van Eindhoven. G.M. Peters id. id. N 15 van Maashees. H.J.M. Kropman, winkeljuffrouw Grootestr. 9 van Valburg. J.W.H. Klabbers dienstbode Eindst. 1 van Beugen (L.) A.M.P. Crooijmans, id. Lull, van Maashees. VERTROKKEN. A.A.J., Goumans, naar Nijmegen, Grootestr. 57. L.H.J. Versleijen meubelmaker naar Helmond. J,E. Poels dienstbode naar Am sterdam Singel 103. A.M.E. Jansen id. naar Maashees. J.H. van Gestel z.b. naar Nistel- rode. L.M.J. Tonen draad vlechter naar Gent. V.M.M. Gommans religieuze naar Breust Eijsden. doen pij 11 bg den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloedvergiftiging. Reinig ze altgd dudelgk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 ct. PUROL Overheid en Middenstand. Schier telkenmale, als wij spraken of schreven over bovenstaand onder werp, betoogden we met nadruk, dat de middenstander, in den uitermate moeilijken bestaansstrijd van onze dagen, allereerst en in overwe gende mate aangewezen blijft op eigen persoonlijkheid kennen en kunnen, aangevuld nochthans en gesterkt door organisatorische samen werking met vak en standgenooten. Daarom zou de middenstander verkeerd handelen, indien hij zooals nog wel eens gebeurt bij iedere ernstige moeilijkheid, waarvoor de snelle ontwikkeling van het sociaal economisch leven hem stelt, een beroep doen op de tusschenkomst van de burgerlijke overheid. Dit al te sterke en al te djkwijls aanleunen tegen de burgerlijke over heid, zou zich noodzakelijk wreken aan zijn toekomst, temeer wijl de betrokkenen daardoor gebracht worden van een niet benutten van de middelen, waarover zij beschikken om zelf en uit eigen kracht te arbei den aan de versteviging hunner economische en maatschappelijke positie. Wil dit zeggen, dat de overheid in 't geheel geen taak te vervullen heeft ten overstaan van den midden stand Allerminst 1 De huidige ergerlijke misstanden in het bedrijfsleven zijn het natuur lijke resultaat der ongebonden vrijheid van concurrentie. ^Daarom wil het program van de eenige dagen rechtspraak zou houden. Eveneens kreeg de Onder- Sheriff bevel om den Volgenden dag ook den knaap daar gevangen naar toe te brengen. Intusschen had de oude Martha, op aanwijzing van een der knech ten, haar kleinen lieveling John een stevig ontbijt bezorgd. John nam zich voor om voortaan meer honger te lijden, want het had hem nog nooit zoo heerlijk ge smaakt, zeide hij. Eveneens ver nam hij bij die gelegenheid, waar men zijn moeder gevangen hield. Martha drukte hem nog eens goed op het hart, dat hij erg voorzichtig moest zijn met zijn woorden en vermaande hem vooral nog eens, dat hij nooit moest zeggen, waar men de H. Mis had opgedragen, anders werden zeker zijn moeder en ook alle anderen, die de H. Mis hadden bijgewoond, in de ge vangenis geworpen. Zij wilde hem nog veel meer vertellen, maar de zware slap van een gerechtsdie naar klonk in den gang en be vreesd voor onldekking, liep zij zoo snel mogelijk langs een andere deur de kamer uit.... (Wordt vervolgd)

Peel en Maas | 1929 | | pagina 7