STER-TABAK Weekblad voor VENBAY, HOBST en Omstreken. fjjjtroiffi J. VERMEULEN-RÖELOFS Venray Qr Markt S CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. jjACFONQf5! MANUFACTUREN j fvOORDEELKaSr/? Dit numtner bestaat uit TWEE bladen. Thomas Alva Edison. Binnenl. Nieuws Altijd op zalt De Kippenhouderij op het platteland Provinciaal Nieuws fZATERDAQ 26 OCTOBER 1929 Vijftigste Jaargang No. 43 BLIJKEN I TOCH HET PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENT1EN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 71,! ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MITNCKHOF Telefoon 51 GIRO 150652 ENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent WIJNHANDEL Het is van algemeene bekendheid, dat de mannen der wetenschap, in ieder geval toch zeer nuttige menschen, nu eenmaal niet te veel huldebetoon van de zijde van het publiek onder vinden. Wat dat betreft komen de sterren der voetbalvelden, boksers en andere sportbeoefenaren er beter afDaarom kunnen wij het ook niet anders als van harte toejuichen, dat ook in Nederland aan den oproep der Amerikanen tot herdenking van den grooten Edison, den uitvinder der gloeilamp, werd gevolg gegeven. Ook al weten we, dat naast Edison veel anderen er het hunne hebben toe bijgedragen een nieuw tijdperk voor de verlichtingstechniek te openen. Voor ons Nederlanders bestaat tot huldiging te meer aanleiding, want we hebben dan niet onze machtige gloeilampenindustrie in Eindhoven, die duizenden werk verschaft. En vergeten we niet, dat de geniale uitvinder in 1847 geboren werd uit een huwelijk, waarvan de man van Nederlandsche afkomst was, we dus door „banden des bloeds" met Edison verbonden zijn. Ge weet het allen als kranten jongen is zijn loopbaan begonnen. Zijne ouders waren niet rijk en reeds op jeugdigen leeftijd moest hij den harden strijd om het bestaan voeren. Hij leerde telegrafeeren, werd tele graafambtenaar en de uitvinding van eene automatische inrichting tot het overbrengen van telegrammen, waarop hij patent kreeg, opende hem niet alleen een grooter arbeidsveld, maar maakte hem vrij voor de studie. Dat hij millionair werd, behoef ik u niet te zeggen dat zijn van die dingen, die al heel spoedig bekend zijn. Courantenjongeneen klein ge deelte van een spoorwegwagen werd de werkplaats, het laboratorium voor het doen van proeven van den jeugdigen Edison. Proeven, die later op vergrooten voet zouden worden voortgezet en den grooten Edison voortbrachten. Men meent maar al te veel dat het doen eener uitvinding aan een gelukkig moment is toe te schrijven en te vergelijken is met bijvoorbeeld het trekken van de honderdduizend uit de loterij. Een gelukkig moment, dat de één krijgt, de ander niet. Nu is dit moment natuurlijk niet te ontberen, maar men diene niet te vergeten, dat Edison alle bouwstof fen bijbracht, om tot dat oogenblik te komen. Zoo werden door Edison niet minder dan 600 verschillende plan- tenvezels, uit alle deelen der aarde saamgebracht, onderzocht om ten slotte tot den uitvinding van den kooldraad voor de lamp te komen. Dat men bij een zoodanig onderzoek wel tot een resultaat moet komen, is vanzelfsprekend. De uitvindingen vielen Edison gerust niet in de schoot, hij heeft een lange, lange, moeilijk begaan bare weg moeten afleggen, alvorens hij aan een groote schare genoodig- den op 21 October 1879 50 jaar geleden dus de electrische ver lichting door een niet brekenden draad kon toonen, de eerste practisch- bruikbare gloeilamp uitvond en daar mede de verlichtingstechniek een groote schede voorwaarts kon doen gaan. Edison had de fundamenten voor de electrische verlichting gelegd. Latere vindingen brachten de metaal draadlamp, de vacuumlamp, werd vervangen door de lamp met edel gasvulling en men vond middelen om het verblindend helle licht van den gloeidraad te verstrooien zonder aan de lichtsterkte afbreuk te doen. De naam Edison is aan een groot aantal uitvindingen verbonden. We denken aan de phonograaf, de micro- tasimeter, de aerophoon, waardoor aan de menschelijke stem een draag wijdte van meer dan een uur kan gegeven worden, de megaphoon om zwakke geluiden goed hoorbaar te maken, de phonoplex om met den zelfden draad tegelijk te kunnen telefoneeren en telegrafeeren, enz. enz. Luister naar hetgeen de automo bielkoning Ford over Edison weet te vertellen. „Zijn kennis is waarlijk encijclopaedisch. Hij stelt belang in elk onderwerp, dat de moeite waard is en kent noch erkent beperkingen. Hij is overtuigd, dat alles mogelijk is, maar staat altijd met zijn beide oeten vast op de aarde. Hij gaat langzaam maar zeker zijn weg. Het woord „onmogelijk" is voor hem enkel de, aanduiding van iets, ter bereiking waarvan ons voorloopig nog de kennis ontbreekt. Edison is werkelijk de grootste levende geleer de en daarenboven bezit hij nog de zoo waardevolle talenten voor con structieve organisatie en leiding. Edisor. bereikt alles, waarop hij zijn geestkracht concentreert." Met recht.... Edison.... een denk- reus Edison over ons land. Eea woord van bewondering. Huldiging van Edison.* Mooi en vlug werk van politie en justitie. Een ernstig verdachte inzake den kindermoord gevat. Een net gespannen over geheel Nederland. De retourvlucht V liegen naar ludië nog iels voor vrouwen en kinderen. De vierde tocht mislukt. Echte pokken. Een rapport. Stygeude lyn by do ont wikkeling van den economischen toestand. Een goede September maand. Sclialautoinaten en post- penningen. Rriefportverlagiug. Het is nog maar enkele tientallen van jaren geleden, dat men o.a. in schoolboekjes lezen kon, dat het electrisch licht, hoe schitterend, hoe mooi ook, „vooralsnog" slechts te gebruiken was in fabrieken, voor de verlichting van groote gebouwen enz. en dat het voor huiselijk gebruik nog niet geschikt, ook niet veilig genoeg was. Maar, sindsdien heeft de elec- triciteit en daaronder ook het elec trisch licht zich met verbazende snelheid van nagenoeg elk terrein meester gemaakt en, daarbij heeft zich o.a. het aardige verschijnsel voorgedaan, dat in veie plaatsen de evolutie van de verlichting een zoo danige is geweest, dat in den langen schakel tusschen de zeer primitieve verlichtingsmiddelen uit de middel eeuwen en die, op het bezit waarvan we ons hedendage moge beroemen, een der schakels is overgeslagen te weten die van de gasverlichting. In vele gemeenten toch kwam men van de petroleumverlichting ineens tot het electrisch licht. Deze week in het bijzonder ge denkt ons land op „schitterende wijze" den man, die door zijn moei zaam streven en door zijn rusteloozen arbeid zooveel heeft bijgedragen tot de vervolmaking van ons electrisch licht. Edison, de uitvinder van de elec trische gloeilamp, wier gouden jubileum deze week gevierd wordt, heeft door middel van het Algem. Hbld. zijn bewondering uitgesproken over de vorderingen welke door ons volk gedurende de laatste halve eeuw zijn gemaakt op alle gebieden van het menschelijk streven, ook op het gebied der verlichting dus. We kunnen tevreden zijn met Edison's bewondering, maar gaarne zullen we ook zonder die bewonde ring hulde brengen aan den vernuf- tigen uitvinder, die zeker wel in staat is de vorderingen welke door ons volk gemaakt zijn naar waarde te schatten, hij, wiens geest heeft gezocht en gespeurd en, gevonden op alle terreinen der natuurweten schappen, Voornamelijk in degroole steden wordt deze week aan Edison de welverdiende hulde gebracht. Of ons land de vergelijking met andere landen ten volle kan door staan op het gebied van de door Edison bewonderde vorderingen, is iets dat we niet durven beweren. Maar, er zijn in ons land wel din gen, die onze eigen bewondering af dwingen. Het verschrikkelijke moordgevalin den polder Blijdorp heeft de politie en justitie blijkbaar tot een inten- sieven arbeid omgezet, waarvan de resultaten prachtig zijn, een arbeid waarvoor men zoo om de organisatie als om het succes, respect moet hebben. In korten tijd toch was over ons land een net gespannen, door de geheime constructies aan burge meesters e.a. gegeven, een net, zoo secuur, dat de gelegenheid om door de mazen er van heen te glippen welhaast onbestaanbaar leek. Het resultaat is bekend. De vermoede lijke dader, althans de man, tegen wien vele aan wijzigingen zijn, is in Limburg, te Heerlen gesnapt. Of hij inderdaad de dader is, zal nog moeten blijken. Voorloopig blijft hij ontkennen iets met den moord uitstaande te hebben. Maar, aange nomen, dat hij den bedoelden moord niet op zijn geweten heeft, ook om andere feiten werd hij door de politie gezocht. De postvluchten naar envanlndië hebben de belangstelling van ons volk, speciaal bij de Amsterdammers natuurlijk, die de koene vliegers zien gaan en komen. Het eerste vliegtuig heeft de retour vlucht volbracht. Blijkens een inter view dat door een der leden van de bemanning aan het Hbld. werd toegestaan is de reis prachtig geweest, voor vrouwen en kinderen zou de reis door de lucht nog wat te ver moeiend zijn, ook omdat het nog wat behelpen is aan boord, maar overigens gaat het uitstekend. De vlieger, die een en ander aan het Hbld. vertelde, de heer Smirnoff had bij zijn aankomst te Batavia juist een millioen kilometer gevlogen, dat is vijf en twintig maal den om trek van de aarde! Ofschoon het vliegen van en naar Indië prachtig gaat, zijn toch tegen spoeden niet uitgesloten. Dit is ge bleken op den tocht van het vierde vliegtuig, waaromtrent gemeld werd. dat het, op de heenreis, in de buurt van Konstantinopel heeft moeten landen, nadat het in den mist in aanraking was gekomen met een be groeiden heuvel. Reeds eerder was een storing in een der motoren geconstateerd, Vol gens de eerste berichten moest het vliegtoestel gedemonteerd worden. De kust, de groote vijand van de zeevarenden, is het blijkbaar ook voor de luchtvaarders, Door een commissie is dezer dagen rapport uitgebracht over hun ziens wijze omtrent den aard der in ons land heerschende epidemie, het z.g. alastrim. Blijkens dit rapport moet de ziekte als echte pokken worden opgevat. Onder meer zegt de commissie in haar rapport ook, dat aan de invoe ring van eenigerlei vorm van ge dwongen vaccinatie wegens het en- cephalitisgevaar niet valt te denken. De afgeloopen Septembermaand is voor de schatkist weer een goede geweest, Voor de schatkist, dus eigenlijk ook voor ons allen, al hebhen wij dan voor een zeer be langrijk deel gezamenlijk onder ver schillende vormen de schatkist het flnantieele meevallertje bereid. De Septembermaand van dit jaar bracht bijna 4 millioen meer op, dan de gelijknamige maand van 't vorige jaar. En zoo ging het vrijwel van maand tot maand. Augustus bracht ongeveer drie en een half millioen gulden vooruitgang bij verleden jaar. Voor het reeds verloopen deel van dit jaar bedragen de inkomsten al twintig millioen meer dan de raming van het afgeloopen tijdperk was, En, die stijging betreft bijna de ge- heele linie. Hieruit mag geconstateerd worden, dat de economische toestand van ons land zich in stijgende lijn blijft ontwikkelen. Zooals we reeds vroeger mede deelden is er een schelautomoat uit gevonden. Door de toepassing van de nieuwe vinding wordt 't gedurig en onnoodig naar de bel loopen voorkomen, want de bel gaat slechts over, wanneer men een cent in de gleuf werpt. En wie niet tot de bona fide bellers behoort, krijgt zijn cent niet terug.j In verband met de schelautomaten zijn nu ook z.g. postpenningen uit gevonden. De bestellers toch moeten wel eens een keertje bellen en met het oog daarop zouden zij altijd een goeden voorraad centen moeten mee dragen. Dank zij de uitvinding van de geelkoperen postpenningen kun nen ze de centen thuis laten. Men zal vragen welk verschil er is, tusschen het meedragen van een aantal centen en het meedragen van een gelijk aantal postpenningen. Dat zal vermoedelijk in de waarde zitten. Een besteller die belt, heeft niet altijd tijd te wachten tot open gedaan wordt, (ofschoon als er dan toch zooveel minder gebeld wordt,) kun nen de huismoeders, dienstmeisjes, enz. voor een enkele keer wel eens wat vlugger loopen misschien. En als de besteller niet kan wachten, kan hij de cent ook niet terug ont vangen, Vooralsnog meenen we, is de schelautomaat nog niet algemeen in gebruik, wat ongetwijfeld de vele negotiemenschen wel aangenaam zal zijn, die toch reeds door de bordjes: „aan de deur wordt niet gekocht" al meer tegenwerking zullen hebben dan hnn lief is. Zeer waarschijnlijk gaat men No vember, of in verband met de voor bereidende maatregelen een of meer weken na den eersten, een nieuwe verlaging der posttarieven in en wel voor brieven in binnenlandsch ver keer. Het briefport voor een brief beneden 20 gram wordt gebracht op 8 cent en dan krijgen we een nieuw tarief van 12 cent voor brieven met een gewicht van 20 tot 40 gram. Het minimum port voor monsters in binnenlandsch verkeer wordt verlaagd van 5 tot 3 cent. Alle beetjes helpen door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Vroege kuikens. Een van de groote feiten, die een belangrijk aandeel hebben gehad in den opbloei en den vooruitgang der kippenhouderij, zit in de technische verbetering der kunstmatige broederij. Moesten wij onzen pluimveestapel, die rond de 20 millioen stuks kan bedragen, op peil houden met de gebrekkige hulpmiddelen van 15 a 20 jaar terug, dan zou dat niet gaan. Wij hebben thans overal broed machines, broedcentrales van enormen omvang en het gevolg daarvan is, dat er ieder jaar veel en veel meer kuikens op tijd geboren zijn, d i. voor de zware rassen in Maart en April, voor de lichte in April en de eerste helft van Mei. Dit feit is van de allergrootste beteekenis, want alleen kuikens, niet te laat geboren, zijn volwaardig, Alleen die kunnen een goede winter- productie geven en alleen met zulke dieren is een behoorlijke winst te maken. Nu zou er in dit opzicht nog veel verbeterd kunnen worden, indien er minder bezwaren werden aangevoerd tegen vroege kuikens. Vele pluim veehouders moeten daar niks van hebben, want zeggen ze die kuikens gaan 's winters in de rui. Dit is in het algemeen waar, maar de nadeelen daarvan worden over dreven. Aan jonge hennen toch, die voor October, November of December een partij eieren gelegd hebben, en dan in de lichte rui vallen, heeft men nX veel meer, dan aan jonge hennen, waarvan een groot deel veel te laat met leggen begint. Dit zijn de ervaringen, die men op groote bedrijven heeft opgedaan. In Augustus en September doen de eieren al een aardig prijsje en in October zijn ze duur, en al gaan er van de vroege legsters in de rui, zonder eieren raakt men niet. Men blijft in de ontvangsten en als men aan 't rekenen gaat, blijkt, dat die vroege kuikens al heel wat eieren hebben gelegd en al heel wat hebben opgeleverd, als de latere nog moeten beginnen. In de maand Augustus j.l. waren wij op excursie naar verscheidene groote bedrijven in het midden van ons land en kwamen alstoen den 13den Augustus op het Pluimvee- bedrijf „Schoonderlogt" te Eist in de Betuwe. Men heeft daar een systeem hok ken, dat zeer afwijkt van het be kende en ook door ons voorgestane model Horst, niet alleen wat de inrichting, het type, betreft, maar ook aangaande de grootte. In elk hok zijn daar pl.m. 500 W.L. gehuisvest. Wij zouden voor de gewone kippenhouders zulke groote hokken niet gaarne aanbevelen, want daar is veel ervaring en veel tijd voor noodig, om alles behoorlijk na te gaan. We kwamen in een der hokken, waar ruim 480 W.L. zaten, ik meen, om 't precieser uit te drukken, dat het er 483 waren. Al deze hennen waren van 't voorjaar 1929, van Februari. Menigeen keek vreemd op, toen hij hoorde van Witte Leghorns, ge boren in de eerste helft van Februari, dat is 2t/» a 3 maanden eerder dan „gewoon". De eigenaar, die alles nauwkeurig liet noteeren. toonde ons de eier- lijsten welke aan de wanden hingen en daarbij bleek, dat in dat eene hok, daags van te voren, dus op 12 Augustus niet minder dan 280 eieren waren gelegd, dat is per week circa 2000. Nu fokte deze eigenaar wel zoo opvallend vroeg, opdat hij daardoor zijne broedcentrale en opfokhuizen langer rentegevend kon maken. Maar hij vertelde ons toch ook, dat de winst van zulke zeer vroege hennen veel en veel grooter is dan van die welke bv. na Mei geboren worden, en zeer zeker dan die van Juni of Juli. Men vergeet zoo gemakkelijk, dat het geen kunst is om vroege kuikens aan den leg te krijgen, maar dat het dikwijls een heele toer is om kuikens, die wat laat geboren zijn er toe te dwingen. In Augustus en September werkt de natuur nog mee, in October wordt het al veel minder en in November lijkt ze wel tegen te werken. Dan kunnen de jonge hennen langen tijd met prachtige, roode kammen rond loopen, zoodat men eiken dag een ei verwacht, en dat toch maar niet komt. Het zijn b.v. de niet vroegrijpe rassen en dieren, die óns parten spelen. De eigenschap „vroegrijpheid" is nog niet voldoende doorgefokt, vooral in de middelzware rassen niet. Barnevelders en Welsummers b.v. zijn heel moeilijk aan het ei te krijgen, zelfs hennen hiervan, in Maart geboren, en gefokt uit op den leg gecontroleerde ouders, en dus veredeld, zijn vaak in October en November niet aan den leg, en dan is het werkelijk moeil.jk, om met zulke dieren nog winst te maken. Natuurlijk wordt de kwaliteit van onzen pluimveestapel ieder jaar beter de vakkennis, vooral op het gebied der fokkerij, neemt steeds toe en steeds meer ernstige en bekwame menschen gaan zich op de kippen houderij toeleggen, maar voordat de eigenschap „vroegrijpheid" fokzuiver in de bedrijfsrassen zit, zijn nog wel eenige jaartjes gemoeid. Wij bevelen dus de kippenhouders aan, op tijd te broeden en wanneer dat niet lukt en men moet jonge hennen koopen, nog liever heel vroege te koopen dan late. Beter 50 pCt. jonge hennen, die in den winter een halsrui krijgen, dan 50 pCt. hennen die te laat aan den leg gaan. VENRAY, 26 October 1929 WAARSCHUWING. Maken van kuilen. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat het maken van kuilen en het inkuilen van mangelwortelen, stekruben enz. op de openbare wegen STRENG is verboden. Eveneens is het streng verboden zand te halen uit de openbare wegen. Bij overtreding zal proces-verbaal worden opgemaakt. Venray 24 October 1929. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. Maaibare heide. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat het maaien van heide op alle gronden, aan de gemeente toebehoo- rende, VERBODEN IS. Er worden evenwel vanaf heden wederom ten kantore van den Gemeente-ontvanger vergunningen afgegeven voor het maaien van heide benoodigd voor eigen bedrijf, zoowel voor voerheide als dienende voor strooisel. De vergunningen zijn geldig tot 1 October 1930 en worden afgegeven tegen het volgende tarief Voor diegenen, die een inkomen hebben tot f 1000 f 1.— boven f 1000 - f 1500 f 2.— f 1500 - f2000 f 3.— f2000 f2500 f 4.— f2500 f3000 f 5.— f3000 f3500 f 6.— en verder voor elke f 1000 of ge deelten daarvan inkomen meer f 2. hooger. Voor elk bedrijf wordt slechts eene vergunning afgegeven. De vergun ningen zijn persoonlijkevenwel kan hiervan onder verantwoordelijk heid van den vergunninghouder door de leden van het gezin in het bedrijf werkzaam, gebruik worden gemaakt, Het is streng verboden de ver gunning te doen aanvragen op naam van een knecht met lager inkomen en de heide alsdan in eigen bedrijf te gebruiken. Vergunningen tengevolge van valsche opgaven verkregen worden onmiddellijk ingetrokken en zijn ongeldig. Als inkomen voor deze retributie geldt het belastbaar inkomen; indien de aanslag in een bedrijf is gesplitst, gelden de verschillende aanslagen gezamenlijk voor het tarief, waarnaar moet worden betaald. Bij het aanvragen der vergunnin gen moeten de laatste belastingbil- biljetten der Rijksinkomstenbelasting worden medegebracht. Venray 23 October 1929 Burgemeester en Wethouders vnd«- O. VAN DE LOO De Secretaris. VAN HAAREN Nakeuring van springstieren. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat de aanstaande keuring van "springstieren alhier op het Henseniusplein zal plaats hebben DINSDAG 5 NOV. 1929, des voormiddags 9 uur. Venray 23 October 1929. De Burgemeester voornoemd^ O. VAN DE LOO. Een mooio avond. Niemand had er spijt van, gebruik te hebben gemaakt van Goudpluviers uitnoodiging op Vrijdag 18 October j. 1. Het kunstenaarsechtpaar, Joh. Schmidt Tula di Vista heeft 't Venraysche publiek machtig weten te boeien, De declamaties en genre stukjes waren bijzonder goed. Maar 't allermooiste van dien avond, was wel 't transformatiespel „De Dief." Dat was een prestatie zes rollen door een persoon, zonder dat men het merkte We meenen dan ook, namens alle aanwezigen te handelen, wanneer we den heer en mevr. Schmidt -di Vista een oprecht gemeend „tot wederziens" toeroepen. Nieuws van den Handelscursus. En goed nieuws Daar heeft het bestuur eer van. De Handelscursus van den Venrayschen R. K. Mid denstand is drie-jarig geworden, 't Heeft heel wat geschrijf en gewrijf gekost. Maar het is er thans door. Tot leeraren, Duitsche en Fransche handelscorrespondentie zijn benoemd de heeren van Bommel (Horst) en van Heijster, beiden in het bezit van de Acte Middelbaar Onderwijs. Rekening courant zal worden gedoceerd door den heer Okhuysen (Venlo.) Om vergissingen te voorkomen zij hier uitdrukkelijk vermeld, dat nog steeds leerlingen, die twee jaar den Cursus hebben gevolgd, het z.g. Hanze diploma kunnen behalen. Het is echter te hopen, en ook te voorzien, dat verreweg de meeste leerlingen ook het derde jaar blijven zullen Leerlingan van vroeger, let op de advertentie in dit blad. Tot onderwijzer aan de avondschool van het Patronaat alhier is benoemd, in verband met het vertrek van den h«er Cuppens, de heer van de Voort, onderwijzer aan de Bijz. Lagere School te Castenray. Een nieuwe Noord-Limburgschen Schutters!) ond. Zondag werd te Geijsteren een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een Bond van Schutterijen. Na een korte discussie werd de Bond opgericht. De volgende vereenigingen traden toe Schutterij 't Zandakker, Venray; schutterij St. Anna, Venray; O. L, Vrouwe-Gilde, Holthees: schutterij St. Petrns, BergenSt. Willibrodus- gilde, Geijsterenen St. Antonius- Gilde. Well. Een voorloopig bestuur werd gekozen, dat zich zal belasten met het ontwerpen van statuten en reglement. Dit bestuur bestaat uit de heeren J. Grubben, Holthees; voorz. A. Willems, Well, secr. L. Hendriks Bergen, W. Mulder. Holthees J, Sassen, Venray P. Koppers, Ven ray en H. Vennekens, Geijsteren. Besloten werd. per jaar .twee Bondsconcoursen te houden. De Hoogwelgeb. Heer J. Baron Weichs de Wenne gaf blijk van zijn belangstelling door zijn tegenwoor digheid op de vergadering.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1