13e PUROL erop! Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos ijnhardfs lenuwtabletten Stijfheid Spierpijn wd door- cisbKnnci^ Kï^K^casr or rtdurersei Woesten. AKKer-jb Abdysiroop Rupsenbeschadiging. De Koningin van den nacht. Mag ik eens zeggen? De Groote Gezinnen, Marktberichten Kloosterbalsem Ingssenian Msleiseliagsa. Gemengde Berichten PkClU, StCll VC r li C W-i r» g 0êvfen g.rs r-cj.st iej eLsCr-i «£>l,a.p3a,t"i (Adv. in Blokschrift) dat zich veel meer eigent, aan het boerenbedrijf aan te sluiten, zeker goedloonend zou zijn. In de Veld- schrijft daarover juist de heerGreeff die van een boomgaard van 45 jaar vertelt, die dit jaar de som van f4950 opbracht en 3 H. A. groot is. Een andere boomgaard van de zelfde grootte leverde f 5100. In zijn resume zeide de heer Schuttevaer dat de landbouwers alleen noodge dwongen tot het uitoefenen van de tuinbouwcultures moest* overgaan: dat hij dat geleidelijk moet doen, door een begin te maken met een voudige teelten, dat aanschaf van glas eerst kan volgen als er meerdere kennis is en hij in staat is dat glas uit zijn bedrijfswinst te betalen en dat hij niet moet verzuimen theore tisch en practisch onderricht te krijgen door cursussefi, terwijl hij aan de fruitteelt veel meer aandacht dient te schenken. Het jaar 1929 geniet de twijfel achtige eer, tot een der recordjaren te behooren wat betreft vreterij van rupsen. Appel- en pereboomen, eiken en haagdoorn hebben bruine koppen en lijken wel te verdorren. Nesten van bladeren, bijeengesponnen door een spinachtig weefsel, ziet men bij duizenden in de toppen van boomen en struiken. Als men deze eens nader gaat bekijken en men peutert zoo'n nest open, dan vindt men ze bewoond door een groote menigte van kleine rupsjes, die men bij zonnig weer aan de bladeren zag knagen, en ook in rijen gezellig bijeen zag zitten op de bladeren, zich koesterend in het warme herfstzon netje. Ér is heel wat verscheidenheid van dierlijke en plantaardige wezens, die onze land- en tuinbouwgewassen teisteren en niet nalaten, telken jare hun verwoede aanvallen te her nieuwen. Zoo kennen we allerlei ziekten in granen, aardappelen, bieten, die zelfs oorzaak kunnen zijn van een misgewas. Ook de tuinbouwge wassen ondervinden er den schade lijken invloed van. En wat de ooft- boomen betreft, ieder jaar zien wij de ringelrups, de bladrollers, de plakker, de blad-, bloed- en schild luizen, de wintervlinder, de rups van het wormstekig fruit, de appelbloe semkever, de slakvormige bastaard rups, kanker en schurft en nog zooveel andere, die telkens terug- keeren en nu eens weinig, dan weer veel van zich doen spreken. Dezen keer zullen we 't speciaal hebben over de rups van den bastaardsatijnvlinder, die de laatste jaren zooveel voorkomt en zich vooral in het voor haar zoo bijzon der gunstig herfstweer zeer sterk ontwikkeld heeft. Hier volgt een korte omschrijving.f De bastaardsatijnvlinder luistert in de wetenschappelijke wereld naar den naam van Liparis Chrysorrhoea Het lichaam is anderhalve c.M. lang, De vleugels en de voorste helft van het lichaam zijn sneeuwwit, het achterlijf geelachtig gekleurd. In de maand Juli heeft men ze in menigte om de vruchtboomen zien dwarrelen. Dan zoekt het wijfje de onderzijde van de bladeren op en legt er een hoopje van 200 tot 300 eitjes, die het bedekt met de haren van het achterlijf. Het lijkt wel een hoopje zwam. Spoedig komen daar uit de rupsjes te voorschijn. In gewone jaren doen deze in denzelf den herfst weinig kwaad. Ze knagen wat aan enkele blaadjes heel in de buurt, die ze door een spinsel aan- eenbinden, en op die manier een aanvang maken met haar winternest, Als de koude dagen aanbreken, kruipen ze erin en zitten daar gezellig bijeen, net als de overwinte ring op Nova-Zembla. Zelfs de strengste koude deert ze niet. Door de voorjaarswarmte ontwa ken ze. Eerst vreten ze aan blad en bloemknoppen, en als de bladeren verschijnen, vinden zij de tafel voor goed gedekt. Ze groeien dan ook, dat het een lust is. De rups is te kennen aan een helderroode streep aan weerszijden van den rug en een paar roode wratjes op het achterlijf. De kleine rupsjes in het najaar hebben een bruin haarbosje niet ver achter den kop. In Juni verpoppen de rupsen. Ze vormen dan een bruin coconnetje tusschen de bladeren, waaruit na een paar weken de vlinder te voor schijn komt. Door de gunstige weersomstandig heden in dezen nazomer vinden de kleine rupsjes het prettig, nog wat langer van het zonnige weertje te profiteeren. Ze verlieten hun nesten en vraten al maar door de opper huid der bladeren af, zoodat het wel lijkt, of de toppen van boomen en struiken afgestorven zijn. Zoover is 't gelukkig niet, maar toch is de schade dezen herfst veel grooter dan anders. Nu het kouder wordt, gaan ze haar winterkwartieren opzoeken. Het is te verwachten, dat ze het volgend jaar heel wat vernieling aanrichten, als de mensch ze ten minste ongestoord haar gang laat gaan. Er is een heel 'gemakkelijk middel, om de plaag tegen te gaan, en dat is, de winternesten te verwijderen. Dat is echter eerder gezegd dan gedaan, vooral in de hooge boomen. Maar toch moeten we niets onbe proefd laten, om de kwaal tegen te gaan. Waar we kunnen moeten we de winternesten verwijderen. Waar ze met de hand te bereiken zijn, trekke men ze uit, al zal men ondervinden, dat het lastig gaat, maar het is de beste manier, om boombeschadiging te voorkomen. Anders moet men ze uitknippen, in hooge boomen met een rupsenschaar. Verbranden is niet aan te raden, daar men ook de jonge scheuten vernietigt. Elke gemeente make een veror dening tot verplicht verwijderen der nesten, en dat ook de Rijkswater staat hetzelfde doe met de boomen langs de wegen. Een ander middel is, om in het voorjaar, als de rupsen gaan vreten boomen en struiken te besproeien met een maaggif, waardoor de rup sen bij hun vreterij vergiftigd worden, Hiervoor gebruikt men een oplossing van Parijsch groen van 0.1 pet. of- van lood-arseniaat van 0.4 pet. sterkte, welke vloeistof met een pulverisator uitgespoten wordt. Het is echter zeer gevaarlijk, zonder voldoende kennis en zonder de noodzakelijke voorzorgen deze mid delen aan te wenden wegens gevaar voor vergiftiging van dengene die sproeit, of van de dieren, die eten van de planten onder de boomen. Vraag daarvoor eerst den raad van deskundigen. En eindelijk, spaar de vogels. De hongerige meesjes hakken er in den winter danig op in en vernielen mil- lioenen van die rupsjes. Hang een broodkorst of wat kaas of een spekzwoerd aan een touwje aan een tak, om de vogeltjes te lokken veeg de sneeuw weg en strooi zaad zet wat water er neer, waar ze kunnen drinken. Hang nestkastjes op, waarin ze kunnen wonen. Spaar ook de sluipwespen. Deze leggen hun eitjes in de rupsen en de larven leven ervan als van een slachtkoe. Ge kunt het dezen herfst zoo mooi zien bij de groene rupsen van het koolwitje. Mogen deze nuttige diertjes ook de rups van den bastaardsatijnvlinder aanvallen, om de plaag tegen te gaan. Maar nog eens, laat de mensch zelf de handen uit de mouwen steken en alle middelen beproeven in den strijd tegen het zoo schade lijk ongedierte. Wat de eene nalaat, krijgt zijn buurman als onwelkome erfenis. N.K. J. H. D. Het drooggelegde Amerika moet zijn prohibitie-stelsel wel duur betalen. Een uitstekend georganiseerd leger ambtenaren is dag en nacht in de weer, om de wet zoo goed mogelijk te doen naleven. Dat kost schatten. Maar de alcoholsmokkelaars zijn even goed en soms nog beter ge organiseerd dan hun tegenstanders en voor geld is b.v. in New-York in de vele cafés en bars alcohol in nog grootere hoeveelheden dan vroeger te krijgen. Het is alleen een beetje duurder geworden! Vooral in de nachtclubs, die men nergens ter wereld in zulk een groot aantal aantreft als te New-York en die er oogenschijnlijk uitzien als ge wone bars, worden alcoholische dranken tegen fabelachtige prijzen omgezet. Evenals iedere groote stad, bezit ook New-York in de uitgaande wereld een zekere kern, voor wie er maar één doel bestaat, n.l. zich tot eiken prijs te amuseeren. Dit „tot eiken prijs" kan men dan ook letterlijk opvatten, want de plaatsen des vermaaks, die door deze menschen worden bezocht, zijn buitengewoon duur. Een nachtclub is niet vrij toe gankelijk, men dient door 'n lid geïntroduceerd te worden. Doch dit is geen bezwaar, want deze instel lingen werken met „remisiers" en iemand, die er prijs op stelt, nu eens flink te worden afgezet, kan zich door deze „agenten" laten voorstellen aan den leider van de club. Eén van de meest bekende bezit sters van nachtclubs in New York is Miss Texas Guinan in wier loka liteiten het entréegeld in den regel 25 dollar bedraagt. Ze is de koningin van het New Yorksche nachtleven, de heldin van dagelijksche schandalen, wier onder nemingen bijna iedere maand door de politie worden gesloten, maar die ze terstond weer in een of andere zijstraat van Broadway heropent. Het is een formeele wedstrijd ge worden tusschen haar en de mannen der wet, die ze kort geleden bij een inval met kogels begroette Reeds meermalen heeft Miss Texas Guinan kennisgemaakt met de justitie, maar de partij der alcoholsmokkelaars heeft invloed en is rijk. En de rest begrijpen we! Het ge val Shearer bewijst voor de zooveel- ste maal, dat Amerika niet vrij is van corruptie. Ten 10 ure 's avonds en'dikMjls eerst na middernacht openen zich de poorten der nachtciubs. Bij Texas Guinan kost Fransche champagne 200 dollar per flesch en de overige dranken naar verhouding. Zeker, men kan, als men dat wenscht, ook wel goedkoopere krijgen, maar men moet er wel op rekenen, niet in tel te zijn, als men niet minstens 500 dollar per nacht besteedt. Het behoeft natuurlijk nauwelijks te worden gezegd, dat de lokalen met haast geraffineerden smaak zijn ingericht, dat een uitstekende jazzband in de danszaal speelt. De goudstroom, die sedert den oorlog van Europa naar Amerika vloeit, doet de plotseling rijkgewor- den genotzoekers, zonder een spier te vertrekken, fabelachtige sommen betalen. Ze hebben dan echter ook de zekerheid, dat zij absoluut onder hun soortgenooten zijn. Het is echter niet bepaald het beste gezelschap, dat in de clubs van Texas Guinan te vinden is en in de salons van Park Avenue of River Side Drive is het noemen van haar naam dan ook taboe. Wat echter niet wil zeggen, dat er nooit een verdoolde uit die kringen te vinden zou zijn Zooals „Filmwelt" bericht, zullen Texas Guinan en haar eerzaam be drijf in de film een klankfilm voor het nageslacht worden bewaard. Het zou dan ook te betreuren zijn, als het niet gebeurde! Wanneer hier een tipje wordt op gelicht van den sluier, die het nacht leven in de Amerikaansche groote steden bedekt, dan wil dit nog niet zeggen, dat hiermede een zuiver beeld wordt gegeven van den Amerikaan- schen volksgeest, evenmin als Parijs, wat de amusementsgelegenheden en uitspattingen betreft, kan gelden als waardemeter voor de moraliteit van het Fransche volk. De Amerikaansche provincie (daar woont het grootste gedeelte van Amerika's bevolking) huldigt een strenge, ja haast puriteinsche moraal en acht zich in dit opzicht dan ook boven de groote steden van het Oosten ver verheven. dat een mensch vriendschap en kennis mag aanknoopen dat we haast niet kunnen leven zonder vrienden en kennissen dat er echter weinig goede en trouwe vrienden zijn te vinden dat men daarom goed uit zijn oogen moet zien aan wien men zijn vriendschap en genegenheid schenkt dat velen ons vrienden blijven zoolang alles op wieltjes rolt dat ze allerhande verschooningen en uitvluchtsels zoeken als we eens een kwaden dag beleven of als we zitten in de miserie dat jongens en meisjes wel eens vriendschap aanknoopen, die niet kan blijven duren dat zulke vriendschap is opgeraapt langs de straat of in een danszaal dat tusschen haakjes gezegd de beste paarden op stal worden gevonden dat die vriendschap van jongens en meisjes gesteund is op een schoon kleedje of een lief gezichtje dat die vriendschap wel schoone woorden laat rollen uit den mond dat ware vriendschap beproefd wordt door lijden en kommer dat ware vriendschap zuiver is en rein en onbaatzuchtig. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snij wonden, Ontvellingen en allerlei Huid verwondingen Het verzacht en geneest Ingekomen en vertrokken personen van 27 Sept. tot 4 Oct. INGEKOMEN: W. J. Berbers, dienstbode. Willem straat 16 van Helmond P. C. B. Loonen, onderwijzeres, Leunen Kil van Gemert J, Bakels, z.b., Langstraat 60 van Helmond Th. Verstraaten, id., Merselo M 5 van Eist G. v. Amern, sigarenmaker, Lange- weg 9b van Wachtendonk P. J. Hendrix, chauffeur, Hense- niusplein 9 van Heythuysen G. Perdok, dienstbode, Paterslaan 8a van Termunten Th. H. Hoeymakers, id., Oirlo E 65 van Horst H. J. M. Janssen, verpleegster, St. Annalaan 5 van Boxmeer C. S. A. Burgers, id., id. van Utrecht M. Schmitz, id., id. van Maas tricht M. A. I. Creemers, id., id. van Maashees. VERTROKKEN: Ch. W. J. Herten, verpleger, naar Heerlen, Geerstraat 75 J. de Riet, dienstbode, naar Bergen, Well E 222 A. M. H. Coolen, huishoudster, naar Weert, Leuken D 29 A. H. J. Muris, onderwijzeres, naar Maastricht, Alexander Batta- laan 16 J. Willems, dienstbode, naar Eind hoven, Heezerweg 45 A. H. Linders, dienstknecht, naar Helmond, Molenstraat 77 J. L. M. Custers, z.b., naar Horst H. F. Th. J. Poels, id., n. Weert H. v. d. Woldenberg en zoon, arbeider, naar Maashees G. W. Hendriks, dienstknecht, naar Maashees M. v. Zon, id., naar Leende, Strijp C 51. Het plaatsengeld in de kerken. „De Gelderlander" schrijft Er is geklaagd, dat de Troonrede niets bevat ten bate der groote gezinnen. Wij laten nu daar, of deze klacht op dit oogenblik gegrond is, omdat wij niet precies weten, welke wettelijke maatregelen men ten bate der groote gezinnen in deze eerste Troonrede van een extra-parlemen tair Kabinet heeft kunnen verwach ten, maar met de verzekering, dat wij eiken wettelijken maatregel, die ook maar eenige kans van slag heeft, van harte zullen steunen, meenen wij te mogen aanbevelen, wat in "eigen kring voor de groote gezinnen kan worden gedaan. Er is herhaaldelijk gevraagd, dat de groote gezinnen in de eigen katholieken gemeenschap eenige faciliteiten mochten ondervinden, Gewezen is op het plaatsengeld in de kerken, en op de tarieven der ziekenhuizen. Onlangs is als voor beeld gesteld het kerkbestuur van Valkenburg, dat voor groote gezin nen een speciaal tarief had ontwor pen voor het plaatsengeld in de kerknu wordt ons toegezonden een knipsel uit een der bladen, waarin wordt meegedeeld, dat zulk een tarief al sinds jaren in de kerk der Paters Dominikanen te Zwolle bestaan heeft. De vraag wordt nu gesteld, of de groote gezinnen zulk een tarief mogen aanvaarden. Of die niet lijkt op een aalmoes. Of zij niet te fier moeten zijn om zulk een aalmoes te aanvaarden, Men zou dit een valsch gevoel van trots kunnen noemen, doch daarmee is men er niet af. De ouders van groote gezinnen betoogen terecht, dat zij niet gesteld zijn op het mede lijden van de schare, die vrees voor het leven heeftzij aanvaarden het kind uit Gods hand met al de lasten en zorgen erbijzij dragen deze lasten met opgewektheid en hun leven vraagt dagelijks offers, welke zij met liefde brengen. Deswege wenschen zij niet beklaagd te worden, Zij vragen geen medelijden, wetende, dat zij onder velerlei opzicht, eerder benijd mogen worden, dan beklaagd. Het is dus zoo verwonderlijk niet, dat zij de maatregelen scherp aan kijken, welke men nemen wil te hunnen bate. Het mogen geen aalmoezen zijn, zij mogen niet voortkomen uit over wegingen van medelijden, doch van billijkheid. Wat nu het plaatsengeld in de kerken betreft, zoolang men geen beter stelsel heeft uitgevonden tot onderhoud der kerken, kan dit toch niet anders worden beschpuwd dan als gezinsbijdrage. Elk gezin draagt bij tot het onderhoud der kerk. De vraag is nu, of de bijdrage grooter moet zijn, naarmate het gezin grooter is. Wij zouden uit overwegingen van billijkheid, deze vraag niet gaarne bevestigend beantwoorden, Daarom meenen wij, dat op de voorbeelden van Zwolle en Valken burg gerustelijk de bijzondere aan dacht mag worden gevestigd. ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag waren aange voerd 2.150.000 eieren. Groote eieren van f 8.40 tot f 9.50 Kleine eieren van f 5.80 tot f 8.30 Eendeneieren van f 7.30 tot f 7.90 VENLO. Op de Coöp. Veiling vereniging van Maandag waren aangevoerd 750.000 eieren. Groote eieren van f 8.60 tot f 9.40 Kleine eieren van f 5.20 tot f 8.50 Eendeneieren van f 7.20 tot f8.10 Ganseieren 13, Kippeneieren per Kg. f 1.44 Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth, en Drogisten. Ongewoon weck. U herinnert het zich ge woonlijk terdege, wan neer Uw vrouw U verzocht heeft „even" de piano in de andere kamer te brengen. Wanneer Ge er al afkomt zonder Uw duim te klemmen of zonder Uw arm uit het lid te tillen: zonder spierpijn den vol genden dag verricht ge zulk on gewoon werk toch niet. Maar na tuurlijk heeft Uw vrouw Akker's Kloosterbalsem in huis en dan kan zij U op haar beurt helpen door de pijnlijke plaats met dezen kostelijken balsem te wrijven. Ge zult de pijn voelen wegtrekken. AKKER's Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f 1.— Geen Goud zoo goed" Zorg voor een genotvollen ouden dag Ouderdom is niet enkel een kwestie van jaren. Velen voelen zich jonger op 70-jarigen leeftijd dan anderen van 60 of zelfs 50 jaar. Dit is een ontegenzeggelijk feit, en men kan er verschillende oorzaken voor aangeven. Gewoonlijk hebben ouden van dagen met een jong gemoed behoorlijk zorg gedragen voor hun nieren. Een oude spreekwijze zegt, „Als gij uw nieren gezond houdt: houden deze u gezond." En ouden van dagen kan zooveel leed bespaard worden, want veel rugpijn, urinestoornissen, ischias, spit, rheumatische pijnen en graveel worden dikwijls noodeloos geleden. Den nieren ontbreekt het vaak aan hulp. Zij behoeven de bijzondere versterkende hulp van Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Door de opwekkende kracht van dit niermiddel wordt de werkzaam heid der nieren hersteld het ver sterkt de nieren en helpt deze om het bloed te filtreeren, terwijl de afmattende ziekteverschijnselen der nieraandoeningen verdwijnen. Waar om zouden ouden van dagen nog langer lijden, als zij de benoodigde hulp onder hun bereikt hebben Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 37 Burgemeesters-benoemingen. Naar wij vernemen is tot burge meester van Nijmegen benoemd, als opvolger van den heer van Schaeck Mathon, de heer J. A. H. Steinweg, thans burgemeester van Roermond, en den heer J. M. J. H. Lambooy, oud-minister van Defensie, tot burge meester van Hilversum. Smokkeln ry. De echtgenoote van den Kerk- raadschen winkelier v. d. H. werd te Aken gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld, wegens mede plichtigheid aan het frauduleus over de grens brengen van groote kwanta's koffie, waarvan tevens de opslag plaats ontdekt werd. Zij was de geldschietster voor de smokkelaars. Kinderverlamming. Te Blerick zijn in den loop van enkele weken 2 gevallen van kinder verlamming geconstateerd. Botsing. Zekere van der S. uit Boxmeer, die met zijn auto Zondagavond laat van Nijmegen naar Boxmeer reed is op de Mooksche .baan in botsing gekomen met een telegraafpaal langs den weg. De paal brak in stukken en de auto werd grootendeels ver nield. De inzittenden, v. d. S. en een vriend, bleven ongedeerd. Scheepsramp op de Noorsche kust. Waarschijnlijk 35 dooden. Op de Noorsche kust heeftin den nacht van Zondag op Maandag, een scheepsramp plaats gehad, waarbij 25 personen het leven verloren. Het kustvaartuig „Haakon VII liep Zon„ dagavond te elf uur bij Floroe (tusschen Bergen en Aalesund) aan den grond en is eenige minuten later gezonken. Aan boord bevonden zich ongeveer zeventig passagiers. Daar de meesten eerst kort te voren aan boord waren gekomen, is het juiste aantal slacht offers niet nauwkeurig op te geven. Vaststaat, dat 54 passagiers gered werden, waaronder alle derde klasse reizigers. Van de bemanning worden negen man vermist. De kapitein werd gered, doch is zoo overspannen, dat hij nog geen verklaring heeft kunnen afleggen. Hij bevond zich, toen de ramp plaats had, op de commandobrug. Idet schip kreeg een groot lek en zonk onmiddellijk. Een half uur later kwam het Noor sche stoomschip „Arufinn Jarl" en liep 500 meter afstand van de plaats waar de „Haakon VII" is vergaan, eveneens aan den grond. De „Haakon VII" is door zijn toeristentochten van New-Castle naar West Noorwegen zeer bekend. Het schip werd in 1907 te Drontheim gebouwd en was 1300 ton groot. Daar de lijst van de passagiers, die zich aan boord van het veronge lukte stoomschip „Haakon VII" be vonden bij de ramp verloren is gegaan, kan nog geen nauwkeurige opgaaf omtrent het aantal slachtoffers worden gedaan. Men moet echter met de waarschijnlijkheid rekenen, dat 35 personen om het leven zijn gekomen, onder wie 9 leden van de bemanning. De ramp had plaats, doordien het schip met een snelheid van 12 mijl op een rif is geloopen. De schok was zoo .hevig dat de kapitein, die op de commandobrug stond, in zee werd geslingerd. Hij kon nog niet worden verhoord. Toch de sigaar. Die onbewaakte overwegen ook Hij wenschte niets te riskeeren en daarom Borstelde hij zijn tanden twee malen per dag met een algemeen gewaardeerde pasta. Onderzocht hem de dokter twee malen per jaar. Droeg hij overschoenen als het regende. Sliep hij met open ramen. Volgde hij een dieet met veel versche groenten. Had hij zijn amandels laten weg nemen. Deed hij aan golf maar nooit meer dan 18 holes per keer. Sliep hij tenminste 8 uur per nacht. Rookte hij nimmer, gebruikte hij nooit alcohol, maakte hij zich nimmer boos. Kon hij best honderd jaar oud worden. A.s. Woensdag wordt hij begraven Hij wordt overleefd door 10 specia listen, 4 hoofden van gezondheids instituten, 6 gymnastiekclubs en tallooze fabrikanten van gezondheids voedingsmiddelen en antiseptici. Hij heeft n.l. niet aan treinen ge dacht bij het passeeren van onbe waakte overwegen. Italiaansche landverhuizers. In het eerste halfjaar 1929 hebben 77,866 landverhuizers Italië verlaten. In 1923 bedroeg het aantal landver- hnizers nog 391.000.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 8