Weekblad voor VENJJAY, HOBST en Omstreken. iJAC.FONCIt'5 J. VERHEULEH-&OELOFS Na 15 jaren ST E R-TABAJK JAlTONOft SMANUFACTUB£N j BLIJKEN TOCH HET MDEEUGSm MANUFACTUREN j YQORimi™ CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Een blik op het Regeerings program. De Kippenhouderij op het platteland Overat Verse h De Tentoonstelling te Oostrum. Provinciaal Nieuws ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1929 Vijftigste Jaargang No. 38 PEEL EN MAAS BLIJKEN l TOCH HET j PRIJS DER ADVERTENT1EN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/i ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 GIRO 150652 ENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent WIJNHANDEL i Venray Gr Markt S BEHOUDENIS DER KRANKEN OOSTRUM. In deze Septemberdagen is het vijftien jaren geleden dat de slag aan de Marne woedde, die feite lijk den oorlog beslist heeft al heeft hij daarna nog ruim vier jaar geduurd. Geen wonder,dat daarheen thans de gedachten nog eens teruggaan, van Duitschland vooral In bittere critiek wordt herin nerd aan de opperste legerleiding van die dagen. De generaal der infanterie van Kuhl, een der gezaghebbende of ficieren van den vroegeren gene- ralen staf, heeft in November '22 in het Rijksweerministerie een voordracht gehouden zoo herrinnert de »VorWarts", welke hij aldus besloot: Wij zijn in 1914 met de beste en schitterendste troepen te velde getrokken, die ooit bestaan hebben en wij hebben toch den Marneslag eniwellicht daardoor den geheelen oorlog verloren, en dat dat alleen, omdat het opperste legerbestuur op het critieke oo- genblik tekort is geschoten. Zes of zeven mannen hebben het heele ongeluk veroorzaakt. ITet is onze eigen schuld, wanneer niet de geschikte mannen de voor hen aangewezen posten bekleeden. Dit besef is noodig, wanneer wij de les willen leeren van de feiten. Hier heeft zich het stelsel ge wroken, volgens hetwelk de gunst en wil vanéén man de beslissing bracht bij de benoemingen. Men weet hoe generaal v. Moltke toen hij door den keizer werd aange wezen voor den hoogs ten post in het leger, de wanhoop nabij was, in het eerlijke besef, dat dit boven zijn krachten ging. Waarop de keizer hem toevoegde; Och wat dat beetje vredesoefeningen zal best gaan, en in geval van oor log ben ik mijn eigen chef van den staf. HetDuitsche »Generalstabswerk' hetwelk onder den titel »Der Weltkrieg '14'18 in verschillende deelen verschijnt, verbloemt de waarheid allerminst, zegt het Handelsblad. Het legt den vinger op de wonde plek, met de woorden dat v. Moltke, juist in de jaren waarin harde studie voor den jeugdigen stafofficier broodnoodig was, persoonlijk adjudant was van den keizer, dus geen ernstige beroepsplichten had en geen groote verantwoordelijkheid en toen hij tenslotte geroepen w"erd voor den hoogsten post, waren vele krach tige en gezonde qualiteiten hij hem verstikt. Ook generaal v. Falkenhayn, die den Marneslag moest liquidee ren, komt er niet gemakkelijk af, In het zoo juist verschenen 5de deel over den herfstveldtocht '14 wordt o.m. rondweg verklaard, dat generaal v. Falkenhayn^niet behoorde tot den kring van die stafofficieren, die een bijzondere intensieve opleiding voor de leiding voor de operaties hadden genoten. Daarmede constateert de »Vor- warts", is het keizerlijke-systeem hetwelk twee hofadjudanten in het hoogste ambt bracht, gevon nist- met dal stelsel heeft de »Soldatenkaiser" den voornaamsten slag verloren. Merkwaardig is hetgeen in dit vijfde deel nog wordt meegedeeld over het plan van v. Falkenhayn om de waarheid bekend te maken over den toestand na den Marne slag. De publicatie van een rapport van hem over dien toestand werd echter door den rijkskanselier tegengehouden, op aandrang van Buitenlandsche Zaken, zoodat het Duitsche volk onkundig bleef van den werkelijken toestand. Daarna volgde de wedloop naar zee, en hier wordt den generaal v. Falkenhayn in het officeele werk verweten, dat hij het front heeft laten verstarren en niet den moed heeft gehad, het Duitsche leger ineens terug te nemen tot de Belgische grens en intusschen den volgenden vijand in rug en flank te doen bestoken. Een der gelijk voorstel heeft generaal von Bulowgedaan, maarv. Falkenhayn nam geen initiatief en liet de beslissing aan den keizer over, met het gevolg, dat niets geschie de en dal het strategische resul taat van de gebrachte geweldige offers nul was. In duidelijke taal wordt aan de legerleiding ook verweten, geen flauw begrip te hebben gehad van den waren toestand, waarin de troepen verkeerden, zoodat maar steeds weer eischen werden gesteld waaraan de menschen onmogelijk konden voldoen. Voor alles had de troep behoefte aan rust, aan vulling van menschen en munitie en vooral: vertrouwen in de hoogste' leiding—maar van alles kreeg men niets. Generaal v. Falkenhayn wordt in. de eerste plaats aansprakelijk gesteld, voor den z.g. kindermoord, het offeren van duizenden oner varen jeugdige vrijwilligers, bij Yperen. Hem wordt verweten, dat hij de afdeelingen, samengesteld uit jongelui, niet eerst in rustige frontsectoren heeft ingedeeld, maar hen zonder eenig resultaat heeft verbruikt. Aldus rekent ook de officieele critiek af met de militaire leiders in de dagen, toen de wereld 15 jaargeleden, in ontzetting staarde naar de gebeurtenissen aan het Westfront, van welker gevolgen wij thans de geleidelijke liquidatie zich zien ontwikkelen. De Troonrede van dit jaar ken merkt zich door hare lengte, welke zeer zeker gerechtvaardigd is door het optreden van een nieuw minis terie, dat een uitvoerigen kijk wil geven op zijn regeeringsprogram. Een nieuwe toon in den aanhef is naast de uitdrukking van dankbaar heid voor den ontvangen zegen Gods, de oproep tot alle deelen van het rijk en de bewoners van eiken landaard tot samenwerking voor het heil van Europeesch en overzeesch Nederland. De regeering richt zich hier tot ons volk in zijn geheel en accentu eert hier wederom de saamhoorig- heid van Nederland met de Neder- landsche gebieden in andere wereld- deelen. De Troonrede houdt zich ook overigens zeer uitvoerig bezig met Indië. Hieruit spreekt de bezorgdheid welke Indië in latere jaren heeft ge wekt als een gevolg van communis tische drijverijen, welke er hebben plaats gehad. Met voldoening maken we gewag van de mededeeling, dat niet wordt terug gekomen op hetgeen in de laatste jaren op het gebied van de ontvoogding van Nederlandsch-Indië is verricht, terwijl gerekend wordt op deelneming van alle groepen der bevolking, aan het opbouwend werk der overheid. Aan een gezond na tionalisme van den inlander, zooals dat ook o.m. door onze missionaris sen is voorgestaan, wordt dus geen hinderpaal in den weg gelegd. Moge onze regeering hier en overzee, wat de overige aangekon digde maatregelen aangaat, de juiste middelen weten te vinden, om het belang van Indië te bevorderen, op de eerste plaats door een ridderlijke bejegening van Insulinde's bewoners. Dat versterking onzer gezagsmid- delen op Curacao wordt aangekon digd, sluit de erkenning in, dat deze middelen hebben te wenschen over gelaten. Bij de beoordeeling van de ge beurtenissen aldaar, waarover de uit slag nog moet vallen, dient dit zeer zeker in aanmerking te worden ge nomen. Drukt het program der Katholieke Staatspartij zijn stempel op verschil lende paragrafen van de Troonrede, op de eerste plaats is dit met de sociale het geval. Dit jaar is de indiening te ver wachten van een publiekrechtelijke regeling der collectieve arbeids- overeenkomsten. Verder is een wet telijke regeling omtrent de instelling van bedrijfsraden in voorbereiding. Prof, Veraart, die in „Roeping" toornt over het optreden van het ministerie Ruys de Beerenbrouck, welk optreden volgens hem alleen mogelijk is geworden voor een vol slagen gemis aan politiek-democra- tische gezindheid bij de meerderheid van het millioen katholieke kiezers, kan een weinig gaan inbinden. Zijn hartewensch zal wellicht door deze regeering worden vervuld. Verder wordt een herziening van de sociale verzekering in het voor uitzicht gestald, voor welker voorbe reiding minister Verschuur, die hier buitengewoon in thuis door zijn vo rig ambt en de jarenlange bestu deering van het vraagstuk, ongetwij feld de geschikte persoon is, Met de aangekondigde wettelijke regeling der werkeloosheidsverzeker ing moge de groote spoed worden gemaakt. Van belang is eveneens de mede deeling, dat met den middenstand nog nauwer dan tot heden voeling zal worden gehouden. Met den landbouwstand heeft de handeldrijvende middenstand, de twee voornaamste deelen van den middenstand, den steun derregeering in onzen tijd wel het meest noodig. Het onderzoek over het nut van een onderhandelingstarief een kapstok, waaraan het ministerie de Geer deze kwestie had opgehangen wordt nog voortgezet. Het is in het belang van landbouw en industrie te hopen, dat de uitslag van dit onderzoek niet te lang meer op zich laat wachten. Ziedaar eenige bepalingen der Troonrede, welke de meeste aan dacht vrageii. Het nieuwe ministerie-Ruijs moge veel van zijn program tot stand brengen, geholpen door den werk lust der beide Kamers. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Hout yoor „nieuwe" hokken. Het spreekwoord zegt„Alle hout is geen timmerhout." Deze uitdrukking er een, die in verband met dit opschrift, in letterlijken zin op z'n plaats is. Vele kippenhouders, vooral de kleine, beginnen vaak met als materiaal in te slaan oude pakkisten, oude planken, oude ramen, oude pannen enz., denkende hiermede het voor- deeligst uit te zijn. Bij nadef inzien komen ze echter tot de conclusie, dat ze zich hiermede meer na-, dan voordeel hebben ge daan. Pakkisten en oude planken komen maar heel zelden uit wat de maten betreft. We moeten er dus vaak heele stukken afzagen, die natuurlijk nog enkel dienst kunnen doen als brandhout. Daarbij wordt voor pakkisten maar slecht soort hout gebruikt. Dit is moeilijk te schaven en is veel te dun doorgaans, en erg onderhevig aan krimpen, of krom trekken. Ook zijn er dikwijls stukken en spanen af, terwijl scheuren ontstaan door het uit mekaar nemen en zoo. De duurzaamheid is heel gering. Maar het ergste is nog, dat er te veel naden komen (schuilplaatsen voor ongedierte) en openingen (kieren, noestgaten), waardoor trek en tocht ontstaat. Snot en diphtherie komen dan ook in hokken uit zulk hout getimmerd, veel meer voor dan in hokken van echt timmerhout, en vrij van luis te houden zijn ze bijna niet. Oude ramen voldoen ook maar hóógst zelden, de maten zijn haast nóóit in overeenstemming met onze plannen. Meestal zal men ook ramen van verschillend model en verschillende grootte hebben, 't Is daarom onmoge lijk oog aan 't hok te geven. De ruiten zijn bijna altijd stuk, van zulke oude ramen. Ze lijken daarom goedkooper dan ze zijn. Oude pannen zijn ook bijna nooit vóór het doel geschikt hier 'n hoek er af, daar overlangs een stuk kwijt, Men krijgt dus bijna nimmer een dak dat van lekkages bevrijd blijft. Het aanschaffen van prima nieuw materiaal is dan ook verre te ver kiezen boven dat van ouden rommel, De aanschaffingskosten zijn hooger, dat moet erkend, maar het hok wordt veel doelmatiger en gaat heel lang mee. De fout is, dat de menschen hun hok niet afschrijven over b.v. 10 jaren. Als ze daaraan dachten, zouden ze den ouden rommel nog niet voor niks willen hebben. Veronderstellen we eens, dat 'n prima hok voor 100 hoenders, een nieuw hok dus, f 300 kost. Dat is dan f 3 per kip. Schrijven we het hok af over 10 jaren, het staat veel langer, als 't goed onderhouden wordt, dan is dat 30 cents per kip en per jaar, de waarde van 3 a 4 laat ons zeggen vier wintereieren. Denkt u niet, dat de winterpro- ductie in een hok, dat^goed is en goed blijft, veel meer verschil geeft dan 4 eieren per kip, tegenover een ander hok Nu zult u mij tegenwerpen Jawel, maar van pakkisten enz. enz, is toch ook wel 'n hok te bouwen, waarin het niet trekt, en waarin het niet te koud is". Niet te koud Als de planken erg dun zijn, zooals bij de meeste pak kisten, dan zal het bij vorst beslist veel te koud zijn, We spreken uit ervaring. En het eerste jaar zal het misschien met den tocht nog al gaan, doch al gauw begint dat slechte hok geweldig te werken (krimpen, uitzetten, bol gaan staan, króm trekken enz. enz.). Neen, vrienden, een hok gemaakt uit ouden rommel is het duurste hok, j dat men denken kan. Al was het alleen maar om de mindere winter- productie. De fouten komen gauw voor den dag, maar de reparatie laat altijd te lang op zich wachten, Niet zelden begint men daar pas aan, als reeds snot of diphtherie aanwezig is, of wanneer men geen enkel ei meer raapt. Maar dan is het te laat, want om een kip, die den leg staakt van wege de hokfouten, weer aan den leg te krijgen, dat is 'n heele toer. We moeten nemen, als we een hok gaan bouwen, geschaafde, ge ploegde planken van 'n duim dik of nog iets dikker, als 't kan, in elk geval niet dunner. En prima sluitpannen. Met nieuwe sluitpannen 2e of 3e soort wordt het ook niks, al zijn ze nieuw. Men krijgt het nooit waterdicht, En we weten nou toch onder de hand allemaal wel, dat 't in 't hok niet te droog kan wezen. Men overlegge de zaak daarom eerst met 'n vertrouwden timmerman of bouwmaterialenhandelaar. Goed koop is heel vaak duurkoop en bij 't aanschaffen van materiaal voor 'n nieuw kippenhok altijd smaakt als room De Zondag en Maandag te Oos trum gehouden Land- en Tuinbouw tentoonstelling slaagde buitengewoon. Toen Zondagmorgen Burgemees ter van de Loo de tentoonstelling officieel opende met een hartelijk woord van opwekking, was het ruime veilinggebouw in een mooi versierd en doelmatig ingericht expo sitie-terrein herschapen. De Harmo nie „Sub Matris Tutela" liet hare welluidende tonen weerklinken en de bezichtiging van de talrijke in zendingen begon. Aan belangstelling is dan ook op beide dagen geen gebrek geweest, meerdere malen was het er zelfs te druk. En naar eenparig getuigenis van bezoekers en bezoeksters hebben allen genoten van de mooie stands. Vooral op landbouwgebied wordt duidelijk getoond de vooruitgang der laatste jaren, die naast het landbouw onderwijs te danken is aan den ar beid en ijver der Jonge Boeren. Zeer veel belangstelling trok de practische kookles in de model keuken, gegeven door Mej. Sangers uit Venlo. Vooral de dames toon den hier nog iets te willen leeren. Door den Heer J. Wijnhoven werd een praktische bijenles gegeven waarbij de imkers en fruittelers op hun post waren. Iets nieuws was de fruit-sorteer- machine, die ons duidelijk liet zien hoe ons fruit in de toekomst zal moeten behandeld worden, wil men afzetgebied behouden. Beide dagen zorgde de onvermoei de Harmonie voor muzikale ontspan ning en wist er de stemming in te houden. De Jonge Boeren van Oostrum hebben eer van hunne Tentoonstel ling gehad, waarop zij met trots mogen terugzien en waarvoor zij een woord van hulde verdienen. De volgende prijzen werden toe gekend Fruit. EereprijsM, Claessen le prijs a G. v. d. Berg, P. Derks, P. Pouwels en M, Lenssen le prijs Th. Houba, P. Vermeulen, M. Rein- ders en M. Camps 2e prijs P. Jeuken, P. J. Vullings en Wed. Tacken. Eerv. vermelding M. Verheyen. Grootste collectie fruit, le prijs G. v. d. Berg, 2e prijs M. Reinders, Groenten. Keulsche spekboonen. le prijs A, Hofmans, 2e prijs R, Verrijdt, 3e prijs P. Jeuken. Prinses. Eerv. verm. Fr. Sanders. Augurken. 1 prijs A, HofFmans, Eerv. verm. M. Verheyen en Wed. P. van Aarssen. Tomaten, le prijs Th. Houba, 2e prijs M. Reinders, 3e prijs A. Hoff- mans, Eerv. Verm. Fr. Sanders. Selderij, le prijs M. Verheyen. Witte kool. le prijs R. Verrijdt. 2e prijs G. de Ruijter. Roode kool. le prijs A. Hoffmans, 2e prijs Kind. Camps, Savoije kool, 2e prijs Kind. Camps Boerekool, le prijs A. HofFmans, 2e prijs M. Goemans. Grootste collectie groenten. Zeer Eerv. verm. Tuinbouwver. Oostrum. Eerv. verm. A. HofFmans. ZeerEerv. vermeldingen ontvingen verder de heeren v. Leuven, Meerlo J. Ver- heijen, OostrumG, de Mulder, Leunen en Keijzers te Venray. Inmaak, le prijs Truus Camps 2e prijs Betsie Poels. Nuttige handwerken. le prijs Annie Goemans en Betsie Camps, 2e prijs Gez. Poels, Maria Camps en Gerarda Gerritsen. Eerv. verm. Gr. v. d. Voort, Nora Janssen en Anna v. Aarssen. Fraaie handwerken. 2e prijs Anna Goemans, Betje Moorrees en Truus Lemmens. Eerv. verm. Anna Maas, Gez. Jeuken, Mina Litjens, Maria Verheyen, Mina Derkx, Netje Ver heyen, Jo Camps en Anna Poels. Huisvlijt, le prijs Maria Camps, 2e prijs Tonia Janssen. Eerv, verm. Mina Derkx. Bloemen, le prijs M. Houba, 2e prijs Gez. Jeuken en Gr. v.d. Voort Eerv. verm._ Gr. Gerritsen, Nella Poels en A. Litjens. Bloemenmanden, le prijs M. Houba. Eerv. verm. B. Poels en Gez. Jeuken. Gewassen wedstrijd. Org. Rogge, le prijs Claessen, Brukske, 2e prijs R. Verrijdt, Oostrum, J. Litjens, Heide. Kirsche haver, le prijs Kind. Wismans, Lull. Troshaver. le prijs Claessen, Brukske, 2e prijs W. v. Dijk. Aardappelen. 2e prijs Claessens, Brukske, M. Goemans, Lull. W. van Dijck, Lull en Claessen. Roode Star. le prijs W. v. Dijck, Lull, 2e prijs Burgers, Oostrum. Eerstelingen. 2e prijs P. Poels. Bijen, le prijs opzetten P. Camps, 2e prijs opzetten P. Camps, 3e prijs opzetten Poels, le prijs zware volken, P. Camps. Eerv. verm. vette volken Janssen. Kasten, le prijs Jan Loonen. VENRAY, 21 September 1929 Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van Petrus AntoniusChrisostimusMarten, landbouwer, wonende te Venray, Leunen K 8 om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor de benedenacfiterkamer rechts van den ingang van het huis plaatselijk gemerkt Leunen K 8. Binnen twee weken na de dagtee- kening dezer bekendmaking kan eenieder tegen hetverleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren in dienen. Venray 14 September 1929. Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO De Secretaris. VAN HAAREN Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van Maria Johanna Huberta Martens, zonder beroep, wonende te Venray, Leunen K 8, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor de benedenachterkamer rechts van den ingang van het huis, plaatselijk gemerkt Leunen K 8. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren indienen. Venray 13 September 1929. Burgemeester en Wethouders vrnd. O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN. VOLKSCONCERT De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat het op Zondag 22 September a.s. aan gekondigd door Venraysch Fanfare corps te geven concert, wegens bij zondere omstandigheden, in plaats van op Zondag zal gegeven worden op heden ZATERDAG 21 Sept,, des namiddags 7 uur. De Burgemeester van Venray, O, VAN DE LOO. Dinsdag 1 October a.s. hoopt de Weled. Heer J. H. Briels, Direc teur van het Post- en Telegraafkan toor alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren bij de Administratie der Posterijen in dienst trad. In de deze week gehouden vergadering van Venraysch Man nenkoor werd besloten, op Zondag 1 en 8 December a.s. een groote wedstrijd te organiseeren in komieke voordrachten voor solo's en duetten. n Paar mooie avonden staan ons dus te wachten. Op de te Roermond gehouden schietwedstrijden van de Limburg- sche Jagers werden door schutters uit onze gemeente de navolgende prijzen behaald Korpswedstrijd: le prijs P. J. Arts, 50 p., 2e prijs A. Ewals 49 p., 3e prijs J. Wilms 47 p., 4e prijs C. van Meijel 47 p., allen uit Leunen. Personeele wedstrijd F. Beerkens Venray, 49 p, le prijs; P. J. Arts, Leunen, 49 p. 2e prijs; W. Huls man, Venray 49 p. 3e prijs. Daar het hoogst aantal te behalen punten 50 bedroeg, mogen deze schutters met trots op de wed strijden neerzien. D.S.O. I - S.S.S. I 2-1. Een forsche, bijna ruw gespeelde wedstrijd. Vooral Overloon zocht haar heil teveel in overdreven forsch spel, hetgeen door D.S.O. noodge dwongen met dezelfde munt betaald werd, Wanneer S.S.S. dit speltype in de komende competitie denkt vol te houden, voorzien wij voor haar bij een degelijke leiding nog menige onaangenaamheid. Met rust leidde Overloon met 1 —0. In de tweede helft was de Venray- sc'ne voorhoede gelukkiger met haar schoten en liet den Overloonschen keeper tweemaal visschen. De D.S.O.-voorhoede was niet wat we ervan gewoon zijn. Was de schuld hiervan de onvolledigheid Middenlinie en achterhoede goed, Bij S.S.S. blonken uit keeper, mid

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1