„UNIGRO" RADIO N. V. Vulkaan, Gemengde Berichten Binnenl. Nieuws Buitenl. Overzicht. mmi I Wat de keur is voor het goud, is de naam voor Uw VENRAY voudig katholiek Leunen. Dat is de stille en vurige wensch, niet alleen van mij, en mijne mede bestuursleden, maar met ons, van geheel weldenkend rectoraat Leunen. Heden Zaterdag 7 September, is het 25 jaar geleden, dat de Zeer- Eerw. Paters Nolascus van Vliet, Gardiaan van het Klooster alhier, P. Gaudentius Bootsma, P. Sergius Emons en P. Ludgerus Zeinstra, beide laatsten Leeraar aan het Gym nasium alhier, in de orde van St. Franciscus traden. Bij gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin, werd onze dorpsgenoot de Weleerw. Vader Overste van het St. Serva- tiusgesticht, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Zondag bracht Venray's Fanfare corps Vader Overste een serenade, bij welke gelegenheid Dr. Vercaute- ren den gedecoreerde complimen teerde. GEVONDEN: rijwielplaatje, Inlichtingen Maréchaussee-kazerne. GEVONDEN: een gouden trouw ring en een huissleutel. Inlichtingen bij de Gemeentepolitie. Door de Gemeente-politie werd deze week proces-verbaal opgemaakt tegen een wielrijder, die 's avonds zonder licht waagde te rijden en een autobestuurder, die zijn rijbewijs niet kon toonen. Donderdagavond gaf de be kende tooneelvereeniging „StServaas alhier wederom eene uitvoering voor het uitgenoodigd publiek. Opgevoerd werd het prachtige tooneelspel „Offerande"' door Jan Grosveld. Zooals we dat van deze vereeniging gewoon zijn werd ook thans weer uitmuntend spel geleverd. De gestichtsfanfare bracht een drietal - muzieknummers ten gehoore. De talrijke aanwezigen keerden hoogstvoldaan huiswaarts. Roodvonk. Door Dr. Bloemen werden te Leunen in een gezin drie gevallen van roodvonk geconstateerd. Dinsdagnacht is de bliksem in geslagen in de woningen van H. de B. en M. Fl., allen gelegen aan en nabij den Overloonschen weg. Gelukkig werd nergens brand ver- oorzaakt en kwamen de bewoners met den schrik en eenige materieele schade vrij, Correspondentie. Wegens overvloed van copie moeten enkele inzendingen, o.a. een artikel over onderwijs op het Patro naat een week blijven liggen. De negen en veertigste verjaar dag van H. M, de Koningin, is hier ook dit jaar niet onopgemerkt voor bijgegaan. Het Oranje-Comité had kinder spelen georganiseerd op het Sport terrein de Hoop, waar ondanks de hitte nogal belangstelling was. 's Avonds kregen we eenige num mers te zien van de Turnclub „St. Christoffel", die door een talrijk pu bliek met bewondering gevolgd wer den. Het hierna gegeven concert van Venraysch Fanfarecorps, trok een massa volk. Tenslotte werd een fakkeloptocht gehouden waaraan deelnamen de Fanfare, Turnclub, de beide Schut terijen en het publiek, voorafgegaan door het Oranje-Comité. Tot Voorzitter en Bestuurs lid der R.K. Werkliedenvereeniging alhier zijn door de leden gekozen, de heeren H. Odenhoven en Millen, Gemeenteraadsleden. Uitslag wedvlucht vanuit Momignies (Frankrijk) afstand 211 K.M., gehouden door de Postduiven- vereeniging „De Zwaluw met jonge duiven. De prijzen werden behaald als volgt le en 8e St. Servatius2e, 14e 15e en 16e G. Janssen; 3e P. van Ooi 4e en lie W. Lormans.; 5e en 13e J. Janssen 6e en 7e G. van Dijck 9e en 12e J. Boom; 10e M. Houben 17e W. Manders18e E. VermeulenOverduif Lormans. Morgen Zondag zal de Fan fare St. Oda uit Merselo een concert geven op het Henseniusplein. Aanvang 7 uur nam. OOSTRUM. Naar wij vernemen zal Mej. Maria Lemmens, die 2 jaar geleden zoo plotseling van een langdurige ziekte genas na eene novene tot Maria, de behoudenis der Kranken, welke in de Kapel bijzonder vereerd wordt, op 14 Sept. a.s. in het klooster treden bij de Eerw. Zusters „onder de bogen" te Maastricht. Twee geneesheeren, die Mej, Lemmens dezer dagen nog obser veerden, verklaarden haar geheel hersteld. HORST. Deze week zijn een drietal groote gezinnen, die nog in de „Oude Kazerne" woonden, met al hun hebben en houden op straat gezet. De danszaalhouder P. ver' schafte aan de „uitgezetten" voor den nacht onderdak. HOLTHEES. Door het bestuur van de O. L. Vr. Gilde is besloten om bij gelegenheid van het 500-jarig bestaan der Gilde in 1930, groote Gilde- en Schuttersfeesten te orga- niseeren en wel op 2den Pinksterdag a,s. en den daarop volgenden Zon dag. OVERLOON. Tijdens het zware onweder dat hier in den nacht van Dinsdag op Woensdag woedde, sloeg omstreeks 3 uur de bliksem in de boerderij van de L. en Gebr. K. in 't Vlak. De schoorsteen werd van 't dak geslagen» het plafond verbrijzeld en raakte toen de vrouw van de L., die met de huisgenooten zaten te bidden. Zij gaf spoedig den geest. Geestelijke en geneeskundige hulp kwam te laat. De getroffene was 26 jaren oud en moeder van twee jeugdige kinderen. Verder vernemen wij, dat bij de landbouwers B. A.. twee koeien en bij de kinderen van O. een rund in de weide werden gedood. Ook sloeg de bliksem een gat in het dak der bpederij van C. v. S. en versplin terde een balk in het voorhuis van J. V. aan den Peelkant. Gelukkig werd nergens brand veroorzaakt. Dit onweer zal bij de inwoners van Overloon nog lang in het ge heugen blijven. Burgerlijke Stand Maashees- Overloon. Geboren: Alberdina Henrica, d, v. H, Verheijen-Martens; Cornelia Pe- tronella Theresia, d. v. Jac. Fransen- Koeken; Herman Aloysius Joseph Maria, z. van J. Rademaker-Spann; Antonia Johanna, d. v. G. Mulder- Hans; Peter Johannes Augustinus. z. v. Th. Janssen-Stiphout; Petrus Frans Joseph, z, v. G. J, Kersten-Geurts. Overleden: Gertruda Bloemen, 11 jaar te Overloon; Johanna Gertruda Linders, echtgenoote van A, H. Hen driks, oud 27 jaar, te Overloon (te Venlo overleden) Motor- ongeval. Woensdagavond is de motorrijder Rutten uit Heijen bij Gennep met zijn motorrijwiel tegen een met paard bespannen wagen gereden. R. werd tegen den grond geslingerd en werd in bewusteloozen toestand opgeno men. Hij is naar het ziekenhuis te Gen nep overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. VENLO. Door de R.K. Midden- standsvereeniging alhier is besloten een Winkelweek te organiseeren en is hiervoor Woensdagavond een uitvoerend comité gekozen. Kerkwijding. De nieuwe kerk te Helden-Berin gen, toegewijd aan den H. Jozef, (pastoor de Z.E. Heer Jos. Esser) zal op Maandag 16 September a.s. door Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond, worden geconsa creerd. Onder zand gestikt. Woensdagnamiddag is zekere W. Reininghaus te Haanrade, tijdens werkzaamheden aan zijn nieuw te bouwen huis, onder afvallend zand bedolven. Spoedig ingeroepen ge neeskundige hulp kon niet meer baten, R. was reeds gestikt. Aanrijding. Het 6-jarig zoontje van S. te BergUrmond werd door een vracht der firma M. aangereden. Het ventje bekwam een ernstige hoofdwonde en werd in zorgwekkend toestand naar het ziekenhuis gebracht. Kwaadaardige kinderziekte. In de gemeente Susteren hebben zich gevallen van een kwaadaardige kinderziekte voorgedaan. Een der kinderen is aan verlamming over leden. Een dergelijke ziekte is ook te Eysden waargenomen. Coop. Rocrmondsclio eiermijn. De Coop. Roermondsche eiermijn te Roermond zal op 21 22 en 23 September a.s. haar 25-jarig bestaan vieren. Bij deze gelegenheid wordt tevens een tentoonstelling gehouden van pluimvee zuivelproducten en fruit. Ook zal alsdan de algemeene verga dering plaats hebben van de N.P.T. De onbewaakte overwegen. Op den onbewaakten overweg bij wachtpost 11 te Gebroek Melick ïs Dinsdagmorgen een vijfjarig zoontje van den arbeider W. door den trein Glad bach-Antwerpen overreden en gedood. Auto tegen een boom gereden. Vermoedelijk wegens te snel rijden reed Maandagnamiddag omstreeks zes uur onder Kesselhout een nieuwe vrachtauto tegen een langs den weg staanden boom met het gevolg, dat van de vijf inzittenden een werd gedood en twee ernstig gewond. Inbraak. Te Sittard hebben dieven inge broken in het woonhuis van den heer Semons. Uit een kast werd een geldkist, inhoudende circa f 400 ontvreemd. De daders zijn onbekend gebleven. Vreoselljk auto-ongeluk. Maandag had op den Napoleons- weg tusschen Kessel en Baarlo een ontzettend auto-ongeluk plaats, dat drie Neejsche families zwaar getrof fen heeft De vrachtondememer Kuypers kwam met zijn vrachtauto waarin vier personen gezeten waren, uit de richting Venlo. Eensklaps reed de auto met een flinke vaart tegen een boom, met het noodlottig gevolg, dat de 17-jarige J. Smeets, achter uit den auto werd geslingerd en bijna op slag gedood werd. Zijn neef Jan Smeets bekwam een armfractuur en werd direct naar het gasthuis te Venlo vervoerd. De chauffeur W. Kuypers bleek er erg aan toe te zijn, zoodat hij nog Maandagavond van de laatste H.H. Sacramenten voorzien werd. Zijn toestand is zorgwekkend. Voorzeker een harde slag voor de zwaar beproefde families. De nieuwe richting der R.K. Jeugdbeweging. Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst, daar hebben de socialisten maar al te goed de waarheid van ingezien. Niet, dat de Katholieken hun kin deren niet behoorlijk opvoedden.... de patronaten hebben al veel langer bestaan dan het socialisme... maar onze tegenstanders hebben hun jeugd veel systematischer georganiseerd, dan dat voor korten tijd nog de katho lieken deden, zoodat er ook van de jeugdbeweging een kracht uitging, waarmede tegenstanders rekening hadden te houden. Immers, die socialistische jeugd komt in fabrieken en werkplaatsen in aanraking, óók met katholieke jongeren en als van hen dan niet een even groote kracht uitgaat, dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat zij voor de katholieke zaak ver loren gingen. Dat hebben we geleerd van de socialisten en we zijn óók onze jeugd gaan organiseeren, krachtig en onweerstaanbaar*... de zaak is goed aangepakt. We hebben het gedaan, net als socialisten.... maar toch heel anders, beter. Bij hen gaat het alleen maar om het materieele, bij ons meer om het geestelijke. Vandaar dan ook, dat wij met met onze jeugdbeweging tot nog toe niet zoo aan den weg timmerde er niet zooals de socialisten in het openbaar propaganda mee maakten. Dat zullen we voortaan wel doen en Zondag zijn er mee begonnen. En hoe Heel Nederland heeft het nu eens gezien, dat er ook een Katholieke Jeugdbeweging bestaat.... en wat voor een ARTHUR TERVOOREN. Nieuw Raadhuis. De gemeenteraad van Boxmeer besloot tot aankoop van het Kan tongerecht en annex terrein waarop het nieuwe raadhuis zal worden ge bouwd. Een hevig onweer. In de omgeving van Nijmegen heeft Woensdag een hevig onweer gewoed, op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in en deed talrijke huizen in vlammen opgaan. Te Groesbeek brandde af de woning van W Boelens. Op den Musschenberg te Wychen drandde af de woning van P Kersten. Te Herpen bij Oss brandde de woning van P Lamers af. Te Mill brandde af de woning van v d Kruysen Te Schayk bij Oss werd de dubbele woning van L v Erp een prooi der vlammen. Te Haps is de landbouwerswoning van Barten afgebrand. Te Ewijk de woning van den landbouwer Bakker en te Hui zen de woning van den warmoezier Gerritsen. Verschillende boerderijen in Friesland een prooi der vlammen Woensdagnacht heeft boven Friesland een hevig onweer gewoed vooral in het gebied der groote me ren was het noodweer. Verschillende boerderijen brandden af terwijf een groot aantal koeien in de weide werden doodgeslagen o. a. werden de boerderijen van de land bouwers Haanstra Heideschap bij Workum en die van de familie Jaarsmabij Langweerd een prooi der vlammen. Te Ypekolsga en de Balk werden twee groote boerderijen door 't hemelvuur vernield. Te Oudenkas- ke brandde de boerderij van de gebroeders Postma af, terwijl er eenig kleinvee omkwam. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Boven Sneek en omgeving Zoo is de boerderij van B. H. onder Heidenschap geheel afgebrand terwijl ook de boerderij van T.J. te Nijega een prooi der vlammen werd. Bij dezen laatsten brand kwamen 12 stuks vee om. Onder Langeveer ging de boerderij van J. in vlammen op.: te Traphoorne onder Harich trof hetzelfde lot twee koemelkerijen van L. K, en P. de V. Ook de molen van den Koevorder polder aan den rijksstraatweg is totaal afgebrand Voorzoover bekend zijn geen per soonlijke ongelukken voorgekomen. Boerderij afgebrand. Ook is tijdens een hevig onweer de bliksem ingeslagen in de boerderij van den landbouwer en winkelier H. Ratering te Ekehaar (gemeente Rolde). De boerderij brandde geheel af. Eenige varkens werden gered.. Een paard kwam mede in de vlammen om. Huis en nboedel waren verzekerd. Te St Antonius is de boerderij van den heer C. van Sambeek door den bliksem getroffen en geheel door den brand vernield, Drie kalveren kwamen in de vlammen om. De in boedel en de landbouw-inventaris gingen verloren. Te Wanroy is huis en stalling van den landbouwer Willems door het inslaan van den bliksem afgebrand Alles ging verloren, Hoe twee kellncrs den dood vonden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft op den weg Nij- megen-Beek onder Ubbergen een ernstige botsing plaats gehad, De beide kellners M. Simons uit Nijmegen en J. Wagenveld uit Den Haag reden op een motorrijwiel naar Nijmegen en werden tijdens de hevige onweersbui aangereden door de auto van den heer Sneemann uit Beek bij Nijmegen, die zeer langzaam reed. De bestuurders van beide wagens werden als verrast en botsten tegen elkander op. De motor werd totaal vernield en de beide berijders op slag gedood. De auto werd aan den voorkant beschadigd. De politie stelt een nader onderzoek in. Moordaanslag te Laren. Men meldt uit Laren, dat de twist tusschen de Laarders en Hilversum mers, die Woensdag heeft plaats gehad, als oorzaak had een geschil omtrent meisjes, waarmede de jon gens op de kermis gedanst hadden. H. heeft bekend het schot op de Leeuw uit Laren met een browning gelost te hebben. De toestand van den getroffene is naar omstandig heden redelijk wel. Moord in het Bezuidenhout. Oude dame do hals afgesneden. Haar huishoudster zwaar gewond. Donderdagmiddag is een moord gepleegd in Den Haag op de 72- jarige mevrouw O. in haar woning aan den Bezuidenhoutschenweg. Omstreeks half 5 snelde de 50-jarige huishoudster van mevrouw O., hevig bloedend aan gelaat, hals en handen, het huis uit onder het geroep van moord. Juist passeerde een tram van lijn 3, De bestuurder stopte onmiddellijk. Terwijl de conducteurs de huishoud ster te hulp schoten en aanstonds den Geneeskundigen Dienst verwit tigden, zette de bes murder een snel wegloopenden man, in wien hij den dader vermoedde, na. In de Cornelis van der Lijnstraat wierp de vluchte ling, vlak voor hij gegrepen werd, een pakje weg, hetwelk bij nader onderzoek een scheermes bleek te bevatten. De huishoudster werd naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd. Haar toestand was Donderdagavond rede lijk wel en gaf hoop dat zij van de bekomen verwondingen zal herstel len. De wonden zijn met een scheer mes toegediend. Het schijnt, dat zij zich tegen den onverlaat heeft kun nen verweren. Toen men in de woning van mevrouw O. een onderzoek instelde, vond men de oude dame met afge sneden hals op den grond liggen. De man, die gegrepen werd, is in het 'perceel waar de moord gepleegd is, aan een langdurig verhoor onder worpen. Hij weigert halsstarrig iets te zeggen. Te kwart over negen Donderdag avond is hij naar het Hoofdbureau van Politie overgebracht waar het verhoor werd voortgezet. De polfiie zou in den afgeloopen nacht nog een huiszoeking houden in de woning van den arrestant, wiens naam zij meent te weten, hoe wel hij nog steeds weigert dien op te geven. Ook de loco-burgemeester heeft de plaats van het afschuwelijk misdrijf bezocht. 4e groote landbouwtentoonstelling St. Anthonis en omstreken. Op 11 en 12 September wordt te St. Anthonis de 4e groote landbouw tentoonstelling gehouden, die de drie voorgaande nog in den schadiiw zal stellen, De deelname van vee-, paarden-, varkens-, pluimvee- en bijenhouders is weer kolossaal te noemen en voor het eerst zal er een pracht-collectie fruit aanwezig zijn om te demon- streeren, dat in het Land van Cuyk naast keurig vee. ook prachtig fruit te vinden is. Voor het eerst is ook een honing en bijenmarkt opgericht, waarvoor zeer veel belangstelling getoond wordt, alhoewel de imkers klagen over een slecht bijenjaar. Aan de hand van den catalogus kan men zien, dat er voor landbou wers en vooral voor de jonge boeren veel te zien en te leeren valt, zoodat het weer een paar overdrukke dagen zullen worden. Wat de landbouw-machineriën en stands betreft, hiervoor is zooveel aanvrage dat het getal in den cata logus vermeld nog niet de helft weergeeft van wat er komen zal. Ook de stands der Aardappel- selectiebedrijven zijn maar voor de helft vermeld, de meesten komen uit West-Brabant. Naar het zich laat aanzien zal de belangstelling groot zijn, zelfs uit Gelderland en Limburg en wat wel een bewijs is van goeden opzet en degelijkheid der leiding, steeds komen vele Heeren Geestelijken deze Ten toonstelling bezoeken. Spring niet op de rijdende tram Een marine-matroos, die op de Prins Hendrikkade te Amsterdam op een in volle vaart rijdenden motor wagen van lijn 13 wilde springen, sprong mis. Hij viel op de rails voor den bijwagen, welke over hem heen reed. De man was vrijwel op slag dood. De huldiging van Kardinaal van Itossum. Aan het einde van de grootsche huldiging van Z.E. Kardinaal van Rossum, welke Woensdagmiddag plaats had in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam, deelde mgr. dr. Hoogveld mede, dat een telegram is gezonden aan Z. H. den Paus en een aan H. M. de Ko ningin. De landarbeidersstaking in Groningen. Een twintigtal arbeiders uit het stakingsgebied in Groningen is thans terzake van geweldpleging uitgevoerd tegen werkwillige landarbeiders te Winschoten in voorloopige hechtenis gesteld. De toestand van den te Vriesseloo met een mes gestoken werkwillige F. Draaisma is van dien aard, dat zijn vervoer van daar ver boden is. Dinsdagmorgen kwamen wederom 125 werkwilligen uit Winschoten aan Per tram en auto werden zij naar het stakingsgebied overgebracht, Ofschoon er stakers op het perron waren geposteerd, bleef alles rustig. Na de vechtpartij op het perron van het station Siddeburen, tusschen stakers en politie heeft de politie een zevental stakers naar Groningen overgebracht, alwaar zij in het Huis van Bewaring zijn opgesloten. Do Graff Zeppelin weer te Friedriclisliafen. Woensdagmorgen om 8.23 uur plaatselijke tijd verscheen de Zeppe lin boven het vliegveld. Na 3 minuten boven het vliegveld te hebben gekruist, verwijderde het luchtschip zich weer om in een wijden boog boven de stad te vlie- gen. Toen het luchtschip boven Frie- drichshafen verscheen, begonnen alle kerkklokken te luiden, Na z'n vlucht boven de stad keerde het luchtschip weer spoedig boven het vliegveld terug en toen begon de landing, die het gebruikelijke vlotte verloop had. De wereldvlucht, die voor de Amerikaansche passagiers, die haar te Lakehurst aanvingen; bij aankomst te Lakehurst was geëindigd, is thans ook voor de anderen volbracht. Groote branden. 200 barakken verwoest. Woensdag is in de Rarijsche voor stad Port Pantien een groote brand uitgebroken, waardoor 200 barakken zijn verwoest waarin de armste bevolking woonde. De brand breide zich in de houten zeer droge barakken zeer snel uit en was vanmorgen om 4 uur nog niet gebluscht. 400 gezinnen hebben hun geheele hebben en houden verloren, Hun inboedels waren niet verzekerd Zij zijn voorloopig in een openbaar gebouw ondergebracht. De schade wordt op 5 millioen francs geraamd. Uit Winipeg wordt gemeld, dat bij een brand in een woonhuis aldaar acht personen in de vlammen om het leven zijn gekomen, terwijl een tien tal personen bij de ramp min of meer ernstige verwondingen opliepen. De hittegolf in de Vereenigde Staten. De sedert eenige dagen in de Noord-Oostelijke Amerikaansche Staten heerschende ongewone hitte duurt nog steeds voort. In New-York wees de thermome ter Dinsdag 35 gr, C. Dit was de warmste dag van het jaar en de warmste Septemberdag sedert meer dan 50 jaren. Van overal komen berichten bin nen over personen, die door een zonnesteek getroffen zijn en van boschbranden. In Massachusets worden verschei dene plaatsen door een boschbrand bedreigd, welke zich over een op pervlakte van 7 K.M. uitstrekt. De maand Augustus heeft zich, wat het weer betreft, uitstekend ge houden en de laatste dag (van Oogst maand de Koninginnedag is schitterend geweest, wat zeker in de eerste plaats is ten goede gekomen aan de feestelijke viering van den geboortedag onzer Koningin. De dag waarop oud en jong zich, elk naar zijn aard, in stad en land, heeft geanimeerd op de vele en velerlei wijzen waarop de Koninginnedag als nationale feestdag wordt gevierd. -o— Voorspeld is, dat we een mooien nazomer zullen hebben, waarmee vermoedelijk wel de maand Septem ber bedoeld zal zijn, die inderdaad prachtig is ingezet. Jammer, dat het onweer van Dinsdagnacht in ons land zooveel schade en onheil heeft teweeg gebracht. Maar mooi of niet mooi, we gaan van lieverlee de nachtschuit in, daar aan valt niets te veranderen. Het mooie weer heeft wie. zal het tegenspreken veel goeds, 't Lokt de menschen naar buiten en juist daarin schuilt eenig gevaar, dat 1. Zondag weer heusch niet denk beeldig is gebleken, Het aantal verkeersongevallen, dat de Maandagbladen vermeldden, was bijzonder groot. En 't betrof onge vallen van allerlei aard. Zoo werd in Amsterdam een man doodgereden, door een beschonken autodief en te Zwolle raakten een moeder en haar dochter beklemd tusschen een mo torrijwiel, dat met groote vaart een bocht moest nemen - en een muur. Het meisje werd doodgedrukt, Wan neer men op een dergelijke manier en met zulk een treurig gevolg zich aan den kant van den weg plaatst om het drukke verkeer gade te slaan treft men het al bijster on gelukkig. We leven in een modernen tijd en het verkeer neemt nog met den dag toe, waarvan wellicht het voor naamste euvel is, dat de tegenwoor dige bevolking wat haar aanpassings vermogen betreft, geen gelijken tred houdt met de toename van verkeers drukte en snelheid. En dan de vraag is, of ondanks alle mogelijke gemeentelijke orde ningen en rijkswetten de locale ge steldheid van vele steden wel in overeenstemming is met de steeds toenemende verkeersdrukte, Als ons uit „wier en dras" geweld landje niet zoo slap was, zouden we er misschien toe kunnen komen, al thans in de grootere plaatsen, het verkeer langs ondergrondsche banen te leiden, ter ontlasting van den bovengrondschen weg. o— Ter gelegenheid van de verjaar dag van onze Koningin is weer de gebruikelijke lintjesregen over ons land -neergedaald en veler verdiens ten weer met een Koninklijke onder scheiding beloond. o— Op politiek gebied valt er nog betrekkelijk weinig voor, althans wat zich naar buiten openbaart. Wat in den laatsten tijd veler aandacht trekt in de binnenlandsche pers, dat is zeker wel de nieuwe ziekte Alastrim. Deze ziekte breidt zich langzaam uit en in |het eind der vorige week bedroeg het aantal der gevallen in Nederland bijna 200. o— Er zijn van die menschen, die 't liefste op groote schaal of in grooten stijl werken voor wie het stelen of verduisteren van een kleinigheid niet de moeite waard is, De Amsterdamsche politie verzocht opsporing van den voortvluchtigen advocaat en procureur, iemand, die tot dusverre zich in het algemeen vertrouwen van zijn medeburgers mocht verheugen, wat hem, naar aan te nemen is, het volvoeren van minder nobele daden in de hand werkten. Onder meer is door hem een doc tor in de chemie gedupeerd, die hem belangrijke bedragen, anderhalve ton als voorschot wist afhandig te ma ken. Of de gedupeerde doctor nog iets van zijn duiten zal terugzien De voortvluchtige advocaat moet per auto naar het buitenland zijn vertrokken. Binnenlandsche moeilijkheden in Oostenrijk Groote beslissingen aanstaande. In Oostenrijk zijn groote beslis singen te wachten. In de interne politieke ontwikkeling van dat land is een belangrijke wijziging gekomen, waardoor de geheele situatie wel spoedig zal worden opgehelderd; de Beneden-Oostenrijksche Boerenbond, die meer dan 10.000 leden telt, heeft eenstemmig het besluit genomen, zich bij de „Heimwehr" aan te sluiten. Te verwachten is, dat in de naaste toekomst ook de andere landsver- bonden van den Rijksboerenbond dit besluit zullen volgen, zoodra er circa 300.000 boeren officieel bij de „Heimwehr" zullen toetreden. Half September zal er in Weenen 'n groote boerendemonstratie plaats hebben. Het besluit van den Rijks boerenbond is van groot belang voor de verdere interne ontwikkeling van Oostenrijk. Numeriek beteekent het toetreden van den Boerenbond niet een vermeerdering met honderddui zenden voor de „Heimwehr", daar een groot gedeelte der boeren er reeds toe behoort veel grooter is de politieke beteekenis. Dit najaar zal voor Oostenrijk wellicht de belangrijkste gebeurte nissen brengen sedert het uitroepen der republiek. De geruchten dat het tot een „Rechtsputsch" zal komen, zijn naar alle waarschijnlijkheid on- juisr. Hiermee is niet gezegd, dat de gedachte aan geweld, dat de imitatie van den beroemden marsch naar Rome door Mussolini in Oct. 1922 niet in vele hoofden spookt en door vele tongen wordt verkondigd. Maar de Oostenrijker en vooral de Oostenrijksche boer, op wien het de dagen van interne politieke beslissingen in de eerste plaats aan komt, wil noch een staatsgreep, noch een burgeroorlog. Hij wil een rustige ontwikkeling van Oostenrijk dit wel bij volle vrijheid van meenings- niting, zooals het in de verklaring van den Boerenbond heet. Om deze eenvoudige wending gaat ten slotte de heele strijd, de strijd om de ware democratie, een strijd tegen terreur, in welken vorm ook. BÏÏ2QBRLIJJ1 VIBE van 30 Aug, t< GEBOREN: Johannes J. Robbi TheodorA. W.Siel Anna P. Deckers, Petronella E. Je Jacoba.E, H. Wai OVERLEDEN: P. Keunen, weduw mans, 73 jaar, Klein P. M. Thissen, ec Driessen, 67 jaar, H P. L. Aarts, echti J. Roosen, 36 jaar, S Piet H. Willems v huwd, 60 jaar. Hans L. M. Noyen, 10 1 patiënt St. Serva Ingekomen en person van 30 Aug. t< INGEKOMEN: Th. P, H. flelw< gasfitter, Gasstr, 10 A. G. Miclgls, Posterholt J. M. W. vd. IV Groote Straat 31 var Ch. L. Th.'Zegc Groote Straat 9 van WTh. Daniels, Veulen H 39 van M G. H. Franken, mc K 59 van Steenieren J. H. Poels, denstl 72 van Maashes P. W. v.d. \brle, 6 van Horst J. H. J. Kersjesverp weg 14 van Begen (1 A. M. v. Se, vi Annalaan 5 vanRosn M. W. Ho&ui van Venlo. VERTROKKlN E. E. M. Ke ver Baam, Trompla D. Th. E. Bi z.b Rolduc Ch. M. M. ekeli naar Roermond foog J. de Heus, Valkenstraat 72 L. J. C. Tegelen, Steyl M. P. v.d. lilde: Po ken, Morgen in al ten bate der k< ider H naar Maas trichl koos M. A. F. Po Oirschot D. J. Hoogerff, die Tegelen A. F, H. Crjei Oedenrode H. J. A. v. naar J. G. v. Amsterdam, Kejsgra< J. F. v.d. Hel, sti Udenhout C 1! F. G. A. 4 Of toorbediende, tuurbaan 16 H. J. Wilme kker Tegelsche weg J. W. J. Jaspi |ymn naar Amsterda A. H. Helde ;,b., Koningsstraat M. Ballhaus Tegelen, Steyl P. M. Mkb. R.K. Kweekscl C. J. M. Fo dem, idem P. J. Litjei ienstl Maashees B 5( A. M. Wil) Geldrop, Riel P. H. Dikpienst Wanssum relij dien: 2)11 Pai^kerl Misi Wegi cessie naar Qfn 6 hal! 8 leesmis processie, 9 utfrn Ki uur leesmis, tie. half 4 het Maandag hal de vrouw var Verb leesmis, 9 uurjiweli J. Starren en Dinsdag half lems van Dij leesmis, 9 uur welij P. Oudenhovef half 10 pi. Hi Neeteson en Gers, jaarg. voor dqledei van Venray. Woensdag jaarg. 2e klas en ouders. Donderdag Mis, half 8 en Vrijdag half stelde H. Mis Hart van Jezus Zaterdag kon en 6e klas en leesn lendr te leesn tuis, re te biechten, 9isteld Lof. est voor H. Esser, Zondag 15 heid, onder a fissei ten bate der I sheid, H. Mis, 7 uur alle kinderen Gods zegen ov het werk deaindsh smeeken. De zelfde intentie Heer Directet Irage 3e H. Mis, geeermis, de Hoogmis, de J van 6, 8 en lOpordt Missionaris g< H. Missen gec H. Kindsheid. Terstond na Alle kinderen froor mis bij de Zus tol bij rna n K :lein< steld uster smis alf jongi (Sjes nis v linaunie "leden word den en o 'd ten Bra is

Peel en Maas | 1929 | | pagina 2