[JAtFQMft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. J. VBRMEDLEN-ROELOFS Venray Qr Markt 3 CHAMPAGNE Vve, Puisard Cie. ÏYQQfiDE0.IGSffi i) MANUFACTUREN (i lYOQBDEEUGST/' Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Venray op den R.K. Jeugddag te Maastricht. Openbare vergadering Gemeenteraad Maashees Eens en al-tijd Voor allen dia sukkelen Provinciaal Nieuws ZATERDAG^ SBPTEMBER1I929 Vijftigste Jaargang No. 36 iMANUFACTURENj BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAA BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1EN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7lj» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent WIJNHANDEL BEHOUDENIS DER KRANKEN OOSTRUM. Honderd vijf en twintig Venraysche jongens stonden ordelijk op het perron te wachten, toen de kolossaal lange extra-trein binnenstoomde. De voor Venray bestemde wagons kwamen echter zóó ver te staan den kant naar Oirlo uit, dat de Turners hun mooie opzet moesten laten varen van op de maat te doen instappen, 't Liep evenwel goed af. Overal, aan de onderscheidene stations, stonden geestdriftige groepen klaar om den trein verder te vullen. In Roermond werd het sneltrein. Maastricht was in feestdos. Maas tricht verstaat de kunst om gasten op prettige wijze te ontvangen. Onder opwekkende fanfare-muziek trokken we naar 't lommerijke Stadspark. Welk een stoet; er scheen geen eind aan te kunnen komen! En aldoor maar kwamen nieuwe groepen. Er was geen denken aan om de bezoekers binnen het afgeperkte gedeelte een plaats te geven. De H. Mis in het Stadspark, op gedragen door den Ven ray schen Mgr. Dr. Poels, bijgewoond doordehoogste autoriteiten van provincie en stad, begeleid door de gezangen der dui zenden, is het meest grootsche moment geweest van dezen schoonen dag. Toen op marsch naar de Sectie vergaderingen. De Venraysche jon gens verdeelden zich in 4 afdeelingen: Patronaat, Jonge Derde Orde, Sport beoefenaars, Congregatie, elk onder eigen geleide. Schrijver dezes kon natuurlijk niet op alle vier de Sectie vergaderingen aanwezig zijn, maar is toch tot de wetenschap gekomen dat men sprekers heeft gehad juist zóoals jongens ze hebben moeten. Daar is maar één roep over Vervolgens was er gelegenheid om goed en goedkoop eenige verfrissching te genieten. Voor de jongens uit Noord-Limburg was 't waarlijk tijd geworden Een goed uur later werd in Wijk de optocht in elkaar gezet. Een ge weldige demonstratie. Denk maar eens dat het begin van een stoet op het Henseniusplein aankomt en dat het einde nog in Oostrum is; dan hebt ge eenig idee van de lengte. „Langs het stadhuis (aldus de Maandagmorgencourant)alwaar gees telij ke en wereldlijke autoriteiten hadden plaats genomen, o.ra. Z. D, H. Mgr. Schrijnen, bisschop van Roer mond en meerdere hoogwaardigheids bekleeders, alsmede de burgemeester van Maastricht en alle wethouders trok de stoet voorbij met zijn hon derden groepen Roomsche jongens. We schatten het aantal voorbijtrek- kenden veilig op 8500 jongens, allen den sportgroet brengende aan de autoriteiten. Een groot aantal muziek korpsen hielden er een flink marsch- tempo in en toch duurde het voorbij trekken ruim 45 minuten. Na afloop van den optocht verzamelde de menigte zich weder op het O. L. Vrouweplein, alwaar eerst Mgr. Dr. Poels zijn machtig en begeesterend geluid deed hooren. Hem werd een enthousiaste ovatie gebracht. H Onder geweldig applaus betrad toen minister Jhr. Ruys de Beeren- brouck het spreekgestoelte. Hij deelde mede, dat het verzoek om de Lim- burgsche jongens toe te spreken hem bereikt had, voordat de koningin hem opdracht tot vorming van een ministerie had gegeven. Bij hooge uitzondering wilde spreker toch thans nog tot het Nederland van straks, de jeugd spreken, speciaal de Limburgsche jeugd, die hem zoo na aan het hart ligt. Uit zijn tamelijk lange toespraak waaruit zijn liefde voor Limburg en katholiek Nederland sprak stippen we nog dezen uitroep aan „Wat ge zijt, zijt dat goed wat ge wordt, wordt dat goed" Mgr. Schrijnen, bisschop van Roer mond gaf daarna van zijn bewonde ring blijk voor de houding der jongens in den optocht en wekte allen op steeds strijders voor het geloof te blijven, ook als stormen en aanvallen hierop worden ondernomen. Daarna had de gezamenlijke op dracht aan Christus Koning en Maria plaats. Intusschen was het Allerheiligste uitgesteld. Na de opdracht gaf Z.D.H. aan de menigte den bisschoppelijken zegen, waarmede deze geweldige manifestatie van Roomsche organisatie was ge ëindigd," Jammer dat het allerlaatste gedeelte niet gevoeglijk door alle Noord- Limburgers kon worden meegemaakt. Uren lang had men in de brandende zon gestaan en ginds wachtte een heete trein, die er een paar uren over zou doenhet was dus zaak zich eerst wat te verkwikken. Ter eere van onze Venraysche jongens mag gezegd worden, dat er niet gemopperd is over den inderdaad zwaren dag, behalve dan misschien door een paar van de soort die ongeveer evenveel keeren mopperen als dat ze ademhalen. Neen, ze toon den te weten en te beseffen dat ze niet voor een pretje naar Maastricht waren getrokken doch om te mani festeeren voor Christus Jezus, hun Goddelijken Koning. De vijf leden van „St. Christoffel", die de leiding op zich hadden genomen, hebben er zeer veel toe bijgedragen dat er tot het einde toe een fiksche opgewekte geest in onze jongens bleef, Deze leiders op hun beurt zijn ook goed te spreken over de volgzaamheid en discipline onder de jongens. Als ge zoo de verscheidene groe pen, drie kwartier lang, achtereen volgens zaagt voorbijtrekken, viel u het verschil op tusschen dezulke die over een fanfare konden beschikken en die welke dit geluk niet hadden. Onze Patronaatsfanfare, wegens onge steldheid vau den heer W, Laurensse onder directie staande van den heer Mathieu Arts, wist er, dezen laatsten dag van haar optreden, danig pit en fut in te houden. Eere aan de ouders, en eere aan de jongens die van eigen spaargeld dezen voortreffelijken dag hebben bekostigd Eere aan de orga nisaties en particulieren die op milde wijze er toe hebben meegewerkt dat Venray kranig en waardig voor den dag is gekomen De H.H. Bewaar engelen van al die levenslustige jon gens mogen geloofd en geprezen zijn voor hun aparte zorgen, vooral onder de reis anders waren er wis en zeker ongelukken gebeurd. Wat we nu van deze indrukwek kende betooging voor O.H. Christus verhopen Wie veel van Venray houdt om den godsdienstzin van verreweg de meeste inwoners, wie Venray liefheeft om de gemoedelijk heid. hartelijkheid en vele andere voortreffelijke eigenschappen der bevolking, die heeft groot gelijkja Venray is véél liefde waard. Evenwel, bij licht is schaduw. Velen die het allerbest met Venray meenen, be treuren het dat er te weinig begrip is van Vereenigingsleven. Enkele vereenigingen uitgezonderd, heerscht er te machtig de geest van kankeren; in en vooral buiten de bijeenkomsten haast iedereen wil wat te zeggen hebben en handelen naar eigen luim om het minste of geringste dreigt men den boel er bij neer te smijten de besturen "kunnen of durven niet optreden. Moge jong Venray van de heerlijke demonstratie te Maastricht iets hebben meegekregen van den opofferenden geest die in het Ver eenigingsleven broodnoodig is Voorwaar, dan is men niet voor niets in Maastricht geweest, waar zoovele mooie voorbeelden van Vereenigingsleven te aanschouwen Op de terugreis is er door de meesten veel schik gemaakt door anderen wat geslapen. De firma Gebr. Laurensse had wederom goed gunstig haar groote auto afgestaan voor de muzikanten, de vaandels enz. In de Patronaatszaal nam Pr. Directeur afscheid van de Kleine Fanfare. Het deed hem méér leed dan verscheide ne jonge muzikanten zouden beseffen de Kleine Fanfare opgericht ten pleziere en nut van de Venraysche Jeugd en tot meerdere eer en glorie Gods, was als een deel van zijn leven geweest. Spreker dankte de muzikanten die ijverig hun plicht hadden gedaan en de Goede Zaak gesteund. Ware er een tikje meer begrip geweest omtrent de goddelijke bedoeling van den heden gehuldigde n Christus met de R.K. Jeugdbewegirg dan waren we in andere omstandig heden. Nu was het beter zoo. Het moest in ieder geval een aangename gedachte en herinnering worden ge acht dat het laatste optreden der Patronaatsfanfare was gewijd aan den Koning der eeuwen, Jezus Christus onzen Heer Hiermede was voor Venray de R.K. Jeugddag te Maastricht afge- loopen. Nog eens moge het voor jong Venray een dag zijn geweest van groote geestelijke en maatschap pelijke beteekenis. In sommige harten zal mogelijk het uitgestrooide goede zaad nog niet aanstonds ontkiemen. Als het er dan maar bewaard blijft. De zon van Gods genade .geve groei en bloei en vrucht DEELNEMER. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct van den op 30 Augustus. Tegenwoordig alle leden. Voorzit ter H. Rieter, Secretaris Stevens. De Voorzitter opent de vergader ing met chr. groet, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. 1. Voorloopige vaststelling gemeen terekening 1928. De Voorzitter verzoekt de Com missie van onderzoek verslag te willen uitbrengen. Het lid Jans brengt namens die commissie rapport uit en zegt, dat de rekening in orde bevonden is en het onderzoek tot geen op- of aan merkingen aanleiding heeft gegeven. Hij adviseert bedoelde rekening voorloopig vast te stellen. Hierna wordt de rekening in stem ming gebracht, waaraan B. en W, zich ingevolge art. 220 der gemeen tewet hebben onthouden en voor loopig vastgesteld op a. Gewone dienst, Ontvangsten f 71039,42, Uitgaven f 69208,64, alzoo een batig slot van f 1830,78. b. Kapitaaldienst. Ontvangsten f6545,24. Uitgaven f5835,05. Alzoo een batig slot van f 710,19. 2. Vaststelling begrooting 1930. De Voorzitter zegt, dat deze be grooting gedurende 14 dagen ter visie heeft gelegen ter secretarie en er geen bezwaren dienaangaande zijn ingekomen en thans door den Raad kan worden behandeld en vastgesteld. De secretaris leest daarna de ont- werpbegrooting voor en geeft daar bij de noodige toelichtingen. Niet alle bedragen konden echter in de begrooting worden opgenomen, waarom deze pro memorie zijn uit getrokken. Dit zijn: a. Het .door de gemeente te betalen aandeel in een eventueel op te richten schoolartsen- dienst en b. Het bedrag der nog te storten waarborgsom door besturen van bijzondere scholen, omreden de school in Maashees nog niet is ge schat. Na eenige bespreking wordt be sloten het heffingspercentage voor 't belastingjaar 1930-'31 te verhoogen met 0,2 en te brengen op 1,02. Hierna wordt de begrooting in stemming gebracht en met algemeene stemmen vastgesteld als volgt: a. de gewone dienst sluit met een ontvangst en uitgaaf van f 56651,41 b. de kapitaaldienst sluit met een ontvangst en uitgaaf van f 2310,19. Mede in verband met het toeken nen van 100 subsidie* aan de Naai school te Overloon voor het jaar 1928, wordt besloten ook voor '29 eenzelfde bedrag alsnog toe te ken- De begroeting '29 zal dienover eenkomstig worden gewijzigd. Aanleg los wal te Maashees. De Voorzitter zegt, dat wanneer de kanalisatiewerken te Sambeek klaar zijn, de lage loswal alhier door de opstuwing der Maas onder water komt te staan, zoodat er dan geen laad- of losruimte meer overblijft. De gemeente is dus genoodzaakt den thans bestaanden loswal te ver- grooten en op te hoogen. Hiervoor zullen enkele strookjes grond van aangrenzende eigenaren moeten wor den aangekocht. Spreker zegt, dat hij bereids met deze personen over den aankoop van bedoelde strookjes grond in onder handeling is getreden. Omreden deze aangelegenheid zeer dringend en uitstel niet gewenscht is, heeft spreker inlichtingen gevraagd bij den Technischen Ambtenaar van den Rijkswaterstaat, die ontwerp plannen zal uitwerken. Na eenige bespreking wordt beslo ten B. en W. een crediet te ver kenen van ten hoogste f 5000 voor het maken van een nieuwen loswal, hieronder niet begrepen de kosten van grondaankoop. Hierover zal nog nader met de verschillende eigenaren in onderhan deling worden getreden. Zoodra een en ander bekend zal zijn en de plan nen zijn ingekomen, zal de Voorzit ter een spoedeischende vergadering beleggen. Ingekomen stukken. a. Op een verzoek van J. Ver hoeven te Overloon, waarbij hij met ingang van 1 Jan. a.s. de pacht op zegt van een perceel gemeentegrond wordt gunstig beschikt. b. Een schrijven van hét bestuur van de afd. Noordbrabant van de Vereeniging van Nederl. gemeenten, om toe te treden als lid, wordt voor kennisgeving aangenomen, daar in de vorige vergadering is besloten met ingang van 1 Jan. a.s. toe te treden, c. Een verzoek van H. Jansbeken te Venray, om van de gemeente een perceel grond te koopen, wordt uit gesteld, d. Een verzoek van het Bestuur der plaatselijke Landstormcommissie te Overloon, om een subsidie van f 50.voor het organiseeren van een schietwedstrijd, wordt uitgesteld, De Voorzitter zegt, dat in de vo rige vergadering een verzoek is aan gehouden van het lid Geurts, waar bij deze vroeg om een weg naar zijn bouwland nabij «de Venne. Zooals in de vorige vergadering werd besloten is de Raad gezamen lijk ter plaatse gaan zien, zoodat de leden nu wel met den toestand op de hoogte zullen zijn. Na eenige bespreking werd beslo ten op het verzoek afwijzend te beschikken. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering met gebed met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardts Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apoth. en Drog. Doos 60 ct. VENRAY, 7 September 1929 DIENSTPLICHT. Toewy zingaan korpsen, vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis Van de ingeschre venen der dienstplichtlichting 1930. Aan de ingeschrevenen die tot gewoon dienstplichtige bestemd zijn zal vermoedelijk in het eind van September a.s. kennis gegeven wor den omtrent het korps, of den dienst waaraan zij zijn toegewezen, en omtrent het tijdvak waarin de inlijving zal geschieden. Vrijstelling wegens kostwinner schap kan worden verleend aan hem, door wiens verblijf in werkelijken dienst voor eerste oefening voldoende middelen tot levensonderhoud aan andere personen zouden komen te ontbreken. Door of vanwege den ingeschrevene, die vrijstelling verlangt wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmisbaarheid, wordt bij den Burgemeester aanvraag gedaan tot het opmaken van een staat van smaakt als room inlichtingen. De aanvraag geschiedt omstreeks drie maanden voor het tijdstip, waarop de ingeschrevene zal worden ingelijfd. Nadere inlichtingen kunnen ten Gemeentehuize bekomen worden. Venray 31 Aug. 1929 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Uitslag verloting Missiewedstryd Venlo. Het Missie-comité te Venlo ver zoekt ons te willen mededeelen, dat op de navolgende nummers der entreekaartjes prijzen zijn gevallen, 268, 273, 406, 977, 1051. 1594, 1685, 1770, 1824, 1839, 2076, 2127, 2295, 2345, 2411, 2558, 2800, 3159, 3477, 4005, 4298, 4311, 4330, 4448, 4975, 5071, 5091, 5207, 5508, 5917, 5933, 6674, 6757, 6768, 6999, 7015, 7293, 7814. 9167, 9389. 9775, 10087, 10197, 10284, 10413, 10527, 11446, 11687, 11810, 11971, 12933, 13176. 13497, 14177, 14377, 14546, 14808, 14830. Het afhalen der prijzen kan plaats hebben vanaf heden eiken dag van 1 tot 3.30 unr en van 6,30 tot 8 uur bij H, J. Bakker, Vleeschstraat 83, Venlo. Naar wij vernemen is het pand in de Patersstraat, bewoond door den heer A. Kuppens, gekocht door den heer G. Peters, vertegenwoordiger van de Singer-Maatschappij, met aanvaarding op 1 October. Transformatiespel. Naar wij vernemen, bestaat er veel kans, dat binnenkort het beroemde echtpaar Tula en Johan Schmidt Di Vista met hun ongeëvenaarde Trans formatiespelen zullen optreden voor de Donateurs van het Patronaat en de leden van Goud-pluvier. Zooals men zal weten, voeren deze twee transformatiespelers geheele tooneelstukjes uit, waarbij zij achter de coulissen snel van kostuum ver anderen en, mede door kunstige wijziging van stem, den indruk wekken dat er vele personen op treden. Gemeld echtpaar trad alreeds, met groot succes, op voor verscheidene katholieke vereenigingen. Op de Woensdag alhier ge houden veemarkt waren in totaal aangevoerd 448 stuks. Dragend vee 78 Vet vee 59 Gust vee 21 Biggen 290. Handel in vet vee levendig, in dragend en gust vee traag. Zondagmiddag terwijl de be woners afwezig waren is uit de woning van G. aan den Deumeschen weg een bedrag van f40 ontvreemd. Drankbestrijding. Zondag 1 September had de ver gadering plaats tot heropwekking der Venraysche Drankbestrijders ver eeniging. Niemand dan het bestuur had den weg naar het vergaderlocaal kunnen vinden. Door het bestuur werden diverse vermoedelijke oorzaken van zoo weinig belangstelling in het zoo bij uitstek schoone werk van Christelijke naastenliefde nagegaan, terwijl ook de finantieélezijde der Vereeniging eens besproken werd. Dat een Drankbestrijdersvereeniging nog eenig werk in Venray zou kun- uen vinden zal wel niemand durven tegenspreken. Zoo weinig animo er is voor deze vereeniging, zooveel animo is er voor z. g. Spaarkassen voor de Kermis. Er werd medegedeeld dat er met de laatste Kermis ongeveer f 6000 i; verdeeld door dergelijke kassen en dat een persoon voor f 140 zou gerechtigd zijn. Na langdurige besprekingen werd berloten, dat het bestuur zich tot den Z E Heer Pastoor en den Weleerw. Pater Nielen zou wenden om hulp en steun in hun lofwaardig streven: voortzetting van het levenswerk van een Mgr. Dr. Ariens en zóóvele anderen. Inzegening scholen te Leunen. Wij laten hier nog volgen de toespraak gehouden door den Heer P. J. Arts, voorzitter van den Boe renbond, bij gelegenheicfjder Scholen inzegening, die wij te laat ontvingen om bij het verslag te plaatsen, voor komende in het tweede blad; Zeer Eerw. Overste en Eerw Urselinen. Als Voorzitter van de Standorga nisatie, die bijna alle ouders omsluit van de leerlingen, die weldra onze nieuwe Bijzondere Meisjesschool zullen bevolken, mocht en kon ik niet nalaten, nu de gelegenheid er zich toe bood, n.l. bij de officeele Opening namens de ouders; tot het bestuur der Eerw. Urselinen en On derwijzend personee', een klein woord van dank en hulde te spreken. Op verzoek van ons kerkbestuur was 't voor ruim 6 jaren terug dat de Edelachtb. Heer Burgemeester, met goedkeuring van den gemeente raad, zijn medewerking verleende aan de totstandkoming van een openbare meisjesschool. En namens de ouders aan hem een woord van dank daarvoor. Toen waren het de zusters Ursulinen die op de bres stonden, om zich het heil van de Leunsche meisjes aan te trekken. Toen waren het de geachte zusters Mère Téresita en Mère Carolina die zich hier als hoofd der school en onderwijzeres een nieuwe taak voor hun oogen zagen oprijzen. Laat het mij dan vandaag vergund zijn dat ik op deze plaats, een oprecht woord van dank en hulde breng, vooreerst aan het toenmalig en tegen woordig bestuur der Ursulinen, voor hunne medewerking en verder aan de juffrouw, maar vooral aan de Eerw. Zusters die naast den plicht van hun God gewijden staat, zich geen lasten en moeiten ontzien heb ben, weer en wind trotseerden, om hier in 't belang van onze jeugd werkzaam te zijn. Wie is er nu niet ten volle van overtuigd dat zij zich op zoodanige manier van hun taak hebben gekwe ten, dat hun de Leunsche jeugd dierbaar aan het hart is komen liggen? Hoevele ouders zagen hier eens verlangend uit naar een meisjesschool Hoeveel bloeiende parochies en rectoraten benijden ons op den dag van heden, om het bezit van eenzelfde meisjesschool. Vaders en moeders, laten wij allen daarom O. L. Heer bedanken voor het voorrecht, ons door Hem in de afgeloopen jaren geschonken. Doch welke reden is het dan, dat ons zoo blijde doet juichen bij de omzetting der school in eene Bijzon dere Wij allen, wij weten het reeds, omdat onze Eerw. Heer Rector in opdracht van zijn Kerkelijke Overheid het vanaf den preekstoel zoo duidelijk heeft medegedeeld, Het is omdat hetzelfde onderwijzend personeel door de omzetting der school geheel en al in de gelegenheid wordt gesteld, om, met God voor oogen, niet alleen te werken aan de opvoeding en ontwikkeling van het verstand, maar ook en vooral hetgeen het voornaamste is in de Bijzondere school nl. aan de geestelijke vorming. Maar ook dat U Eerw. Ursulinen, thans door de omzetting dezer school wel is waar geen inwoners van Leunen zijt ge worden, maar toch deze school thans als uw eigendom kunt beschouwen, en dus nog met vastere banden aan Leunen zijt verbonden geworden. Moge daarom mijn woord, dat bedoeld is als een woord van dank en hulde, voor het verleden en tegenwoordige, tevens zijn een woord van hoop en vertrouwen in de toe komst. Dat onze nieuwe Bijz. meisjesschool tot in de verre toekomst nog veel moge bijdragen, niet alleen tot de opvoeding en ontwikkeling van het verstand, maar ook en vooral, aan de Godsdienstige en zedelijke vorming onzer jeugd, opdat ons dierbaar katholiek geloof rein en ongerept moge bewaard blijven in ons een-

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1