Ukmm i«AHUFACTUR£Nj BLIJKEN TOCH HET J Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAtfQNClft J. VERMEULEMOELOFS Koninginne - dag Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos JVIijnliardfs Zenuwtabletten SfYOORDEELlöSTfl (YQQIMLIfóT/) CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Buitenl. Overzicht. De eerbied vermindert Het oordeel van een Mahomedaan. De Katholieke Jeugd van Limburg demonstreert Vergadering Midden stand. Provinciaal Nieuws ZATERDAG 31 AÜQUSTUS^1929 Vijftigste Jaargang No. 35 EEL EN MAAS j manufacturen! 1 BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN: 1—8 regels 60 cent,.elke regel meer 71/* ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent BEHOUDENIS DER KRANKEN OOSTRUM. lederen Zondag bidden wij in onze kerken voor het behoud onzer dierbare Vorstinne, doch als op hoog kerkelijk bevel na Wilhelmina's verjaardag het Te Deum jubelend klimt langs de gewelven onzer tempels, dan danken wij allen Ood nog eens innig voor zulk een Koninginne en vragen voor Haar met aan drang een lang en zegenrijk bestuur. Heden viert Nederland den negen en veertigsten verjaardag van zijn geëerbiedigde Koningin. Ouderen onder ons weten nog te vertellen van dien heugelijken dag, den laalsten van Oogst- maand des jaren 1880, toen een frissche bloem ontlook in den tuin van Oranje. Met blijdschap werd Wilhel- mina hegroet en vanaf Haar geboorte stelde het vaderland op Haar zijn hoop en toen na enkele jaren Nederland stond bij de lijkbaar van zijn koning, werd de smart getemperd door de ge dachte, dat in de jonge Prinses toch school de toekomstige Vorstin. Wilhelmina groeide op onder de bekwameleiding harer konink lijke Moeder en sneller klopte aller hart, toen in September 1898 Wilhelmina tot Koningin der Nederlanden werd gekroond en de regeering aanvaardde. Zegenrijk was het bestuur van Koningin Wilhelmina. Tijden van weivaart heeft ons vaderland meegemaakt, doch de grootste welvaart heeft wel be staan in hei feit, dat de oor'og, welke bijna heel de wereld zettte in feilen brand, ons Nederland heef! gespaard. Toen zoo menig vorst in Europa door machtswellust zijn volk naar het bloedige slagveld dreef en daardoor aan eigen rijk en aan het geiuk der onderdanen een einde maakte, bezaten wij een Vorstinne, Die op wist te komen voor eigen rechten, welke een waren met die van 't vader land, doch Die de verdediging zocht in de bescherming van den vrede. In die droevq dagen van den Wereldoorlog hebben wij begre pen, wat een volk bezit in 'n Landsvrouwe, Die werkelijk lief en leed met Haar onderdanen wil deelen en nooitgenoeg kun nen wij Koningin Wilheimina bedanken voor Haar edel streven, om den oorlog te houden buiten onze grenzen. De verdediging van Wilhel mina's troon in 1918 was dan ook natuurlijk en de begeestering van het Nederlandsche volk bij het zilveren regeerings-jubileum kwam voort uit dankbare liefde jegens de Vorstin, Wier eenige glorie bestaat in de glorie van Nederland. Telkens als Koningin Wilhel mina door Ciods genade weer een jaar heeft gevoegd bij Haar levenstijd, komen gedachten van dank en hoogachting ja van liefde in de harten van de trouwe Nederlanders voor Haar, Die het hoogste gezag vertegenwoordigt in ons vaderland. Do Haagsche Conferentie. Eindeljjk resultaat? We waren er al aardig aan ge wend geraakt, dat ter Haagsche Conferentie een optimistische stemming in korten tijd plaats maakte voor een pessimistische en omgekeerd, maar over het al gemeen domineerde lot heden de opvatting, dat er wel bitter weinig zou bereikt worden. Tot Dinsdagavond was de poli tieke hemel al zeer duister. De vier «aanbiedende" mogend heden hadden een nieuw voorstel gedaan aan de Engelsche delega tie omtreht de verdeeling van den buit en voor den zooveelsten keer ant woordde de Engelsche minister Snowden op dit aanbod met een kort en krachtig ontoereikend 1 Hiermede was ook dat voorstel weer beleefd, doch onvoorwaardelijk afgewezen. De Engelsche minister bleef rotsvast en onverzettelijk op zijn eens ingenomen standpunt staan. Zijn ja bleef ja en zijn neen bleef neen De anderen zullen moeten toe geven, zoo schreef bij dezen stand van zaken een der dagblad-schrij vers ter conferentie. De anderen moeten bukken voor den nuch- teren Brit en het laat hem ijs koud wat de gevolgen zullen zijn. Men kan hem de simpele vraag voorleggen, waarom hij dan naar Den Haag is gekomen, zijn cate gorisch antwoord luidt steeds zij wisten hoe ik over het verdeeling schema van het Young plan dacht doch zij moeten het verlies, dat Groot Briltanië door dit plan zou lijden, goed maken! Anders lapt Engeland het heele Youngplan aan z'n laars 1 Een dergelijk standpunt is na tuurlijk funest voor een interna tionale conferentie, waar uiter aard alle andere mogendheden met liun eigen wenschen komen. Tegenover Snowden's onverzet telijke meening, dat het Young plan gewijzigd moet worden ten bate van Engeland, slaat Frank rijk's even onwrikbare meening dat het Youngplan onaantast baar is. We zullen den lezer de ellen lange beschouwingen onthouden, waarmede het Fransche en het Engelsche standpunt door de res pectieve delegaties verdedigd wordt. Ze culmineeren alle in dat ééne haast vervelend wordende betoog, dat ze niet anders kunnen en dat ze van den ander tegemoetkomend heid verwachten. De Fransche delegatie verklaar de, dat ze nog steeds catastrofen wil vermijden; zij heeft in die richting met volharding gewerkt, ook al behoeft zij niets te vreezen van den toestand, die geschapen zou worden indien de conferentie mislukte. Zij achtte het onaannemelijk, dat de Britsche vrienden niet evenzeer als de Franschen het groot belang van den hier ondernomen arbeid zouden inzien. De onverzettelijkheid van het Fransche standpunt blijkt zonne klaar uit hetgeen minister Bar- tho.u uit naam van Briand in den Franschen ministerraad meege deeld heeft. Geen oogenblik sedert het begi.. van de conferentie zijn de vorde ringen van Frankrijk aangetast. Briand heeft geen oogenblik zich in de kwestie van het Young plan noch in dat der ontruiming een wijziging van het Fransche standdunt toegelaten. Zoo Briand, vervuld van den wensch om de belangen van zijn land te verdedigen, maar toch met de overige mogendheden van de Dawes-overschotten heeft toe gestemd, is daardoor in geen enkel opzicht gewijzigd, noch zijn daar door op eenige wijze voordeelen getroffen, die Frankrijk verwacht. Bij de besprekingen met Strese- mann is Briand er niet toe over gegaan een tijdstip voor de bespoedigde ontruiming van de derde zone vast te stellen, zoolang 't vraag stuk der schadevergoeding niet geregeld is, het inwerking treden van het Youngplan niet is ver zekerd en een deel der schuld niet is gecommercialiseerd. Indien op grond van de in structies van Briand generaal Guillaumat en de militaire des kundigen reeds bestudeerd hebben, op welke wijze de bespoedigde ontruiming kan plaats hebben, is dat geschied om de leiders der Fransche delegatie in staat te stellen op technisch gebied tegen over de betoogen van den Duit- schen minister van builenlandsche zaken de Fransche opvattingen te kunnen stellen. Reeds begon de toon der Fran sche pers heftig tegen Engeland te worden, toen er een gunstige keer in de situatie ontstond Dins dagmiddag. Op uitnoodiging van Briand kwamen de zes uitnoodi- gende mogendheden in conferentie bijeen. In deze vergadering zou over het lot der conferentie beslist worden. De Duitschers verlieten het eerst de- vergaderzaal. Dr. Wirth deelde aan de wachtende journalisten mede, dat het ys gebroken was en dat de politieke dingen heel goed stonden. Later verklaarde Henderson in denzelfden geest. Ongeveer 's nachts om één uur werd bekend gemaakt, dat een aecoord bereikt De Engelschen en de Rynland- ontruiming. Da Engelsche troepen vertrekken in elk geval. Omtrent de te Den Haag tusschen de Duitsche en de Engelsche dele gatie gevoerde onderhandelingen, inzake de ontruiming van het Rijn land door de Engelsche troepen, wordt uit Berlijn gemeld, dat reeds diepgaande besprekingen hebben plaats gevonden over de kwestie van het transport der Britsche be zettingstroepen bij het verlaten van het Rijnland. De verschillende technische kwes ties, zooals het spoorwegtransport het overbrengen der Britsche laza rets en van andere inrichtingen, zijn reeds tot in bijzonderheden ge regeld. Als eenig positief resultaat der besprekingen is te Berlijn echter slechts bekend, dat Engeland onder alle omstandigheden zijn troepen in den kortst mogelijken tijd terug zal trekken, Van Engelsche zijde wordt ver zekerd, dat de Regeering Mac Do nald haar standpunt hieromtrent in elk geval zal handhaven. Wanneer en op welke wijze de Britsche regeering het terugtrekken der bezettingstroepen officieel aan de andere mogendheden zal mede deelen, is nog niet bekend, doch zal slechts een kwestie van tijd zijn. Ja, de eerbied vermindert, de eer bied voor de vrouw en het meisje. Zoo was het gevoelen van de 350 Amerikaansche katholieke studenten, die meer dan 70 katholieke hoogere colleges vertegenwoordigden. 't Was in Chicago, dat ze de 19 Juni van dit jaar 'n heele middag aan de bespreking van dit onderwerp besteedden. Hierover waren ze 't eens, dat de mindere eerbied, die heden jegens het meisje en de vrouw aan den dag gelegd worden, eerder 'n kwestie van „mode en kleedij" is, dan dat die verminderde eerbied zou te zoeken zijn in 'n vermindering van zedelijke kracht. Een der sprekers Donald J. Ranney was overtuigd, dat het meisje van vandaag even hooge zedelijke begrip pen heeft als haar oudere zuster, maar... dat ze enkele uiterlijke ge- I woonten heeft aangenomen, die haar in de oogen van den man in achting deden dalen. Zij die rooken en drinken en met blooten rug en knievrij loopen mogen niet verwachten dat de jonge mannen voor haar* den eerbied zullen toonen, die ze hun moeder toonen en aan zedig gekleeden. Zoo denken die Amerikaansche katholieke studenten erover 't Was wel de moeite waard, dat onze Katholieke Studentenvereeni- gingen, en onze groote mannen- en jongens Stands-organisaties zich eens onomwonden uitspraken over de gedragingen en de mode onzer katholieke moeders en dochters, aldus „De Kandelaar''. Die dochters en moeders durven wel eens beweren, dat de mannen en jongens er de schuld van zijn. Laat eens hooren, of wij die be schuldiging aanvaarden Het vorig jaar vertoefde in ons land ter bestudeering van het crediet- wezen de regent van Bandoeng, in Ned. Indië, de heer Wiranata Koesoema. Hij bracht met eenige hem vergezellende heeren een bezoek o.m. aan de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, waar hij zich op de hoogte stelde van de wijze, waarop onze Boerenleenban ken werken volgens het Raiffeisen- systeem, dat de onbeperkte aan sprakelijkheid huldigt van de leden, die elkander daardoor waarborgen, dat de banken hare verplichtingen kunnen nakomen. Hoezeer de regent van Bandoeng vol bewondering is voor dit systeem, blijkt uit een rede, welke hij voor eenige maanden te Bandoeng ge houden heeft over het Indische volkscredietwezen, dat door geen uit het volk zelf voortgekomen coöpe ratieve instelling wordt geregeld, maar een staatsinstelling is, waarvan een groote fout is, dat het voor de credietnemers niet voldoende opvoe dend werkt. Het katholieke Indische dagblad „De Koerier", dat te Bandoeng ver schijnt, gaf de rede uitvoerig weer. Uitstekend toonde de regent, waar om het Raiffeisenstelsel boven het Indische te verkiezen is. Wij kunnen daarop niet verder ingaan, maar wenschen even de aandacht te vestigen op de volgende werkwaar- dige woorden, welke hij in den loop dezer rede sprak over de boeren leenbanken in Nederland Niet de boeren zelf namen het initiatief, maar de intellectueelen, de ware volksvrienden. Vooral heeft machtigen invloed uitgeoefend de krachtige steun van de Katho lieke geestelijkheid; de Pauselijke Boodschap heeft daartoe den stoot gegeven en de meeste boeren leenbanken werden ook aanvanke lijk in Katholieke landbouwstreken opgericht. Er was een krachtig zedelijke impuls nopdig om de idee der onbeperkte, aansprakelijk heid ingang te doen vinden. Als komende uit den mond van een Mahomedaan krijgen deze woorden wel een bij zonderen klank. Wij leeren hieruit alweer, hoever de invloed gaat van de goede daad, hier de toepassing van het christelijk beginsel der naastenliefde op het credietwezen, waardoor een hoog staande Indische Mahomedaan zich gedrongen gevoelt' den lof te ver kondigen van den tot het organisatie leven aansporenden Paus en de diens roepstem volgende katholieke geeste lijkheid. Gebruik hiertegen de Zenuws tillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten Onze gedachten zijn bij de jeugd! Morgen verzameld zich de Lim- burgsche katholieke jeugd te Maas tricht, zoorls de overige Nederlandsche jeugd dien dag bijeen komt in tal van plaatsen van het land. Te Maastricht zal de Limburgsche jeugd zich toewijden aan Christus Koning, ze zal haar katholieke fierheid demonstreeren haar katholiek bewustzijn haaf kathlieke kracht, haar katholiek saamhoorigheidsgevoel. Ze verkondigt haar idealen als lidmaat der Kerk, onderdanig aan God. haar nationaliteit, onderdanig aan de Koningin, haar gehechtheid aan het Limburgsche land, We aanschouwen de jeugd in haar kerkelijke en sociale organisaties. In haar zien we het ontwakende opgroei ende Limburg, een Limburg, dat zich zelf wil zijn, trouw aan de begin selen van zijn vijftienhonderd-jarig Christendom, een Limburg onbesmet Katholiek vóór alles. Met vreugde ziet ook de katholie ke kiezersbond voor Limburg die zevenduizend jongeren demonstreeren. Onze organisatie behoeft geen afzon derlijke jeugdafdeeling, omdat ze gelukkig heel katholiek Limburg omvat. De bloei van de katholieke organisaties op allerlei gebied is ook de bloei der staatkundige organisatie van het staatkundig leven van Limburgs katholieken. We verheugen ons over de manschap der toekomst die eenmaal in ons Limburg de katholieke vlag zal dragen, welke thans omhoog wordt gehouden door onze vuist en die we opnieuw ter overwinning hebben mogen voeren bij de Tweede Kamerverkiezing van Juli. De katholieke jongelingschap zal op alle terrein de katholieke gedach te verdedigen, ook op staatkundig gebied, omdat onze politieke positie ons moet waarborgen dat de bodem geschikt gehouden wordt voor een ongestoorde ontwikkeling van het katholieke leve in ons land en gewest en ons moet handhaven wat we door rusteloos arbeiden hebben ver kregen. Ook de dag van morgen is een beeld van den groei van het katho lieke leven op den Nederlandschen bodem. Een halve eeuw geleden was er geen spoor van de organisaties als Jonge Boeren, Jonge Werkman en jong Limburg en het kerkelijke organisatieleven was nauwelijks aan wezig onder de jeugd. We hebben ze verkregen door onzen vooruitgang op stoffelijk, door onze voortgaande emancipatie op geestelijk terrein. Hooger welvaren hoogere intellectueele onrwikkeling bracht de behoefte om de krachten verder te ontplooien en zich baan te breken, geholpen door de gewon nen onderwijsvrijheid, de verkregen medewerking van den staat bij het katholieke onderwijs de openstelling van de staatsbetrekkingen en regee- ringsposten ook voor de katholieken. Die vooruitgang, die wisselwer king tusschen den arbeid op politiek en op maatschappelijk-kerkelijk ge bied, demonstreert de jeugd mede op haar grooten dag van morgen. Haar energie, haar kracht wijst den weg verder voorwaarts. Zij is onze toe komst, die heerlijk open ligt door den langen, gestadigen, vaak troos- teloozen arbeid van zoovelen in het verleden, 'die de groote zorgen hebben gedragen en op aarde de heerlijke triomfen van Katholiek Nederland niet hebben mogen aan schouwen. Aan de jeugd van het heden zij het gegeven, hun gedach ten, hun beginselen, hun liefde, hun drang naar eenheid en saamhoorig- heid verder te dragen. Onze gedachten zijn bij de jeugd Jongelingschap van Limburg, voltooi het werk Uwer vaderen tot meer dere eer van God ROELAND. Dinsdag 27 Augustus 1929 Onder Voorzitterschap van den Heer H. Verheugen vergaderde Dinsdag de Venraysche R. K. Mid- denstandsvereeniging ip het Café Loonen. Na opening met den Christelijken groet, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen door den Secretaris den heer Wintels 'en onveranderd goedgekeurd. De heer Clephas werd tot de vereeniging met algemeene stemmen toegelaten. In zake de Brandverzekering deelde de Voorzitter mede, dat de L.L.T.B. bericht had, ieder geval van uittre ding afzonderlijk te willen beoor- deelen, als de leden der Midden- standsvereeniging tot hun brandver zekering willen overgaan. Een bespreking i.z. Ziekteverzeke ring „Middenstand Onderlinge" bracht een geanimeerde discussie, doch werd met algemeene stemmen besloten op de bondsvergadering te Tegelen op Maandag 2 September 1929, waar deze nieuwe Wet door een deskun dige zal worden behandeld de ooren goed den kost te geven, teneinde in deze belangrijke aangelegenheid goed op de hoogte te komen, zoowel tot eigen profijt, als tot profijt der Standsorganisatie. Een 16-tal leden meldden zich aan, tot ëen bezoek aan de Bonds vergadering te Tegelen, aan welk bezoek tevens een bezichtiging der Tegelsche tentoonstelling en het Missiehuis te Steyl verbonden is. Bij de mededeelingen deed de Voorzitter de mededeeling, dat door het Bestuur den heer Oudenhoven aannemer, candidaat was gesteld voor lid van het Hoofdbestuur, terwijl er pogingen in het werk gesteld zullen worden om de volgende Algem. Vergadering van den Lim- burgschen Middenstand in Venray te doen houden, vooral daar Venray een der grootste en oudste afdee- lingen is. Bij de rondvraag werd den Voor zitter verzocht voorziening te treffen ten opzichte der Vragenbus, die door vele leden zeer gewaardeerd is, en nu wegens het veranderen der vergaderingslocaliteiten, lastig te bereiken en te vervoeren is. Voor zitter zal dit overwegen. Nadat de Voorzitter had gezegd, dat de volgende vergadering in Hotel „de Zwaan" zal gehouden worden, werd deze gezellige verga dering met den Christelijken groet gesloten. VENRAY, 31 Augustus 1929 Bij de Dinsdag te Amersfoort gehouden examens Fransch L.O., slaagde onze dorpsgenoote, Mej. J. M. A. Greefkens, onderwijzeres te Heijen. BEKENDMAKING. Herschouw der Waterlossingen. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van be langhebbenden, dat op Zaterdag 7 September a.s. HERSCHOUW zal worden gevoerd over de waterlos sing de Smakter Spurkt, voorkomen de onder no. 12 van den legger A, voor wat betreft de overtredingen, geconstateerd bij de op 21 Augustus 1929 gehouden schouwvoering;

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1