mmüH TABAK Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. J. VERMEDLEN-ROELOFS Adverteert in dit Wad .MANUFACTUREN j (WMEUGSTn .(manufacturen VOORDELIGST/) CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Gewetensplicht inzake het betalen van belasting. Openbare vergadering Gemeenteraad te Maashees Binnenlandsch Nieuws Isvnoüertrcffen De TEN IJ TO te Tegelen. Provinciaal Nieuws ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1929 Vijftigste Jaargang No. 34 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS i BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7>/« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VANDEN MUNCKHOF VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent Telefoon 51 GIRO 150652 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Wijnhandel Venray, Gr. Markt 0 „BEHOUDENIS DER KRANKEN' OOSTRUM. SLOT. Het Ministerie vsn financiën, Alge» meen bestuur der reehtstieeksche belaslingen en van het kadaster, erken» in zijn omzendbriet van 10 Juli 1925 over fiscale annestatie. Sommigen hadden ontoereikende aangiften inge» diend..nijveraars hadden hun compta» biliteit vervalscht.. Het meerendeel der Belgen worden door de huidige belas» tingen allerstrengst getroffen omdat het bedrag van hunne inkomsten bekend is of nauwkeurig kan gecontroleerd worden. Voor de personen die geen deel van hun inkomsten kunnen of willen bewimpelen, zijn de huidige percenten van soranrige belaslingen zeer hoog; welnu, indien vele schat» plichtigen hunnen fiscalen plicht beter begrepen, zou de opbrengst der belas» tingen merkelijk stijgen, hetgeen zou veroorloven de percenten te verminde» ren of, ten minste, af te zien van nieuwe belastingen daaruit zou dus eene vermindering voor de algemeen» heid voortvloeien. De belasting ontdui» ken is niet alleen den Staat en de andere openbare machten berooven van de voor het maatschappelijk leven noodige middelen, doch het is ook te zware fiscale lasten doen dragen door dikwijls minder vermogende burgers Dat is een zeer ontstichtende en gevaar» volle toestand. We moeten voorzeker meewerken om de heerschende gedachten te veranderen, om een nieuwe mentaliteit te scheppen, de burgers bewust te maken van hun plicht en trachten te bekomen dat iedereen zijn verklaring juist en gewetensvol invulle, het volk overtuigen dat het den Staat niet bedriegen mag. De sociale katholieken moeten er naar streven bij het volk juister gt dachten te doen doordringen en in naam der sociale rechtvaardigheid te bekomen dat ieder loyaal en oprecht zijn deel betale in de sommen waarover de Staat moet beschikken om zijn zending te vervullen. Maar zoolang de toestand niet veranderd is, zoolang de statistieken bewijzen dat een groot deel der verklaringen feitelijk niet beant» woordt aan de werkelijkheid, zoolang ook durven we niet spreken van een strenge gewetensverplichting alles, tot den laatsten frank, nauwkeurig te ver» klaren. De brave burgers alleenzouden er onder te lijden hebben. Hier helpen geen woorden, geen bombast dat de waarheid wil verduiken, geen gevoels» politiek. Reaalpolitiek moet het wacht» woord zijn. De fiscus moet weten waaraan zich te houden en de zaken inzien zooals ze zijn. Doet hij het niet, dan handelt hij dwaas en onredelijk. Hij valta dus ieder verklaring op »cum grano salis" en legge ze uit naar de heerschende gewoonte. Verandert de gewoonte, zoo» veel te beter, we zullen de eersten zijn om er ons over le verheugen. Maar om de theoriekers van een fiscaal stelsel plezier te doen mogen we toch niet nsïef zijn, ons geen ooglappen aandoen die ons beletten de zaken in ie zien zooals ze wezenlijk zijn. Om ons gedacht heelemaal uit te drukken zeggen we: Iemand die een al te groot deel van zijn inkomsten verduikt en aan alle belasting onttrekt, komt zeker te kort aan zijn plichten tegenover het land; van iemand die maar doet zooals iedereen, zijn ver- klaring misschien wel een beetje, niet te veel, onder de werkelijkheid houdt, zouden we niet durven zeggen dat hij te kort komt aan zijn burgerplichtop eenige franken belastingen min of meer komt het toch niet op aan; noch de Staat, noch de andere burgers hebben daaronder ernstig te lijden. Wel is dit het geval waar groote sommen verdoken worden. En zoolang de belasting ge steund blijft op de verklaring, kan de fiscus niet streng genoeg optreden tegen hen die belangrijkesommen ontduiken; hij aarzele niet strenge maatregelen te nemen, om door vrees te bekomen dat ieder zijn verklaring oprechtelijk invulle door overtuiging alieen zal hij er toch niet toe komen. In 't kort dus samengevat kunnen we aldus besluiten: dat ons belastingstelsel onrechtvaardig zou zijn omdat de Staat zijn uilgaven niet genoeg beperkt of de lasten niet rsgelmatig verdeelt onder de burgers, blijkt ons niet bewezen. De plicht onze lasten te betalen blijft be staan. Een strenge gewetensverplichting al het inkomen, lot den laatsten frank toe, te verklaren, zouden W9 niet durven opleggen men mag daarin de gewoonte volgen en doen zooals de andaren. We moeten er op werken dat iedereen bewust worde van zijn burgerplichten komt men er toe dat iedereen zijn verklaring juist opmake, dan zijn we bereid ze ook strenger verplichtend te verklaren: de werkelijke heerschende toestand ware dan anders en de ver deeling der lasten ware ook in feite dan rechtmatig. Ü8 katholieken zullen zeker niet ten achter blijven bij de niet- geloovigen. Want katholiek zijn beduidt niet alleen 's Zondags Gaar da mis gaan, vóór en na het eten een kruis- ken maken, ons morgen en avondgebed zeggen; om echt katholiek te zijn moeten we eerst en vooral onze natuur lijke plichten vervullen: eerlijkheid in den handel, eerlijkheid tegenover werklieden en klienten, enz. Tot die natuurlijke plichten behooren ook onze plichten tegenover de gemeenschap en aan die, zoomin als aan or.ze plichten als men8ch, als leden of hoofd van een gezin, zullen wij te kort komen. Hoe beter christenen wij zijn, hoe beter menschen, hoe beter zonen, broeders of huisvaders we zullen zijn, en de beste christenen, we zeggen dat met volle overtuiging, zullen ook steeds de beste staalsburgera zijn. van den op 14 Aug. 1929, voorm. half 10. Tegenwoordig zijn alle leden, me' uitzondering van het lid Poels, die bericht van verhindering heeft inge zonden. Burg-meester H. Rieter, Secretaris P. L Stevens. De Voorzitter opent de vergadering met den Christelijken groet. Daarna leest de Secretaris de notulen der laatste vergadering voor, welke onveranderd worden vastgesteld. Aan de orde is: 1. Ingekomen stukken. a. De Secretaris leest een schrijven voor van het R K Kerkbestuur van den H. Antonius Abt le Maashees, waarbij onder overlegging der vereischte stukkon wordt verzocht om beschik baarstelling van de noodige gelden voor de stichting van een R K School voor gewoon lager onderwijs Voornoemd Kerkbestuur voegt hier aan toe, dat het verzoek aldus is gesteld, om den wettelijken vorm te behouden, doch dat daarmede aller minst te kennen wordt gegeven onge neigd te zijn om in geval van beschik baarstelling door den Raad overeen komslig art. 77, 2e lid der L O. Wet van het gebouw der openbare school, de aanvaarding daarvan, mits dat gebouw in een behoorlijken, bruikbaren staat veikeert, in ernstige overweging te nemen. Wordt met algemeene stemmen besloten, de gevraagde medewerking te verleenen. b. Een schrijven van Ged. Staten dezer provincie, houdende goedkeuring van het raadsbesluit d d. 19 April 1929 tot onderhandschen verkoop van enkele perceeltjes grond onder Overloon aan Th. Kersten, G. Creemers, P. Arts en M. v. Osch, allen te Overloon, wordt voor kennisgeving aangenomen. c. Een verzoek van het bestuur van de Noordbrabantsche en Gelderlandsche R. K Blindenvereeniging om eenjaar- lijksche subsidie van 2i/t cent per in woner; wordt na eenige bespreking voor kennisgeving aangenomen. d. Een schrijven van Dr. L. N- Deckers te 's Gravenhage, waarbij hij mededeelt, als arbiter inzake deVrede- peel-kweslie ontslag te nemen wegens zijne benoeming tot Minister van Defensie, wordt voor kennisgeving aangenomen. e. Op een verzoek van het R. K. Kerkbestuur le Overloon om beschik baarstelling van een schoolbord en enkele banken voor het in aanbouw zijnde 4a lokaal der meisjesschool wordt gunstig beschikt. f. Een verzoek van het R. K. Kerk bestuur te Overloon om subsidie voor bewaar- en naaischool, alsmede van het bestuur van het Wit Gele Kruis afdee- ling Overloon om subsidie. Wordt besloten beide aanvragen aan te houden tot bij de behandeling der gemeente- begrooling. 2 Aanbieding rekening 1928 De Gemeenterekening over 1928 met de daarbij behoorende bescheiden en bijlagen wordt door B. en W. den Raad aangeboden. Op voorstel van den Voorzitter wordt beslotsn een commissie van twee leden te benoemen tot onderzoek dier reke ning Na stemming zijn benoemd de heeren M. Jans en Bruysten, die ver klaren hunne benoemiogaan te nemen. Gemelde rekening zal voor eenieder ter inzage worden neergelegd ter secre tarie. 3. Aanbieding begrooling 1930. De gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1930, opgemaakt door B en Wwordt den Raac aangeboden en voor eenieder ter lezing neergelegd, 4 Verpachting gemeentegrond. De Voorzitter zegt, dat de pacht van de gemeenteboerderij, in pacht bij van Son, dit jaar ten einde loopt. Van Son heeft gevraagd te mogen inpachten. Na eenige bespreking wordt besloten gemelde boerderij wederom aan van Son te verpachten voor den tijd van 6 jaren, legen een jaarlijkschen pacht prijs van f 53 per H A. Mede wordt besloten eenige perceelen grond publiek te verpachten voor den tijd van 10 jaren, De Raad dringt er op aan, deze gronden in kleine perceelen te ver pachten, om zoodoende de kleinere boeren, om zoodoende kleinere boeren in staat le stellen ook een perceeltje te kunnen pachten. Aan B en W wordt de verdeeling dezer perceelen opgedragen. Rondvraag. Het lid Geurts vraagt nogmaals om een weg om op zijn land te kunnen komen in de VenDen. Spr. zegt, dat daar yroeger een weg gelegen heefi, doch de gemeente heeft dien verpacht. Na eenige discussie tusschen den Voorzitter en het lid Geurts, zegt weth Crooymans, deze kwestie ook wel opge lost willen zien. Hij is ter plaatse niet goed bekend, waarom hij voorstelt v>or de volgende vergadering eens gezamenlijk met den Read ter plaatse te gaan zien. Wordt goedgevonden. Het lid Bruysten zegt, dat er op den weg naar Hollhees door ingezetenen uit Vierlingsbeek veel vuilnis en rommel wordt gestort. Hij zou gaarne zien, dat dit niet meer gebeurde. De Voorzitter belooft er naar te zullen zien. Weth Crooymans spreekt ook nog over vuil storten in Overloon op den weg naar het spuitenhuis De Voorzitter zegt ook daar te zullen toezien. Hierna wordt de openbare vergade ring gesloten en gaat de Raad in geheime zitting over. Belangstelling in 's lands linantiën. Het teere punt in de Troonrede. Do bezuiniging. De afgeloopen Jnlimaand Achterstand in vermeerdering en ver keer. Do slakingen te Zaandam en te Groningen. De vroede vaderen van Bellingwolde tegen bet verbod van samenscholingen. Vluchten vun de K. L.M. naar Indië. Alastrim-ultbreiding. Do wet op de besmettelijke ziekten ook van toepassing op de nieuwe ziekte. o Nog enkele weken en dan zijn we weer genaderd tol den derden Dinsdag in September, de dag waarop een nieuw gekozen Tweede Kamer officieel haar intrede doet in het gebouw waar over het wel en wee van het NederlandBche volk beraadslaagd zal worden. En dan verschijnt de Troonrede, het gewichtige THEOOORUS NIEMEIJER GRONINGEN Staatsstuk, waarnaar door zoo menigeen met belangstelling wordt uitgezien. Er is in zoo'n Troonrede één punt, waarop zich de belangstelling van het publiek concentreert, en wel het punt betreffen de den financieelen toestand van ons land en in verbani daarmee de finan cieels vooruitzichten. De financien, die vormen eigenlijk zeker wel de laatste jaren het teere punt in de Troonrede en tevens het zwakke omdat nu eenmaal wat er ook voor prettigs en aangenaams in bedoeld staatsstuk mocht voorkdmen, datgene wat over financiën gezegd werd maar heel som ber was en in de laatste jaren altijd mineur: bezuiniging, bezuiniging und kein Ende. 't Is misschien goed, dat we ons al weer zoo'n beetje op de aankondiging van de zoo noodige bezuiniging prepa reeren. In verband met de belastingen is het toch eigenlijk van belang kennis te nemen van den maandelijkschen loop van de inkomsten van de schatkist, ook al hebben we tenslotte zelfs bij den meest gunstigen toestand van de schat kist maar af te wachten, wat de h6eren in Den Haag zullen beslissen. Wat de Rijksmiddelen over de afgeloopen Juli maand betreft kan gemeld worden, dat ze gunstig geweest zijn, zoodanig dat de achterstand over de eerste zes maanden is veranderd in een overschot over de eerste zeven maanden een en ander in vergelijking van het loopende met het voorafgegane jaar. Of de troonrede van 1929 eindelijk eens een minder sombere, een meer opgewek te loon zal doen hooren De staking in het Zaandamsche hout bedrijf is door de tusschen werkgever en werknemer gevoerde onderhande lingen niet tot een einde gekomen. Ook de staking der Groningsche landarbeiders is nog niet bseindigd Zoo'n staking kan tot eigenaardige conflicten aanleiding geven, ook in den boezem van het college der Vroede Vaderen Dit bleek o a. te Bellingwolde waar door den Burgemeester een verbod van samenscholing was uitgevaardigd, Maar de Vroede Vaderen zijn het nu eenmaal niet altijd met den Burge meester, het hoofd van de politie eens. Zoo ook te Bellingwolde niet. En de Raad beslist met groote meerderheid van stemmen het besluit van den Burgemeester lot uitvaardiging van een verbod van samenscholing, niet te bekrachtigen, waarop door den Burge meester werd verklaard, dat hij in beroep zou gaan bij den kroon. o Het aantal alastrim gevallen is in de laatste weken zoo hier en daar nogal toegenomen, vooral in Rotterdam. Ook in eenige andere gemeenten van ons land hebben zich meerdere gevallen voorgedaan. Een en ander heeft geleid tot hernieuwde aansporing tot inenting of her inenting. Vooral in verband me', het weder beginnen der scholen werden o.a. te Rotterdam de noodig geachte maatregelen genomen. Het inenten is tegenwoordig niet meer verplichfend Aan de ouders werd gelegenheid gegeven hun kinderen te laten inenten van welke gelegenheid reeds door velen gebruik gemaakt is. Dat overigens ook van Rijkswege de ernst van een moge lijk nog verdere verbreiding wordt ingezien moge blijken uit het feit dat dezer dagen een Koninklijk Besluit is tot stand gekomen, krachtens hetwelk op de nieuwe ziekte de wet op besmet telijke ziekten van toepassing is ver klaard, wat o.a. inhoudt, dat een geneeskundige van elk alastrim geval, dat door h9m geconstateerd is, aangifte gedaan moet worden bij den betrokken Inspecteur van de volksgezondheid en dat iedere gemeente zal moeten zorg dragen voor een barak, waarin alastrim patiënten kunnen worden verpleegd Waar de geheele wereld dat is wel niet le veel gezegd met belang stelling kennis neemt van de prestaties op luchtvaartgebied van Dr. Eckener, blijft de Nederlandsche luchtdionsl zeker ook de aandacht vragen. Da K. L M. heeft, speciaal op het gebied der HollandIndiëvluchten een reputatie op te houden. In de tweede week van September en weidenl2den van genoemde maand zal de K. L M haar geregelden vliegdiensl op Neder- landschIndië opsnen en wel een veertiendaagschen dieDst. De eerste 4 tochten zullen worden ondernomen- door de bekende HollandIndiëvliegers, Het programma is tot in het begin van Januari van het volgend jaar vast gesteld. Men zal moeten erkennen dat de K L. M. met voortvarendheid te werk gaat en dat de eerste, zoo zeer toegejuichte vluchten al betrekkelijk spoedig door een geregelde dienst op Indië worden gevolgd. Wat is Indië in luttele jaren het Moederland al niet naderbij gekomen 1 Er begint teekening te komen in ds uitvoering der grootsche plannen, ten minste.... er wapperen al wimpels aan de hooge masten voor het tentoonstel lingsgebouw. De voorbereidingen zijn in vollen gang; de stands zijn reeds afgebakend en de bedrijvigheid wordt steeds grooter. Alle exposanten zijn druk in de weer en brengen reeds hun kostbare stukken aan Meerdere firma's zijn reeds verscheidene dagen werkelijk bezig hun stand op te bouwen", hel» geen dus wel zegt, dat men hier iets ernstigs tot stand wil brengen. Er is ook al een »heusche" locomotief ge» arriveerd, die op de beide binnenplaats sen (waar tusschen haakjes de scheiding» muur werd weggebroken) met twee aanhangwagens een geregelde personen- dienst zal onderhouden van het eene einde van het gebouw naar het andere. Ook met het aanleggen van de leiding voor de illuminatie is men druk bezig, want het geheele tentoonstellings» gebouw zal bij avond in een schitte» rende omlijsting prijken van electrische lichtjes met prachtige versierselen, het» geen ongetwijfeld een ongezien grootsch effect zal geven. De officeele opening, welke a s. Zaterdag om drie uur zal plaats heb ben, wordt door de Kath. Radio Omroep uitgezonden. Vanaf 5 uur dien dag zal dan de tentoonstelling voor het publiek geopand zijn. Waar er door verschillende commis» sie8 en exposanten met zoo'n enthou» siasten ijver gewerkt wordt, daar is een schitterend succes ongetwijfeld verzekerd. Tegelen zal de komende dagen duizenden en duizenden uit geheel Limburg binnen zijn grenzen zien. Naar wij vernemen zal aan den lö.OOOen bezoeker van de »Tenijto" een fijn bewerkte Satinet deken worden geschonken, afkomstig uit de manufac» turenhandel van den heerL. Gitmans te Tegelen. VENRAY, 24 Augustus 1929. Bij Kon. besluit ia aan H Smeets, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Venray, op zijn verzoek, met ingang van 21 October 1929, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Koninginne-rerj aardag. Naar wij vernemen is het Oranje- Comité voornemens de verjaardag van H. M de Koningin, 31 Aug. a.s, niet ongemerkt te laten voorbijgaan, maar feestelijk te vieren. Wat de feestelijk heden zelf betreft verwijzen wij naar het feest program, dat nader zal worden bekend gemaakt. Wij hopen, dat geheel Venray zal medewerken om dit her denkingsfeest te doen slagen. Te Wageningen slaagde voor het examen Landbouwkunde L. O. de Heer J. M. Achten, onderwijzer te Oirlo. Maandag werd door Notaris Pluymaekera alhier publiek verkocht hel woonhuis m t tuin en bouwterreinen van de Erfg. Wed. M. Verhoeven aan de Kruisstraat. Eigenaar werdJos. v d. Pulten, timmerman alhier, voor f 5025 Een tweetal bouwterreinen van dit perceel werden reeds vroeger verkocht aan Ant. Derickx, Kruisstraat. ,Een. juffrouw uit Helmond, die Zaterdagmiddag per rijwiel op weg was naar Kevelaer, werd op den Stations weg door een vrachtauto aangereden. Hierbij viel zij en bekwam een arm breuk en moest per auto huiswaarts keeren. Op het dezer dagen te 'a Graven hage gehouden examen voor Diploma Costumlère slaagde met veel succes Mej. A. Keltjens. Zij genoot hare op leiding bij Mej C Voeaten, Gedipl. Leerares, Horat.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1