Doorzitten PUROL STER-TABAK JAlFQMft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. J. VERMEÜLEN-ROELOFS üit Venray's Archieven. Grootvader en kleinzoon J MANUFACTURED YQQ&DEELIOT i MANUFACTURE YQQRDEÉLIGSTA CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Mag ik 't eens zeggen! Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FBTJILI/KTON. De Kippenhouderij op het platteland Step een PÜP Handboogsport. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1929 .Vijftigste Jaargang No. 33 l BLIJKEN TOCH HET Jj EEL EN MAAS BLIJKEN I TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1EN1—S regels 60 cent, elke regel meer 7'/* ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VANDEN MUNCKHOF VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent Telefoon 51 GIRO 150652 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Wijnhandel Venray, Gr. Markt 8 „BEHOUDENIS DER KRANKEN" OOSTRUM. door A. F. VAN BEURDEN. VIIII JERUSALEM IN 1805. Den 25 Frumaire an 13 begaf zich volgens aanschrijving van den onder prefect van Cleef, de vrederechter van Horst, Francois Eysenck, naar Venray, ter bezichtiging van het Ktooster Jerusalem, met Henri Lit jens, timmerman en Adolf Verbeek, metselaar te Venray, om poolshoog te te nemen van den toestand en de gebouwen van Jerusalem te Venray, Zij vonden binnengaande op de voorplaats rechts: le. een gebouw, bevattende vier kamers; 2e links een kleine bedien denkamer; 3e koe-, varkens- en scha penstallen, die achter eikander vol gen; 4e de schuur; 5e de schop achter de gebouwen; 6e een boom gaard aan het klooster aansluitend, omgeven door een groene haag, groot circa 48 are. Tegenover den ingang bovenvermeld: 7e een paar denstal; 8e een kleine keuken met bovenkamer. In het klooster en gaande in den tuin links: 9e de school; 10e een tuin 64 are; 11e de brouwerij aan den ingang van het klooster rechts; 12e de inspanschuur; 13e 't gebouw voor het mouten met kelder en 4 (Treffend historisch-romantisch verhaal uit de tijden van de Katholieken- vervolging in Engeland onder koningin Elizabeth). Vrij naar het Duitsch door B.B. 1. Verstooten. Blainsco Hall, het voorvaderlijk erf goed van de Worthingtons van BlainscOj beheerscht een vriendelijk dal niet ver van de oude stad Wigan, welke in de geschiedenis van de Lancashires een beduidende rol speelt. Het vorstelijk slot, wiens gevel en machtige torens uit roode zandsteen in sierlijke Tudorstijl zijn uitgevoerd, ligt zeer schilderachtig op de helling van een met bosschen beplante heuvel. Ofschoon de dagen van vroegere groot heid en roem, uit welks tijd wij eenige ontroerende tooneelen zullen verhalen, reeds lang voorbij zijn, heeft het toch zijn trots en aanzien tot heden toe nog weten te bewaren. Wat de hoofdzaak betreft zullen we getrouw de mededeelingen volgen i schrijvers uit dien tijd, die zelfs meer malen gesprekken en antwoorden van de handelende personen hebben opge- teekend. Het was op den vooravond van het feest van Christus-geboorte in het jaar Onzes Heeren 1583. Een snijdende korenzolders, de een boven de ander; 15e de spreekkamers in 4 kleine ge deelten; 15e de kerk lang 63 Rijn- sche voeten of 19 meter 74 centi meter bij 24 voet of 7 meter 52 cm breed. In het klooster zelf links en 16 trappen opgaande naar de werkkamer der zusters, groot 70 voeten of 21 meter 93 cm lang en 24 voeten of 7 meter 52 cm. breed; 17e een kleine keuken en daarachter twee kleine kamers tegenover de kleine keuken; 18e de refectoire 44 voeten of 13 meter 78 cm lang en 19 voet of 5 meter 95 cm breed; 19e naast het refectoire groote keuken met pomp; aan de andere zijde van de werkka mer bovengenoemd, var, de kleine keuken en de groote bevinden zich de kelders. Naar boven gaande tusschen de kleine keuken en het refectoire links: 20e een slaapzaal met 13 kleine cellen en rechts, 21e een slaapzaal met 13 kleine cellen. Boven het geheele convent graan zolders. Het rectoraat met 7 kamers staat tegenover de groote keuken, het heeft een kleine kelder. De kamers van het convent zijn afgetakeld en hebben weinig waarde; het gebouw is alleen voor de Ge meente bruikbaar. De waarde van het gebouw tusschen de muren is waard 720 francs, de boomgaard 240 francs samen 960 francs. Den volgenden dag 26 Frumaire 1805 verschenen voor den vrede rechter Eysenck de inwoners van Venray en leden van het Armbestuur van Venray. Louis Baron de Folleville, geestelijke, Peter Gyskens, particulier, Lambert Verblakt, kruidenier, Gerard Raymakers, dokter, Antoon Teunissen kapelaan, Henri Peeters, Jan van de Ven, Henri Martens, Gerard Martens, Nicolaas Poels, landbouwers als notabelen, en dan nog Urlichs maire, Godfried Manders, adjunct en de leden van den Raad Jan Leiffers, Henri Vermeulen, Herman Peeters, Leonard Smulders. Jacques Verbeek, Martin Janssen, Jan jenniskens, Piet Minten, Willem Vollebergh, Mathijs Roeijkens, Mathijs van de Pasch en de armbestuursleden Jan Baeken, Henri Peeters en Jan Geurts, die vergaderd waren, om te beslissen, wat er met „Jerusalem" zou gebeu ren. Ieder werd afzonderlijk gevraagd, wat hij dacht over het nut om het gebouw aan het armbestuur over te dragenallen waren het daarover eens, omdat de armen er door ge holpen zouden worden. De gebouwen zijn waarschijnlijk kort daarna over gegeven. (Wordt vervolgd.) Dat, bij het begin van de vacantie veie jongens en meisjes de school voor goed vei laten; dat zij het werkelijke leven gaan aan pakken en met hun beide voeten in de werkelijkheid zullen terecht komen; dat zij een ambacht of een bezigheid zullen kiezen die het huishouden wat verlichten zullen in het onderhoud; dat zij nochtans goed uit hun oogen moeten zien, waar en bij wie zij in dienst trècTet) dat zij niet bang moeten zijn van handenarbeid, msar dat zij ook hun jeugd en deugd moe ten bewaren; dat zij in dat nieuwe leven veel geva ren zullen ontmoeten; dat zij niet mogen luisteren naar de lichtzinnige taal of naar de slechte vertelsels der ouderen; dat zij met den eersten den besten geen vriendschap mogen aanknoopen; dat zij nog blijven onder het gezag en het toezicht van hun ouder»; dat zij over hun gewonnen geld niet mogen beschikken, maar aan moeder afgeven; dat zij door hun vlijtigen arbeid en hun weekof maandgeld iets kunnen vergelden van de lasten en van de toe wijding van hun ouders; dat zij hunne godsdienstplichten nim mer mogen verwaarloozen; dat zij alle Zondagen geregeld de H. Mis moeten bijwonen; dat zij op tijd te biecht en te com munie gaan; dat zij aldus worden de beste opbou wers van de maatschappij en sterke mannen en vrouwen Noord-Westen wind joeg de zwarte wolkenmassa's van de Iersche zee over het vlakke kustland van Lancashire, Met fel geweld zwiepte hij de sneeuw en regenvlagen tegen de bergketenen van Wigan, welke den wilden gewel denaar in zijn aanstormende loop de eerste hindernissen in de weg legden Alwie bij zulk heidensch weder niet noodzakelijk naar buiten moest, bleef zeker rustig binnen bij de huiselijke haard zitten. Des te opvallender was het, dat er te Blainsco Hall openlijk toebereidselen werden gemaakt voor de ontvangst van talrijke gasten. De ruime hal was feestelijk versierd en onder de hooge marmeren schoorsteen brandde een machtig vuur, dat licht en warmte door de hooggewelfde ruimte straalde. In zijn flikkerende weerschijn vlamden de oude wapenrustingen op de muur en menige geharnaste ridder en kuische edelvrouw in haar stijve kleederdracht van lang vergeten dagen, keken op de plaatsen neer, waar ook zij eens zaten en leefden. Dit waren de voorouders van de Worthingtons van Blainsco, een adelijk geslacht, dat immer nog doorging voor het rijkste en aanzienlijkste van Midden-Lancas- hire. Sinds het uitbreken van de g( dienstoorlog hingen ook boven dit uitverkoren katholieke huis zware en dreigende onweerswolken. De oude, eerlijke Tom, die van kinds been af in dit adelijk huis had gediend, had zoo juist zelf de tafel gedekt, want dit werk vertrouwde hij voorloopig nog aan geen jongeren toe. Alles was zoo goed als idaar en terwijl hij het een en ander nog eens góed bekeek, hield MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten75 ct Bij Apoth. en Drogisten door JOS. BOSHOUWERS te LENT. VRAAGAls abonné van Peel en Maas kom ik UEd. de volgende vragen doen, waarvan ik het antwoord wel in dat blad zal lezen. Ik heb jonge kippen, waaronder er enkele zijn, die het in de pooten krijgen en wel dat ze later krom gaan worden en meestal blijven die dieren op den grond liggen, om zoo nu en dan weer een paar pasjes te doen. Wat kan hiervan de reden zijn Huisvesting en voeding zijn wel in orde, zou ik denken. Uit Venray. ANTWOORD Pootzwakte kan vele oorzaken hebben. Wij zullen er eenige opnoemen, mogelijk vindt u dan zelf wel de reden, die hier geldt. a. Rhachitis. Deze komt haast uit sluitend voor bij jonge dieren en ken merkt zich door een voortdurend hij volgens gewoonte de volgende alleenspraak Zoó Tom, zei hij tegen zich zelf, dat hebben we er netjes afgebracht. Hier voor de Gerards, maar niet voor Sir Thomas, die nog kort geleden zijn eigen broer naar de protestantsche kerk liet sleepen daar voor de Walmsley, prachtmenschen van de echte oude stam van Lancashirehier voor de Molineux. Lord en Lady Braidshaig zijn anders gewoon hier te zitten, maar sinds zij kettersch gewórden zijn kun nen wij hun hier niet meer uitnoodi- gen daar voor Mylady zelf en heel boven aan, op de plaats van den ouden heer Richard, die gelukkig sinds twee dagen op Bradshaw Hall vertoeft, voor onzen jongen heer John, die heden nacht zijn eerste TI. Communie doet en naast hem de plaats voor den priester. Wat ben ik blij dien eerw. Heer nog eens weer te zien. Als kind heb ik hem nog op mijn armen gedragen. Kijk, daar staat de beker nog, welke zijn grootmoeder zaliger, God hebbe hare ziel, hem op den dag van zijn eerste TI. Communie geschonken heeft. Wat wordt een mensch toch gauw oud, het is me juist alsof dit gisteren gebeurd is. Zoo, nu nog de zilveren luchters met de waskaarsen; wat fonkelen die pokalen en dit rijke tafelgerei! Ja, ja, wie weet hoe lang deze heerlijkheid hier nog staat, de kommiezen strekken hun lange vingers reeds begeerig er naar uit en wie weet, beleven we het nog, dat ze hier alles komen weghalen en hof en huis onder den hamer brengen. Met menige katholieke bezitting is het ROOKSTER THEOOORUS NIEMEIJER GRONINGEN liggen, daar het loopen met veel moeite gepaard gaat: de uiteinden der been deren worden soms dik, vooral aan vleugels en pooten Na eenigen tijd worden de beenderen krom, soms ook S-vormig. Alle verschijnselen, die met den naam Engelsche Ziekte wordt aan geduid, merken we ook hier op. Ten slotte treden daarbij op: diarrhee, bloedarmoede en vermagering. De oorzaken zijn meestalgebrek aan kalkhoudende stoffen, terwijl erfelijk heid eveneens 'n belangrijke rol kan spelen. Ook herhaaldelijk diarrhee en andere stofwisselingsziekten kunnen oorzaak van rhachitis zijn, wat veelal door zuur geworden vleesch, te veel vleesch, vuile eet- en drinkbakken in de hand wordt gewerkt. 't Best wordt deze ziekte tot staan gebracht, door wat meer voederkalk in 't weekvoer te mengen, benevens beendermeel, eierschalen, fijngemalen zeeschelpen (grit). Ook wat levertraan er door heen is zeer aan te bevelen. b. Te veel dieren in één hok of te weinig ventilatie. Dit werkt de been zwakte ook zeer in de hand. Frissche buitenlucht is versterkend, die moet dus dag en nacht in "het hok kunnen doordringen. Loopen uw dieren misschien op eene binnenplaats of in een ren zonder veel zon en licht? Dan kon ook dat de oorzaak wezen. Planten schieten daar eveneens spichtig op, er zit ook geen pit in d'r stengels en zeer zeker niet ze wel dik staan. Dus net, als wanneer de kuikens te dik zitten. Te heete hokken verwekken ook beenzwakte, vooral wanneer daar een te kleine ren aan verbonden is met naakten, harden bodem. Want daar zullen de dieren ook wel malsch, jong groenvoer le kort komen. Oude kippen aan den leg houden gaat nog wel zonder groenvoer, maar jonge flink doen doorgroeien is zonder dat onmoge lijke, of ze moeten veel zon, veel frissche lucht en ook levertraan krijgen. De beestjes slapen toch zeker niet meer op 'n hoop bijeen, ergens in een hoek van het hok. Want dan zouden ze mekaar verbroeien en dat verwekt ook beenzwakte. Grasparkieten. VRAAGIn aansluiting van mijn vorig schrijven, heb ik 3 koppel gras parkieten aangeschaft. Gaarne wilde ik van u vernemen wat het beste voeder hiervoor is. In het boekje »Natuur en Sport" dat ik op uw advies bestelde wordt aange geven gerst, wit zaad, hennep en haver, alles apart. Hier voeden de meesten enkel gerst en haver, sommigen enkel gerst. Mij wordt ook aangeraden den een dag gerst en den andere dag haver. Wat mij niet is bevallen. Den dag dat ik enkel haver voederde zagen er de vogels niet zoo flink uit. Uit Oss. ANTWOORD: Voor deze vogels is een speciaal soort gemengd voedsel in den handel, dat alleen voor deze dieren geschikt is. Het heet parkietenzaad. Dit voeder is daarom van zoo groote be- teekenis, om rede de vogels den geheelen inhoud van het zaadbakje opnemen. Verschillende handelaars verkoopen het, 'door tusschen komst van agenten, Bij u in Oss zal wel 'n agent wezen, die zulk zaad verkoopt, b.v. van Sluis, van Henstra of van G. Kooren, Rotter dam, Zwartjansstraat 43. Dat zijn alle drie puike adressen hiervoor. Als ver snapering nu en dan wat muur of mier, hoe noemt men dat bij u En ook eens 'n enkelen keer een takje trosgierst. reeds zoo gegaan. Men kan het ten slotte den ouden heer Richard niet kwalijk nemen, dat hij niet prettig ge stemd is. Het is overigens toch maar goed en dat heeft Mylady hem mooi gelapt, dat hij nu deze kerstnacht niet thuis is. Wie weet of hij heel ons mooie feest niet zou bederven Zoo bleef de oude Tom maar tegen zich zelf aan het doorbabbelen, trok hier en daar het een en ander nog eens recht en wilde juist met een tevreden lachje op zijn goedmoedig gelaat de hal verlaten, toen er plotse ling hoefslagen weerklonken op het plein en eenige oogenblikken later de oude heer Richard zelf den verschrik ten Tom tegemoet trad. De oude heer Blainsco Hall verkeet de werkelijk in een booze bui. Vroeger, in rustiger tijden was heer Richard een heel voortreffelijk man, maar in de tegenwoordige stormachtige dagen was zijn tot wantrouwen geneigde natuur een kwelling voor zich zelf en zijne omgeving. Hij was reeds gegaan tot aan de uiterste grens van het geoor loofde, ja was zelfs al meer toegevend geweest dan zijn geweten eigenlijk wel toeliet en daarom had hij tot nog toe de onvermijdelijke geldboete ontgaan, waarmede Koningin Elizabeth sinds vele jaren de Katholieken tot aanneming van hare Staatsgodsdienst dwong. Zou hem dit echter in de toekomst ook nog gelukken zonder openlijk de godsdienst zijner vaderen te belijden, aan wie hij eenmaal trouw gezworen had en waar van zijn overige familieleden ook trouwe aanhangers waren? Het offer van zijn geloof of het offer van zijn Op de doelen van het gezelschap De Batavieren te Weert had Zondag de wedstrijd plaats tusschen de twaalftallen van den Venrayschen Bond van Hand- boogschuttersgezelschappen van Midden Limb. Handboogschultersbond »Gezellig Samenzijn" en van den Kantonnalen Bond Weert. De uitslag van den wedstrijd was als volgt, alles in 30 pijlen Kantonnale Bood Weert behaalde tezamen 1157 punten. De 10 schutters met hoogst punten aantal behaalden 991 p. Midden-Limb. Bond Gezellig Samen zijn behaalde tezamen 1271 p. De 10 schutters met het hoogste puntental behaalden 1094 punten. Het 12 tal van den Venrayschen Bond behaalde 1039 punten en de 10 beste schutters 919 punten. De voorzitter, de heer Frils Coenen, dankt allen voor de mooie samenwer king, die dezen wedstrijd zoo prachtig deed slagen. Hij dankt bestuur en leden van De Batavieren voor de goede regeling en de medewerking en reikt daarna aan den voorzitter van Gezellig Samenzijn den prijs uit, zijnde eene prachtige plaquette en aan de schutters met het hoogste puntental van eiken bond een zilveren draagmedaille en wel aan A. Wijnen van De Batavieren, Weert met 114 punten, J Houx van Willem Teil, Maasmei met 127 punten, S. Willems van St. Seba3tiaan, Nachte gaal, Venray met 108 punten. De voorzitter van Gezellig Samenzijn, de heer E. van Acht, dankt voor de zeer gulle en hartelijke ontvangst, memoreert dat dit de laatste wedstrijd is tusschen de drie bonden, doch niet de dag van scheiden. Spreker zou wil len voorstellen in Venlo b.v, een grooten wedstrijd te houden voor de gezelschappen der drie bonden met een flink aantal prijzen. De voorzitter van den Venrayschen bond, de heer P. Gooren, dankt allen voor de medewerking Van een con- welstand, dit was de gevreesde, dwin* -jende keus, welke met den dag steeds Ireigender voor den geest van den bevreesden grijsaard trad en welke hem langzamerhand bijna in een ziekelijke opwinding bracht. Wij begrijpen dus, waarom Lady Worthington den ouden man de raad had gegeven om een uitnoodiging van een adelijken buur aan te nemen, want bij dit kerstfeest, hetwelk zij zich reeds lang vast had voorgenomen, mocht hij niet tegenwoordig zijn. En nu was hij toch heel onverwacht teruggekomenDe eerlijke Tom schrok bij zijne verschijning zóózeer, dat hij de kandelaars bijna uit zijn handen liet vallen. Spoedig was hij zich zelf echter weer meester en wilde uitwijken voor zijn meester, die met een uitdruk king van de hoogste bevreemding de versierde hal en de tafel stralend van licht, zilver en pokalen bekeek. Het was echter te laat, hij moest hem te woord staan en antwoord geven. Wat is er hier aan de hand? vroeg Sir Richard, hoed en mantel afwerpend. Waartoe dienen al die toebereidselen? Wordt vervolgd. bij Wielrijden en een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smet ten, verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1