m PEEL Ei MMS De Kippenhouderij op het platteland Gemengde Berichten. Zaterdag 3 Augustus 1929, No. 31. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Wat de hitte ons, pluimveehouders, geleerd moet hebben! Laat ik maar direct het antwoord op deze vraag geven »Dat wij bij het bouwen van kippenhokken veel te veel aan den winter hebben gedacht en feitelijk in 't geheel niet aan den zomer." We hadden het voor 'n paar weken benauwd, niet waar? Tegen den avond gooiden we de ramen en deuren der slaapkamers open, we namen voet kussens en dekens van 't bed af, en nóg lagen we te puffen 1 Wie met z'n tweëen »sliep", trachtte z'n ledikantgenool met zachte hand en dito voeten ong> merkt dus zoo be hoedzaam mogelijk I 'n eindje opzij te krijgen. En nóg kwam er du en dan 'n verzuchting, als»Wa is 't toch benauwd 1" Als de kippen hadden kunnen kla gen en zuchten, zou je n« g 'na wat anders gehoord hebben 1 Vooral daar, waar alle ramen van 't hok vast zitten. En nu ben ik, waar ik wezen wou. We bouwden m°t véél ramen, aan den Zuid- of Zuid Oostkant, overtuigd als we zijn, dat zonnelicht de meeste ziektekiemen doodt en des winters de kippen veel meer in de beweging houdt. Dat is allemaal best, dus veel ramen aan den zonkant is dik in orde. Maar, we hadden er bij het bou wen géén erg in, dat zulk hok, wanneer alle ramen vast zitten, des zomers op 'n waren broeibak gaat gelijken 1 't Was er dan ook smoorheet in en die hitte bleef er ook 's nachts in. Heb je nooit gezien, dat 'n kip, die 't heet heeft, den bek half open houdt en de vleugels 'n eind van der warm lichaam af? Dat kan ze niet doen, als de zitstok- ken te dicht bezet zijn, dan is er geen plaats voor. Geen wonder dan ook, dat men hier en daar op de boerderij enkele gewiekste kip in de boomen den nacht zag doorbrengen. Kom nu eens kijken op menig fok station Daar zijn zelfs ramen uit de kippenhokken weggenomen en ze komen d'r nie* voor, aleer de zonnehitte als geweken kan beschouwd worden. Met ramen, die geheel opengeschoven of opengedraaid kunnen worden, gaat de verzengende daghitte, wanneer de zon onder is, ongemerkt uit het hok, want de frissche buitenlucht trekt naar binnen. Niets verzwakt 'n kip méér, dan benauwde lucht gedurende den nacht. We zien dat direct aan 't kleiner getal eieren na 'n hittegolf, en de dieren vallen ook veel eerder in de rui 1 Veranderen we dus onze hokken zoo, dat minstens de helft der ramen geheel opengezet kunnen worden. ïk bedoel niet alleen het bovenste deel, maar 't heele raam. En vóór dat zulks geschied is, dus van heden af aan de deur open laten staan tot ge naar bed gaat, of er een gazen deur in gezet en dan bij hitte de echte deur den ganschen nacht open Wij zagen hier in Lent bij 'n groot hok de vaste ramen gekalkt, net als men dat warenhuizen en kassen doet. Maar, het was toch veel practischer en veel doelmatiger geweest, als alles opengezet had kunnen worden. Want achter gekalkt glas krijg je geen frissche lucht. Je kunt het er alleen wat minder heet houden, maar niet frisch. Ongelukkig, als de hokken bovendien wat klein zijn, m.a.w., als er te véél kippen in zitten, wat op menige boer denj om dezen lijd van 't jaar nog al eens voorkomt. Dan lijkt het net, of je met tweëen in 'n eenmansledikant ligt, op 'n kamer, waar geen deur of raam open staat, terwijl het overdag toch snikheet is geweest. In smoorheete hokken zonder venti latie is het echter 'n eldorato voor ongedierte. Waar 'n ander wezen het niet kan uithouden, daar houdt onge dierte kermis. Je ziet dan ook dadelijk de roode terreur der bloedluizen optreden. Benauwd zitten, en bovendien in de kriebel, kippenhouders bedenkt toch, dat het ondraaglijke toestand is, die je zélf op eieren komt te staan. Te kil? VRAAGMijn schuur is 45 M2 groot, en niet 4.5 M2, zooals u dacht. Er zitten 175 pullen in. Ik heb 3 groote ramen aan de Zuidzijde en 2 aan den Noordkant. Elk raam heeft een zg. tuimelraam met bekleede zijkanten of tochtschermen. Deze tochtschermen staan bij heet weer dag en nacht open, zonder dat het tocht. Overdag is in plaats der gewone deur een deur met kuikengaas, dus al weer meer ventilatie. Ofschoon het buiten drukkend heet is, voelt het binnen koel aan. Toch willen de jonge pullen niet zoo goed, ala ik zou wenschen. Het verheugt me, dat het niet aan de voeding zal liggen. Maar waaraan dan wel ANTWOORD: Uw hok is dus 10 maal zoo groot als ik gedacht had. Het zal dan oorspronkelijk ook wel niet als kippenhok gezet zijn. Hoe hoog is de onbeschutte ruimte binnen? Ligt er een zolder op? En de vloer, waaruit bestaat die? Voelt hij niet kil aan. Ik heb zoo, van verre bezien, het gedacht, dat uw verblijf zelf te kil kan zijn, Vooral, wanneer de vloer te laag ligt, en misschien uit zwarte aarde of steenen bestaat. Er moet geen kelder- of schuurlucht in 't hok hangen, daar kunnen de pullen niet tegen. Ongebanderolleerde sigaren. J.l. Zondag werden t8 Sevenum twee sigarenfabrikanten bekeurd wegens het verkoopen en afleveren van ongebande rolleerde sigaren. Het is te verwachten, dat de betrok kenen een gevoelige straf niet zullen ontgaan en hun door oneerlijke con currentie verkregen meerdere winst, alsnog opgevraagd zal worden. Moge het gebeurde voor anderen eene waarschuwing zijn om zich met derge lijke practijken niet in te laten. Missiewedstrjjden. J.l. Zondag werden te Horst een tweetal Missie-wedstrijden waarvan de uitslag is als volgV: H.V.C Sevenum 1-3 H V.C Meterik 6 1 Voor beide wedstrijden bestond veel belangstelling, zoodat ongeveer f 150 aan de Missie kan worden afgedragen Onze mijnindustrie. Gedurende het eerste halfjaar viel een min of meer sterke toeneming van de productie der gezamelijke Limburg» sche steenkolenmijnen te constateeren Geproduceerd werd n 1. in evengenoemd tijdvak eene hoeveelheid van 5 578.469 ton steenkolen, overeenkomende met een jaarïijksche productie van rond 11.156,000 ton of rond 236 000 ton meer dan in 1928 werd geproduceerd, Diefstal in den trein. Bij de politie te Nijmegen is aangif» te gedaan van diefstal in een trein op de lijn VenloNijmegen. Zekere mej S. die even een koffer uit het bagage net genomen had, had haar handtasch» je op de zitbank laten liggen. Vermoe» delijk heeft een passagier toen gelegen» heid gehad uit de tasch een beurs te ontvreemden, waarin zich een bedrag van circa f 200 bevond. Aanbesteding haren te Venlo. Bij de Dinsdag gehouden aanbeste» ding voor de te bouwen haven in de Maas was de hoogste inschrijver A Verhagen te Made met f 397 900 Dö laagste was H de Siepe te Winters» wijk met f 282.600. De gunning is aangehouden. Verdronken. Dinsdagavond is te Stein uit de Maas het lijk opgehaald van een manspersoon Bij nader onderzoek bleek het te zijn van C, oud 49 jaren en van beroep walerputmaker te Beek. De man werd sinds een dag vermist. Omtrent de oor zaak tast men in h«t duister. Te Elalo is ter hoogte van de Oude Maas aangespoeld het ltjk van het 14- jarig zoontje van den heer 'Ete Lim men, dat Zaterdag te Borgharen bij het zwemmen in de Maas is verdronken Meisjes-smokkel Voor de tweede maal had zich voor het gerecht te Dusseldorf te verant woorden de 40-jarige G. W. uit Roer mond, zich noemend arts, beklaagd van meisjes-smokkel over de grens naar Holland, in casu Limburg. W. zegde slechts twee keer in Holland in voorarrest te hebben gezeten, eens voor den tijd van 8 jaren. Het O. M. deelde mede, dat hij reeds eerder uit Roermond een vernietigend getuigschrift omtrent W. had ontvangen doch nadere inlichtingen ingewonnen. Bericht werd uit Roermond dat W. ongeveer 50 malen is veroordeeld. Een handelaar in blanke slavinnen zal hij wel niet zijn. doch bij voorkeur betrekt W. de meisjes voor zijn huishouding uit Duitschland. Het verzoek van den verdediger om W. op vrije voeten te stellen tegen borgstelling, werd en door het O.M. en door het gerecht geweigerd. In Juni was W. op het station M.-Gladbach gearresteerd, toen hij het voornemen had een 18 jarig meisje, dat hij door middel van een advertentie had leeren kennen, over de grens naar Roermond smokkelen. W. werd reeds tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Op verzoek van het O. M. werd de zaak weer uitgesteld, ten einde een volledig dossier over het leven en de straffen van W. te verkrijgen. De officier van justitie betreurde het, dat hij niet meer dan één jaar zou kunnen eischen, voor het geval zijn schuld zou worden bewezen. Aan de gevolgen overleden. De landbouwer M. der Kinderen, die van Zondag op Maandagnacht op den Provincialen kunstweg van St. Oeden- rode naar Best nabij de kom der gemeente St. Oedenrode in botsing swam met den auto van den heer Swinkels uit Lieshout, bestuurd door den heer H. v. d. A. uit Gemert, is in den nacht van Maardag op Dinsdag in het St. Odagesticht aan de bekomen verwondingen overleden, zonder tot het bewustzijn te zijn gekomen. De getroffene was 61 jaar oud, en laat een weduwe met 9 kinderen achter. Plotselinge genezing? Bij de Zeereerw. heer Pastoor van Zesgehuchten is een telegram uit Lourdes binnengekomen, waarin wordt gemeld, dat de 34 jarige Adrians van Gerwen, die met de Nationale Bedevaart naar Lourdes vertrokken was, aldaar volkomen zou zijn genezen. Nader vernemen we, dat juffrouw van Gerwen jarenlang bedlegerig was absoluut niet loopen kon. Haar toestand, voor ze naar Lourdes vertrok, was ernstig, zoodat ze alleen op eigen riaico, van den haar behandelenden geneesheer met de bedevaart mee mocht gaan. Ze is plotseling te Lourdes beginnen te loopen. De haar hier te lande behan delende geneesheeren kunnen uiteraard over haar genezing niets mededeelen, zoolang zij haar niet hebben onder zocht. Vergissen is menschelyk. Het gebeurde op een dorp in den omtrek van Helmond. Een zeker persoon werd enkele weken geleden verbaliseerd wegens dronkenschap, 't Was anders een een voudige goede man. Een tijdje daarna kreeg hij een dagvaarding thuis, dat hij voor de rechtbank moest komen. De man dacht bij zich zelve, ik ga er niet naar toe, 't is maar voor den eersten keer, met een paar gulden ben ik er van af. Maar jawel, weer een tijdje daarna kreeg hij een oproep thuis, dat hij te Roermond 21 dagen moest komen brommen, wegens dronkenschap, 4e herhaling. »4de herhaling)', dacht de goede man, »dat kan toch niet't is toch pas den eersten keer." Hij gaat z'n vrienden en kennissen raadplegen, maar die weten ook geen raad. Daarbij kwam nog, dat de man bang was, wanneer hij 21 dagen moest zitten, dat hij dan zonder werk zou raken. Zoo piekerde hij voort, totdat dezer dagen de dag aanbrak dat hij moest opstappen om z'n straf te onder gaan. Toen hij daar op de plaats van bestemming was, klaagde de man nog eens zijn nood, en zei dat er toch abuis moest zijn, want dat het niet voor de vierde maal was, dat hij op de bon gezet werd, maar de eerste keer. Daarop ging de ambtenaar van de rechtbank de zaak eens bekijken, en jawelhet was gauw gevonden, want de persoon die daar te boek stond voor 21 dagen hechtenis, had wel denzelfden naam, maar was ongeveer 30 jaar jonger, en woonde ook ia een ander dorp. Toen ten laatste de zaak geregeld was, bofte de man toch nog, want hij kreeg niet alleen zijn reiskosten vergoed, maar kreeg ook nog kwijtschelding van straf voor dien eenen keer dronken zijn. Dat had hem anders toch altijd een paar gulden gekost. Steunt het Liefdewerk „Oud Papier"

Peel en Maas | 1929 | | pagina 7