PUROL Schouw der Waterlossi Zoo moet U het doen! tcétm I^ortade Ata, het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel. Tot aan de tanden. v Wat elke maand te doen geeft. Gemengde Berichten. iKeid Marktb 1. het achuurlapje iets vochtig maken 2. wat Ata er op strooien 3. het voorwerp reinigen 4. zorgvuldig droog wrijven Alles blijft als nieuw door Eenig Importeur E. Ostermmnn 6c Co's Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkei 6i Ci«. A. G.. Dösseldorf Doch ook voor deze geringe ondersteu mng zijn de ongelukkigen de missie innig dankbaaren menigeen van hen zal door den hongersnood ongetwijfeld eenmaal den weg tot het ware geloof nog vinden. De toestand is er thans, .naar pater Veldman nog verneemt, niet veel beter op geworden. Het is te hopen dat China na de ellende van den burgeroorlog en dezen ontzettenden hongersnood, voor de nieuwe ramp van een volkerenkrijg gespaard mag blijven Helpt u zelf, en de Hemel zal u helpen, De werkkamer van den oudsten kapelaan van een der kerken van Parijs: zes stoelen, een schrijftafel, een crucifix. De kapelaan eindigt zijn gesprek met een jongen man, die wil gaan trouwen Dus, ge moet u in uw parochie laten afkondigen, breng me deze week nog uw geboorte-acte en de namen van uw getuigen.... Begrepen Ja. De aanslaande bruidegrom, in zich zelf lachend, vouwt met zijn onhandige vingers zijn papieren samen Da kapelaan kijkt hem aan. En natuurlijk bezit uw verloofde alle eigenschappen, en die goede eigen schappen kennen geen grenzen Ze is heel goed, mijn meisje I Ja ik heb ze laatst ontmoet,... Ze ziel er flink uit En werkzaam het lijkt wel een werkezel. Wat doet ze Ze maakt hoeden op Haar moeder heeft me verteld, dat somtijds 's nachts als haar opeens een idee voor een model te binnen schiet, ze opstaat en er dadelijk een teekening van maakt om 't toch maar niet te vergeten... Wat zegt u daarvan Van dezulken vindt men er geen dertien in een dozijn.... Jullie zullen sparen, hoop ik., datis beslist noodig.. vergeet dat niet 1 Ja, men weet nooit, wat er kan gebeuren De aanstaande bruidegom vertrekt, zijn hoed afborstelend, tegelijk komen langzaam naar boven drie jonge meisjes in zwaren rouw gekleed. Jonge meisjes?.. Ja, maar toch zoo heel jong niet meer... acht en twiniig; negen en twintig; dertig en één en deriig Gedistingeerd, ziels bedroefd, keurig gekleed. De kapelaan denkt bij zichzelf: het is niet bij mij, dat ze moeten wezen, ze moeten zeker den tweeden kapelaan hebben, die voor de begrafenissen zorgt. Een oogenblik stilte. Gegeneerd weten ze niet hoe te beginnen. Eindelijk neemt de oudste het woord, ontroerd, vlug pratend, zich verontschuldigend gekomen te zijn voor een ander dan voor een parocbiedoel, haar zakdoek te voorschijn brengend, terwijl de beide anderen zwijgend toeluisteren en allen het hoofd schudden bij meer treurige détails. Haar geschiedenis? 01 die is heel eenvoudig 1 Rijk, verleden jaar, zijn ze thans geruïneerd. De vader had een mijn gekocht in Spanje, die opeens ophield te leveren Na groote werkzaam heden om te probeeren dö ader weer te vinden, stond hij daar op een moment zonder geld, zonder crediel, tegenover lastige crediteuren. En toen, het ergste van alles, had hij zelfmoord gepleegd. Alles was verkocht geworden het ouderlijk huis, de fabrieken, de rijtuigen en sedert veertien dagen hadden de hotels in Parijs zelfs de oorbellen van die ongelukkigen verslonden. V De kapelaan heeft dadelijk de situatie begrepen, want, helaas I het is zoo iets 'n Elegant armbandhorloge f wat dagelijks voorkomt; hij gaat recht op het doel af Laten we eens kijken... wat zoudt gij kunnen beginnen Dal weten we zelf niet 1 Gezel schapsdame Dat komt tegenwoordig maar hoogst, hoogst zelden voor 1 Daar kunt ge dus practisch niet op rekenen. Hebt ge acten Neen. Zelfs niet die van lager onderwijs? Vijftien jaar 'geleden kon men zich niet voorstellen, dat men die ooit noodig zou hebben. Kunt ge pianospelen Een beetje, maar niet genoeg om er les in te geven. Schilderen Een beetje, niet voldoende um er les in te kunnen geven, Engelsch... een beetje, niet vol doende om het aan anderen te kunnen leeren. Talen Boekhouden Een beetje, niet genoeg En dan, ik zou me zeker vergissen als ze naar me keken, terwijl ik met tellen bezig was... mijn zuster ook. We zijn van aard erg verlegen. Kunt ge japonnen maken, naaien, om op een atelier te komen Eén voor één noemt de kapelaan alle betrekkingen op, die een fatsoen lijke vrouw kan aannemen en altijd ontvangt hij hetzelfde amwoord, dezelfde litanie. Een beetje... niet genoeg Zelfs wat de keuken betreft, kunnen ze thee zetten,sneeuweieren maken en caramels mous, maar een stuk kalfsvleesch braden zou ze afschrikken. Bovendien, welke huisvrouw zou haar als hulp in de huishouding durven nemen V Hartverscheurend die menschelijke wrakken daar te zien voor wie men al de heiligen uit den hemel aanriep. Het was 's ochtends een heerlijke zomermorgen.Door het wijd openstaand venster kwam vroolijk de zon naar binnen... vogels tilpten op het stille plein...rijtuigen kwamen voorbij, beladen met rei3tasschen, koffers en fietsen, schepnetten, rijk en arm naar buiten voerend Gedecideerde Ameri- Kaansche meisjes gingen naar de tennisbaan, de racket in da hand loopjongens liepen vlak langs den muur in het smalle reepje schaduw van de daken en alles scheen te zijn leven, «reugde verkregen door inspan ning voornemen om te behouden, ieder zijn eigen plaats op de maatschap pelijke ladder, of er zich weer aan pogen vast te klampen als het nood weer voorbij zou zijn. En in die werkkamer gaven die drie groote meisjes den indruk van een gewicht dat, allen samen, met den besten goeden wil, niet zouden kunnen opheffen. Men plant geen boom die honderd jaar oud is. Een menschelijk leven wordt niet zoo opeens plotseling actief. Haar eigen bestaansbron was buiten haar geweest... in de brandkast van papa. En daar deze brandkast buiten alle verwachting in, op een dag leeg was, wisten die arme stakkers niet waar en hoe ze op het terrein van haar ver waarloosde persoenlijkheid dat zouden vinden, wat brood geeft, en met de onafhankelijkheid, de fierheid en 't geluk van te leven wordt veroverd Op dat oogenblik werd er aan de deur gekloptde drie jonge meisjes stonden dadelijk op en vertrokken, zachtzinnig tegen over den minolaurus die haar wachtte. Ze gaven hun adres op in een ver\allen hotel in de Reu de Turenne. Eenige dagen later was haar adres veranderd... werd nog ellendiger. Toch veranderde het nog eens. Parijs scheen haar te willen uitzetten door de kracht, door de logica van den harden strijd voor het bestaan. En nu, niettegenstaande de ruime giften, die ze aannamen met schaam roode wangen, na ze eerst geweigerd te hebben, zijn ze alle drie verdwenen. Gasthuis?... Nachtasyl Mysterie. Ze zijn verdwenen zonder opstandig heid, met den indruk dat men ze naar een veldslag had gestuurd die reeds van te voren was... Ze zijn verdwenen te midden der menschenmassa, die zich met uitge- strekten hals haastig begeeft naar het werk of het plezier. En nauwelijks rimpelde hel ever. om haar schipbreuk: de rimpels waren spoedig verdwenen in den stroom die zijn gewonen gang ging en waarin zich de heldere'zon weerspiegelde van den Parijschen zomer. Ouders, wapen ze tot aan de landen uw jongens en meisjes voor den harden levensstrijd... De Apostel Paulua beroemde er zich op dat hij een "ak kende en dat als he' noodig mocht blijken, zijn oude handen hem zouden kunnen onder houden. Wapen uw kiaderen voor hen zelf., maar ook voor u.. want hoe vreeselijk het heden al is, het morgen zal nog moeilijker zijn I (Ie helft Augustus) Augustus: Oogstmaand. Deze bijnaam zegt ons, dat er in deze maand meer valt te oogsten dan te zaaien en te planten. Behalve vroege aardappslen kunnen wij thans allerlei groenten in den hof anijden of uitplukken: sla, postelein, zomerandijvie, koolsoorten boonen enz. En in den fruittuin kunnen we eveneens ons hart ophalen, inzonder heid aan de verschillende bessoorten: aalbessen, zwarte bessen en stek- of klapbessen, die er dezen zomer weer ovarvloedig zijn. In dezen tijd moeten allen, die daar toe in de gelegenheid zijn, een «vruch tenkuur" doormaken, d w.z. een ruim gebruik maken van vruchten, waardoor het bloed wordt gezuiverd. Versche groenten, vooral groene bladgroenten en fruit voeren aan ons lichaam ons bloed, de onmisbare voedingszoulen en vitaminen toe. «Vruchten zijn duur" hoort men vaak zeggen: dit is betrekkelijk Dit is zeker zoo, als men ze slechts beschouwt als lekkernij en niet als voedsel, dal versterkend en reinigend werkt. Velen vinden 25 of 30 cents voor een pond kersen te veel, terwijl zij \oor vleesch, eieren en melk, die ze nog beschouwen als de versterkende middelen bij uit* nemendheid, eenige malen dat bedrag uitgeven als een «noodzakelijk iets" Gelukkig, dat er door de medici meer en meer op het groote nut van versch fiuit gewezen wordt. We noemden hierboven onder de te oogsten producten ook boonen Heeft men ook snijstokboonen, dan ga men die, om te plukken, om den anderen dag na, opdat ze niet te hard en minder maisch worden; sla- of suikerboonen kunnen langer zitten, deze heeft men 't liefst als er boontjes in komen. 't Zaaien is volstrekt nog niet heele- maal afgeloopen, maar met enkele groenten wordt het min of meer ris kant met het oog op de weeragesteld heid in de volgende weken en maan den* Zoo kan men nu, op hoop van zegen, nog wel postelein zaaien op den kouden grond en worteltjes, kropsla en peterselie; ook kan men late andijvie nog uitplanten, maar het is volstrekt niet zeker, dat men er veel genoegen en profijt van zal hebben. Wol kan men nu met gerustheid nog zaaien: winterspinazie, veldsla en herfstrapen. Van de spinazie kan men in den herfst en den voorwinter lang profiteeren, totdat de winter invalt, dan houdt de groei op, die in 't voor jaar weer opnieuw aanvangt Wie zoo gelukkig is, enkele bakken te bezitten, die kan zonder risico heel wat meer doen die kan in de leeg gekomen bakken b v. nog postelein uitzaaien,- veldsla en paleraelie hij kan er bladselderij in uitplanten, ook peter selie en sla. Het is nu de tijd om nieuwe aardbei bedden aan te leggen. Da oude planten geven langzamerhand minder vrucht en houden eindelijk geheel op te dragen Men vindt op de oude bedden aan de ranken genoeg jonge planten, men neemt daarvan de meest ontwikkelde, en plant die in flink bemesten grond, b.v. met koemest of goed verteerden paardenmestook kan men deze dooreenmengen, als men beide heeft Natuurlijke mest is evenwel niet beslist noodig, men kan ook met kunstmest stoffen, oordeelkundig gekozen, zeer goede resultaten verkrijgen. Diep omspitten der sarde en den stalmest er behoorlijk onderwerken, is noodig. Dan zette men de jonge planten in den aldus toebereiden grond, op afstand van anderhalven voet; gieten mag bij droog weer niet nsgilaten worden, aardbeiplanlen houden van vochtigen grond en vochtige natuur. Voor de huisvrouwwie vrij wat bessenatruiken bezit, zal zeker een deel der bessen tot bessensap verwerken Zi« hier een recept1 Liter sap, 1 Kg suiker kookt men tezamen, onder gedurig afschuimen. Wie een heerlijk 8apmeng8el wil hebben, neme li/t Kg. aalbessen, 1/4 Kg. kersen en 1 [4 Kcr frambozen; het sap hiervan late in r eerst 24 uur in den kelder staan, dan giete men het door een linnen doek en zette het vervolgens met 250 gram (l/« pond) suiker te vuur. Een ei, in een glas water tot schuim geklopt, giete men er langzaam door, dan late men het koken onder gedurig afschuimen totdat het ongeveer de dikte van stroop heeft. Van zwarte bessen is een pikante likeur te maken. Neem b.v. 10 L bessen en kneus ze, doe ze in een groote glazen flesch of in een groot, schoon vaatje, giet er 10 L wijngeest op, en laat dit mengsel minstens 8 dagen s'aan Dan op een groven doek, gespan nen over een schotel, uitgieten, den doek samenvouwen en wringen, totdat «1 het sap er vrijwel uit ia. Voeg dan 10 L. water en 5 Kg witte suiker bij, en de likeur is gereed; filtreeren is in den regel niet meer noodig. Om den smaak nog wat kruidiger te maken, doet men er soms nog iets kaneel en een paar kruidnagels bijhiermee zij men echter zuinig, anders veroorzaakt het gebruik licht hoofdpijn. Aanbesteding van 94 arbeiders woningen te Venlo. Maandag had in het Bondsgebouw te Venlo de aanbesteding plaats van 94 arbeiderswoningen, te bouwen aan den Kaldenkerkerweg De uitslag hiervan is als volgt: Th Spreeuwenberg Bzn., Venlo f 273 450 Gebrs Tummers, Sittard f275 320 Gebrs. Schreurs, Elsloo f276 780 B. Muyres en Zonen, Sittard f278 000 Gebrs. Oudenhoven, Venray f282 000 P. Delsing Azn., Venlo f285 300- Fa Laeven en Co, Heerlen f286 700 J. Peetere, Horst f 292 840 J. Houtermans, Maastricht f332.324 Romdsr De Jong, Grouw f348.480 W F. van Kralingen, 'a-Bosch f 350 000 Slag van een paard. Te Heijthuizen kreeg een kindje van den landbouwer K. een slag van een paard. Met zware hersenschudding werd de kleine opgenomen. De toestand is zorgwekkend. De stuwwerken bp Afferden. De stuwwerken in de Maas onder Afferden naderen hunne voltooiing. Wij vernemen dat de stuwen tegen October a 8 in werking zullen worden gesteld. Verdronken. Zaterdagavond is de 15 jarige L van H. uit Limmel te Maastricht bij het baden in de Maas verdronken. Yerdronken. Zaterdagavond is de löjarige L. van H. uit Limmel te Maastricht bij hel baden in de Maas verdronken Zondagmiddag is de 16jarige C. Preis uit Helmond, terwijl hij nabij Sluis 6 in de Zuid-Willemsvaart onder Beek en Donk aan het visschen was, uitge» gleden en van den dijk gerold en te water geraakt. Daar het water ter plaatse sterk stroomt is de ongelukkige jammerlijk verdronken. Communistisch gevaar in het Zuiden. In verband met te vreezen commu nistische aanslagen is Zondagavond iD Eindhoven een versterking van do marechaussee van 50 personen aange komen. Zondagavond heeft een drietal auto's, met in elk vier marechau«aé*'a, door de stad gepatrouilleerd. De Philips-fabrieken en naar verluidt ook de gasfabriek staan onder poli- tioneele bswaking. Bij verschillende hoofdemployé's der fa. Philips is politie in huis gelegerd, in verband met dreigementen, dat op hoofdemployé's aanslagen gepleegd zouden worden. Wij kunnen hierbij melden, dat vorige week bij de N. V. Philips een groot getal communisten ontslagen is. Ook in hel Philipsdorp was Maandag morgen een groote politiemacht op de been. Maandagavond 10 uur is wederom een afdeeüng militaire politie van 50 man in Eindhoven aangekomen. Ze begaf zich naar Tongelre. De Philips fabrieken werden Maandagavond door Het Doorzitten bij Wietrljden en een- door de Zon Verbrande Huid. verzacht en geneest men met om 3C60. Tobt 50 «t. Bij Apoüu e* Dragtt* 827—12 l-l Cl adem r-ia Het: AK<er-£, Abdi-jai '9 w^rdt rn-dVig en de gemeente politie streng bewaakt. Op de gloeilampenfabriek werd Maandag avond niet overgewerkt, wel op de glasfabriek. De controle bij de verschillende fabriekspoorten is buitengewoon scherp. De recherche oefent in de geheele stad een zeer scherpen controledienst uit Ook op het binnenkomen van trein reizigers wordt nauwkeurig achtgesla gen. Een en ander heeft ten oorzaak de ontvangst van esnige anonieme dreig brieven en het voornemen der com munisten, om op 1 Augustus een internaiionaal relletje op touw te zetten. Door den electrischen stroom gedood. Maandagmiddag moest de 23 jarige Westerveld in een kelder van een café in de Walstraat te Enschedé eenige vaten bier brengen. Toen hij hel elec- trisch licht wilde aansteken, kwam hij in aanraking met de fittings van een defecte lamp en kreeg, doordat hij op een vochtigen vloer stond, den electri schen stroom door het lichaam. Hij was onmiddellijk dood. Lerens wysheid. In ijverzucht schuilt meer eigenliefde dan liefde. Men veigeeft zooals men lief heeft. Verstandige menschen vinden wij alleen hen, die van dezelfde meening zijn als wij. Wij zouden ons vaak schamen over onze schoonste daden, zoo de wereld de motieven kende, welke ons er toe gebracht hebben. Wij zijn luier van geest, dan van li chaam, Slechts hij verdient de vrijheid en het leven, Die dagelijks ze veroveren moet. De daad is alles, niets de roem Geen dwaas beaeft hoe nauw verbon den, Steeds zijn geluk en kundigheden. Zoo men den steen der wijzen vonde, Men vond geen wijze voor d-n steen. Voor en uit de Zakenwereld. Wij moeten de kanalen van onzen geeat open houden, zoodat nieuwe denkbeelden kunnen binnenstroomen. Wij moeten jong blijven, door altijd te groeien. Gelooft u iederen directeur eener N V die, als de zaak is misgegaan, tegen u zegt: «Ik heb er zelf ook zoo en zooveel duizend gulden bij ingeschoten" Er zijn twee soorten succes Een is het zeer zeldzame soort, dat tot den man komt, die de kracht heeft te doen, waartoe niemand anders de kracht heeft. Dit is een genie. Slechts een ze6r klein deel van het succes komt lot menschen, die genie bezitten Da door snee man, die, wat men noemt, een groot succes behaalt, ia geen genie. Hij ia een man, die slechts gewone eigen schappen bezit, doch die tot een meer can gewonen graad ontwikkeld heeft. Napoleon beoordeelde zijn generaals naar hun optreden ten tijde van gevaar. Hij maalde er niet om wat ze deden, wanneer alles goed ging. De filosoof, die verkondigde, dat langzaam, mooi, volkomen te leven, het belangrijkste ding van het leven is, is sinds lang ter ruste. De hitte in de Ver. Staten. In het Noord-Oosten der Vereenigde Staten zijn tengevolge van de buiten gewone hitte talrijke personen overleden iVele anderen, die in het water verkoe ling zochten, zijn verdronken. Auto- Maandagnacht de landbouwer een auto aangere ernstige schelelb' en kreeg nog m In bedenkelijken het St Odagestich Auto rjjdt op een Zondagavond teTj een zeer ernstig gehad. Een vijftal richting Sittard hoogte van den een passeerenden dokter uit A Hee'len zalen, aa Twee van hen, Roosteren, werden, zeer ernstige ve fietsen werden ver zijo naar hel Sittard overgebrac Hun toestand is Plotseling kran Te Nispsn lang in de omg zonderling, en d alleen samenwoo slagen krankzinn eenige aanleiding in een vlaag van te lijf, die hij wf haar hulpkreten een andere zoon v hulp snellen, die te ontzetten. Bij de waanzinnige zij duim bijna geh kundige hulpmoe* en wist C. O. te 0 was niets voor sloeg de man met ruit in, waardoor, pols werd verwon omgeving sloeg h deur dan weer lie rond en stormde op dan weg achter op zijn weg onlm~ ling-beet, waarna omdraaide en h Inlusschen was de die, bijgestaan doo reerde poli'ieassist dön arme man en hem per auto MIJNHARDT's Hoofdpijn-Ta Laxeer-Tab Zenuw-T Staal- Ma B ROERMOND, van Maandag was eieren. Groote eieren Kleine eieren Eendeneieren v VENLO. Op seniging van voerd 1.500.000 ei Groote eieren Kleine eieren 3 Eendeneieren 1 Ganzeneieren Kippeneieren pé BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen by dez hebbenden, dat dit jaar schouw zal wordeD gevoerd over d gen, op achter elk harer vermelde tijdstippen LEGGER A. 1. Van Breevennen met zijtak, op 20 Aug. van 7 voorm 2 Oirlosche Pas, op 20 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur 3 Waterlaatde Scheyde met zijtak, op 22 Aug. van 7 u" 4 Leunsche Beek met zijtak, op 22 Aug van 7 uur vo~ 5 De Brukskensche Beek, op 20 Aug. van 7 uur voor— 6 Waterlaat uit Brukikensche Pas, op 22 Aug. van 7 u 7 Zompgraaf met zijtakken, op 20 Aug van 7 uur voor 8 Boschhuizer Maas met zijtak, op 20 Augustus van 7 u 9 Weverslosche Beek met zijtakken, op 27 Aug van 7 u 10 Giezevennekens, op 21 Augustus van 7 uur voorm tot 11 Loonsehe Pas, op 21 Augustus van 7 uur voorm tot 7 12 Smakter Spurkt op 2« Augustus van 7 uur voorm tot 13 Schoorsche Beek, op 19 Augustus van 7 uur voorm 1 14 Burggraaf met zijtakken, op 21 Augustus van 7 uur v 15 Weverslosche Beek vierde zijtak, op 27 Aug van 7 u* 16 Weverslosche Beek verlengde, op 27 Aug van 7 uur 17 Eerste zijtak Oostrumsche Beek, op 23 Aug van 7 u 18 Eerste zijtak Loobeeksche Beek, op 26 Aug van 7 u 19 Waterlossing Daland met zijtakken, op 24 Aug van 7 20 Ysselsteyn9che Walerlo9sing, op 27 Aug van 7 uur LEGGER B. 1; Lollebeek, op 19 Augustus van 7 uur voorm tot 7 uur 1a Lollebeek, nieuw gedeelte, op 19 Augustus van 7 u 2 Oostrumsche Beek, op 23 Augustus van 7 uur voorm 3 Loobeeksche Beek, op 26 Augustus van 7 uur voorm 3a Loobeeksche Beek, nieuw gedeelte, op 26 Aug. van 7 4 Klein Oirlo met zijtak, op 19 Augustus van 7 uur voor 5 Zwart Water, op 24 Augus'u9, van 7 uur voorm tot 7 6 Waterlossing Oostrutnsch Veen met zijtak op 23 Aug tot 7 uur nam. De eventueel noodige herschouw zal geschieden voor over op 19, 20, 21 en 22 Augustus, op 7 September d.a v. e geconstateerd op 23, 24, 26 en 27 Augustus op 10 Septemb En zal deze op de gebruikelijke plaats aan het Raadhui aangekondigd in het Weekblad „Peel en Maas' te Venray VENRAY, 23 Juli 1929 Aangeplakt op de gebruikelijke plaats aan bet Raadhuis te Venray, op 23 Juli 1929. De Veldwachter, L. H. JANSSEN Burgemeester en O. V D V

Peel en Maas | 1929 | | pagina 6