\Mmm J. VERMEDLEN-RQELOFS Uit Venray's Archieven. Weekblad voor VENBAY, HOBST en Omstreken. JACFOfKÜ5. ST E R-TA BA K (YQODDÉÊLIföTf MANUFACTUREN tYOORDÊELlöSFT) CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Wat laat zich door de S.D.A.P. voor den gek houden? De domheid! Accountantskantoor H. OKHUYSEN, VENLO Provinciaal Nieuws ZATERDAG 15 JUNI 1929 Vijftigste Jaargang No. 24 ImanufacturênI BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS c(i J BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7>/« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VANDEN MUNCKHOF Telefoon 51 YENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Wijnhandel Venray, Gr. Markt 8 door A. F. VAN BEURDEN. III „BEHOUDENIS DER KRANKEN OOSTRUM. Het i,logge lichaam" in geestdriftigen opmarsch. 't Wordt druk in Limburg We krijgen hoe langer hoe meer bezoek. Na den liberalen Vrijheidsbond heb ben we de Sociaal democraten hier gehad. Ze waren naar hun aard wat luidruchtiger dan de eersten. Die gretigheid om in den schoonen zomer door Limburg te rijden, is be grijpelijk I Om de vier jaren hebben we iets weg te geven onze s'em. Daar azen ze op en ze gonzen om or.8 heen als bromvliegen op een heeten dag. Hebben de liberalen het verwaande onverwoestbare geloof in eigen voor treffelijkbeid als kenmerk, da socialist heeft daar ook wat van beet Maar de trek, die hem op zijn galaat te lezen staat, is zijn brutaliteit 1 Aan het socialisme heeft Limburg niets dan ergernis beleefdLimburg werd gekrenkt in zijn heiligste gevoe lens, gelasterd jaar in jaar uit, bespot in zijn geloof, gescholden als een achterlijke provincie En toch komt de roode partij hier in haar brutaliteit om de vier jaar trouw alsof er niets gebeurd was, haar handen ophouden om onze stem. Hun zonden van vroeger en vandaag trachten de socialisten onder te dompe len in den kletlerenden woordenstroom van hun lawaaierige verkiezingspropa ganda, waarin allerlei oude afgetuigde paarden van stal worden gehaald waarmede de kiezer gevleid en verlakt wordt, om er dan in vier jaren niets meer van te hooren. De heeren spreken hier over staats» pensioen, alsof die er niet reeds was en hoewel ze goed weten, dat die er nooit komen zal, zooa's zij ze willen ze bazelen over ontwapening, al wee elk ingewijd socialist, dat zelfs een rood ministerie ze nooit zou durven voorstellen. Maar hoe minder kans er is op verwezenlijking van zulke punten, hoe dringender een socialist er om durft te roepen 't Kan immers geen kwaad en de kiezers worden er lekker mee gemaakt. Dat is politiek drijven! Neen, lezer, zoo ie's moet ge van de Katholieke Staatspartij niet verwachten Deze schrijft alleen in haar program wat ze denkt te kunnen verwezenlijken Alle katholieken hebben aan de samen stelling van dat program kunnen medewerken. Velen hebben het gedaan En vele hunner wijzigingsvoorstellen zijn in het program opgenomen. En r.u het gereed is, zeggen we tot alle katholieke kiezers: »Zietdaar, dat willen we 1" Maar luid schreeuwen en lichte hoofden op hol brengen met ze lucht- kasteelen voor oogen te tooveren, is ons werk niet I We houden de men schen niet voor den gek. Daarvoor hebben we te veel eerbied voor onze geloofsgenooten. We gunnen den socialist zijn brutaliteit 't zou bote: tegen de galg kletsen zijn, hem daar van te willen genezen en gaan er niet voor uit den weg I Aan den Limburgschen katholiek zit weinig socialistisch hout. Het tierende ontevreden socialisme ligt niet in zijn karakter. Let maar eens op, wie hier voor de roode partij als propagandisten of atembusredeuaars optreden. Deze worden bijna altijd van over den Moerdijk gehaald Men boort er alle tongvallen, van het Amsterdamsch Jordaansch en het Rotterdamsch tot het afgebeten Achterhoeksch toe, maar zoo goed als nooit het Limburgsch En zijn stem geven aan een sociaal democraat doet geen katholiek Lim burger, wiens hart klopt op de ware plaats. 't Is toch iels onbegrijpelijks, dat een katholiek op een socialist zou stemmen. Er is maar één verklaring voor domheid Een mensch, die niet al te slim is, houdt men gemakkelijk voor den gek In ons dagelijksch leven hebhen we de gevallen voor het grijpen 1 Zulke men8chen kan men misschien een oogenblik laten gelooven wat de socialisten beweren, liegen en lasteren, zooals ze dat zoo dikwijls hebben gedaan tegen Limburgache priesters, zooals ze op het oogenblik stelselmatig doen tegen het katholieke zuiden, zelfs onlangs tegen de katholieke Brabanische vrouwen op de schandelijkste manier Zeker, er kunnen omstandigheden komen, dat een weinig ontwikkeld man zich een rad voor de oogen laat draaien: menschen, die teleurgesteld zijn in hun sociale verwachtingen, die ontevreden zijn gemaakt met hun lot, die geloofd hebben aan socialistische beloften, die gebeten zijn op werk gevers, die voor de katholieke vak vereenigingsleiders hun deuren sloten, maar de rooden binnenlieten, waarvan we niet zoo heel lang geleden te Maastricht nog een treurig voorbeeld hebben gezien Wanneer zulke ontevreden menschen geen ontwikkeling hebben, kunnen ze er toe komen socialistisch te stemmen Een ontwikkeld man weet heel goed, dat de katholieke partij geen enkele wanverhouding in het sociale leven goedkeurt, dat doorvoering van haar program de beste verbeteringen bren gen zal, dat van onze op de katholieke jeginselen berustende partij meer te wachten is dan van de holle woorden der socialistische propaganda. En daarom, de Limburgsche katho lieken, die er door de roode woorden kramerij toe gebracht worden om te stemmen op de S. D. A P, het zijn de slimsten niet, maar menschen die zich op hol laten brengen en geen zelfstandig oordeel kunnen vormen Gelukkig zijn er dat nooit zoo velen wordt er steeds aan gewerkt om de gedachten op te klareu. Wat Limburg rood stemt, is voornamelijk het geïmporteerde roode element. Wat heeft hel socialisme ook asn Limburg gegeven en wal zou het kunnen geven Da S. D A. P. heeft het in Limburg op allerhande manieren geprobeerd. In haar eersten overmoed heeft ze het aanvankelijk openlijk aangelegd op het geloof van den Limburger En we kregen *oen de droevige dagen van het opireden V8n den gevallen priester te Maastricht, hierheen gezonden al propagandist van de SDA.P. We zullen ons in dien treurigen tijd, waarin het socialisme zich voor altijd blameerde,niet verdiepen. Weldra zag men in, dat men met zulk een rooden afgezant den Limburger tergde, dat men slimmer te werk moest gaan Tosn kwamen de bezoldigde propa gandisten der roode vakvereenigingen gouden bergen beloven en het hoonen van het katholieke geloof werd grooten- deels overgelaten aan de «Dageraad" Maai»* die propagandisten kregen onderlinge ruzie. Limburg werd zelfs de bakermat van een nieuwe socialis tische partij En in hun onderlinge scheldpartijen hooren we als belang stellende toeschouwers de socialisten tegen elkaar zeggen, dat de Limburg sche katholieken nog zoo kwaad niet waren, maar dat de socialisten zelf niet deugen. Dal verwijlen ze elkaar tegenwoordig 't is vermakelijk in de meest uitgezochte bewoordingen En nu moeten er Amsterdammers komen om ons te vertellen, dat wij socialistisch stemmen moeten 1 Dan waren we wel rijp voor Venray I Het zij geconstateerd met allen eerbied voor het mooie Peeldorp. Het socialistische «Volk" schold de Katb. Staatspartij dezer dagen «logge klomp." Limburgsche mannen en vrouwen, wij zullen de S.D.A.P. op 3 Juli eens wat anders laten zien. als het heel katholieke Zuiden opmarcheert naar de stembus tegen ongeloof en laster 1 'l Komt voor mekaar I ROELYND. Adres voor VENRAYPATERSLAAN 14 Inrichten, contröleeren van alle administraties. Belasting-adviezen. P.S. Lesuur voor candidaten Rek. Crt. Boekh. Dinsdag 18 Juni, half 6. De Venray sche scholen. Da schoolmeesters, die de kleine scholen bij de Parochiale Kerk bedien den moesten »stiptelijk achtervolgen" wat in 1778 in het reglement stond. Dit zegt het volgende De schooi begint smorgens om 8 uur het geheele jaar door en des smiddags om een uur en men sluit smorgens om elf uur, smiddags om 4 uur. De kinderen zullen tweemaal opzeggen enr iedere les schrijven. Om vier uur ^aat de schoolmeester met de kinderen net Lof zingen en bidt het avondgebed voor. Om de week zingt de school meester in de kerk en blijft de ander meester in de school. Die in de school blijft, regeert dan de twee scholen. Op feesten trekken zij met de kinderen in orde naar de kerk Zij zullen 1/4 jaars voor het uurwerk zorgen en des Zondags de kinderen naar de Hoogmis geleiden en weder terugbrengen. Des Zaterdags namiddag zullen de kinderen den catechismus opzeggen. De kinderen hebben speeldag Dinsdag en Donderdag middag. Als er een heiligdag in de week valt, dan is er maar één speeldag De meesters moeten zelf hun ambt waarnemen, wanneer zij dat niet doen, krijgen zij eerst een vermaning of worden ontslagen. De schoolmeesters moeten de kinde- n de metten, lessen, versen en het Lof zonder bijzondere betaling, leeren zingen. Omdat men in de laatste jaren daarover dispuut gehad heef', krijgen de schoolmeesters van ieder schoolkind 20 stuivers per jaar, voor het leeren van de fundamenten van den zang 2 schellingen smaands, voor de funda menten van het Latijn 7 stuivers, van uitheemschen 14 stuivers. Voor het leeren der armen krijgen zij 30 gulden s jaars. Willem Schots was als schoolmeester overleden. Willem Zelen was in 1778 nog schoolmeester. Wilhelmus Schots was schoolmeester geworden, in pleats van zijn vader. Hij kreeg 2 malder rogge minder als zijn collega en de organist Pereyga. Toen Pereyga over leden was, werd Schots organist en kreeg die twee malder toegslegd en had nu weer 2 malder meer dan Geurt van Cuyk, schoolmeester De opvolging dar schoolmeesters was N. Nabben ook organist, Hendrik Jacobs, ook koster te Gastelo (Castenray), dan Schots vader Willen Schots zoon, Peryga en Geurt van Guyk. lltu lab a Mc. noemd, Godfried Manders, Martin Gabriel Janssen, adjuncten en Henri Vermeulen lid installeerden 9 Maart 1808 bovengenoemde directeur en leeraren. Wordt vervolgd. De Secondaire school. In het jaar 1805 waren Leonard Joseph Urlichs, maire van Venray, Antoon van Douveren, vrederechter van het kanton Horst, Jan Leiffers en Henri Vermeulen, leden van den raad. Deze vormden het bureau van toezicht op de school opgericht bij decreet van Keizer Napoleon I den 25 Germinal an 13 (1805) waaraan leeraars verbon den zouden worden volgens een vroeger besluit V8n 1804 en wel recollecten. Den len Fructidor an 13, hadden zij den tuin en de verschillende gebou wen der recollecten bezocht en bevon den, dat alles zich in den besten staat bevond en dat de gebouwen geschikt waren voor het vestigen van een pensionaat. Nu ging men in plechtige vergadering op den 2en December 1807 over tot de benoemingen der leeraars. Van 1 Januari 1808 werden benoemd Joseph Kirchherten geboren 1 April 1769 als directeur Benedict Willmann, geboren 8 Dec 1783 als leeraar van net Gymnasium en Jan van Nuss, geboren 4 October 1783 eveneens als leeraar. Men bad geen geschikte per sonen kunnen vinden, om een dubbel tal op te maken. Zij zouden de vakken doceeren bij dec eet van 11 Florial an 10 (1802) voorgeschreven en zouden betaald worden volgens eene regeling te treffen door den Prefect. Hier volge eene nadere persoons beschrijving van directeur en leeraren en van hun werk: Arnold Joseph van Kirchherten 28 jaar oud, doceert Fransch, Latijn, Duitsch en Nederlandsch, aardrijks kunde. geschiedenis en wiskunde, was eerst leeraar aan het Gymnasium te Emmerik der poësis, rhetorics en phychologie. Directeur der instelling. Benedictus Willmann, 24 jaar oud, doceert Fransch, Latijn, Duitsch en Grieksch, aardrijkskunde en geschiede nis, was advocaat van de universiteit van Goettingen, had les gegeven in Keulen leeraar verschillende vakken. Jan van Nuss, 24 jaar oud, doceert Latijn, Duitsch, aardrijkskunde, natuur- lijke historie, wiskundeheeft Emmerik particuliere lessen gegeven in verschillende vakkenleeraar wiskunde. Het gemeentebestuur van Venray ten gemeentehuize, U lichs maire voor VENRAY, 15 Juni 1929. GEEFT ACHT I Het Centraal Stembureau te Den Haag heeft Dinsdag bij loting de num mers aangewezen aan de candidaten- lijsten voor de a.s. Tweede Kamerver kiezingen. Daarbij kregen de lijsten der R.K. Staatspartij, dia zooals bekend over het geheele land verbonden zijn, num« mer ACHT in alle kieskringen. Het parool voor de stembus is dus duidelijk: Geeft achtl V OKKSCON CERT. Morgen Zondag om 8 uur zal Ven» raysch Fanfarecorps een concert geven op de Groote Markt. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat het besluit van den Gemeenteraad, genomen in zijne openbare vergadering van 23 Februari 1929, om de door het bestuur van de vereenigiDg tot oprich ting en instandhouding van een Roomsch-Kalholieke bijzondere school te Venray gevraagde medewerking tot stichting van een bijzondere lagere school aan höt Veulen en het verstrek ken der beaoodigde gelden hisrvoor uit de gemeentekas, te weigaren, tegen welke weigering door het bestuur dier school beroep werd ingesteld, bij besluit van heeren Gedeputeerde Staten van Limburg d d 31 Mei 1929, ingekomen 8 Juni 1929, werd vernietigd en het beroep gegrond verklaard Eenieder die belang heeft bij de vernietiging of verbetering van dit door heeren Gedeputeerde Staten ge nomen besluit kan daartegen bij de Kroon in hooger beroep komen Dit beroep moet worden ingesteld binnen dertig vrije dag9n, te rekenen van den dag, waarop het bes'uit openbaar ge maakt of den belanghebbenden toege zonden is. Venray, 10 Juni 1929 De Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Consultatiebureau van de Tuberculose bestrijding te Venray. De Consultatie-bureauzitting van de tuberculosebestrijding zal te Venray inplaats van Dinsdag 18 dezer verzet worden op Vrijdag 21 Juni. des voorm van half tien tot tien uur. De Fruitveiling te Oostrum. Dezer dagen vergaderde in het Hotel »de Zwaan" alhier, het dagelijksch bestuur der Coöperatieve Veiling te Venlo, met de afgevaardigden der rondom en boven Venray liggende sfdeelir.gen der veiling, ter bespreking van de maatregelen, die noodig zullen zijn bij den verkoop in den herfst van 1929. De voorzitter opende de bijeenkomst l deelde mede, dat het bestuur der GV.V. besloten had in de fruitveiling te doen plaatsen 1. een afmijntoestel; 2. eene groote sorteermachine. De directeur vertelde daarna, hoe de veiling zich voorstelt dit jaar het fruit te verkoopen. De fruittelers moeten het fruit ter veiling brengen in kisten, ongesorteerd, alléén de valappelen en wormstekige moeten apart, om afzonderlijk te wor den kunnen geveild. De telers kunnen dus het fruit ongesorteerd mede geven en hooren later hoeveel eerste, tweede of derde soort er bij was. De secretarissen der afdeelingen komen bij het sorleeren om te helpen en de noodige aanteeke- ningen te maken. Teneinde het werk goed te kunnen doen, zal iedere afdeeling op een vooraf te bepalen tijd komen om de groote cuttler sorteermachine te gebrui ken, waarbij van de veiling nog het noodige personeel zal helpen en toe zien, dat altijd alles precies in zijn werk gaat. Want het is hoog lijd, dat er bij de sorteering een anderen koers wordt ingeslagen. De uitvoerstatistieken zijn er om te bewijzen, dat ons fruit meer en meer op de buitenlandsche markten ver drongen wordt. Ons product wordt, wegens de slechte verpakking en sor- seering, geen plaats bijna meer waard geacht op toonbank of vensterbank. Meer dan eens zagen we ons fruit achter of onder een stand in een winkel of markthal, terwijl h9t toch voor de kwaliteit de allerbeste plaats verdiende. De Amerikaai)8che appelen, die absoluut niet onze kwaliteit nabij komen, hebben door de goede sorteer ing en verpakking ons product op zeer veel markten verdrongen. Moeten wij dan niet leeren van onze concurrenten en trachten het minstens even goed te gaan doen. De gelegenheid, die de veiling thans biedt, moet derhalve worden aange grepen, waarbij zeker geen bedenkin gen of «maren" mogen worden gehoord. Het eigenbelang van iederen fruitteler moet in deze tot krachtdadig mede helpen aanzetten. De veiling doet het niet tot haar gemak I Enkel en alleen het belang der leden zet hier aan, deze diep ingrijpende maatregelen te nemen. De fruittelers moeten begrijpen, dat hun eigenbelang medebrengt, den handel de producten zoodanig te leveren, als hij dat wenscht; dat dan hei product het beste wordt belas ld. Wanneer nu de handel vraagt groote partijen, die goed zijn gesor teerd en goed verpakt, moeten wij het dan ook niet doen? Wij willen hopen, dat de leden hunne leiders, die toch slechts de belangen der leden beoogen, stipt volgen tot hun eigen voordeel. Afdeelingen der C V V. te Venlo, nu krachtig aan het werk om de zaak vóór den herfst klaar te hebben, opdat de fruitveiling te Oostrum door een flink getal serieuse kooplieden kan bezocht wórden, die hun kwantum aldaar willen en blijven koopen 1 Handboogsport. In Augustus zal te Weert het con coursgehouden worden van den Midden. Limburgschen, den Weerler Kanton- nalen Bond en den Handboogschutters- bond »De Vriendenkring" te Venray. Wij laten hier volgen den uilslag van het concurreeren voor het 10-tal dat aan dit concours zal deelnemen J Beckers van H Maria 184 punten J. Claessens van Diana 175 punten; P. Maessen van Diana 168 punten; A.' Thijssen van St. Oda 168 punten; G. Willems van De Eendracht 168 punten P de Mulder van St. Joris 168 punten Th. Siebers van St. O-ia 161 punten S. Willems van St. Sebastianus 159 punten Jan Arts van St. Hubertus 157 punten; G Aarts van St. Antonius 156 punten P. J. van Arsen van St. Antonius 154 punten H. Philipsen van De Batavieren 151 punten M. Goumans van Diana 150 punten J van Osch van St. Hubertus 149 punten; H Lit- jens van St. Anna 148 punten; H v8n Ooi van St Hubertus 147 punten M. van de Water van St. Anna 147 punten W. Claessens van St. Anna 147 punten P Janssen van Ons Genoegen 146 punten M. Keijsers van Ons Genoegen 141 punten. Examen Krankzinnigenverpleging St. Annagesticht Venray. Examen Ziekenverpleging Diploma B. (Krankzinnigenverpl.) 11 juni. 5 candidatengeslaagdG. P. M. van den Berg; C. H AM By voet (Eerw Zuster Caroline); E E M Keet;M.J. Landsbergen; J. E. de Reus. Geen

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1