ÜYQOimOT Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. J. VERMEÜLEN-ROELOFS MANUFACTURE^ BLIJKEN TOCH HET MANUFACTURE TODÉÊLW CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Wat Limburg leed van het liberalisme. De Kippenhouderij op het platteland Uit de Landbouwwereld Provinciaal Nieuws ZATERDAG 8 JUNI 1929 Vijftigste Jaargang No. 22 PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN18 regels 60 cent, elke regel meer 7ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VANDEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Wijnhandel Venray, Gr. Markt 8 „BEHOUDENIS DER KRANKEN" OOSTRUM. Geen Limburgsche stem voor een liberaal 1 De eerste politieke visite, die we van boven den Moerdijk in dezen verkie zingstijd kregen, was die van de liberalen. Het was hun Vrijheidsbond, dien we eeo avondje hier hadden, de deflig8ten uit het schoon geslscht onzer tegenstanders. Ze kwamen in de voormalige Domi- nicanenkerk te Maastricht bijeen. Zoo'n oude k^rk past zoo heelemaal oij die gladde liberaaltjes, als ze naar hier komen om mcoie onschuldige gezich ten te trekken tegen de Limburgsche katholieken De Vrijheidsbond hel Hollandsche liberalisme 't is de partij van de duiten, die er altijd voorheeft gezorgd dafhet Katholieke Limburg geen dui ten krijgt; 'l is de partij van de Hol landsche deftigheid, die zich thans verwaardigt, Limburgsche stemmen te accppleeren; 't is de partij van het inie lect, bet verstand, die het altiji het best weet, de panij van het mede lijden met die stakkerige Limburgers die maar niet kunnen inzien, dat die liberalen altijd gelijk hebben gehad on altijd gelijk zullen hebben en ook ge lijk moeten en willen hebben Dat probeert het .liberalisme ons nu al 80 jaren aan het verstand te bren gen. 't Is al een SOjarige politieke oorlog geweest, voofcal omdat wij, ka tholiekeD, maar nooit hebben willen snappen, wat de liberale Vrijheidsbond in Mei 1929 nog aan Limburg komt zeggen in een strooibiljet: dat de libe rale staatsvorm de eenige is, die voor de geheele natie geluk en voorspoed kan brengen, dat het liberalendom zich richt op saamhoorigheid en vrede voor het geheele volk, stijgende volkswel vaart voor allen ten doel hoeft, eerbied voor de menschelijke persoonlijkheid voorop zet, iecjör misbruik, dat de eene mensch van den andren zou pogen le maken, afwijst enz. enzwant hel geduldige papier vermeldt nog veel meer over het aardsch paradijs, dat we van de liberalen kunnen krijgen, als we willen nedervallen en het aan bidden. En dat alles in naam der Vrijheid 1 Dat komen ze ons allemaal hier vertellen Dat zijn hun woorden, hoort Limburgers, hun woorden, woorden. Maar wat hun daden Hoe zouden ze graag weer doen Waarom is de liberale Vrijheidsbond de partij van de duiten Juist, omdat het liberalisme de vrij heid heeft genomen, om misbruik te maken van den evenmensch, hem uit le buiten neen, het woord is niet te sterk voor den geldzak van enkelen. En als op het oogenblik de wereld zich verzet en alle politieke partijen het liberalisme verachten, wanneer het bolsjewisme uit zijn krochten te voor schijn kruipt, om in vei twijfeling de maatschappelijke orde te vernietigen, als het socialisme de wereldrevolutie nastreeft herinnert gij u, liberalen hoe uw schuldig geweten u in Novem ber 1918 deed bibberen dan ligt de oorzaak daarvan in het varzet tegen de knechting der menschheid door het liberalisme, dat zoo weinig eerbied had voor de menschelijke persoonlijk heid, dat volgene Paus L90 XIII juist door het liberalisme het lot van tal looze menschen weinig van dat der slaven verschilde. Dat kwam, omdat het liberalisme geen me<rs'er erkent boven het eigen ik van den mensch en zich in zijn politiek om God noch Zijn gebod be kommert. De liberaal heeft daar mooie woorden vcor, bij richt zich niet op de tegenstellingen van klassen of godsdienst, zegt het Maastrichtsche strooibiljet, maar in werkelijkheid heet dit, dat het liberalisme den ui'gebuiten bezitlooze ook nog zijn laatslen en hoogsten troost ontnomen heeft, dien bij bezat in zijn godsdienst. Dat Hollandsch geldliberalisme is het, dat met vaste hand het moet gezegd de scheidingslijn getrokken heeft tusachen noord en zuid, het handeldrijvende Holland en het indus- trieele zuiden. Wat deden de Kamer leden van den Vrijheidsbond toen Limburg eenige hulp vroeg voor zijn Maastrichtsche keramische industrie? Tegen, tegen, tegen klonk het uit den eenen liberalen mond na den anderen. Wie heeft de rijksuilkeeringen aan de gemeenten van het katholieke zuiden altijd klein gehouden? Het liberale landsbestuur. Waar andere provinciën tamelijk hooge uilkee.ingen ontvingen uit de schatkis', werd Limburg met in verhouding weinige centen afgescheept. Wat komt gij, liberalen, hier doen Beschouwt ge den Limburger dan als een hond, die de hand likt van hem, die hem sloeg? Wat hebt ge hier gedaan Klein hebt ge ona gehouden den broodkorf hebt ge hoog gehangen. Ü9 vroegere Limburgsche industrie hebt ge ver nietigd Voor u bleven we generaliteits land. En we zouden het nog zijn, als we ons zalf r.iet hadden geholpen, m«t onze ministers, onze katholieke Kamer leden. Gij moet nog spreken van voor spoad brengen 1 Ook geestelijk hebt ge ons voort durend willen knechten Ons katholiek onderwijs was u een doorn in hetoog. Ruim 10 jiren geleden werd nog het eerst onder liberalpn gezocht, wanneer hier een schoolopziener moest worden benoemd. Wal hebt ge aan onderwijs mannen, aan hoogere wstarstaatsamb- tenaren, bij den fiscu3 naar hier gezonden Het liefst en voor alles liberalen, uw mannen, dia ons niet wilden begrijpen. En ge z»gt nu in uw strooibiljet,dat ge ons geluk wilt brengen? Ds natie heeft hel »geluk", dat ge bre! g1, beproefd als bitteren alsem en u den rug gekeerd. Waar het volk u weg kon dringen heeft het dit niet gelaten Dat was een daad van »zelfbehoud", waarover ge ten onrechte spreekt in uw circulaire, als zou ons volk door het liberalisme van zijn ondergang te redden, zich zelve redden Nog houdt het liberalisme zich ver schanst in de geldhoeken der beurs, waar het de Hanzebanken ineen liet zinken, terwijl andere banken, die dreigden te vallen maar wier leiders het liberalisme nader stonden, de reddende hand werd toegestoken. Toen heeft men zich van het lot van hon- daiden ordelijke Brabrantsche en Limburgsche burgers niets aangetrok ken Nog zetelt het liberalisme op kathe ders onzer hoogescholen, in de kanse larijen en in de hooge posten der ambtenaarswereld, waar sommigen der onzen het nog hebben te vreezen, omdat ze het liberalisme hunner meerderen niet wenschen te accepteeren. Maar ook daar zal ons recht worden gedaan door eigen kracht. Daar zullen we met onze katholieke stemmen voor zorgen. Neen, bet liberalisme komt er bij ons niet weer in. Voor eenige jaren heeft het nog ge probeerd met eenige in een neutrale jas verschijnende candidaten als Slsal- man en ter Hall ons te misleiden. En er waren er onder de onzen, die er in liepen. Maar de oogen zijn geopend 1 Ook zijn er onder de onzen wel eens geweest, die het deftig vonden liberaal te stemmen, maar die dwaasheid hebben ze duur bekocht. Wat is er van hun industrie, hun bedrijven veelal terecht gekomen in de laatste halve eeuw 1 Een Limburger, die afkeer heeft van den liberalen dwang, waarmede het liberalisme de minderheden heeft onderdruktdie eerbied gevoelt voor de menschelijke persoonlijkheid die bet liberalisme haast tot slavernij heeft gedoemd; die afwijst we zeggen het zonder huichelen als de Vrijheidsbond in zijn circulaire doet ieder misbruik, dat de eene mensch van den anderen zou pogen 'te makendie welvaart verlangt en geen stiefmoederlijke behandeling van zijn provincie die hel geluk van Limburg wil, trapt naar het liberalisme, dat Limburg in armoede liet leven. Hij stemt op de katholieke Staatspartij, aan wier Kamerleden en Ministers en wij zelf hebben er niet de minsten van geleverd Limburg dankt, dat het recht verkreeg in menig opzicht, en niet zullen rusten voor het zijn volle recht gekregen heeft. Geen Limburgsche stem voor een liberaal I Katholiek Limburg stemt op Dr. Nolens ROELAND. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Kalken. VRAAG: Gaarne vernam ik in Peel en Maas, hoe men eieren in de kalk kan leggen. De prijzen der eieren zullen nu wel niet veel lager meer worden Ik wilde er daarom eerstdaags een paar honderd inleggen. H. te G ANTWOORD Het is hoog tijd om eieren in te leggen, de beste lijd is feitelijk al voorbij, al willen we niet ontkennen, dat het niet meer kan Maar in April en Mei zijn de eieren het best geschikt, die blijven veel langer stabiel, het wit blijft ook steviger. In de keuken en in de bakkerij hebben ingelegde eieren evenveel waarde als andere, soms nog meer, omdat het wit van ingelegde eieren beter uitklopt. Bij heet weer worden de eieren direct slapper en dan zakken de dooiers eerder door en zetten zich aan de schaal vast. Als u eieren in gaat leggen, raad ik u aan versche eieren te nemen, dus niet uit den winkel, want dan weet ge nocit, hoe oud deze zijn. Eieren met heel dunne schaal zijn ook niet te verkiezen, de schaal wordt toch al eenigszins weggevreten door de kalk. Haal een paar kop ongebluschle schelpkalk, blusch dien en meng hem daarna aan met 3 emmers water Roer dit mengsel goed om en leg er daarna de eieren in. Alvorens hier toe over le gaan, moet u gaan »tikken". Aan'den klank hoort u dan al heel gauw de routine is er zool of er barsten, scheurtjes, in de schaal kunnen zijn. Die legt u niet in, want ze gaan toch over stuur, ten slotte nog bij het uit halen. De eieren kunt u gewoon los laten in 't kalkwaler, ze zoeken zelf hun p'aafs in den pot of den bak en breken dan niet meer. Men krijgt zoodoende veel minder stukke eieren, dan wanneer man de eieren eerst in den pot legt en daarna het kalkwater er over heen giet. Als de pot vol is, dwz. als de bovenste eieren genaderd zijn tot 2 vingerbreed ten beneden de oppervlakte, dan strooit u nog een handjevol kalk aan de oppervlakte. Men moet den pot eerst op de plaats zetten, waar hij moet blijven staan, want verzetten is niet raadzaam. Ook niet er tegen aan stoolen Wij hebben deze methode van iemand, die jaarlijks duizenden eieren voorden handel inkalkt en hiermede steels reuzensucces heeft. Hij woont in de gemeente Nijmegen, waar hij voer dit doel een grooten cementen put heeft laten metselen. In Landsmeer (N His de kalkerij eene industrie, waar bijna het heele dorp van leeft, maar ook buiten die streek begint men, vooral in de steden steeds meer gebruik te maken van eigen kalkerij. Het gaat hier echter met eenige duizenden, terwijl het in Landsmeer in de millioenen loopt. De kalkerij heeft het laatste jaar weinig rendement opgeleverd, omdat de winter veel te laat kwam Toch zou het jammer wezen, als zij moest verdwijnen, want door de kalkerij worden jaarlijks millioenen eieren van de markt en de veilig genomen, juist in den tijd, dat er feitelijk overproductie is. De kalkerij behoedt lus, doordat zij regelend optreedt, als 't ware tegen veel te lage prijzen, van b.v. 4 ets. per stuk. Wij willen hier aan 't slot nog op merken, dat men voor 100 eieren ook nog 1 ons keukenzout door de vloeistof kunnen roeren. Bij het omroeren der melk moet men er zorg voor dragen, dat de vloeistof niet le dik wordt, daar zich andera op den bodem te veel kslk vastzet, waar door de onder-liggende eieren vast raken en daardoor bij het uitnemen gemakkelijk kunnen breken. De eieren behouden altijd min of meer de kalklucht, doch in de keuken zijn zij best te gebruiken. Omdat d8 kalkmelhode zoo gemakkelijk aan te wenden is, wordt zij het meest toege past. Zij is ook de oudste methode. De laatste jaren legt men ook wel in in garantol en waterglas. Dan wordt de schaal niet dun, doch bij het koken gedraagt zij zich net els bij kalkeieren. Wie met garantol of waterglas inlegt, moet daarvoor naar den drogistwinkel, waar hen de bereidingsmethode tevens verstrekt wordt. We hoeven er daarom hier niet over uit te weiden. Ik zou u aanraden, maar kalkwater te nemen, dat zal voor U wel het gemakkelijkste wezen. Teel kuikens dood. VRAAGIk heb dit jaar 200 een- daagskuikens betrokken van een adres teen ben daar slecht' mee uitgepakt. Ruim 3/4 gedeelte is dood gegaan. Ik hoorde, dat de uitkomst daar al heel slecht geweest is, bijna de helft dood in den dop Zou dat aan de machine (centrale) gelegen hebben Mij dunkt, als de machine niet goed werkt, dat dan de uitgekomen kuikens ook niet sterk zullen zijn. Ik heb hem om schadevergoeding gevraagd, doch daar komt hij niet van in, hij schrijft mij, dat bij hem zelf en ook bij andere afnemers weinig of geen kuikens zijn doodgegaan, dat dus de schuld bij mij ligt, ieder die bij mij komt kijken roept er over, dat ik juist alles zoo mooi in orde heb. Kent u genoemd adres H. te G. ANTWOORD: Het is moeilijk uit te maken, waar de schuld ligt. Als er bij dien man zoo veel dood in den dop bleven en bij U stiei f van de ontvangen kuikens wel 3/4.gedeelte, dan is het best mogelijk, dat er pullorum in 't iel is. Kippen, die pullorum hebbenmen kan zulks niet zien geven eieren, waar de pullorumbacil reeds in kan zitten. Bij zulke eieren heeft men altijd veel dood in den dop en van de uitge- komenen sterft dikwijls een zeer groot gedeelte. Wat er van overblijft is meestal ook niet veel. Die dieren mogen in elk geval later nimmer als fokdieren gebezigd worden, Want hoogstwaarschijnlijk leggen die op hare beurt weer een massa door pul lorum besmette eieren. We raken dus op deze manier hoe langer hoe dieper in de misère. Ik ken het door u genoemde adres niet 't Is mijne meening, dat u maar niet verder op schadevergoeding moet aandringen. Met de wet in de hand zal er toch wel niets aan te doen zijn Waarom was u niet in de buurt gebleven, om eendaagskuikens van W. L. Bij u zijn toch genoeg goede stammen, gro jtendeels bloed uit Horst, en ook andere, die goed zijn. Alles kan meevallen, als het van verre moet komen, maar 't kan ook net zoo goed andersom wezen Mij dunkt dat men voorWL beslist geen anderen stam dan dien van Horst hoeft te nemen. Kijk maar eens naar de legwedstrijden aldaar en vergelijk die met soortgelijk in de overige deelen des lands Dan zult ge het met me eens zijn, dat Horst een goed figuur maakt. De groote beteekenis hecht ik aan die rapporten, omdat de meeste dieren welke daar op den leg- wedstrijd zijn, of waren, bloed van Horst hebben. 't Is verkeerd, te meenen dat iets van verre moet komen om goed te zijn. Als ik u een goeden raad mag geven, dan is het dezeBlijf voortaan wat dichter bij honk. zeer op 't bedrijf uilbrak kon hieraan niet altijd streng vastgehouden worden. Bij die wegingen bleek groep 1 achtereenvolgens gegroeid te zijn72, 96, 101, 124, 126, 218, 174 en 85 pond. De groep, die met droogvoer gemest was, kwam achtereenvolgens aan 82, 110, 136, 123, 136, 188, 160, 126, 201 en 83 pond. De eerste groep woog bij de laatste weging 1446 pond en was dus 1323 pond gegroeid, de laatste groep woog 1470 pond en was 1345 pond gegroeid. Deze varkens hebben opge geten 20 K G. diermeel, 141 K G. vischmeel, 560 L karnemelk, 89 K.G. gerst, 24 K G. erwten, 1929 K G. mais meel, 696 KG. tarwegries en 470 K.G. voeraardappelen, waarvooris uitgegeven f 349,79. Bij de andere groepen is dit evenzoo. Het verschil in groei is niet noemenswaard, zoodat we mog«n zeg gen, d8t elke pond aangroei op den zelfden prijs is gekomen, 't zij men droog voerde, dan wel met slobber. Wanneer we de getallen echter nauwkeuriger bekijken, dan zien we, dat toen de varkensongeveer 120pond wogen, de met droogvoer gevoerde varkens 7 pond voor waren. Daarna hield de groei gelijken tred, om einde lijk achteruit te gaan. Ook andere proefnemers hebben de zelfde ervaringen opgedaan en dit kan voor de praktijk een aanwijzing zijn om jonge varkens tot 140 pond volgens de droogvoedermetbode te voeren om daarna tot slobber over te gaan. Bij het slachten werd de kwaliteit van het slachlproduct beoordeeld door de heeren van Asperden en Blesch, beiden slagers te 's Gravenhage. Bei den schrijven, dat de varkens van le kwaliteit waren, maar dat die met droogvoer waren gevoerd het toch in kwaliteit wonnen. Vleesch en spek van de met slobber gevoerde varkens was veel slapper- De verhouding van spek en vleesch was bij beide groepen zeer gunstig. We mogen uit deze proef dus con- cludeeren, dat de droogvoermethode vooral op jeugdigen leeftijd gunstig schijnt te werken. Opmerkelijk was nog, dat de hokken en varkens schooner waren, dan die zich met het slobber bevuilden. Nat of droog mesten? Door het Zuid Holl. Groot Yorkshire stamboek is in 1928 een proef genomen, om na te gaan, of de droogvoer methode bij het varken8mesten boven de natvoer methode te verkiezen is. Uitgegaan werd van de gedachte, dat indien dit inderdaad zoo was op de eenigszins groote leest geschoeide mesterijen met minder arbeidskrachten kan worden volstaan, wat mee zou helpen het ge brek aan arbeiders op 't platteland eenigszins te leenigen Door de Commissie werden een tien tal volbloed Yorkshire biggen uit een toom van 12 genomen en verdeeld in twee gelijke groepen, waarvan de eene groep met slobber gevoerd werd, ter wijl de tweede gro 'p hetzelfde voer van het zelfde gewicht droog krieg Toen de proef begon op 18 April 1928 wogen de biggen dar eerste groep 123 pond, die der tweede groep, 125 pond. In totaal werder. de biggen nog 11 maal gewogen, zooveel mogelijk met 3 weken tusschenruimte tusschen 2 wegingen. Doordat er mond en klauw VENRAY, 8 Juni 1929. Bekendmaking- De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op de Secretarie ter inzage ligt een opgaaf van de personen, wier slieren op de provinciale hoofdkeuring van springstieren, gehou den te Venray en Sevenum, goedge keurd en afgekeurd zijn. Venray, 3 Juni 1929 De Burgemeester van Venray, O VAN DE LOO. Examens in krankzinnigenverpleging. Voor de Examen Commissie der Vereeniging van R.K Gestichtsartsen boden zich op 4 Juni 1929, uit het Sint Sarvaliusgeaticht te Venray de volgende candidaten aan Voor het lste overgangsexamen 6 candidaten, van wie volgende 5 slaagden L. M. Gampsteijn P. van Kempen H. A M. van Langen P. Tadema H. M. Timmermans (Broeder Minervinus). Voor het 2de overgangsexamen 7 candidaten, van wie de volgende 5 slaagdenA. H. W. van Gerwen (Broeder Waltenus); P. van Kempen; M G. J. Kerstens.; H. Remmen W. Th. van Wayenburg. Kippenhoudery. Na onderzoek en rapport, gedaan en uitgebracht door den H« er M Jansen te Horst, mocht 't Molentje te Venray- Heijde, Stamboekfokkerij van Witte Leghorns, op 1 Juni 1929 bericht ont vangen van de Gemengde Commissie van Beheer op de fokstations, dat deze Commissie besloten heeft 't Molentje te erkennen als fokstation der A.N.P.V. en N P.F. Hoe broos het menschenleven is bleek hier Dinsdagmorgen weer. De 52-jarige landbouwer M. Smits te Vel- tum, bezig zijnde met gier pompen, zakte plotseling in elkaar en was een lijk. De oude gewoonte om bij bruilof ten te schieten, heeft hier Dinsdag morgen weer een ernstig ongeluk ten gevolge gehad. De zoon van den landbouwer H. aan het Overbroek, kreeg een scnot van een z.g. »kattekop" in het gezicht, waardoor beide oogen zoodanig gekwetst werden, dat hij zich directie Nijmegen onder behandeling van een oogarts moest stellen. Keuring van springstieren. Bij ds gehouden keuring vsn spring stieren werden de stieren toebehoorende aan de hieronder vermelde personen I goedgekeurd. Fokver. Eensgezindheid Leunen I Venray, Fokver. Lull—Venray, Stier-

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1