FEIESCHE HEERENBMi Oome vertelt. Weekblad voor VENKAY, HORST en Omstreken. lJAlFQNC.it> J. VERMEULEN-ROELOFS MANUFACTUREN lYQQRDEÜJGSffl JYOORDEELlöST^ CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Accountantskantoor H. OKHUYSEN, VENLO Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Op voor da Katholieke Staatspartij VOOR FIJNPROEVERS De Kippenhouderij op het platteland ZATERDAG I JUNI 1929 Vijftigste Jaargang No. 22 1 BLIJKEN J TOCH HET PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENTIENI8 regels 60 cent, elke regel meer 7lj» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA TANDEN MUNCKHOF Telefoon 51 MANUFACTURED BLIJKEN TOCH HET TENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Wijnhandel Venray, Gr. Markt B Adres voor VENRAY: PATERSLAAN 14 Inrichten, contröleeren van alle administraties. Belasting-adviezen. P.S Lesuur voor candidaien Rek. Crt. Boekh. Dinsdag 4 Juni, half 6. „BEHOUDENIS DER KRANKEN" OOSTRUM. Het optreden van dissidenten geen mannenwerk! We meenden het vandaag eens te kunnen hebben over onze tegenstanders, die op Limburg af komen, hier Ver gaderingen houden, de katholieke kiezers probeeren te verlokken, al zijn ze niet van plan een stap voor hen te verzetten, ook wanneer Limburg hun honderdduizend stemmen geeft, maar we moeten ons omkaeren, omdat hel op het oogeublik noodig is, iels te zeggen van mannen in onze eigen rijen, die de katholieke partij, welke op het oogenblik hare handen vol heeft aan de liberalen en socialisten, een stok tusschen de beenen werpen en de oorzaak zijn, dat ze niet al haar krach ten aan die tegenstanders wijden kan. We bedoelen de mannen, die er toe gekomen zijn, een dissidente lijst in te dienen, de lijst Obers. Op de eerste plaats moet het me van hst hart, dat zulk een optreden geen werk is van mannen van karakter. Eerst streed men in de katholieke gelederen voor een candidaat, plaatste zich aan het hoofd van het Kiescomité Rutten. Allemaal goed, het was zijn goed recht. Maar wanneer deze candidaat dan, evenals trouwens bij de beide vooraf gaande verkiezingen in 1922 en 1925 het geval was, een plaats als plaats vervanger krijgt, draait men zijn Kath. Kieavereeniging en de Kath Staatspartij den rug toe en gaat uit ontevredenheid zich candidaat stellen tegenover haar. Men legt zich niet neer bij de uitspraak der organisatie, toont niet de minste discipline, maar saboteert het zware werk, dat de katholieke partij in de komende weken wacht Men weet natuurlijk dat men met zulke middelen geen kans heeft om in da Kamer te komen, zou met een Kamerzetel trouwens verlegen komen te zitten, maar men wil slechts zijn kwaad humeur bot vieren. Aanmerkelijken invloed op de kiezersmassa heeft een lijst Obers natuurlijk niet, ze buitelt op 3 Juli naar beneden onder de ruim 25 kleine partijtjes, die geen Kamerzelel halen. Het eenige wat men uithaalt is, dat men doet wat men in zijn macht heeft om de Kath. Siaatspartij te verzwakken door haar misschien eenige honderden stemmen af te nemen, waar niemand iets aan. heeft, maar waardoor de Kath. partij over het geheel misschien een zetel minder toegewezen kan krijgen. Welke Limburgsche katholieke boer durft daarvoor de verantwoordelijkheid aanvaarden Neen, zulk een optreden is geen mannenwerk 1 Met dat al, de Kath. Staatspartij zit er mee 1 En uit geheel Nederland komen stemmen, die dat optreden in eenige dorpen van Noord»Limburg zeer betreuren. Aan deze dissidente beweging is een neam gegeven. Men durft zich kath. boerenpartij noemen. Maar wie geeft hun recht op dezen naam? Of is het dan zoo katholiek, datgene te doen waartegen de Nederlandache Bisschoppen herhaaldelijk hun slem hebben verheveD het verbreken der katholieke eenheid, die in ons land zoo noodig is? We staan hier immers nog altijd tegenover een antikatholieke meerderheid I Is het dan zoo katholiek, zich in een politiek avontuur te storten ten koste van da Kath. Staatspartij? En veronderstel nu eens dat men eens een Kamerzetel zou kunnen bemachtigen. Wat zou men in de Tweede Kamer op z'n eentje kunnen uitvoeren, waar men door iedereen met den neK zou worden aangekeken, omdat alle partijen een afkeer hebben van de dissidente figuren, die ons parlementaire stelsel in diacrediet brengen. Het eenige gezelschap dat men er zou vinden, ware dat van eenige antipapistische dominees, die plezier hebben in eiken tegenslag die de kath partij ondervindt. Alleen dat zouden de Limburgsche katholieken boeren bereiken door den heer Obers naar de Kamer ts sturen Maar we hebben betere gedachten van onze Limburgsche landbouwers. We zijn overtuigd, dat ze de beide dissidenten op 3 Juli te verstaan zullen geven, van hun optreden niet gediend te zijn. Het katholicisme zit er bij onze boeren zco diep in als waar ter wereld ook Ze zijn tegelijk mannen van organisatie, die een uitspraak van een organisatie als de Kath Staatspartij weten te aanvaarden, ook al hadden ze deze anders gewenscht, waarover na 3 Juli wel nader zal gesproken worden ook Ze hebben ook terecht klachten over den slroeven gang van den wetgeven» den arbeid te hunnen opzichte. Maar aan hun dissidente slandgenooten zullen ze zeggen, wat ze aan tegen d« Kath partij optredende katholieken van welken stand ook zeggen zouden Blijft ons met zulke middelen van het lijfl Wij wenschen recht door zee te gaan en zijn van uw onorganisatorisch aan katholieken onwaardig optreden niet gediend. Dat de wetgeving voor de boeren in deze wetgevende periode niet gebracht heeft, wat ze er met recht van mochten verwachten, komt door den teleurstel» lenden gang van ons parlementaire leven gedurende de drie laatste jaren. Het christelijk ministerie viel door het afstemmen van den begrootingspost voor het Nederlandsche Gezantschap bij Z.H. den Paus Die beleediging van den Paus deed de vier Katholieke ministers terugtreden uit het ministerie. Dat sprak van zelfl Die stemming heeft ons parlementaire leven ont wricht Het gevolg was bet optreden van een extra parlementair kabinet, dat deed wat het wil, zonder zich aan de Kamer veel gelegen te laten liggen Daardoor was ook de Kath fractie, welke in de Kamer toch maar een minderheid uitmaakt, zoo goed ala machteloos. En door het welslagen van kleine partij'jev, als die van het dissidente groepje, waar we hel over hebben, zou die machteloosheid der partijen moeten voortduren. Er kwam dan im mers weinig kans voor het optreden van een parlementair kabinet, dat ook met de boerenbelangen rekening houdt. De Nederlandsche landbouwers en ook de Limburgsche, kunnen overtuigd zijn, dat hun belangen in de Kamer door talentvolle mannen verdedigd zullen worden Zij behoeven daarvoor de Kath. Staatspartij niet den rug toe te keeren. ROELAND Ds Tijdgeest. Met den goeden ouden pastoor van verleden week zullen we wel hebben mGeten besluiten, dat er al bizonder weinig aandacht» geschonken wordt aan den Heiligen Geest, ook onder de geloovigen, ja zelfs onder de vromen, en dat er vooral zeer weinig vraag naar is. Msg ik er uw even aan herinneren, dat er maar één Heilige Geest is, geen dozijnen, geen twee, maar één enkele? Wie dien eenen, waren niet heeft, wat voor geest kan hij inhebben, tenzij den booze? Dat sluit tcch als een bus Godskinderen of duivelskinderen zijn we onvermijdelijk. Wordt er weinig gesproken over den H. Geest, des te meer wordt er gesproken, geschreven, gepreekt over den tijdgeest, 't Staat zelfs defiig en geleerd 't daarover te hebben, 't Is een modeartikel, zie je, een tooverwoord, een nieuwerwetsch hocus pocus, waar je alles mee verklaart, maar niets zegt, een toovermiddel waarmee Je alle kwalen, niet geneest, maar goed- of doodpraat. Als we nu eens eerlijk en oprecht warer, dan zouden wij zelfs dat woord als een nonsens, als een gemeene leugen verwerpen. Ik vraag u eens: Kan de tijd ook al een geest hebben Als er iets geesteloos is dan is het toch wel de tijd. Ik heb er nooit gevonden in mijn horloge of in mijn huisklok. Kan men zich zelfs twee dingen indenken, die zoo tegen mekaar indruischen, ik ging zeggen vloeken, als tijd en geest Tijd die voorbijvliegt, geest die niet sterven kan Wij weten dan ook wel beter, maar er zit zooveel bij, om en in die kwestie zij reikt zoo ver, zoo diep, dat we de zaak maar liefst blauw blauw laten. Ze moest ons eens verontrusten, benauwen, te diepdenkend maken 1 Daar is eene vraag, die mij altijd zoo getroffen heeft, omdat zij zoo'n helder, maar hard licht werpt op 't arme menschdom, dus ook op mij. Die vraag werd gesteld door den besten menachenkenner, en dat is toevallig weer de Heilige Geest. »Kinderen der menschen, waarom vermeit gij u in ijdelheden en zoekt gij de leugen. Waarheid 1 Wat is waarheid? vroeg Pilatus en hij stoof weg. En er zijn wat Pilatus8en! Voor de waarheid zijn we banger dan voor den duivel en de Franschen hebben 't met het rechte eind, als zij spreekwoordelijker wijze zeggen: Dat alleen de waarneid kwtt3f. Hoe zei O.L.H ook weer? »De men schen hielden meer van de duisternis, dan van 't licht." 't Is treurig, diep treurig, maar 't is niet anders. Laten wij 't geloovig en nederig be kennen, zonder den H. Geest kennen wij niet alleen geen waarheid, maar haten ze. Daarom noemde O.L H. Hem dan ook gedurig en bij voorkeur »den Geest der waarheid", omdat Hij alleen alle waarheid leert en doet liefhebben Den geest der leugen kennen we ook, den leugenaar en moordenaar van 't begin af Tijdgeest 1 Een klaarblijkelijke leu gen 1 Ala we nog spraken van tijd spook I Maar in spoken gelooven is zoo ouderwetsch, zoo kinder- en oude- wijfachtig, niets modern. Wie ia toch op 't ongelukkig denk beeld gekomen om hetgeen men vroe ger eenvoudigweg en bij zijn eigen naam noemde »zeden, gewoonten", te herdoopen in ^tijdgeest" Zeden, ge woonten vindt men alleen bij de eenig zedelijke wezens, die wij en onder eigen verantwoordelijkheid hun eigen gedrag bepalen naar goed of kwaad en die wezens zijn alleen wij men- scben. Met die zeden en gewoonten heeft de tijd mets uitstaande, zij zijn het product van den mensch. Wilde men nog door tijdgeest aan geven den geest der tijdgenooten, dan kon men er vrede mede nemen, op voorwaarde, dat niemand zich verbeel de voor zijne gebreken en feilen op den tijd te kunnen afgeven. Bestaat er werkelijk een bijzondere geestesrichting voor verschillende tijden en gewesten? Hebben tijdvakken, rassen en vol keren onderscheiden karakter-, goede en kwade eigenschappen, zoodat men met grond kan zeggen, dat het mensch dom van aard verandert? Ik houd het ervoor, dat 't mensch dom evenmin van wezen en aard ver andert als welk schepsel ook, dat het onder alle omstandigheden dezelfde natuur behoudt, hoewel de verschijn selen zich soms anders voordoen. En hier denk ik aan den vos,die welzijn haren, maar nooit zijn streken verliest. Tijdgeest I Tijdgeest? Wat zijt ge toch in de bedoeling van wie over U spreekt? Veel bizonders, veel goeds schijnt gij niet te zijn. Wat men zooal op zijn kap schuift? Hoogmoed, ijdel tuiterij, ongehoorzaamheid, kankerzucht ontevredenheid eenerzijds, jacht naar geld, bezit, rijkdom, eerebaantjes, be dil- en heerschzucht anderzijds en vooral een losstormen op zingenot, liederlijkheid, laag aan de grondsch- heid op ieder gebied Daar tegenover heb ik nog weinig of geen goed op rekening van dien zoo eel besproken tijdgesst hooren brengen. Welnu, als dat de tijdgeest is, dan weet ik 't wel. Die is zoo oud als de wereld en heet daarom voor ieder christenmensch, die heeft leeren den ken en spreken van den Goddelijken Meester, wereldsche geest, waar tegen wij ten strijde worden geroepen, door wien wij ons niet mogen laten meesleepen, maar dien wij te bevech ten hebben ona leven lang. Die tijdgeest is van alle tijden en volstrekt niet eigen aan den onze. Slot volgt, door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Pas op, nu het heet gaat worden Menig denkt: als het maar volop zomert, dan redden de kippen en de kuikens zich zelf wel en het gevolg daarvan is, dat er steeds minder naar omgekeken wordt. Dat is echter verkeerd. We hebben al 'n voorproefje gehad van de z.g. zomergolven. Terwijl we dit zitten te schrijven (Dinsdag 28 Mei) is het bepaald heet; gisteren wees de thermometer op den namiddag rond de 80* Fahrenheit aan. We kwamen toen bij een tuinder alhier, die ons met trots wees op 'n flink stel W. L. kuikens van 14 dagen oud, gehuisvest in een goed hok met dito annexe ren. De zon blakerde geweldig op den onbeschutten bodem van de ren, aan den Zuidkant van het hok. Geen wonder, dat geen enkel kuiken kuiten was. Allen bevonden zich binnen en lagen daar plat op den grond, met open bek te hijgen en ie zuchten. Uit instinct drukten de kleintjes 'r buikje zoo breed en zoo dicht mogelijk tegen den bodem van zand aan, omdat die natuurlijk altijd eenige koelie op geeft We wezen den eigenaar natuurlijk direct op de bedrijfsfout, die hier ge maakt was en gaven hem den raad, zoo spoedig mogelijk neen: direct 1 voor schaduw in de ren te zorgen Dat was hier zoo gebeurd, want 'n tuinder beschikt altijd over rietmatten en daar deze met dit heete weer tijdelijk op non-activiteit gesteld zijn, kon de schaduw oogenblikkelijk worden aangebracht. Langs het hok werden boven deren (van fijnmazig gaas) eenige rietmatten uitgespreid. We werkten de kuikens naar buiten, in dat lommerrijkgedeelte waar intusschen een bakje met frisch drinkwater was neergezet. Al heel gauw koelde de grond af en zag men de beestjes zich volkomen herstellen. Men zorge dus steeds voor schaduw, vooral daar waar de kuikens in een ren gehouden worden, waar in den namiddag de zon vlak opstaat; ook bij bakkunstmoeders met annex rennetje kan straffe zon moordend worden. Hetzelfde kan gezegd worden in kleine kippenrennen zonder echaduw, vooral wanneer ze aan den Zuidkant van het hok of 'n ander gebouw zijn aangebracht Het drinkwater moet op den heeten tijd steeds in de schaduw staan en op zulke dagen drie maal daags ververscht worden. Drinkwater, dat in de brandende zon heet geworden is, kan lichtelijk darm ontstekingen bij kuikens en ook bij groote kippen veroorzaken. We zien dan ook al heel gauw, dat diarrhee optreedt (bruingele dunne ontlasting) als de dieren veel te heet zitten en daarbij dan meestal ook nog beet geworden water moeten drinken. Wat hebben die menschen met heet weer veel voor, die draai- of schuif bare ramen hebben, welke geheel opengezet kunnen worden 1 Waar zulks niet het geval is, dient men de deur bij heel weer den ganschen dag wagen wijd open te hebben en ook in den avond tot men naar bed toe gaat. Anders blijft het 's nachts véél te heet daar binnen. In te heete hokken vallen de kippen veel vroeger in den rui en zal ook het ongedierte moeilijker te voorkomen zijn. In sommige hokken, waar niet geventileerd kan worden, lijkt het in den namiddag wel een broeikas. Wij durven gerust ie verklaren dat heete dagen voor onze kippen in zoo'n omstandigheid alles behalve een ideaal weer zijn. De vele ziekten, die in den zomer optreden, zijn daar dan ook ongetwijfeld mede het gevolg van. De spuit met Rids of eene creoline- oplos8ing wordt om dezen tijd van 't jaar lang niet vaak genoeg gehanteerd en aan schoonmaken der hokken wordt meestal veel te laat gedacht. Luizen en vlooien, vooral de bloed- mijter vermenigvuldigen zich wonder vlug en aan radicale bestrijding wordt dan vaak niet gedacht. De kippen raken soms plotseling van den leg af, en dan is het o, zoo moeilijk, om ze weer op dreef te krijgen. 't Is daarom gewenscht, dat er op tijd een bui regen valt. We kunnen zulks echter niet forceeren, helaas 1 Maar wel kunnen we trachten, da kippen het toch zoo goed mogelijk te maken, door te zorgen voor afkoeling en verfriasching, in en buiten het hok. Al 2 kippen dood. VRAAG: Daar ik al geruimen tijd er kippen bij heb loopen, met de pooten van elkaar, den staart laten hangen en met een dik achterwerk, dat bijna over den grond sleept, heb ik de vrij heid genomen, u eens te vragen wat het is. Ik heb er reeds 2 aan dood. Het zijn overjarige kippen, die dat hebben. Ik voer Bertels Kunstkorrel en tegen den avond gemengd graanvoer. Uit L. ANTWOORD: Dat is de ziekte, die men betitelt met den naam buikwater zucht. De uitwendige verschijnselen zijn meestalzwaar achterlijf, vaak, kaal en vies, loopen als 'n eend. 't Is meestal een vorm van tuberculose. De ziekte is ongeneeslijk u hadt er eens eene moeten opereeren. Dan zou u gezien hebben, dat er veel vies vocht voor den dag kwam, en dat het slacht offer, dat eersi zwaar bleek, erg licht, mager zelfs bleek. Vaak ziet men dan op de ingewanden pokken of knobbels, tuberkels genaamd. Vandaar den naam tuberculose. De ziekte kan ook ontstaan door vet zucht, kanker, hart en nierkwalen, maar meestal is 't t b.c. U voert Bertels Kunstkorrel, benevens legen den avond hardvoer? Maar hebt u niet op de label gelezen Alles ver eend in één korrel, niets bijvoeren? Ik wil er geen goed of afkeuring over uitspreken, dat u Kunslkorret voert, maar als ge dat doet, moet ge u ook aan het advies van den fabrikant

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1