UlfONOft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. J. VERMEULEN-ROELOFS Opleiding Examen Rek,-courant Boekhoaden. (yoodd^liöst/S yootmigst/f MANUFACTUREN I UCFONOft i MANUFACTUREN t CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Korte handleiding voor de stemming van morgen v Parlementaire Hónden tentoonstelling De Kippenhouderij op het platteland Buitenlandsch Overzicht Provinciaal Nieuws Binnenlandsch Nieuws ZATERDAG 4 MEI 1929 Vijftigste Jaargang No. 18 BLIJKEN I TOCH HET PEEL EN MAAS i BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN18 regels 60 cent, elke regel meer 71/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Wijnhandel Venray, Gr. Markt 6 We houden even een korte repstitie. Morgen Zondag 5 Mei gaan alle leden van de Kath Kiesvereeniging dus stemmen 1 Dat is afgesproken I Waarom het nuttig en noodig is, hebbsn we lang en breed besproken. En onverschillig heid past in zulk een gewichtige zaak een katholiek niet. Het doel der stemming is, onze katholieke candidaten lijst gereed te maken voor de Tweede Kamerverkie ziDg op 3 Juli. Op die candidatenlijst zullen tien nam9n voorkomen. We kunnen zeker verwachten, dat vijf van die Candida tsn naar de Tweede Kamer zullen gaan de andere vijf zullen hunne plaatsver vangers zijn, voor zoover er in de volgende vier jaren plaatsen open komen. Daarom kiezen we morgen candidaten voor het lidmaatschap der Twe»de Kamer en plaatsvervangers. Leden kiezen we door een stemhokje voor den naam rood of zwart te maken, plaatsvervangers door een hokje achter den naam rood of zwart te maken. Op het biljet wordt ons eerst mede gedeeld, dat we op Dr. Nolens en Henri Hermans niet meer behoeven te stem men als lid en evenmin op J. H Maenen als plaatsvervanger. Zij zijn bij enkele candidaatstelling voor hun plaatsen aangewezen. Verder zien we, dat het stembiljet in drie kolommen verdeeld is, genmn merd met de cijfers 1, 3 en 4 en Eigenlijk hebben we hier drie slem biljetten voor ons liggen. Laten we ze even afzonderlijk be- kijken. KOLOM I. Dit is het stembiljet voor dan kwaliteitszetel voor interna tionale vraagstukken. Hier zou Dr. Nolens bovenaan hebben gestaan, als hij niet bij enkele candidaatstelling als lid gekozen was. Voor dezen Kamerzetel behoeven we dus nog maar een plaatsvervanger te kiezen. Daarom mogen we maar "één hokje rood of zwart maken achter den naam van een der beide candidaten. Da Limburgsche Bondsvergadering heeft Mr Dr. L F. H. Regout hiervoor aanbevolen. Daarom stsat onder zijn naam en zijn stemhokje een streep. (Een kolom met het nummer 2 ont breekt. Deze zou er hebben moeten staan voor den kwaliteitszetel arbeids zaken, wanneer Henri Hermans en J H. Maenen niet bij enkele candidaat «telling gekozen waren.) KOLOM 3. Dit is den kwaliteits zetel voor landbouwzaken. Hier moeten we één lid en één plaatsvervanger kiezen. Dus maar één hokje voor een naam en een hokje achter een anderen naam rood of zwart maken. De heer J. J. G. Ament is door de Bondavergadoring aanbevolen als lid en den heer H. H. Trienekens als plaatsvervanger. Daarom zijn hun na men onderstreept, alsmede de stem hokjes voor den naam Ament en achter den naam Trienekens. Laatstgenoemde wil alléén plaats vervanger zijn en heeft daarom alleen een hokje achter zijn naam, zooals zooeven de heeren Regout en Serrarens en zooals wij er in de volgende kolom wel acht zien. KOLOM 4 en 5 (de derde kolom). Dit is het stembiljet voor de vrije plaatsen. Behalve de drie z.g. kwali teitszetels verwachten we immers nog twee zetels, welke we vrije plaatsen noemen. We moeten in deze kolom dus twee leden en twee plaatsvervangers kiezen Dus moeten we TWEE hokjes VOOR en TWEE ACHTER TWEE ANDERE namen rood of zwart maken. Let wel, wie anders doet, stemt ongeldig. De Bondsvergadering heeft slechts voor een der beide vrije plaatsen een lid en een plaatsvervanger aanbevolen n.l. als lid oud minister Ir. M. G. E. Bongaerts en als plaatsvervanger Mr. P W. H. Truijen. Daarom staat onder hun naam een streep evenals onder hel hokje voor den naam van het aanbevolen lid en achter den naam van den aanbevolen plaatsvervanger. Maar de leden der kiesvereeniging moeten er nog een lid en nog een plaatsvervanger bij kiezen. In de lange candidatenrij hebben zij voldoende keuze. Laten we nu alles nog eens kort samenvatten Men stemt alleen goed door: in kolom 1 één hokjö rood of zwart te maken achter een naam. in kolom 3 één hokje voor één naam rood of zwart te maken en één achter één anderen naam. i kolom 4 en 5 twee hokjes voor twee namen rood of zwart te maken en twee achter twee andere namen. Men leze nu de mededeelingen op het model-stembiljet nog eens na, en als men dan op het stembureau nog siet geheel zeker is van zijn taak, dan vrage men nog maar eens aan den voorzitter of een der leden van het stembureau. En nu morgen alle leden der Kies verenigingen van heel Limburg vrouwen zoowel als mannen naar de stembus 1 ROELAND. Hel Kiescomité Quaedvlieg beveelt dezen kamercandidaat aan, door de kiezers per advertentie te verzekeren dat hij EEN TERRIER is. De mensche- lijke eigenschappen zijn niet voldoende om alle deugden van dezen candidaat op te sommen. Een aardig idee, dat navolging ver dient. Het is trouwens niet nieuw, want ook de Indianen sieren zich met prachtige namen als zij zich op het oorlogspad begeven. De zwarte arend, de snelle valk, de vinnige wolf, de roode vos enz., dat weten wij nog alle maal uit deouderwetsche kinderboeken. Dergelijke namen jagen de vijanden schrik in en versterken het vertrouwen der vrienden. De propagandisten der overige kamer leden zullen goed doen het voorbeeld van het kiescomité Quaedvlieg te vol gen en hun candidaten een prachtigen krijgsnaam' te verleenen ontleend aan de hondenwereld. Dr. Nolens zal op het tooneel ver schijnen als stoere dog, H. Hermans als waakzame kees, Ruys als herders hond, Bongaerts als otterhond, Ament ls karnhond, Rutten als trekhond, Nynatten als speurhond enz. En ais dit in alle partijen zoo ge beurd, krijgen wij misschien ook nog taxen, straat, schoot- en windhonden te zien. Een prachtige hondententoonstelling met prijs uitdeeling. Van de dames candidaten wordt een poesje8tentoonstelling gemaakt. Zoover zijn ze in Afganistan nog nietl OBSERVATOR. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Legnood. VRAAGOnder mijne Reds, twee jaar oud, zijn er verschillende die leg nood hebben. Ze persen, maar er komen geen eieren, wel witgeel dik vocht. Ik kan soms het ei zien zitten, bij enkele heb ik het ook verwijderd met den vinger, die ik eerst in sla olie doopte Wat zou de oorzaak kunnen zijn? Uit V. ANTWOORDIk denk, dat uwe overjarige Reds veel te vet zullen zijn In dit geval groeit het achterlijf als 't ware dicht, althans zoo, dat de cloaca vernauwd wordt door de omringende vetlaag. Zitten uwe dieren misschien vast en kunnen ze maar raak eten Mais komt heelemaal niet te pas aan zware rassen, en zeker niet, als ze opgesloten zitten De jonge dieren dat zijn die welke pas aan den eersten leg zijn, hebben van vervetting niet zoo gauw last als over jarige, maar ook daar blijft het wacht woord met beleid voeren. Als in een kleine ren de ochtend voederbak maar steeds gevuld open staat, worden de zwaardere rassen waartoe men ook de Reds rekent, veel te vet. Wanneer een kip lang achtereen met 'n ei rondloopt, en daarover treurt, dan verteert ook het voedsel in de krop niet meer, het wordt een vaste massa Noodig is op dieet stellen en zorgen voor veel beweging. Wanneer zonden ze leggen? VRAAGDe eerste broedeieren van mijn Reds gaven weinig kuikens, het was niet noemenswaard, en daarom heb ik nu voor den derden keer weer Redseieren in liggen, die 12 Mei moeten uitkomen. Ik weet, dat het te laat is, doch ik zou gaarne weten, wanneer ze nog aan den leg zouden kunnen gaan. Want als het veel te laat wordt, verkoop ik ze liever en neem nu eendaagskuikens van W L Ik heb een goede kunstmoeder? Uit V. ANTWOORDRhode Island Reds zullen er over het algemeen 7 maanden over doen, voor de meeaten aan den leg gaan. Als ze op 12 Mei geboren worden, dan zijn ze tegen half Decem ber 7 maanden oud. Dat is laat, niet waar, te laat en daarom zou ik indien ik in je plaats was, spoedig W.L. kuikens van goeds afstamming zien te bekomen. Maar maak ook hier mede voort, want het kan zeer best zijn, dat de eieren in October en November opvallend duur zullen zijn. U moet weten, dat de vroege broed- resultaten overal reuze slecht waren en dat er dus in den herfst heel weinig jonge legrijpe hennen zullen zijn, en de oude zijn dan nog niet bekomen van de rui. Kunt u de Redkuikens aan behoor lijken prijs kwijt worden en dat zal dit jaar wel gaan, al is het te laat, dan ging ik zeker over tot verkoop en dan zoo spcedig mogelijk W.L kuikens aanschaffen. Ik voor mij heb ze het liefst geboren voor half Mei. en als ik hel voor het zeggen had: rond 1 Mei. Maar het kan de heele Meimaand nog wel. De nadeelige gevolgen der slechte broedresultaten. Die zijn veleten le dat men 'n massa broedeieren, tijd en petroleum verknoeid heeft. Doch daar wilde ik niet speciaal den klemtoon op leggen want dat leed is gauw vergeten en werkt niet na. Maar: ten 2e dat men van 't jaar betrekke lijk weinig kuikens op tijd aan den l6g zal krijgen, vooral wanneer men nog van zware rassen gaal broeden Ik zou dat daarom maar eens laten en in plaats daarvan W.L. nemen. Het is eene verkeerde meening le denken, dat W.L. en andere lichte rassen des winters niet even goed kunnen leggen, als de zwaardere We hebben nu toch een buitengewoon strengen winter jehad, niet waar, doch bij een goede auisvesting legden de Leghorns niet tegenstaande de kou tegen de beste zware rassen op. Wie liefhebber is van Barnevelders, Welsummers, Reds of Wyandottes, en nog niet genoeg kuikens daarvoor heeft, die neme dus van 't jaar ook eens 'n proef met W. L. Ik durf te verwedden, dat de proef u voordeel zal aanbrengen. Waar wij verder nog op moeten wijzen, in verband met de tot nu toe verkregen slechte broedresultaten ten 3e, dat men meestal zeer kleine koppels kuikens krijgt, van verschil lenden leeftijd, omdat men nu langer moet broeden, en dat men daarom licht geneigd zal zijn, die kleine koppeltjes maar bij mekaar te brengen, denkende och, 't zijn er toch slechts weinig 1 Ik geef u echter de verzekering, dat die handelwijze u duur te staan zal komen. De jongsten zullen niet uit groeien, raken in de verdrukking, gaan kwijnen en krijgen in het najaar het eerst de diphtherie, om den heelen boel aan te steken. Kuikens van uiteenloopenden leeftijd hooren niet bij mekaar in hetzelfde opfokhuisje of onder dezelfde kunst moeder. Zorgt dus op de een of andere manier ook al moet je er 'n beetje kosten voor maken dat soort bi soort blijft, anders ben je nog vee duurder uit. En ruim de hanen zoo gauw moge lijk op, ook al zijn ze geen cent waard, moeten ze tusschen de hennetjes weg genomen worden, als ze zich reeds duidelijk teekenen. Dan krijgen de hennetjes meer ruimte, waar ze behoefte aan hebben, omdat zij intusschen grooter worden de kunstmoeder en het opfokhuisje groeien niet 1 Ook krijgen ze de zoo hoog noodige rust. De bazige haantjes eischen het best voer op (de eerste hapjes I) de beste plaats en dat gaat lang niet altijd zonder onrust, strijd. Besteden we van 't jaar eens bijzonder veel zorg aan de misschien weinige kuikens, die we krijgen, want in den herfst zal er schaarschte aan eieren zijn. Candidaten worden verzocht DINSDAG Patronaat aanwezig te zijn. 7 MEI om ZES uur in het De Leeraar H. OKHUYSEN. Wat Socialisten en radicalen in Denemarken willen. Hun arbeidsprogram. De onderhandelingen tusschen de sociaal-democraten en de radicalen in Denemarken hebben geleid tot een gemeenschappelijk arbeidsprogram, waarop ala eerste en voornaamste punt voorkomt het ten uitvoer brengen van de reeds onder het eerste kabinet- Stauning in het Folketing behandelde ontwapeningsvoorstellen. Verder be helst dit program de volgende punten: bestrijding van de werkeloosheid 8n de crisis van stad en land, bevordering van landbouw-ontginningen, en van de vi88cherij, oplossing van het werk- verschaffings probleem door moder niseering van de industrie en het zoeken van nieuw afzetgebied voor Deensche producten, crisissteun aan langdurige werkloozen, opheffing van de wet op de bedrijfs en arbeidsvrijheid, opheffing van de kiesbeperkiDgen bij gemeenteraadsverkiezingen, wijziging van het kiesrecht en in verband hier mede grondwets-wijziging, ten doel hebbend opheffing van het landsting, den Deenschen senaat, ratificatie van de conventie van Washington betref fende den acht urendag, en van ver schillende andera volkenbondsconven ties, w.o. diebetreffendeden particulieren wapenhandel, moderniseering van de strafwetgeving, wijziging van de wet geving betreffende banken en naamlooze vennootschappen, een trustwetgeving, voorbereiding van een hervorming van het schoolwezen en verbetering van de onderwijzersopleiding. Geen erkenning van Sovjet-Rusland door Yereenigde Staten. In officieele kringen te New-York acht men algemeen de pogingen van senator Borah om Sovjet-Rusland door de Vereenigde Staten te doen erkennen tot mislukking gedoemd, aangezien staatssecretaris Stimson een schrijven heeft gericht tot Matthew Woll, den vice-president der Amerikaansche Ar beidersbeweging, waarin hij spreekt dat de regeering niet voornemans is haar tot nog toe gevolgde politiek le wijzigen en niet het plan heeft Sovjet Rusland te erkennen. De machtige italiaansche dictator Mussolini acht maal minister! De tot voorzitter van de Kamer be noemde minister van openbare werken Giuriatie heeft zijn ontslag gevraagd. De koning heeft Mussolini tot zijn opvolger benoemd. Mussolini bekleedt thans behalve het minister president schap nog 8 andere ministerposten en heeft nog slechts vijf ministers naast zich Deze gang van zaken wijst er op, dat Mussolini vermoedelijk nog slechts met onderstaatssecretarissen wil re- geeren. Als er een rubriek is in de groote en kleine bladen welke welverzorgd en welgevuld genoemd mag worden, is het zeker wel diewaarin de ongelukken en misdaden vermeld worden, om deze beide maar eena als onder één rubriek behoorende te beschouwen. Op het gebied van beide hebben we in den laatslen tijd heel wat gehad. Om maar iets te noemen de moord te Grootegast, waarbij vier personen het leven lieten. De vorige week is de desbetreffende strafzaak voor de Recht bank te Groningen behandeld. Tegen den beklaagde Wijkstra werd levens lange gevangenisstraf geeischt. De uitspraak is bepaald op Dinsdag 7 Mei. Dit is niet de eenige zaak, welke de belangstelling eischt. Daar is bijvoorbeeld nog de zaak Giessen Nieuwkerk, waarvoor na de bekende onthullingen een bij het publiek haast in het vergeeiboek geraakt strafproces opnieuw de aan dacht heeft getrokken. En, we behoeven het wat betreft misdaden heusch niet met het schier reeds vergetene te doen. In den nacht van Zondag op Maandag te Haarlem een vrouw door haar man om het leven gebracht. Waarlijk de rubriek misdaad bevat stoffen ie over en komt niet aan een eind. En aan de ongelukkenbrander van grooter en kleiner omvang zijn aan de orde van den dag't Leidsche stadhuis, 't Paleis van Volksvlijt en nu dezer dagen weer een reuzebrand te Rotterdam, waarbij een complex van 75 bij 75 Meter door het vuur vernield werd en waardoor volgens de eerste berichten een schade van globaal één millioen werd veroorzaakt De groote brand te Maassluis. Zoo blijft het werk aan den winkel, dat is waar, maar de eigenaar der verbrande huizen en inboedels mitsgaders de verzekering maatschappijen zullen er wel anders over denken. Vermoedelijk zullen we in deze maand in ons land krijgen een Nederlandsch eier controle Bureau. Onze eierhandel op het buitenland, bescherming en bevordering bleken, in yerband ook met buitenlandsche maatregelen noodig. Venray, 4 Mei 1929. Volksconcerten in 1929. t Da Burgemeester van Venray breng ter algetneene kennis, dat de in 1929 te houden volksconcerten zijn vastge steld als volgt 1 Zondag 12 Mei, 6 uur Venraysch Fanfarecorps, Groote Markt; 2 Zondag 26 Mei, 6 uur, Fanfare St. Oda Merselo, Leunen; 3 Zondag 9 Juni, 7 uur Harmonie Sub Matris Tutela, Oostrum, Groote Markt; 4 Zondag 16 Juni, 8 uur, Venraysch Fanfarecorps, Groote Markt; 5 Zondag 23 Juni, 6 uur, Fanfare Ons Genoegen, Oirlo, Heijde; 6 Zondag 30 Juni, 6 uur, Fanfare St. Oda, Mersölo, Merselo; 7 Zondag 7 Juli, 8 uur. Fanfare St Catharina, Leunen, Groote.Markt; 8 Zondag 21 Juli, 8 uur, Venraysch Fanfarecorps, Groote Markt; 9 Zondag 28 Juli, 8 uur, Fanfare Ons Genoegen, Oirlo, Groote Markt; 10 Zondag 18 Augustus, 6 uur, Ven raysch Fanfarecorps, Ysselsteyn; 11 Zondag 25 Augustus, 6 uur Fan fare St. Catharina, Leunen, Caa- tenray; 12 Zaterdag 31 Augustus, 8 uur, Venraysch Fanfare, Henseniuspl. 13 Zondag 8 Sept. 7 uur, Fanfare Sl Oda, Merselo, Henseniusplein; 14 Zondag 15 Sept. 6 uur, Harmonie Sub Matris Tutela, Oostrum, Oostrum; 15 Zondag 22 Sept. 6 uur, Venraysch Fanfarecorps, Henseniusplein. Venray, 26 April 1929 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO Openstelling Bureau Keuringsdienst van vee en vleesch. Burgemeester en Wethouders bren gen ter openbare kennis, dat het bureau van den Keuringsdienst voor het publiek geopend is voor het doen van aangiften enz. op eiken werkdag des voormidaags van half negen tot half tien en des namiddags van twee tot drie uur. Op marktdagen is het bureau geopend van half elf tot half twaalf. Gedurende de zomermaanden Mei, Juni, Juli en Augustus is het bureau Zaterdagsmiddags van 2—3 uur echter gesloten. Het bureau is gevestigd Patersslr. 19. Verkoop van Turfslyk. Burgemeester en Wethouder» van Venray zullen publiek bij opbod ver- koopen ter plaatse op Vrijdag 10 Mei voorm. 9 uur precies onder de gewone betalingsvoorwaarden 5 slagen turfslijk, gelegen in het Venraysch Broek. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat op Maandag 6 Mei 1929 de collecte ten behoeve van het Fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in da Nederlanden zal gehouden worden. Venray, 29 April 1929. Burgemeester en Wethouders voornmd O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Woensdag in den vroegen morgen verkondigden de vroolijke tonen van Venraysch Fanfarecorps ons, dat de Meimaand was sangebroken. Met een flinken marsch trok men reeds omstreeks vijf uur door onze straten, bij welke gelegenheid meitak ken geplant werden voorde woningen der bestuursleden. Reeds in den vooravond der Mei maand werden door de twee Schut terijen van Venray op de gebruikelijke wijze mooi versierde meiboomen op gericht voor de twee gildehuizen, bij welke gelegenheid het van ouds bekende Meiliedje gezongen werd, waarmede reeds onze voorvaderen de Meimaand begroetten. Onze vroegere dorpsgenoot, de Heer Gerard Kusters, thans Brieven gaarder te Gilze, zal 16 Mei a s. den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren als brievenbesteller alhier bij de Posterijen in dienst trad. Alhier bestaan wederom plannen tot stichting eener Federatie van Muziek- en Zanggezelschappen in onze gemeente. Daar hier thans een achttal dergelijke vereenigingen bestaan, zullen deze plannen wel kans van slagen hebben De bedoeling zou dan zijn elk jaar twee groote concerten te geven, n.l. één in het dorp en één op de ge huchten.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1