Weekblad voor VENBAY, HORST en Omstreken. S WACJOMft J. VE&MEÜ1EH-R0EL0FS Venray! Gr. Markt 8 CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Oostrum's Lievs- vrouwk®. Oome vertelt. ^MANUFACTUREN 1 J, BLIJKEN |VQQBDpLlQST/| MANUFACTUREN YQQBDEELIGSffi Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Vergadering Staten- kieskring Horst. Openbare vergadering Gemeenteraad MAASHEES ZATERDAG 27 APRIL 1929 Vijftigste Jaargang No. 17 PEEL EN MAAS TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 71/# ct. bij abonnement lagere tarieven. BLIJKEN TOCH HET Uitgave van FIRMA VANDEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent JU Menschen van Venray, weet gij het allemaal nog goed, dat gij in 'toosten, waar de zon over U opgaat, een achat bezit, die door Uwe vooroudera al eeuwen door met de grootste liefde en toewijding verzorgd en vereerd ia? Een achat, die kostbaarder ia dan al de bronnen van Uw welvaart en achooner dan al de bronnen van Uw geluk Beseft ge allen wat het zeggen wil, dat gij in Uw lieflijk dorp een ganade- kapel bezit, een kapel van genaden Venray, zit de ziel van Uw heerlijk Katholiek leven nog altijd vaatgeweven aan dat kleine, oude beeldje, dat Gods moeder U honderden jaren geleden geschonken heeft met de woorden: »Hier wil ik rusten" Wat zsgt het veel en hoe troostvol is het voor U dat woordje »hier I Niet bij die dui tenden menschen, die van heinde en verre naar dat beeldje tostroomen en die U Uwe hooge uitverkiezing benij den, maar »hier", in Venray, bij de menachen van \enray, hier wil ik rusten. Venray, begrijp toch den duidelijken wenk, die Maria U verleden jaar nog gegevon heeft. Het kind, dat daar zoo machteloos en, menschelijker wijze gesproken, zoo hopeloos ziek lag, maar dat tegen alle machteloosheid en hope loosheid in bleef vertrouwen op Oos- trum's Lievrouwke en toen plotseling genezen werd. Het Lievrouwke gsf aan dat kind nieuwe kracht en wekie in zijn hart den onweerstaan baren drang om te gaan, neen te vliegen naar haar beeldje. Menschen van Venray, gij hebt dat feit gezien en bewonderd. Maar hebt gij ook gevoeld welke beteekenis het heeft voor U Die plotselinge geuezing was niet enkel een heerlijke gunst voor het gelukkige kind, maar het was ook een oproep aan geheel Venray. Oestrum's Lievrouwke wil ook in het hart van geheel Venray een nieuwe onweer ataanbare drang opwekken om te gaan, neen te vliegen naar haar beeldje, zooals het blijde kind dat gedaan heeft. Die plotselinge genezing was een duidelijke, krachtige herhaling van haar voor Venray zoo zoete woor den: »Hier wil ik rusten". Nog altijd wil Maria »hier" rusten, hier in Ven ray 1 Menschen van Venray, luistert naar die woorden en gaat ter bedevaart naar den roem van Uw voorouders, naar dat kleine, oude beeldje. Gaat allen tol Haar, die Uwe kranken be houden wil, vooral in Maria's lieven Meimaand 1 Venray mag zich niet verontschul digen nut de gedachte, dat het onder alle opzichten kerngezond is en dus de tBehoudenis der kranken" niet noodig heeft. Men hoeft geen dokter te zijn, om de onwaarheid van die gedachte in te zien. De moderne beschaving wint steeds meer terrein in Venray Steeds drukker spannen de draden der radioantennen zich hoog boven de huizen, het auto verkeer breidt zich verbazend snel uit. Venray krijgt hoe langer hoe meer het aanzien van een stad. Dit is op zich iets goeds, een leeken van bloei, van gezondheid. Maar wanneer die moderne bescha ving het verstand en het hart van Venray zoozeer zouden overmeesteren dat daarin geen plaats meer is voor de traditioneele bedevaarten naar Oostrum, dan is die ^beschaving" het begin .van achteruitgang, van ziekte. Wanneer de nieuwe Ford en andere nieuwe dingen het in de belangstelling der Venrayers gaat winnen van het ouderwetsche Mariabeeldje, is dat een ziekte.. Wanneer er door de radio vergif uit de lucht wordt gezogen, is dat een ziekte. Wanneer met de moderne beschaving ook het moderne zedenbederf in Ven ray doordringt, is dat een ziekte, een kanker.... Heilige Maria, Behoudenis der Kranken, bid voor Venray. Bid voor diegenen van ons, die ziek zijn naar het lichaam en tot U hunne toevlucht nemen Bid voor allen, die doodelijk ziek zijn naar de ziel.... Bid voor het brave, katholieke leven van Venray, dat door zoovele gevaar lijke ziektekiemen is aangetast. Bid voor ons en blijf bij ons Blijf altijd rusten »hier", in Venray En wij zullen ook in de toekomst in groole scharen naar U toe blijven stroomen en U blijven omringen met de innigste gevoelens van eerbied en liefde, die wij van onze ouders en grootouders ontvangen hebben... En als wij flink van geest modern zijn in onze stoffelijke beschaving, dan zullen wij ook even flink van geest ouderwetsch blijven in onze vereering van Uw miraculeus beeldje. Wij zullen dat beeldje bewaren ais een middelpunt in ona katholiek ge loofsleven, als een in kostbaar goud ingelegde edelsteen, waarvan de glans nooit verblinken zal. Oo8trum's Lievrouwke, bid voor ons I Pr. Tied zat! Ziedaar nu reeds de derde vermeer derde uitgaaf van Venray's eerelijst, welke ik de eer ik durf er niet bij te voegen >en het genoegen" heb aan de overgeduldige Peel en Maas lezers aan te bieden. Het genoegen had ik me anders en grooter voorgesteld. Ik had me nl. ver beeld dat het storm zou geloopen heb ben met het indienen van kennis gevingen. Zoo oud en nog niet wijzer I Aan mijn leeftijd paste eigenlijk wat meer kalmte en bedaardheid, maar ik ben en blijf de zoon van mijn moeder, die me wat heet gebakerd heeft Aan een oerechten en ouden Venrayer paste wat dieper kennis van mijn Pappen heimers oftewel dorpsgenooten, bij welke het »Tied zat"! als bestorven op de lippen ligt, terwijl ik in dat opzicht heeiemaal uit den aard geslagen ben en houd van opschieten en afwerken Menschenlief, vergeeft me als ik ongelijk heb, en laten wa elkaar vriendelijk te gemoet komen, maar komt dan ook af, gij die nog achter gebleven zijt. Ik geef nog grootmoedig een week respijt oftewel bedenk- en schrijflijd na de verschijning van dit nummer, en dan blazen we taptoe. Akkoord Een inzender van Oirlo troost mij met deze voorspelling: »Als allen een beetje willen samenwerken, krijgt Oome zijn lijst wel klaar." Zeer juist, zeer waar, maar dat voorwaardelijk >als" zette ik liever om in een beves tigend ^dewijl". As is verbrande turf, en as de es breekt, dan valt de kar. Maar daar zou ik weer te haastig worden. De voorspeiling moge, neen, zal uitkomen. Allen gaan we samen werken. Mij dunkt tenminste, dat ons geza menlijk werk aller krachtsinspanning overwaard is en dat menige Limburg- sche gemeente jaloersch zal worden op Venray. Wie weet of Venray niet zelfs aan veel Venrayers verschrikke lijk zal meevallen. Wij sputteren wel eens graag, maar heeiemaal zoo onder ona, over ons dierbaar dorp, maar wie nog zou durven spulteren tegen Ven ray's gedegen godsdienstzin, bij 't zien van deze lange lijst, die wint het van den meest on verbeterlijken nurks. Ziedaar, we tellen reeds 139 non neljes, bruiden van O L.H 69 priesters, 6 fraters, 10 broeders. En nog is de lijst niet volledig. Is dat niet prachtig! Ik bedoel de lijst, niet het onvolledige. Nu mogen de Dames en de Heeren, vroeger zeiden we de vrouwen en de mannen onder mekaar kibbelen, en de kwestie uilmaken waarom er zooveel meer Zusters dan Priesters, Paters, Fraters en Broeders zijn, als heeft O.L.H. de gewoonte om 't even wicht te garandeeren, tusschen beide geslachten. Als ik een man in bonis was, dan schreef ik een prijsvraag uit Maar wie met de eer en een eervolle ver melding tevreden is, mag zich aan deze »puzzle" wagen, 't Kon een in teressante concuraus worden en Oome zou wat gaarne den uitslag mededeelen. Wie scherpt er eens zijn pen en zijn vernuft op? Maar svp. geen »tied zat"! OOME 3de Ljjst Zusters. van Bergen Maria, geb 4 Nov 1898, Franciscanes, Oostburg; Spreeuwenberg Johanna, geb Oirlo Franciscanes van Echt, wonende ergens in Amerika; Spreeuwenberg Catharine, idem; Philipsen Johanna, geb? Oirlo, Zr Willibrorda, Ursuline, Grubbenvorsl; Vissers Hendrina, geb Oirlo, Zr Hildebertha; van Kessel Johanna, geb 6 Maart 1889, Soeur Gertruda, Ursuline, Kra' mat O.Indië; Luces8en Huberdina, geb 29 Nov 1884, Zuster Leandra, Dominicanes, Eiland S Martin, West Indië; Poels Johanna, geb 1896, Merselo, Zr Palphina, Zusters van Liefde, Oss; Rongen Catharina Petronella, geb 17 Dec 1898, Brukske, Lr Urano, Kl S Joseph, Maastricht; Hendriks Maria, geb Zr Brigita, Ursuline, Geilenkirche; Jacobs Wilhelmina, geb 1893, Soeur Marie Therese, Congr. OSV van Afrika Briska (Afrika) Jacobs Gertruda, geb 1899, Zr Agri cola, Franciscanes, S Jozefsziekenhuis, Heerlen; Litjens Dora, geb 30 Juli 1896, Zr Oda, Franciscanessen, Roosendaal; Wijnhoven Anna, geb 6 Febr 1895, Franciscanes, Miss van Maria, Mul hausen, Elzas; Heezen Johanna, geb 27 Mei 1887, Veltum, Zuster Oda, Ursuline Poslerholt Janssen Hendriks, geb 1859, Zuster Hyacinths, Franciscanes, Greenbay.N.A, Boom Hermina, geb 13 Maart 1883, Zuster Benvenuta, Franciscanes, Carlois Rotterdam; Priesters. Wijnhoven P M. H., geb. 30 Dec. 1884, Pastoor te Gretna, La U. S. of America. Janssen Willem, geb?, Oirlo, Miss. in Indië; Rongen Hieronimus, geb Oirlo, Trappist, Tegelen; Ophey geb Oirlo, Lazarist, Miss. China; De Ponli Jan, geb Oirlo, Marist De Ponti Piet Verstappen geb Oirlo, vd H. Geest, Fraters. Lucassen Martin, geb 28 Mei 1901, Conventueel, Leuven, word' priester gewijd in Juli a.s. Broeders. Bonants C G J, geb 22 Maart 1908, Broeder Ignatius,Franc. Koningslust te Helden; Creemers G J, geb Oirlo, Broeder Ostianus V. D. Uden; Kusters M H A, geb 9 Jan 1899, Broeder Hector, Noordwijkerhout; Kusters H G W, geb 26 Oct. 1901 Broeder Romedeas, Eindhoven. Op Zondag 21 April vergaderde te Well de Bond van R. K. Kiesvereeni gingen in den Stalenkieakring Horst Als spreker trad op de WelEerw. Zeergel. Heer Pater Dr Beaufort. In korte trekken werd door hem behandeld de organisatie der R. K Staatspartij, het program, het kiesregle ment en de taak der plaatselijke afdeelingen, SprGker wist zijn toehoorders te boeien door interessante toevoegingen aan deze op zich droge materie, door te spreken over de beteekenis van het Pausschap, de vredesvoorstellen van Benediclusde XV, het doel van den kath. vredesbond en de onderhandelingen met onze zuidelijke buren. Zijn rede werd met daverend applaus beantwoord na met de grootste belangstelling gehoord te zijn. Daarna werd door den Voorzitter van den bond behandeld de taak der afdeelingsbesturen der R. K. Kiesver eenigingen in verband met de verkie zingen. Voor de kiezers en de besturen der kiesvereenigiug is van het verhandelde het volgende van bijzonder belang. Vroeger werd in de partij gestemd over de candidaten staande allemaal op een lijst. Thans moet gestemd worden over de candidaten die verdeeld zijn over ver schillende lijstenieder kwaliteitszetel heeft zijn eigen lijst en dan is nog een lijst voor de vrije zetels. Bovendien moet men tevens ook plaatsvervangers aanwijzen. De verschillende lijsten zijn geplaatst op een stembiljet. Het hokje voor de naam beteekent zittend lid, achter de naam plaatsver vanger. De eerste lijst bevat de candidaten voor de internationale vraagstukken. Het zittend lid is door enkele can didaatstelling reeds gekozen, dat is Dr NoIods Hierover behoeft dus niet gestemd te worden, zijn naam komt derhalve op het stembiljet niet voor. Er zijn twee candidaten als plaats vanger gesteld, Mr. Dr. Regout en Serrarens. Bij een van deze namen zal het hokje achter de naam ingevuld moeten worden. De naam van den heer Regout is onderstreept, omdat deze door de Bonds vergadering, waarin alle plaatselijke afdeelingen stemgerechtigd wareD, is geadviseerd geworden. Nu had feitelijk de lijst der candida ten voor het arbeidsvraagstuk moeten volgen. Maar zoowel het zittend lid'als de plaatsvervanger H. Hermans en J Maenen zijn reeds bij enkele csndi daatslelling gekozen, zoodst geeD stemming behoeft plaats te hebben. Deze lijst komt op hel stembiljet dus niet voor. Op de tweede plaats komt op het stembiljet dus voor de lijst voor de landbouwspecialisten. Er zijn drie candidaten: Ament, wiens naam onderstreept is, omdat hij door de bondsvergadering als zittend lid is geadviseerd, Quaedvlieg, en Trienekens, die alleen als plaatsver vanger in aanmerking wil komen en als zoodanig ook door de Bondsverga dering is geadviseerd De kiezers moeten dus of het hokje voor de naam van Ament, of het hokje voor de naam van Quaedvlieg invullen en tevens een hokje achter de naam of van Ament, of van Quaedvlieg of van Trienekens. Natuurlijk mag men niet bij dezelfde naam het hokje voor en achter de naam invullen. Op de derde plaats komt de lijst der candidaten voor de vrije zetels. Er zijn 31 candidaten, daarvan willen 7 echter alleen als plaatsvervangers in aanmer king komen. Men moet kiezen twee zittende leden en twee plaatsvervangers. Uit 24 candidaten moet men er dus twee kiezen, waarbij men het hokje voor de naam invult en uit 31 twee waarbij men het hokje achter de naam invuld. Ook hier geldt, dat men dezelfde persoon niet als zittend lid en als plaatsvervanger mag kiezen. Door de Bondsvergadering is alleen geadviseerd ten opzichte van Ir. Bon gaerts als zittend lid en van Truyen als plaatsvervanger. Hun namen zijn derhalve onder streept. Pater Beaufort beveelt in zijn rede zeer speciaal aan de candidatuur van den heer Bongaerls. De heer Bongaerts is jaren lang een steunpilaar der Kath. Staatspartij ge weest, een der beste leden dar Kath Kamerfractie, hij is een eminent waterstaatkundige. In Nederland, het waterland, moet onze partij een deakun dige op dat gebied hebben, en vooral Limburg, waar nog zoo veel gedaan moet worden voor waterverkeerawegen, en waterafvoerwegen, zal goed doen, een dergelijk persoon te kiezen, die zooveel goeds kan doen, zooals hij voor Limburg reeds veel goeds heeft gedaan. De heer Bongaerts is Minister van Waterstaat geweest. Ministerschap en Kamerlidmaatschap heeft hij opgeofferd voor de voor de katholieke zoo teere kweslie van het gezantschap bij den Paus. Het katholieke volk heeft een eere schuld aan hem en zal deze afdragen, door op hem no. 1 der vrije zetels toe te wijzen. Wat de laak der plaatselijke besturen aangaat, deze moeten zorgen, dat alle leden d6r kath. kiesvereenigingen contributie betalen en zoodoende een stembiljet kunnen ontvangen om deel te nemen aan de stemming in de partij De plaatselijke besturen moeten op een vergadering uitleggen hoe het stembiljet ingevuld moet worden. Op den oag der stemming moeten zij toezicht houden, dat alles geregeld verloopt. De kiezers moeten persoonlijk slem- men, vrij stemmen en geheim stemmen. Alles moet eerlijk toegaan. Ongeregeldheden zouden het ver trouwen der kiezers in de partij schok ken en het aanzien der partij naar buiten schaden. Bij beoordeeling der geldigheid der stembiljetten moet nagegaan worden of de uitgebrachte stemmen geldig zijn ten opzichte der verschillende lijsten die op het stembiljet staan. Wanneer op een of meer lijsten ongeldig gestemd is, is daardoor het geheele stembiljet nog niet ongeldig Men behoeft dus ook niet op alle lijsten te stemmen. Maar om op een lijat geldig te stemmen, moet men het voorgeschreven aantal zittende leden en plaatsvervan gers kiezen, en mag men ni«t dezelfde persoon als zittend lid en als plaats vervanger aanwijzen. Men mag niet meer en niet minder kiezen als voorgeschreven is. Het lijkt wel ingewikkeld, maar wanneer men het atembtljet voor zich ziet, zal het wel meevallen. De eerwaarde spreker zegt Zorg dat op 5 Mei de besten worden aangewezen als candidaten voor de katb. partij, en dat op 3 Juli zooveel mogelijk afgevaardigden der katholieke lijst gekregen worden. van 19 April 1929. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter H. Rieler. Secretaris P. L. Stevens. De Voorzitter opent de vergadering met don Christelijken groet, waarna de Secretaris de notulen der vorige ver gadering voorleest, welke onveranderd worden vastgesteld. 1. Benoeming slembureaux. De Voorzitter zegt, dat de leden der stembureaux allen aftredend zijn en dus een nieuwe benoeming moet geschieden. Na stemming zijn gekozenvoor stembureau 1 (Maashees) waarvan de Burgemeester ambtshalve Voorzitter is als leden P. v. d. Heuvel en Jos. Geurts en als plaatsvervangende leden H J. Bruysten en P. L. Stevens; voorstem» bureau 2 (Overloon) Weth. Grooymans Voorzitter, Jos. Poels en Mart. Jana. leden >en A. J. Goemans en A H. Janssen plaatsvervangende leden. Alle benoemden, voor zoover raadsleden, verklaarden hunne benoeming aan te nemen. 2. Subsidie Armbestuur. De Voorzitter zegt, dat in een vorige vergadering aan B. en W. een blanco crediet is verleend voor wat betreft de subsidieering van de Burgerlijke Arm besturen. Het Burger). Armbestuur van Maashees zoowel als van Overloon heeft in 1928 groote uitgaven gehad. B. en W. stellen voor elk der Armbe sturen f 550, voor 1928 toe te kennen. Na eenige bespreking wordt met algemeene stemmen besloten aan elk der Burgerlijke Armbesturen voor 1928 een subsidie van f 550, te verleenen. 3. Wijziging begrooling. De Secretaris licht een en ander toe en zegt, dat de begrooting voor 1928 wijziging behoeft in verband met het toegekend subsidie ad f 1100,hier boven genoemd,verder is in de ver gadering van 23 Aug. 1928 een bijdrage van f 5 per leerling voor 1928 toege kend aan het bestuur derR K. Lagere Landbouwschool te St. Authonis. Vol gens een ontvangen schrijven van het bestuur dier school bezochten over het afgeloopen jaar 7 leerlingen uit deze gemeente de landbouwschool, zoodat het subsidie f 35 bedraagt. Deze uitgaven kunnen gevoeglijk gevonden worden uit de door een particulier aan de gemeente geresti tueerde verpleegkosten van een krank zinnige ad f 1647,95. De provincie Noordbr&bant heeft echter in deze verpleegkosten een aandeel gehad van 30 petzoodat zij recht heeft op terug betaling door de gemeente van deze bijdrage. De voorgestelde wijzigingen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Het verslag van den toestand der gemeente over 1928, opgemaakt door Burgemeester en Weihouders, wordt den Raad aangeboden en voor kennis geving aangenomen. Het door B. en W. opgemaakte kohier van hand- en spandiensten voor 1928 wordt na enkele kleine wijzigin gen aldus vastgesteld. Idem kohier hondenbelasting voor 1929 Mededeeling wordt gedaan dat de bouw van een klasselokaal aan de bijzondere meisjesschool te Overloon door B. en W. is gegund aan op een na den lasgsten inschrijver, zijnde Th. Kersten te Overloon. De Secretaris leest een verzoekschrift voor van het bestuur van den Jongen Boerenstand te Overloon om een sub sidie van f 25 voor het organiseeren van een gewassenwedstrijd. De Voorzitter is er niet hard voor om subsidie te geven voor een derge lijk doel. Weth. Crooyman8 is van meening dat de Jongen Boerenstand toch wel steun verdient; hij vindt het zelfs heel nuttig te steunen, omdat een dergelijke wedstrijd zeker in het belang van den landbouw is en de jonge boeren hier door meer ijver voor de zaak zullen krijgen. De Voorzitter is het hiermede wel eens, maar zegt dat de gemeente hier geen subsidie moet geven on) prijzen uit te deelen voor een wedstrijd Hij vreest dat lal van andere vereenigingen dan ook af zullen Komen om subsidie en waar is dan de grens. Het lid Poels is van oordeel dat de Jongen Boerenstand door den Boeren bond op de eerste plaats dient te worden gesteund. Het lid Geurts zou onk geen subsidie geven. Hij zou bang zijn dat de Jongen Boerenstand den Boerenbond boven het hoofd zou groeien en dus de oudere boeren den baas zou spelen Grooymans zou f 10 subsidie geven. De Voorzitter vindt het streven van den J.B.S. wel goed, maar meent, dat de gemeente hier niet moet steunen. Dit behoort thuis bij den Boerenbond. Wordt besloten geen subsidie te geven. Wordt voorlezing gedaan van een besluit van den Commissaris der Ko ningin, waarbij aan den Burgemeester verlof wordt verleend, zich ongeveer een msand buiten de gemeente op te handen voor een reis naar Rome.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1