Tweede Blad van „PIEL KM MAAS" PRIESTERWIJDING. Schoonmaak GODS WIJSHEID SPEELT.... Politieke ontwikkeling. Zoo zijn ze! Uit de Landbouwwereld Tien geboden voor da gezondheid. ZATERDAG 20 APRIL 1929 Vijftigste Jaargang No. 16 Dat Venray, behalve schilders en andere kunstenaars, ook een dichter rijk is, moge blijken uit d: volgende heerlijke verzen, waarin één onzer pasgewijde Venraysche priesters, op den dag van zijn Pries terwijding (Zondag 10 Maarl) den jubel zijns harten uitzong aan Z.D.H. den Bisschop, door wiens handen zoovele genade hem werd toebe deeld. Het gedicht werd ons welwillend ter hand gesteld. „Et delectabar per singulos dies, ludens coram eo omni tempore, ludens in orbe terrarumet deliciae meae esse cum tiliis hominum." (Prov. VIII, 30—31) Gods Wijsheid speelt.... Iets wonderbaars in 't beeld van God: Hij speelt.... En diep in donkre, drukkende geheimen Daar lokt het menschenhart een zoet geluid, Gods lach.... Zijn heilig, ondoorgrondlijk wezen Wordt als een lachend kind zoo teer. O ziet, de kleine mensch is o zoo goddelijk, Maar ook: de groote God is o zoo menschelijk, God speelt omwille van den speelschen mensch. God speelt... Reeds toen Zijn Almacht alle dingen schiep, zoo lezen wij Toen speelde fallen tijd Zijn Wijsheid voor Zijn oogen Een groot geheim Maar zeker is Geen kinderspel was 't spel van 't Kind Met zonnen, sterren, werelden.... God regelt en bestuurtMaar aan de hand van Zijn Voorzienigheid Gaat door de eeuwen heen datzelfde lachend kind. Als Nero's bloeddorst, Calles' lage listen Met duizend brave levens spelen Dan dringt soms naar 't hart de bange vraag Waarom, o God, waarom Och menschen, neen, dat schoone spel is niet Van lage lusten of van haatDat is het spel van God 1 God speeltGod speelt 1 Maar langer dan de tijd Dat ons zoo klein verstand Zijn heilig spel kan volgen, Den afloop zien wij nietGod speelt in eeuwigheid. Gods Wijsheid speelt De menschengeest staat stil voor 't grondeloos mysterie Der voorbeschikking en verwerping Waarom, o God, de eenen niet en d'andren wel? Waarom, waarom God speelt 1 God speeltO mensch, Geen onrecht is 't, geen willekeur Maar 't hoogste recht en rede Zijn Wijsheid speelt. En 't Woord is vleesch geworden.... De Wijsheid Gods werd mensch, werd kind Zoo gaarne speelt zij met de menschenkind'ren. De kleinen Iaat zij tot zich komen Omdat zij enkel spelen kunnen. De kleinen leidt zij binnen in het huis des Vaders (O ziet de kindertrots in Jezus' oogen Wanneer Hij van Zijn Vader spreekt) En stoeiend gaan omhoog langs gouden Jacobsladder Al eeuwen door met Jezus en met eng'len Millioenen kinderlijke zielen. God speelt. En wij.... Hij speelt met ons. Toen wij geboren werden ving Zijn heil'ge hand Ons als een speelbal op en sinds dien stond Geen dag, geen uur, geen oogenblik Of God is met ons bezig. O God, hebt Gij dan niets te doen dan met ons hart te spelen Is er geen wereldbaan, geen zon, geen maan, geen sterren Die Uwe aandacht vragen Maar neen.... wij weten hetéén menschenziel Is grooter wereld dan 't heelal, waarin wij leven, En eischt meer zorg van U. O God, hoe kwistig speelt Gij met Uw liefde Als onze trage hand zich eindlijk naar U reikt, Hebt Gij reeds honderd maal de Uwe toegestoken. En waar in 't hard gemoed slechts enkle vruchten rijpen, Daar hebt Gij duizend bloesems met genadendauw bevrucht Gij speelt met ons.... En nu.... O God, geen woorden kunnen zeggen Den jubel van geluk, dien onze harten zingen. O Jezus, waarom wij, en niet zoovele and'ren, Waarom Waarom Gij speeltGij speelt't Is louter spel van U Wij mogen en wij kunnen niets dan dit erkennen. Uw spel, Uw heerlijk spel en niets van ons. „Niet gij hebt Mij, maar Ik heb u verkoren", Zoo zegt Gij zelt. O Goede God, Gij zocht zorgvuldig ons bijeen uit alle streken En bracht ons speelsgewijs bij Uw Apostel hier. Uw goedheid ziet ons aan uit zijne oogen, Uw almacht daalt in ons uit zijne handen, Uw liefde stoeit met onze zielen O God, Uw zoete handen, die zoo zacht ons raken, Uw zoete oogen, die zoo innig glanzen, Uw zoete lach, die diep in ons weerklinkt. Wij danken U, o goede God, en zeeg'nen Uwen bisschop, Die onze vader is in Jezus' priesterstam. Wij danken U en biddenHoud niet op, Speel eeuwig met ons door, gewillig zullen wij U met ons spelen laten Speel eeuwig met ons hart, maar maak het eerst zoo zuiver Dat Uwe reine hand zich nooit bezoed'len kan. En onze ziel zal juichen, juublen Een eeuwig lied van dank voor U En Uwen dienaar, onzen bisschop. in De stemming van Zondag 5 Mei de Katholieke Kiesyereenigingen. Op Zondag 6 Mei a.s. zal in de Katho lieke Kiesvereenigingen van heel Nederland de stemming plaatshebben over de definitieve lijsten van candi- daten der Kalh. Staatspartij. Door deze stemming worden de katholieke can- didatenlijsten vastgesteld, zooals deze zullen worden geplaatst op het officieele stembiljet voor de rijksstemming op 3 Juli. Die stemming van 5 Mei is derhalve voor ons, katholieken, een zeer gewich tig weik En we stemmen op een geheel andere manier als dit vroeger gebeurde. De wijze van stemmen is geheel nieuw. Het is dus zeer noodig, dat alle leden onzer Kiesvereenigingen zich, voordat ze op 5 Mei het stembiljet in de hand krijgen, op de hoogte stellen, hoe het gebeuren moet. Anders weten ze er dan geen raad mee 1 Dus wie men ook zij, al is men nog zoo'n geleerde advocaat of professor, men moet zich van tevoren op de hoogte stellen om goed te kunnen stemmen. Ik zeg dit om op het belang van deze gewichtige zaak te wijzen. Dus zeker niet om iemand af te schrikken. Als men 't weet, is 't alweer heel een voudig. Maar men moet het weten 1 Het stembiljet is geheel anders inge richt dan vroeger. Zooals we weten, zijn er kwaliteits zetels en vrije zetels. Voor eiken kwaliteitszetel en voor de vrije zetels komt er op het stembiljet een afzonder lijk vak met de candidaten er in, die op die zetels betrekking hebben. We moeten slemmen op candidaten en op plaatsvervangers. In het vak no. 1 van den kwaliteits zetel voor den deskundige op het gebied van internationale vraagstukken, zullen we slechts twee namen vinden. /Dr. Nolens immers is bij enkele candidaatstelling voor een vaste plaats gekozen verklaard. Er behoeft alleen nog maar een plaatsvervanger te worden aangewezen. In het vak voor dezen kwaliteits zetel vindt men de namen van Mr. Dr. L, F. H. Regout en P. J. S. Serrarens Beiden willen alleen als plaatsvervanger aanmerking komen en hebben daarom alleen een stemhokje achter hun naam. De naam Regout en zijn stemhokje zijn onderstreept, omdat deze candidaat door de bondsvergadering van den R.K. Kiezersbond voor Limburg aan de led6n als plaatsvervanger is geadviseerd of aanbevolen. Men moet dus in vak no. 1 het stemhokje achter één van beide plaatsvervangers candidaten zwart (of rood) maken. De tweede kwaliteitszetel was die voor arbeidszaken. Hier is Henri Her mans bij enkele candidaatstelling voor een vaste plaats gekozen verklaard en de heer J. H. Maenen als plaatsvervan ger. Voor deze kwaliteit (vaste zetelen plaatsvervanger) behoeft dus geen vak meer op het stembiljet voor te komen zoodat vak no. 2 vervalt Nu komen we aan den derden kwa liteitszetel, die voor den deskundige op landbouwgebied. De candidaten voor dezen zetel komen dus in vak no. 3, We hebben hier drie candidaten twee candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, de heeren J. J. C Ament en W F. J. Quaedvlieg, en een candidaat, die alleen plaatsvervanger wil zijn, de heer H. H. Trienekens van Venlo. De naam van den heer Ament en het stemhokje vóór zijn naam is onderstreept, omdat de heer Ament door de bondsvergadering voor dezen vasten zetel is aanbevolenalsook de naam van den heer Trienekens en het stemhokje achter zijn naam, omdat de bondsvergadering hem als plaatsver vangend lid aanbevolen heeft. Deze drie candidaten staan alfabetisch onder elkaar. De twee eerstgenoemden hebben een stemhokje vóór en een achter hun naam, hetgeen zeggen wil, dat men op hen stammen kan voor een candidatuur als lid der Tweede Kamer of voor een plaatsvervangende candidatuur. Elk lid der Kiesvereeni ging moet een lid en een plaatsvervan ger aanwijzen. Hij moet dus op twee personen stemmen. Men stemt nu op een lid door het stemhokje vóór den naam van den candidaat zwart (of rood) te maken en men stemt op een plaats vervanger door het stemhokje achter den naam van een candidaat zwart (of rood) te maken. Nu houden we nog over de candidaten voor de vrije zetels. Deze staan in het derde vak, waarboven de nummers A en 6 zijn geplaatst. Ze zijn 31 in aantal, waaronder er 7 zijn, die uitsluitend als plaatsvervangers in aanmerking willen komen en dus alleen een stemvakje achter hun naam krijger. De overigen krijgen een stemhokje \öör en een achter hun naam, omdat men op hen kan stemmen als lid of als plaatsver vangend lid. De naam van oud minister M C. E. Bongaerts en het slemvakje vóór zijn naam is onderstreept, alweer omdat hij door de bondsvergadering voor den eersten vasten zetel der vrije plaatsen aan de leden voor de stemming is aanbevolen, terwijl ook de naam van Mr. P. W. H. Truijen en het stemhokje achter diens naam is onderstreept, wijl deze door de bondsvergadering als eerste plaatsvervanger voor plaatsen is aanbevolen. Er zijn voor de Limburgsche lijst intusschen twee vrije plaatsen aange wezen, zoodat uit de 31 hiervoor op het stembiljet voorkomende candidaten elk lid der kiesvereeniging twee leden en twee plaatsvervangers moet stemmen. Op Zondag 5 Mei a.s. moet elk lid van de Kath. Kiesvereeniging dus zeven stemmen uitbrengen: één stem in vak no. lom een plaats vervanger te kiezen voor den kwaliteits zetel inzake internationale vraagstuk ken Dus één stemhokje achtereen der twee namen zwart of rood maken. twee stemmen in vak no. 3 om een lid en een plaatsvervanger te kiezen voor den landbouwzetel. Dus één temhokje vöör den naam van een candidaat en één stemhokje achter den naam van een candidaat zwart of rood maken. vier stemmen in vak no. A en 5, om twee leden en twee plaatsvervangers voor de Tweede Kamer te kiezen. Hier maken we dus het stemhokje vöör den naam van twee candidaten zwart cf rood en twee stemhokjes achter den naam van twee andere candidaten. Men mag niet tegelijk de stemhokjes vóór en achter den naam van één zelfden candidaat zwar tof rood maken; dan is de stem ongeldig. Ik hoop het nieuwe kiesstelsel hier mede zoo eenvoudig en duidelijk moge lijk te hebben uiteengezet. Wie het nog niet goed begrijpt, wachte een half uurtje en leze het artikeltje daarna nogmaals aandachtig over. intusschen moge aan ieder lid den goeden raad worden gegeven om bij de stemming op 5 Mei, alvorens het stem biljet in te vullen, dat biljet eens even rustig te bekijken en nog eens goed de aanwijzingen te lezen, die daarop staan vermeld, opdat het aantal ongel dige stemmen zoo gering mogelijk zal blijven. ROELAND Kort vóór Paschen, nu twee jaar geleden, bracht prins Philibert van Savoye een bezoek aan de stad Lucca. Het gemeentebestuur ontving zijn hoogen bezoeker met veel luister, waartoe ook een feestmaal behoorde. Om bijzondere redenen kon de prins bezwaarlijk, maar zeer tot zijn spijt, de uitnoodiging tot het diner, waarop hij niet gerekend Had, van de hand wijzen. Toen hij echter vernam, dat te zijner eer 's avonds ook een galavoorstelling in den schouwbrug zou gegeven worden, weigerde hij met de woorden »Theater- en balbezoek gedurende de vasten is in strijd met mijn beginselen". Den volgenden ochtend kon men zich stichten aan dezen prins van den bloede, die in de kathedraal de vroeg mis bijwoonde. Een mooi lesje, niet-waar? voor onze halve Katholieken. die het veel-te-veel gevraagd vinden om gedurende »die eeuwigheid van Aachwoensdag tot Paschen" geen publieke vermakelijkheid te bezoeken en daarom af en toe een bioscoop of theater snappen die het verlangen der Kerk om *8 morgens wat eerder uitje warme bed te stappen en naar de kille kerk te gaan voor een aanmatiging houden en die zich derhalve zoo lang mogelijk onder de wol koesteren om nog juist op tijd, zonder morgengebed natuurlijk, aan Hun werk te zijn die natuurlijk niet tegen vasten kunnen, omdat ze dat offer te zwaar vinden, en die daarom door den dag de gebruikelijke bonbons, biskwies, koekjes enz. snoepen die in één woord geen cent begrij pen van het nut en den geest der vasten, die daarom eten en drinken en zich vermaken, alsof er geen vastenwet bestond, en dan op Paasch- zaterdag een zucht van verlichting slaken: »Hè, hè, daarvan zijn we weer voor een jaar verlost 1" Zoo zijn ze. er een enkele noemen. Zoo is het van groot gewicht of een >aard zich gemakkelijk voedt of niet. Sommige paarden zijn echter kieskau- wers of tandentrekkers. Wanneer er ook maar een kleinigheidje aan hun voer mankeert, laten ze het al liggen. Er zijn paarden, die er steeds goed uitzien. Hebben ze door tijdelijk hard werken wat van hun vleesch verloren, Is ze een week stil geslaan hebben, dan Kan men zien, dat ze weer gegroeid zijn. Met deze laatste eigenschap staat een volgende in nauw verband, name lijk het meerdere of mindere gemis aan weerstand tegen uitwendige invloe den. Er zijn paarden, die overal tegen kunnen, terwijl andere verkouden worden, en beginnen te hoesten als er ook maar even onvoldoende zorg aan besleed wordt. Men kan de paarden hieraan gewennen, doch ze worden er ook in zekere mate mee geboren, welke eigenschap dan afkomstig is van de ouders. Het uithoudingsvermogen kan men niet zien aan een paard, doch moet blijken in het gebruik. Door training (oefening) en krachtige voeding kan men het ontwikkelen, doch het is goeddeels een aangeboren eigenschap, welke weer overgaat op de nakomelin gen. Vossen hebben den naam bijzonder taai te zijn. Het bruikbaar blijven tot op hoogen leeftijd is een eigenschap van niet minder gewicht. Sommige doen nog dienst op 20 jarigen leeftijd, andere zijn met 10 of 12 jaar al ver sleten. Eveneens is het temperament van een paard erfelijk. Een paard zoDder temperament, waar dus geen geest of leven in zit, is op den duur een ellen dig dier om mee te rijden. Ze zijn dikwijls lui, en verkorten een mensch zijn leven. Ook hierop moet dus gelet worden. Bij de beoordeeling van een paard kome eerst het goede en het mooie in aanmerking, en eerst dan schenke men zijn aandacht aan minder goede eigenschappen. Er is nu eenmaal geen goud zonder schuim. Door te veel op kleinigheden te letten, ziet men het goede soms over het hoofd. Men dient wat te geven en wat te nemen. Een nog zoo edel paard is dikwijls met een klein gebrek behept. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Iets over het paard. Het model en de gang zijn wel de eerste eigenschappen, waar men bij de beoordeeling van een paard op let. Men let op vorm en grootte van het hoofd, op de richting en wijze van dragen van den hals, op rug en lenden op den vorm van het kruis en de wijze waarop de beenen onder het lichaam zijn geplaatst. Tevens geeft men acht opdegeheele ontwikkeling van het paard, of deze krachtig of minder krachtig is. En wanneer men tenslotte het paard nog heeft zien gaan, liefst zoowel aange spannen als aan de hand, zoodat men een oordeel heeft over de ^manieren" van het paard, dan is de eerste indruk gevestigd. Behalve de opgenoemde zichtbare eigenschappen zijn er nog tal van verborgene, 't Is daarom van groot belang de afstamming van een paard te kennen, en daaraan ontleenen de stamboeken voor een groot deel hun waarde. Wanneer men weet, van welke familie een paard afstamt, dan kan men hieruit eenigszins een besluit [trekken omtrent de innerlijke hoe de vrije I danigheden. Van deze laatste willen we In zijn geschriftje over de gezond heid in den familiekring geeft Dr. Héricourt een reeks van goede hygiënische gewoonten, die wij als tien geboden voor de gezondheid graag onder de aandacht van onze lezeressen brengen. Het zijn alle gewoonten, die, regelmatig toegepast, naar hst oordeel van de .Service de Sanlé Publique" en van de Lique dee Sociétés de la Croix Rouge" voor ieder de gevaren van ziekte verminderen. Immers, wie een hygiënischen levensregel volgt, verspreidt onwillekeurig hygiënische begrippen rondom zich. 1. Zoodra gij zijl opgestaan, gebruik voor geheel uw lichaam koud water en droog^ u af met een ruwen hand doek, die in staat is de huid een rooden tint te geven. 2 Doe daarna een reeks van gym nastische bewegingen, bestemd om de soepelheid van de ademhalingsorganen te verzekerenbewegingen met de armen naer voren, naar achteren, op zijde, met inademing en ui'ademing e. d. Men zegge niet, dat dit te veel tijd vergtjuist toegepast, eischen dergelijke bewegingen niet meer dan een kwartier. 3. De eerste maaltijd moet, indien men buiten werkt, van goede substantie zijn. Koffie met melk, veel melk en weinig koffie, of chocolade met brood, kunnen voldoende zijn voor iemand, die weinig lichaamsbeweging heeft te nemen. Maar voor degenen, die een bewegeüjken dag voor zich hebben, moet daaraan boter, een ei, of wat vlessch worden toegevoegd Drink nooit zwarte koffie bij het ontfcijt. 4:. Wasch uwe handen met zeep voor eiken maaltijd. Een vuile hand is de beste overbrengster van microben. In openbare lokalen, in de tram, in bureaux en zelfs door een gewone hand te geven, kan men besmet worden met allerlei infecties, en het zekerste middel om dergelijke microben in het lichaam te brengen, ie ze over te brengen op de voedingsstoffen. Het wasschen der handen moet een absolute regel zijn. Ook voor te schrijven aan de bedienden, wier handen in voort durend contact met het voedsel zijn. 5. Eet matig en op regelmatige uren. Het voedsel moet afwisselen in verband den leeftijd en de bezigheid. Het met meest substantieels maal miTet midden op den dag genomen worden, een lichter maal des avonds. 6. Drink overvloedig water. Zes glazen water per dag, gevoegd bij het water, dat onze voeding inhoudt, zijn voor den gemiddelden mensch niet te veel. Alcohol in geringe mate kan niet schadelijk zijn voor een man, die spierarbeid in de open lucht verricht is een werkelijk vergif voor hetnerl

Peel en Maas | 1929 | | pagina 7