VENRAY, HORST en Omstreken. sssrw* r-a "Weekblad voor JKfONOft J. VERMEULEN-ROELOFS Venrayi Gr. Markt 6 Oome vertelt. J MANUFACTURER BLIJKEN TOCH HET MANUFACTUREN (YOORDEELIÖST/) CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Na de Tentoonstelling Provinciaal Nieuws PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRUS DER ADVERTENTIEN: 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7"/» cl. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VANDEN MUNCK.HOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling, afzondert, nummers 5 cent Wie geeft wat hy heeft, is waard... xo Tot het onmogelijke is niemand ge- houden, en heksen kan ik niet. Nu is het toch voor iedereen, en jg daar hoor ik ook bij, eene barre onmogelijkheid al de Venrsyache -jg Priesters, Paters, Fraters, Broeders en Zusters van 't jaar 1850 af tot 1929, dus over een tijdvak van 79, laten we zeggen, 80 jaar, op zijn duim te kennen, met naam en voornaam, mei geboortedag en woonplaats te onthouden jg Boeken, archieven, kronyken daarom trent bestaan er niet, en kunnen dus ^9 niet geraadpleegd worden. In die leemte had Oome gewenscht te voorzien door 't aanleggen van eane volledige lijst van alle aan Godgewijde gi personen nog in leven, in de hoop dat een eventueeie opvolger later, liefst zoo 22 laat mogelijk, ze na mij zal voortzetten. Edoch daarvoor heb ik de hulp noodig van al degenen, die familieleden tellen 23 onder die gewijde keurbende. Die medewerking heb ik nederig, doch dringend gevraagd, en waag ze weer 24 even dringend voor de derde maal. Een greintje goeden wil is toch vol 25 doende om even in de bus bij Peel en Maas te gooien een eenvoudig briefje, 26 waarvoor geen extra geleerdheid noodig ia. 27 Wel heb ik reeds een aardig lange opgaaf ontvangen, gelijk m6n ziet Laat gg mij wederom mijn oprechten dank betuigen aan al degenen, die zoo gg vriendelijk mijn oproep beantwoorden, en ditmaal speciaal aan de E E. P.P 3q Franciscanen. Maar er zijn nog achterblijvers, en mijne lijst is zeker nog niet volledig er zijn nog gapingen en leemten in, 09 aangegeven door vraagteekens ook al eenige foutieve opgaven. Die leemten 3« en fouten gelieve men niet op mijne rekening te schuiven. Ik gaf wat ik had, en wie geeft wat hij heeft, is waard dat hij leeft. Anderen mogen uitmaken wat hij waard is die niet geeft wat hij heeft. Een vriendelijke inzender van de tweede lijst veront- 33 schu.'digd zich, doordien hij meende niet tot de »voortrekkers" te mogen behooren. Wat wilt ge? Voorwendsels 37 zijn er om gebruikt te worden. Maar eerlijk gebiecht, ik houd meer van vóór dan van naloopers, hoewel ook deze laatsten welkom zijn. Maar in dezen edelen wedloop mag iedereen 3q gerust beenen makende christelijke zedigheid en nederigheid kunnen er ,q niet onder lijden, wijl de naam der inzenders onbekend blijft, en zij dus incognito reizen, net als koningen en vorstelijke personen. Zeg ik te veel als ik beweer, dat Venray's eer hier op 't spel staat? Derhalve mag geen enkele echte Venrayer verstoppertje spelen. Laat mij een raad geven aan al de abonne'8 van Peel en Maas. Al mijne bijdragen mogen ze gerust in 't vuur gooien, maar deze lijsten moeten zij uitknippen en bewaren. Ze zijn le mooi om er de kachel mee aan te maken of 't fornuis te poetsen Wat ik nog wou Dat onze manne lijke jeugd wat meer dacht aan priester schap en klooster, want ik zie slechts 4 candidalen voor 't priesterschap binnen de eerste vier of vijf jaren. At zou ik er een paar onvermeld laten, de priesteroogst schijnt de Egyptische magere jaren te verwachten te hebben. Allons, jongens van onze R. K. scholen, wie van jullie wordt Pastoor of Pater? Ouders en opvoeders mogen u hierin gerust helpen, en waar O. L. H. roept, is er altijd een weg open. Tot later 1 OOME. Alphabetische lyst der nog in leven zynde Venraysche Priesters, Fraters en Broeders. 1 Ariaens Jean, geb. 19 Juni 1896, Pater Hadelinus O.F.M., Kapelaan, Nijmegen 2 Ariaens Antoon, geb 15 Nov. 1897, V. D. Rector Missiehuis, Soesterberg 3 Ambrosiu8 H., geb 22 Sept. 1895, Pater Agnus F. M., Sittard 4 Arts Piet, geb. 16 Jan. 1900, Miss. van 't H. Hart, Professor, Tilburg 5 Asselberg8 E geb. 1891, Kapelaan Herkenbosch 6 Boom Arnoldus, geb. 1878, Pater Benvenutus, Gap., Rector, Udenhout 7 Ellerbeck A.f geb. 6 Mei 1871, Pater Lambertus, F.M., Pastoor, Bolsward 8 Emonds Th., geb. 14 Aug. 1882, F. M., Miss. 99 35 38 Pater Theodardus Brazilië Emonds Edro., geb. 2 Nuv. 1884, Pater Sergius, F.M Venray Esser Amory, geb. 1868, Pastoor, Well Esser Jozef, geb. 1886, Pastoor, Beringen Haenraeia G., geb. 12 Dec. 1874, Pater Bentivolius, F.M., Pastoor, Gorinchem Haenraets H., geb. 1887, Kapelaan Venlo Van Heyster geb. Pastoor, De Père, America Janssen M, geb. 1852, Pastoor, Meerlo Janssen Wilhelm, geb. 13 Febr. 1893, Oirlo, V. D., Miss. Klein Soenda, O. I. Kemps Jgeb. 24 Febr. 1895, Kapelaan, St. Johus Cathedral, Lafayette, America Lemmens Lgeb 24 Mei 1904, Pater Salesius, F.MWeert Van Megen Hendrik, geb. 6 April --1898, Lazarist, Miss. Blitar, Java Muysers Wilhelm, geb. 20 Aug. 18/2, Miss. van 't H Hart, Tilburg Van Opbergen Martinus, geb. 1850 Pastoor, Blilterswijk Pesters Simon Hendrik, geb. 23 Oct. 1860, Miss. van 't H Hart, Stein Peeters Henri, geb 13 Juni 1891, Miss. van 't H. Hart, Miss. Selebes O. I. Poels Jacobus, geb. Weverslo, Rustend Pastoor, St. Jozefsgesticht Poels Henri, geb. 1868, Dr. Mgr., Hoofd Aalmoezenier, Heerlen Poels Frans, geb. 1876, Rector St. Jozefs ziekenhuis, Heerlen Poels L., geb. 1878, Rector, Swart broek Poels Jozef, geb. 1891, Kapelaan, Weert Poels Martin, geb. 1899, Kapelaan, Scbaesberg Potten Jozef, geb. 8 Jan 1874, Pater Guillaume O. P, Pastoor, Curasao Potten A., geb. 1 Juli 1879, Pater Terentius F. M Kapelaan, Delft Pouwels Gerard, geb. 7 April 1885, Miss. van 't H. Hart, Arhem Van Rijswijck Piet, geb. 1863, Pastoor, Maasniel Van Rijswijck geb. 1876, Dr. Pater Alhanasius, Carmel., Pastoor, Boxmeer v. Rijswijck geb. Pater Anto- mus, Carmeliet, Zenderen Smits H., geb. 27 Jan. 1887, Pater Telesforus, F. M., Kapelaan, Haar lem Smits J geb. 6 Febr. 1892, Pater Servatius, F. M Rome Smitz Rudolf, geb. 14 Juni 1879, Pater Suitbertus, F. M., Kapelaan, Ammerzoden Smitz F., geb. 18 Juli 1881, Pater Felicianus, F. M., Miss Brazilië Smitz A., geb. 1 Juli 1882, Pater Arnoldus, F M, Maastricht Spee G., geb. 24 Aug. 1899, Pater Valerianus, F M, Kapelaan, Bleyer heide Swinkels Th., geb. 19 Oct. 1902, Pater Alpheus, F M, Weert Tillemans Henri, geb. Kapelaan Rheindale, Duitschland Tillemans Antoon, geb. 13 Juni 1883, Missionaris van 't H. Hart, Rector Siadbroek, Sittard Verbeek H., geb 16 Juli 1885, Pater Beda, F M, Wijchen Verbeek M.t geb. 18 Maart 1891, Pater Gorgonius F M, Megen Vermeulen A., geb. 7 Nov. 1900, Pater Alfonsus. F M, Maastricht Verriet P., geb. 4 Nov. 1880, Pater Innocenlius, O P, Miss Curacao Wiaman8 Henri, geb. 1874, Pastoor Lottum Wismans J, geb. 23 Augustus 1882 Pater Gelasius, F M, oud Missio naris, Baarlo Wismans J, geb 28 Febr. 1895, Pater Geruntius, F M, Baarlo. Wismans, K. H geb. 25 Maart 1900, Pater Octavius, F. M. Maas tricht Fraters. Claessens geb. 31 Jan. 1909, Florus, F. M., Slenaken Kemps Gerard, geb. 18 Maart 1902, Gongr. H. Geest, Diaken, Leuven v. Meijel Jacobus, geb. Merselo, Miss. van het H. Hart, Arnhem Voesten Willem, geb. 1906, Miss van het H. Hart, Arnhem Broeders. Hoex Antonius, geb. 25 Nov. 1869, Oostrum, Br. Paubes, Koningslust, Helden Hoex Peter, geb. 15 Nov. 1871, Oostrum, Br. Dominicua, Konings lust, Helden Hoex Herman, geb. 14 Juli 1875, Oostrum, Br. Benedictus, Norber tijn, Heeswijk Janssen Theodor, geb. 7 April 1901, Br. Genesius, F M Megen Marce! lis Lodewijk, geb. 3 Jan. 1878, Br. Thomas, F. M. Megen Potten Jean, geb. 12 Dec. 1885, Br. Sebastian us, F. M. Brazilië Aanvulling der vorige lyst van Zusters. Men vuile aan of verbetert de vol gende nummers der lijst 42 Janssen Maria Gertrudis, geb. 14 Jan. 1901, Oostrum, Soeur Vincen- tia, Ursuline, Grubbenvorst Verriet Anna Maria Petronella Jacobs, geb. 23 Febr.'1879 107 Voermans Gertruda, geb. 1899, Leunen, Zuster Goswina, van de kleine Zusters van den H. Jozef, Gasthuis, Heerlen 108 VoermaDs Mina, geb. 1902, Lnunen, Zuster Agnaviva, van de kleine Zusters van den H. Jozef, Gasthuis, Heerlen Bij de lijst voege men Liljens Maria, geb 14 Nov. 1903 Oostrum, Zuster Himelina, Franciscanes Heerlen Litjens Gertruda, geb. 1 Mei 1905, Oostrum, Zuster Melania, idem Litjens Maria Petronella, geb. 6 Jan. 1863, Zuster Hendrika, Heerlen Philipsen Maria Gatharina, geb. 30 Nov. 1889, Carmelites, Zuster Elizea, Vilvoorde, België Schechlin Maria, geb. 24 Maart 1889, Soeur Marie Ernest, Vincentiusgesticht Maastricht. Totaal reeds 122 Zusters, hetzij Zuster op ietwat minder dan 100 Ven rayers, of één op de 50 vrouwelijke ingezetenen. Wie denkt hier niet aan de >godvruchtige kunne"? 42 43 44 47 kadaster, grenzende aan de gemeenten Maashees Overloon, St. Antbonis, Ba- kel en Deurne, veen, aarde, zoden, plaggen of heide weg te nemen, te struwelen of heide te hakken of te baggeren of daarop eenige daad van eigendom te verrichten. Indien in strijd met dit verbod wordt gehandeld, wordt door de gemeente over gestoken plaggen enz. als zijnde haar eigendom, beschikt, terwijl over treding van dit verbod strafbaar is ge steld bij het Wetboek van Strafrecht. Men zij dus nadrukkelijk gewaar schuwd. Venray 17 April 1929 De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Vergunningsrechten. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van de ver gunninghouders dezer gemeente, dat de vergunningsrechten ingevolge de Drankwet vóór 1 Mei a.s, moeten zijn voldaan ten kantore van den Gemeen te-Ontvanger en dat de vergunningen, waarvoor de verschuldigde rechten Mulder, Leunen (spiegel). Prijs Batikwerk (chale) Mej. Nelly Poels Prijs Filetwerk (gordijnen) »St Anna". Prijs Richelieuwerk (sprei) »Si. Anna"diploma Mej. Anna Esser. Prijs Kruissteekwerk de dames Wed. OudenhovenLaurensse (moeder met' kind) en Jacqueline Verbeek (mat); diploma Mej. Erna Raedts Prijs Bont Borduurwerk de dames Theuws Reniers (dekkleedje) en N. Creemers (monsterlap). Prijs Kunstbreiwerk (dekkleedje) Mej. C. van der Mast diploma Mej. Jeannstte Esser. Prijs Woiwerk (kussen) Mej. W. Kleir, Oostrum. Prijs Point-laasewerk (tafel kleed) Mej. M. Ambrosius. Prijs Lus- werk in wol (theemuts) Mej. M. Watervoort. Aan de achtjarige Mientje Camps werden voor Slerreljeswerk eervolle vermelding en aanmoedigingsprijs toegekend. Een Jury is niet onfeilbaar, doch persoonlijk voorbeur of zoo iets is vreemd geweest aan de leden van deze Jury, die de Venraysche menschen niet kenden. Het Comité heeft zich er buiten gehouden, gelijk betaamt, maar is overigens van meening dat enkele Uitslag Vlotbrugkamp was aldus Eerste prijs de heer H. van Aarssen (57); tweede de heer P. Barten (55); derde (na loting met den heer M. Janssen) de heer Fr. van Bergen (52). Tentoonstelling en attracties waren geëindigd. Alle aanwezigen en dat waren er vele verzamelden zich in de smaakvolle Lunchroom. Daar ging het zeer gezellig toe. In hartelijke woorden bedankte de E.A. Heer Burge Venray 19 April 1929 De Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Afhalen Tan kostelooze Weg- veldkaarten De Burgemeester va- Maashees c a. meester, eerevoorzitter, al degenen die maakt bekend, dat kostelooze weggeld tot het welslagen van deze mooie Ten kaarten voor Noordbrabant wederom toonstelling hadden bijgedragen, en verkrijgbaar worden geeteld in Hotel vermelde in het bijzonder de Venray do Zwaan te Venray yoor het D0BP Bij de ruïne van Ku-ny hu". Dit woord speelde ons door den geest, als opschrift voor dit artikel, toen we Maandag eenigszins weemoedig door het Patronaat wandelden tusschen bergen gekleurd papier, kistjes, doozen enz. Zoo komt aan alle mooi's een eind. I Maar 't woord »ruïne" klinkt akelig, en er is zoo heel veel schoons gebleven dat niet vergaat.... in de herinnering... in hetgeen door veien is geleerd. Wat was de opzet bescheiden, een paar maanden geleden 1 Eén zaal was wel genoeg. Men kon er geen geld op gaan toeleggen, maar attracties, lunch room uitgezonderd, moesten maar liever vermeden worden, want er zou mis schien toch al niet veel te zien zijn. De sympathie van Venray is 't ge weest die de Tentoonstelling van aanschijn heeft veranderd en Ku-ny hu gemaakt tot een schitterende gebeurtenis Doordat men van alle kanten mei gaven kwam, zich aanbood om te helpen, schoone collecties presenteerde ter opluistering, de inzending fraaie handwerken de verwachting verre overtrof, in één woord: doordat Venray liefde gevoelde voor deze Tentoonstel ling en voor de Stichting waarin zij was gevestigd Het bezoek op 7 April is groot geweest, op de weekavonden matig Zondag 14 April bewoog zich een dichte menigte door de verscheidene zalen. Geen zweem van wanklank werd ver nomen alles kenmerkte zich door de gemoedelijk8te gezelligheid. Omstreeks tien uur werd de verloting gehouden, gecontroleerd door den E.A. He6r Burgemeester en Rijks- en Gemeentepolitie. Gelukkige winner van het slachtvarken bleek te zijn de heer Martinus Verheyen, Leunen, met 341 de nieuwe naaimachine viel ten deel aan Mej. Janssen, Gouden Leeuw met de kunstige bloemenmand van choco lade en marsepein werd verblijd Mej De Pontide fraaie sprei werd getrok ken door Mevr. Hegger. Voorts werden z.g. troostprijzen verloot (Wie heeft entreekaart no. 3 gehad?) Vervolgens werd de uitspraak van de Jury, uit den vreemde, bekend gemaaku Kunst en kunstnijverheid alsook Huisindustrie, zijn, gelijk van zelf spreekt, niet door de Jury als j zoodanig beoordeeld; alleen Huisvlijt. Hier volgt de uitslag Prijs Combinatie van Zaag- en Snij werk (kruis) den heer G. Michels, Volen. Prijs Houtsnijden (collectieve inzen dingen) de heeren W. J. Driessens, C. Lagerberg, Jos. Tacken. DiplomaHoutsnijden de heer G Th. Janssen, Figuurzagen de heer A. Theuws, Rietvlechten de heer Fr. Derckx Rosmolen, Sigarenbandjeawerk de beer Joh. Eibers, Figuurzaagwerk de heer Gerard Janssen, Teekenen de jongeheer Wim Janssen (met aanmoedigingsprijs, Figuurzaagwerk de jongeheer Pietje Hoedemaeckers (met dito) Prijs Tarso-werk (salontafeltje) Mej. Henriette Janssen. Prijs Vioolbouw (cello) de heer Fr. van Bergen. Prijs Metaaldrijfwerk (collectieve inzending) Mej. Pia Poels Prijs Figuurzagen de 1 heeren Jos. Folbers (kooi) en G, de sche Jazzband. En toen... er is een tijd van komen er is een tijd van gaan... de Zwaan te Venray op Maandag 22 en Woensdag 24 April van des namiddags half twee tot 6 uur. Wat het financieels gedeelte betreft: Voor de gehuchten wordt in de op heden kan de uitslag nog niet eerstkomende week zitting gehouden, worden medegedeeld, daar nog ver- Speciaal wordt de aandacht van echeidene rekeningen moeten inkomen, aanvragers van kostelooze weggeld De balen zijn vanzelf minder dan kaarten op bel volgende gevestigd verleden jaar, toen er een echte Fancy 1- aanvragers van voormelde kaarten fair werd gehouden. Maar dit is alvast moeten houders van een rijwiel of een zeker: de Patronaatscommissie kan ander rij of voertuig zijn; zich dankbaar gestemd voelen, zeer 2; aanvragers moeten voordat hen dankbaar Na een paar jaren van de kaan wordt verstrekt de verklaring Congressen, polemieken enz. enz. is^ eindelijk, het laatste halfjaar, de Patronaatsbeweging in alle Nederland- sche bisdommen op andere banen geleid. Het Patronaatswerk wordt nu onderteekenen, dat zij nog geen kos telooze kaart waar of bij wien ook hebben aangevraagd of verkregen; 3. aanvragers moeten de kaart zelf afhalen, waarom aan aanvragen na- veel moeilijker, vooral in het begin, mens of vanwege anderen met wordt maar ook veel vruchtbaarder. De eteun voldaan; alleen voor minderjarigen, die van Venray's bevolking geeft aan houder van een van bovengenoemde Commissie en UOVU1A.IIIK KOÖll aaw I O - Directie den noodigen "J of voertuigen zijn, wordt genoegen moed. Aan allen allerhartelijkst dank I De meest hinderlijke kwaal voor menschen op leeftijd is verstopping. Foster's Maagpillen geven baat vanaf de eerste dosis. Een ide aal laxeermiddel voor ouden van dagen. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar f 0.65 per Bacon. genomen mst de aanvrage en onder- teekening der verklaring door den wettigen vertegenwoordiger. Bij de aanvrage moet worden opge geven: de juiste naam, voornamen, woonplaats met straat, wijk en huis nummer. Nog worden belanghebbenden eraan herinnerd, dat de kaart slechts te ge bruiken is met het rij of voertuig van den houder, te wiens name de kaart is afgegeven. Mocht nadien blijken, dat de onder 2 bedoelde verklaring valach of onjuist is, dan zal voortaan een kostelooze kaart worden geweigerd, onverminderd de daarop gestelde strafbepaling. Maashees den 19 April 1929 De Burgemeester voornoemd, H. RIETER. Wij vragen niet alleen uw volle aandacht voor ons artikel in het tweede blad van Roeland >De stemming van Zondag 5 Mei in de Katholieke Kies verenigingen", maar verwijzen u ook naar de in dit blad voorkomende Venray, 20 April 1929. Turf steken. Burgemeester en Wethouders Venray brengen ter algemeene kennis, n"r lu. ttU, D,aa vooraomenae dat wederom gelegenheid wordt gebo- advertentie der algemeene vergadering den tot het steken van turf in de Peel pü?V«r«J n .K!e8v"e«»18\n8 p 2nar dae sporen kiezers en oelangstellenden Zij, die hiervan wenschen gebruik "n dez8 ,voe'8^anng te 7°n«n' te maken, moeten zich aanmelden a s £e u welbekende spreker pater Dr Woensdag 24 April, tusschen 4^5 f0Xchl"hoe Gemeente Ontvanger .Onder den Boog J083t vfrewachf'^"i 7°'^° Aanwijzing zal worden gedaan nabij il9'™11' bestuursleden der de Krayenhut op Dinadag 30 April a a g^uchten er. onze propagandisten, des voormiddaga acht uur. Geatoken k' v°°"an plaatsen zullen mag worden op Maandag 6, Dinsdag <?ehonden wor<ieI!- 7, Woensdag 8 en Maandag 13 Mei in verband met de en Dinsdag 14 Mei a.s. Het zooge- verkiezingen voor de Tweede Kamer naamde korten of steken mag slechte der Staten Generaal zal den Bond van door één persoon tegelijk geschieden, r Kiesvereenigingen in den Staten Na Woensdag 24 April zal geen ge- kieskring Horst een algemeene verga- legenheid meer worden gegeven tot dering houden te Well, in de Harmonie- van eene vergunning het verkrijgen tot turfsteken. Venray 17 April 1929. Burgemeester en Wethouders voomd. O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Verbod van sieken yan plaggen enz Burgemeester en Wethouders van zaal, op Zondag 21 April half 4 nam. Als spreker zal optreden pater Dr. Beaufort O F M. Zondag is in het klooster der Eerw. Zusters Ursulinen alhier over leden de Eerw. Mère Raymonda. De overledene, die hier eenigen tijd een rustend leven leidde, was tot voor korten tijd met succes werkzaam als Venray waarschuwen nogmaals, dat onderwijzeres aan eene Lagere School het ten strengste verboden is op alle te Tilburg, alwaar zij bijna 25 jaren gronden der gemeente, dus ook op de hare zegenrijke taak had vervuld en gronden gelegen op de bladen 1, 2, 3, bijzonder bemind was om hare groote 4, 5, 8 en 9 van sectie H van het liefde voor de arme kinderen.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1