jkmm Weekblad voor VENBAY, HOEST en Omstreken. J. VERMEDLEN-ROELOFS Een wandeling door Ku-ny-hu. manufacture) Y00DDEEL1OT VOORDEELlöSTf CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Buitenlandsch Overzicht Provinciaal Nieuws ZATERDAG 13 APRIL 1929 Vijftigste Jaargang No. 15 i BLIJKEN 1 TOCH HET J> PEEL EN MAAS MANUFACTURE BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 71/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 61 YENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Wijnhandel Venray, Gr. Markt 8 Zondagmorgen j 1. was het de offi cieele opening der Venraysche Tentoon stelling van Venraysche Kunst, Kunst nijverheid en Huisvlijt, genaamd Ku-ny hu. Verreweg de meeste genoodigden hadden aan de invitatie gevolg gegeven geestelijke en wereldlijke autoriteiten, leden van den Gemeenteraad, der Patronaatscommissie, voorzitters der Sociale Vereenigingen, het Comiié van Bijstand, dames en heeren inzenders, enzoovoort. In minzame bewoordingen heette de Voorzitter van het Comité, de heer H. Timmermanr., de aanwezigen welkom, zette in korte en klare termen het meervoudig doel der Tentoonstelling uiteen en verzoch4 vervolgens den Edelachtbare hoer Burgemeester de Tentoonstelling te openen. De Edelachtb. hear Burgemeester gat allerhartelijkst zijn oprechte vreugde te kennen over het tot stand komen dezer Venraysche Tentoonstelling, huldigde het Comité voor het genomen initiatief. Een korte beschouwing van het ten-toon-geslelde had hem alreeds tot de overtuiging gebracht, dat hier veel, zeer veel schoons bijeen was. Z E A. uitte den wensch, dat de Huis vlijt meer en meer in Venray een welkome gast zoude zijn, en opende ten slotte officieel de Tentoonstelling. Laten wij in den geest eene korte wandeling maken door Ku ny hu. Dit zal ongetwijfeld nog velen, ooit van de Gehuchten, aansporen om in werkelijk heid deze leerzame Tentoonstelling te 'bezoeken. Allereerst begeven we ons naar de bovenzaal, waar de teekeningen van de leerlingen der laatste jaren de wanden sieren. Dit is voor velen als een open baringIs Venray's Patronaat zulk een Vakteekenschool rijk? Ja, hier komen des winters avond aan avond ongeveer vijftig jongens uit Venray en omstreken het teekenvak beoefenen Hier ziet u de goede resultaten 1 Hoe menig arbeider die thans een flink stuk brood verdient en niet tot de z.g. lossen ongeschoolden behoort, heeft dit geluk te danken aan de Vakteekenschool te Venray I Zoo, wordt er ook geboetseerd Ja, dit vak is sinds een paar jaren ingevoerd. En, mocht er ooit meer plaatsruimte komen, dan worden nog andere cursussen gehouden. Nu gaan we naar een andere boven zaal. Hier viert de edele Kunst hare hooge triomfen 1 Echte arlislenfamilies, de Van Baars en Van Bergens 1 Venrsy mag er fier op zijn I Geniet hier naar hartelust van hunne prachtige schilder stukken 1 Geniet hier van de wondere schoonheden, kunstproducten van Rév. Mère Ancilla, van den leeraar Teekenen van Venray's Gymnasium Pater Angelicus van der Slok. Mooi, dat werk van Pater Renaldus Rats Antoon Pouwels is vandaag veel verder gevor derd dan toen hij deze stukken schil derde, hier ziet men al duidelijk wat hij eenmaal worden zou. Interessante lieve stukjes van Mej. Maria Messe- maekers, nietwaar 1 Ook de heer Jos. Jacobs vindt gelegenheid om, als het dagelijk8cb werk met den grooten kwast is afgeloopen palet en penseel te nemen en zich aan de Kunst te wijden. Is dat niet mooi, dat kruis Bleekwerk van Mej. de Wed. Ouden hoven, zestig jaren geleden door hare kunstvaarnige hand voortgebracht 1 Bewonder het fijne nobele werk van de artistieke Mère Emmanuel. Noode scheiden we van deze zaai. De groote benedenzaal. Ia dat huisvlijt, die cello van Van Bergen Neen toch Ja, wel waarlijkl En mooi van klank ook I De fraaie collectie opgezette vogels, ook van Van Bergen, wekt ieders aandacht. Schoone vogelkooien, sommige alreeds elders bekroond, toonen aan, dat zang-huisvlijt hier met succes beoefend wordt. We passeeren het aloude spel «onder de negen of boven de twaalf", een lcents aantrekkelijkheid voorkinderen en naderen de pracht inzending huis vlijt van Jos. Tacken. Fijn werk 1 Interesseert u zich voor postzegel werk? Dar. verzoekt o.a. Joh. Eibers uwe gewettigde aandacht. Aardig, die arbeid op gebied van zagen en teekenen, van jeugdige kin deren. Ook Mej. Henriette Janssen en de heer Jac. Fonck hebben prachtstuk ken ingezonden. Ziet u daar dat werk van onzen krassen «Rosmulder Derks', die zoo schoon kan vertellen over de wonderen van Gods heerlijke naluurl Ouderwet- sche huisvlijt, evenals van Gerard Michels, Volen, zonder boekenstudie, maar niet minder verdienstelijk 1 Nu raad ik u aan om een tijdje te blijven stilstaan bij de inzending van den heer C. Lagerbergu zult er plezier van hebben. Hetzelfde zeg ik over de zoo schoone collectie van Meester Driessens, Heijde. Er is nog t« weinig Huisvlijt in Venray. De Meester van de Heijde is bereid gratis een cursus te geven, in een zaal van het Patronaat. Nu kunnen we opstijgen (maar als u idee hebt, kan u eerst deelnemen aan de Electrische Schokken-Visscherij en een flesch Apfelwein of zoo iets winnen) opstijgen naar het Tooneel, waar de beroemde firma Sinderam en Co. haar stand heeft. De vriendelijke heer Sinderam legt ons alles duidelijk uit. Intusschen houden uwe aller kleinsten zich wel bezig bij het Draai bord. Wat is eene Tentoonstelling zonder Tombola Hier is een heel mooie 1 Dat zij zoo mooi is, daarvoor hebben ook verschei dene vrienden van het Patronaat ge zorgd. Nietswaardige prullen zijn er zoo goed als géén. Fraaie handwerken Maar... maar... welk oen overvloed 1 Schier de geheele midden oppervlakte van de groote zaal is met kunstwerken dezer branche ala overdekt, omhoog, omlaag, overal 1 We zien er van af om hier namen te noemen. Vriendelijke dames leggen u alles uit. Ja, vooral de dames halen hier heur hart op en geven heure bewon dering te kennen. Sommige handwer ken zijn te koop. Ook kan u een nieuwe naaimachine winnen, mogelijk voor een paar centen. Willen we nu even teruggaan Zie, dat zijn de oudste radiotoestellen in Venray vervaardigd. Kenners staan er verbaasd over. Daar is al wederom mooi zaagwerk uit de Mobilisatie. Daar is metaalwerk van de Dames Poels, dat geen kunstenaar op dit gebied verbetert. Buigt u eens over die fijne penteekeningen uit hel Paters- klooster. Dadelijk kunt u nieuwe kerk en klooster in gips zien; mooie mo quette I Terwijl u luistert naar't orchestrion van den heer van ter Velden, kan u zich voor vijf cents laten wegen op de weegschaal van Mej. M.Hoedemaeckers assistent apothekeres, met kans om ook nog wat te winnen. Nu gelieve u het bericht uit »Peel en Maas" te lezen, hier aangeplakt, over de door den heer Fr. van Baar gerestaureerde schilderij en bewondert dan deze kunstnijverheid. Kunstnijverheid 1 Wat is het goed, dat koperwerk van den heer Fr. Jans aen van Rossum en wijlen zijn kunst zinnigen broeder Jan. Kunstsmid Math. Cuaters kon tot zijn spijt slechts enkele foto's inzenden. Maar, wilt u edelsmeedkunst zien, dan ziet hoe edelsmid Ant. de Haen uit het harde ijzer de bevalligste bloemen smeedt Verlokkend ziet de bloemen mand der firma LemmensAmbrosius er uit: allemaal chocolade en marce- pain, bijzonder fraai werk. De firma Messemaeckers zond.nette drukwerken in. Dit H. Hartbeeld is gepolychro meerd door den heer Jan Vermeulen, koster. Zooals u ziet, men behoeft voor dit soort kunstnijverheid niet buiten Venray te gaan. Maar is dat ook Venraysch werk? dat mooie hoogaltaar O ja, de Gebr. Vollebergh hebben 't ontworpen en vervaardigd, U bebt het op onze wandeling W6l gemerkt: er is in Ven ray veel meer dan men oppervlakkig meent. Nu komen we aan een tafel, waarop fraaie prijzen zijn geëxposeerd van welwillende firma's. Terecht betuigt het Comité aan deze en andere firma's minzamen dank. De Leunensche rozenkweeker de Mulder doet ook aan huisvlijt, bouwt o a. Radiotoestellen. Werkelijk de moeite waard eens bij hem te gaan zien. Vergeet vooral niet neen, dat kan ook niet den stand van «St. Ser- vatius", den mooien en leerzamen stand 1 Hier is van alles te zien en te leeren. Kleine jongens b.v. mogen hier zien, hoe gemakkelijk ze groote noooie wollen overdassen kunnen vervaar digen. Hebt u zin om even te hengelen in den Vischvijver? 't Behoeft niet, even min als de andere attracties eeniger mate verplichtend zouden zijn. Maar men wil zich wel eens even verpoozen. In de Bestuurszaal zijn groote schat ten. Daar zijn mooie zaken. Daar zijn ook leelijke dingen, maar van groote waarde, historische waarde. Hier is oud Venray. Jammer dat men aan deze afdeeling wal laat heeft gedacht. Dan zou ze nog veel merkwaardiger zijn. Liefhebbers van dit soori zaken zijn hier haast niet weg te krijgen. Het is inderdaad zeer belangwekkend. Blijven we hi»r een tijdje ons verdiepen in Venray's Oude Geschiedenis. Straks kunnen we uitrusten in de allergezel ligste Lunchroom, en, onder de vroolijke muziek van de Venraysche Jazzband ons verfrisschen 't Is op zoo'n manier een heele wandeling geweest, maar een mooie en leerzame. Het karakter van den strQd in Mexico. Amerika hondt zich gereed De «Osservalore Romano" publiceert een artikel over den toestand in Mexico. Daarin wordt o.a. gezegd, dat de tegen woordige burgeroorlog in Mexico slechts uit de godsdienstoefeningen ontstaan is. Hij is een gevolg van het feit, dal de leiders der anti religieuse bewegiög. ruzie onder elkaar gekregen hebben, Het is dus geen reactie tegen de Ka'holiekenvervolging, maar slechts een uitvloeisel van persoonlijks rivali teiten. Dit neemt niet weg, dat door de omstandigheden een of andere anti- religieuse regeering ten val kan worden gebracht, waardoor een betere toestand voor de Katholieken kan ontstaan. De Mexicaansche Katholieken zijn echter, wat het wachten van betere tijden aan gaat, niet zoo hoopvol gestemd. Want onder de leiders der opstandelingen bevinden zich eenige der ergste Katholiekenyeryolgers Het is daarom zeer begrijpelijk, dat de Katholieken dergelijke mannen niet ondersteunen. Het blad waarschuwt dan tegen de officieels berichten, die van «Katholieke rebellen" spreken en spreekt tenslotte de verwachting uit, dat Calles weer president wordt om «de republiek te redden." Merkwaardig is in dezen opstand de houding van Amerika Dit land, waar blijkbaar alleen materieels belangen gelden, volgt met belangstelling den strijd en is alleen bezorgd voor zijn industrie belangen in Mexico. In dit licht hebben we de berichten over zoo genaamde grens-incidenten te zien en de meededeelingen over het terecht komen van granaten op Amerikaansch gebied. Hierin heeft Amerika aanleiding gevonden om onder generaal Lasailer een leger yan 10.000 man samen te trekken aan de grens van Mexico, waarmede hij naar eigen goed dunken kan handelen. Staan we hier wellicht voor een partij kiezen voor Amerika, of zooals dat in de diplomatentaal luidt: voor een Amerikaansche interventie? Leyen de Duitschers te weelderig! De leyenshouding yan het gros yan het het volk is verre van weelderig, zegt de Pers. Men weet, dat Duiischland als ver liezer van den grooten oorlog hebben feitelijk niet beide groepen oorlog voerenden verloren 1 aan de zooge naamde overwinnaars herstelbetalingen heeft de doen. Over de hoegrootheid dier betalingen is men het steeds nog niet eens geworden en thans wordt daaromtrent in Parijs weer druk ge confereerd. Hierbij is de vraag opgeworpen, of de Duitschers niet te weelderig leven en hiermede is de Duitsche levens standaard het onderwerp geworden van internationale besprekingen. De kwestie wordt opgeworpen in dit verband, dat wanneer het Duitsche volk niet zoo weelderig leeft het wel in staat zal zijn te voldoen aan de eischen van de reparatie schuldeischers. De Duitsche pers neemt deze bewe ringen op en tracht ze te weerleggen door een overvloed van statistisch materiaal. Zooals men weet, hebben buitenlan ders, die de economische en sociale situatie in Duiischland hebben gade geslagen, er herhaaldelijk op gewezen dat de levenshouding van het Duitsche volk in den loop van de laatste vijf jaren sedert de stabilisatie der valuta zich aanmerkelijk heeft verbeterd. Dat wordt in de Duitsche verklaringen niet tegengesproken. Aan het eind van 1923 waren de breede massa's van het Duitsche volk slecht gevoed en gekleed; looner. en salarissen .bereiken bij de stabilisatie slechts een klein gedeelte van de inkomsten in vredestijd. Op hel oogenblik is het Duitsche volk, verge leken met dezen laagsten stand aan merkelijk beter gevoed, maar het is niet juist, zoo zegt men, het begin der stabilisatie als vsrgelijkingscijfer aan te nemen, daar de laagste van dezen stand bedenkelijk was. Werkelijk ver gelijken kan men alleen met 1913, het laatste jaar voor den oorlog. Als men het verbruik en de levens houding in het tegenwoordige Duitsch- land beschouwt tegenover het verbruik van 1913, en wel op grond van cijfers, die de «Reichzentrale für Haimatdienst" een werk«Duitschland's economi sche balans van 1918 tot 1928" publi ceert, dan komt men tot de gevolg trekking, als ach&tling van het verbruik der massa's dient het hiertoe bijzonder geschikte vleeschverbruik dat dit verbruik den vooroorlogsstand al weer heeft bereikt, ja zelfs al een weinig overtreft. Terwijl er in 1913 in het tegenwoordige Rijksgebied 49,49 kilogram vleesch per hoofd werden verbruikt, waren het in 1927 49,89 kilogram Maar deze cijfers laten geen gevolgtrekking toe op een werkelijke verhooging van het vleeschverbruik De verhooging van dit cijfer is vooral het gevolg van de verschuivingen in den opbouw van de Duitsche bevolking. Het aantal volwassenen, die zelf hun brood verdienen, en die in de eerste plaats in aanmerking komen voor het vleeschverbruik, is toegenomen in vergelijking met voor den oorlog. Het aantal kinderen daarentegen is vermin derd. Over &lcohol*verbruik in Doitschland worden de volgende officieele cijfers gegevenin 1913 dronk gemiddeld iedere Duitscher 102 liter bier, in 1928 ongeveer 85 liter. Het verbruik van aardappelen, evenals van broodkoren is minder geworden. Een uitzondering vormt alleen het verbruik van suiker, cacao en zuidvruchten, dat tegenover 1913 is gestegen. Hier is gedeeltelijk een vrij aanmerkelijke toename vast te stellen. Terwijl het verbruik van zuidvruchten voor den oorlog slechts 4,44 kilogram per hoofd bedroeg, was het in 1927 al op 6,74 gestegen. Een in Duiischland belangrijk verbruiks artikel, de haring, toont een achteruit gang aan van 3 op 2,2 kilogram. Overigens is, zoo wordt gezegd, niet alleen het verbruik van genot- en levensmiddelen kenmerkend voor den stand der levensonderhouding van een volk. In dit verband komt de pemnenantemobiel in aanmerking als maatstaf voor den algemeenen welstand van een land. In de Vereenigde Staten komt, volgens de nieuwste statistiek, op vijf inwoners een auto, in Engeland op 38, in Frank rijk op 43, in Duitschland eehter pasop 134. Dat over het algemeen de stand van voor den oorlog nog niet weer is bereikt, blijkt ook uit de cijfers over den gemiddelden waren-omzet van de verbruik8vereenigingen. Alles bijeengenomen, wordt er in de verklaringen der Duitsche pers bewezen, dat, behalve voor een kleine bovenlaag, de levenshouding van het Dnisehe volk verre van weelde verwijderd is. Dit blijkt wel het duidelijkst uit het feit, dat het gemiddelde jaarlijksche inkomen van de breede kringen kan worden vastgesteld op 2000 Mark of 1200 gulden, een cijfer, dat de Duitschers in de tegenwoordige omstandigheden dwingt tot een heel eenvoudige en karige levenshouding. Yan verschillend terrein. De nieuwe opperbevelhebber der Amerikaansche oorlogsvloot. De verwisseling van het ambt van President der Vereenigde Staten van Amerika is ook gepaard gegaan met een verwisseling van het opperbevel hebberschsp der oorlogsvloot. Ala zoo danig is benoemd Admiraal William V. Pratt. Deze heeft indertijd bij de vredesonderhandelingen te Parijs in 1919 als m8rinede8kundige in den staf van President Wilson bekendheid verworven. De Scandinavische landen versterken hun weermacht. Dreigt er gevaar uit Rusland België gold tot hiertoe voor het Europeesche slagveld, het ziet er naar uit, alsof Scandinavië in de toekomst kans heeft het te worden. De Scandinavische staten versterken hun weermacht. Zweden gaal aan de spits en heeft een waakzaam oog n&ar Rusland gericht. Denemarken is reeds van den weg der ontwapening teruggekeerd. Noorwegen, dat heelemaal niet militairistisch is, doet al het mogelijke om de bevolking voor het leger te interesaeeren. En nu komt de bekende gezant Wedel Jarlsberg, (gevolmachtigd Noorsch minister in Parijs, naar Noorwegen om in tegenwoordigheid van den koning propaganda voor verbetering van de Noorsche vloot te maken. Er is welhaast geen twijfel aan, dat de groote mogendheden rekenen met een oplossing van groote politieke vraagstukken met behulp van de Scan dinavische landen, aldus een corres pondentie uit Oslo san de Msb. Wij laten in 't midden of er met een aanval tegen het Oosten of met een uitval van het Oosten rekening wordt gehouden. De verkiezingen in Engeland. Evenals hier liefhebbers genoeg Voor de komende lagerhuis verkiezin» gen zijn door de deelnemende politieke partijen tot nog toe reeds in totaal 1640 candidaten gesteld en wel 580 door de conservatieve partij, 565 door de arbeiderspartij en 495 door de liberalen. Niet minder dan 53 zittinghebbendo lagerhuialeden der conservatieve partij hebben verklaard, zich niet meer voor herkiezing beschikbaar te stellen en ook van de andere partijen zullen verscheidene leden zich terugtrekken. o Frankrijk en de Yltetbonw. Zeven nieuwe schepen in April. In de maand April zullen zeven oorlogsschepen van stapel loopen, o.a. de kruiser «Foch" met een totaalinhoud van 31,000 ton. Venray, 13 April 1929. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Venrsy brengen ter openbare kennis, dat ia ingekomen een verzoek van Mathijs Jacobus Drabbela, landbouwer wonende te Venray, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voorde benedenvoorkamer van het huis, plaatselijk gemerkt Oirlo E 40. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen van deze vergun, ning schriftelijk bezwaren indienen. Venray 6 April 1929 Burgemeester en Wethouders voornd. O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van Mathijs Jacobus Drabbela, landbouwer wonende te Venray, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor de benedenvoorkamer van het huis plaatselijk gemerkt Oirlo B 40. Binnen twee weken na de dagteeke- mng dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen van dit verlof 8chriftelijk bezwaren indienen. Venray 6 April 1929 De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Pakketpest. Met ingang van 15 April 1929 wordt het maximum gewicht van binnenland- 8che postpakketten verhoogd tot 7 Kg. Tarief van 5—7 Kg.80 cent. Sociale Verzekering. Van hoeveel belang de uitkeeringen van de Vrijwillige Ouderdomaverzeke- ring (V O.Vde Verplichte Invalidi- teits- en Ouderdomsverzekering, enz. thans reeds voor de bevolking zijn, blijkt o.a. hieruit, dat op 1 April j 1. in de gemeente Venray aan 658 per sonen een rente krachtens bovenge noemde verzekeringen was toegekend. Het totaal in onze gemeente uitbe taalde bedrag per jaar bedroeg op dien datum ongeveer f 98725 Bij de Districtsarbeidsbeurs alhier hebben zich gedurende de maand Maart laten inschrijven Werkzoekenden 178 mannen en 64 vrouwen totaal 342. Daarvan zijn geplaatst 127 mannen en 63 vrouwen, totaal 180. Aanvragen van werkgevers 187 mannen en 133 vrouwen, totaal 320. Voldane aanvragen 127 mannen en 53 vrouwen, totaal 180. De Heer Mathieu Martens hoopt op 1 Juni a.a. den dag te herdenken, waarop hij voor 26 jaren ala besteller bij de Posterijen alhier in dienst trad. De Weleerw. Pater Elzeariua Tulp, uit het Franciscanenklooster

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1