Oome vertelt. Gemengde Berichten. Districts-Arbeidsbeurs eerstelingen poters Zaterdag 30 Smakelijke Paascheieren. Wat verband er eigenlijkvbestaat tusschen Paschen en eieren, zal ik maar niet trachten op te diepen. Een ding is zeker, dat in de meeste Westersche landen eieren behooren tot de feesttafel met Paschen, even goed als speculaas en taai taai met Sinterklaas. Of dat zeer oude gebruik der Paascheieren nog lang zal blijven voortbestaan Eieren eten doet het menschdom tegenwoordig 't heele of 't halve jaar door. Daar zorgen onze berekende boeren en buitenlui wel voor. Waar kunt ge tegenwoordig komen, al is'.'t op den verst afge legen hoek, of op de dorste Peelhei, zonder hoenderloopen met kippen paleizen aan te; treffen, waar eieren worden gefabriceerd in 't groot Dus aan eierenvoorraad geen ge brek, en 't lijkt me een raadsel, al is de productie nog zoo groot, de kippenhouders houden de eieren wel op prijs, en de etende gemeente blijft er prijs op stellen. Voor een dubbel tje wordt nu nog minder de hand gedraaid dan vroeger voor een duit of een oortje. Wat niet belet dat er enorm veel gezwamd wordt over kwade tijden. Rijm nu eens kwade tijden met veel eieren Wat ik even zeggen wilde aan de kippenhouders, is dat zij 't bewijs leveren hoe veel kleintjes een groot maken, en dat wie 't kleine verwaar loost, het groote niet krijgt. Ik heb daar juist zoo'n eiermakelaar op de koffie gehad, die mij beweerde dat er tegenwoordig veel meer verdiend is aan dat kleingoed, dat kippen heet, dan aan 't groot vee. Dus met Paschen eten we eieren, minstens drie, want„Een ei is geen ei, twee ei is één ei, drie ei is een Paaschei". Dus hier ook al weer „Alle goede dingen in drieën." Het „knutsen" of „tikken" hoort er ook bij. Welnu, smakelijke Paascheieren in den huiselijken kringIedereen zorge er bij te zijn als de kippen 1 Moeder de vrouw zal er wel kleur bij brengen, paarsch, geel, rood, oranje enz., dat verhoogt den smaak. En als gij zoo lekker zit te peuzelen, denkt dan ook eens aan arme buren, die zich geen eierweelde kunnen permitteeren; laat uwe gelukkige kinderen eens ongelukkige kinderen wat Paasch- vreugde thuis brengen. Wie met Paschen niet extra-goed is, deugt heel 't jaar niet. Een wensch, hoe goed genoemd ook, die zich bepaald tot smakelijke Paascheieren, blijft tamelijk laag bij den grond op den hoogsten feest dag van een christelijke maatschappij. De Verrezen Zaligmaker heeft ons een ander en beteren wensch geleerd. Zoo dikwijls Hij verschijnt, heet het De vrede zij met U. De vrede 1 Wat zou dat eigenlijk zijn Allen verlangen en hunkeren er naar, en men vindt er zoo weinig die hem kennen en bezitten, ook de naar 't oordeel der wereld meest gefortuneerde niet. Ja, bij de Zon dagskinderen is de vrede totaal zoek. Vrede, wat zijt gij Ik zie de gansche wereld te Genève bezig met de oplossing van deze vraag al 10 jaren lang, gelijk Zuster Anna zit heel de wereld naar den kant van Geneve uit te kijken, maar ziet niets komen dan nieuwe schepen, grootere oorlogsvloten, een steeds gruwzamer giftgassen. En de geloovige mompelt zoo iets vanEr is geen vrede voor de goddeloozen. Godvreezend zijn die vredesapostelen allesbehalve, onder welke de Vrijmetselarij de lakens uitdeelt. Vrede is een hemeldochter, die 1929, No. 13. door geen aardsche, hoe edelmogen- de Heeren ook, naar hunne willekeur geleid wordt. Zij kunnen alleen oorlog verklaren, zelfs aan den oorlog, maar dan is en blijft het toch nog oorlog, en van den gewapende vrede weten we te veel om er naar te verlangen. Alle vredesverdragen in de geschiedenis zijn bronnen geweest van zooveel oorlogsverklaringen, en dat van Ver sailles, weer ja. Ik ben geen politi cus, maar als dat geen „vodje papier" is, dan weet ik niet meer wat er in de voddenmand moet terecht komen. Maar den vrede, dien wij verlangen, dien God alleen kan geven, is van een heel ander en beter soort. Geen buitenlandsche maar binnenlandsche, huisvrede en hartevrede. Ja, huisvrede, want 't is wel op vallend dat de Verrezen Zaligmaker hem steeds thuis brengt, als hij de zijnen vergaderd vindt onder één dak. Dat komt ook goed overeen met het bevel, dat Hij aan zijne bedienaren zal gevenAls gij de huizen binnengaat, zegt dan: „De vrede zij met U". Dat zeggen onze Priesters nog in naam der Kerk, als zij onze woningen binnentreden. „Vrede aan dit huis en aan al zijne bewoners." Wie den vrede thuis niet zoekt en vindt, vindt hem zeker niet op straat en bij vreemden. Maar wel diep ongelukkig moet hij zijn, die geen tehuis heeft, zich niet thuis voelt in zijn eigen huis, omdat er geen vrede, maar herrie huist. Van harte wensch ik aan al de huisgezinnen, welke Peel en Maas binnentreedt, den Christusvrede, die dan eerst verzekerd is en veilig staat, als ieder lid de wapens tegen zich zelf opvat, nooit tegen anderen keert, den heiligen krijg verklaart aan zijn eigen driedubbele begeer lijkheid en geen vrede sluit met zijn eigen driften. Wie met zijn eigen geweten over hoop ligt, is per sé lastig voor zich zelf en voor anderen niemand geeft wat hij niet heeft en wie zelf geen inwendigen vrede bezit, laat anderen ook niet met vrede. Daarom zei ons de biechtvader na onze PaaschbiechtGa in vrede. Alleen onze zonden toch zijn een beletsel voor den vrede. Laten we derhalve wijs zijn en den vrede niet buiten, maar binnen ons zeiven zoeken. En worden we weer eens lastig en roerig, onder zoeken wij ons zeiven eens ernstig, want 't zal wel aan ons zeiven liggen. Aan allen, naast smakelijke Paasch eieren, Paasch-huis en hartevrede OOME. P.S. Voor de eerelijst van Ven- raysche Geestelijken en Klooster lingen is wel een begin gemaakt, maar o zoo bescheiden! Ik wacht geduldig de laatkomers af, vooral die van het dorp zelf. Passencontrole. Voor hen die België willen bezoeken is het raadzaam zich te voorzien van een bewijs van Nederlanderschap, daar, vooral aan de Belgische grensstations, door politie en kommiezen een ernstige controle wordt uitgeoefend. Verscheidene personen zagen zich reeds met 80 100 francs beboet. Aanryding. Woensdagmiddag wilde de wielrijder v. R. op de Kruising Hezelstraat Houtstraat te Nijmegen tusschen de tram en een vleeschwagen doorfietsen. Hij werd door de tram gegrepen en onder den wagen geslingerd. Een rad van den wagen ging over zijn gelaat en bovenschouder, waardoor v. R. een ernstige kaakfracluur en een kneuzing aan de borst kreeg. Hij werd naar het Canisiusziekenhuis vervoerd. Bosckbrand. Ten nadeele van de Gebr. V. te Vierlingsbe6k brandde op den Bosch een bosch af met waardevol eikenhak hout. Valsche munter aangehouden. De politie te Eschweller heeft in zijn woning gearresteerd den fotograaf M. die verdacht wordt Nederlandsche biljetten van 100 gulden en ook Engelsche biljetten te hebben vervaar digd. Materiaal tot vervaardiging der biljetten dienende is in beslag genomen. Het valsche bankpapier is kunstig nagemaakt. Acht boerderijen afgebrand. In de gemeente Repszejanosfa bij Sopron is, vermoedelijk door brand stichting brand ontslaan, waardoor acht boerderijen werden verwoest Een zeventig jarige vrouw kwam in de vlammen om. Dijkwerken bij Boxmeer. In verband met den aanleg van den nieuwen Maasdijk tusschen Boxmeer en Oeffeit, zijn in dat dijkvak een drie tal flinke »keeten" gebouwd, voor huisvesting der arbeiders in vasten dienst van den aannemer. Langs de Maas is het op het oogenblik een heele bedrijvigheid. Alles wordt thans in gereedheid gebracht voor het groote werü, waarmede spoedig zal begonnen worden. Diefstal. Te Heeze heeft zekere S. f 2000 ontvreemd. Toen hij gearresteerd werd, had hij nog f 1900 op zak. Eeu dronken chauffeur. Maandagavond reed een dronken chauffeur uit Woensel met een vracht auto de kalverenkoopman H. de Bie uit St. Oedenrode onder Son aan. De chauffeur bekommerde zich niet over het ongeval, maar 100 meter verder reed hij pardoes een sloot in. Van het slachtoffer werd de linkerarm verbrij zeld. De chauffeur is gearresteerd. Lyk gevonden. Woensdagmorgen is in een beerput te Nijmegen het lijkje gevonden van den drie-jarigen O. Witjes, die sinds Zondag werd vermist. Brand op een stoomschip. In den afgeloopen nacht is brand ontstaan in het logies van het te Horsens voor anker liggende, stoom schip »Etna". Iemand der bemanning, die het eerst den brand ontdekte, trachtte zijn veer tien kameraden te redden, doch slechts elf hunner gelukte het de steile trap op te komen. De overige drie werden door de brandweer als verkoolde lijken geborgen. Een stoker heeft ernstige brandwon den opgeloopen en is in bedenkelijken toestand in een ziekenhuis opgenomen Stopzetting. Met ingang van 31 Maart a s. zullen de autobusdiensten van de »Nedam", welke maatschappij tusschen Roermond en Venlo aan bside zijden van de Maas deze diensten exploiteert, worden slop- gezet, zulks in verband met bet uitblijven van de goedkeuring door den Raad van Slate van de door de >N8dam" gevraagde concessie tot het onderhouden van genoemde diensten. Onderwijzers* zonder betrekking in he* Bisdom Roermond. Van de 1848 leden van den R.K. Onderwijzersbond in het Bisdom Roer mond zijn er op het oogenblik nog steeds 488 of ongeveer 26 pCt. zonder betrekking. Een avontuurlijk leven. In het gehucht Kellersberg bij Kerkrade is gearresteerd een mijnwer ker, die 20 jaar geleden uit een tucht huis gevlucht was en nog 7 jaren tuchthuisstraf heeft te ondergaan. Gedurende de 20 jaren heeft de man, die uitstekend oppaste, onder een val- schen naam geleefd. Bij hel ziekenfonds der mijn was gebleken, dat twee mijn werkers den zelfden naam droegen. Daardoor onstond verdenking. Daar het fonds de zaak niet kon oplossen werd de rijkspolitie op de hoogte gesteld Deze deed een langdurig onderzoek. De man droeg tatoueeringen op een arm, die duidden op den militairen dienst. Later bleek, det hij 4 jaren lang aan den oorlog had deelgenomen, onder den valschen naam, waaronder hij bij zijn compagnie was ingeschreven. Toen hij uit het tuchthuis ontvlucht was, begaf hij zich naar den Elzas, waar hij zich van valsche papieren verzeker de. Sedert 1919 werkte hij in een mijn bij de Hollandsche grens. De man is naar het tuchthuis overgebracht, waar uit hij wist te ontsnappen. Uitbreiding spoorwegemplacement. Het spoorwegemplacement te Susleren het Limburgsche dorpje in het mijn- district zal worden uitgebreid met twintig sporen. Als alles meeloopt zal de nieuwe uitbreiding bij den aanvang van de zomerdienstregeling 1931 voltooid zijn Goederentrein ontspoord. Vermoedelijk door weigering der wisseldraden is Woensdagmiddag om één uur een goederentrein, komende uit de richting Heerlen, tusschen de gemeenten Spaubeek en Geleen ont spoord. Ü8 machine vloog met het voorste gedeelte uit de rails en werkte zich in den grond. De rails werden over een groote lengte verbroken Een viertal wagons werden letterlijk in elkaar gedrukt en versplinterd. De machinist en stoker bleven onge deerd. De remmer echter, die zich op een der vernielde wagons bevond, werd licht geblesseerd. De remkast, waarin die arbeider zich bevond, werd totaal versplinterd. Inbraken in Limburg. Het O. M. bij de arr. Rechtbank te Roermond eischte tegen den 49 jarigen koopman F. S. uit Essen, ged., aange klaagd wegens een tiental inbraken met diefstallen, in de laatste maanden op verschillende plaatsen en tijdstippen in Limburg gepleegd, vier jaar gevan genisstraf. Het nieuwe ziekenhuis te Roermond, Men meldt uit Roermond Het terrein, waarop het nieuwe ziekenhuis in het Roermondsche Veld zal gebouwd worden, beslaat een oppervlakte van twee H.A. Het direct af le bouwen gedeelte, waarin plaats is voor circa 200 patiënten, beslaat daarvan twee derde deel. Het voor noodzakelijke uitbreiding gereserveerde één derde deel, zal nog plaats bieden voor 100 patiënten. Het werk wordt uitgevosrd onder leiding van ds architecten A Swinkels, Maastricht en J. Heynen, Heerlen. De bouwtijd wordt geschat op twee jaar. Worden gevraagd 1 werkvrouw 2 grondwerkers Burgerdienstmeiden v* Helmond 25 landarbeiders voor Tilburg loon I 2o25 per week 1 burgerdienstmeisje voor Tilburg Gezinnen voor de Philipsfabrieken Jongens voor kantfabriek v. Horst pl.m. 18 jaar 1 meisje van 15—17 jaar v. Win keljuffrouw 3 kleermakers voor Oploo Vier- lingsbeek en Beugen 1 jongen van 16 j. v. leiendekker Boerenknechten v dadelijk en Pa schen Boerendienstmeiden idem burgerdienstmeiden voor dadelijk en Paschen, Venray, Horst, Tienray. 1 burgerdienstmeid Boxmeer Meisjes en jongens voor Philips fabriek Eindhoven beneden 18 jaar Sleepers voor de Staatsmijnen 1 kindermeisje, v Venray 1 burgerdienstmeid voor Deurne 2 grondwerkers 1 leerling timmerman 1 bakkersleerling voor Venray 2 metselaars voor dadelijk 1 slagersleerling voor Venray 3 dagmeisjes voor Venray 1 leerling timmerman 1 timmerman voor Venray landarbeiders voor Griendtsveen steenfabrieksarbeiders v Venray v dadelijk en vast 4 jongens steenfabriek Venray 1 net meisje v lunchroom-winkel 2 dagmeisjes voor dadelijk 2 metselaars, 2 opperlieden Bieden zich aan 3 werkmeisjes 1 werkvrouw voor Paschen 1 bekwaam chauffeur 1 schildersleerling v dadelijk 1 slagersknecht pl.m. 20 jaar 1 boerenknecht TE KOOP le nabouw bij M. Maas, Heide 8

Peel en Maas | 1929 | | pagina 6