[jAomifr Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Volksuniversiteit, Volksbibliotheek- Leeszaal te Venray. St. Jozef, Smakt J. VERMEULEN -ROELOFS (manufacturen» '(YCKMELIGSm manufacturen BLIJKEN TOCH HET (YQORDEÊUftTf Openbare vergadering Gemeenteraad te Wanssum CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. De Kippenhouderij op het platteland Provinciaal Nieuws ZATERDAG 30 MAART 1929 Vijftigste Jaargang No. 13 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENT1EN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/i ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Verleden Zaterdag heeft »Peel en Maas" aan hare lezers bekend ge maakt, dat er in den loop van deze week de eerste vergadering zou zijn van eene commissie, dia zich lot doel stelt te komen tot wat het opschrift aangeeft. Sinds den wereldoorlog is werking gekomen in de ziel van het volk. De gedachten en gevoelens, die daarin sluimerden zijn door de omstandigheden ontwaakt en waarvan men vroeger zich geen rekenschap gaf, drongen zich naar boven en stelden aan de ziel problemen, waarop zij een voldoening gevend antwoord schuldig bleef. De slaperige mensch vond dat woelen en gisten eerst wat lastig en deed al zijn best die woelgeesten terug te dringen. Maar ondanks zich zelf, bleef het werken in zijn ziel, want van buiten uit, uit zijn omgeving werd er steeds nieuw voedsel aangevoerd. De eenling merkte, dat ook in zijn evenmenach wat aan 't werken was en wat is natuurlijker, dan dat wat reeds onze groote Nederlandsche dich ter Vondel van zich moest bekennen: »Wat mij op het harte leit, dat welt mij naar de keel." Men sprak er met elkaar over. Maar men was beide nog '.6 onontwikkeld en in plaats, dat het zich eens»luch- ten" den mensch goed deed en de ziel tot kalmte bracht, kwam de ziel voort durend meer in beroering. Men las en hoorde van nieuwe idée's, die heele volksmassa's begees terden. Men hoorde stellingen verkon digen, die tot het hart spraken en waarvan de natuur aanvoelde, dat er veel goeds in zat. Het was een heel ander geluid, dan men gewoon was, men huiverde er toch wel voor, masr iaderen dag hoor de men dit opnieuw, men zag nu ook scherper dan vroeger, omdat men erop attent gemaakt was, men kreeg al eens brochures in handen, in den tijd van verkiezingen hoorde men vertellen wat hier of daar een socialist of com munist gesproken had en wat in die rede een vriend juist gepakt had. Van den preekstoel af werd den volgenden Zondag een stuk afgelezen, waarin ge waarschuwd werd tegen het socialisme, omdat het uitging van een beginsel, dat den eenig mogelijken grondslag van alles, God, ontkende. Men was nog geloovig genoeg om de kerk te volgen en zijn stem goed uit te brengen, maar content was men niet. Men voelde een gebrek en met den dag werd dit gevoel sterker. Men wilde meer weten, zich rekenschap geven van het geloof. Een streven, dat alleszins te prijzen is. Maar niet alleen kan men consta- teeren, die drang {naar ontwikkeling op godsdienstig gebied, maar men is in de laatste jaren ook meer zich zelf gaan gevoelen, zijn eigenwaarde en men begreep gauw genoeg, wilde men in de wereld vooruitkomen, wilde men geen sukkelaar blijven, dan moest men mee met de strooming, ja, nog meer, men moet voorop zijn. Alleen een ontwikkelde man of vrouw telt mee. Het is niet meer zoo- als vroeger, dat als men een kerel" was in de café, men ook vooraan stond in het leven. Thans dwingt men eerst respect af door kennis, door innerlijke waarde. Ook de hoogere klassen der maat schappij beginnen in te zien, willen zij invloed blijven uitoefenen, dan zullen zij dit slechts kunnen door grootere kennis. Het zich ontwikkelen is dus een echt belang voor alle klassen der bevolking en voor een gemeente, een waarachtig gemeentebelang, in den volsten zin van het woord. Ieder, die op de hoogte is van zijn tijd, zal dus weten te waardeeren en zoeken te steunen, de plannen van onze commissie, waarin heel Venray, in al zijn geledingen vertegenwoor digd is. Onze commissie wil overgaan tot het bouwen van een flinke gelegenheid voor volksontwikkeling. Ze wil een flinke ruimte scheppen waarin voortaan geregeld bekende sprekers hun gedegen kennis op populaire wijze naar voren brengen Ze wil de heele Venrayache bevolking avonden bezorgen van cultureele ont wikkeling, die tegelijkertijd nuttig en aangenaam zijn. Maar de commissie heeft ook inge zien, dat hiermede hare taak niet af is! Zij wil de bestaande parochiale lees» bibliotheek te Venray naar een beter lokaal overbrengen, gelijkvloersch en wel aansluitend bij de zaal voor volks ontwikkeling (volksuniversiteit). In de leesbibliotheek wil zij niet alleen de ontspanningslectuur (romans etc.) verzorgen, maar ook een reeks van boekwerken, brochures, tijdschrif ten en couranten beschikbaar stellen en wel zoo, dat deze kunnen gelezen worden ter plaatse zelf. Wat betreft de bestaande bibliothe ken op de gehuchten, die wil zij hare volledige zelfstandigheid laten ^behou den en aan deze zelfs de gelegenheid bieden, om onder bepaalde voorw aarden gratis boeken van haar te betrekken. Onze plannen zijn aan Z.D.H. den Bisschop voorgelegd en deze, inziende het groote belang er van en de niet te berekenen invloed, die bij de ver wezenlijking van onze plannen voor heel Venray er van zal uitgaan, heeft er niet alleen zijn goedkeuring aange hecht, dat de Parochiekerk van St. Petrus Banden een stuk grond van haar beschikbaar stelt, maar de Bisschop heeft er ten sterkste op aangedrongen, om onze plannen ten uitvoer te brengen en wel zoo spoedig mogelijk. Wij willen de zaal voor volksont wikkeling, de leesbibliotheek en de leeszaal bouwen met geleend geld. Wij hopen, dat de inwoners zoozeer zullen 8ympathiseeren met ons plan, dat zij bereid zijn, aan onze vereeniging een renteloos voorschot te geven en wel in den vorm van een renteloos aar.deel honderd of van vijftig gulden. Dit geld leent men ons zonder er rente voor te vragen. Na drie jaar begint de uilloting, zóó, dat in veertig jaar het kapitaal is afgelost. Zijne hooge goedkeuring heeft Z.D. Hoogwaardigheid ook nog verder geuit en wel aldus: Monseigneur heeft welwillend toege staan, dat de Kerk van St. Petrus Ban den deze leening garandeert, ja zelfs, dat de Kerk, in plaats van onze com missie de leening uitschrijft. Ook het Rijk is bereid te helpen met een flinke subsidie en wel jaarlijks ruim 1200 gulden, maar dan moet de provincie en de gemeente ook toonen, dat zij er wat voor over hebben. Het Rijk vordert, dat de provincie plus de gemeente samen 1500 gulden subsidie geven. En eerst moet de gemeente dit toekennen, vooraleer het Rijk er toe overgaat. Ons dunkt, nu de Bisschop en de Regeering zoozeer het belang van volksontwikkeling inzien, nu zal de gemeente, die er zelf van profiteert, toch ook wel genegen zijn. offers er voor te brengen.) Zij geeft jaarlijks duizenden guldens uit voor goede wegen, dat is een volksbelang en daarvoor te zorgen is haar plicht. Wij zijn er ook van over tuigd, dat hetbe8luur van de gemeente zeker oog en hart heeft voor de cul tureele en moreele belangen van haar ingezetenen, al zijn die groote geeste lijke voordeelen niet direct af te wegen met goud en zilver. Heel binnenkort zal onze commissie hare vertegenwoordigers zenden naar hen, die door God zoo bedeeld zijn met aardsche goederen, dat ze, om de grootache plannen te verwezenlijken wel één of méér aandeeltjes van 100 of van 50 gulden kunnen nemen Weest verheugd, dat deze plannen er zijn en helpt deze plannen te ver wezenlijken. L'Union fait la force. Eendracht maakt macht 1 W. GEURTS, Kapelaan. Op alle Zon- en Feestdagen in de maand Maart, n.l. 3, 10, 17, 19, 24, 25 Maart en 1 April (2e Paaschdag) des nam. om 3 uur Lof met preek. Op de Woensdagen in Maart en ge durende het Octaaf van St. Jozef (19 26 Maart) op de werkdagen, de H. Mis om 8 uur, na aankomst van den trein te Maashees-Smakt. Om 3 uur Lof. F. GREMERS, Rector. van den op Dinsdag 26 Maart. Onder voorzitterschap van Baron de Weichs de Wenne, burgemeester, kwam de Raad in voltallige vergadering bijeen tot het afhandelen der agenda punten. De Voorzitter opende de vergadering met gebed en verzocht den Secretaris voorlezing te doen der notulen van de vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Het kohier van hand en spandiensten werd, na enkele gemoedelijke opmer kingen en wijzigingen, vastgesteld. Ook het kohier der hondenbelasting werd door den Raad vastgesteld, waar bij echter Wethouder Geurts opmerkte dat die heele kleine hondjes toeh wel moeilijk voor een vollen hond kon worden aangezien en eigenlijk voor een halven hond gerekend moesten worden, waarmede de vergadering lachende instemde, maar op deze be rekening niet inging. Van het Kerkbestuur te Geijsteren was ingekomen een verzoek, tot uit betaling van hst voorschot voor de Bijz. Lagere School, ingevolge de be paling der Lagere Onderwijswet. Er werd gevraagd f 768, waarbij de Voorzitter opmerkte, dat ze recht had den op f 846,33. De Raad besloot z.h.s. het verzoek in te willigen. De administratieve opmerkingen in zake wijziging begrooling, gingen zon der moeite onder den hamer door. Aan J. Peenen werd voor f 3 per week een stukje grond bij zijn huis verpacht.) Op een ingekomen verzoek van de Landbouwschool te Venrav, werd be sloten f 25 subsidie te verleenen. In overleg met het Armbestuur, waaraan J. Lommen gevraagd had tot ruiling van een stukje grond, hebben B, en W. geen bezwaar. Bij monde van den heer Vissers werd verslag uitgebracht over het Kiezelbedrijf in 1928. De oDtvangsxen bedroegen f 6265, de uitgaven f3759,21 zoodat de winst bedroeg f 2506,04 De Voorzitter dankte de commissie voor de door haar gedane moeite, waarna de heer Vissers voorstelde om het uurloon der arbeiders te brengen van 25 op 30 cent per uur, dat kon van de winst nog wel af. De Voorzitter merkt op, dat de ar beiders een jaarlijksche gratificatie krijgen, maar wil ook het voorstel Vissers overnemen. Wethouder Geurts merkte op, dat de meeste arbeiders ook nog thuis werken, dus niet uitsluitend van het loon, dat ze verdienen bij de kiezel- groeve, bestaan moeten. Hierna merkte de Voorzitter op, dat het misschien gewenscht was, hetzelfde loon uit te betalen als in het land bouwbedrijf gebruikelijk is, doch de Raad zou het maar aan B. en W. overlaten, die hunne houding zullen bepalen overeenkomstig de wenschen van den Raad. De Voorzitter zette hierna uiteen, dat er van Ged. Staten bezwaar was ingekomen, dst het in de toekomst blijken zou, dat de kiezel verkocht was en er geen actief post tegenover stond, waarna de Raad zich met het voorstel van B. en W. vereenigde, om voortaan 15 cent per M3 vervoerde kiezel in den kapitaaldienst te bren gen. Het loon van den voerman W Ewalds, die zeer goedkoop en goed werk leverde bij het vervoer van den kiezel, werd van 13 op 15 cent per M3 gebracht. Het lid Janssen meent, dat er voor dat geld wel meer liefhebbers te vinden zijn, waarlegen de Voorzitter opmerkte dat het loon van Ewalds nu nog lager is dan den opvolgenden inschrijver. De poetsvrouw der school te Geijs teren heeft met ingang van 1 Jan. jl hare werkzaamheden gestaakt,waarom de Raad besloot haar eervol ontslag te geven en in haar plaats te benoe men Mej. Claassen. De Voorzitter deelde mede, dat de school te Geijsteren te klein is Deze gebouwd voor 48 kinderen, terwijl eerlang 74 kinderen ter school zullen gaan. Het goedkoopste zal zijn, er een nieuw lokaal bij te bouwen, waarvan reeds bestek en teekening ter verga- dering aanwezig waren De heer Vissers geeft als deskundige nuttige wenken ten beste. De Voorzitter deelt mede, dat de kosten begroot zijn van f 1000 tot f 1500, waarbij de heer Vissers op merkt, dat het er wel geen f 1000 naast zal zijn. De Voorzitter deelt nog mede, dat er voor meubileering nog pl.m. f 600 bij komen. Het werk zou onder de vacantie gemaakt kunnen worden, om zoo weinig mogelijk hinder aan het onderwijs te doen. Uit het verslag van den houtverkoop bleek, dal verkocht is aan de firma GeurtsJanssen voor f 2511., aan van Dinther voor f 694 en publiek voor f 472. Het aanbrengen der bovengrondsche lijn voor de electrificatie is opgedra gen aan van der Locht te Coevorden Veerman Tax had medegedeeld, dat de kiezel voortaan binnen de maand vervoerd moet zijn, of er zou opnieuw kadegeld betaald moeten worden Wethouder Geurts stelde voor eene andere plaats te zoeken. De Voorzitter merkt op, dat er mis schien wel een stukje grond geruild kan worden. Hij. verzoekt eens uit te kijken, dan kan er in de volgende Wijnhandel Venray, Gr. Markt 3 ergadering eena over geeproken wor- den. De heer Vissers vroeg waarom in dertijd de sneeuw niet verder geruimd is dan in de kom van het dorp, waar op de Voorzitter antwoordde, dat tege lijk met sneeuw ook veel kiezel door de slede van de wegen wordt verwij derd. Hierna herinnerde de heer Vissers nog aan, dat in 1930 diverse per ceeltjes grond uit de pacht raken. Hij vroeg om aan dezelfde menschen deze grond weer in pacht te geven. De Voorzitter merkte op, dat ook de Ged. Staten in deze richting een vin gerwijzinggaven. Nadat besloten was voor rekening der gemeente de stronken van een gekapt bosch te rooien en later den grond te verpachten, sloot de Voorzit ter de vergadering met gebed. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Waarom de kuikens niet direct voeren f Elk jaar gaan er duizenden en dui zenden kuikens dood, omdat ze te gauw gevoerd worden. Het is al vaak gezegd en wordt in elk seizoen weer geschreven, maar de meesten blijven zich eraan bezondigen. We willen er daarom nog maar eens tegen waarschuwen en zullen tevans trachten duidelijk te maken, waarom het verkeerd is. Jullie hebt allemaal wet eens een bevrucht ei zien stuk vallen op den 186n of 19en dag tijdens de bebroe ding: er kwam dan een zeer onoog lijk, nat, maar bijna volwassen kuiken te voorschijn, met 'n gelen zak eraan vast. Dit was de dooierzak, de dooier uit het ei, die het voedsel bevat, waar het kuiken de eerste dagen van leven moet. I Dit knapzak krijgt het bij z'n intre de in dit aardsche tranendal van den Schepper mede. Iedereen zal dus wel begrijpen, dat dit het kostelijkste v0er zal wezen, dat er is. Wij kunnen niet zóó mengen, dat het er ook maar in de verste verte op lijkt. Het is dus zaak, dat het kuiken dien knapzak netjes leeg maakt. En dat doet het ook, als wij nu maarniet zoo dom zijn, direct met andere kost aan te komen. Als het kuiken het ei verlaat, zie je dien knapzak niet meer, de kleine peuter heeft hem instinctmatig naar binnen getrokken door de navelstreng, die zich bij een gezond, sterk kuiken direct onzichtbaar sluit. De zak zit er dus in, als 't kuiken wsreldburger is't Is steeds tafeltje dek je" voor den kleine en daarom hoeven we ons niet bang voor hem te maker.. Wanneer het kuiken de schaal in tweeën verbreekt en tusschen de helf ten uitkruipt, is het nog kletsnat, zoo wel onder de kloek als in de machine. Het gaat nu opdrogen, doch daar is tijd voor noodig en in dien tijd moet het kuiken eenig voedsel hebben, er dat zit in dien knapzak. Ongemerkt en onwetend snoept ie er van. Maarx als 't kuiken droog is, dan is de zak niet leeg. De Schepper heeft gezorgd, dat er wel voor 'n paar dagen genoeg voorraad is. Piept het kuiken, dan doet het dit van de kou 1 Er is geen enkel kuiken dat de eerste drie dagen van honger piept. Zijn alle kuikens goed droog, hetzij onder de kloek, hetzij in de machine, dan moeten we nog minstens'n vollen dag (24 uur) wachten, voordat we iets gaan verstrekken. Een béétje drinken kan geen kwaad, maar is ook al niet noodig. Het kuiken heeft voorloopig nergens behoefte aan, dan aan rust en warmte. Vergeten we dit niet. Gaan we nu te gauw voeren, dan blijft de knapzak, die voorzien is van tiptop ochtendvoer, onaangesproken, dus geheel of gedeeltelijk gevuld en dan zit ie in den weg daar in dat kleine buikje, het wordt dan ballast. Want bedenkt, dat andere inwendige organen, zooals hart, nieren, lever, longen, maag, kortom al wat er in opgesloten is, moet zich ontwikkelen^ gaat dus behoefte krijgen aan méér ruimte, maar die lamme zak zit in den weg; die moet du6 eerst verdwij nen, of 't een met 't auder komt in gedrang. We zullen dus krijgenopstopping, met als gevolg wel weer diarhee, het kuiken wordt dik, rolrond, het krijgt nimmer de »slanke lijn", die aan een kuiken zoo heerlijk staat. De vleugels sluiten niet vast meer tegen het lijfje aan, de kuikens hup pelen alseksters, nl. met beide pootjes tegelijk, alleen veel langzamer en zonder de minste energie. Het einde is meestal de dood en men denkt haast altijd aan Pullorum, want er komen vele sterfgevallen tegelijk, wat ons evenwel niet behoeft te ver wonderen, want allen verkeerden in dezelfde beroerde omstandigheden, zij hebben allen te vroeg voer gekregen en bij allen zit de knapzak in den weg. Aan de Seruminrichting te Rotter dam en ook aan de Veeartsenijschool te Utrecht komen elk jaar duizenden gestorven kuikens van 8 of meer dagen, die nog den min of meer gevulden knapzak bij zich dragen. Wachten we daarom toch met voed sel geven tot de kuikens allemaal flink 'n dag lang droog zijn en ver» strekken we dan aanvankelijk nog niet te veel eens en natuurlijk steeds 5emakkelijk verteerbaar voedsel, als ooekweitgrutten en daarnaast kortge» wreven beschuit, waaronder voor 20 kuikens per dag één hardgekookt ei, met fijngemaakte schaal en al eronder gemengd. Ook aanvankelijk maar heel weinig groenvoer. Zijn de kuikens een dag of 5 oud, dan geven we opfokvoer (liefst droog) en kuikenzaad, dat daarbij past. N.B. Waar wij hier ten overvloede nog eena op willen wijzen ia, dat men den bodem van het kuikenverblijf zoo droog mogelijk moet hebben. Bij het minste vocht in het hok kan alles over stuur gaan, wijl zich dan de eventueele ziektekiemen daarin ook snel ontwik» kelen. Bovendien zoo zindelijk mogelijk eiken dag de uitwerpselen tusschen het krabsel uitharken. Venray, 30 Maart 1929. DRANKWET Burgemeester en Wethoudera van Venray brengen ter openbare kennis, dat ia ingekomsn een verzoek van Johanna Maria Potten, weduwe van Gerardus Gossens, wonende te Venray Eindstraat 15, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in de benedenvoorkamer en daarachter gelegen kamer van hel pand plaataelijk gemerkt Eindstraat 15. Biunen twee weken na dagleekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen bet verleenen der vergunning schriftelijk bezwaren indienen. Venray 25 Maart 1929 Burgemeester en Wethoudera voornd. O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Verkoop van prachtige Lindeboomen. Burgemeester en Wethoudera van Venray zullen op Woensdag 3 April des namiddags drie uur ter plaatae genaamd de Paterslaan, in de onmiddel lijke nabijheid der kom en gelegen aan den verbarden weg publiek verkoopen 25 stuks prachtige gave lindeboomen met een gemiddelde omtrek van 1,60 Meter, zeer geschikt voor meubelmakers en beeldhouwers, benevens tophout Nadere inlichtingen en voorwaarden van verkoop te vorkrijgen bij Gemeente werken en den heer N Min, Bosch wachter, Merseloscheweg. Venray 19 Maart 1929. Burgemeester en Wethouders voornmd O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. St. Jozefsfeest te Smakt. Nog nooit ia er een toevlucht van pelgrims geweest als dit jaar. De bedevaart ia dua in stijgende lijn. Brabant heaft een ruim aandeel geleverd. Wanneer de weg op het Brabant8cb en het Limburgsch ge deelte gehard en klaar zijn, dan zal zooder eenigen twijfel de stroom van vrome vereerders van St. Jozef sterk aanzwellen. Wie weet wat de Smakt nog ooit wordt De toren ligt nog legen den grond. Iedereen kan dua nog een handje helpen om hem er weer boven op te krijgen. Opheffing Muloschool. Naar wij vernemen wordt ovewogen de Muloschool van de B/zondere Meisjesschool aan dan Ma&heezerweg op te heffen, wegens te winig aantal leerlingen. Wij vertrouwenechler, dst niet tot deze maatregel xd behoevun worden overgegaan.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1