J. VERMEULEN-ROELOFS Venray! Gr. Markt 6 St. Jozef, Smakt Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. CS ^MANUFACTURE^ BLIJKEN TOCH HET itWÉLM MANUFACTUREN (i 'YÜQRDEELW CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Politieke ontwikkeling. Buitenlandsch Overzicht De Kippenhouderij op het platteland Provinciaal Nieuws ZATERDAG 23 MAART 1929 Vijftigste Jaargang No. 12 PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN18 regels 60 cent, elke regel meer 71/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 TENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!, nummers 5 cent Op alle Zon- en Feestdagen in de maand Maart, n.l. 3, 10, 17, 19, 24, 25 Maart en 1 April (2e Paaschdag) des nam. om 3 uur Lof met preek. Op de Woensdagen in Maart en ge durende het Octaaf van St. Jozef (19 26 Maart) op de werkdagen, de H. Mis om 8 uur, na aankomst van den trein te Maashees-Smakt. Om 3 uur Lof. F. CREMERS, Rector. Naar aanleiding van een brief. De stryd is te ernstig om stemmen te vergooien. De katholieke eenheid. de strijd tegen hel Evacgelie, die zich op elk terrein des levens openbaart en niet het minst in het politieke leven van alle landen. Moeten wij, katholieken, in disn strijd niet één zijn, om zoo sterk mogelijk te staan Wanneer dan wel We behoeven eigenlijk niet te zoggen, dat bij de beteekenis van dezen grooten strijd het afzonderlijk lilliputtig streven van enkelingen kleinzielig spel is, waarin alleen persoonlijk belang doel kan zijn. Elk katholiek, die zich van zijn verantwoordelijkheid bewust is, verfoeit dat en wendt zich verontwaardigd af, zooals hij, die zich gekleineerd voelde door des candidaten brief, omdat die man veronderstellen durfde, dat hij aan de stembus zijn katholieken plicht verzuimen zou door zijn waardevolle stem te grabbel te gooien. Katholiek Limburg geve aan de stembus van Woensdag 3 Juli a.s. het voorbeeld van eenheid. ROELAND. Al zal het nog wel eenigen tijd kalm blijven onder de kiezersraassa, toch is het verkiezingswerk overal reeds lang begonnen. In alle politieke partijen wordt druk gewerKt aan de candidaten- lijsten. Uit alle partijen en partijtjes vernemen we, wie we tegenover ons zullen vinden op de candidatenlijsten in de partijvariatie, welke ons lieve vaderland hel genoegen heeft te bezit ten. Zelfs verrijzen er nieuwe partijen uit den vruchtbaren electoralen grond. We betreuren het, dat we ook thans niet verschoond zullen blijven van katholieken, die zich opzetten tegen de Katholieke Staatspartij en ongevoelig blijven voor alle aansporingen tot het behouden der eenheid, waartoe onze hoogwaardige Bisschoppen ons voort durend aansporen,evenals onze politieke leiders altijd deden van Schaapman tot ia onze dagen. Integendeel, uit eigen belang tracht men die voor het katho liek welzijn en ook voor het algemeen stoffelijk en geestelijk belang zoo hoog- noodige eenheid te saboteeren. Dezer dagen werd ons 'een brief ter hand gesteld, welke iemand tot zijn ergernis en verontwaardigingontvangen had van zulk een candidaat, die zich zijn vriend durfde noemen. Blijkbaar van meening, dat er iets aan zijn wisselvallige loopbaan zou ontbreken, wanneer hij ook niet een maal Kamercandidaat ware geweest, doet bedoelde persoon in dat schrijven, met een trap naar de Katholieke Staats partij, een beroep o.m. op »oude vrien den." De partij, welke zich katholiek noemt en hem, volgens zijn schrijven, nummer 1 op de lijst plaatst (om elders den man, voor wien de partij is opgericht en beslaat, er weer door te halen), toont door deze candidatuur, wat ze voor het maatschappelijk leven waard is Zulke candidaten zijn wel in staat om de oogen te openen aan hen, die bij de vorige verkiezing ontevreden en baloorig aan die partij hun stem gaven. We zijn overtuigd, dst de Limburg sche kiezers te verstandig zullen zijn om aan dergelijke candidaturen aan dacht te wijden. De verkiezing voorde Tweede Kamer immers is van te ernstigen aard om daaraan stemmen te verspillen. Het gaat er immers om, hoe Neder land geregeerd zal worden 1 Degebeur- tenissen der laatste jaren hebben getoond, dat de katholieken van ons land, als het er op aan komt, ongeveer op zich zelf zijn aangewezen. De weelde van verbrokkeling en versplintering kunnen en mogen we ons niet veroor loven. Elke stem, tegen de Katholieke Staatspartij uitgebracht, heeft een dubbele uitwerking. Ze doet niet alleen geen opbouwend werk voor de Katho lieke Staatspartij en voorde bevestiging harer groote kracht, maar helpt tegelijk samenspannen tegen haar, die alle katholieken omvatten moest. Daarenboven moeten wij, katholieken, zorgen, dat we in de Tweede Kamer waardig vertegenwoordigd zijn, door de ware mannen op de ware plaats. De tijd, dien we beleven, is zorge lijker dan ooif. Nooit hebben revolu- tionnaire partijen zoo driesten steunend op zulk een krachtige organisatie naiionaal en internationaal tegenover ons gestaan als in onze dagen. Groot en breed is de slagorde die tegenover de Christelijke partijen staat. Van liberale zijde zelfs heult men nog liever met de revolutionnairen dan opnieuw een christelijke regeering aan het bewind te zien. Het is en blijft de oude strijd, dien we heel de geschiedenis van de Katho lieke Kerk door onderscheiden kunnen, Naar den nieuwen burgeroorlog in China. De eenheid alweer zoek. Op het terrein der groote buitenland sche gebeurtenissen trokken deze week twee berichten onze bijzondere aan dacht. Het eene spreekt van een verschrikkelijke hongersnood in China, waarin in drie provincies circa 16 millioen menschen ten prooi zijn. We kunnen ons nog van dat getal, noch van de onmetelijke ellende, welke in dat simpel bericht besloten ligt, een juist denkheeld vormen. Maaronwille» keurig koppelen we dat bericht aan de omstandigheid, dat daar in het onmetelijke China een paar jaar lang een heilloozen burgeroorlog heeft gewoed, die menscbenlevens en kapitalen heeft vernietigd en geheele provincies bracht aan den rand \an den ondergang. En wat is dan logischer, dan dat het Chineesche volk hartstochtelijk zou verlangen naar vrede? Maar lees nu het tweede bericht, volgens hetwelk een nieuwe burgerkrijg in China aanstaande is! Onbegrijpelijk is dat, wanneer we niet aannemen, dat de wil van het volk daarbij geheel is uitgeschakeld en genegeerd, dat het millioenenvolk hierbij eenvoudig een speeltuig is in handen van enkele machtswellustelin gen, die voor eigenbelang het wel en wee van een volk op het spel zetten Het zal hier wel gaan als in bijna eiken oorlog: geen enkel volk wil als zoodanig de werken des vredes ver nietigd zien door den oorlog, die bijaa nooit rechtvaardig kan ziju. Dal is het spel van enkelen, die onder valscbe leuzen de volkeren weten op te hitsen en diezelfde volkeren na de menschenslachling laten zuchten onder het wee van den krijg. Dc groote Europeesche oorlog heeft geen ander beeld vertoond en in China is het al weer dezelfde noodlottige geschiedenis. Het schijnt, dat de rust den Ghi neeschen generaals begint te vervelen; zij verlangen ernaar, om hun oud handwerk weer op te nemen. Het voor krijgsbedrijven geschikte seizoen is in aantocht en de aantrekkelijkheid, die de »vroolijke, frissche krijg" voor deze oud bandietenleiders zijn ze nu niet meer bandiet dan vroeger? heeft wordt hun te machtig en naar alle waarschijnlijkheid staat China voor een nieuwen burgeroorlog. Het generaals driemanschap, dat te Nanking de centrale regeering handen had, is uiteengevallen en twee hunner staan ten aanval gereed tegenover den derde. De aanleiding daartoe was deze, dat de Kwomintang (de nationalistische partij) besluiten nam, waarmede wel de president Tsjang Kai Shek zich kon vereenigen, maar niet de beide andere kopstukken, de beruchte, door en door onbetrouwbare »Christen"generaal Feng Joe Siang en de befaamde gouverneur van Shansi, Yen. Deze hebben het hoofd in den nek gegooid en hun verdere medewerking opgezegd Feng was minister van oorlog terwijl Ren de portefeuille van buitenlandsche zaker. torste en men hoopte met zoo belangrijke posten de heeren voldoende verheerlijkt te hebben om op hun verdere medewerking te mogen rekenen. Men heeft zich vergist Feng is behalve minister van oorlog ook nog gouver neur van een viertal provincies en als zoodanig een man met groote macht. Gesteld nu voor de keuze minister van oorlog te blijven, maar zijn gezag in de door hem beheerde gewesten afhankelijk te zien gesteld van het centrale bewind te Nanking, koos Feng het laatste. Meer dan op grootheid en macht van China, is Feng op eigen macht en grootheid gesteld. Hij zegde daarom de Kwomintang de gehoorzaamheid op, terwijl het Congres op zijn beurt hem van het ministerie van oorlog onthief. Hetzelfde standpunt nam de gouverneur van Shansi, Yen, en die daarom als minister van buiten- landsche zaken ontslag kreeg. Beiden verklaarden dat het Congres hun ontevredenheid had gaande gemaakt omdat het vrijwel geheel uit aanhan gers van Tsjang Kai Shek bestaat, en zij geen gelegenheid hebben gehad ook vertegenwoordigers te benoemen. Zij pasten er echter voor dit neer te leggen bij een dictatuur van Tsjang Kai Shek; zij eischten integendeel zijn aftreden als president der Chineesche republiek en wel onmiddellijk. Zoo staan de militaire Chineesche kopstukken weer in volle wapenrusting tegenover elkaar, het gezag der centrale regeering staat op het spel, zoo goed als de eenheid van China. Tsjang Kai Shek, die dit ook zeer goed inziet, en die volkomen begrijpt dat zijn presidentieels weerdigheid slechts een ornament is wanneer zijn macht ophoudt aan de grenzen van de provincies zijner mededingers, is blijk baar bereid den strijd te aanvaarden om het gezag van centrale regeering, dat is ook zijn eigen gezag, te hand haven. Hij verklaarde reeds zoo noodig dictatoriale volmachten van de Kwomintang te willen aannemen, omdat slechts een militaire dictatuur het middel kan zijn om stabiele toe standen in China le scheppen. De president der Chineesche republiek gaat door voor verreweg de meest bekwame der elkander bestrijdende generaals, niet alleen als militair maar ook als politiecu8. Feng en Yen staan hem nog in den weg; weet hij ook dezen de baas te blijven, dan ligt de weg naar de alleenheerschappij voor hem open. Hij is dan in werke lijkheid als hoedanig hij reeds werd gedoodverfd; de Chineesche Napoleon. Terwijl we dit schrijven is de toe stand gespannen en niet onmogelijk, dat latere berichten ons komen ver» tellen, dat het arme, hongerende China weer door den burgerkrijg geteisterd wordt. Wanneer zal toch een volk eens ophouden gedoemd te zijn ten speelbal van enkele machtswellustelingen Van verschillend terrein. Primo de Rivera verontwaardigd. Primo de Rivera richt zicht zich in een artikel in het weekblad >Noticiero' tegen de berichten in buitenlandsche bladen, over zg. onlusten in destraten van Madrid. Hij bestempelt deze be richten als fantastische leugens en verklaart, dat bij de rechtbanken der landen, waarin deze leugens gepubli ceerd zijn, eiachen tot schadeloosstel ling worden ingediend. De regeering zal aan het bewind blijven, evenals haar vertegenwoordi gers in het buitenland. De a.s. ontwapeningsconferentie. Woorden, niets dan woorden! In het8taat8departement te Washing ton heeft een bespreking plaats gevon den waar men de door Amerika te volgen politiek bij de komende ont wapeningsconferentie te Genève heeft vastgesteld. Men legde er den nadruk op, dat Amerika slechts geinteresseerd is bij het vraagstuk van de ontwape ning ter zee. Dientengevolge zullen de Amerikaansche vertegenwoordigers te Genève de besprekingen meer als waar- nemers bijwonen, aangezien marine- vraagstukken waarschijnlijk niet ter sprake zullen komen. In offïcieele kringen te Washington heeft men zeer weinig verwachting van de besprekin gen te Genève. Revolutie-gezindheid in Monaco. Uit Monaco wordt gemeld, dat een vergadering van 700 kiezers hetaftre den van den regeerenden vorst van Monaco, prins Louis, heeft geëischt ten gunste van zijn schoonzoon. Indien binnen een half jaar aan dewenschen van de burgers van Monaco geen gehoor is gegeven, zullen zij zelf de regeering op zich nemen en de republiek uit roepen. o De naamdag van Pilsoedski. De dictator blijft op den achtergrond. Dinsdag, de feestdag van den H. Joseph, is in geheel Polen de naamdag van Pilsoedski feestelijk gevierd. De regeering8bladen brachten uitvoerige en rijk geïllustreerde artikelen over den maarschalk en in verschillende plaatsen werden militaire parades gehouden. Pilsoedski zelf heeft, volgens zijn gewoonte, door het ministerie van oorlog laten mededeelen, dat hij ten gevolge van een lichte ongesteldheid persoonlijk verhinderd was delegaties te ontvangen. o Trotzki voorspelt een grooten oorlog. Tusschen Engeland en Amerika. In verklaringen aan de pers voorspelt Trotzky een grooten oorlog, tengevolge van hetantagonisme tusschen Engeland en Amerika. »De wereld gaat onvermijdelijk een oorlog tegemoet," zei de sovjetbanneling, »en die oorlog zal in het eerst volgende decennium uitbreken. Het zal een Engelsch-Amerikaansche oorlog zijn. Amerika wil de heerschappij ter zee veroveren, en Engeland zijn vloot- suprematie ontnemen. En het Kellogg pact zal dien oorlog verhaasten." door BOSHOUWERS te LENT. JOS. Broedeieren. Wie broedeieren verzamelt uit eigen foktoom dient te weten, welke het meest geschikt zijn. Want lang niet alle komen in aanmerking om onder de kloek of in de machine gelegd te worden. Op de eerste plaats lette men op den vorm der eieren. Deze mag niet bal rond wezen. Duidelijk moet een stomp en een spits einde te onderscheiden zijn. De laatste jaren heeft men niet vol doende aandacht aan de zwaarte of het gewicht der eieren geschonken, en dat is toch zeer noodig. Men neme in elk geval geen te kleine, ook geen abnormaal groote broedeieren, Joch eische méér dan middelsoort. Lange, dunne eieren zijn even onge schikt als korte, balronde. Ook kieze men geen eierea met een verdikten ring er om heen, daar deze eieren juist op de plaats, waar het kuiken een aantal gaatjes moet pikken zeer versterkt zijn. Sterk bevuilde eieren neme men evenmin, daar deze afgewasscben moeten worden. Ook de verschheid speelt een groote rol. Broedeieren zullen, wanneer ze onder gunstige omstandigheden bewaard worden, langer huu kiemkracht be houden dan anders. Men bewaard ze liggende, dat is de natuurlijke stand en keere ze om de 2 dagen eens om. Dat keeren der eieren voorkomt het vastplakken der kiemschijf tegen het 8chaalvlies. Hoe ouder 'n ei wordt, hoe dunner het eiwit, des te meer kans bestaat er dus, dal de dooier >doorzakt", als men niet keert. Doorzakken is het eigenlijk niet, vandaar die aanhalingsteekens. Als het eiwit dunner wordt komt de dooier vlak tegen de schaal aan te liggen, boven I Vooral, wanneer het eiwit dunner wordt door de warmte. De temperatuur, waaronder de broed eieren bewaard moeten worden, mag gelukkig heel wat varieeren, al is het van 5° lot 20° Celaiu». Doch beneden 1* C. sterft de kiem gauw af, en van I tot 5° C. verzwakt de kiem ook Vandaar, dat we als minimumwarmte aangeven 5* C. en als maximum 20° C. Om veel tijd uit te sparen en om »breek" te voorkomen kan men de broedeieren bewaren in gesloten eier- doozen, welke natuurlijk frisch en proper moeten zijn en versche lucht doorlaten. De doos wordt dan niet plat gelegd, maar op een der zijwanden, anders zouden de eieren steil bewaard worden en niet liggende. Eiken dag draaie men de doos 'n halven slag om en al de eieren zijn netjes en zonder gevaar voor breken gescheurd. De kiemkracht der eieren neemt snel af, als ze ouder zijn dan een dag of 10, hoogsten 14. Met de 3 weken kan reeds 50 pCt. afgestorven zijn. Ik zou daarom zeggen laat de eieren voor de kloek niet ouder worden dan 12, hoogstens 14 dagen en voor de machine hoogstens 10 dagen. De oudale eieren geven ook het laatst kuikens. Men zal dit bezwaar dan ook ter dege ondervinden, als er heel versche naast heel oude eieren in de machine gelegd worden Wat ook van belang is? De eieren moeten zooveel mogelijk van gelijke grootte zijn, de schaal overal van gelijke dikte. Houdt men een broedei tegen een sterk licht en ze laten zich dan gemarmerd zien, dan neemt men er dit tusschen uit, zulk soort van eieren geven doorgaans toch geen kuikens. De beste broedeieren zijn van over jarige dieren, omdat de dooier daarvan grooler is. Het kuiken heeft dan meer reservevoedsel. Ook heeft men dan kans, dat eventueel zwakke dieren er tusschen uit zijn en men dus alleen broedeieren raapt van sterke hoenders. De volkomen teelbaarheid der hoenders houden langer aan dan men gewoonlijk denkt. Eieren met ruwe, poreuze schaal geven doorgaans geen kuikens. Er verdampt veel te veel vocht uit tijdens het broedproce8. Ook zijn ruwschalige eieren meestal onbevrucht. Een voorname zaak is, of de fok- hennen en de fokhaan de beschikking hebben gehad over vrijen uitloop en groenvoer. Dit laatste ontbrak tot nog toe vrijwel geheel en bij het Siberische winterweer moesten de fokdieren feite lijk te veel binnen gehouden worden. Het gevolg daarvan was, dat kort na de vorstperiode het percentage onbe vrucht of »zwak bevrucht" enorm was. Wij kennen een grootfokker, die van de 2000 broedeieren Barnevelders er bij de eerste schouwing niet minder dan 1800 moest uitnemen. Met de Wit Leghorns was het niet zoo treurig, maar toch waren ook daarbij de uitkomsten treurig, De eerste week dat eene centrale uitkwam" kreeg diezelfde fokker van de 5000 eieren 750 kuikens, de week daarop van een andere centrale 1500 kuikens uit de 5000 eieren I Wat 'n verspilling van geld en moeiten, niet waar? Men had zulk» toch kunnen voorzien, dunkt me. Gelukkig hebben we nu heerlijken zonneschijn. Die brengt leven en vertier onder de hennen en de hanen. Met flinken zonneschijn in het voorjaar zijn de eieren reeds daarom veel beter bevrucht dan bij mistig of regenachtig weer. Nu zal ook al gauw een beetje groen voor den dag komen. Dat is ook een groot voordeel met het oog op de bevruchting. Al is de voorraad groen dan nog niet zoo groot, het vroege groen telt voor dubbel, wijl de jonge sprietjes de meeste vitaminen bevatten. De kwaliteit der broedeieren hangt daarom ook zeer af van het uitloop- terrein der fokdieren, alsmede van het weer tijdens het verzamelen der eieren. Over het algemeen is het ook nie* gewenscht broedeieren te nemen van kippen, die met kunstlicht gevoerd zijn, althans niet onmiddellijk na de verlichtingsperiode. Alleen dan, wan neer de fokker zijn dieren prima in conditie wist te houden, zullen de uitkomsten bevredigend kunnen zijn. Maar niet, als zij feitelijk uitgemer» geld zijn, dat ze haas* niet op de been kunnen blijven. Uit het voorgaande zal wel duidelijk gebleken zijn, dat wij zeer veel waarde hechten aan de kwaliteit der broed» eieren. De slechte uitkomsten zijn minstens even vaak, zoo niet vaker, te wijten aan de kwaliteit der eieren, dan aan de machine. Van 't jaar zullen de uitkomsten nog langen tijd beneden het middel» matige blijven, voorzien wij: de goede broedtijd, d.w.z., die welke een behoor» lijk aantal kuikens geeft, is door den strengen winter 'n heel eind verscho» ven in de richting van den zomer. Venray, 23 Maart 1929. Naar ons wordt medegedeeld, is door den Directeur der Directe Belas tingen enz. te 's Hertogenbosch de weegbrug, gelegen bij de gemeente gas fabriek te Venray aangewezen om daarop ten behoeve van de Wegenbe- laatingwet, wegingen^te verrichten van motorrijtuigen. De kosten van de weging, die mins tens 24 uur tevoren bij den Inspecteur der Belastingen te Gennep moet wor den aangevraagd, zijn voor rekening van de houders dor motorrijtuigen, terwijl bovendien kosten van ambtelijk toezicht moeten worden betaald. Deze toezichlskosten zijn niet verschuldigd, indien de weging geschiedt op Dinsdag van 910 uur. Valt op dezen dag een algemeen erkenden Christelijken feestdag of een R.K. feestdag (16 Augustus of 1 Nsv.) dan kan de weging den daarop vol genden werkdag geschieden. Verkoop van prachtige Lindeboomen. Burgemeester en Wethouders van Venray zullen op Woensdag 3 April des namiddags drie uur, ter plaatse ge naamd de Paterslaan, in de onmiddel lijke nabijheid der kom en gelegen aan den verharden weg, publiek verkoopen 25 stuka prachtige gave lindeboomen met een gemiddelde omtrek van 1 60 Meter, zeer geschikt voor meubel makers en beeldhouwers, benevens top hout. Nadere inlichtingen en voorwaarde van verkoop te verkrijgen bij Gemeei: t j

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1