c\ J. POELS-JANSSEM Wasch- machine's 9. OUDENHOVEN or Fruitbooms! si Planten, PUROLerop! o o O m o z Lakken en Nikkelen ELECTRISCHE TIMMERFABRIEK AANNEMER - BOUWMATERIALEN G. L. Verbeek 6. POELS Koopt nu Loten Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten is het de tijd Oud en vertrouwd adres voor alle soorten Gebr. Seuren, Loitum Telefoon no 4 A. II. de Haen. De gluujige koekepan Bij Griep en Gevatte koude Bij Hoesten en Bronchitis Gemengde Berichten. Marktberichten. IA O 3" A 09 ft ft ft ft J5D O Ah de itrenge wiater voorbij is om uw Rijwiel grondig te laten nazien. ONDERDEELEN in verschillende soorten, ruime keuze. voor handkracht en voor electrische drijfkracht. Zeer voordeelig Eerste Venraysche Vraagt eerst onze prijzen alvorens elders te koopen Handel in Gedistilleerd, Likeuren en Wijnen. Houthandel Handel in Bouw materialen Prima Kluitkalk REFORM Broedmachines M. CLASSEN 8 Gebr. Lucassen A. Berks, Kruisstraat 16 voordat uw koeien kalven, ge verkrijgt dan een volle melklijst die de baro meter is, die u aanwijst, goed of slecht weer, voordeel of nadeel, winst of verlies. BOER. het voorjaar, koop tijdig een pot door A. F. VAN BEURDEN. II. SLOT. Inseling was heej uutgedient en was 't zienen tiet um nor Holland terug te gaon en hajjie zich en eige geschiede nis gemakt van ziene zwaave-en zienen MonteCarlotiet, die vol was van allerlei groote stukken en ok grappe. Zoo vertelde heej allied, det Piet de Jong van Luljebroek beej hum op de kaamer gelege hsj en beej hum as zwaaf ge diend haj. Det heej um nog en twedde gewer angegeve haj um da smerlappe de kop beter ien te houwe. De prins van Monaco kenden um ok secuur; schreeffie, as de prins is laat te voet tuus kwaam, en heej kwaam langs um, dan stopte heej um altiet en goltstuk ien de hand en zeibrave Piet Hollandais 1 la bonne nuit, waarop Pet salueerde en zeimerci mon prince 1 dors bjen Piet Janssen kwam in 't dorp terug en deej zoowa en maond lang niks anders as mar vertelle en 't wier milten dag mojjer, weattie zej. Ok de burgemeester en de sikkre laaris en alleman han schik ien um. Mar heej kos nie blieve tere op de goudstukke, die heej van de prins gekreege haj, want det waare dur nie veul of gen. Toch kwaam ur verande ring. Den aide veldwachter of sjampieter was al en wiel geleeje dood gegoan en dur mos enne neeje komme. Dor waare van allerlei luuj um gewest, wel dartig mar Piet Jansen haj ok gevraogd en wier netjes benuumd zonder veul spiktaakel. Heej haj nog wel gen vrow, mar die was gaw genoeg te viende, now heej mar enne vaaste trek haj. Zonne groote kei, die Fransch kos en ok ennegoeje moei ander gerej sproak, kreeg ok en goej vrow en ze trokke saame ien het huuske mitte liende dervur en heej ging veldwschter speule, wattum goed afgong en zeej zette de/Ibluumkes binne en buute. Van" daag"'zoj er zeeker wa aparts gebeureDe burgemesler was al vroeg op 't gementehuus mitte sikkretaaris doende en ze waare mit de landmeter van 't kedaster, die ok al de vurrigen oavond gekomme en now al vroeg bej de pinke was, de kaart an 'tnoakieke, um en verschil soa^te^zien. Dur was al lang en ruzie an 't dreje ien de Weistraat tusschen twee neve over de plats tusse dur huuze. Ds vrollie ware dor 't mest schuld af, en now zon dur van daag pulkes geslaage worre tusse die twee, Een van die vrollie was en kwoj heks en de aander was ok nie gemekkeiik^mar toch nie zo erg. De burgemesler haj die ruzie ger op en zie. Now zon ze der allemol nao toe trekke en dur en eind an maake Ok Pet Janssen de veltwagter was van de parteej. De lantmeter vroeg um zoo kwansies nog of heej nie bang was vur det een wief. Mar zej heej, heer 1 enne man, die enne Paus en enne prins gedient het, zeuve veltslage mit gemakt het, ennen offecier uuttet vuur van de vijand gehald, kent nooit bang en get vur nieme8 uutteweg. De meting begos, uurst ging 'tgood. De lantmeter zei an den burgemester dettut tur al vroeg goed rook nao spekkoek. En de kwoj vrow kwam iedere keer mar is efkes an de deur en begos dan lellik te doen. Mar gong iedere keer ok wer nao binne. »Ze is an 't koek bakke" zei de burgemester, »en kan nie van 't vuur af". Mar ze woagde 't ur op en kwaam wa langer buutte en zette enne keel op, begos raozend te schimpe en iederien uuitemaake, ok de veltwagter, die ze vur enne sokdraver, kolooniejaal, en vur god wa uuimakte. 't Begos erg branderig te ruuke. Zeej merkte 't ok, ze drejde zig um en vloog nao binne. De burgemester zei »de koek is tur angebrand". Heej hsj de woorde nog nie uutte mond of 't wief sturmde mittegluujende koekepan buute en riep >nakse hongerliejers, ik sloj ollie allemol hartstikkedood" en ze zwejde mitte pan 't uurste op de veltwagter an >ow 't uurst, moordenar". Mar de veltwagter drejde zig um en smerde num zo hart as ie kos op 't stadhuus an. Toe 't wief op den burgemeester an kwam liep. heej ok al as ennen haas en de lantmeter trok um noa. En op 't road» huus kwaame ze wer alle drie buutte Als Uw Handen ruw zijn of ge sprongen en Uw Lippen sphrasl en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest Sanapirin-tabletten. Buisje 75, 40,25 ct Anga siroop. Flacons van 1 gld. en f 1.75 Bij Apoth. en Drogisten. ojem beejen. Toe de uurste schrik wa over was, zei de lantmeter tege de veltwagter >Mar Piet, degge ziet gon loope Des toch ok gek?" »Nee heere, zei Piet onvervaard Ik mos weg, denk is det zon wief mej is doodsloeg, wa zoj det en schaand gegeve hebbe vur mej, den held van zeuve veldslage dur en wief mit en gluujige koekepan doorgehouwe." En heej stokte heel tevreje en piep op en lachte. R. K. Kiezershond voor Limburg. De R. K. Kiezersbond voor Limburg heeft Zondag in een algemeeene ver gadering van afdeelingsafgevaardigden bij stemming bepaald wie der op de verzamellijst van gehandhaafde aan wijzingen voorkomende candidaten zullen worden geadviseerd. De uitslag dezer stemming is als volgt: Speciale kwaliteiten: Deskundige op het gebied van de internationale vraag stukken mgr. dr. Nolens, 's-Hage; plaatsvervanger mr. dr. L. F. H. Regout, industrieel, Meerssen. Deskundige op het gebied van arbeids zaken en het arbeidsvraagstuk H. G. M. Hermans, lid van de Tweede Kamer Utrecht; plaatsvervanger J. H. Maenen, voorzitter R. K. Limb. Werkliedenbond, Heerlen. Deskundige op het gebied van Land bouwzaken en het Landbouwvraagstuk J. J. C. Ament, Lid van de Tweede Kamer, Roermond. Plaatsvervanger H H. Trienekens, wethouder, Venlo Voor de vrije plaatsen werd aange wezen als no. 1 M. C. E. Bongaerts, oud-minister van Waterstaat, 's Hage. Bij stemming over den tweeden vrijen zetel werd door geen der voorgestelde candidaten de volstrekte meerderheid behaald, zoodat voor deze aanwijzing plaats geen advies aan de afdeelingen zal worden verstrekt. Als plaatsvervanger voor den eersten vrijen zetel werd gekozen de heer mr. P W. Truijen, hoofdinspecteur van het lager onderwijs, Roermond. De volgorde der kwaliteitszetels werd als volgt vastgesteld: 1. Internationale vraagstukken2. Arbeidszaken en het Arbeidsvraagstuk3. Landbouwzaken en het Landbouwvraagstuk. Een nieuwe politieke party* Dinsdagmiddag heeft in het Algem Verkooplokaal aan den Goudschesinge! te Rotterdam een openbare vergadering plaats gehad, uitgeschreven door een voorloopig comité, onder voorzitterschap van den heer W. de Kroes uit Over- schie. De bedoeling van deze vergade ring v/as, om te komen tot een speciale partij ter betere behartiging van de belangen van het Boerenbedrijf, de veehouderij en den veehandel. In zijn inleiding wees de voorzitter op de onhoudbare toestanden in ons land in het boerenbedrijf. Vertegen woordigers in de Tweede Kamer heeft de boerenstand, maar zij behartigen nog niet voldoende onze belangen. Spr. beweerde dat de regeering totaal geen rekening houdt met de belangen van de boeren. Nog steeds wordt buiten- land8ch vleesch door militairen Rijks- en Gemeentelijke inrichtingen verbruikt. Spr. maakte een vergelijking met Engeland, waar tonnen worden besteed zelfs voor het invoeren van vleesch uit de koloniën. De heer de Kroes heeft zich destijds tot Minister Kan gewend met de drie volgende punten, die alleen in den toestand verandering kunnen brengen, namelijk afschaffing van den vleesch-accijns, verder maatregelen ter bestrijding van het mond en klauwzeer en tenslotte verbruik van inlandsch vleesch door militairen, Rijks- en Gemeentelijke inrichtingen. Spr. noemde het onbehoorlijk van de regeering, buitenlandsch vleesch te importeeren. Jaren geleden in den oorlog, werd hel vee onder den prijs van de boeren afgenomen, zoogenaamd uit burgerzin en nu worden de boeren totaal vergeten en worden hun belangen in den wind geslagen. Komend aan het cardinale punt, zeide spr., dat meerdere menschen uit de praktijk in de Kamer moeten komen, want dan zullen de belangen van de boeren beter behartigd worden. Er zijn 267,000 boeren en tuinders in ons land. Stellen wij, aldus de voor zitter, de kiesdeeler op 30,000, dan hebben wij recht op acht zetels. Hierna was gelegenheid voor debat. De eerste die hiervan gebruik maakte was het Tweede Kamerlid van de Plattelandspartij, de heer A. Braat. Spr. zeide, dat de heer Kroes een verdeeld heid gaat zaaien, wanneer hij een nieuwe politieke partij wil gaan op richten. De heer Braat stelde den voorzitter de vraag of hij niet weet dat er reeds een Plattelandspartij bestaat. Spr. adviseerde den heer Kroes de groote pers om te koopen, zooals andere groote partijen doen, s i c 1 Maar dat Z81 volgensspr. wel niet lukken, want in de groote pers wordt Braai altijd uitgemaakt, wel een bewijs, dat men met ons niets wil te maken hebben. Spr. zeide, dat het hem niet te doen was om in de Kamer te blijven. »Ik ben het zat", aldus de heer Braat, om in de Kamer altijd te worden uitge lachen door dominé's en advocaten, maar wanneer de belangen van het Platteland dat eischen, dan blijf ik, waar ik thans zit. Spr. zou het betreu ren, wanneer de huidige Plattelands partij niet werd gesteund. De voorzitter antwoordde den heer Braat en zeide, dat hij iedere partij uitschakelt, maar dat hij alleen heeft willen constateeren, dat de regeering met vaste hand de boeren ten gronde richt. Spr. is bang, dat wanneer de regeering de belangen van de boeren niet beter gaat behartigen, er dan dingen zullen gebeuren, die herinneren aan 1918. Op voorstel van den heer van den Heuvel uit Hoogeveen, die de schuld van de wantoestanden in het boeren bedrijf voornamelijk toeschreef aan den landbouw zelf, werd besloten tot oprichting van een vereeniging, die alle belangen van tuin- en landbouw zal behartigen, zoo mogelijk bij alle politieke partijen. Eerw. Paters Minderbroeders. Tot secretaris van de Ned. provincie der Minderbroeders is als opvolger van wijlen Pater Breidfeldt benoemd de Z.Eerw. Pater Rogerius Burgers O.F.M. te Weert. Doodelyk mijnongeluk. Maandagnacht kwam de ongehuwde mijnwerker H op Staatsmijn Wilhel mina te Terwinselen in aanraking mei een electrischen kabel; Hij was onmid dellijk dood. Pelskony nenteelt. In de Zaterdag te Nijmegen gehouden algemeene vergadering der Nationale Vereeniging van Pelskonijnenteelt werden gekozen tot leden der Commissie van Toezicht en Arbitrage, de heeren M. M C T. M. Baron van Hövell tot Westerflier te NijmegenP. J. van Haaren te Tilburg en G. Schulte te Helmond, terwijl aan het bestuur dezer vereeniging alsnog werd toegevoegd de heer H. J. Vissers te Roermond, wien tevens de waarneming van het secre tariaat der vereeniging is opgedragen. Het houden van lezingen omtrent de werkwijze der vereeniging alsmede omtrent de teelt en verzorging der pelskonijnen kunnen bij het secretariaat worden aangevraagd. Reeds werden op tal van plaatsen in deze provincie afdeelingen gesticht. Stille Omgang. Aan den Stille Omgang, Zondag te Amsterdam gehouden, is deelgenomen door ongeveer 12000 personen, waar onder 1900 bedevaartgangers uit den Haag, 1600 uit Rotterdam en Schiedam, 700 uit Leeuwarden, 500 uit Delft, 600 uit Tilburg en Breda, 100 uit 's Bosch enz. Aanstaanden Zaterdagnacht heeft de indrukwekkende manifestatie opnieu plaats. Lyk op een ijsschots* Dinsdagmorgen is te Drulen, drijvende op een ijsschots, het lijk aangespoeld van een bejaard manspersoon, ver moedelijk een Duitscher. Het lijk be vond zich in vergevorderden staat van ontbinding. Door kruiend ijs verpletterd. Vier personen van een krib gesleurd en omgekomen. Men meldt uit Varik: Dinsdagmorgen omstreeks tien uur heeft in deze gemeente een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij vier personen om het leven zijn gekomen, Op de Waal was de ijsbreker »Siberië" van de N. V. Ned Stoomsleepdienst v. h. Piet Smit Jh. te Rotterdam bezig met het breken van het ijs. Op een der kribben bij \arik stonden vijf personen het werk van den grooten ijsbreker gade te slaan. Tegen tien uur begon het ijs af te komen, waarom de ijsbrekers hun werk staakten. Plotseling sloeg een groote schots op de kribbe, juist waar de familie Ballegooyen en de heer Kley zich bevonden. De ongelukkigen werden hierdoor als het ware verpletterd. Het zijn de ongeveer 60 jarige vrouw Ballegooyen met baar 25 jarige dochter en haar 27-jarige zoon en een zekere Kley, deze drie afkomstig ui'-Heesselt, onder de gemeente Varik, de laatste uit Opijnen. Terstond werden reddingspogingen in het werk gesteld en spoedig mocht het gelukken drie der slachtoffers, vrouw B. en haar kinderen, te vinden. Zij lagen in de onmiddellijke nabijheid onder het ijs. De levensgeesten waren echier reeds geweken. Alle waren door de ijsschotsen vrijwel vermorzeld Weetgy dat een professor, werkzaam aan de Zeissfabrieken te Jena, 68n microscoop heeft samengesteld, die alles 25.000 maal vergroot? dat de sterkste microscoop, die wij tot dusver kenden, vergroot 1000 tot 1500 maal? dat op 1 Jan. 1928 in totaal 96.883 motorrijtuigen in ons land aanwezig bleken te zijn? dat er 11 gemeenten bleken te zijn, waar geen enkel motorrijtuig thuis behoort VENLO. Op de Coop. Vailingver- eeniging van Maandag waren aange voerd 1.075.000 eieren. Groote eieren van t 9 30 tot f 11.10 Kleine eieren van f 7 70 tot f 9 20 Eendeneieren van f 9.tot f 9.40 Ganzeneieren van f 23. Kippeneieren per Kg. f 1.57. ROERMOND. Op de Coöp Eiermijn van Maandag was de aanvoer 2.900.000 eieren. Groote eieren van f 8 50 tot f 10 Kleine eieren van f 7 60 tot f 8 40 Eendeneieren van f 8.60 tot f 9. t: l ia z Eerste klas werk. Concurreerende prijzen. met volle garantie soortechtheid is TELEFOON 57 Steeds groote voorraad en extra lage prijzen in CementZakkalk, Oipt, Vloeren Wandtegels, DakpannenAsbest-golfploten enz. enz. ZO JAAR met 'n 5 WAN TUia*. etei inen, tieJk/i Hicti, W-A^ncn U vindt ze btj on& ,D f^apAr^tiin Qhelandee>(es) Hon/ogahi'e Hoenderstraat 6 VENRAY Greenen, Vuren, Eiken en Americ. Greenen. Carbolineum en Asphaltpapier. Alles aan concurreerende prijzen r\ KRUISSTRAAT als Cement, Zakkalk, Vloer- en Wandtegels, Dakpannen, Ores buizen en Bakken in al'e maten. geregeld verkrijgbaar. 17 Droogvoeder- en Drinkbakken, KUNSTMOEDERS en alle Pluimveebenoodigdheden levert uit voorraad aan scherp concurreerende prijzen Centrale Broederij, OIRLO. Electro en voor handkracht. Fornuizen, Veevoederketels, houten en ijzeren Oierpompen en Oiervaten, Ploegen, Eggen, Cultivators, Emaillewaren en alle huishoudelijke artikelen. Lage prijzen Prima kwaliteit Beleefd aanbevelend, Smederij, Leunen tot instandhouding der monu mentale R. K. Kerk te Asselt Swalmen. Ooedgek. bij Kon. besl. van 1 Sept. 1928, no. 13. Prijs f 1.— per lot. Hoofdprijzen 1 Chevrolet- auto of 6 koeien, 1 paard, 1 rrotorrijwiel, 1 piano, 1 compl. radiotoestel enz. Trekking uiter lijk April a.s. Loten verkrijg baar bij Firma v.d. Munckhof. beveelt zich aan voor het maken van schoenen en alle voorkomend reparaiietcerk NETJES en BILLIJK

Peel en Maas | 1929 | | pagina 8