Dames- en Einder-Hoeden Dames - en Kinder-MANTELS en Zwarte Vrouwen-Mantels De laatste nouveauté's in alle Dames- en Heeren-Modeartikelen. Uit de Landbouwwereld. Ontvangen 't nieuwste in Prachtsorteering Japon-, Costume-, Blouse- en Mantelstoffen Prachtcollectie Dames- en Kinderkousen. Zaterdag 16 Maart 1929, No. 11. Wat elke maand te doen geeft. fi' (le helft Maart) Deze winter heugt ons. Zijn vorsten sneeuw voorbij en is de grond niet meer te nat, dan wordt het hoog tijd om in den moestuin aan 't werk te gaan. Ligt er sneeuw, dan wachte men nog. want die mag in geen geval worden omgespit, men zou er den grond slechts kouder en natter door maken. Is in 't najaar niet gemest, dan moet het nu gebeurendirect na het uit strooien worden de meststoffen onder gewerkt. Bij het spitten geve men acht op het onkruid, dat een wortelstok bezit zooals het kweekgras en de grootbl brand neteldit verwijdert men, daar het anders opnieuw zou gaan uitloopen. Vooral daar, waar de wortelgewassen komen te staan, zooals schorseneeren en witlofwortels zorge men, dat de grond goed loskomt opdat ze gemakke- ijk benedenwaarts kunnen groeien hier moet ook geen ruige mest worden gestrooid, daar hierdoor vertakking van de wortels in de hand wordt gewerkt. Wanneer deze voorloopige toebereidse len zijn gemaakt en de tuin gelijkmatig is gespit, er geen hoogten en laagten in worden gevonden, dan kan men overgaan tot de verdeeling in bedden. Wisselbouw, hoe nuttig ook, is in den hof, althans in zijn geheel, moeilijk door te voerentoch is 't goed er eenigszins rekening mee te houden bij de groepeering der verschillende ge wassen. Zoo kan men b.v. alle peulgewassen zooveel mogelijk in een gedeelte van den tuin op de daarvoor gereedgemaakte bedden bijeenbrengen een ander deel houden we gereed voor wortel- en koulgewassen, een derde voor bladge wassen, terwijl op het vierde gedeelte onze vaste planten onder de groenten hun blijvende plaats behouden. Hierbij denk ik aan de asperges, de rhabarhe, de aardbeien, die hoewel vruchtgewassen, toch in den groenten- tuin voorkomen, tal van specerijkruiden enz. Op deze wijze kunnen we een soort van grove indeeling maken en in een volgend jaar de bladplanten in 't algemeen op 't stuk der peulgewassén overbrengen, deze uitleggen op het terrein der wortelgewassen en de laat ste een plaats geven op den grond der bladgewassen. Deze wisseling kan eenig voordeel afwerpen met het oog op de voeding der plant, daar elke soort haar eigen behoefte heeft maar ook en dit is van niet minder belang kan deze methode gunstig werken, als de planten in een bepaald deel van de tuin aan ziekte onderhevig zijn. Lijdt b.v. kool aan zg knolvoeten, dan mag men op denzelfden grond in de eerstvolgende jaren geen kool ver bouwen. In 't algemeen is waar, dat het telen van eenzelfde gewas op den zelfden grond jaren achtereen, het weerstandsvermogen van de planten tegen ziekte doet afnemen. Veel kunnen we verder buiten nog niet uitvoeren, maar het mesten en spitten neemt vrij wat tijd in beslag, dus zijn we vooreerst, als we lang zijn aangevangen wegens den laten aan houdende winter, nog niet aan het zaaien of planten toe behalve met erwten en spinazie kunnen we op dezen laten grond direct nog r.iets aan den bodem toevertrouwen. Intusschen, in deze maand de Lente maand, zien we eiken dag naar milder weer uit, die den tuingrond doet opdrogen en warmte brengt. We loopen eens langs onze bakken Hier en daar staat tusschen de bakken te veel water en zullen we de noodige verbetering moeten aanbrengen. Zand of turfmolm of wel gewone tuingrond, dienen we er tusschen te brengen, indien we niet willen, dat een groot deel van dit water de bakken en de mestlaag indringt en deze te sterk afkoelt. Bij droog weer nemen we de één ruiters van onze koolbakken af, opdat de weeuwen planten flink opdrogen. De worteltjes in onze koude bakken staan er boven, en ook de radijs, die er tusschen door was gezaaid is reeds aan het groeien. Staan de radijsplantjes te dik, dan gaan we ze wat uitdunnen, want de wortels moeten de hoofdcultuur blijven en mogen dus niet verdrongen worden door de radijs. Sommigen strooien tusschen het vroege wortelzaad een weinig slazaad, en de jonge planten zijn dan geschikte volgers voor de weeuwenplanten. Ook het prei- en uienzaad is in de koude bakken opgekomen, 't Is expres vroeg gezaaid om aan de planten een langeren ontwikkelingstijd te geven, en daardoor op 't eind van den zomer een zwaar gewas te kunnen oogsten. Erwten en tuinboonen staan in de bakken reeds een paar centimeters hoog en ook hier moet flink gelucht worden, opdat de planten wat in hun groei worden getemperd. De maand Maart is soms zoo vol verrassingen grillig van aard als zij is dat ook straks de vorst nog genoeg kan hinderen. Hoe grooter de planten zijn, des te eer moeten ze de bakken verlaten, daarom houden we ze liever wat terug. Zijn we met onze meloen en komkommerpianten heel vroeg, dan begint men reeds in het begin van Maart die bakken aan te leggen, waarin de planten op hun vaste standplaats komen. Ze zijn slechts gedeeltelijk ver warmd en in vergelijking tot de vroege bakken zit er veel minder mest in. Verder kunnen deze bakken met kropsla vol worden gezet, en deze sla is straks geoogst voor de komkommer- of meloenplant de geheele ruimte noodig heeft. Soms ook wordt er postelein onder en boven in de bakken gezaaid en ook deze cultuur kan goed slagen. Wanneer de komkommerpianten nog zeer jong zijn, is het noodig er de jonge kopjes uit te nemen, zoodat men niet meer overhoudt dan een paar zaadlobben en daarboven zit een twee tal jonge bladeren. Dit intoppen wordt op de buitenplaatsen vaak later gedaan, doch hoe vroeger hoe beter, men maakt dan geen groote wonden. Paardentractie en autotractie. Zoo nu en dan zijn er in de laatste jaren stemmen opgegaan, die er op wezen, dal het noodig was om een actie te voeren voor de paardentractie Ook in >De Veldbode" pleitteonlangs de heer van Muilwijk weer daarvoor. Er moeten gegevens verzameld wor den omtrent de kosten van paarden- en motortractie, welke gegevens gezonden dienen te worden metpakkende cijfers, interessante kieken en flinke beschouwingen, aan sleepers, stalhou dera, begrafenis-ondernemingen, fabri kanten, en aan allen, die voor den afzet van paarden in aanmerking komen. Van een flinke actie is nog wel iets te verwachten. Want wel is er reeds veel verloren, maar veel is er ook nog te behouden. In vele bedrijven wordt niet gevraagd, wat het voordeeligste is, maar wel wat het modernste is. Vooral bij de jongeren heeft het paard afgedaan, men meent, dat dit zoo zachtjes aan een wezen is, dat verdwijnen gaat. Niet voor elk bedrijf is de mofor het voordeeligst. Daarom zijn de laatste jaren heel wat bedrijven er toe overgegaan, om van de motor tractie weer paardentractie te maken. De reclame, door de autofabrikanten gemaakt, heeft er verder voor gezorgd, dat de aftakeling der paardentractie in versneld tempo ging. Tijd is het, hoog tijd, dat men vanuit de paardenfokkers kringen daartegen reageert. De heer Van Muilwijk spreekt dan ook de verwachting uit, dat op de vergaderin gen der warmbloedstamboeken ook eens een geluid weerklinken zal. En dan een krachtig geluid, dat aan dringt op een daadwerkelijk ingrijpen der stamboeken in het treurig gebeuren der laatste jaren, waarbij het paard, met hoon en spot overladen, door zoogenaamde >flinke" kerels uit de motorwereld wordt uitgestooten, alsof het 'n afgedaan en onnut meubel ware. Dat alles moet echternietgeëndosseerd worden aan de Ned. Landbouwhandels- kamer, bij welk lichaam deze aange tegenheid in onderzoek heet te zijn. Wat heeft de Ned. Landbouwhandels kamer nu in eens met de behartiging der paardenfokkerij te maken vraagt de heer van M. Weet men er zelf niets voor om die. werkzaamheden te ver richten dan is het beter te eindigen alvorens ermee te beginnen. De stamboeken hebben in de eerste plaats de roeping om de paardenfokkerij te bevorderen, en hiertoe behoort ook de propaganda voor het paard. Der.kt men er anders over alius besluit de schrijver houd dan op met fokken, doek althans uw stamboek op en besteed de groote reserves voor een prachtig monument van dof grauwe steenen, met pik zwarte letters bekrast, en laat den nieuwsgierigen wandelaar, die er langs komt, lezen »AIs een machtig bewijs onzer groote onver 8chiliigheid voor alles, waaraan we niets winnen op een zeker oogenblik". »Als een treurig teeken van ons weinig commerciëel besef". »Eeij eeuwige aanklacht van onze ondankbaarheid jegens oude vrienden". Vergeef het ons, we zijn niet anders". Wenken en mededeelingen. Welke 8tik8tofme8tslof Vele nieuwe stikstofmestsjqffpn zijn in de laatste jaren op de markt gekomen, er is dus keuze genoeg. De prijzen loopen nogal uiteenj en vele landbouwers zeggen nu het goedkoopste past me. Maar hiermee kunnen ze bedrogen uitkomen Niet de prijs, maar de kalktoestand van den grond, moet de keuze bepalen. Op zuur land geeft men geen zure meststof, als zwavelzuren ammoniak, maar in plaats daarvan b v. Cbilisal- peter. Ook Leunasalpeter, dat verkregen is door menging van zwavelz. en aal peters, ammoniak, werkt zuur. Men late dus eerst zijn grond onderzoeken (te Groningen) en op het advies ven daar vindt men dan tevens aangegeven welke stik8tofmeststof het meest aan bevelenswaardig is. De noteering van ons bacon op de Londensche markt is geregeld beduidend lager dan het Deensche en het Iersche. Op 22 Febr. jl. bijv. deed het Iersche van f 140 40 tot f 151 20 per 100 K G., het Deensche van f 133 20 tot f 139 20 en het Nederjandsche van f 129.60 tot f 136 80 Vele aardappelen, bieten enz. zijn liezen winter bevroren, en zijn verloren gegaan. Wat niet behoefde. Men kon ze na het ohtdooien wat men, zoo noodig, me» warm water kan doen ge schieden inkuilen Koken kan voorafgaan, maar noodzakelijk is dat niet. Wel is flink fijn stooten en 9tam pen een eisch, laag voor laag. Een laag aarde van 60 tot 75 c M. er boven op. Het aldus bereide voer is goed en duurzaam. Wie het aan varkens gekookt wil voederen, kan 't vóór het inkuilen gaar stoomen, zonder zout, dit laatste kan er vóór het vervoederen aan worden toegevoegd. Het fijn stampen en aandrukken kan gebeuren met 8choone klompen of plankjes onder de klompen. Over 1928 werden bij de Amster damsche Huidenclub ruim 283 duizend huiden ingebracht, waarvan 49603 stuks of bijna 17 5 pCt door de runderhorzel waren beschadigd In 1927 was het beschadigd percentage bijna 19 5 pCt. De schade bedroeg f 2 84 per huid en in totaal bijna 141 duizend gulden Ter bestrijding werden, voorzoover kon worden nagegaan, ongeveer 23000 bussen zalf van 250 gram (half pond) aangewend. De Raad van Beroep le Utrecht verwierp een boekhouding (systeem) Heidema) omdat daarin de privé kas» controle ontbrak In 't >Alg. Ned. Lbld". protesteert de heer Heidema hiertegen en zegt: dat de Raad van Beroep veel te ver gaat en onrechtvaardig, ja, willekeurig handelt als hij een landbouwboekhouding van een land» bouwer verwerpt omdat geen kascontrole is ingevoerd. Mocht hij dit doen, dan is protest verdedigbaar en te verwachten. Br. Jachtwet. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebbenden dat door den Minister van Binnenlandache Zaken en Landbouw het navolgende is bepaald a. het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren, van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meer koeten en waterhoentjes is toegestaan vanaf heden tot en met 28 April 1929. b. het ten verkoop in voorraad heb ben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a. genoemde waterwild is toegestaan vanaf heden tot en met 30 April 1929. c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten), duikers, watersnippen en goudplevieren is niet toegestaan. Venray 12 Maart 1929. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Verkoop van boonenstaken. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dal nog te koop zijn eenige duizenden boonenstaken, gesnoeid en voor een groot gedeelte afgetapt op 2,50 meter lengte en in bossen gebonden, de rest op diverse lengten, \erder circa drie honderd weidepalen Af te halen aan den grintweg nabij Merselo. Tevens zijn nog mooie droge dennen schansen verkrijgbaar, gelegen aan den Maasheescheweg nabij het Dorp. Alles te bevragen bij Boschwater N. MIN Merselosche weg Venray, 13 Maart 1929 Burgemeester en Wethoudersvoornmd O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Hoofdkeuring van Springstieren. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Hoofdkeuring van Springstieren alhier zal plaats hebben op Donderdag 18 April a.8. des voormiddigs 9 uur Henseniusplein. De houders, die hunne stieren aan de aanstaande hoofdkeuring wenschen te onderwerpen, dienen hiervan aan» gifte doen ter secretarie voor 6 April Venray 12 Maert 1929 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Ondersteuning werkloozen. In verband met het aanhoudende dooi- weer zijn de meeste arbeiders wederom in staat hun gewone werkzaamheden te verrichten. Degenen echter die wegens de voorafgaande langdurige vorstperiode nog niet hebben kunnen werken of slechts een gedeelte der week hebben kunnen werken en nog behoefte hebben aan steun, kunnen zicht aanmelden Zaterdag 1b Maart ten Rsadhuize tusschen 10—12 uur voor middag* Politiebureau beneden. Steun wondt uitsluitend verstrekt bij gebleken noodzakelijkheid naar gelang van behoef ten en gezinsinkomsten in aanmerking genomen. Bons voor de spijskokerij zullen oog in ruime mate worden verstrekt, ook aan degenen die deze week weer zija be ginnen te werkea. Na Zaterdag 16 Maart zal geen zitting meer voor ondersteuning van werkloozen worden gehouden. Armen die daarna nog ondersteuning noodig heb ben moeten zich vervoegen bij den armenmeester van het Burgerlijk Arm- bestuur. Voor de eerste maal zal op Zaterdag 23 Maart des namiddags van 3—4 uur ge. legenheid zijn voor deze armen om zich te melden bij den heer Haenraets. Venray, 14 Maart 1929 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. TREKHONDENWET. Herkeuring van alle trekhonden. Burgemeester en Wethouders van Venraj brengen ter kennis van belanghebbenden dat door hen een herkeuring van alle trek honden wordt bevolen, welke zal gehouden worden op 4 en 5 April a.9. en wel 4 April a.s. voorm. 9 uur te Oostrum, beginpunt weg Gey9teren; 4 April a.9. voorm. 11 uur Oirlo, pomp tegenover J. H. Nelissen; 4 Aprii a.s. nam. half 2, Castenray kermisterrein; 4 April a.s. nam. 3 uur, Leunen, nabl Transformatorbuisje; 5 April a.s. voorm. 9 uur, Dorp bij voor malige tramloods: 5 April a.s. voorm. 11 uur, Nachtegaal Deurnesche weg; 5 April a.s. nam. 2 uur te Merselo, ker misterrein. De honden moeten voldoen aan d< volgende eischen 1 korte breede, zware nek, krachtige hals. 2 breede schoft (deel van den rugtu8- schen schouderbladen) 3 rechte breede gespierde rug, kort« breede lendenen. 4 breed, gespierd kruï9, smalle gevulde flamken. 5 minimumbreedte van de voorborst gemeten tusschen de beide middelpuntei der boegen 16 c.M. (voor honden diereedi eenmaal goedgekeurd zijn geweest behoef deze bieedte maar 14 c.M. te zijn) 6 gewelf de diepe borst, gespierde vol doende vastliggende schouders- 7 korte ronde klauwen, niet gespreid! teenen met ronde niet te weeke zoolkusseni 8 goed gebroekt, lang flink gespierd) dij en schenkel, spronggewrichten laag bi den grond bij goeden stand van de achter' beenen. 9 krachtige gewrichten. Na de keuring van den hond als zoodanig wordt de hond verder beoordeeld gespan nen voor of onder de kar (naargelang var de bestemming) waarvoor het dier al trekhond zal worden gebruikt. Voor dr kar gespannen moeten de honden eet schouderhoogte hebben van minstens 6G c.M. en onder de kar minstens 50 c M. Tot het tuig moeten behooren een borst riem van minstens 4 c-M- breedte var zacht leder, reikende tot achter de voor pooten eu met strengen verbonden aar een spoorstok onder de hondenkar vasi gemaakt tusschen de twee uiteinden var de boomen, een draagriem van minstem 6 c.M. breedte en een buikriem van min stens 4 cM- preedte. De hondenkar moet voorzien zijn var steunsels, die voorkomen, dat zij den bon drukt, wanneer hij in rust is, en van eer zindelijken drinkbak. Op de kar moeten de naam van der houder en van de gemeente, waar hi woont, goed leesbaar voorkomen (tetter! van 8 c.M.) De lading moet zich in evenwicht be vinden en haar gewicht mag niet zo groot zij o, dat het trekken bovenmatig inspanning vereischt Als geleider van de hondenkar ma geen persoon optreden, die den leeftij van 14 jaren nog niet heeft bereikt. De aandacht wordt er nadrukkelijk o| gevestigd, dat hond, kar en tuig aan boven vermelde eischen moeten voldoen, oc opnieuw voor goedkeuring in aanmerkin te kunnen komen. De vroeger uitgereikt nummerbewijzen moeten worden meege bracht. Honden, welke nog niet gekeurd zijn kunnen eveneens op genoemde datum ter keuring worden aangeboden. Venray, 12 Maart 1929. De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Prima kwaliteiten. Laagst mogelijke prijzen. Zie Etalages.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 6