J. VERMEDLEN-ROELOFS St. Jozef, Smakt Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. t; MANUFACTUREN (i ftXffiDEEUGStf MANUFACTUREN ÜYQQRDÏÏLW CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Buitenlandsch Overzicht De Kippenhouderij op het platteland Openbare vergadering Gemeenteraad te Maashees ZATERDAG 16 MAART 1929 Vijftigste Jaargang No. II BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Wijnhandel Venray, Gr. Markt 8 De anti-katholieke geest in het Fransche Parlement. Zooals bekend gaat op 't oogenblik in Frankrijk de atrijd in de binnen- landsche politiek voor een groot deel over de kwestie of al of niet eenig recht zij 't dan nog zoo weinig zal gedaan worden aan de Missie-Congregaties. De regeering Poincaré wenacht Ihans de toelating der missie-congregaties en de teruggave van een deel harer ont stolen goederen in een afzonderlijke wét vastgelegd te zien. De radicalen zijn hierover in heftige oppositie tegen de regeering. Zij hebben zich voortdurend in dwarse procedures be geven, om toch maar de missiehuizen uit Frankrijk te houden. Intuaschen ia, voor het eerst sinds langen lijd, voor een kweatie, die aar. de orde is, een werkelijke belangstel ling te bemerken in de publieke opinie De missionarissen vinden flinke ver dedigers en er is geen twijfel aan of het gouvernement zal voor de toelating der missiehuizen een meerderheid vinden. De Parijsche correspondent van de Maasbode merkt hieromtrent op, dat er geen sprake is van een beteren geest jegens de Katholieken, noch van eenig rechtdoen of pacificatie bevor deren. Waar men voor opkomt is het eigen materieele voordeel Van vrijheid voor de congregaties is geen sprake, het aantal leden wordt beperkt, dat der professoren eveneens, de boekhouding moet worden overge legd, hun portret moet zelfs, evenals dat van misdadigers bij de politie of minstens bij het ministerie geregis treerd worden. Veel belang heeft het ontwerp dan ook niet meer overgehou den, de geest van Combes en Waldeck Rousseau is er sterk in terug te vin den. De vrijheid van vereeniging, aan alle staatsburgers gewaarborgd, geldt niet voor de katholieken. Zoodra er een missionaris te veel zou aanwezig zijn, moet hij over de grenzen worden gezonden. Wordt wet aangenomen, dan zijn de Fransche missionarissen goed genoeg om arme lijk de Fransche kloosterscholen in het buitenland te onderhouden ten gunste van de Fransche invloeden, maar aan het eigenlijk belang, waar voor zij zich aan hun apostolaat geven wordt niet gedacht. De toestand, die geschapen zal wor den, zoo de wetten worden aangeno men, als ze thans zijn, zal een nieuwe schande voor het land zijn, welks expansiepolitiek voor recht gaai. o De stryd in Afghanistan. We hadden al geruimen tijd niets meer van den atrijd in Afghanistan gehoord; de belangstelling richtte zich met zooveel intensiteit op de Utrecht- sche pubiicatie, dat Aman Oellahweer even sterk in vergetelheid raakte als zijn Europeesche reis hem daaruit in 1928 te voorschijn deed treden. Toch vecht Aman Oellah nog altijd om zijn troon en volgens een bericht uit Engelsch Indië is het thans volle ernst. Na langdurige voorbereiding te Kandahar scdijnt hij den opmarsch naar Kaboel t9 zijn begonnen. Nadir Khan, die dwaas genoeg ge» noeg geweest is, het schoone Nizza in de liefelijke Riviera te verlaten om naar het barre Afghanistan terug te keeren om ook aan den wedloop om de koningskroon deel te nemen, is, naar gemeld wordt, evenals zijn broeder in hechtenis genomen. Mussolini en het Concordiaat. Mussolini heeft Zondag in verhand met het öjarig bestaan van het fascis» tisch regime een groote r6de gehouden Daarin zeide bij o.m. De vrede tusschen Kerk en Staat is van wereldhistorische beteekenis. Wani eindelijk heeft de Paus ook het koninkrijk Italië onder het huis van Savoye erkend met Roma als hoofd» stad. De Italiaan8che regeeriDg erkende daartegenover ook de volle vrijheid en souvereiniteit van den Paus, wijl het hoofd van een universeelen godsdienst niet afhankelijk van een land kan zijn. De „opstand" in Mexico. Het middel om Calles weer op den troon te helpen! In Mexico woedt weer een opstand. De laatste berichten, waarover we thans beschikken, maken melding van successen der rebellen Om een inzicht te krijgen in oorzaak, aanleiding en doel van dezen opstand, moeten we met een enkel woord erop wijzen, dat en bij de kerkvervolging en bij dezen »opstand" met felle contouren staat afgeteekend de hand van Moskou, die in de Mexicaansche hel het vlam mend zwaard voert der tyrannie. Calles veroverde den pr«sidentszetel dank zij de hulp van de Communis tiache Arbeiders Organisatie van Mexico (C R O. M Als tegendienst sloot Calles een con* tract met de C. R. O. M. dat neerkwam op een zich met handen en voeten binden aan de wenschen'van Moskou. Vandaar dan ook de tevredenheids betuigingen van den officieelen Sovjet- vertegenwoordiger in Mexico, den gezant Petskowsky, die in Augustus 1926 erkende »De anti kerkelijke wetten in Rusland zijn bijna dezelfde als die in Mexico". Hieraan kan worden toegevoegd, dat ook de methoden in den strijd tegen den godsdienst in beide landen dezelfde zijn, nl. behalve vervolging ook bespotting. In een rede op 5 Juli 1926 verklaarde Calles»Wij moeten heden een vreese lijken strijd voeren legen het verleden een strijd tegen dingen (godsdienst), welke nu, naar wij hopen voor altjjd van de aarde zullen verdwijnen... Het is ongelooflijk, dal er in dit land nog reactioQDairen zijn, die het voor mogelijk houden in onzen tijd van groote sociale omwentelingen, nog de vanen van den godsdienst te ontplooien De regeering is echter vast besloten haar program volledig door te voeren, ondanks alle grimassen van ^sacristie heeren en luie monniken." Is nu hun handlanger Portes Gil niet fanatiek genoeg, of heeft Moskou anders bevolen! In »De Maasbode" geeft een inge zonden stuk op deze vraag een raak en typeerend antwoord De duivelsch- listige Calles, die voor geen enkel middel terugdienst, moei weer President worden. Spreekt van zelf. Hij heefi echter het halve land tegen zich Nu moet hij »het vaderland redden", Prachtig bedrijf inderdaad... Dus er moet „opstand" zjjn. Maar die opstand lijkt, als voor een jaar, te bestaan uit het feit, dat generaal Valenzuela candidaat is voor den presidentszetelEn zijn rechterhand is generaal Manzo die zich dus te weer stellen tegen de communistische tyrannie welke alle tegencandidaten den hals wil omdraaien, als onder Calles en in Rusland. Calles zal nu (dan ia het huichel achtig spel volmaakt) het land »redden" en dan zal het dankbare vaderland" (leesde tyrannie der Crom) hem bid den, om weer het bestuur van het land in handen te nemen. Wedden dat het zoo loopen zal Dat men dit althans zal beproeven? Het communisme doordrongen tot de hoogste regeering8organen, toont ons het treurige beeld van het tegenwoordige Mexico Er blijkt dus wel een reden te zijn, om de bewegingen van het communis me ook ten onzent nauwkeurig gade te slaan. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Kunstmatig broeden. Daarmede bedoelt men broeden me1 de machine. De bestaande broedmachines kunnen, naar de wijze van verwarming, in 2 groepen worden verdeeld en wel in heete lucht- en warmwatermachines. Deze iaatsten hebben het voordeel, dat de lucht in de eierenruimte voch tiger blijft, terwijl ook bij eventueel uitgaan of slecht branden der lamp de normale temperatuur langer gehand haafd blijft. Een nadeel is eehter weer het moge lijk lek worden van den warmwater ketel. De nade^len wegen dan ook vrij wel tegen de voordeelen op. Broedmachines van betrekkelijk kleine capaciteit (tot pl.m. 200 eieren) voldoen over het algemeen beter, dan heel groote. Aan de broedmachines moet men de volgende eischen stellen le. Ü8 isolatie moet zoodanig wezen, dat de machine, ook bij koud weer, gemakkelijk op temperatuur blijft 2e. De temperatuur mag in het midden en in de hoeken der machine niet noemenswaard verschillen 3e. Er moet voldoende versche lucht kunnen toetreden, om de ongeboren kuikens van de noodige zuurstof te voorzien 4e. Er mogen geen verbrandings producten in de machine komen 5e. De warmte moet zoodanig le regelen zijn, dat deze nimmer le hoog kan worden. Men plaatst de machine in een frisch vertrek, dat zoo min mogelijk san temperatuurswisseling onderhevig is, terv/ijl de lucht niet al te droog mag zijn- Trillingen, veroorzaakt door passee- rende treinen of zwaar beladen voer tuigen moeten buitengesloten zijn. Een kelder is dan alleen een goede plaats, als men voldoende voor lucht- verversching kan zorgen. Beschik* men niet over zoo'n kelder, dan neme men een frisch vertrek op het Noorden of N.O Men neme voor de machine uitslui tend eieren van loaloop«inde kippen of van dieren, die in groote rennen worden gehouden. Eieren van kippen, die weinig uitloop hebben, zullen bij machinale bebroeding slechte resultaten geven, ook ai gaven dezelfde eieren onder de broedhen goede uitkomsten. De keuze der broedeieren is de ge wichtig8te factor voor het welslagen der machinale broederij. Voor vulling van een machine neme men bij voorkeur of allen bruinscha- lige, of allen wilschalige van ongeveer dezelfde grootte. Het ia een feit, dat bruinschalige eieren een kleiner percentage kuikens geven dan witschalige. Dit is vermoede lijk toe te schrijven aan de grootere stevigheid der schaal of van het vlies daaronder, of wel van heiden. Ouder dan 8 k 10 dagen mogen de eieren voor de machine niet wezen. Wordt de machine voor de eerste maal in het seizoen gebruikt, dan brande men de Ismp eerst 2 of 3 dagen om de machine inwendig goed warm ie maken. De machine moet waterpas staan van voor naar achteren, en van links naar rechts, ten einde een gelijkmatige verdeeling der eieren te krijgen. Vergelijk uw thermometer alvorens dezen te gebruiken met een betrouwbaar koortsthermometer. 't Is geen bezwaar, dat uw thermo meter iets le hoog of te laag aanwijst, als ge het maar weet en er rekening mee houdt. Leg den thermometer op de eieren of hang hem zoodanig in de machine, dat de kwikbol gelijk komt met den bovenkant der eieren. Bedenk, dat de warmte uwer machine te laag zal zijn, indien uw thermometer ook maar één c.M. te hoog hangt. De eerste 2 dagen late men de eieren rustig liggen, keeren en luchten is dan nog niet noodig. Op den 3en dag begint men 2 X daags te Keeren en te luch, ten. De eiarlade wordt telkens anders in geschoven, de voorzijde komt achter en omgekeerd bij een volgende gelegen heid. Heeft men eene machine met 2 laden, dan worden deze ook nog van plaats verwisseld. Hoe hooger de temperatuur in het broedvertrek hoe langer luchten. Bij het inschuiven der laden moeten de eieren nog even lauw aanvoelen 't Is zeer moeilijk dón juisten duur van het luchten aan te geven, dat is routinewerk. Over het algemeen zegt men: zooveel minuten per dag koelen, als de eieren er dagen in liggen. Na den 19en dag keere men de eieren niet meer, doch men ga met luchter» door, totdat er 'n enkel ei aangepikt is. Als de kuikens beginnen uit te komen, mag de machine volstrekt niet meer geopend worden. Laat de kuikens flink nadrogen in de machine. Dus niet te gauw er uit halen, zooals meestal gebeurt. Voedsel hebben ze toch niet noodig de eerste 36 48 uren. Pelsdieren. Zooals onze lezers waarschijnlijk weten, is er thans een landelijke be weging gaande om de konijnenfokkers in één grooten bond te vereenigen met het oog op een beteren afzet der pelsen Dit is zeer toe te juichen en wij ver heugen ons er over, dat de zaak zoo flink wordt aangepakt. Wij besloten daarom, onmiddellijk toe te treden en hopen en vertrouwen dat vela duizenden dit eveneens zullen doen. De heer V. Pyls uit Venray staat aan hel hoofd van het bestuur en het komt ons voor, dat de aangeslotenen eene beste keuze hebben gedaan. Alles breedvoerig omschrijven is hier niet doenlijk. En aan beknopte inlich tingen heeft men niets. Daarom raden wij onze lezers en lezeressen aan, zich to wenden tot den heer J. Tobben le Roermond, bij wien het secretariaat is gevestigd. Dan wordt men volledig op hoogte gebracht. Het is iedereen zeer gemakkelijk gemaakt, om toe te treden. JOS. BOSHOUWERS. Op alle Zon- en Feestdagen in de maand Maart, n.I. 3, 10, 17, 19, 24, 25 Maart en 1 April (2e Paaschdag) des nam. om 3 uur Lof met preek. Op de Woensdagen in Maarten ge durende het Octaaf van St. Jozef (19 26 Maart) op de werkdagen, de H. Mis om 8 uur, na aankomst van den trein te Maashees-Smakt. Om 3 uur Lof. F. CREMERS, Rector. van den Op Donderdag 7 Maart 1929. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter H. Rieter, Secretaris P. L. Stevens. De Voorzitter opent de vergadering met den christelijken groet, waarna de Secretaris de notulen der vorige ver gadering voorleest, welke onveranderd worden vastgesteld. Aan de orde is 1 Bijbouw bijzondere school Over- loon. De Voorzitter zegt, dat in verband met het getal leerlingen der bijzondere meisjesschool te Overloon het aantal schoollokalen aldaar met een moet worden vermeerderd. Het Schoolbestuur heeft te dien einde de medewerking van den Raad gevraagd. B. en W. heb ben bereids bestek en teskening laten opmaken, hetwelk den Raad wordt voorgelegd. Spreker adviseert de gevraagde medewerking te willen verleenen. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. De Voorzitter zegt, dat, zooals bekend j het Kerkbestuur te Overloon de openbare school te Ovarloon wenacht over te nemen ten behoeve van het hijzonder onderwijs voor jongens, zulks met ingang van 1 April a.s. B. en W. hebben de gevraagde reparatiën aan bedoeld gebouw laten aanbrengen, zoodat dit nu kan worden overgedragen. Spreker zegt, dat het Kerkbestuur echter maar drie lokalen noodig heeft. De gemeente kan over dit eene lokaal dan nog zoolang de beschikking houden Het lid Poeis zegt, dat het thans de meening vmi het Kerkbestuur is om alle vier lokalen over te nemen. Dit zou voor beide partijen veel voordeeli- ger zijn, omreden dit 4e lokaal later toch wel bij de school zal mo6ten komen. De andere leden zijn het met den Voorzitter eens en meenen, dat het beter is dat drie lokalen thans worden overgedragen. Mocht na verloop van tijd het schoolbestuur het 4e lokaal nog noodig hebben, dan kan het nog altijd nadat de vereischte reparatiën zijn aangebracht, worden overgedragen. De Voorzitter adviseert dan ook drie lokalen over te dragen. Dit is én voor het schoolbestuur én het gemeente» bestuur het best, daar 't nog verschei» dene jaren kan duren vooraleer het 4e lokaal in gebruik wordt genomen. Wethouder Grooymans zou dit lokaal ook aan de gemeente houden om het voor eventueele doeleinden als stem» mingen, vergaderingen enz. te kunnen gebruiken. Het lid Poels zegt zich bij 's Raads beslissing neer te leggen, zoo deze meent, dat het heter is 3 lokalen over te dragen. De Secretaris leest het ontwerpbesluit van overdracht voor, hetwelk met algemeene stemmen wordt goedgekeurd Verder wordt besloten, dat in de op te maken akte van overdrecht moet worden vastgelegd, dat het Kerkbestuur steeds vrijen toegang moet verleenen over de speelplaats tot het 4e lokaal zoolang de gemeente de beschikking hierover behoudt, omre'den dit lokaal geen andere toegang heeft, alsmede dat het schoolbestuur zal gedoogen dat in het gymnastieklokaal de stemmingen voor de Tweede Kamer, Ged. Staten en Gemeenteraad plaats hebben en de benoodigdheden voor die stemmingen aldaar worden opgeborgen. De Voorzitter zegt verder, dat het Kerkbestuur f 960 gevraagd heeft voor eerste inrichting der jongensschool Hij adviseert het gevraagde bedrag beschikbaar te stellen. Hij hoopt dan echter dat het Kerkbestuur de le ge» nieten kortingen op de leermiddelen in de gemeentekas zal storten; dit is niet meer dan billijk. De schoolhestu ren moeten ook moeite doen de in richting zoo goedkoop mogelijk gedaan te krijgen. Dit kan gevoegelijk door te laten inschrijven door verschillende boekhandelaren en niet de levering aan den eerste den beste te gunnen. Spreker zegt, dat op vele plaatsen de inschrijving vanwege de gemeente geschiedt. Hij is er echter niet op tegen, dat dit nu door 't kerkbestuur plaats heeft. Het lid Poels meent, dat bij de laaie pet. is Dit is verder ste inrichting der school de korting door het Kerkbestuur in de gemeente» kas is gestort. De Voorzitter zegt, dat 5 afgetrokken van de boeken, voorschrift van den Minister, 2 pet. voor contante betaling. Spreker zegt, dat het ook de wenscb is van het Episcopaat dat alle eventueel te genieten kortingen aan de gemeente ten goede moeten komen. Na eenige bespreking wordt besloten het gevraagde bedrag beschikbaar te stellen. Mede wordt met algemeene stemmen goedgekeurd de door B en W. ontworpen besluiten tot onttrekking aan den pubiieken dienst van de open» bare school en tot opheffing dier school. In verband met deze opheffing wordt aan het onderwijzend personeel zijnde de heeren Janssen, Henckens en Andriesma met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend. 3. Aangaan geldleening voor bijz. onderwijs. De Voorzitter zegt, dat de kosten van bijbouw van een lokaal aan de bijzon dere meisjesschool te Overloon wordt begroot op ongeveer f 4600, terwijl de kosten van eerste inrichting der jongens» school wordt geraamd op ongeveer f 1000, totaal f 5600. Hij stelt den Raad voor hiervoor eene geldleening aan te gaan tot ten hoogste f 5600. De Secretaris leest het ontwerp» besluit voor, hetwelk met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Mede wordt goedkeuring gehecht aan de ontwerpbesluiten tot aangaan van een geldleening tot ten hoogste flöOO, voor den aanleg van der. grintweg naar de Smakt vanaf de Spoorweghalte, een kasgeldleening voor 1929, tot ten hoogste f 5500. 4 Wijziging begrooting 1928 en 1929. Na een toelichting van dan Secretaris wordt met algemeene stemmen besloten tot de voorgestelde wijzigingen. Ingekomen stukken. Aanbieding wordt gedaan van het verslag van de Volkshuisvesting over 1928, opgemaakt door B. en W. inge» volge art. 58 Woningwet, voor kennis» geving aangenomen. De "Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering een verzoek is aangehou den van den schoorsteenveeger om een gratificatie voor 1928. Spreker zegt, dat in de naburige gemeenten is geïnfor meerd hoeveel daar wordt gegeven. Volgens ontvangen bericht geeft Vierlingsbeek f 10 en Sambeek ook f 10, zoo het werk goed gedaan wordt. Spreker stelt voor ook f 10 te geven, om zoo een aansporing te zijn het werk goed te doen. Wordt goedgevonden. Verder is een verzoek ingekomen van het Schoolbestuur te Overloon om beschikbaarstelling vau een voorschot op de vergoeding 1929. De Secretaris licht een en ander nader toe en zegt, dat het gemiddeld bedrag per leerling over 1928 voor wat betreft het openbaar onderwijs f5.08i/t bedraagt. Het Schoolbestuur heeft dus recht op 80 pCt. van 117 maal f 5.08 of f 574 96. Wordt goedgevonden. Verkoop grond Overloon. De Secretaris leest een schrijven van Gedeputeerde Staten voor, waarbij aanmerkingen worden gemaakt op hei besluit van den Raad tot verkoop van een lOtal perceeltjes gemeentegrond onder Overloon. Ged. Staten onthouden hunne goedkeuring aan den verkoop van de perceelen 2 t. m. 6, 7 en 8, terwijl zij tegen verkoop van de perc. 1, 6, 9 en 10 geen bezwaar hebben In deze nota is aangehaald het advies van den Directeur van hetStaatsboschbeheer. Weth. Grooymans is 't met het advies van 't Staatsboachbeheer niet eens. Hij zegt, dat hier een leugen in staat. Daarin wordt beweerd, dst deperceelen 7 en 8 niet zijn uitgezet, terwijl deze wel uitgezet zijn. Hij zelfheeft hierop een bod gedaan. Deze verkoop wordt alleen tegengehouden door het Staats» bo8cbbeheer, dat dan ock nog met leugens voor den dag durft komen Het besluit van den Raad moest kelderen. Hel lid Poels meent, dat de gronden wel aan de schatting zijn en dat ze niet meer waard zijn. De gemeente heeft momenteel wel behoefte aan geld, aan grond echter niet, maar de verkoop wordt zoo onmogelijk gemaakt. Weth. Grooymans zou zich bij de beslissing van Gedeputeerde Staten niet neerleggen. Hij ia met het rapport

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1