Tweede Blad van „PEEL EI MAAS55 ASTHMAc ABDIJSIROOP Na de Wasch Schoolgaande Kinderen PUROL Adverteert in dit blad De Braziliaansche Boer. BE UILL ETON De Jodenknaap van Praag. Een leer van rijkdom niet van armoede. Marktberichten. Uw AKKER'5 Oude en nieuwe tijd. ZATERDAG 26 JANUARI 1929 Vijftigste Jaargang No. 4 >Een boer en een varken worden knorrende vet", zeggen ze wel er eens voor de grap 't Is wel niet heel erg vleiend voor een boer om dat zoo maar te zeggen, maar het is dan ook maar voor den grap en een spreekwoord is maar een spreekwoord, al is het soms wel er eens raak. Trouwens, het zijn heuach de boeren alleen niel, die het vette der aarde knorrende genieten en iedereen weet, dat menig boertje alles behalve vet is, maar hard moet werken voor de kost Wat er ook van zij, van den gewo nen doorsnee-Braziliaanschen boer kan men zeker niet zeggen dat hij vel is Integendeel, de gewone boer daar in het land der tropen is meestal zoo mager als een talhout, al loopt er ook wel een of andere dikke doorheen. Alleen het knorren schijnt een inter nationale boeren eigenschap te zijn. Ook bij den Braziiiaanschen boer is de eene dag de zon te heet, de andere dag de regen te nat, dan weer de grond te droog of de mest te sterk of te schraal enz. Maar niettegenstaande al die hart grondige klachten, is hun schuur na de oogst meestal flink vol en is er tot nog toe, geloof ik nog nooit een Bra ziliaanach boertje van honger gestorven of het moest zijn bij hongersnood Tegen O L H. kunnen zelfs de Brazi lianen niet aan. De mensch plant, zaait enz., zegt de H. Paulus al, maar a's God de regen niet geeft dan haalt dit allemaal niets uit, iets wat niemand kan tegenspreken. De doorsnee Braziliaansche boer is dus, zooals gezegd, mager, erg mager, knokig van handen en voeten, zwaar beëelt en kspstokkig van schouders Op die schouders staat een hoofd met over het algemeen dikke donkere kroes- of dunne sluikharen, naargelang ze meer naar de neger- of Indianen kant overhellen. Hun gelaat is getaand gebruid, ge- ver- en doorbrand door die eeuwig gloeiende vuurbol aan den hemel, die ze daar de »zon" noemen Aangezien ze niet in de huiskamer kunnen planten, mesten of zaaien ofschoon kippen en varkens daar dik wijls een niet te versmaden hapje zoeken en gewoonlijk ook vinden zijn ze wel verplicht hun broze licha men op gena of ongena aan die stralen de majesteit over te leveren. En die majesteit schijnt er van haar kant een helsch genoegen in te vinden om die arme menschenlichamen van 's morgens vroeg tot '8 avonds laat met haar gloeiende, trillende, dansende, stekende stralen te doorprikken, doorpriemen, doorgloeien en te doorboren, zoodat er en soms maandenlange arbeid (zooals wij verderop hopen te zien) onder zulk een verzengende hitte van 100 tot 120 graden Fahrenheit er niet veel meer van des boerenvet overblijft, er nooit veel van overgebleven is en er nooit veel van overblijven kan. Zoo iemand, dan moet dns zeker de Braziliaansche boer zijn brood of liever gezegd zijn boonen en rijst in het zweet zijns aan achijns verdienen. Na de hak, plant en ploegtijd geüj ken ze dan ook meer op loopende mummies dan op levende menschen. Alleen aan hun nu eens droomerige, dan weer somber dreigende of van toorn of blijdschap flikkerende donker bruine of zwarte oogen kan men nog zien dat er een redelijke ziel uit hun tronie komt zwieren, zooals vader Vondel zong van het eerste menschen paar. Zietdaar, lezer, in algemeene trekken de Braziliaansche boer van buiten, d w.z. hoe hij er van buiten uitziet Hoe hij er van binnen uitziet, dwz wat zijn godsdienstige gevoelens en karaktereigenschappen betreft of men eer. goede of een kwade vriend voor zich heeft, is niet altijd even gemak kelijk uit te maken. Eén is er, die de harten en nieren der menschen doorgrondt. Menige op rechte vriend, menige goede buur bleken later een allesbehalve oprechte vriend en een allesbehalve lieve buur De laatste dag des oordeels, waarop alle vrucht zal ontbolsterd en de ware pit zal worden blootgelegd ten aan schouwe van eenieder, zal waarschijn lijk wel meer verrassingen brengen dan alle verrassingen en surprises van alle SintNicolaasteesten te samen. Zoover echter de'mensch oordeelen kan, is de Braziliaansche boer, zoolang hij geen glaasje te veel op heeft (het geen ook daar helaas nog al eens een keertje gebeurd) delicaat, netjes, orden telijk en tamelijk arbeidzaam, gewillig, geloovig en godsdienstig Over zijn karakter, godsdienstige gevoelens en neigingen hopen we overigens op het einde van deze Braziliaansche boeren- beschrijving en beschouwing nog nader terug te komen. Na deze noodzakelijke, korte voor beschouwing zullen we overgaan tot ons eerste (of tweede) punt, zegt de predikant, bij welke woorden dan de geloovigen van de elf Provinciën der Nederlanden ongevraagd altijd getrouw door eer. onbedaarlijk gekuch en ge hoest gezamenlijk te kennen geveD, dat hun kelen kriebelen. In dit eerste en laatste punt zullen we dus zoo getrouw mogelijk trachten weer te geven het leven, lijden en sterven van een Braziiiaanschen boer. Maar boereu en boeren zijn twee, zal iemand wellicht zeggen Behalve de vier boeren in het kaartspel (helaas in Brazilië maar al te zeer uit den booze bekend) hebben we nog heer- boeren, gewone gezeten boeren en arme boeren. In Brazilië kunnen we hen beter indeelen in koffie-boeren (de rijke koffie koningen) vee boeren (eveneens rijke grondbezitters) middelmatige boeren d w.z. boeren die met flink werken nog wat overleggen en de gewone arme boertjes, die aan Gods genade overgeleverd jaar in jaar uit leven en werken zonder iets over te leggen, meestal met een talrijk kroost gezegend worden en ten slotte als de dood komt heel kalm en gemoedereerd zeggen Vou para o cèo =- ik ga naar den hemel 1 Aangezien de laatste soort boeren hier in Brazilië het talrijkst zijn en ondergeteekende de meeste jaren van zijn missie-arbeid met dit soort boeren zijn lief en leed gedeeld heeft, zoo zullen wij ons dus voorloopig bepalen tot het beschrijven van het leven der armer boeren. Later hopen we iets te vertellen over de rijke koffie- en ve8 boeren. B B. Wordt vervolgd Historisch-Romantisch verhaal. Vrij naar het Duitsch door B. B. 16 Toen de Rabbi bemerkte, dat al zijn drogredenen en voorgewend medelijden niets hielp, begon hij tenslotte het kind met de verschrikkelijkste pijni gingen te bedreigen en weldra vielen wederom dagelijks gruwzame slagen op den rug van ien armen knaap en moest hij de ontzettendste kwellingen van honger en dorst verduren. O, dit waren verschrikkelijke uren en ontzettende dagen voor den kleinen Abel daar op zijn klein, kil en donker dakkamertje. Met recht zegt men eens »honger doet pijn" en dit heb in mijn leven ook wel eens een paar keeren meege maakt, ofschoon niet al te dikwijls en als ik in mijn ieven geen ander kruis te dragen had gehad, dan zou ik er haaat aan twijfelen, of ik mijn lieven kleinen Abel wel ooit in den hemel zou terugzien Maar dit uitverkoren kind, aan wien de Heer de kracht van zijn genade wilde openbaren, heeft al die kwe li gen van horger en dorst, Iegelijk met dagelijks wederkeerende zweepslagen, drie weken lang heldhaftig verdragen. heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. Het is overbekend, hoe welsprekend de roode partij zich toont, als zij aan 't ketteren is tegen het kapitalisme en alle »kapitalistische uitbuiters", die de »kankerbacillen" zijn der maatschappij. Dank aan De Telegraaf, die op het oogenblik wat hummeles heeft met hel roode orgaan »Het Volk", mogen we eens een kijkje nemen achter desocia lisiische coulissen. Wat zien we daar? Daar zien we vooreerst, dat eeDige voorname mannen der S. D. A. P. wonen in huizen, waar vele »kapitalistische uitbuiters" niet vies voor zouden zijn om er hun intrek te nemen. O zoo 1 Dat weten we al vast weer. Wel gemakkelijk, het lot der prole tariërs te beklagen en zelf behagel'jk in een fijn huisje wonen 1 Vervolgens zier. we, dat verschillende roode heeren een aardig salaris opstrij ken. Om één voorbeeldje te noemen De heer van Staal, socialistisch weth. te Gouda, heeft als advertentie-colpor teur vaa »Het Volk" een gegarandeerd minimum salaris van... schrik niet lezer van... 20 mille, met een contract voor zes jaar x>Het Volk" put zich uil in veront schuldigingen en maakt de opmerking, dat het in deze kapitalistische maat schappij onmogelijk is geheel naar socialistische beginselen te leven. De »Maasbode" wilde aan dit excuus geen woorden vuil maken, maar merkte even op, dat zij met »Het Volk" hier over eens een aardig appeltje kon schillen 1 Inderdaad. Omdat de socialistische beginselen toch riet geheel kunnen worden doorgevoerd, zoolang die »ver- vloekte" kapitalisten niet uit den weg zijn geruimd, gaat »Het Volk" maar rustig z'n gang met nieuwe kapitalisten te kweeken. We gelooven, dat het socialistisch kopstuk, waar George Lloyd bij was gehuisvest, een waarheidlievender excuus maakt voor zijn weelderig leven. Dienaangaande schrijft George Lloyd in de Zakenwereld: Met weemoed denk ik vaak aan die periode, waaruit het begin van mijn burgemeesterbuikje en mijn onderkin dagteekenen, terug. Ik heb naderhand veel in de wereld rondgedoold, zelfs als niet socialist eersterangs hotels en restaurants be zocht, maar nooit heb ik de maaltijden van de soort, die mijn roode gastheer mij voorzette, teruggevonden. Daar ontbrak letterlijk niets aan, dank zij den Franschen kok, die uw pariijgenoot uit Parijs had geïmpor teerd. Welk een exquise gerechten, welk een zalige puddingen, wslke geurige, overvloedige, oude wijntjes op de diners werden gegeven en waar vaak de fijne fleur uwer partij aanzat. En wanneer ik dan na afloop van zulk een bachanaaJ, onder het genot van 'n Henry Clay dure sigaar met m'n gastheer nog wat nakoutte en ik in m'n jeugdigen overmoed en met de barmhartigheids filosofie van iemand die copieus gedineerd heeft, hem vroeg of dergelijk gefuif nu wel heelemaal strookte met z'n smart, om de ellende der minderbedeelde kameraden, maak te hij gewoonlijk 'n eind aan ons gesprek, door op te staan, mij gemoe delijk op den schouder te kloppen en te zeggen: Je zult dat alles later veel beter begrijpen, m'n jongen. Ga nu maar naar bed. Je maag schijnt wat vsn streek, dat van den rijkdom en niet van de armoede is. o We gelooven lezer, dat het vertrapte proletariaat dan toch heel wat meer gebaat zal zijn bij de leer van Jezus Christus, wiens voorlooper reeds pre dikte: »Wie twee gewaden heeft, deelo mede aan wie er geen heeft." hebben met guur weder vaak last van ruwe en springende huid van handen, gelaat en lippsn. Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen met Zijn standvastigheid is nog meer te prijzen, omdat de Rabbijn hem eiken dag smakelijk toebereide spijzen voor zette en het kind trachtte over te halen zich daaraan te goed te doen, als het den gehaten Nazarener maar wilde afzweren en Jood blijven. De knaap weende wel smartelijk en smeekte om barmhartigheid en mede lijden, maar de Rabbijn kon hem er niet toe brengen, om hem, evenals de verblinde Ezau, lerwille van een bord bord linzensoep, zijn aanspraak op zijn hemelsc'u eerstgeboorterecht te doen verkoopen of verraden. Dan droeg de Rabbijn de spijzen wederom weg en gunde den knaap nauwelijks een stukje beschimmeld zwart brood, meer om z'jn lijden te verlengen, dan om zijn honger te stillen. Na drie weken was de knaap zoo verzwakt en uitgeteerd, dat hij meer op een doode dan op een levende geleek. Toen gaf de Rabbijn het op en verklaarde ronduit aan zijn broeder, den ouden Abel, dat hij niet in staat was de eigenzinnigheid van den knaap te buigen. Overigens, hij is al half verhongerd, zeide hij, en zal het zoo lang niet mesr maken. De oude Abel begon te knarsetanden van woede bij het hooren van die woorden, een verschrikkelijken vloek klonk door de kamer, zijn gelaat werd spierwit van ingehouden toorn... Bij God 1 zoowaar God leeft 1 brulde hij, ik zal het doenl ik zal het doen 1 en het ontzettende en MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten75 ct Bij Apoth. en Drogisten gruwelijke besluit, waarop hij in de laatste weken in zijn gramstorigheid had zitten broeden, kwam met de hulp der helsche machten tot rijpheid. Hij zeide echter nog niets tegen den Rabbijn, maar verzocht hem alleen den knaap tegen het invallen van den avond wederom hier naar zijn huis te brengen. Ik ben vast besloten, de stijfkop pigheid van dien knaap, mijn eigen bloed, te breken ofte wreken, zeide hij. Bij deze woorden keek hij zijn broeder zoo woest en waanzinnig aan, dat deze een oogenblik terugdeinsde en aanstonds begreep, wat hij met het kind van plan was. De Rabbijn bracht dan tegen het vallen van den avond den knaap, dien hij bijna dragen moest van zwakte, naar de woning van den ouden Abel. De vader deed zelf de huisdeur open, liet beiden binnenkomen en sloot haar toen weer zorgvuldig dicht. Toen bracht hij zijn kind naar de zelfde kamer, waarheen ik vroeger gevlucht was en mij' verborgen bad gehouden. Zijne moeder stond daar op hem te wachten. De oude Abel gaf een wenk aan zijn broer en zonder een woord te zeggen, gingen zij samen naar de aan grenzende kamer. Gisteren nog vertelde mij de onge lukkige vrouw wederom,dat haarman tegen het invallen van den avond op haar kamer was gekomen en haar met de 8chrikkelijk8te bedreigingen had bevolen het kind, van welks verderf zij de schuld was, tot gehoorzaamheid lBgs§8i&9& Mi&êdesUagan. Stop die rheumatiek Verwaarloos nimmer de geringste aanval van rheumatiek. Die kan u maandenlang pijn en ongemak kosten. Ofschoon weinig menschen bij vochtig of koud weer geheel van rheumatiek bevrijd blijven, benoeft deze kwaal niet die kwelling te zijn als het geval is De oorzaak is gewoonlijk urinezuur, en zooals bekend, is het de taak der nieren om dit urinezuur en andere schadelijke bestanddeelen uit het bloed te filtreeren. Men kan derhalve in het algemeen zeggen, dat men bevrijd kan blijven van rheumatiek, als de nieren gezond en geregeld werken Bij slecht weer en na een gevatte koude, of als ongewone inspanning de nieren verzwakt heeft, is derhalve de eenige veilige weg om de werking dezer allerbelangrijkste organen te versterken. Daarvoor wordt gean middel sterker aanbevolen dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want tenzij de nieren gezond zijn en goed werken, hebt gij kans niet van rheumatiek verschoond te blijven. Verzuim geen kostbare tijd Neem Foster's Pillen zoodra gij de minste reumatische pijn voeltwek de trage nieren op en versterk ze, en bevrijd u zoodoende van nierverschijnselen als rugpijn, spit, ischias, rheumatiek en die ellendige urinestoornissen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1,75 per flacon. 37 Ingekomen en vertrokken personen van 11 tot 18 Januari INGEKOMEN P. J. Rutten, z b, Langstraat 8 van Nijmegen M. G. Gommans, dienstbode, Langstr, 35 v Oss H. H. Vorselen, marechaussee, Langstraat 38 van Boxmeer F. Sluiters, dienstbode, Maasheescheweg 43 van Maashees J. J. Lommen, kleermaker, Henseniusstraat 13 van Maastricht J. A. Poels. z b, Oostrum D 23 van Swalmen M. Ballhau8en, kloosterzuster, Overloonsche weg 2 van Kessel C A Fackeldey, idem, Eindstraat 10 v Vught L. Larsen, broeder Leunscheweg 1 v Wijchen G A. Cox, kloosterz. Overl. weg 2 v Tegelen L J. Janssen, verpl. Stationsweg 14 v Venlo H. van Oyen, idem, idem van Vierlingsbeek J. H. Rutten, idem idem van Venlo G. J. Schillings, idem, idem van Maasbree P J Bouten, idem, idem van Maashees Tb. v d Zant, broeder, idem van Turnhout J. H. Ferfers, verpleger, idem, van Heijthuysen J. J. Ku8ters, dienstb Leunen K68 v Maashees M. C Aspeslagh, verpleegster, St. Annalaan 5 van Vlissingen A. M. Kafoe, idem, idem van Tilburg J K. Ponjée, timmerman, Groote straat 4 van Bergen VERTROKKEN A. J Quadekker, z b, naar Voorburg M. F Mollinger, idem, naar 's Hage E M. Simonovics, idem, naar Eysden E A Oudenhoven, idem. naar Amsterdam J K. v d Berg. idem, naar Venlo J.Naurer, schilder, naar Amsterdam M. G. Gommans, dienstbode, naar Helmond A G. Janssen, zonder beroep, naar Arcen C. M Neyzen, idem, naar Delft J. J. Janssen, diensknecht naar Broekhuizen te bewegen jegens zijn vader. Te oordeelen naar heel het wezen en de ontzettende bedreigingen van haar man, verwachtte zij, bijgeval het niet mocht gelukken, een nieuwe gruwe lijke kastijding, voor den knaap, maar zij had in de verste verte niet vermoed heigeen haar kind te wachten stond. O, hoe verschrikkelijk heb ik toen geweend, vertelde ons de arme moeder. De herinnering alleen aan 't gebeurde dsed weer nieuwe tranen vloeien uit haar uitgeweende oogen. O, hoe ontzettend, hoe smartelijk heb ik geweend, toen ik na bijna twee maanden mijn kind weer voorheteerst zag en wel in zulk een treurigen toestand, dat hij nauwelijks op zijn beenen kon staan van uitgeputheid Alleen aan zijn lieve oogen herkende ik hem. Hij stak zijn van koorts en zwakte bevende handjes naar mij toe. Ik trok ze naar mij toe, drukte hem aan mijn borst en overlaadde hem met kussen. Toen begon ik met al de woor den, die een moederhart kan ingeven, h8m te bidden en te smeeken en te vragen, wie hem toch zoo belooverd had Hebt ge niet een klein beetje liefde voor je goede moeder, die zoo veel van je houdt, dat je zoo vast besloten bent, om zoowel mijn geluk als het geluk van je vader voor altijd te verwoesten Op al mijn bidden en smeeken had hij echter geen antwoord, dan zijn tranen, hoe ik hem ook bezwoor bij alles wat hem lief was, dat hij aan den wensch van zijn vader en van mij VENLO. Op de Coöp. Veilingvereeni- ging van Maandag was de aanvoer 610.000 eieren. Groote eieren van f 7.90 tot f 10. Kleine eieren van f 6.20 tot f 7 80 Eendeneieren van f 7 20 tot f 8. Ganzeneieren van f 19.50 Kippeneieren per Kg. f 1,33. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 1800000 eieren. Groote eieren van f 7 80 tot f 9 9q Kleine eieren van f 6 10 tot f 7 5q Eendeneieren van f 7.80 tot f 8 1q Natuurlijk is het het beste dadelijk Akker's Abdijsiroop te nemen, wanneer de eerste asthmatische verschijnselen zooalsspoedig vermoeid zijnen hijgen, beginnende benauwdheden bij trappen- klimmen enz. zich voordoen. Men voorkomt daarmee erger. Maar ook wanneer Uw kwaal reeds vergevor derd is, ook dan zult Gij van een ge regeld gebruik van Akker's Abdijsiroop oogenblikkelijk verlichting kunnen ondervinden. Volg het voorbeeld van duizenden, die ééns aan asthma leden en versterk Uw luchtwegen en bevrijd hen van het slijm met Voorde Borst. Per koker:! 1.50, f 2.75.14J0 Op 't gezellig ondermaansche, Dat da wereld wordt genoemd, Wordt door d'eenen mensch misprezen Wat door d'anderen wordt geroemd. Menschen, oud van hart en jaren Niet meer meegaand met den tijd, Klagen over vele dingen, Mopp'ren om een kleinigheid. »In mijn tijd" zoo zeggen dezen, »Was de wereld anders hoor Anders niet alleen, ook beter, Veel van 't goede ging te loor I" Jonge menschen, daarentegen, Lachen om die zieligheid Van de ouderwetsche menschen, Hangend aan den ouden tijd. Zij gevoelen zich plezierig, Leven met de wereld mee, Zijn met alles, wat modern is Heel gelukkig en tevree In de jacht van 't dagelijksch leven Nimmer rustend, altijd voort, Zien zij niets, dal ongewoon is, Vinden alles, zooals 't hoort. 't Snelst verkeer is hun te traag nog, In 't grootst lawaai op straat Kunnen zij zich lekker voelen, Zeggen, dat het koud hen laat, Of de auto's razend toet'rend, Of de trams en wat al meer Maken al die groote drukte. Passend bij 't modern verkeer. Als »de oude menschen" klagen Over 't blaffen van den hond, Of het kraaien van de hanen zou voldoen. Hij zeide maar voortdu rend, dat hij nooit en nimmer die wenschen kon inwilligen, daar die wenschen rechtstreeks tegen den wil van God fln waren. De dochter van David had hem op wonderbare wijze bevolen, zich te laten doopen. Ach, zeide ik, ziet gij dan niet, dat alles leugen en bedrog is? Uw vader zal in eeuwigheid niet toestem men, dat gij gedoopt wordt. En ik wil liever sterven, dan aan God ongehoorzaam le zijn 1 antwoordde de knaap vastberaden Toen rukte de vader de deur open, trad binnen met aschgrauw gelaat en sprak: Ge hebt het zelf gezegd, ja ster- ven zul je, «erder dan dat ik er in toestem, dat gij naar dien vervloekten Nazarener zult overloopen Toen wendde hij zich naar den Rabbijn en zeide: Hoe heeft de Heer God van Israël gesproken en bevolen door den mond van zijn dienaar Mozes? Heeft hij niet gezegd, wanneer een vader een hals starrig. slecht kind heeft voortgebracht dat niet wil hooren naar de bevelen zijner ouders, en dat, ofschoon gestraft, nog niet gehoorzamen wil zoo zul len zij het meenemen en brengen naar de oudsten der stad en bij de de poorten, waar het gerecht zetelt en zij zullen zeggen: Deze, onze zoon is slecht en halsstarrig en versmaadt onze vermaningen en wil ze niet aanhoordn.En hoe zal volgens het woord des Heeren het oerdeel over dien ongehoorzame luiden? Spreekt, wan

Peel en Maas | 1929 | | pagina 7