die school moet gezet worden nog niet is opgelost, bovendien zijn er nog meerdere kwesties die echter nog niet rijp geacht kunnen worden voor behan deling in der Raad. De heer Millen vraagt, hoelang de termijn is waarin dergelijke geschillen moeten worden opgelost De Voorzitter antwoordt hierop kortaf. »drie maanden" 1 De heer Vermeulen vraagt of er ook voorwaarden verbonden zijn aan de overname der scholen te Leunen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat deze aan gelegenheid nog niet in het stadium is, om over de voorwaarden te praten, thans geldt het alleen of de Raad in beginsel genegen is de scholen over te dragen, en dan kan men later definitief al of niet met voorwaarden beslissen De heer Stool vrasgt, wanneer die adressen tot overname der school zijn ingekomen, waarop de Voorzitter ant woordt, voor de jongensschool op 7 Dec. en voor de meisjesschool op 20 Dec., waarop den heer Stoot opmerkt, dat de Raad dan ook wel drie maan den tijd zal hebben om over die adres sen te beslissen, en spreekt de hoop uit, dat dan de kwestie het Veulen, inmiddels wel opgelost zal zijn. De Voorzitter ziet geen reden om de behandeling der adressen over de Bcholen te Leunen niet te behandelen De heer Odenboven wil de meisjes school in Leunen uitbreiden om zoo doende gelegenheid te stellen vooreen gemengde school, de oude jongensschool kon dan worden afgebroken en san de wet zou dsn eveogoed voldaan zijn. De Voorzitter noemi de gescheiden school een zegen voor het Ónderwijs De heer Odenhoven meent dat de plaats voor de nieuwe meisjesschool te Leunen zoojuist niet gelukkig gekozen is. Stond die wat meer in de richting Overbroek, dan zou die aan verlangen van vele ouders reeds voldaan hebben. De heer Millen merkt op, dat wan neer er aan het Veulen een school komt, Leunen als van zelf, van vele schoolgaande kinderen ontlast zal worden, zoodat men met een gemengde school in Leunen heel goed zou kunnen volstaan. De heer Odenhoven heeft opgemerkt, dat in Brabant gemengde scholen tot alle tevredenheid werken. De Voorzitter merkt den heer Oden hoven op, dat hij met die opmerking wel in Venray kan blijven, daar op alle gehuchten gemengde scholen zijn. De heer Millen merkt op, dat hij voorstander is van een school aan het Veulen. In verband met het gesprokene wijst de Voorzitter op de situatie te Oirlo, waar de school zal moeten worden uitgebreid en misschien daarom een gescheiden school komen zal, zoodat het niet raadzaam is, de bestaande toestand te Leunen te wijzigen. Boven dien is heel die kwestie niet aan de orde, en wordt er in de adressen door de Zusters gevraagd, naar de meisjes school en door het Kerkbestuur naai de Jongensschool. De heer Vermeulen stelt nu voor alle drie de agenda-punten aan te hou- dpn en hoopt dat het Veulen het eerst zal worden opgelost. De Voorzitter zet nogmaals uiteen, dat er bij die bedoelde adressen alleen bedoeidwordt, nu in principe te besluiten mede te werken tot omzetting dier scholen in Bijzondere scholen. De heer Stoot blijft er bij Leunen te laten wachten, zooals het Veulen reeds zoolang wacht. Alsnu brengt de Voorzitter dit voorstel in stemming hetwelk met de stemmen der Wethouders alleen tegen wordt aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. tot aan vulling der verordering op de keuring van Waren in de gemeente Venray De Voorzitter zet uiteen dat deze bepalingen het meest gelden over de voorschriften aan melkveehouders, zoodat de Raad z.h.s. hiermede accoord De heer Odenhoven is verwonderd over den lagen huurprijs, en heeft hier al meermalen over gesputterd. De Voorzitter merkt op, dat ook B. en W. van gevoelen zijn de huur te verhoogen, maar waar Dr. Vercauteren de armenpractijk waarneemt, die zich steeds meer uitbreidt, gaat 't moeilijk aan om nu meer huur te vragen. De heer Odenhoven zegt, dat alle huizen in huur duurder zijn geworden De heer Geurts deelt het standpunt van B en W., en merkt op dat bij op de gehuchten en dezen waren allen ten zeerste tegen het dansen gekant. De Politieverordening in deze ge meente staat niet toe, dat zonder verlof van den Burgemeester in dergelijke inrichtingen gelegenheid tot dansen geboden wordt; en zeker het is voor den Burgemeester niet juist een pretje om zich schrap te zetten tegeneen verlangen meente. van vele inwoners der ge- ging. 13. Aanvrage van het R K Kerk bestuur der H Oda te Ysselstpyn tot het ontvangen van een renteloos voor schot tot slichting eener boerderij op woesten grond en een voorstel van B. en W. tot het aanvaarden van een Rijksvoorschot en het verstrekken van dat voorschot aan het Kerkbestuur voornoemd. 14. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen een overeenkomst m°t het Rijk aan te gaan omtrenL het sub lé bedoeld voorschot. De Voorzitter kon tot zijn buitenge woon genoegen meedeelen, dat er door den Minister ten opzichte van Yssel- steyn uitzondering gemaakt was, en ook voor de Kerk een renteloos voor schot van f6000 was beschikbaar gesteld. De Raad. machtigde z.h.s. B. en W. tot het aangaan der noodige overeenkomst. 15 Voorstel van B. en W. tot ver huring der woning tot dusverre i» i huur bij Dr. E D. Struben. De Voorzitter stelt voor het huis bewoond geweest door Dr. Struben on<ier de zelfde voorwaarden en voor «den zelfden prijs van f 250 per jaar te verhuren aan Dr. Vercauteren, nadat de gemeente dit huis de noodige her stellingen beraamd op f 1200 heeft aangebracht. Verdere verfraaiingen zouden ten koste van den hivurder blijven. hoogere huur, ook verhooging van salaris voor armenpractijk zou moeten volgen. De heer Millen vond dit geen bezwaar en zou dit doen al was het alleen maar om de juiste verhoudingen te bewaren. De Voorzitter zegtdit komt op het zelfde neerl De heer Strijbosch meent, dat B. en W. het niet mooier kunnen doen. In stemming gebracht, besluit de Raad met de stemmen van de heeren Odenhoven en Millen tegen, met het voorstel van B. en W. accoord te gaan. De heer Odenhoven spreekt alsnu de hoop uit, dat wanneer er in de toekomst over huren van andere huizen gesproken wordt, dezelfde voorstemmers dan ook hun milddadig hart zullen openen. 16. Ingekomen mededeeling van den Heer Gerard Poels, dat hij ontslag neemt als lid van het Burgerlijk Arm bestuur Hierbij geeft de Voorzitter een over zicht van alles, wat in die 25 jaar door den heer Poels zoo belangeloos met toewijding en accuratesse voor het Burgerlijk Armbestuur gedaan is, en hij weet zeker dat bij het zeer eervolle ontslag den Raad nog gaarne een extra dankbetuiging gevoegd zag. Van harte stemde de Raad hier mee in. 17. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, ontslaan door het bedanken van den Heer G. Poels Met meerderheid van stemmen werd door den Raad tot lid van het Burgerlijk Armbestuur benoemd den heer J. v. Gerven, Secretaris de Werkliedenver eeniging. Ten deze had de heer Millen ge vraagd of de Raad het recht mist candidaten te stellen, en maar slikken moet wat wordt voorgezet. Spreker betreurt dit, hij zag zoo gaarne een degelijk en goed op de hoogte zijnd persoon in deze functie aangewezen. Hij stelt daarom voordat de Raad het desbetreffende artikel in het reglement zou wijzigen. De Voorzitter merkt op, dat alleen B. en W. bevoegd zijn tot 't stellen van candidaten, en wijst er op dat dit maal de candidaten toch gekozen zijn uit den kring van werknemers. De heer Millen begrijpt niet, dat den Raad niet als één man opstaat tegen deze z. i. draconischen maatregel, en voegt er uitdrukkelijk bij, dat hij dit maal alleen zijn stem heeft uitgebracht wijl het hier een werkman betrof. 18 Voorstel van B. en W totwijzi ging der verordening regelende inrich ting en samenstelling der Commissie van Plaatssiijk Toezicht op het lage Onderwijs, 19. Voorstel tot het V8rleenen van eervol ontslag aan de leden dier Com missie in verband met de wijziging der samenstelling. 20. Voorstel van B. en W. tot het benoemen van vijf leden in de Plaatse lijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. De Voorzitter merkt op, dat deze drie punten eigonlijk een geheel vormen. In verband met de wijziging der ver ordening Iheeft ook de Commissie belangrijke -veranderingen ondergaan en wordt voorgesteld aan deze dames en lieeren eervol ontslag te verleenen De nieuwe Commissie werd z.h samengesteld uit de heeren Hegger, Hoofd der Bijz. School, Dorp; Driessens, Hoofd der Openbare School, Heide Sala, Fonck Jr. en van Meijel, Heide. De heer Millen had ook in deze Commissie gaarne een vertegenwoor diger der werkende klasse gezien. De Voorzitter merkt op, dat het nu toch wel wat al te erg wordt. 21. Vas t8telling van hel le supple toire coh'ier der hand- span- en voer diensten. De Voorzitter merkt op, dat alle auto's voor een dag in de hand- en spandiei ïsten zijn aangeslagen, waarmee de Raad zich z.h.s. vereenigde. 22 Ingekomen stukken. Bij de ingekomen stukken, waarbij een tweetal dankbetuigingen waren, was. zeker wel het voornaamste een request, voorzien van circa 5 tot600 h.' mdteekeningen, waarin gevraagd v /erd om ter gelegenheid van de a.s. Vastenavonddagen, gelegenheid te geven tot dansen, in de openbare lokalen. Zij het dan ook alleen tot des avonds 8 of 9 uur. JXe Voorzitter geeft hieromtrent een uitvoerige beschouwing en deelde mede, dat hij persoonlijk er zich steeds met 'hand en tand tegen zal verzetten, dat ee dansgelegenheden hier in Venray worden uitgebreid. Wat eenmaal bestaat, zal hij blijven toestaan, maar uitbreiden nimmer. Niet om er zich achter te ver schuilen, toch ten overvloede heeft spreker het gevoelen gevraagd der ZeerEerw. Heeren Pastoors van Venray en Oirlo en' alle Eerw. Heeren Rectoren Maar waar de dansen steeds gevaar* lijker worden, zooals eenieder kan constateeren, gaat het niet aan, om in deze aan onze jeugd nog eeniga concessié's te doen. Wat het getal betreft van hen, die zich elders gaan vermaken, acht de Vuorzitter schrome lijk overdreven. Bovendien is dit een taak der ouders, die baas moeten zijn over hunne kinderen. Verder moet er ook rekening mee gehouden worden, dat wanneer er in het dorp dansge legenheid is, tal van gegadigden, die de gehuchten wonen, naar 't dorp toe komen en het is toch werkelijk wel wat optimistisch om te meenen dat jongelui, die tot 8 of 9 uurgedanst hebben en tengevolge daarvan verhit zijn, rechtdoor huiswaarts zouden keeren. De heer Millen meent, dat de voor zitter de situatie te diep inziet en vindt voorstelling wel wat overdreven. Als hij de verantwoordelijkheid tot het geven van dansgelegenheid niet aan durft, laat dan de verantwoordelijkheid daarvan op den Raad afschuiven en zoo noodig de Politieverordening wijzi» gen. De Voorzitter zegt, dat dit onmogelijk kan, wijl dit tegen de wet is De heer Vermeulen zuu gelegenheid tot dansen geven, mits de ouders hunne kinderen begeleiden Vele raadsleden vinden dit voorstel naief en kunnen hun lach niet onder drukken. Ook de Voorzitter merkt op, dat dit practisch onuitvoerbaar is De heei Millen kon niet and-rsmeer uitroepen als: Ik heb mijn plicht gedaan I Afgeloopen 1 De heer Ódenhoven meent toch, dat er in de toekomst wel wijziging dezer bepaling zal noodig zijn en zou er niets op tegen hebben, als er nu reeds gelegenheid tot dansen was De heer Strijbosch meent, dat er van de gehuchten niet veel personen naar het dorp zouden komen De Voorzitter spreekt nogmaals de verzekering uit, dat van hem geen toezegging te wachten is en vraagt ook de andere heeren hun meening eens uit te spreken, voorop wil hij wel het antwoord geven en dat blijft steedsNeen 1 Wethouder Houben, zegt dal hij ook absoluut tegen dansen is De heer Odenhoven, kan het niet nalaten in verband met de woorden van den Voorzitter zijn mede raadsleden aan te sporen tot spreken en doet dit zooals Peter de Ruuper met: »Allah liefhebbers 1" De heer Millen breekt nog eens de lans voor de werklieden der gemeente die in weken zooals de Kerstweken ~.og geen 10 gulden kunnen verdienen. Zij moeten toch óok leven en hun kinderen hebben toch wel recht op een kerstboom met versnaperingen zooals bij meer gegoeden gebruikelijk is, terwijl de werkman nog geen stukje spek in den Kerstboom kan hangen. De Voorzitter merkt op, dat de toon waarin de heer Millen deze zaak aan roert niet de juiste toon geacht kan worden, waarop de heer Millen inter rumpeert Ja, ik ben ook niet zoo beslagen ais De heer Sloot wijst erop, dat zelfs in de hoogsts kringen kinder- en huurtoesiagen gebruikelijk zijn. De Voorzitter merkt op, dat ten opzichte van arbeiders in dienst der gemeente reeds heel wat gezegd is, doch zoolang als een toestand bestaat, zooals hier in Venray, dat de gemeente een hooger loon ubkeert dan een particulier bedrijf, er van dergelijke verlangens niets komen kan. Trouwens de gemeente doet alleen aan werkver schaffing en hoe gauwer velen weer overgaan naar particulieren dienst, des le liever heeft hel gemeentebestuur dit. Hierna sloot de Voorzitter de verga dering met gebed. NASCHRIFT. Naar aanleiding van bet gesprokene door den heer Vermeulen, in den aan vang dezer vergadering, wil ik gaarne bijgaande opmerkingen geplaatst zien. Ook in dit verslag heb ik getracht zoo volledig mogelijk te zijn, maar het gaat toch mijns inziens niet aan, om van iemand te verlangen dat hij al het gesprokene in een vergadering die 3 4 uur duurt, opneemt. Een verslag geve slechts in groote lijnen het behandelde en hieraan tracht steeds te voldoen Uw verslaggever.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 6