Sana RiE Ijsvermaak Wintervoeten geeft ruwe huid verzacht Minimum geneest Vergadering Landbouw- bond Heide. Wat elke maand te doen geeft. Vergadering Kiesver- eeniging Venray. tf^MIJNHARDT'S bij Griep en Influenza Het gouden jubilé van Paus Puis Xi. laguoafca Miisdssiiajsa. Gemengde Berichten. 588—22 kelijk voorschreef, om weer en wind dienende, een vol uur te wachten, alvorens hij met zijn kunstzinnige omeiet het teeken der bevrijding mag geven. Hoe zou men, eens zoo ver gekomen, in een minimum van tijd ter bestemming worden gebracht door een vriendelijke autobus? Men snakt er dan ook naar, wanneer men in de boeien zit van dit ideale bedrijf. Maar autobussen Dat mag niet 1 De Maatschappij zorgt zóó goed! Die zijn overbodig Want we stoppen zelfs nog aller laatst voor de bewoners van Mook Middelaar. Daar heb ik me dezen laatsten keer de weelde vergund, om eens luidop te lachen. Want die grsp onzer edele Maatschappij was in de bedoelde omstandigheden de klap op den vuurpijl Want ik berekende, dat die goede bewoners ergens midden in het zandveld uit hun natten trein werden gezet, op veertig minuten afstand van hun Mooker en op honderd minuten afstand van hun Middelaarsch verblijf. O uiterst wingewest 1 De passagiers voor Amsterdam, wier lotgenooten wij te zeven uur een poosje wezen mochten, hadden hun haard steden en hun legersteden reeds rustig bereikt, na allerlei provincies van ons vaderland te hebben doorkruist, toen wij de grens van ons dierbaar Limburg ten slotte bereikten. Maar wat deert het? Er zijn bevoor rechten. Er zijn ook paria's. En er is een Maatschappij, die doet .wat ze wil. Op verbetering hopen? O ja. Maar thans krijgt men te hooren er is op die lijn in den avond te weinig ver keer. Maar op gevaar af van mezelf te blameeren, durf ik de vraag stellen wie is er idioot genoeg, om zulk een verkeersmiddel vaak te gebruiken Verbeter het middel, of geef anderen vrijheid! En het verkeer zal wel komen. Onder Voorzitterschap van den Hoe' Ant. Droessen vergaderde jl. Maandag de Landbouwbond afd. HeideVenrsy De Voorzitter opende de vergadering met den Christelijken groet, verwel komde de talrijke aanwezigen, speciaal den ZeerEerw. Heer Kapelaan Strijkers, geestelijk adviseur der vereeniging. De notulen der vorige vergadering waren in diezelfde vergadering nog behandeld, zoodat direct kon worden overgegaan tot behandeling van het jaarverslag, hetwelk door den secretaris werd uitgebracht en waaiaan we de bijzon derheid ontleenen, dal per 31 December 1928 de afdeeling geen crediteuren of debiteuren had, wel een bewijs, dat de zaken der afdeeling zoowel door het bestuur als de leden correct worden behandeld. De Voorzitter gaf in aansluiting öp dit verslag een overzicht op den gang van zaken vanaf het oogenblik der oprichting van de afdeeling tot heden en kon bogen op gestagen vooruitgang. Een luid applaus klonk uit de ver gadering na deze duidelijke uiteenzet ting op. Overgaande tot de bestuursverkiezing deelde de heer Peters mede, niet meer voor bestuurslid in aanmerking te willen komen, waarna de Heer Droes sen ook voor dergelijke functie dankte. Echter ging er van de vergadering dadelijk een motie op, om den Heer Droessen ten minste als bestuurslid te kunnen behouden als hij voor Voor zitUr bedankt. Tengevolge dezer spontane motie herzag de heer Droessen zijn besluit en verklaarde alsdan nog een bestuurs functie te zullen vervullen. Uit de gehouden stemming bleek, dat alle bestuursleden waren herkozen uitgenomen den heer Peters, in wiens plaats gekozen was de heer J. Litjens. Tot Voorzitter werd benoemd de heer G. Wismans In de commission voor Brandassu- rantie en Hagelverzekering kwam geen verandering. De geestel. Adviseur bracht den scheidenden Voorzitter warme woorden van hulde en dank voor het vele, dat hij in het belang der vereeniging ge daan heeft en sprak de hoop uit, dat onder den nieuwen Voorzitter de zaken mogen groeien en bloeien. Niemand meer het woord verlan gende, werd de vergadering met den christelijken groet gesloten dig gelaat hij tenslotte niet meer kon verdragen. Al spoedig ging hij tot andere maat regelen over en trachtte het kind voor taan niet meer door vleierij en mooie voorspiegelingen over te halen. Wordt vervolgd (2e helft Januari.) Wij hadden 't laatst over 't planten van vruchtboomen, we laten hieronder nu eenige wenken en aanwijzingen volgen betreffende boomen, die geschikt zijn voor aanplanting in 't groot. Voor groote culturen kunnen we niet aanraden paradijsstam als onder stam te nemen, daar de boompjes, hierop veredeld te klein blijven, terwijl zij ook veel worteluitloopers vormen. Voor stadstuinen zijn de op »paradijs" geënte boompjes zeer geschikt, evenals de op kwee geënte pereboompjes, die ingetogener groeien en dus niet zoo sterk gesnoeid behoeven te worden, vele boomen worden hierdoor bedorven. Wil men een pyramideboom (appel of peer), dan kunnen we de volgende soorten niet aanbevelen Beurré Diel, welke een leelijken boom geeft en in natie zomers minderwaardige vruchten geeftDurondeau mooie vruchten, doch zuur en wrang Clapp's favorite mooie boom, maar de peer alleen als stuöf peer geschikt: Bon Ghrètién Williams te sterk gemuskeerdSodatLaböureur te kleine en harde vruchten Winter gold pearmain zeer vruchtbaar, geeft ook mooie vruchten, maar de appel is hard, houtig, terwijl de boom in den zomer veel vruchten afwerpt; West landsche Bellefleur een harde slechte appelNewton Pippinwordt zeer spoedig meelig. De witte Winter Calville, een beste appel, is beter geschikt voor leiboom, de Zoete Veen kan door een betere soort worden vervangen. Wij kunnen daarentegen aanbevelen Dogenne du Cornice, een uiterst fijne peer, groote vrucht, rijpt in Nov.-Dec Beurré Hardy, een groote lekkere peer die echter niet lang bewaard kan bfijven Conseiller de la Coureen prachtige, soms zeer groote peer Bonne Louise d' Avranches een uitstekende vrucht, die zich best laat verkoopen Dogenne d' Alen go n op kwee gekweekt een zeer vruchtbare boom welke als pyramids soms zoo sterk draagt, dat de vruchten gedund moeten worden. Beste appelen zijn Cox's Orange Pippin die ongeveer 4 maanden bewaard kan worden een zeer fijne dessertappel Gravesteiner een zeer goede appel, jammer dat hij ontijdig veel vruchten afwerpt. Peperappel ook zeer goed, en lang te bewaren Nu om dezen tijd buiten niet altijd wat te doen is, zal men in de warme kas toch altijd werk kunnen vinden. Om de planten, waarvan men weer spoedig zal moeten kweeken aan den groei te houden, zal er om dezen tijd hard gestookt moeten worden, waar door het in de kas erg drogen zal. Daarom is het noodig de planten dagelijks na te zien, en die droog zijn, te begieten, doch niet al te nat, wat voor de meeste planten zeer nadeelig is. Ook zal men de warme kasplanten kunnen schoonmaken, dat wil zeggen met een sponsje de bladeren afsponsen, want er komt door den tijd stof op de planten, wat nadeelig is. Ook kan het zijn dat er insecten of luis op de plan ten komen, waarvan men in een warme kas spoedig last heeft, die dan op die manier meteen verwijderd worden. Een temperatuur van 60 70 graden Fahren heit is een goede warmte voor de warme kas. Wortelen Wanneer men vroeg jonge worteltjes wü hebben en men is in 't bezit van bakken, dan graaft men den bak eerst goed diep uit, waarna men hem weer vult, eerst met blad en ver volgens met ruigen paardemest. Na eenige dagen begint de bak warm te worden en te dampen. Nadat men den bak wat heeft laten uitdampen, doet men er dagelijks wat verteerde bladaarde opniet alles tegelijk. Is er ongeveer een voet aarde op, dan spit mee den bak nog eens om, na er vooraf nog wat verganen paardenmest op gedaan te hebben. Hierna kunnen de wortelen gezaaid wordeneen zeer goede soort is de Am8terdamsche bakwortel. Bij het opkomen, of wanneer de wortelen er goed uit zijn dunne men ze op 3 of 4 centimeter afstand en houde ze goed vochtig. Een weinig radijs kan trgoed door gezaaid worden als witte kortlof broeiradijs. Zoowel als voor wortelen kunnen nu ook bakken aangelegd worden voor bloemkool. Deze behoeven het niet zoo warm te hebben als de wortelen dit zou zelfs nadeelig zijn. Is de bak warm gemaakt door middel van broei- lï paardenmest, dan kan er een voet bladaarde op gebracht worden goed doorgewerkt met ouden koemest en verteerden paardenmest. De beste soort is de Amsterdamsche bakbloemkool, of wel die soort, welke laag bij den grond blijft, zoogenaamde korlbeen. Van hooge soort zou men weinig plezier hebben, die kan men beter op den kouden grond telec. Men kan tusschen de bloemkool zeer goed raapstelen zaaien wat in 't voorjaar een heerlijke groente is; ook radijs en zoo men vroeg slaplanten wil hebben, dan ook sla, kan men er tusschen zaaien. Verzorging kamerplanten (voor de huisvrouw). De maand Januari is voor de kamerplanten nog een zeer slechte maand. Het kan nog zeer koud zijn, waarom wij er op moeten letten, dat de vertrekken, waarin wij planten kweeken, behoorlijk verwarmd worden. Is het zeer koud, dan mod men des avonds de kachels nog eens goed laten doorbranden, daar de temperatuur 'snachts wel wat lager mag zijn dan overdag, maar dit verschil mag toch niet al te groot wezen Ook moet men 's avonds de planten van het venster verwijderen en ze verder in de kamer zetten. In koude nachten is er bij de vensters altijd een zeer lage temperatuur. De warmtegraad daalt er aanmerkelijk, somtijds zoo sterk, dat de aarde in de potten bevriest en de teere planten doodgaan. Onder voorzitterschap van 'Dr. A. Janssen, hield de R K Kiesvereeniging alhier Maandagavond in.het Patronaat bare vergadering tot het stellen van candidaten voor de aanstaande Kamer verüiezingen. De Voorzitter opende de vergadering op gebruikelijke wijze en kon tot zijn groote vreugde mededeelen, dat de Kiesvereeniging van Venray, dank zij 't werken der ijverige propagandisten, thans 1351 leden telde. Spr bracht gaarne hulde en dank aan de propa gandisten, die zoo flink hadden mede gewerkt tot het vormen eener sterke RK Staatspartij Nu zullen dan can didalen worden gesteld, die op de lijst van het Kringbeatuur te Maastricht zullen worden gebracht. Teneinde nu een beter begrip van de beteekenis van dezen avond bij te brengen, is Pater Mr, Beaufort bereid gevonden, een kleine uiteenzetting met toelichting op de candidaatstelling te geven. Pater Beaufort het woord verkrijgen de, zette in den breede de beteekenis en wijze der candidaatstelling uiteen, waarschuwde er voor de werkzaam heden van dezen avond niet te onder schatten, maar zeker niet te overschat ten. Gaarne bracht spr ook hulde aan het Katholieke Venray, dat dank zij de medewerking der propagandisten zich vooraan had geplaatst in de groote rij der Kath. Kiesvereenigingen. Overgaande tot het stellen van can didaten, werden door het Bestuur voorgedragen: voor Internationale zaken Mgr. Dr. Nolens, met als plaatsverv. Mgr. Dr. Poels; voor arbeidszaken H. Hermans, met als plaatsvervanger J. Maenen; voor landbouwzaken J Ament, met als plaatsvervanger H. Trienekens; voor de vrije zetels werden gesteld Oud Minister Bongaerts en P.J. Rutten, Minister Waszink, Lambooy 8n als medisch specialiteit werd nog gekozen Dr. Droog te Heemstede Uit de vergadering werd nog gesteld Dr. Moller, als specialiteit op onder wij8gebied, vooral voor het middelbaar en het voorbereidend hooger onderwijs, waarvoor in deze nieuwe zittingsperiode een wetsbehandeling verwacht werd en waarbij het nuttig werd geoordeeld, dat het Zuiden ten minste door één Katholieke specialiteit in deze werd vertegenwoordigd. Voor den Middenstand werden alsnog gesteld Mr. J. Hellenberg Hubaer, Dir. Nationaal Hanzebureau te Rijswijk en Jos. van Lokven te Venlo. Een voorstel om den heer Rutten uit Wanseum als specialiteit voor land bouwzaken te candideeren in de plaats van den heer J. Ament, werd ter ver gadering nist voldoende gesteund Niemand meer het woord verlangende sloot de Voorzitter, onder dank voor de trouwe opkomst, deze vergadering met den Christelijken groet. Let vooral op den naam Sanapiria daar deze tabletten wettig beschermd zijn tegen namaak en vervalsching Pnj» 25. 40 en 75 et. 786—12 De Paus heeft, gelijk reeds gemeld werd, een Constitutio Apostolica bij gelegenheid van zijn gouden jubilé gepubliceerd. De H. Vader begint in deze Constitutio met God te danken en Gods hulp af te smeeken, opdat de geestelijkheid nog meer moge werken voor de uitbreiding van het Geloof en den opbloei van het Christelijk leven. Z H spreekt Zijn vreugde uit over de genegenheid, door de kinderen der H Moederkerk betoond. Het is liefhebbenden kinderen eigen, deel te nemen aan de vreugde des vaders en de eerste wet der liefde is, door daden te toonen wat men is. Daarom wenscht de Paus Zijn kinderen deelachtig te maken aan de geestelijke schatten, waarvan Hij de bewaarder is Hij wil het voorbeeld volgen van Leo XIII zg. bij diens gouden priesterfeest, door een Heilig Jaar extra ordinem,in den vorm van een jubilé, te verdienen tot einde December af te kondigen. De Heilige Vader is overtuigd, dat alle geloovigen hieraan zullen deel nemen, zoodat de persoonlijke en open bare zeden verbeteren en het geloof verlevendigt, zal er krachtige hulp komen in de moeilijke en bijzondere omstandigheden, welke wij beleven. Met de woorden van Leo XIII ver maant de H. Vader dan allen, die in hun eigen heil belang stellen, na te denken en de gedachten van het aardsche tot hooger dingen te verheffen. Dit zal tot heil zijn van personen en volken, want verbetering der afzonder lijke individuen leidt tot verbetering van samenleving en zeden. In het bijzonder hoopt de Paus, dat Zijn feest voor allen, die zelf de pries terlijke waardigheid bekleeden, een aanmaning zal zijn om hun leven steeds meer aan te passen aan hun hooge roeping. Ten slotte uit de Paus het vertrouwen, dat de vrucht van dit jubilé het ge- wenschte herstel van den vrede van Christus in het rijk van Christus zal zijn. De Paus schenkt een vollen sflaat in den vorm van het jubilé en schrijft voor hen, die te Rome wonen of er heen komen, voor hen, die buiten Rome wonen, voor zieken en religieuzen en voor degenen, die in processie de kerken bezoeken, de voorwaarden voor om dezen jubilé aflaat te verdienen. Aan de biechtvaders geeft de Paus in en buiten den biech'sloel pro foro interno groote en speciale faculteiten. Andere privileges voor biechtvaders houden dit jaar op. Allerlei straffen, zelfs die nominatim afgekondigd zijn, kunnen worder» geabsolveerd, indien aan de desbetreffende juridische voor schriften ook pro foro externo is voldaan De jubilé aflaat kan twee maal wor den verdiend, den tweeden keer voor de geloovige zielen. De andere aflaten houden dit jaar niet op, zooals bij andere jubilé's.doch worden zelfs vermeerderd. Va.\a\eV*-eyx_ 757-8 Voor vrouwen. Vrouwen vooral, hebben nu en dsn behoefte aan de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Vanaf de vorming tot voorbij den middelbaren leeftijd treden in hei vrouwelijk orga nisme voortdurend veranderingen op, die veel inspanning van de nieren vorderen. Eveneens in het kritieke tijdperk en in de maanden voorden na de geboorte van kinderen, krijgen de nieren veel extra werk te doen. Hel is daarom geen wonder, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, afmattende pijnen, waterzuchtige zwellingen, hoofd pijn, duizeligheid, zenuwachtigheid en urine8toornis8en. Vrouwen behocren te weten, dat de nieren de gewichtige levenslaak hebben om de onzuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Als de nieren verzwakt of overspannen zijn, wordt de bloedsom loop geinfecteerd en het geheele gestel aangedaan, waardoor spit, blaasont steking, rheumatiek, lendezwakte enz. kunnen ontstaan. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen voor vrouwen in tijd van nood een zegen blijken. Zij worden aanbevolen door vele dankbare, verstandige vrouwen, die haar herstel en welzijn, aan het tijdig gebruik van dit verster kend niermiddel te danken hebben. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket iet hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. 37 Boerdery afgebrand. Dinsdagavond omstreeks 6 uur brak te Oeffeit brand uit in de kapitale boerderij, bewoond door Jilezen, en toebehoorende aan de eerw. Kruisheeren te St Agatha (gem. Cuyk) De boerderij werd in de asch gelegd. Veel vee kwam in de vlammen om, o.a twee paarden vier koeien en twee varkens De brand weer uit de omgeving, waaronder ook de motorspuit van Boxmeer konden niets tegen het vuur uitlichten. De oorzaak van den brand is nog onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Slagersvaktentoonstelling te Helmond. Van 25 tot 30 Jsnuari a s. zal te Helmond een slagersvaktentoonstelling gehouden worden bij gelegenheid van bet 25-jarig bestaan der afdeeling Helmond vsn den R K Slagerspalroono bond. Op 29 en 30 Januari wordt dan tevens het congres gehouden van den Ned. R. K. Hanzebond van Slagers patroons. Aanbesteding. De bouw van 28 arbeiderswoningen in het Roermondsche Veld, in opdracht van de bouwvereeniging St. Joseph te Roermond is gegund aan M. Bous, te Maasniel voor f 76,000. Auto te water. Te 's Hertogenbosch reed de chauf feur L. met zijn vrachtauto in de Zuidwillemsvaart. Hij wist nog op den wegzinkenden wagen te klimmen en werd op het nippertje met touwen over het ijs gered. Voor duizend gulden manufacturen van marktkooplieden, die niet verzekerd waren, zijn bedorven. De diefstallen te Kerkrade. De politie te Kerkrade heeft Maandag naar Maastricht overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld den 39 jarigen P., die verdacht wordt de laatste weken te Kerkrade tal van diefstallen met braak te hebben gepleegd Ook de moeder van P is wegens heling ter beschikking van de justitie gesteld. In de woning van P. werden verschil lende van de diefstallen afkomstige goederen in beslag genomen. Doodelyke val. Dö pakjesdrager der Spoorwegen M.i te Tilburg, deed Dinsdag een val» tengevolge waarvan hij overleed. Op school gestorven. Op de R. K Jongensschool te Heerle Wouw is een 10-jarige leerling onder de les aan hartverlamming overleden. Als de schapen op het ijs dansen. Men meldt ons uit Purmerend Toen Dinsdagmorgen een koppel van 35 schapen van den heer Beets uit Midden Beemster naar de markt werd gedreven, sprong een der schapen op het ijs van de Where. Alle 34 andere schapen volgden, zoodat weldra de heele kudde over het ijs wandelde, met bet gevolg, dat een groot aantal schapen door het ijs zakte. Vier schapen ver dronken doch slechts van drie kon het cadaver gevonden worden. De twee drijvers, die hun best deden de schapen weer op den wal te krijgen, sprongen eveneens op net ijs en zakten er beide door Zij konden echter door de om standers worden gered. Gemakkelijker bepalingen by het overschrijden der Duitsch-Nederl. grens. Voor het zoogenaamd klein grens verkeer tusschen Nederland en Duitsch- land is, naar uit Emmerik aan de »Köln. Volksztg." wordi gemeld, een nieuwe regeling getroffen, welke ge- eigend schijnt het grensverkeer aan merkelijk te doen toenemen, hetgeen, wanneer men de persoonlijke en econo mische betrekkingen tusschen de grensbewoners in aanmerking neemt, met vreugde zal worden begroet. Het is thans n.l. aan de douane beambten van beide landen geoorloofd op eigen verantwoording personen, die hun betrouwbaar voorkomen op de officieele grensdoorlaatposlen in de gewone verkeersuren vrij zonder visum en grenspas de grens te laten over schrijden, doch slechts voor het »kleine grensverkeer". Op grond hiervan mogen b.v. personen die een retourbiljelnemen op autobus- of tramlijnen de grens passeeren. Dii verlof kan zonder opgaaf van redenen te allen tijde worden ingetrokken. Met wederzijdsch goed vinden kunnen de douaneautoriteiten toestaan, dat men de grens passeert ook over niet officieele toegangswegen en op ieder uur. Zooals gezegd gelden deze verzachtende bepalingen slechts voor het kleine grensverkeer en voor personen van Nederlandscheen Duitsche nationaliteit, die binnen de grensstrook van 15 K M. wonen. In alle geval blijft het intusschen raadzaam zich een z.g.n. grenspas aan le schaffen, waarop een foto van den betrokkene moet voorkomen. Deze passen worden in Duitschland tegen betaling van 50 pfenning (in Nederland 15 cent) door de gemeentesecretarie verstrekt en gelden voor een verblijf van twee weken. Aan reisgezelschappen wordt op aanvrage tegen geringe kosten een gemeenschappelijke pas verstrekt Met deze passen mag men echter alleen in de gewone verkeersuren en aan de officieele doorlaatposten de grens over schreden. Bedenkelijk of nog erger. De burgemeester van Den Haag mr. Palijn zei in zijn Nieuwjaarsredeo.m. het volgende: Een zeer bedenkelijk cijfer, dat ik zonder commentaar meedeel, is dat der echtscheidingen. Het bedroeg 526 tegen 3353 gesloten huwelijken, of ongeveer één echtscheiding op zes huwelijken. Na aftrek van de 162 echtscheidingen, die buiten het Rijk in Europa tot stand kwamen en volgens de wet hier worden ingeschreven, bedraagt het aantal echtscheidingen nog 10 8 pet van het aantal gesloten huwelijken. Voor hel geheele land was dit cijfer 4 2 pet. in 1926 en 4 5 pet. in 1927. Het is dus bedenkelijk gesteld met de moraliteit van een niet onbelangrijk deel van het Haagsche publiek. Zeldzaam huwelijk. In één der dorpen nabij Zwolle is het huwelijk voltrokken tusschen een jongeman en z*'jn grootmoeder, meldt de »Zw. Crt." Menigeen en daaronder zeker de diverse ambtenaren van den Burgerlijken stand zal zeggen, dat zoo iels niet mogelijk is. Toch is het inder daad zoo. Iemand trad voor den tweeden keer in het huwelijk en de keuze was nu gevallen op een 20 jarige jonge dochter van een 45 jarige moeder. Edoch, uit het eerste huwelijk was een zoon voortgekomen, die con necties aanknoopte met zijn nieuwe (stief) grootmoeder en daarmede in het huwelijksbootje plaats nam. Nu doet zich het eigenaardige geval voor dat de vader zijn zoon met vader kan betitelen. Burgerlijke Stand Maashees-Overloon GEBOREN Josephus Jacobus Hen- ricus, z.v. J. A. BakenJanssen Arnoldus Antonius Wilhelmus, z.v. H. J. HendriksHermans Marinus Adrianus Johannes, z.v. C. H. Huysmansde Schutter Lamberta Petronella Mechtilda, d.v. A G. KerstenGooren Petrus Nicolaas z.v. A. Keizers— Daverveld OVERLEDEN Gerard Goemans 79 jaar echtger oot van Maria van Els, Holthees Johanna Hendrika Kockx oud 84 jaar Qverloon. winterhanden en pijnlijke kloven verzacht men direct en geneest men snel door deze goed in te wrijven met Doos30-60-90 ct Tube 80 ct

Peel en Maas | 1929 | | pagina 6