Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Rlj WIJNEN*61 J. TERMEULEN-ROELOFS Venray! Gr. Markt 5 V00DDEELIÖ5TA JKJONOft' ImanurES! (VOORöEELlöSr/l Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Politieke ontwikkeling. Gedachten en feiten. Buitenlandsch Overzicht De Kippenhouderij op het platteland Provinciaal Nieuws ZATERDAG 19 JANUARI 1929 Vijftigste Jaargang No. 3 MANUFACTUP&N j BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS 1 BLIJKEN l TOCH HET Jj PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7«/t ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 TENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland 1 1.05 bij vooruitbetaling, afzondert, nummers 5 cent Alleenverkoop v. Nederland CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Huis opgericht 1843 De gang onzer caodidaatstelling. Houdt de begonnen actie levendig Deze week is opnieuw eene nieuwe periode in de verkiezingscampagne afgesloten. Was op 31 December de ledenlijst der Kiesvereenigingen vast gesteld, op 15 Januari verliep de termijn voor de aanwijzing van candi daten, waarvoor het kiesreglement van de Kath. Staatspartij de Kiesvereeni gingen een maand tijd gaf. We hebben in de provinciale bladen kunnen lezen van vergaderingen overal. Een groot aantal candidaten is aange wezen. Ook in Limburg is ruime keus voor de samenstelling eener lijst met een tiental uitmuntende candidaten. Gaan we thans even in het kort na hoe verder de gang van zaken is ter voorbereiding der candidaatstelling, Nadat thans de aanwijzingen der candidaten aan het Kringbestuur zijn medegedeeld, geeft het bestuur de candidaten kennis van hun aanwijzing. De aangewezenen, die binren acht dagen na deze kennisgeving geen bericht hebben gezonden aan het Kringbestuur (het Limburgsch Bonds bestuur), dat ze de aanwijzing gehand haafd wenschen te zien, worden geacht geen candidatuur te aanvaarden. Candidaten, die slechts als plaats vervanger in aanmerking wenschen te komen, deelen dit eveneens binnen acht dagen na de kennisgeving mee Het Kringbestuur zendt voor 1 Febr. de lijst der aanwijzingen op aan het bestuur der Kath Staatspartij. De can didaten zijn daarop ingedeeld volgens de speciale kwaliteiten en de vrije plaatsen en in deze onderverdeeling worden de candidaten alfabetisch ge rangschikt. Het heeft dus niet de minste invloed gehad, of een Kiesver- eeniging een candidaat voor een kwa lileitszetel al of niet als plaatsvervan ger aanwees en of men een candidaat aanwees voor de eerste vrije plaats of voor de tweede. Het Partijbestuur maakt van de lijsten der kringbesturen één groote verza mellijst voor het geheele land. Op deze lijst staan dus de candidaten voor de kwaliteitszetels bijeen alsmede alle candidaten voor de vrije zetels. Het Dagelijksch Bestuur gaat na of de voor de speciale kwaliteiten aange wezen candidaten aan de voor deze kwaliteiten te stellen eischen voldoen; ook de kringbesturen konden hun eventueele opmerkingen daarbij aan teekenen. Vervolgens brengt het Dagelijksch Bestuur verslag uit aan hBt Partijbe- atuur. Aan de hand van dit verslag neemt het Partijbestuur in de eerste helft van Februari een beslissing over de aanwijzingen der candidaten. Niet goedgekeurde aanwijzingen van kwalileitscandidaten worden door hel Partijbestuur geschrapt; van dit besluit en de redenen wordt mededeeling ge daan aan de betrokken kringbesturen en san de aangewezenen. Deze voor een kwaliteitszetel ge schrapte candidaten worden beschouwd ala te zijn aangewezen voor een vrije plaats, tenzij ze binnen acht dagen aan het Partijbestuur berichten, daar voor niet in aanmerking te willen komen. Candidaten, die voor verschillende speciale kwaliteiten zijn gesteld, of en voor speciale kwaliteiten en voor vrije plaatsen, worden verzocht binnen acht dagen aan het Partijbestuur mede te deelen, voor welke aanwijzing ze in aanmerking wenschen te komen. Op die door hen gekozen plaats worden ze gehandhaafd. Antwoorden ze niet dan worden ze geschrapt. In zeer bijzondere gevallen, wanneer voor het goede verloop der stemming aanvulling der verzamellijst nuttig lijkt, kan het Partijbestuur daartoe overgaan, doch alleen voor de kwaiiteitsplaatsen. Wanneer het met de vaststelling der verzamellijsten geheel gereed is, zendt het Partijbestuur ze aan de betrokken kringbesturen en doet mededeeling aan eiken candidaat, die daarop voorkomt In de eerste helft der maand Maart komen dan de Kringvergaderingen over de candidaetstelling aan het woord en daarna heeft de stemming in de Kath Kiflsyereenigingen plaats voor de definitieve samenstelling van de candi datenlij8len. Over dat gedeelte der procedure geven we te zijner tijd een nadere uiteenzetting van den gang van zaken Voorloopig is de zaak derhalve in de handen van de leiding onzer Partij. Het duurt nog eenige maanden eer de Kath. Kiesvereenigingen opnieuw ge roepen zullen worden om hare taak in de candidaat8telling verder te ver vullen. Maar intusschen is er weer een goede opleving gekomen in onze politieke organisatie. Die actie moet groeien en blijven groeien tot den dag der officieele stem ming. Nu is het de tijd om propagan- daclub8 te vormen of opnieuw bijeen te brengen. De besturen der Kiesver eenigingen moeten zich zorgvuldig op den stembusstrijd voorbereiden. Limburg maakt weereen uitstekende kans. We moeten ons aantal katholieke stemmen, dat in 1925 bedroeg 141.84:8, met meerdere tienduizenden opvoeren. Daarom ons van stonde af aan opge maakt om allen onzen plicht te doen, opdat op den dag der stemming alle katholieke mannen en vrouwen van Limburg hun stem uitbrengen op de Katholieke lijst. ROELAND De men8chelijke wijsheid leert ons, dat hij die de gave van den goeden raad heeft, zelden de gave der actie bezit. Wij zullen ons zelf voldoende mengen in de wereldsche aangelegen heden, wanneer wij hun, die deze leiden, belanglooze adviezen geven, die zij misschien beter dan wij kunnen toepassen ons woord zal meer heilzaam gezag hebben, als het publiek bemerkt, dat wij het niet aanwenden als werk tuig voor onze eigen belangetjes. LOUIS VEUILLOT. o De mensch vergelijkt wat hij is steeds met hetgeen hij zou kunnen zijn Hij meet zijne werkelijke en oogenblikke lijke beteakenis met zijne toekomstige, mogelijke en ideale beteekenis. Wie dus geen ideaal heeft, weinig toekomst, weinig groeimogelijkheid, weinig hulp bronnen, dat wil zeggen geen goddelijke bron in het diepst zijner ziel, acht zich zelf groot, omdat hij het weinige, wat hij schijnt te zijn, afmeet met het niets dat in hem is. Dat is de hoogmoed. Maar wie in het diepst zijner ziel draagt en gevoelt de goddelijke vrucht bare en diepe bron, het hemelsche ideaal, de onbegrensde toekomst, de eeuwige hulpbronnen, zal, hoe groot hij ook moge zijn, deze beperkte grootheid verachten, omdat zij niets is vergeleken met het oneindige, waarvan hij het voorgevoelen in zich draagt. P. GRATY. Voorspoed behoort ons meer vrees dan vreugde in te boezemen en nimmer moeten wij zoo bevreesd zijn als wan neer alles gaat naar onze wenschen. ST IGNATIUS. o Ieder menschenleven bestaat u. kleine handelingen waardoor groote plichten worden vervuld. o Er is geen rijke die niets te ontvan gen er is geen arme, die niets te geven heeft. o Waar de vleierij is, kan geen ware vriendschap bestaan: zij toch is altijd b8drieglijk. o Tusschen den patroon en den arbeider staat God om hen beiden te beschermen. o Gebruik niet vandaag, wat ge weel morgen te zullen noodig hebben. Zorg geen parapluie te moeten koopen, als het reeds regent. o Zij, die streng zijn voor anderen hebben zichzelf nooit nauwkeurig onderzocht. LACORDAIRE o— Er is geen heerschende klasse meer, maar er is nog altijd een verantwoor delijke klasse. CLAUDIO JANET. had een reis door Europa ondernomen, waarbij mea hem de meest verfijnde Europeesche beschaving gedemonstreerd heeft Men heeft hem bij zijn tocht overladen mei moderne geschenken als de Dieuwsle repeteer geweren en kanonnen, vliegtuigen en andere wapenen. Eén goede raad heeft men den koning bij zijn Europeesche reis echter vergeten te geven en wel deze, dat de meest onmenscheljjke hervorming in een land zeker is de invoering der Europeesche »beschaving" 1 De noodlottige gevolgen daarvan heeft deze koning op wel harde wijze moeten ondervinden. Achteraf beschouwd was het feitelijk een dwaasheid, om in een land en volk, dat zoo verre ten achter staat en dal zoo weinig met de Europeesche toe standen gemeen heeft, een Europeesche beschaving in te voeren en nog wel in een tempo, waarmede de koning zijn reizen in Europa heeft afgelegd. Afghanistan kan men nauwelijks 'n staat noemen. Nog onder Aman Oellah'a onmiddellijke voorgangers bezat het land geen centrale regeering. Het was weinig m^er dan een conglo meraat van stammen zonder betrek kingen met elkander, zonder wegen en zonder verbindingen. Iedere stam leefde zoo zijn eigen leven nog in de meest primitieve beschavings toestanden. Van dit voJk-allegaartje heeft de koning zonder een behoorlijken over gangstoestand niet alleen een parlemen tair geregeerd volk willen maken maar de parlementairen moesten er ook in eens uilzien als echte parlementariërs. Innerlijk ging dit natuurlijk niet, daarvoor is zelfs een koning bij de Oosler8che volkeren onmachtig, en daarom zocht dff korjing het in het uiterlijke. De nieuwe parlementsleden moesten komen in Europeesch jaquet en netjes geschoren en geknipt volgens de nieuwe Engelsche mode, zooals de Koning dit in Londen had gezien. En toen velen dit weigerden en in oude kleedij met Oostersche baarden voor Aman Oellah verschenen gaf hij eenigen barbiers last de heeren desnoods met geweld van hun baarden te ontdoen en hun wijde mantels stuk te knippen. Vernederd en boleedigd keerden deze stamhoofden naar hun stammen terug, met wraakzucht tegen den koning in hun hart. Maar bij deze hervormingen bleef het niet. Talloos en ingrijpend als deze kleeding revolutie zijn de hervormingen door Aman Oellah ingevoerd. Verplichte krijgsdienst voor drie jaar. Een leger met Turksche en Russische instructeurs. In verband met de hooge kosten aan de militaire en andere hervormingen verbonden: verplichte belastingen in een land, dat aan betalen slecht gewend was. Om officieren te kunnen opleiden gymnasia in de voornaamste steden, scholen in het heele land. Ver plicht onderwijs voor meisjes coeducatie. Hier komen we tolde hervormingen, die Het is wel een zware prijs welken de koning moet betalen voor zijn toch zoo goed bedoelde poging om het land de moderne beschaving deelachtig te doen worden. En hiermede is er nog geen einde aan den stryd gekomen, zoodat het nog te bezien staat, of de opvolger het wel zoo lang aan de regeering uithoudt, ala Aman Oellah, die 10 jaren aan het bewind was En iDtusschen kijken tal van mogend heden m«t begeerige blikken naar Afghanistan, dat rijk is aan olie en kostbare ertsen. En revolutie zou een denkbaar middel zijn voor Engeland, Rusland, Perzië, Turkije en andere landen tot... intervende zooals men dat met een deftig woord noemt 1 Van verschillend terrein. Maarschalk Foch ongesteld. Generaal Foch is zwaar ziek Het onderzoek heeft Dinsdag plaats gehad, waarna een bulletin over zijn toestand werd uitgegeven, waarin wordt mede 1, dat de maarschalk lijdt aan een hartkwaal, waardoor hij gedwongen is volledige rust te nemen. o Polen niet vgandig tegenover Dnitschland. Minister Zaleaki heeft in de com missie van buitenlandsche zaken van den Poolschen landdag een rede over de buitenlandsche politiek gehouden, waarin hij ontkende, dat Polen vijan dig tegenover Duilschland is gezind. Hij sprak de hoop uit, dat de eco nomische onderhandelingen, welke op het oogenblik worden gevoerd, lot een goed resultaat zullen leiden, waardoor de in Duitschland bestaande ontstem ming tegenover Polen voor het groot ste gedeelte zal verdwijnen. o Kellogg treedt af. Het besluit van den Amerikaanschen staatssecretaris Kellog op 4 Maart a.s af te treden, is definitief. o Parker Gilbert gaat heen. Naar verluidt zal Parker Gilbert eerlang zijn func'ie van agent generaal J~- Duit8che herstelbetalingen neer ik er van open zetten, naar gelang het noodig is. Uit V. ANTWOORD Het is al veel waard, dat u zooveel hecht aan ventilatie. U doet dit met recht, de lucht in het hok moet frisch blijven, anders houdt men de dieren niet in legconditie. Uwe ventilatie (behalve die door de valramen) zal m i. wel voldoen, want de 8tankluchi in het hok zal daar ont wijken. U moet natuurlijk er voor waken, dat er geen tocht op de zit- stokken kan vallen. Hebt u de uilloopgaten aan den achterkant van het hok? Zoo ja, dan ontstaat er al licht trekt door het hok heen. Ik geef de voorkeur aan uitloop galen in of vlak bij het voorfront, omdat daar ook geventileerd wordt. Verschil in grootte. VRAAG: Ik heb een koppel jonge hennen, die tamelijk leggen, het kan echter veel beter zijn. Hoe zou het komen, dat ze zoo sterk in grootte verschillen Uit V. ANTWOORDKan aan verschillende dingen moeten toegeschreven worden le. aan de afstamming, m.a.w. aar. den foktoom2e. aan le kleine voederbak ken, zoodat de dieren niet allemaal konder. bekomen, wat ze noodig hadden Be te kleine slaapplaats; 4eongedierte der Europeesche „beschaving" in een Aziatisch Koninkrgk. In het koninkrijk Afghanistan in Azië is een merkwaardige strijd ont brand, zoo bijzonder, dat we hieraan deze week onze bijzondere aandacht willen wijden. De koning van dit rijk, Aman Oellah, diep ingrypen in de zeden en gewoonten des volks. Polygamie en kinderhuwelijken werden afgeschaft. De vrouwen moesten den sluier afleggen. Vrouwen en man- men werden gelijk gesteld in een land, waar men de vrouwen eer als object dan als subject beschouwde. Dit alles werd door de Afghanen te veel en wat de koning wellicht door geleidelijke en verstandige door voering van zijn denkbeelden had bereikt, dat mislukte nu geheel door zgn overmoedigheid en ietwat dwaze voortvarendheid. Er brak een opstand uit in alle deelen des rijks en de koning bleek niet bestand tegen de macht, welke hij zelf tegen zich had opgeroepen. De opstand eindigde met den troonafstand van den koning, Hoe hachelijk de positie van den koning geworden is, blijkt wel uit het feit, dat hij niet eens afstand heeft kunnen doen ten bate van zijn oudsten zoon, die reeds 17 jaar is. Men eischte blijkbaar, dat de koning van eiken invloed op de staatszaken zou worden ontzet en zoo heelt de koning zyn macht en waardigheid moeten overdragen aan zjjn broeder Inayatoella, zoodat hij de geheele dynastieke macht ook voor zijn kinderen moet prijs geven. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Hoe dikwgls ververschen? VRAAGIk heb turfstrooisel in mijn hok, doch het is weer vochtig, zou ik zeggen. Hoe dikwijls moet het per winter ververscht worden, om er geen hinder van te hebben? Mijn hok is 6 bij 4 M. Hoeveel moet er eiken keer in Uit V. ANTWOORDAls wij de bodem bedekking niet met zorg droog houden dan zal de leg verminderen, misschien wel geheel ophouden Het is dus noodig te ververschen, voor het vochtig is. Hoe vaak zu'ks moet geschieden is niet te zeggen. Dat hangt grootendeels af van den toestand van den bodem. Op een vochtigen bodem blijft, on verschillig welk strooisel, maar heel kort droog Het is daarom noodig, dai men vóór den winter z'n maatregelen neemt, om van een vochtigen bodem bevrijd te blijven. Ophoogen met scherp zandt heidezand, totdat de bodem beduidend hooger komt te liggen dan de grond buiten het hok. Dan trekt het grond water niet tot aan de oppervlakte op Bij een drogen bodem behoeft men het turfstrooisel niet zoo heel vaak te ververschen3 X per winter is dan genoeg. s Zomers kan men volstaan, met enkel zand, dat echter ook zuiver gehouden moet worden. Id een hok voor 100 hoenders heb je telkens 'n paar baal noodig. Doch dat is op de boerderij in geen enkel opzicht bazwaar, want wanneer het turfstrooisel vermengd met de uitwerp selen der hoenders uit het hok gaat, is het méér aan mest waard dan de turf boel heeft gekost. Men ziel dit nog veel te weinig in. Goedkoope ventilatie. VRAAG Gaarne vernam ik, wat u denkt over het volgende: Ramen naar binnen laten vallen kost nog al geld. Ik heb ijzeren ramen, die goedkcoper en solider zijn dan, andere, maar nu is er m.i. te weinig ventilatie. Ik was nou van plan eene plank vlak onder het dak san den voorkant los te maken, hangende aan scharnieren, die dan opengezet kan worden naar behoefte. Om te kunnen regelen meende ik in mijn hok van 6 M. lengte 4 deelen te VENRAY, 19 Januari 1929. Verdelging van rupsennesten. De Burgemeester van Venray waar schuwt belanghebbenden, dat alle eigenaars, bewoners of gebruikers van erven, verplicht zijn volgens artikel 81 der Algemeene Politieverordening ieder jaar de rupsennesten uit de boomen, hagen of struikgewassen op die erven staande, te doen verwijderen Er zal streng op worden gelet en nauwkeurige controle worden gehouden Worden na 1 Maart a.s. nog rupsen nesten gevonden, dan zal tegen de overtreders procesverbaal worden op gemaakt. Venray 14 Januari 1929 De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Aangifte hengsten. De Burgemeester van Venray brengt i herinnering van belanghebbenden artikel 23 der Paardenwet 1918, volgens hetwelk ieder eigenaar of houder van een tweejarigen of ouderen hengst verplicht is hiervan bij den Burge meester der gemeente zijner inwoning aangifte te doen binnen een maand nadat de hengst twee jaren is geworden of in zijn bezit is gekomen, alsmede voor den eersten Februari van eik jaar. Ieder eigenaar of houder van een hengst van twee jaren of ouder moet dus in den loop dezer maand aangifte doen ter Secretarie, onverschillig of hij het vorig jaar den hengst al dan niet reeds heeft aangegeven. Venray 14 Januari 1929 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Voorjaarskeuring van hengsten. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen in herinnering, dat de gewone Rijksvoorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten, alleen voor type trekpaard, dit jaar zullen plaats hebben te Maastricht op 12 Februari en te Roermond op 12 Febr. 1929. De eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, is verplicht daarvan ten minste drie weken voor den dag der keuring vrachtvrij eene schriftelijke en door hem onderteekende aangifte te zenden aan den secretaris der betrokken regelingscommissie. Voor verdere inlichtingen omtrent aangifte vervoege men zich ter Secre tarie. Venray, 14 Januari 1929 Burgemeester en Wethouders voornd. O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN GEVONDENeen paar kinderhand schoenen. Inlichtingen bureau »Peel en Maas". Naar we vernemen is aan den heer Jac. Roeffs alhier, op zijn verzoek ontslag verleend als secretaris penning meester van deSt Vincenliusvereeniging De heer Roeffs blijft wel lid. Tot secretaris penningmeester is nu benoemd het lid den heer H. Kraykamp. In de gehouden vergadering van het Algemeen Armbestuur is tot secre taris benoemd de heer J. v. d. Boom, ambtenaar ter secretarie alhier, met ingang van 1 Februari a 8. Op de Pluimveetentoonstelling te Helmond behaalde G. v. d Putten alhier met zijne inzending Chabo's Krielen 2 eerste 1 tweede en eereprijs. Met Engelsche Vechtkrielen 1 eerste nemen, dus elk van 1,50 M. Dan kan*! Iweede en eereprijs.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1