Derde ld ran FEEL El MAAS Uw Zenuwen tweede hoofdnummer. Bioscoop Venray Heden Zaterdag en Zondag buitengewone Variété-Filmavond Een Noordkreet Smakt uit de Gemengde Berichten. Zaterdag 7 uur Zondag 5 30 en 8 uur meer dan 5000 m. in ons land vertoond met geestige zang en explicatie MAURITS VIGEVANO. Beppie de Veies Louis Davids John Elsensohn Maueits de Veies Adeiene Solsee en anderen Ie Rang t 1.2e Rang t 0.75, 3e Rang f 0.50 Zaterdag 24 November 1928, No. 47. Helaas, de ontzettende Zuid-Wester storm, welke in zijn toomlooze woede niets spaarde, wat onder zijn bereik kwam, heeft ook hier in de Smakt een slachtoffer gemaakt. Vrijdagavond (16 November) om streeks half twaalf uur, terwijl de wind loeide, gierde en huilde over de Smakt- sche heide... plotseling een geweldig gekraak, gevolgd door een zware, ontzettende, geweldige slag... de grond dreunde onder mijne voeten, mijn huisje dreigde ineen te storten... Mijn God, wat was dat? Zou de toren van mijn Kerk? Eenige oogenblikken later klopte mijn trouwe koster legen het venster en riep: Mijnheer de Rector, de toren is van de Kerk gewaaid" Zwaar was de slag geweest van den toren op den grond, zwaarder nog was de slag op mijn hart bij het hooren van die woorden.. Ook dat nog Heer? Moest ik dit op mijn ouden dag nog beleven Ach, ik moet het eerlijk be kennen, een oogenblik gevoelde ik mijn keel als dichtgeschroefd, een traan welde naar omhoog Geschonden mijn mooie, nieuwe Sint Jozefskapel. Ge schonden die kspel, opgericht door de almoezen van honderden en duizenden vurige Sint Jozefsvereerders uit alle deelen des lands. Geschonden, onteerd, zonder toren, wie weet voor hoelang misschien... De toren die viel was wel slank en lang, maar de kas van Sint Jozef is kort en gekrompen. Evenwel, het was slechts een oogen blik van moedeloosheid. De vurige vereerders van Sint Jozef, vooral van Venray en omstreken, die door hun aalmoezen deze kapel mogelijk hebben gemaakt, zij zullen niet dulden, dat zijn kerkje lang geschonden blijft Elke twijfel daaromtrent zou reeds eene beleediging zijn voor hun vurige gods vrucht. Telken jare trekken honderden ja duizenden bedevaartgangers op naar de Smakt, het eerste er. oudste bede vaartplaatsje van ons land, om den goeden St. Jozef te vereeren. Honder den en duizenden zijn de gunsten en genaden, welke de PI. Jozef daar heeft uitgedeeld aan degenen, die met ver trouwen zijn hulp inriepen Welnu, zullen zij, die zooveel gunsten en ge naden in al de omstandigheden des levens van hem ontvingen, hem nu iets durven weigeren, nu hij, de H Jozef, een kleine gunst, een almoes vraagt voor zijn huis zijn Kerkje. Ziet, waarde lezer(esaen)s en vereer (sters)ders van den H. Jozef, deze gedachte heeft mij getroost en ik ben er van overtuigd, dal mijn troost niet ijdel zal zijn. Daarom neem ik de vrijheid, om noodgedwongen, nogmaals een beroep te doen op IJw welbekende liefdadigheid. Niet alleen de toren, maar ook Kerk en Sacristie zijn ernstig beschadigd Elke gift, elke bijdrage, elk aalmoesje van rijk of arm, zal- in dankbaarheid worden aangenomen. God en de H Jozef zullen het U eenmaal honderd voudig vergelden. Vereerders van den H. Jozef, mega de nieuwe toren spoedig verrijzen, zoo mogelijk nog schooner, slanker, sterker dan te voren. Moge het dengene, die met Gods genade en de hulp en liefdadigheid van zoovele vurige Sint Jozefvereerders, deze kapel tot stand heeft gebracht nog gegeven zijn den nieuwen toren te aanschouwen, voordat zijn grijze haren voor immer rusten onder de groene zoden van Venray's Vrede-akker Dit is de vurigste en laatste wensch van hem, die door de genade Gods en de gunst van de geestelijke Overheid reeds 48 jaren Rector is van het (van ojids bekende) Kerkje op de SMAKT F. CREMERS, Rector. Giften en bijdragen kunnen gezonden worden rechtstreeks naar mij: Adres: EERW. HEER CREMERS, RECTOR SMAKT (L.) of kunnen ook gezonden of overhandigd worden aan de Redactie van »PEEL EN MAAS" Venray, die zich bereidwillig heeft aangeboden giften en bijdragen voor den nieuwen toren in ontvangst te nemen en des- verlangd in de >Peel en Maas" te publiceeren De Zigeunerplaag. Langs de geheele Zuidelijke grens pogen benden in Nederland te dringen, Groote beaden Zigeuners probeeren de Nederlandsche grens over te trekken en Nederland binnen te dringen. Dit bericht gewerd ons, aldus «De Grondwet", onder de nadere aanvulling, dat langs de heele grens van onder Breda tot Limburg alle toegangswegen zorgvuldig worden bewaakt om dit allerminst welkome zwerversvolk bui ten onze landsgrenzen te houden.' Wat een zorg dit brengt aan de politie in de grensstreken, is bij velen onbekend. Lukt het den Belgischen gendarmes het lastig volkje Nederland in te jagen dan zitten we er hier mee te kijken en moet n wij op ons beurt de waak zaamheid der Belgen zien te verschal ken. Intusschen gaan de dames en heeren van den stam hun gang, rooven en stelen als de raven en berokkenen vooral den lieden in de dorpen en op het platteland zeer veel schade. Wij zijn er, zoo vervolgt het blad, eens op uitgetrokken naar de bedreigde punten aan de grens waar de meeste kans beslaat, dat een doortocht be proefd zal worden. Nisi alleen op de hoofdwegen doch ook op de kleinere wegen staan wacht posten Maréchausséas, rijksveldwach ters, kommiezen, jachtopzieners, alles wat op politioneel gebied in de grens plaatsen voor handen is, sinds enkele dagen op post. De Belgen zitten met de onwelkome gasten leelijk in hun maag. Ze hebben ze ontvangen van Frankrijk, dat dit volkje maar naar België meent te moeten spuien. Men durft er F. ankrijk niet te weer streven, durft ze niet terug te jagen naar den groolen «Vriend" en nu moeten Duitschland en Nederland het maar ontgelden. Die passen daar natuurlijk heerlijk voor 1 Zoo is het ook met de bende gegaan, die langs de Nederlandsche grens opereert. Het zijn raeerendeels Balkan bewoners en Italianen, aangevuld met zwervers aan wie geen nationaliteit te bekennen valt. De wet van het mijn en dijn bestast voor hen niet en ze zijn met hun streken iedereen te glad af. Ook de kleinere binnenwegen dienen bewaakt, want daarlangs probeeren de Belgische gendarmen bij voorkeur de Zigeuners heen te drijven, 't Wordt alzoo 'n strijd tusschen de Belgische en Nederlandsche politie. R. K. Staatsparty. Op de candidatenlij8ten der R. K Staatspartij voor de Tweede Kamer verkiezingen zal in den rijkskieskring Tilburg een specialiteit voor Indië en een voor arbeiders aangelegenheden voor de z g. vaste zetels in aanmerking komen Den Bosch krijgt o m een militaire specialiteit Moordaanslag door oen strooper. Te Assen is Dinsdag terzake van poging tot doodslag in arrest gesteld W. P., arbeider te Nieuweroord. Deze werd bij een strooptocht met een licht bak door de marechaussées gesnapt en achtervolgd en heeft toen hij niet meer kon ontkomen, op den marechaussée van Dijk uit zijn jachtgeweer een schot gelost. Ontaarde ouders. In zeer kommervolle omstandigheden werd te Jutphaas een 6tal kinderen aangetroffen, waarvan de jongste vier maanden en de oudsle tien jaar was, terwijl de ouders zich van deze kin deren niets aantrokken. De moeder had reeds voor eenigen tijd geleden de woning verlaten, ter wijl de vader zoo nu en dan thuis kwam. Ook deze heeft thans de woning verlaten, een briefje achterlatende, dat ook hij voorloopig niet thuis komt. De kinderen waren geheel vervuild en lagen nagenoeg in lompen op den grond zonder eenige verwarming: Het gemeentebestuur heeft terstond maatregelen genomen, dat de kinderen behoorlijke voeding en kleeding kregen Stroopersdrama. De toestand vsn den jachtopziener A Hoebergen uit Gemert, die verleden Dinsdagnacht in het jachtveld onder Gemert bij de achtervolging van lichi- bakstroopers door een schot in de beide armen werd getroffen, is zorgwekkend. Zijn linkerarm moest reeds geamputeerd worden, terwijl men ook voor het behoud van zijn leven vreest. Een wanhoopsdaad. Te Halle 8/d. Saaie hebben een vrouw en h8ar dochter zich vermoedelijk uit gebrek, verhangen. Toen de zoon thuis kwam, vond hij zijn moeder en zuster dood. Qasverstikking. Zekere V, uit de Middellaan te Breda werd bewusteloos aangetroffen in zijn woning, waar een zware gaslucht hing. Bij onderzoek bleek, dat de gas kraan open stond IJIings toegesnelde hulp mocht niet meer baten. V. stierf kort nadat men hem gevonden had De dood van Loewenstein. De tragische dood van den Belgischen bankier Loewenstein heeft voor de visschers uit Calais, die zijn lijk op vischten, een aangenaam slot. De schoonzoon van den verongelukten bankier de heer Convert is Donderdag te Calais geweest en heeft de bemanning van de visschersschuit, die het stoffelijk overschot van Loewenstein naar de haven bracht verschillende geschenken ter hand gesteld, vooreen gezamenlijk bedrag van 125.000 francs. Hierdoor zijn de schipper en zijn maat in staat hun schip onmiddellijk in vollen eigendom te verkrijgen, waar mede ze voortaan voor eigen rekening zullen werken. De scheepsramp b\j Sliedrecht. Zondagmiddag is het lijk van den schippersknecht van de «Maastricht", onder Hardinxveld opgevischt. Ook de papieren van den schipper J. Fongers, heeft men op het water drijvende gevonden, zoodat wel aangenomen kan worden, dat ook hij verdronken is. De «Maastricht" was geladen met ijzer en bestemd voor Hendrik Ido»Ambacht. Yee verdronken. Omtrent de hoeveelheid vee, die tengevolge van den hoogen waterstand in den omtrek van Lemmer is ver» dronken, vernemen wij, dat van den veehouder Mester onder Oosterzee vier koeien zijn verdronken. In het Lem» slerhof heeft men 18 stuks vee kunnen redden. Nabij Kuinre verdronken in het buitendijksche veld 12 schapen. Op het Oostelijk gedeelte van het eiland Ameland zijn veel schapen verdronken. Een hoeveelheid hoornvee kon nog juis* bijtijds gered worden. Stakende groentehandelaars. Reeds eenige malen was er door den bond van kleine handelaren bij de veilingsvereeniging Deventer en om streken aangedrongen op afschaffing of verlaging van het fustrecht, echter zonder het gewenschte resultaat. Als gevolg hiervan hebben de handelaren in een door hen gehouden vergadering een comilé van actie benoemd en be sloten, geen groenten enz. meer aan de veiling te koop6n, zoolang de gestelde eisch niet is ingewilligd. Woensdagmorgen waren er bij ds opening der veiling wel groote partijen groenten en fruit aangevoerd, doch de handelaren bleven afwezig, zoodat het veilingsbesluur besloot, den geheel en aanvoer aan te koopen. Rooverhoofdman aangehouden. Een gewetenlooze bandiet, Olympio Xavier genaamd, die de binnenlanden van Brazilië lange jaren onveilig ge maakt heeft en meer dan 100 moorden op zijn geweien heeft is eindelijk door de politie gepakt en in de gevangenis te Beloo Horizonte opgesloten. Xavier begon zijn rooverloopbasn in 1918. Hij was knecht bij een rijken boer, zekeren Albuquerqe. Toen deze eens afwezig was heeft Xavier den zoon van den boer vermoord en de brand kast geplunderd, waarna hij spoorloos is verdwenen. Hij schijnt daardooi^den smaak van rooven en moorden te pak ken gekregen te hebben: het aantal misdaden, waarin Xavier de hoofdrol speelde, nam geregeld toe. Een avond klopte hij als eerzaam reiziger aan bij een boer te Coromandel, die hem gastvrijheid verleende.'sNachts heeft Xavier de beide dochters van zijn gastheer opgehangen en den man zelf doodgeschoten. Met alle kostbaarheden uit het huis is bij verdwenen. Later heeft Xavier van zijn hand werk een groot bedrijf gemaakt. Hij verzamelde allerlei ongure kerels om zich heen, stelde zich aan het hoofden brandschatte vele dorpjes. Hij werd de schrik van het land en stond overal bekend onder den naam van «de man des doods". Het spreekt van zelf, dat de politie hem steeds op de hielen zat. De mannen van zijn bende werden allen gevangen genomen of gedood; hij zelf wist echter steeds te ontkomen. Tenslotte werd de kerel toch te brutaal. Toen hij door een politieke groep gehuurd was, dreef hij zijn onbe schaamdheid zoo var, kolonel Oliveira op straat tusschen vele voorbijgangers dood te schieten. De politie kreeg hem te pakken, waarna een proces tegen hem begonnen werd. Xavier wist echter tijdig den dans te ontspringen, hij maakte gemeene zaak met zijn bewaxers en ontsnapte uit de gevangenis. Een groote poljiiemacht heeft hem dagenlang achterna gezeten en eindelijk is hij weer opgepakt, juist toen hij bezig was twee jongelui over te halen zich bij hem aan te sluiten De ontploffing te Yincennes. Door de ontploffing in de munitie fabriek van Vincennes zijn honderden arbeiders en arbeidsters werkloos ge worden. Met uitzondering van een der dooden, wiens lijk volkomen verkoold werd aangetroffen, zijn de lijken der overige slachtoffers reeds geïdentificeerd. Hun identiteit kon onmiddellijk nadat onder het overige personeel een appèl nominaal was gehouden, vastgesteld worden. Slechts door een wonder heeft de catastrophe niet nog meer slachtoffers gemaakt, want in de nabijheid van de plaats des onheils bevindt zich een op slagplaats van honderden millioenen lonten, welker ontbranding de geheele kardoezenfabriek zou hebben opgebla zen. Missie en beschaving. Hoe groote, bloeiende dorpen gesticht worden. In een beschouwing, welke het «Hbld. v. Antw." aan de Gongoreis van het Belgische vorstenpaar wijdt, vertelt Taxander, hoe in Congo een missiepost bijna steeds de kern wordt van een toekomstig dorp en later van eon bloei ende agglomeratie, die eens een stad zal wezen. «Wilt gij een voorbeeld?" vraagt het blad, «neem dan de nieuwe missie van Titule, gelegen aan de groote heerbaan Buta-Nyangara Nijl, aan den breeden oever waar de Birna-rivier denkonink lijken rijksweg kruist. Eertijds bezat Titule slechts een schoolkapel, nu en dan bezocht door een rondreizend missionaris van Buta, die op twee olietonnen het altaar op richttp. Het nederig begin van Tituel eischie uitbreiding op materieel gebied en hiertoe droeg één man zorg, één rustige durver met een onwrikbaren volhardingswil en een stoere wilskracht; broeder Giselbertus van Rompsey. Broeder Giselbertus begon met het zware ontginningswerk in de dichte wildernis, het wegkappen van ondoor dringbaar struikgewas en het wegruimen van reuzenboomen om zoo plaats te hebben tot bereiding van een vrucht baren bodem. Dan zorgde hij voor een groote mis sionariswoning, veranderde de ledig staande Mapo werkplaatsen tot scholen met bladerendak, bouwde keuken, stallen, schrijnwerkerij, bergplaatsen en magazijnen, woningen voor de vele doopsel kinderen en doopsel vrouwen, voor gehuwden en andsre catechumenen en toen de slaatsinapecteur de missie kwam bezoeken, kon broeder Giselber tus hem naar een nieuw groot dorp leiden, opgericht voor de missie werk lieden, uitmuntend op hygiënisch gebied En tusschen die vele bedrijven ijverde de broeder al maar door om den levens standaard te verbeteren. Zijn aandacht viel op den veestapel, het hoenderpark en den moestuin. Hij bouwde een kerk van 32 meter lang, natuurlijk in leem, maar zoo aantrek kelijk en zoo schoon, dat zij al de andere kspellen in den omtrek naar de kroon steekt. En nu in een enkel joar tijds al deze gebouwen voltooid staan, nu is Br. Giselbertus begonnen met een steenbakkerij, want leemen woningen en daken van bladeren zijn niet van langen duur. Terwijl dan de steenen metduizen den en tienduizenden door trage neger hauden zullen gemaakt en gebakken worden onder zijn leiding en zijn toe zicht, zal een nieuwe missiekapel op papier gebracht en aan mgr. Van Uytven ter goedkeuring voorgelegd worden; maar hij die de grootsche steenen missie, het gansche steenen dorp in praal en pracht uit den naakten grond zal doen oprijzen.... woning na woning.... 't zal wederom 'zijn de stille werkzame Broeder missionaris Gisel bertus van Rompaey Die ééne geschiedenis is de geschiede nis van al de missieposten die het komen tot rust en worden gesterkt door Mfjnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog vorstenpaar heeft beaochide geschiede nis der scholen, der gasthuizen, der werkhuizen, de geschiedenis der kathe dralen, waar zij voor het Allerheiligste gingen knielen en het Te Deum ter eere der hooge bezoekers werd aange heven". Let op de katten Juffrouw, laat je poessie binnen! Hebt U deze wenk verstaan War.t de moord'naars gaan beginnen En je poesje gaat eraan 1 Ziet U niet die mooie mantel Van die dame daar op straat? Nou, juffrouw, ik zeg U, dat daar Zeker een gros katten gaat. En U ziet, 't is alles schijn maar, Ook al lijkt het praal en pracht, Heusch, wel meer dan honderd katten Worden voor één jas geslacht. En als 't nuidje dan bereid is, Liegen zij er maar op los En zij adverteeren deftig «Prachtvol! Grijze zilvervos 1" Juffrouw, let maar op je Miepie. Denk er aan, wat ik zeg Want ze halen 't lieve schatje, Voor je 't in de luik hebt, weg. En wie weet, als jij dan later 'n Kraagje voor je mantel koopt, Of je dan niet met je eigen Mooie, lieve Miepie loopt. Juffrouw, haal je poesie binnen, Want dat schattig lieve beest Heeft veel menschen die baar minnen En zij is er gauw geweest Maar als ik er een zie loopen. Die er met een bontjas fat, Denk ik altijd bij mijn eigen Nou, dat is een echte kat. Ruwe Huid bieden wij U een o.a. de meest populaire film ooit vervaardigd DE JAKTJES van Neerland's beroemde filmzanger-explicateur De beste Hollandsche revuespelers in de hoofd rollen 184 Als extra-attractie bieden wij U een zeer mooi Een 'programma-samenstelling om nooit te vergeten Wegens de enorm hooge kosten zijn de prijzen Wij raden U tijdig Uwe plaatsen te reserveeren.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 9