VERKOUDEN c Br® Ho rgi Klokken Pendules Mussolini en de Geestelijkheid. At j Eerst alleen AKKER'5 Voorde Borst. 0005 *e9en Verstopping Gemengde Berichten. ZO JAAR met '"h SWAN pt* s&ttmsgmt! U vindt ze. btj ons LD O* oUlc kJLtMAU^ T^jup*r2ktiè.n c£. QrTcJcfnc/e e(est. ftorjogahfe Zi Marktberichten. /2%V&cl£hr?i& Q/exJuilej&luAot. V\i ekke/ïSfo^*»jrhcti* jRs^c/iium 2000 1 L. Indii 5 we SI G en R. K. „Mir „He 3l R win VOO one ei Deer men nu voldoende eigen verbouw, als: aardappels, knolraap knollen en suiker biet dan komt de vraag: hoe breng ik de dieren er toe om veel op te nemen- Veel boeren voederen een groot deel in rauwen toestand. We deden zulks ook, doch bevonden dat de opname te min is. Het voer is eigenlijk niet lekker genoeg. Zoo kwamen we er toe om te 8loomen en wijl we meenden dat er ketels waren welke verhit werden door den eiectrischen stroom, stelden we ons in verbinding met den heer F. Tummers installeur te Penningen. Door bemidde ling van dezen kregen we gedaan dat er een ketel als proef op mijn bedrijf geplaatst werd. Dit gebeurde in Augus lus j I. Den proefketel was van 100 L inhoud en na eenige dagen zoeken vonden we, dat de inhoud met gebruik van 6 6i/t K.W. goed gaar werd. Deze was afwisselend knollen, knol raap, aardappels en loof. Na een maand proef hebben we een exemplaar gekocht van 215 L. inhoud. Deze installatie is nu een week of drie in werking. Thans zijn we weer met de proefnemingen zoover, dat een ketel gaar kan met 12 13 KW. De stroomprij8 is thans voor ons nog 3l/* ct. per K W. In concsssiegemeenten is deze minder n.l. 2i/z. Nogal een groot verschil. Dezen lagen prijs is berekend omdat bet verbruik alleen des nachts plaats heeft. Alles gaat nu automatisch. De klok voert bijv. om 10 uur den stroom in en schakelt tegen half vijf uur uit. Men hoeft dus niets te doen dan tegen den avond vullen en vindt des morgens het voer klaar. Wil men graag warm voeren dan laat men dat in den ketel en het blijft zeer lang warm, vanwege de isolatie Nu zal men vragen: Wat zijn de aanlegkosten Dit is nu wel iets hoog voor de massa. Hij kost compleet geleverd ruim 400 gld. al naar de leiding kan dat niet juist bepaald. Het toestel lijkt me wel van langen levensduur. Of het voordeelig werkt moet voor elk bedrijf apart onderzocht worden. Men dient het toestel eigenlijk ten volle te gebruiken. Voor wie er nu nog belang in zou stellen, is het toestel te zien bij voorkeur op Maandag. In. de hoop mijn belangstellende collega's van dienst te zijn. Men schrijft aan de Msb. uit Rome Het November nummer van het tijd schrift ïAmico del Ctero'' publiceert een belangwekkend onderhoud, dat de voorzitter van den Italiaanschen clerus, mgr. Orlandi, dezer dagen met Musso lini had. Bij dit onderhoud werden drie punten behandeld en Mussolini toonde zich zeer hartelijk en aandachtig. In de eerste plaats besprak Mussolini met mgr. Orlandi het belangrijke vraagstuk van de financieele veilig stelling van den geheelen Italiaanschen clerus, vervolgens giüg hij over tot het vraagstuk van den graanverbouw en tot slot behandelde hij het demografi sche vraagstuk. Wat de bezoldiging van den clerus betreft, vernam Mussolini met grooten schrik, dat er verdienstelijke onder pastoors waren, die van 500 lire inko men per jaar moesten leven. Wat het inkomen van de hoogere geestelijkheid aangaat, kreeg Mussolini te hooren van bisschoppen, die een totaal inkomen van 10,000 lire per jaar hadden. Mussolini acht het, na dit alles ver nomen te hebben, beslist noodzakelijk den financieelen toestand van den clerus wettelijk te regelen. Vooral echter hadden Mussolini's verordenin gen betrekking op de reeds gemelde nieuwe regeling van de belastingen op Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zij zoo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem banden, de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis, asthma, borstbenauwdheid zijn de terecht gevreesde gevolgen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en duurder door met de juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoplossende -a Per koker: f 1.50,f2.75, f 4.50 f S 719-8 goederen in de doode hand. Deze nieuwe regeling komt vooral bij de verlaagde belasting der parochiegoede ren tot uitdrukking. Mgr. Orlandi deelde Mussolini ver volgens mede, dat de toestand der meeste Italiaansche bisschoppen van dien aard was, dat zij door de enorme belastingen nauwelijks de kosten voor hun levensonderhoud konden bestrijden Mussolini beloofde ook aan dit belang rijke vraagstuk de grootste aandacht te wijden. De ministerpresident prees vervol gens ten zeerste de houding van den clerus met betrekking tot zijn verorde ningen nopens den verhoogden aan bouw van graan, welke door niemand zoo goed en zoo flink werd bevorderd als door de pastoors ten plallelande. Ook in den strijd van Mussolini tot opvoering van het geboortecijfer in Italië helpt de geestelijkheid trouw mede. Niemand is zoo zeer geschikt om het volk duidelijk te maken, welk een groote zegen Gods een groot aantal kinderen is en welke zonden bij de kinderbeperking zoowel tegen God als tegen het vaderland worden begaan, als de clerus. Mgr. Orlandi betoogde, dat deze strijd van oudsher door de geestelijkheid werd gevoerd, lang voordat een minis ter-president in Italië het de moeite waard achtte ook in dit opzicht het geweten der natie wakker te schudden. Mussolini heeft mgr. Orlandi toen woordelijk gezegd »Wat beteeker.en al mijn belastingen op de vrijgezellen, wat beteekenen al mijn andere pogin gen om het bevolkingstal omhoog te voeren, als ons volk geen werkelijk Katholiek geweten heeft om in te zien, dat het zonde is het aantal kinderen willekeurig te beperken". Aan het slot van dit belangwekkende onderhoud sprak Mussolioi den wensch uit, dat de geestelijkheid hem in deze pogingen zou helpen. Fraude by het wegen van bieten. Men schrijft uit Rozendaal aan de N. R. C.: Het was den laatsten tijd verschillende landbouwers opgevallen, dat het gewicht van hun karren bieten, die zij aflever den aan de suikerfabriek te Standdaar- buiten, gaandeweg minder en minder werd. Dikwerf verschilde het gewicht van twee dezelfde ladingen zeer aan merkelijk. Reclames aan de fabriek hadden geen resultaat. Nu is het een bekend feit, dat bij het wegen van de bieten aan de suikerfabrieken al heel dikwijls fraude voorkwam. De gedupeerde boeren vertrouwden hel zaakje nieterg en deden mededeeling aan de marechaussee te Oudenbosch. Deze hielden daarop een oogje in het zeil en het gelukte hun al heel spoedig, opheldering te brengen. Toen dezer dagen een patrouille op het fabrieks terrein rondneusde, zag zij in den vroegen morger» een kleine kar bieten op de weegbrug staan, die daarop snel werd weggereden. De marechaussées hielden echter de wagen aan en deden deze opnieuw wegen. Nu bleek, dat het gewicht heel wat minder was dan bij de eerste weging. Uit het register van den weger bleek tevens, dat dit boertje dien morgen al meer karren zou hebben gebracht, wat, gezien het zeer vroege uur, niet mogelijk was. Een verder ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de weger sommige landbouwers bedroog en voor hen minder gewicht noteerde en voor anderen weer veel hooger gewicht invulde. Zoodoende werd in deze campagne al voor ruim f 4000 verkwanseld. Dit geld deelde de weger met eenige boeren. In verband hiermee zijn nu aange houden de weger G de M. en de land bouwers J. K, J. G. en G. L. uit Gastel, D. O. uit Oudenbosch en C. S uit Fijnaart De meesten hebben al bekend en verklaard, dat het aldus »gewonnen" geld gelijkelijk tusschen hen gedeeld werd. ïagesaaiea Miieiesllagea. Bevryd uw lichaam van urinezuur Bij verzwakte nieren brengen urine zuur en andere vergiftige onzuiver heden uw heele gestel in de war. Daarom is het zoo gevaarlijk om waar schuwende verschijnselen te verwaar- loozen zooals rugpijn, urinestoornissen blaaskwalen, rheumatische pijnen, stijve en gezwollen gewrichten, gruis of neerslag in de urine, ischias en spit, gerommel in de ooren, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtigheid. Gij dient de behoorlijke werking uwer nieren te herstellen, waardoor zij de vergiften uil uw bloed filtreeren Het is onverantwoordelijk om de kans te loopen, dat zich blaasontsteking, chronische rheumatiek, waterzucht' steenvorming in de nieren of blaas, en gevaarlijke chronische nierziekten ont wikkelen. Duidelijk is, dat gij bijtijds uw nieren moet opwekken en versterken. Wacht niet langer 1 Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifiek niermiddel, in geheel Nederland om zijn succes bekend. Duizende dankbare mannen en vrouwen zeggen, dat Foster's Pillen hen geholpen hebben, en zij kunnen ook u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket iet hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. 34 Het noodweer in Limburg. De storm die j 1. Vrijdag over gehee* het land woedde, heeft ook in onze provincie nog al belangrijke schade en stagnatie veroorzaakt. In Zuid-Limburg had men vooral overlast van het water. De afvoerbuizen konden hel water op vele plaatsen niet slikken, terwijl het door vele slijk, dat van de straten afdreef, de rioleeringen verstopt raakten. Aan den Maaskant zooals in de plaatsen Buchlen, Grevenbicht, Obbicht, Berg en Urmond hadden de huizen veel te lijden, terwijl de weilanden en bouwlanden onder water liepen. Op den Rijksweg RoermondMaastricht werd een 30»tal boomen ontworteld, terwijl verschillende tot op de helft werden afgeslagen. Op den Rijksweg Meerssen—Maas» tricht moest het verkeer om 9 uur slop gezet worden. Even voorbij den Bunder» berg was het electrische net vernield, zoodat de draden op den Hoofdweg terecht kwamen, en groot gevaar op» leverden. De auto's en andere vervoer» middelen met bestemming Sittard en Maastricht moesten door binnenwegen hun plaats van bestemming trachten te bereiken. Te Sittard werd een fietser zoodanig door den wind gegrepen, dat hij in een nabij zijnde beek terecht kwam. Verschillende telefoonpalen werden omgerukt, waardoor deverbin» dingen werden gestoord. Te Venlo. De storm van Vrijdagnacht heeft ook hier ter stede heel wat schade aacge» richt. Vooral de dakpannen moesten het ontgelden, evenals schoorsteenen, uithangborden en torentjes. Het ergste werden evenwel de ruiten der broei« kassen geteisterd, waarvan er in den bantuin een groot aantal werden ver« nield. Te EU. Ook hier en in de omgeving heeft de storm leelijk huisgehouden. Pannen zijn van de daken, kappen en stukken van de korenmijten gerukt. Hst ergst heeft het moeten ontgelden het voor eenige jaren nieuw gebouwde huis van J. G. Hiervan werd een gedeelte van het dak, met eternielplaten gedekt, opgenomen en weggeslingerd. Te Budel. Door de kracht van den storm knapte in 't Heesakker een draad van het electrisch net stuk. Om elk ongeluk te voorkomen werd genoemd gehucht direct vanelectriciteitafgesloten. Verder rukte de storm verscheidene boomen uit den grond; bij mej v. D. viel om een boom op het dak. Op veleplaalaen werden zoowel stroo als pannendaken gedeeltelijk vernield. Te Helden. Behalve allerwege een groot aantal dakpannen, werd van het huis bewoond door den heer J. D. te Heuvelhoek het dak vernield, bij K. te Huiahoek moest de helft van hel dak eraan gelooven. Bij den heer L. S. te Stogger werd de achtermuur van zijn huis omvergewor» pen, terwijl bij den heer G. S te Dorp een zware notenboom boven op een volière neerkwam. In de Weerd. In de Weerd is een der groote machineloodsen van den Rijkswater» staat door den hevigen druk van den wind, voor den grond geslagen. De joods atond gelukkig leeg. Te Beegden. Door den storm werd bier Vrijdag» avond de groote danstent van den heer Peelers nit Weert, die men juist opge» bouwd had, voor den gi^ad geslagen. Gelukkig werd niemand gewond. De kraam van een anderen kermisman werd zoo grondig in elkaar gedeukt dat de man zijn spullen maar bij elkaar gepakt heeft en weer huistoe gegaan is Te Weert, was de wind zoo hevig dat een ledige goederentrein, bestaande uit 55 wagons in beweging werd gebracht en een eindweegs weg reed. Hoe de Z.W.-storm huishield. Scheepsramp by Terschelling. Zaterdagmorgen werd in het vaar» water tusschen Terschelling en Har» lingen een mast boven water gezien. De reddingboot »Brandaris" voer uit naar het schip, dat bleek te zijn de tjalk »Noordsler" uit Zwolle, schipper Jan Versteegen. Aan boord van bet schip moeten zich bevonden hebben de schipper, zijn vrouw en 10 kinderen. Hoogstwaarschijnlijk zijn allen ver» dronken, daar van de opvarende niets meer werd gezien. Visschers hebben Maandagmorgen in het vaarwater tusschen Terschelling en Harlingen de in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gezonken tjalk »Noordater" gelicht. In de kajuit vond men alleen het lijkje van het jongste kind van 6 7 weken. De lijken van schipper J. Verstegen en zijn vrouw en negen andere kinderer werden niet ge vonden. Deze drijven waarschijnlijk in zee. Drie schepen gezonken; vermoedelyk twee personen verdronken. Ter hoogte van de gasfabriek te Sliedrecht zijn Zaterdagnacht gezonken je schepen »Theodora", schipper H. v, VWo\eV<-er>__ 7579^ Rum8choten, gedomicilieerd te Engelen, de »Balo 7" uit Dordrecht en de »Maas» tricht 6", schipper J. Solgers. Deze schepen werden door de Sleepboot »Nelia" van Rotterdam, kapitein Kuy» pers gesleept. Nader vernemen wij, dat 9 personen van deze schepen afkomstig in een open roeiboot te Hardingsveld zijn geland. Twee personen, een schipper en een knecht, worden nog vermist. Zij zijn vermoedelijk verdronken. Van welk schip deze personen zijn, kon nog niet worden nagegaan. Auto van een veerboot afgewaaid. De tramboot van de R. T. M. van Helfevoelsluis naar Middelharnis ver» trok Vrijdagavond omstreeks half acht van Hellevoetsluis met als deklasteen auto van den heer A Mijs teSommels» dijk. Toen het schip even buiten de haven van Hellevoetsluis geweldig begon te slingeren, raakte de auto, die aan alle zijden stond gesjord, los en woei dwars door de verschansing heen het Haringvliet in. Gezien de diepte aldaar kan het voertuig als verloren beschouwd worden. Doodelyk door een boom getroffen. De heer de V. te den Haag, die op de Boorlaan onder een neerstortenden boom is geraakt is overleden. Een brievenbesteller werd door den hevigen wind van een loopbrug over het spoorwegemplacement van den Schenkweg geslingerd. De man J. v O. genaamd, kon zich niet staande houden en kwam in eenige ijzeren pennen terecht. Hij heeft een hersenschudding en verschillende kneuzingen en verwondingen opgeloo» pen. Opneming in het ziekenhuis was noodzakelijk.' Uit Eindhoven. De storm van Vrijdagavond heeft ook zeer veel schade op de z g. »hooge dorpen" (N. Br. Kempen), aangericht, o a. te Blade!, Hooge en Lage Mierde, Reuzel, Steensel en andere plaatsen. Ondar Lage Mierde woei het huis van Diepens in elkander en te Reusel een paardenstal van N. v. d. Boomen; terwijl bij v. Eyk aldaar alle pannen van het dak der nieuwe woning vlogen. Allerwege is er schade; afgeslagen molenwieken, weggevaagde hokken en stallingen, panlooze daken, vernielde telefoonpalen, ontwortelde boomen, stukgeslag n ruiten enz. De heer N. Verhoeven, landbouwer te Lage Mierde, die reeds te bed lag, werd door de buren opgeklopthij kon zich nog bijtijds uit de hoeve redden, die in elkander woei, nadat de asbest- platen door den storm van het dak waren gerukt. Het Maas-vraagstuk. Ir. M. BongaertB, Oud Minister van Waterstaat, en oud-lid der Tweede Kamer, zal op Zaterdag 24 Nov. 8 uur te Gennep in Hotel v. Bergen en Zondag 25 Nov. 3 uur te Loltum in de Muziek zaal op verzoek van het bestuur Kath. Kiezersbond in Statenkieskring Horst een lezing houden over het Maasvraag stuk, overstroomingsgevaar, verbetering waterafvoer, kanalisatie (plan Lely) Deze vergadering is toegankelijk voor alle Kath. kiezers. Vooral worden verwacht besturen der gemeenten, boerenbonden, werkliedenverenigingen afdeelingen der Ksth. Staatspartij. De vergadering te Gennep kan be zocht worden met den tram der Maas- buurt uit de richting Venlo Na afloop loopt een exlrabus terug in de richting Venlo. Voor de vergadering te Lottura loopt een extrabus van Kupers heen en terug van Venray via GeijsterenBlitterswijk vise versa, af Venray 2 uur. Ongelukken by voetballen. Tijdens den voetbalwedstrijd Staats" mijn Maurits contra Maasniel, welke Zondagmiddag te Lutterade gespeeld werd, heeft een der Maasnielspelers een arm gebroken, terwijl een der Mauritsspelers een been brak. De wed strijd moest worden gestaakt. Een langdurig faillissement. Het is dezer dagen juist 8 jaren ge leden, dat de Goop. Verbruiksvereeni- ging »Vooruit" te Langendijk failleerde. De laatste jaren hooren de crediteuren niets meer van dit faillissement, dat niet geëindigd is, daar er geen slot- uitdeelingslijst is geweest, welke dus ook niet verbindend is geworden. Er was een verlies van ongeveer f53000 Doodelyke val. Te Tiel is de 67 jarige schilder S uit Drumpt, doordat de ladder, waarop hij werkte, brak, komen te vallen De dood trad spoedig in. Door aen autobus aangereden. Op den Groesbeekschen weg te Nij megen werden F. Th. uit Wychen er. mej K. uit Groesb ek door een auto overreden. Beiden zaten op de fiets en werden tegen den grond geslingerd. Over een afstand van ongeveer 12 meter werden beiden meegesleurd. Ern stig gewond aan hoofd, handen en knieën, werden zij per ziekenauto raar huis vervoerd. Hun toestand is niet zonder gevaar. Bliksem ingeslagen. Te Stroobos (Fr) is naar de »Leeuw- Crt." meldt, de bliksem ingeslagen in de woning van G van der Zaag. Hoe wel geen brand ontstond werd de woning bijna geheel verwoest. Het dak was nagenoeg weggeslagen, evenals een zijmuur. De ruiten waren alle ver nield, deuren en vensters totaal ver splinlerd. Ook onder het meubilair was een groote verwoesting aangericht. De vrouw en de drie kleine kinderen, van der Zaag werden in de huiskamer tegen den grond geslagen, doch waren wonder boven wonder allen ongedeerd gebleven Tegelijkertijd was ook het lichtnet in het dorp door het hemelvuur getrof fen, waardoor in verschillende woningen het electrisch licht onklaar raakte. Wat de zee weergaf. Op de Zuid»Wesl kust van Ameland zijn aangespoeld een kinderwieg, een kinderwagen en eenig kinderspeelgoed, waarschijnlijk afkomstig van de tjalk »Noordster", die tusschen Terschelling en Harlingen is vergaan en waarvan men de opvarenden, den schipper met zijn vrouw en 10 kinderen, thans bijna zeker als verloren kan beschouwen. Drastische invordering van inkomsten belasting in Engeland. Het vorige jaar was van 1 April tot in de eerste week van November ongeveer 87,6 millioen pd aan inkom stenbelasting binnengekomen, dit jaar bedraagt deze som nog maar 66,8 mil lioen pd. Om het tekort in te halen, worden de belastingplichtigen daarom nu hard aangepakt Duizenden gevallen van wanbetaling worden vervolgd en de magistraten kunnen het werk ter nauwernood af. De magistraat in het politie hof van Willesden verklaarde Zaterdag dat hij er tegen gekant was om de belasting plichtigen al te hard te behandelen Men heeft hun een redelijken tijd voor betaling gegeven. Zes maanden crediet was echter, volgens zijn oordeel, vol doende. Men verneemt, dat de schatkist aan dringt op inning van de achterstallige belastingplannen, opdat de staathuis houding niet met een belangrijk tekort zal sluiten. De nieuwe begrooting moet eenige weken voor de algemeene ver kiezing ingediend worden en de regee ring znu met haar figuur verlegen zitten, indien er door heftige aanvallen op haar financieel beleid gevaar kon ontstaan. Politieke moorden. Volgens een bericht uit Kowno neemt het aantal politieke moorden in sovjet- Rusland den laatsten tijd weder toe. In een dorp in het Noorden van den Kaukasus zijn onlangs twee commu nisten, een man en een vrouw, ver moord, die daar propaganda tegen de groote boeren en de geestelijkheid voerden. De gepoe heeft 16 personen in ver band hiermede laten arresteeren, die kans loopen tot de doodstaf te worden veroordeeld. Enkele verdachten wisten te ontkomen. VENLO. Op de Coöp. Veilingvereeni ging van Maandag was de aanvoer 260.000 eieren. Groote eieren van f 11 20 tot f 12 20 Kleine eieren van f 5.90 tot f 10 60 Eendeneieren van f 7 50 tot f 8 20 Ganzeneieren van f 23 70 Kippeneieren per Kg. f 1,69. ROERMOND. Op de Goop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 580.000 eieren. Groote eieren van f 10 50 tot f 12 Kleine eieren van f 6 50 tot f 9. Eendeneieren van f 7.80 tot f 8 60 te Notari te op DONDEfi van half in café van 10 tot café Kei van 2 tot Friezen op VRIJDA( van 9 tol in café van 2 tot in café TE a f 6.— pe Soest, Wan TE bij Th. Ko| worden spc Firma v met welw «I1 Zat Zaterdag Personeili onder gele n d vat Zc >uw. ID 2 O ht tiorai leer |Nu 1 avor Jradic |Ga n agen =K. Y Bof VI jjdige Radi verb prac ES K. >deb; K Stol lerda Gl) i Alle soort Potters Alle of U op ne, ebeci C|Ddern ionb oop Li bi so iri irstho eefd e sliji 10681 1 ems mt da STB 10 ja re dat waaitidellij] Bijl cone Te I bij Ij Slrai

Peel en Maas | 1928 | | pagina 6