Manufacturen j J. VERMEDLEN-ROELOFS BIJ KINDEREN Weekblad voor VEJNBAY, HORST en Omstreken. rvQoimiGsrr MANUFACTUREN ftDORDEmGSTF Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Angst en lafheid in November 1918. De strijd tegen God. De Kippenhouderij op het platteland Een ware slachting Een jaar van 13 maanden Provinciaal Nieuws ZATERDAG 24 NOVEMBER 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 47 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1ENl8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/t ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHÖF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Rijn- en Moesel- WIJNEN Alleenverkoop v. Nederland CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Huis opgericht 1843 Wijnhandel Venray, Gr. Markt B Niet voor het eerst heeft het Volk dezer dagen doen uitkomen, hoe dr Zimmermann, toen burgemeester van Rotterdam, in November 1918 in den piepzak zat Reeds den 9en November onderhan delde hij m8t de sociaal democraten Heykoop en Brauiigam, sprak de hoop uit, dat »de verandering van bewind zoo ordelijk mogelijk zou plaats grijpen" en verzocht «het Koninklijke Huis te willen sparen". Geen wonder, dat de angst van Zimmerman Troelstra niet alleen moed gaf, maar een te groot zelfvertrouwen. Zijn vergissing was, dat hijdesnderen naar de maat van dr. Zimmerman mat. Het Gentrum merkt op, dat de argst lafheid vaD den Rotterdamschen burgemeester het deel was van de leidende liberalen in die dagen. Wie zich de heftige redevoeringen herinnert, in de Tweede Kamer door Rink, Dresselhuys en Treub gehouden, waarbij de regeering in verzuim werd gesteld, omdat na enkele weken de achturendag nog niet was ingevoerd, verbaast zich ten deze over niels. In T algemeen was het in die span nende Novemberdagen frappant, hoe zeer juist de liberalen overstuur waren, met slechts de politici en magistra ten, maar ook de werkgevers Kwamen er niet politici bij de regee ring smeeken, om toch onverwijld eenige sociaaldemocraten in het ministerie op te nemen Had de burgemeester van Rotterdam zich er al niet aanstonds bij neergelegd, dat er een Arbeidersraad het gemeente bestuur in handen zou nemen Waren er geen grootwerkgevers, die aanstonds den achturendag met 44 of 45-urige werkweek invoerden, er. meenden goed te doen, dat aan Schaper te melden «omdat deze toch over enkele dagen als minister van Arbeid zou optreden Dit staat wel vast, besluit het C3n- trum wanneer er in November 1918 een liberaal ministerie aan het bewind ware geweest, had Troelstra's nu mis lukte revolutiepoging vrij waarschijn lijk een heel ander verloop gehad dan thans, bij krachtige tegenweer en doel bewust op strenge handhaving van het gezag en de openbare orde gerichte regeeringspoliliek Een vraag onzerzijds: waarom heeft de regeering, wien de lafheid van burgemeester Zimmermann niet ver borgen kan zijn gebleven, dezen plicht- vergeten magistraat niet afgezet De Res.bode voegt aan de geschiedenis van vóór tien jaar nog ean interes sante bijdrage toe. Niet alleen dr Zimmermann, maar ook zijn tegen- woordig lijforgaan de Telegraaf heeft in die dagen een even waardige en karaktervolle houding aangenomen. Daaromtrent vernam het Haagsche blad uit de meest betrouwbare bron het volgende Aan den vooravond van den 12en November 1918 werd de heer Vliegen, de toenmalige partij-voorzitter van de SD AP., des avonds omstreeks elf uur opgebeld door den heer Schröler, hoofdredacteur van de Telegraaf, die nog dien avond een onderhoud vroeg voor hem en een vertegenwoordiger van de directie De heer Vliegen stond het toe en eenige minuten later hield een taxi voor de deur stil en daar stapten uit een der directeuren en de heer Schiöler Deze heeren hadden opdracht van een dien avond gehouden commissaris senvergadering, om de Telegraaf aan te bieden aan de S D A P die dezer dagen wel het bewind in handen zou krijgen. Op enkele financieele voorwaarden zou de geheele redaciie van de Telegraaf in handen komen der S.D.A.Pzoodal men onmiddellijk de beschikking had over een groot socialistisch dagblad De zaak is niet doorgegaan, omdat de situatie zich spoedig wijzigde en de Telegraaf toen niets meer.voor de socialistische beginselen voelde. De sovjet republiek heeft de treurige vermaardheid gekregen dat het wel de eenige staat is waarin gedurende de geschiedenis der eeuwen een formeele strijd tegen God gevoerd wordt. Reeds enkele jaren geleden is er in Moskou een boek verschenen waarin de nieuwste methoden slaan aangegeven waarop men God en den Godsdienst bestrijden kan. Men heeft thans reeds 9000 pries ters en 30 Bisschoppen terecht gesteld; duizenden wsrden in de gevangenis gezet of naar Siberië verbannen, maar dat alles heeft nog niet tot het ge wensctile resultaat geleid, vooral niet op het platteland waar het eenvoudige volk z'n geloof als 'n kostbaar erfdeef der vaderen bewaart en verdedigt. Daarom heeft men thans de strijdwijze weer veranderd. Mr. Stepanowheeft in zijn pas verschenen zet die in 'l kort samengevat hierop neerkomt: «Geeste lijke stroomingen worden niet met ge weld van wapenen onderdrukt, maar alleen door de kracht der overtuiging die door da wetenschap geschraagd moet worden". Men moet het volk voorlichtsn en in denzelfden geest propaganda maken. Men moet eerst trachten de menschen te leeren twijfelen aan God en in hunne harten de vonk der twijfelzucht weten le ontsteken. Dan begint pas het eigen lijke werk, dat in hoofdzaak een twee ledig doel heeft: vooreerst een welen- schappelijk bewijs te leveren dat God niet bestaat, en ten tweede een weten schappelijke verklaring geven voor het ontstaan en bestaan van den godsdienst. Alles waar het geloof op steunt moet afgebroken worden op de e6rsle plaats de H. Schrift. Om tot dit doel te geraken worden er brochures uitgegeven waarin beweerd wordt dat de H Schrift voor de wetenschap reedslang heeft afgedaan Hoe uitgebreid deze brochurenreeks is moge wel blijken uit het feit dat de catalogus van deze brochures 150 blad zijden beslaat. Mr. Stepanow moet echter toe geven; «Jammer genoeg zijn de mee8len dezer brochures niets anders dan pamfletten van heel slechte kwaliteit uitgegeven door menschen zonder wetenschappelijke vorming, zoodat Z) weinig of geen waarde heb ben. Het is noodzakelijk dat in deze leemte spoedig moet worlen voorzien Eveneens moeten de godsdienstige feesten, waaraan de volksziel zoo ge hecht is, afgeschaft worden of ze moeten door gewone volksfeesten wor den vervanger) Paschen b.v. kan heel goed in een lentefeest veranderd worden. In dezen strijd tegen God neemt de Unie der Communistische Jeugdorgani salies wel de voornaamste plaats in Deze bond werd in het jaar 1906 opgericht en telt thans reeds meer dan 1 millioen leden. Zij hebben toi taak alle godsdienstige plechtigheden belachelijk te maken door hun legen actie. In de kerken werden de meest schaamtelooze slemp partijen aangericht. Toen allen onder den invloed van de Wodka waren werd 8r een processie gehouden waarin jongens en meisjes meeliepen terwijl ze godsdienstige banieren en iconen ronddroegen. «Onderwijzers en onderwijzeressen, zoo schrijft Stepanow, moeten er voor zorgen dat de kinderen iederen dag meer en meer van God en godsdienst vervreemd worden". Volgens Stephanow is de energieke houding van de katholieke geestelijk heid de grootste belemmering voor de overwinning van hel ongeloof. Maar dat is voor ons een reden le meer om den strijd nog heftiger en onverbidde lijker door te zetten. En dit valt ons nog te gemakkelijker, zoo schrijft hij, omda*. het katholicisme een wereld organisatie is die reeds eeuwenlang bestaat. Hoe uiigeb.eider deze organi satie is, des te beter voor ons om haar overal aan te vallen en haar te treffen met onze slagen tot dat ze eindelijk geheel en si vernietigd zal zijn Ik geloot zelfs, dat nu hetoogenblik reeds is aangebroken om tot don alge meener. aanval over te gaan, met alle mogelijke middelen die ons ten dienste staan, openlijk opdat thans iedereen zou weten wat wij eigenlijk willen," door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Tuberculeus VRAAG: Van mijn jonge kippen, Witte Leghorns, geboren half Juni zijn er verschillende al sinds geruimen tijd aan de diarrhee. Da uitwerpselen zijn geelachtig, bij enkele zeer dun. Deze dieren zijn zeer mager en komen niets vooruit? Eene is reeds dood. En twee zijn erg slecht. De voeding beslaat uit 3 maal per dag hardvoer en verder den geheelen dag droog ochtendvoer van den Landbouwbond. Wel heb ik bij gebrek aan het gewone hardvoer voor een enkelen k9er wel eens uitaluitend tarwe gegeven. Zou dit wellicht de oorzaak kunnen zijn Mogen ze den heelen dag volop och tendvoer hebben Als ze gegeten heb ben gaan Z8 weer op de stokken zitten ANTWOORD: Dat ziet er niet mooi uit, hoor I Als u 3 X daags hardvoer geeft bij deze korte dagen zullen ge zonde kippen m.i. eerder vet, dan mager worden. Ik veronderstel dus, dat uw dieren iels mankeeren, mogelijk wel tuberculose of vogeltering. Bij deze ziekte eten de kippen aan vankelijk even goed als niets man keerende kippen, doch na het eten gaan ze meestal stil zitten, de scherpe borst vooruitgestoken, en ze gaan ziandeweg in gewicht achteruit. Had u die gestorven kip maar eens opengemaakt, dan hadt u waarschijn lijk meer geweten. Tuberculeuse kip pen krijgen ten slotte vele pukkeltjes, geelwit van kleur, op da lever en andere inliggende organen, doch meest op de lever. Als u die pokj9s er op ziet, kunt u gerust denken, dat het de tering, de tuberculose is. Hiertegen valt vooralsnog niet le dokteren. Opruimen is dan het beste. Maar ik raad u aan, u zich van te voren ter dege ervan te overtuigen, of het werkelijk tuberculose is. Daar er nog 2 erg ziek zijn, zult u waarschijn lijk eerstdaags weer wel een doode hebben. Ik raad u aan, deze in een doos le pakken met een briefje er bij in, waarop u aangeeft, wat u alzoo hebt opgemerkt en tevens uw adres. Dit pakket zendt u franco naar De Rijksserurainrichting te Rotterdam Dan krijgt u eenige dagen later kosteloos bericht, wat het gestorven dier man keerde Droog ochtendvoer mogen de kippen aeker den heelen dag hebben, maar als ze 3 X daags hardvoer krijg«n, zullen se van het eerste niet veel nemen Dat u een enkelen keer enkel tarwe gegeven heeft, gseft nflls Daar raakt een kip niet ziek door. Kunnen uw dieren misschien ook snol hebben In dit geval eton ze ook niet veel en worden mager Raadpleeg eens een goeden kippenhouder bij u uit het dorp Want voor ons, die met den toestand niet op de hoogte zijn, blijft het maar raden en gissen. Wacht daar niet lang mee. Summit-lantaurn. VRAAG Wilt u mij even berichten, weJke lantaarn het best geschikt is voor verlichting in het kippenhok In den R. K Boerenstand wordt de Sum mit lantaarn, aangeboden van Gerrit Janaen, Arnhem. Is deze goed? ANTWOORD Ik zelf gebruik die lantaarn al sedert langen tijd en kan hem u in alle gerustheid aanbevelen Hier in de Böluwe wordt hij veel ge bruikl, wat wel hieruit blijkt, dat één agent (nl. te Doornenburg) den vorigen winter 102 geplaatst kreeg. Barnevelders. VRAAGReeds een jaar of vier heb ik Barnevelders, die goed leggen en ook mooie bruine eieren, die mij aan de veiling goed geld opbrengen. Ik heb ze altijd met de 61/2 tot 7 maand aan den leg gehad, een enkele zelfs binnen do 6 maanden. En reeds de eerste eieren waren flink zwaar. Maar ieder ja6r gaan me nog al wat overjarige Barnevelders dood, niet aan eene bepaalde ziekte, maar omdat ze te vet zijn. Ligt dat aan dit ras? Zijn dis het tweede en derde jaar gauwer le vet dan de Leghorns? Daar had ik vroeger nooit zoo veel last mee. ANTWOORDU hebt zeker de jonge en de overjarige onder mekaar loopen In dit geval worden de laatste doorgaans te vet np den duur. Dat is met alle rassen in meerdere of mindere mate het geval, msar met de zware rassen toch wel het meest, vooral in den wintertijd. Het is daarom altijd aan te bevelen, sis 't eenigszin8 mogelijk is, de jonge en de overjarige dieren apart te houden, ten minste in den winter. Overjarige Barnevelders moet men niet te veel mais geven. Op den leg- wedstrijd te Nijmegen zijn van 't jaar bij de Barnevelders ook de meeste sterfgevallen te constateeren geweest, maar dat zal wel toeval geweest zijn bij die enkele dieren. Het vorig jaar was het ten minste niet zoo. Pas de droogvoedermethode toe en geef dan vooral de overjarige Barne velders daarbij niet te veel hardvoer en zeker niet te veel mais of mais alleen. Het is heel wat waard dat u mooie bruine en zware eieren raapt, laat het er dan een paar minder zijn. Met kleine eieren zijn de veilingen niet gebaat. W. L. kuikens. VRAAGIk meende nu reeds 250 A 300 eendaagskuikens te bestellen, te laveren, in het voorjaar Welke tijd acht u hel meest gewenscht Het vorig jaar bestelde ik te Iaat en daar zit ik nu mee le kijken. Het duurt nog wel een masnd, voor ik eieren raap. ANTWOORDIk zou u aanraden te bestellen op levering b.v. in het laatst van April of de eerste dagen van Mei. Noem den uitersten datum, b.v. in dezer voege de laatste week van April. Nu wil ik niet zeggen, dat de heele maand Mei niet meer geschikt zou wezen, maar als u ze voor Mei hebt (niet lang er voor 1) dan kunt u ze kalm opfokken, zonder forceering. En dan zullen ze toch nog in den goeden tijd aan den leg gaan. Zulke kippen, 'die minstens 'n half jaar oud zijn, voor de eerste eieren komen, geven geen duiven eitjes meer, of de stam deugt niet. Let vooral als u gaat bestellen er op, of die man goede kippen heeft; onder goede kippen versta ik, die groote eieren leggen en een behoorlijk getal. (roode en gesmette huid) in de oorlogsjaren 1914-1918. De verliezen der Belgen. De corr. van de N. R Ct. te Brussel schrijft In het jongste nummer van het «Bulletin des Sciences militaires bei ges" worden interessante statistische gegevens medegedeeld betreffende de organisatie van hel Belgische leger tijdens den wereldoorlog. Daaruit blijkt dat in de eerste drie maanden van den oorlog, 271000 mannen werden gemo biliaeerd. De verliezen aan dooden, gewonden en zieken waren echter zeer zwaar en weldra telde de infanterie enkel nog 32000 man Na den slag aan den IJzer moest, in bijna al de brigades het aantal regimenten infanterie met de helft worden verminderd. Na de aankomst der eerste verster kingen naar Frankrijk uitgeweken jonge miliciens, vijwilligers, oud militairen behoorend tot niet weder- opgeroepen jaarklassen, enz. steeg de getalsterkte eenigszins. Zoo telde het Belgische veldleger op 9 November 1914 weer 69 230 man, waarvan 39,395 infanteristen. Van October 1914 tot Juli 1918 kwa men nog 93 000 soldaten hdt leger vervoegen. Daaronder waren niet minder dan 32.000 oorlogsvrijwilligers. In het geheel hebben dus 364000 militairen deel uitgemaakt van het Belgische leger. In Januari 1915 telden het IJzerleger en de diensten der achterhoede samen 91 000 man, in Februari 1915 reeds 103 000, in Juli 1916 was dit getal gestegen tot 141 000 en in April 1918 werd het maximum: 164 000 bereikt, de officieren: ongeveer 6500 niet inbe grepen. Op 22 September 1918, bij den aanvang van het laatste offensief, telde het Belgische leger 6414 officieren en 160.297 minderen, waaavan 68 350 infanteristen. Aan gesneuvelden verloor dit leger ongeveer 45 000 man, maar na den oorlog is het percentage der sterf gevallen onder de oud strijders zoo hoog geworden dat dit cijfer als onge veer verdubbeld mag worden beschouwd, jaar zal steeds beginnen met een Zon dag. Aangezien dit voor het eerst weer het geval zijn zal in 1933, stelt de «League" voor de kalenderhervorming op 1 Januari 1933 te doen ingaan. Dan zullen alle Zondagen voortaan vallen op den 1, 8, 15 en 22 van elke maand terwijl alle maanden en jaren zullen sluiten met een Zaterdag. Paschen, O. H. Hemelvaart en Pinksteren zullen op een vasten datum vallen, zooals dit met Kerstmis reeds nu het geval is. Elke maand zal evenveel werkdagen hebben, wat vooral voor statistische doeleinden van belang is. Datumvergis singen zullen weinig meer voorkomen, daar datum en weekdagnaam steeds met elkaar correspondeeren, Nog vele andere voordeelen worden opgesomd, le lang om te melden. Het zakenleven zegt men, zal door deze regelmaat worden gebaat, daar betaal dagen, vergaderingen, enz. steeds op denzelfden datum zouden weerkeeren. Daar fracties van een week aan 'teind van een maand niet meer kunnen voorkomen, zal 't opmaken van de maandbalans van inkomsten en uit gaven veel gemakkelijker kunnen ge schieden. Of nu de tegenstand van het oude tegen het nieuwe zoo gemakkelijk zal zijn te overwinnen, moet nog blijken - Wie leeft zal zien I Een nieuwe maand „Sol". Zooals onlangs gemeld, heeft de Vol kenbond een van zijn commissies belast met een onderzoek, betreffende een vereenvoudiging van den kalender. De commissie kwam tot het besluit dat de tegenwoordige inrichting economische en sociale nadeelen meebrengt en dat daarom herziening alle aanbeveling zou verdienen. Naar het schijnt heeft de Volkenbondscommissie de «Fixed Calendar League" om advies gevraagd. Het streven van dezen bond is te komen tot een vasten kalender, waar bij het jaar in dertien maanden zou worden verdeeld, elk van 28 dagen. De nieuwe maand Sol genaamd wordt dan ingelascht tusschen Juni en Juli, zoodat we dus eene Zomermaand meer krijgen. Op een normaal jaar zou één dag overschieten en op ean schrik keljaar twee. Dit zou de z.g. jaardag zijn, welke dan, als extra-feestdag, aan December zou worden toegevoegd. Het VENRAY, 24 November 1928. Morgen Zondag zal in de Parochiekerk alhier de collecte gehou den worden voor de R K. Universiteit. Op de gehuchten zal deze collecte ook binnenkort plaats hebben. Gistermiddag om 3 uur hield de Gemeenteraad van Venray eene open bare vergadering, waarin de navolgen de punten behandeld werden 1. Notulen. 2. Voorloopige vaststelling der ge- meenlerekening dienst 1927 en der balans en winst- en verliesrekening van het bedrijf der gasfabriek per 31 December 1927 met rapport der com missie. 3. Behandeling der gemeentebegroo- ling dienst 1929 en der begrooting van het bedrijf der gasfabriek. 4. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot den verkoop van hak hout, turfslijk enz, zooals gebruikelijk, gedurende het jaar 1929. 5. Ingekomen schrijven van J L. Lemmens e a. inzake wegverharding op de Haag Merselo. 6. Verzoek om subsidie van het comilé ter herdenking van den 800sten verjaardag van Heinric van Veldeken, 7. Verzoek om subsidie van de Ned. R K. Volkszangvereeniging. 8 Ingekomen schrijven van Heeren Gedeputeerde Staten inzake eene alge- meene regeling der jaarwedden van ontvangers der gemeenten. 9. Ingekomen verzoekschrift van P. Heyman om eene vergoeding te mogen ontvangen. 10. Ingekomen verzoekschrift van den Ned. R. K Hanzebond van Slagers patroons om verlaging der keurtarieven. 11. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der verordening tot heffing eener belasting naar het inkomen in de gemeente Venray. 12. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening regelende o.ra. de kinderbijslag voor de dienaren van politie enz. 13. Ingekomen stukken. Dezer dagen hield de Zeereerw. Pater Hendrichs S J, in de groote zaal van het Pensionaat «Jerusalem" alhier voor de leerlingen der hoogste klassen van het gymnasium en de middelbare school een lezing over: «De slem van Rome's oudste kerken". In een boeiende, geestdriftige rede behandelde de eerw. spreker, door lichtbeelden zijn onderwerpen verdui- lijkend, de zg. Titelkerken en de Grafkerken van Rome. Op klare wijze zette de eerw. spreker de apologetische waarde uiteen van de jongste onderzoekingen en opgravin gen. Een spontaan applaus volgde op de mooie rede. Uitslag der aanbesteding voor het bouwen eener boerderij aan den Nach tegaal, voor rekening van A. Jenneskens te Leunen. Architect J. Martens al daar. v. Enckevort, Tienray f 10.500 M. Veldhuis, Maashees f 10 400 Gebr. Oudenhoven, Venray f 10 360 C. Wijnhoven, f 10.290 MaeesenVolleuberg, Veoray f 10.250 Gielen-Arls-Mae88en, Merselo f 10.170 A. H. Mae88en, Venray f 10.150 A. Tacken, Oostrum f 10058 L. Everaerts, Horst f 9999 Th. Claessens, Venray f 9880 Dings Vollenberg, Castenray f 9775 SassenPoels, Venray f 9620 P. Spee, Venray f 9363 De gunning is aangehouden.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 1