JAlFQMft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. J. VEB.MEULEN-ROELOFS ((manufacturen i YOORDEÉLIGSffi |jmm manufacturen) <Y0(MÊLM Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Stemmen bij volmacht. Buitenlandsch Overzicht Provinciaal Nieuws Voor de vrouwen. ZATERDAG 17 NOVEMBER 1928 Negen en veertigste Jaargang No.46 i BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN J TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 18 regels 60 cent, elke regel meer 7'/s ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VANDEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Rijn- en Moesel- WIJNEN Alleenverkoop v. Nederland CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Huis opgericht 1843 We hebben het allemaal in de bladen reeds gelezen, dat bij de jongste Kieswetwijziging een nieuwe bepaling is opgenoman, welke het mogelijk maakt, dat een gedeelte der kiezsrs niet zelf gaat stemmen, maar dit voor zich door anderen laat doen. We bedoelen het stemmen bij volmacht. Het ia nu de goede tijd om op die bepaling eens nader te wijzen met het oog op het a.s. opmaken der kiezers lijsten voor de Tweede Kamerkiazing. De Kieswet dan bepaalt, dat de kiezer of kiezeres bevoegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn werkzaamheden meebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurendehet gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt. Hierbij is nog het voorbehoud gemaakt, dat zijn afwezigheid (indien hij gedurende het tijdvak of do tijd vakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meerdere malen in die gemeente terugkomt) als regel telkens langer dan drie dagen moet duren. De vrouw, die gehuwd is met een kiezer, die aan bovengenoemde voor waarden voldoet en met haar man, in verband met diens beroep of werk zaamheden, afwezig pleegt te zijn, is eveneens bevoegd bij volmacht te stemmen. Het duidelijkste voorbeeld is we! d«t van een zeevisscher, die gewoonlijk bij gunstig weer b.v Msanaagsmor- gens zee kiest om Za'erdagsavonds terug te keeren, wanneer hij nog niet langer buitengaats is. Bij elke Kamerverkiezing kon tot nu toe steeds een groot aantal viaschers uit de zeedorpen niet aan de stemming deelnemen En voor dezen is de bepa ling vooral in de wel gebracht Maar ze geldt ook voor anderen, zooals uit de bewoordingen der wet valt op te maken. Een handelsreiziger b v., die gewoon is den eersten werk dag van de week op reis te gaan en niet voor Vrijdag of Zaterdag terug keert, kan er gebruik van maken. Ook opzichters b.v. en werklieden van een of ander atelier, die meestal in andere plaatsen voor hun werkgevers werkzaam zijn. Maar spoorwegbeambten of mijn werkers, die 's morgens van huis vertrekken om 's avonds terug te keeren, kunnen niet bij volmacht stemmen Hun afwezigheid duurt immers geen drie dagen als regel. Daar de bepaling alleen geldt voor beroepsafwezigheid, kunnen zieken en ouden van dagen er niet van profileeren hetgeen anders een uitkomst zou zijn geweest voor de propagandisten onzer Kiesvereenigingen, die aan dastembus sen steeds moeilijkheden hebben met den voorzitter van het slembureau over de vraag of een oude of gebrek kige al dan niet bij het stemmen mag worden geholpen. De regeling van het stemmen bij volma'cht geldt voor de Tweede Kamer de Provinciale Sloten en de Gemeente raadsverkiezing. Het volgend jaar is er echter alleen een Kamerverkiezing, Wie dus bij zich zelve nagaat, of hij kan behooien lot de kiezers, die "bij volmacht stemmen, moet in dit geval overwegen, of hij einde Juni en begin Juli buiten zijn gemeente werkzaam pleegt te zijn. Wat heeft nu zoo iemand op dit oogenblik te doen Daarvoor moet bij een formulier invullen en bij het gemeentebestuur indienen tusschen 1 October en 31 December van dit jaar. Deze formulieren zijn ter gemeente secretarie verkrijgbaar van 15 Sept. tot en met 31 December. Het ingevulde formulier kan aan het gemeentebestuur verzonden worden van waar ter wereld de persoon zich bevindt. Het formulier is vrij van zegel en geldt voor één jaar. Elk jaar, aan een verkiezing voorafgaand, moet dus opnieuw een verzoek worden ingediend. Op de kiezerslijst wordt aangeteekend aan welke kiezers de bevoegdheid wordt toegekend om bij volmacht te stemmen. Wordt een op het formulier inge diend verzoek door hen, die de kiezerslijst vaststellen, niet aanvaard en dus de bedoelde kiezer op deze lijst niet aangewezen als bevoegd bij vol macht te stemmen, dan kan deze daartegen tusschen 23 Februari en 9 Maart een bezwaar indienen of doen indienen; maar tegelijkertijd kunnen ook bezwaren worden ingediend tegen het aanwijzen van personen om bij volmacht te stemmen. Het kan dus raadzaam zijn voor de belanghebbenden om de kiezerslijsten te zijner tijd te conffoleeren. (na 23 Februari) We zijn dus thans zoover gekomen, dat iemand op de kiezerslijst slaat aangegeven als bevoegd om bij vol macht te stemmen. Wat heeft deze nu verder te doen Wanneer zoo iemand ziet aankon en dat hij op den dag van de stemming inderdaad afwezig zal zijn, zoodat hij van de hem gegeven b«voegdheid gebruik wil maken, dan moet hij tot uiterlijk een week na de candidaat- stelling in persoon daarvan mededee- ling doen ter secretarie met aanwijzing van den gemachtigde, die voor hem stemmen zal. Hij kan die mededeeling en die aanwijzing ook reeds doen bij indie ning van het verzoek, als dal persoon lijk wordt overhandigd, dus tusschen 1 October en 31 December van dit jaar. Maar de uiterlijke termijn is een week na den dag der candidaatslellitig die geschiedt op den voörlaatsten Dinsdag van Mei De gemachtigde (dus de persoon die voor den kiezer stemmen zal) moet in persoon ter gemeentesecretarie mede- deelen, dat hij de volmacht aanneemt, In den regel zal de kiezer wel tegelijk met zijn gevolmachtigde naar de secretarie gaan, wanneer hij zijn formulier gaat invullen. Aanvraag immers voor de vermelding op de kiezerslijst van de bevoegdheid tot. stemmen bij volmacht, aanwijzing van den gemachtigde en aanneming van de volmacht door dezen laatste kan alles in één keer ter secretarie geschie den, terzelfder tijd als de aanvraag ter secretarie wordt overhandigd. Maar komt de gemachtigde niöt mee, dan wordt hij opgeroepen om binnen vijf dagen ler secretarie de volmacht te komen aannemen. Komt de gemachtigde riet, dan is de volmacht vervallen; de kiezer kan dan niet óp nieuw voor dezelfde verkiezing een gevolmachtigde aanwijzen. Intrekking der volmacht is niet toegelaten. Overlijdt de gevolmachtigde, dan kan i kiezer een anderen gemachtigde aanwijzen, doch slechts uiterlijk tot een week na de candidaatstelling. De gemachtigde moet in dezelfde gemeente wonen als de kiezer, die hem volmacht geeft en hij moet hst kiesrecht hebbpn voor dezelfde verkiezing. De gemachtigde mag slechts voor één kiezer een volmacht aannemen, alleen zijn- twee aanwijzingen voor é§n persoon geoorloofd als het huisge- nooten van den gemachtigde betreft. Wanneer nu een kiezer, die de bevoegdheid heeft gekregen om zijn gevolmachtigde Le laten stemmen, toevallig zelf óp den dag der stemming zijn gemeente is, dan kan hij toch zelf gaan stemmen. Een gemachtigde mag pas voor den kiezer, die hem heeft aangewezen, gaan stemmen na 12 uur des middags. Ziedaar de voornaamste bepaling der nieuwe regeling, welke voor menigeen van belang kan zijn. Tot 31 December heeft men tijd om hiervoor een ver zoekschrift in te dieneri. Men wachle evenwel niet tot de laatste dagen om niet de kans te loopen het te ver geten Nog zij medegedeeld, dat ook de reeds vroeger bestaande bepaling van kracht blijft om in een bepaalde andere gemeente te stemmen dan die, waar men op de kiezerslijst voorkomt Maar de kiezer kan in die apdere gemeente niet bij volmacht stemmen ROELAND. Een pleidooi voor ontwapening in 't Engelsche Parlement. Maar Amerika denkt anders Mac Donald, de Engelsche leider der arbeiderspartij, heeft zooals we al eens uiteenzetten, de Engelsche regeering nog al lastig gevallen omdat hij terug keerde tot de diplomatieke methodes van voor den oorlog zooals deze uit 't gebeurde rond het F ranschEngelsche vloot-compromis gebleken zijn, waarbij hij tevens de conservatieve Engelsche regeering een gebrek aan lust tot ontwapening verweet. Thans heeft zich ook Lloyd George, de leider der liberale, in dit koor ge mengd. Hij heeft een amendement ingediend tegen hetBritscli-Fransclie vlootaecoord dat volgens hem de vooruitzichten voor den Europeeschen vrede in gevaar brengt, evenals de goede relaties met Amerika. In het amendement wordt ook betreurd het prijsgeven vö.n hel beginsel .der beperking van kléine onderzeeërs en kruisers en de meening geopperd, ook de besprekingen gebaseerd moeten zijn op de uitbreiding der verdragen van Washington tot alle klassen van schepen. Ook veroordeelt hel amendement de uitsluiting der reservisten van de ont- wapeningsplannen. Lloyd George oefende kritiek op de ontwapeningscommissie van den volkenbond die niets bereikte. Uit Coolidge's laatste rede bleek zeer duidelijk, dat Amerika's wantrouwen, gewekt door het Britsch—Fransche compromis, niet was weggenomen. Baldwin zeide in zijn antwoord, dat het compromis slechts een eerlijke poging was om te ontkomen aan den stilstand, dien men op de vlootbeper- kingsconferentie van Genève bereikt had, en de zaak der ontwapening be dreigde. Wat de Rijnlandkweslie betreft, hoopte Baldwin, dat die spoedig zou geregeld zij n Hij betreurde het zeer, dat er geen wedorkeerig begrijpen tusschen Amerika en Europa bestond. Er moest een nauwer contact komen. Het amendement Lloyd George werd verworpen met 325 tegen 163 slemmen. En terwijl zich in Engeland deze actie ontwikkelt, houdt aan den over kant van den Oceaan de Amerikaan- sche president Coolidge een betoog voor uitbreiding van het aantal kruisers dat de vloot der Vereenigde Staten behoort te tellen. Meer kruisers, zeide Coolidge, want de geografische positie der Unie eischt zulks even dringend als verplichtingen, die voor ons uit gesloten verdragen voortvloeien. Amerika had het recht meer oorlogsschepen dan andere naties te hebben, daar het niet overal mari time stations had en ook niet over een uitgebreid koopvaardijvloot beschikt, van welke verschillende eenheden in tijd van oorlog met kanonnen konden worden bewapend. Dat hij dit alleraardigst betoog be doelde als een aanmoediging, voor den vrede, zeide Coolidge natuurlijk niet; hij had trouwens een bijeenkomst van het Amerikaarsche legioen voor zijn fraaie proza uitgezocht en hel eerste deel van zijn rede bestond dan ook in een huldebetuiging aan admiraal Sims en generaal Pershing, aan wier genie het leger en de vloot hun schitterende praestaties dankten. Men krijgt den indruk, dat Coolidge naijverig op deze glorie ook gechar- eerd wordt op militaire lauweren, waarmede de wereld intusschen slecht gediend zou zijn. Zoo kwaad zal de spoedig heengaande president het intusschen ook wel niet bedoeld hebben. In Engeland is men over de martiale rede nogal voldaan, daar het zelfverdedigingsrecht van alle staten eikend wordt, evenals de weze- lijke verschillen iri de problemen der Vereenigde Staten en van Europa. Vooral hiervan zal men, mocht het ë9ns aan een nieuwe maritime con ferentia toekomen, in Engeland goede nota nemen. o— OOSTENRIJK en DUITSCHLAND Een pleidooi voor aansluiting. Dat de burgemeester van een groole Europeesche hoofdstad de werischelijk- heid bepleit van afstand der onafhankelijkheid van het eigen land en dat hij dit kan doen zonder tegen spraak, is toch wel zeer opmerkelijk. Het was de burgemeester van Weenen, de sociaal democraat Karl Seitz, die zich in dezen geest, uitte, door te ver klaren, dat evenals iri heel Oostenrijk ook in Weenen steeds het denkbeeld js gekoesterd en zal blijven bestaan totdat het verwezenlijkt is dat Oostenrijk in het groote Duitsche moederland wenscht op te gaan Daze wensch schijnt toch aan den Donaü wel krachtig te leven. Voor den oorlog was daar geen sprake van, toen Weenen de hoofdstad van een wereld rijk was. Thans, tot centrum van een klein, armoedig land gedegradeerd, verlangt, als heel Oostenrijk, ook Weenen er naar van een grooter stamverwant land deel te gaan uitmaken. Maar merkwaardig blijft de uiting van den rooden burgemeester, gedaan nola- bene ter gelegenheid van de feestelijke herdenking van het tienjarig bestaan der Oostenryksche republiek. Een feestrede, die een lijkrede kon zijn. Van verschillend terrein. Het Dawesplan. Briand heeft den Duitschen gezant von Hoesch ontvangen, om de bespre kingen over de benoeming der commissie van deskundigen te hervatten. De beide staatslieden bespraken den oogenblik. kelijken stand der onderhandelingen Hoover en de ontwapening. Hoover ie voornemens, zoodra hij zijn functie aanvaard heeft, een ont wapeningsconferentie bijeen te roepen. Geen tariefsverandering in Engeland vóór de verkiezingen. Minister President Baldwin heeft inzake de kwestie der beschermende rechten een verklaring afgelegd, welke de toestand tenminste lot aan de parle mentsverkiezingen van het volgend jaar definitief vast stelt. Baldwin vorzekerde, dat.deregeering niet van plan was, de bestaande be palingen voor het toestaan van bescher mende maatregelen aan uitvoerindus- triën tijdens hetlegenwoordigeparlement nog te veranderen. 'n Zieke in huis. Een zieke in huis is een groole zorg. Want een zieke moet nu eenmaal geheel anders behandeld worden dan een ge zonde. Niet alleen moet een zieke met zorg verpleegd worden ander voedsel gebruiken op tijd drankjes innemen. Maar een zieke is als 't ware een geheel ander meftsch dan een gezonde. Ge zult, om eens een voorbeeld le noemen, in den huiselijken kring een treurige geschiedenis vertellen, die ge hebt gehoord of gelezen. Ds gezonde aienschen luisteren er naar, schudden eens even meewarig het hoofd en denken er verder niet meer aan. Maar een zieke kan zoo'n verhaal een slape- loozen nacht bezorgen. Een steeds terugkeerend geluid, het rinkelen van potten en pannen, het schuifelen van pantoffeltjes, hetgeen een gezonde niet eens opmerkt, kan de zieke ontzettend 'rriteeren We moeten dan niet denken, dat deze lastig is of kuren heeft. Een ziek mensch heeft gevoeligs zenuwen minder weerstandsvermogen. Daar moeten we rekening mee houden, wan neer we 't goed met onze zieke voor hebben. De wetenschap komt steeds meer en meer tot de ontdekking, hoe geweldig groot de inwerking van den geest op het lichaam is. Is voor den toestand van den zieks geheel niet onverschillig, hoe of hij innerlijk gestemd is. Een zieke, die treurig en somber is, zal veel moeilijker genezen dan een opgewekte, een levenslustige zieke. We moeten daarom al hel mogelijke dosn om de zieke op te vroolijken. Rustig en opge wekt moet ieder zijn, die in de nabijheid van de zieke komt Ook ai drukken ons zorgen, ook al voelen we ons moei ook al zijn we innerlijk in groote onrust over den toestand van de zieke in de ziekenkamer mag daar nooit iets van blijken. Daar moet een serene rust heerschen, doordrongen van een lichte, vroolijke opgewektheid. Kleed zelf ook altijd vroolijk en gezellig, wanneer ge bij de zieke komt, in een fleurig katoenen of cretonnen japonnetje of een leuke schortjapon Help de zieke vooral nooit in smoezelige of gevlekte kleeren Vergeet verder niet, dat een zieke gedurende langen tijd niets anders om zich heen ziet dan de enge omgeving van het ziekenvertrek 't Is daarom v'arf groot belang, hoe deze kamer er uitziet, of ze zonnig, vroolijk en gezellig is. Met kleine middelen kunnen we soms voel verandering aanbrengen. We leggen b.v. aardige kleedjes op de tafel en het nachtkastje van gebloemde cretonne. We zetten hier of daar een mooi vaasj8 of leuk kannetje neer. We moeten ook niet schromen om tijdelijk eens iels uit een andere kamer weg te halen om er het ziekenvertrek mee te sieren. Heeft de zieke b v. een groole voorliefde voor een schilderij of een mooie plaat uit de huiskamer VENRAY, 17 November 1928. Sociale cursus. Donderdag, 8 November hield de Weleerw. Heer Kapelaan Geurts in het lokaal der Werkliedenvereeniging een voor allen toegankelijken cursus behandelde in den breeden op jopulair wetenschappelijke wijze de jestaanskwestie van het Eigendoms recht. Op geschiedkundige, economische en a*uur!ijke rechten toonde de gewijde Spreker aan, dat de eigendom een door God gewilde orde van zaken is, in tegenstelling met de door Socialisten verkondigde leuzeEigendom is dief stal. Deze met lal van argumenten in volle overtuiging uitgesproken uiteen zetting werd door de talrijke aanwezi gen met aandacht gevolgd, en het is zeker, dat de vaste bezoekers dezer lessen veel tol hunne ontwikkeling zullen hooren. A.s Donderdag is er weder cursus in gemeld lokaal om half acht. Tijdig aanwezig zijn is zeer gewenscht, wijl de laatkomers zeer storend zijn voor den goeden gsdachtengang. Het is dan ook te hopen, dat velen dezen cursus zullen bezoeken tot hun eigen voordeel en lot vergoeding voor de véle moeite, die de Spreker er aan besteed. Op verzoek van hel Bestuur van den Bond van R K. Kiesvereenigingen zal de Heer W. M. Bongaerts, oud minister van Waterstaat op Zaterdag 24 Nov. en op Zondag 25 November op verschillende plaatsen in Noord- Limburg lezingen houden over het Maasvraagsiuk. (Verbetering water- fvoer, overstroomingsgevaar en kana lisatie). Deze lezingen zullen waarschijnlijk plaats hebben te Gennep en Lotlum zijn toegangkelijk voor alle katho lieke kiezers. waarom zouden we die dan niet voor eenigen tijd in de ziekenkamer ophan gen, zoodat de zieke er van uitz'nbed het oog op heeft? Of met een paa aardige prulletjes, misschien wel uit de salon of eetkamer weggehaald, den schoorsteenmantel opknappen? 't Voor naamste is immers, dat we 't onzen zieke naar den zin maken. Daar voor kan geen werk te veel, geen moeite te groot zijn Als onze zieke later weer gezond en wel in den huiselijken kring, verkeert, gevoelen we ons voor al deze opofferingen immers rijkelijk beloond 1 Huisslachtingcn. Nu de tijd der huisslachtingen is aangebroken, wordt in herinnering gebracht, dat de aangifte moet geschie den ten minste 3 dagen voor het lachten. Bij het niet nakomen van deze bepaling heeft men kans een bekeuring op te loopen. As. Dinsdag, ten 93/4 uur, zal in de kerk der Minderbroeders Francis canen te Maastricht voor de zielerust van den heer Hub Janssen uit Venray, in leven lid von de Prov. Staten, van wege de R K. Statenfractie een plech tige H. Mis van Requiem worden opgedragen. De R K. Statenleden zullen het H. Misoffer bijwonen. Onze oud-dorpsgenoot, de Zeer Eerw. heer M. Verbeek, rustend pastoor van Broeksittard, welke parochie hij ruim twintig jaar bestuurde en die thans te Sittard verblijft is Dinsdag voorzien van de laatste H. H. Sacra menten. Naar wij vernemen, zullen een tweetal leden der Burgerwacht alhier deelnemen aan de plechtige herdenking van het oprichten der Vrijwillige Burgerwachten in 1918, welke zal gehouden worden heden Zaterdag 17 November, des nam 2 uur in de aula van het Koloniaal Instituut te Am sterdam. De officier van Justitie te Roer mond vroeg na voortgezette behandeling der zaak tegen D. L D. te Overloon, verdacht van brandstichting teVenrsy, de bosschen van baron J. Weichs de Wenneop Paaschdag 8 April, wegens gebrek aan wettig bewijs vrijspraak van het ten laste gelegde. Uitspraak 27 November. De Witte Non. Zondagavond gaf het bekende Tooneel- gezelschap Joh. Langenaken en Petro Beukman voor een uitverkochte zaal een uitvoering van »De Witte Non", drama in zes bedrijven, naar het be roemde filmwerk van Georg Mentone »The White Sister." Het stuk en het spel te ontleden zou. ons veel te ver voeren. Gsnoeg zij, dat alle spelers hun rol voortreffelijk speelden en het geheele publiek mee leefde met het vertoonde. Dit bleek vooral uit het hartelijk applaus na elk bedrijf en tevens uit de stilte onder de bedrijven, die hier anders nog al eens te wenschen overlaat. Er is dan ook »echt" genoten, en we hoorden na afloop maar één roep dat was rog eens een avond. Wij gelooven dan ook, dat als dit gezelschap zijn voornemen uitvoert, om in het begin van het volgend jaar met »De gebroken Stralenkrans" van Barclay terug te komen, de »Wilhel- minazaal" eens te klein zal zijn. Te twee daan. Roodvonk. Meraelo hebben zich deze week gevallen van roodvonk voorga-

Peel en Maas | 1928 | | pagina 1