SOLAR s PUROL bij Brand- en Snijwonden Alle KUNSTMEST- stoffen Spaart Uw oogen P. v. Opbergen Jzn. Fot<|| F. J. LINDERS Stempels Wed. F. van Gerven SHOl JOS. H Q G. L. E F Di C. P. Vraagl l FR. F. Kac !3a StJ Fruitplanten Fa. Stoot-Seelen Foto In Fl. 7.50 lep; sprei te f Waschr F. Sijbe^ Denk óm 31 December. Gemengde Berichten. bij G. Briincken, Lottum Belg. Anthraciet en Union Briketten Jac. Verstegen, Marktberichten. Alle soq Ver grol Olieveif van portret b< Bezoekt STEENKOLEN en BRIKETTEN R.S. STOKVIS&ZN ROTTERDAM ALLE Handel in Likeuren Houi Tandatl eiken 1 A. Berks, I Levensver Ongevallt Gebr. LucaLü: er Bruinkool e Vetnod c Anthg ineen drukte, doch andermaal toonde de Czaar, dat hij voor zijn gast in lichaamskracht niet behoefde onder te doen. Al het vaatwerk liep werkelijk gevaar vernield te worden, toen Peter aan den wedstrijd een einde maakte, zeggende: »Broeder Augustus, wij ver staan de kunst zilver te kneden, laat ons nu eens trachten h6t Zweedsche ijzer te buigen." Nu de Tweede Kamerverkiezingen van het volgende jaar voor de verschil lende instanties in de Katholieke Staatspartij reeds groote bedrijvigheid vorderen, schijnt het wel wenschelijk op een enkele bepaling van ons kies reglement, waarbij een fatale datum wordt gesteld, de aandacht te vestigen. Die datum is de 31e December 1928 wie dan geen lid is van de RK Kies- vereeniging ter plaatse zijner inwoning is van invloed op de samenstelling der definitieve candidatenlijsten uitgesloten. Aan de stemming toch over deze lijst die in Mei moet plaats vinden, mogen, volgens art. 212a van ons kiesreglement uitsluitend deelnemen de leden der R. K. Staatspartij, die hun lidmaatschap reeds bezaten op 31 December van het voorafgaand jaar. En in artikel 24—3e wordt uitgemaakt, dat leden van kiescoraité's welke zich de bevordering der verkiezing van een of meer bepaalde candidaten ten doel stellen, slechts kunnen zijn wie reeds op 31 December van het voorafgaande jaar lid waren van de Katholieke Staatspartij. Wenscht men dus individueel invloed uit te oefenen op de vraag welke per sonen als candidaten of plaatsvervan gers der Katholieke Staatspartij zullen worden aangewezen, dan is het lid maatschap der kiesvereeniging en wel voor 31 December a s. de conditio sine qua non. Doch naast deze idividueele zijn er overwegingen van organisatorischen aard die een zoo groot mogelijk leden tal meer dan gëwenscht maken. Voor eerst kan alleen dan de zeer democra tische opzet van ons. kiesreglement tot zijn recht komen het geheele georga niseerde kiezerskorps neme aan de candidaatsteliing deel en als dat kiezers korps dan zoo groot mogelijk is, dan kan het niet anders of de tenslotte aangewezenen kunnen zich als de candidaten van allen beschouwen en is een opgewekte stembuscampagne te verwachten. Ergerlijke dierenmishandeling. Op 18 October 1928 bevonden zich in een aardappelveld onder Horst de vijf gebroeders W. waarvan een als voer man optrad van een voor een kar ge spannen paard. Toen het paard eens klaps weigerde, werd het door genoemd vijftal zoodanig bewerkt en dermate mishandeld, dat, zooals later bleek, een schedelbreuk bij het dier veroor zaakt werd. Daarmede nog niet tevreden, bonden de beulen een zoogenaamd kartouw om de beenen van het paard en trokken het tegen den den grond, waarop zij het dier een laag aarde over het hoofd wierpen, tengevolge waarvan het gestikt is. Door de marechaussee en gemeente politie te Horst is esn gestreng onder zoek ingesteld. Nieuw ziekenhuis te Venlo. De RK. Bond voor Groote Gezinnen schijnt de ziekenhuiskweatie te Venlo flink te willen aanpakken. Na het besluit op hare vergadering. Dinsdagavond, genomen werd reeds Vrijdagavond in de bovenzaal van hotel Dielen een ver gadering belegd met vertegenwoordigers van verschillende organisaties. Besloten werd een onderhoud aan te vragen met het Bestuur van het RK. Gasthuis ter bespreking der kwestie, om daarnaar verdere stappen, zoo noodig, te doen bij het gemeentebestuur. De Maaswerken en de yeren. Op initiatief van den burgemeester der gemeente Boxmeer werd Woensdag middag j.l. een bijeenkomst gehouden van eigenaars of pachters der Maas veren vanaf Vierlingsbeek tot en met Grave, Hierop werd besproken de moeilijk heid welke de veren thans reeds onder vinden tengevolge van het werken der reeds gereed zijnde stuwen en welke nog veel grooter wordt als ook de sluw te Sambeek gereed is en in werking kan worden gesteld. Besloten werd bij de P.N.E.M. te informeeren of voor de pontvaart elec- trische kracht kan worden gebezigd en wat de kosten hiervan zijn. Ook omtrent de oplossing langs anderen weg zal Schele hoofdpijn f is vaak te wijten aan slechte spijsvertering. Foster's Maagpillen verdrijven spoedig uw kwaal, werken uiterst zacht en verschaffen u een gezonden eetlust, nieuwe energie en een opgeruimd humeur. Fester's Maagpillen Alom verkrijgbaar f 0.65 per Bacon. naar de kosten worden geïnformeerd. Heeft men voldoende gegevens bijeen dan zal men zich tot den Minister van Waterstaat wenden met een uitvoerig adres, waarin wordt gewezen op de schade welke door de Maaskanalisatie werken aan de veren wordt berokkend en waarin wordt verzocht om een ver goeding in de te maken kosten, wijl deze noodig zijn geworden tengevolge der uitvoering van Rijkswerken. Ook in Limburg hebben de veereige- naren besloten den steun van het Ministerie van Waterstaat in te roepen Mond- en Klauwzeer. Gevallen van mond- en klauwzeer werden geconstateerd in de gemeenten Grave, Culemborg, Oss en Uden. Drukte in de Margarine-njj verheid. In de margarinefabrieken der firma Jurgens, te Oss heerscht momenteel een buitengewone drukte, vandaar dat in den loop dezer week verschillende losse arbeiders zijn aangenomen. „Om Waarheid en Recht." Wij lezen in De Morgen Helaas er is weer een nieuw feit te constateeren in de uitgebreide kroniek van sociale ongerechtigheden in het Zuiden welke eenige jaren geleden werd opgesteld. 't Gebeurde dezer dagen in Helmond, dat aan de patroons in de vervoerbe drijven een eisch van loonsverhooging werd gesteld. Als we mededeelen, dat het huidige loon 19 gulden per week bedraagt, dar zal men dit zeker geen overdreven eisch kunnen noemen. De patroons (op één na) wilden daar niet aan. Het loon van f 19kon niet hooger, en de werktijd moest vrijblij vend zijn, wat in eenige bedrijven een ongelimiteerde arbeidsduur beteekent. De arbeiders besloten in een Zaterdag 1.1. gehouden vergadering tot staking, ingaande op 29 October. De werkgevers werden hiervan in kennis gesteld. Nu gebeurde het dat juist die werkgevers, welke in de conferenties beweerden, dat er geen cent bij kon en geen uur minder kon gewerkt worden, hun menschen een individueel schrijven ter onderteekening voorlegden, waarin hun een loon wordt beloofd van f 21. maar waarin zij tevens verklaren voor hunne beroepsorganisatie te bedanken Dit is bij vier ondernemers gelukt. Helaas gelukt mogen we wel zeggen, al kunnen we begrijpen, dat de ver leiding voor de arbeiders sterk was. Maar wat te zeggen van katholieke patroons, die in den jare 1928 het organisatierecht nog durven aanranden In den regel zijn dat tevens de grootste sociaiistenvreters. Maar als de heeren maar weten, dal zij 't sterkst schuldig staan aan de verspreiding der socialistische dwaling in onze goed Roomsche gewesten I De arbeiders zullen echter beseffen, dat de katholieke Bond natuurlijk in de bres is gesprongen voor hun belan gen, die tevens de belangen van de katholieke gemeenschap zijn. Nieuwe goederendienst. Met ingang van Maandag is door de Algemeene Transport Onderneming een dagelijksche goederendienst geopend tusschen Helmond, Bakel, Mortel, Gemert, Boekei, Volkel, Uden (overgave of overneming van goederen van wagen Nijmegen Eindhoven) Nistelrode, Heesch Nuland, Hintham, 's Hertogenbosch. Wyziging Pakketpostwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Pakketpostwet, waarbij het maximum gewicht van postpakket ten in het binnenlandsch verkeer voorshands wordt gebracht van 5 op 7 KG. Bij een beperking tot 7 K G. zal de dienst, naar het zich laat aanzien, ook ten pialtelande naar behooren kunnen worden uitgevoerd. Het ligt in het voornemen te bevor deren, dat het port voor pakketten van een gewicht boven 5 K.G. tot en met 7 KG. wordt bepaald op 60 cent. Met het oog op een eventueele verdere verhooging van het maximum gewicht der pakketten is het echter wenschelijk, dat het maximum port, dat voor een pakket mag worden geheven, wordt verhoogd en nader vastgesteld op één gulden. Viering van een 300-jarig jubilé, Men meldt uit Gorinchem Zondag was het 300 jaar geleden, dat de Eerw. Paters Minderbroeders de zielzorg van de parochie Gorinchem op zich namen. De kerkelijke viering had op 1 Nov. plaats en werd voorafgegaan door een triduum, doch Zondagmiddag had inde St. Nicolaaszaal in tegenwoordigheid van afgevaardigden van alle R. K corporaties en vele parochianen de aanbieding van het huldeblijk der parochie plaats. De Zeereerw. pastoor G. Haenraets had met de beide kapelaans, de Wel Eerw. heeren Bruckers en Geelent alsmede het kerkbestuur op het versierde podium plaats genomen, toen de heer dr. J. van der Laan, na een toespraak, waarin het wórk der Eerw. Paters voor de Katholieken van Gorcum in den loop der jaren werd geschetst, het huldeblijk, bestaande uit een som van f 1426, aanbood. Dit bedrag zal worden besteed voor de noodzakelijke herstel lingen aan het kerkgebouw. Nadat pastoor Haenraeta voor deze feestgave in treffende bewoordingen had dank gezegd, werd ten slotte van de gelegenheid om de Eerw Paters en het Kerkbestuur te complimenteeren, druk gebruik gemaakt. Jubilea by de Oranje Nassau- my'nen. Zaterdagavond is in den Heerlen- schen Schouwburg op groOtsche wijze gevierd het zilveren jubileum van 9 employé's verbonden aan de Oranje Nassaumijnen. Het woord werd gevoerd door Ir. Corten, die namens de jubilarissen beantwoord werd door den heer Krib beling, algemeen procuratiehouder der mijnen. Door een trein overreden en gedood. Zaterdag is te Haarlem nabij de Munterslaan de 68jarige J. H. van Oudewiel uil Haarlem' door een goe derentrein overreden. Hij wijdde waar schijnlijk te veel aandacht aan een trein, komende van Haarlem, waardoor hij door een trein uit de andere rich ting werd gegrepen De ongelukkige was op slag dood. Hij laat vrouw en kinderen achter. Doodeljjk ongeval. Te Echt is de heer J; H. M. de vorige week van zijn stoel gevallen en met het hoofd tegen da kaóhel terecht ge komen, tengevolge waarvan hij eenige hoofdwonden opliep Naar de »LK." thans meldt, is de man aan de gevolgen overleden. 6 8 Aan do gevolgen overleden. De polilie-agent J. F., die de vorige week te Zeist door een auto werd overreden, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Nekkramp. Naar de »Avondster" verneemt is te Bergen op Zoom sinds Zaterdag een drietal gevallen van nekkramp gecon- stateerd. De patiënten zijn in een afzonderlijk barak van het Algemeen Burger Gasthuis opgenomen. Ernstig auto-ongeval. Te Steen8el bij Eindhoven is de chauffeur Wouters van de stoomwas- schenj te Steensel Maandagmiddag ni8t een luxe auto tegen een boom opgereden. De schok was zoo hevig, aal een der voorwielen van de as liep, terwijl W. zelf twee ernstige beenfrac turen bekwam. In bedenkelijken toe stand is hij per ziekenauto naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. Bij aankomst aldaar was hij nog niet tot bewustzijn gekomen. Een Zigeunerin die menschlieyendheid beoefende. Een winkelierster in een der buiten wijken ven Roosendaal kreeg Dinsdag bezoek van een oude zigeunerin, uit het woonwagenkamp Ie Breda, vragende om 'n stuk brood. Terwijl de winkelierster aanstalten maakte om 'n stuk brood te gaan halen, merkte de zigeunerin de gedienstige en weldadige vrouw op, dat zij aan één zijde van het lichaam ziekelijk was, van welke ziekte zij de vrouw kon ge nezen. De winkelierster, die werkelijk gebrekkig waa, stond verbaasd van de opmerkingagave welke de zigeunerin bleek te bezitten en .zij had vertrou wen. Binnen, in de kamer, zou de vreemde zwartoogige vrouw de winke lierster wel even behandelen en vóór dat deze het zelf wist, zat zij al op een stoel in afwachting van de op haar toe te passen experimenten. Eerst werd geïnformeerd naar het bedrag aan geld waarover de vrouw te beschikken had, en al was f 15 (haar heele hebben en houden) niet veel, zij t?Uwl0ch 8ehoIP0n worden, »Laat 14 H. Missen lezenkoop voor twee dub beitjes pepermunt olie, meng dit met wijwater en bestrijk daarmede, met drie palmtakjes, de zieke plaatsen. Draai de palmtakjes met een vlokje van uw eigen haar in een »ouden" zakdoek en ver eer dat als een reliquie". Wat dit kost? Neen, niets. Men moet zooiets voor z'n medemenschen over hebben. Ik kan mijn medemenschen niet zien lijden en daarom help ik ze graag Geef mij en nu komt het maar het geld voor de li heilige missen en dan zal ik wel voor de reet zorgen Maar zooveel geld heb ik nu niet, antwoordde de winkelierster, spijtig dat ze nu misschien niet genezen kon worden. Nou affijn, geef dan alvast maar de vijftien gulden die je in huis hebt en wat koopwaar uit den winkel. En zoo geschiedde. Toen later de zoon des huizes thuis kwam en vernam wat er was gebeurd begreep deze terstond dat zijn moeder het slachtoffer was geworden van een lage oplichterstruc. De pdlilie werd in den arm genomen en na eenig zoeken in de stad mocht het de politie geluk ken de.geheimzinnigewonderdoenster' te arresteeren. En al spoedig bleek, dat de zigeune nn ook al op andere adressen aan het •opereeren" was geweest, n.l. tusschen de guldens, dubbeltjes en kwarijes te zoeken met «Willemientje met een kroontje", welke zij het liefst in wissel geld terug ontving. Hier had zij al zoekende circa acht gulden geheimzin mg in naar zak doen verdwijnen. Liefhebbers van spek. Bij den slager L. te Kaalheide— Kerkrede 19 ingebroken. De dieven stalen het spek van drie varkens. Stierengevecht te Charleroi. Maandag stond Charleroi in rep en roer, r Dagen van te voren was door middel van plakbrieven aangekondigd, dat dien dag een groot stierengevecht zou plaats hebben, met als buitengewone attractie, de medewerking van den wereldberoemden toreador Don Sava Bardez. De burgemeester, die niet goed wist, in hoeverre de gemeentereglementen iets dergelijks zouden tolereeren, vond het veiliger raad te vragen aan zijn opperheer, in casu den minister van bmnenland8che zaken. Deze vond het maar beter tot verbod te adviseeren, welk adres de burgemeester dan ook opvolgde. Dit belette echter niet, dat zich Maandag voor het station van Charleroi een groote massa menschen verdrong want de organisators van het »feest" hadden iaten welen, dat zij zich niet aan het burgemeesterlijk verbod zouden storen en dat het gevecht toch door zou gaan. En hel ging door. Don Sava arriveerde in het klassieke pak van de mannen, die gewoon zijn de vurige oogen van slieren en van Carmens te trolseeren. In een open rijtuig werd hij triom» fantelijk naar ae Zuiderplaats geleid en daar begon zich een strijd op leven en dood af te spelen luaschen den toreador en een.nagemaaklen stier met vier menschenbeenen. Homerisch was de worsteling. Homerisch ook was de schaterlach, die de omstaanders overviel, toen het uitkwam, dat studenten van de mijn» school deze mop, die den burgemeester» lijken en ministerieelen bureaux heel wat hoofdbrekens had gekost, hadden op touw gezet. Gelukkig Zwitserland. Het is waarlijk, om jaloersch op Zwitserland te worden. De bekwame minister van financiën Musy heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat het ont werpbegroting voor het dienstjaar 1929 met een geraamd overschot aan in komsten boven de geraamde uitgaven tot een bedrag van ongeveer 2 millioen franken sluit. Voor het eerst sinds 1898 zal aldus een einde san de jaar lijksche deficitten zijn gekomen. De gunstige raming voor 1929 ia des te opmerkelijker, omdat de begrooling voor het volgende jaar een nieuwen uitgaven post van niet minder dan 4 millioen fres. voor hulp aan den land bouwstand bevat. Vergeten. Hendrik Suso had tijdens z'n studie jaren te Keulen 'n besten vriend. Bij 't afscheid sloten ze 'n overkomst Stierf een hunner, dan moest de overblijven de wekelijks twee heilige Missen lezen voor de zielerust van den overledene, 's Maandags 'n Requiem Mis en 's Vrij dags eeo H. Mis ter eere van 't bitter Lijden des Heeren. Vele jaren later kwam Suco's vriend te sterven. Wel bad de Gelukzalige dagelijks voor de zielerust van z'n vriend, doch de gesloten overeenkomst was z'n geheugen ontvallen. Op zekeren dag zat Suso in de kapel. Plotseling verscheen hem z'n vriend. »Owee 1 klaagde hij hoe zijt ge mij vergeten 1" »Ik ben uwer toch steeds indachtig geweest in mijn heilige Missen", sprak Suso. »Dal is niet genoeg hervatte de gestorvene lees de mij beloofde H H. Missen, opdat Jezus' smetteloos Bloed 't vuur blussche en ik bevrijd worde uit hei Vagevuur 1" En dat deed Suso met grooten spijt over zijn verzuim, doch met des te grooter trouw en innigheid. Die zit, wat? Twee stadsche fatten waren op wandel in de velden toen ze een boertje tegen kwamen, dat er niet zeer slim uitzag. Wilt ge gelooven, zei de een tot den ander dat de boer niet tellen kan. Zoo Ge zult het zien. Hé, vriend zijt ge sterk in het rekenen Neen, niet al te straf was het antwoord. Zeg eens met hoevelen zijn wij hier nu Met honderd (100) 1 zei het boer- ken Ha 1 ha 1 ha 1 Hoe is dat mogelijk Wel, zei het boerken ik ben 1 is het niet? En gij... zijt twee nullen Achter houden van het loon der werklieden. Tegenover de machtigen dezer aarde die onrechtvaardigheid plegen, zal ik mij openbaren als de schrikwekkende Almacht. Gabriel Palau, SJ. Op 'ft kerkhof. Wandlen wij langs de akkervoren, Wat al zaads ligt daar vergaard! Wel verborgen, niet verloren, Zachtkens rijpende tot koren In den moederschoot der aard' 1 Als wij langs de zerken treden, Hoeveel kostelijker graan, Uitgestrooid in 't lang verleden, Slaapt in stilte daar beneden, Om eens heerlijk op te staan 1 TEN KATE. TE KOOI» Asperges- aardbeien en diverse soorten op pakhuis te bekomen bij Overloonsche weg Desverlangd ook aan huis be zorgen. door tijdig een BRIL aan te schaffen van Gediplomeerd Opticien Markt Venray. Het goedkoopste adres onder de betere Het betere adres onder de goedkoope Iedere reparatie binnen het uur. VENLO. Op de Coöp. Veilingvereeni ging van Maandag waa de aanvoer 220.000 eieren. Groote eieren van f 10.50 tot f 1110 Kleine eieren van f 6.80 tot f 10.00 Eendeneieren van f 7 80 tot f 8 60 Ganzeneieren van f 22.10 Kippeneieren per Kg. f 1,66. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 800.000 eieren. Groote eieren van f 9 70 tot f 11.10 Kleine eieren van f 6.70 tot f 8 40 Eendeneieren van f 8.00 tot f 9 20 VERKR Opg Bel L< Bra Fn T Tri r. KRUISSTBl Overal aan] zonder prijave ateeda verkrijgbaar aan verminderde prijzen. Op verlangen tan huis bezor gen zonder prijsverhooging. Beleefd aanbevelend, Gaaatraat worden spoedig geleverd door Firma van den Munckhof. DE OUDSTE CARBIDLAMP MET T STERKSTE L.ICHTVERMOGEN WEIGERT NAMAAK (MET HAAK) HANDELMAATSCHAPPIJ AMSTERDAM GRONINGEN Anthraciet Mager Stukkolen Vetnootjet, Union en Oaritborg Briketten. Bij afname van 1000 Kg. of meer 10 ct. per 100 Kg. minder. Alles wordt zonder prijsver hooging aan huis bezorgd. Aanbevelend, ZONEN Brandstoffenhandel. aan concui orden degel >erd. Aanbi MAASHE Dil Hoenderstra ▼1 Greenen, Amerii Carbolineum Alles san cono Voorm. van ha huize van den i Micbel8, Palen beveelt ÜQro( het maketRei tchoenen eooi Wj ret NETJES V Stormsch Brandeer Ragelven Maasheesche VC ONTV mooie sorteerini len aan lage pr Alle Win electrisch en i met en zon! Al K d Eer

Peel en Maas | 1928 | | pagina 6