Allerzielen. JAlfQNtlft S manufacturen I Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. rYOORDEELKöTf J. VERMEULEN-ROELOFS I S manufacture! Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De Kippenhouderij op het platteland Openbare vergadering Gemeenteraad te VENRAY. ZATERDAG 3 NOVEMBER 1928 Negen en veertigste Jaargang No.44 BLIJKEN TOCH HET fYOORD^U^T/). PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1-8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/. ct. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCK1IOF VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent bij abonnement lagere tarilven. Telefoon 61 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzondert, nummers 5 cent Rijn- en Moesel- WIJNEN Alleenverkoop v. Nederland CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Wijnhandel Venray, Gr. Markt 8 Hujs opgericht 1843 zinnebeeldige bed der «eeuwige ruste'' heffen het klagende «Libera me" Allerzielen Sombere doodsche indrukwekkende plechtig-treurige, maar tevens verhevene instelling, gedachten- schakel bindende vluchtige aardsche vergankelijkheid, aan de ernstige, eeuwige onsterfelijkheid, leven en dood ketenend in elkaar 1 Allerzielen. Heldere dag van geloof, des menschelijkheids ik, verlevendigend in den dood 1 Allerzielen. Zwarte dag der hoop, van erbarmen en vergelding in den Heer 1 Allerzielen. Dag der dagen van liefde, in trouwe, onlfermen en gebed 1 Allerzielen. Dag van rouwe, tranen en leed, smarten en lijden. Allerzielen. Dag der klage en jam mer, waarop zondig schepsel zich in den geest vereenigt met de lijdende zielen der dierbaren, ruslende in vrede. Allerzielen. 't Hemelsch plecht anker der barmhartigheid, door de trouwe en algoede zorgen or.zer Moeder de H. Kerk geworpen in den onmete- lijken Oceaan der Goddelijke genade, tot zaligmaking van 't menschdom I Allerzielen. Droevige dag, gehei ligd aan de nagedachtenis onzer dier bare afgestorvenen, daar rustend in de schaduw van Gods tempel, Hem prij zende en lovende in Jijden en gerech tigheid I Allerzielen. Troostvolle, opbeuren de, zalvende, weemoedige, ingrijpend heilige plechtigheid, brengende het schepsel nader tot God, en tot diegenen welke hetzelve in de eeuwigheid zijn afgegaan 1 't Is een nevelige morgen. De grijze motlucht hangt zwaar over de aarde alsof ook zij haar aandeel in de ernslig- heid van den dag wil tollen. Flets en slap hangen de nog schaarsche, half verdorde bladeren, waarmede boomen en struiken nog getooid zijn, langs de natte, dof-glimmende stammen, elkander belranend met de zijpelende druppels, gevormd uit de millioenen vochtaiomen waarmede de atmosfeer als bezwangerd is. Alles ademt rust: De natuur is als gedrukt onder de sombere plechtigheid van den dag, en herinnert het zwakke, eentonige getjilp eener dakmusch ons nog slechts, dat zij als 't ware niet uitgestorven is. Maar op eens wordt de ijzige stilte onderbroken door de droeve klanken der koude doodenklok, welke de Chris telijke belijders van den waarachtigen God tempelwaart8 roept, 't Duurt dan ook niet lang, of groepjes en scharen van mannen en vrouwen, kinderen en grijsaards, allen in rouw gekleed, spoeden zich, met eerbiedigen ernst bezield, ter kerke, om in stichtende vereeniging hunne vurige gebeden en smeekingen hemelwaarts te zenden voor hen, die mogelijk nog zuchten in 't louteringsvuur der Goddelijke recht vaardigheid en de vorlossingsure nabij zijn I De Heilige Dienst begint. Plechtstatig ruischt het Requiem over de hoofden der duizenden geloovigen, daar allen vergaard in Gods huis, knielende in gebed, met den priester biddende «Heer, geef hunae arme zielen de eeuwige rust, en 't eeuwige licht ver lichtte hen 1" Ingrijpend treurig-schoon klinkt het «Dies irae", zoo vol van indrukwekkend en warm gevoel, door de hooge gewei ven van het eeuwen trotseerende Heiligdom 1 Roerend het »Domine Jesus' verheffend da «Sanctus", lijdend smeekend het «Jesus salvator mundi' en barmhartig 't vergeldend «Agnus Dei", trillend verzuchtend de smeekbede van den Gezalfden des Heeren van het «Requiescant in pace", waarmede de aandachtige Christenschare wordt aan gekondigd, dat het Zoenoffer door de heilige handelingen van den Priestert ter lafenis hunner dierbare afgestorve nen aan God is opgedragen en vol bracht en... 't hoopvolle «Amen" wordt door de duizenden monden in verzuch ting geslaakt, Maar alsof nog niet genoeg, scharen zich nu al da Levieten rond de zinne beeldige, zwart befloorsde kateflalk, het en aan. Het «Absolve" wordt afgesmeekt en de verlosaingsbée hemelwaarts gezon den... en nu, voorafgegaan door 't heilig symbool der verlossing, het kruis, trekt dringend de treurige, geloovige en stichtende gemeente ten doodenakker om er te gaan bidden, bidden en weenen op de graven hunner dierbare afge storvenen. Daar op 't kale, effene, doodsche doodenhof krioelt in diepen eerbied de zwart bonte massa, stom door elkaar, treurend zoekende naar de plek, waar eens hun liefde, hun leven, hun bloed bedolven werd Bevend en bibbelend, met onvasten tred, strompelt er den gebogen grijsaard op zijn krukje naar den hoek, waar voor een veertigtal jaren, zijn vrouw en kroost ter eeuwige ruste werden suf staart hij, krampachtig op zijn krukje steunend, op de groene zoden, met de roodschemerige, verweer de, onbewegelijke grashalmpjes, waar van er enkele in deze droeve herinne rings-stonden door de er op vallende biggelende tranen van den armen stakker, de hoofdjes buigen, om met 't ziltige nat der smarts de asche zijner dierbaren te mengen en te bevochtigen Daar zoekt in bange onzekerheid, een ongelukkige weduwe, reeds in den herfst haars levens, gevolgd door hare kinderen, waggelend, naar de wild begroeide plek, waar haar zoo vroeg verwoest levens- en liefdesgeluk begraven ligt. Snikkend gedenkt zij met de haren den dierbaren echtgenoot en vader, met starre blikken, als versteend turende op het natte, fletse gras, dat haar onvergetelijk geluk dekt Ginds knielen in kinderlijke engel achtigheid, onbewust van den slag die hen trof, een tweetal onschuldige weezen, op het nog versch geslotene, zwarte graf hunner ouders. Schuchter schuw bedeesd dwalen hunne blik ken over 't verblijf der dooden, als verwonderd over zoo vele droefheid, die hier heerscht. Met tusschenpoozen wroeten zij onnadenkend, voor kortswijl met de oezelige handjes op 't kille graf, om de bijna vergane' resten van knekeltjes, van een reeds lang uitgestorven en onbekend menschelijk voorgeslacht uit de vette, natte aarde te schif en, en elkander dan half lachend aan te zien tevens instinctmatig het hun machinaal ingeprente gebedje prevelend voor de zielerust van... helaasdat weten zij niet meer 1 Ziet, ziet daar, den Godsakker, onder den last der droeve menigte als een zuchtend geheel ineengezakt, en in een tranendal herschapen. Ook daar weenen en bidden armen en behoeftigen voor de «hunnen velen voor jaren en jaren daar arm zalig, in stilte, zonder praal onder de gewijde plagge «verhard" doch... niet vergeten 1 Daar weenen en bidden bij de koude zerk of steenen kruis, welke het van de eenmaal rijk met aardsche goederen bedeelden drukken en sieren, de bevoorrechte klasse. Ook zij, die rijken aan schaten en goederen, beseffen in deze aangrijpende stonde, dat alle aardsche grootheid en geluk slechts vergankelijkheid is 't Monumentale kille gesteent', waar onder 't stoffelijk overschot van een vader, een moeder, een echtgenoot gade of kind rust, schijnt hen op heden in hunne beproevingen, grijnzend lachend aan te zien, als fier op rif en asch, zijn doodenaandeel, dat het tot den jongsten dag mag drukken, en ais trotsch er op, aanschouwelijk getuigenis te kunnen afleggen van de eeuwige waarheid der Goddelijke rechtvaardig heid, dat rijk en arm één zijn in den dood. den. Zij rusten in vrede Een volk, dat zoo zijn dooden eert, zijne nagedachtenis zoo heiligt, noem ik een verheven Christelijk volk, diep gevoelend doordrongen van de waar heden van het Roomsch Katholiek Geloof, beseffend een leven, een sterven in Christus. En ais nu de zegende priester het jammerend doodenoord met het gewijde water tot lafenis der zielen en tot troost der levenden besprenkelt, en van de lippen van den Dienaar des Heeren, de smeektonen van het «Miserere" in de woorden «Redde mihi laetitiam Deus 8alutus mens 1" weergalmen en klagend wegsterven in 't onmetelijk hemelruim, dan sluiten zich weder de opengereten wonden der duizenden harten, gezalfd door den balsem van het onwrikbare Geloof en der onwan kelbare hoop op Gods oneindige genade en barmhartigheid 1 In stemmende houding en nog onder den indruk der droeve herinneringen, verwijderen zich nu de brave geloovi gen van het doodenhof, om terug te keeren tot de haardsteden, waar ook zij, die «thans rusten in vrede", eens leefde en liefde en leed met hen deel- door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Welsummcrs. Vraag: In het laatst van Maart be stelde ik 30 broedeieren van Welsum- mers. Ik kreeg daaruit 19 kuikens, waaronder 8 hennetjes Er is geen een dood gegaan. Ik heb er thans 8 met 1 haan, die flink gegroeid zijn, maar ofschoon ze reeds meer dan 6 maanden zijn, denk ik dat het nog zeker wel een maand zal duren voor ze beginnen te leggen. Zijn de Welsummers altijd zoo laat aan den leg. Mijne W.L., die 14 n jonger zijn, beginnen reeds goed te leggen. Uit Venray. ANTWOORDVroeg legrijpheid, daarin winnen het de W. Legh. boven zoo goed als alle rassen der bedrijfs- hoenders. De Welsummers zijn een ras in wording, 't Belooft wel iets goeds te worden. Tot nog toe leggen de meeste dieren niet vroeg en vaak ook nog te weinig eieren. Op de legwed- strijden maakten ze nog geen goed figuur. Een voordeel is, dat ze flinke zware eieren leggen, emberbruin van kleur, bezet met bruine stippels vaak. Het is dus geen bezwaar, al leggen ze een paar eieren minder dan de Leg horns. Maar het loopt nog zoo ver uiteen bij de Welsummers, zoowel wat het aantal eieren betreft als de vroeg legrijpheid. Een buurman van me had in 1927 ook Welsummers gebroed en raapte pas het le ei toen ze 7 maanden oud waren. En het ergste was, er waren onder die den heelen lijd d or ook maar weinig legden. Natuurlijk zullen anderen weer betere ondervinding er mee opgedaan hebben. Bij onze W. Leghorus en ook bij onze Barnevelders hebben we meeste zekerheid iets goeds le krijgen, vooral bij de eerste. Eenden houden. VRAAG: Ie eenden houdenloonend? De prijzen der eieren zijn heel wat iager dan kippeneieren. Welke eend is de beste? Ik heb weiland rond de boerderij, doch 's zomers geen water. Uit Venray. ANTWOORD: Die vraag is niet met beslistheid te beantwoorden. Voor den een kan eenden houden loonend zijn en voor den ander niet. Voorop staat, dat men eenden niet tusschen kippen moet laten loopen, dat haalt niet veel uit. Eenden hebben heel wat meer voedsel noodig dan kippen, zeker wel een derde meer. En nou moet je niet denken, dat dit voedsel niet zoo goed behoeft te zijn als voor kippen, want dan komt men zeker bedrogen uit. Ze hebben meer dierlijk voedsel noodig en dat kost geld, als men het verstrek ken moet. In verband met den lagen prijs der eendeneieren is m.i. het eenden houden alleen daar rendabel, waar men prima eenden heeft, waar deze de beschikking hebben over goedkoop dierlijk voedsel öf het in het zwemwater voldoende kunnen vinden. Hierdoor is het te verklaren, dat de eendenhouderij haar grootste vlucht heeft gekregen in waterrijke streken (Holland, Friesland) en daar waar men niet ver van de zee af woont en goed koop kleine vischitan bekomen(Veluwe) Voordat een eend begint te leggen, heeft ze onder min gunstige omstan digheden al veel gekost en voor de slacht brengt ze slechts een krats op. Als lichtpuut staat hiertegenover dat de huisvesting minder kost en het percentage sterfgevallen bij eenden en kuikens nog niet een derde is van dat bij kippen. Eenden kunnen kolossaal veel leggen als ze maar het voedsel en de verzor ging krijgen, die ze noodig hebben De Indische Loopeenden en Khaki Campbells worden algemeen als de beste beschouwd. De laatste kunnen beter tegen koude dan de eerste, maar daar staat weor tegenover, dat kleinere eieren leggen dan de Loop eenden. Vroegbroed Indische Loopeenden leggen reeds in. October (of eerder) en gaan daar mee door, zoolang het niet sterk vriest, mits het nachthok niet al le koud is en droog, Laatbroed begint pas in Januari te leggen. Diarrhee by kippen- VRAAG: De laatste weken hebben mijn kippen een dunnere ontlasting dan voordien. Ze zijn anders wel ge» zond, meen ik. Waaraan kan dat liggen Wat ertegen te doen Uit Venray ANTWOORD: Het natte weer zal wel mede van invloed zijn geweest Bij nat weer hebben de kippen voort durend koude voeteü, als ze tenminste door slik moeten loopen. Koude voeten verwekt diarrhee. We weten het aan ons zeiven. De oorzaak van diarrhee kan ook te zoeken zijn in de voeding. Te veel dierlijk voedsel verwakt diarrhee. Licbt verteerbaar vosdsel kan in dezen spoedig helpen, b.v. rijst gekookt tot een stijve brei. Zet ook een bakje met fijne stukjes houtskool in het hok, dat regelt de ontlastiög. En dan natuurlijk bij slecht weer meer binnen houden in een hok met kurkdroge bodembedekking. U laat de dieren toch niet zoo gauw als het licht wordt, de weide opgaan Die is in de vroegte veel le kil om dezen tijd an 't jaar. Melk aan de kippen? VRAAG: Wat is het beste, melk. ondermelk of karnemelk aan dekippen? Uit Venray. ANTWOORD Melk is te duur, hel vet daaruit hebben ze niet noodig Dus ondermelk of karnemelk, liefst het laatste. Deze oefent een gunstigen invloed uit op den gezondheidstoestand der dieren. Maar de melk moet niet al te oud worden (tweemaal per week versch) Houd de drinkbakken proper. van den Dinsdag 30 October nm 4 uur. Voorzitter: O. v d. Loo, Burgemeester Secretaris: van Haaren. Tegenwoordig 13 leden. De Voorzitter opsnt de vergadering met gebed en verzoekt den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. 2 a. Oninvorderbaar verklaring van schoolgelden dienst 1927. b. Oninvorderbaar verklaring van posten opbrengst houthak. Wordt door den Raad aangenomen, zooals door den gemeenteontvanger is opgemaakt. 3. Aanbieding van Gemeenterekening dienst 1927 en der rekening van het bedrijf der Gasfabriek met balans, winst en verliesrekening per 31 December 1927. De Voorzitter verklaart, dal deze 14 dagen ter visie moet liggen en be noemt een commissie van onderzeek, bestaande uit de heeren Nelissen, Jacobs en Vermeulen. 4. Aanbieding der Gemeentebegroo ting dienst 1929 en der begrooting van h6t bedrijf der Gasfabriek 1929. Deze zullen eveneens ter visie ge legd worden en inmiddels bij de heeren Raadsleden in dubbel stel ter bestu deering circuleeren, terwijl de secreta ris eenige avonden zal disponibel stellen, teneinde mondeling gewensch- te toelichtingen te geven. De Voorzitter beveelt de begrooting ten zeerste in studie aan en wijst er bij voorbaat op, dat zich donkere wol ken aan de lucht vertoonen, die vele wenschen op vervulling zullen doeft wachten. Het batig saldo der begrooting bedraagt thans f 47895,58 en is dus met circa f 80CQ verminderd. De ver mindering van de opbrengst uit de verlaagde inkomstenbelasting, maakt het noodzakelijk de gemeente-inkom stenbelasting te verhoogen van 1,7 tot 2 pet. Inzake de verharding van wegen hoe gewenscht ook, zal de Raad zich ten zeerste moeten beperken. 5 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van circa 20.60 H.A. uitgegroeid bosch onder Castenray De Voorzitter deelt mede, dat dit gedeelte bosch is uitgegroeid en de bosch wachter Min ook als zijn gevoelen heeft kenbaar gemaakt, dit gedeelte te kappen en den ondergrond, die zeer geschikt is voor ontginning, zou men kunnen verpachten. Wordt goedgevonden. 6. Voorstel van B. en W. tol ophef, fing der bestaande O. L. school te VenrayCastenray. 7. Voorstel van B. en W. tot over dracht in eigendom van dit schoolge bouw met bijbehoorende speeltuin ged ter grootte van circa 25 aren aan het R.K. Kerkbestuur te Castenray tot op richting eener bijzondere school voor gewoon lager onderwijs. Beide punten worden door den Raad zonder hoofdelijke stemming aangeno men. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eer vol ontslag aan het hoofd der school den Heer H. A H. M. Vollebergh en de aan die school verbonden onder wijzeres Mej. M G. M. Derksen en den onderwijzer den Heer Th. P. A. van de Voort, wegens opheffing hunner betrek king met ingang van 1 Januari 1929. Conform het voorstel van B. en W- verleent de Raad eervol ontslag. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der instructie van den hulpkeurmeester van den Vleeschkeuringsdien8t De Voorzitter deelt mede, dat deze wijziSing hierop neerkomt, dat de hulpkeurmeester f 100 meer salaris zal ontvangen met ingang van 1 Jan. De heer Odenhoven kan zich met dit voorstel bijzonder vereenigen. Wordt goedgekeurd. 10. Benoeming van drie leden in de Commissie van Toezicht op het L. O. a. wegens periodieke aftreding der leden P. H. Oudenhoven en J. P. Tille- mans. b. wegens vertrek van den Heer Dr. Cb. Verselewel de Witt Hamer. De Voorzitter verklaart, dat enkele leden hunne benoembaarheid verloren hebben en in verband met de omzetting der openbare in bijzondere scholen, stelt hij voor dit punt aan te houden. De heer Vermeulen is blij, dat de voorzitter met dit voorstel komt, wijl hjj bezwaren heeft tegen de voordracht. De Voorzitter merkt op, dat 't wen- schelijk is van dergelijke bezwaren te voren kennis te geven, dan kunnen die in geheime zitting behandeld worden. 11. Voorstel van B. en W. tot ver koop aan W. Jacobs van huis en erf te Oirlo, ged. van Sectie F. no. 1860. De Voorzitter deelt mede, dat W. Jacobs van de Water voor de oude Schoolwoning te Oirlo f3350 geboden heeft, te betalen en te aanvaarden op 1 Jan. as. Dit is een zeer goed bod, wat door den Raad wordt aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. tot be legging van f 2000 4s/4 pCt. onder- verband van eerste hypotheek. Ook om f 2000 te beleggen op eerste hypotheek op voormeld huis, wordt door den Raad aangenomen. 13. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat een dankbetuiging is ingekomen van de Vroedvrouwenschool te Heerlen voor de verleende subsidie en een bericht van Ged. Staten inzake de overdracht der school te Ysselsteyn. Bij de rondvraag verkreeg de heer Millen het woord, die opmerkt, dat de gasfabriek de leiding heeft laten leggen tot bij Linders, zoo komen er twee lantaarns betrekkelijk kort bijeen staan terwij! den hoek aan den Overloon- schenweg in een Egyptische duisternis gehuld blijft. Hij voegt erbij dat de gelegde leiding zijn inziens voor uit breiding geschikt is, wat hij ten zeerste betreurt in verband met de verharding van de Gastraat, zoodal bij meerdere gasaanvoer deze straat weer openge broken moot worden. De Voorzitter zegt dat hij deze aan gelegenheid die van technischen aard is, niet direct kan behandelen en zegt een onderzoek toe. Ook de heer Odenhoven'zag aan den Overloonschen weg gaarne een gas lantaarn geplaatst en meent dat deze ook eerder door B. en W. is toegezegd. De Voorzitter zag gaarne wat meer gasverbruik door de bewoners dier straten, wat moeilijk gaan zal, daar deze, zooals de heer Odenhoven zegt, allen electrisch licht hebben. De heer Vermeulen heeft vernomen, dat op de Bewaarschool niettegenstaande de verleende hoogere subsidie, niet meer kinderen geplaatst kunnen wor den en stelde, nadat de Voorzitter opgemerkt had, dat deze aangelegen- beid moeilijker is dan ze lijkt, voorde subsidie nog wat te verhoogen. Ook de heer Millen zou hiervoor te vinden zijn indien dan tevens een regel gesteld zal worden, welke kinderen aangeno* men zullen worden. De Voorzitter merkt op, dat de E. E. Zusters reeds geslachten lang de Be waarschool bestuurd hebben en daar voor afwisselend 3 of 500 gulden subsidie genoten hebben. Zij zijn vol komen bevoegd de school op te heffen. Hij wil op eenige bezwaren wijzen gebrek aan Leerkrachten, zoodat reeds leeken-krachten zijn aangesteld, gebrek aan lokalen, waaraan zelfs met een geweldige subsidie niets te verbeteren is en die ook nadeelig is voor de Gemeentekas De heer Millen zou bij gebrek aan plaats den leeftijdgrens verhoogen. De Voorzitter zegt, dat men moet apprecieeren wat de E. E. Zusters voor de jeugd gedaan hebben en geen eischen stellen. Bovendien is in Jerusalem het Bestuur eerst onlangs vernieuwd, wat zich eerst moet inwer ken en dan de zaak aanpakken. Hij verzoekt den Raad een weinig geduld te oefenen.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 1