Tweed© Blad van „PEEL EN MAAS" PUROL De Paradijskamer PUROL InUwZadelhsch Hei Wtegekmd lomersproeten - Iprutoli Apachen-galerij. Gaan dienen als dienst bode in een groot gezin. FEUILLETON ffTEN Voltaire. Vergadering Stoom- zuivelfabriek „Venray' ZATERDAG 23 JUNI 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 25 Duivels in menschengestaite. Da Zeereerw. Pater H. da Greeve SJ. doet de laatste weken in hel RK, Weekblad »Rechtuit" interessante ont hullingen over het dreigend Bolsjewis ten-gevaar. In het laatste nummer spreekt hij eerst over de gebeurtenissen in China. Peking de hoofdstad is gevallen, en 't laat zich aanzien dat binnen kor toren of langoren tijd de leiding van dit rijk 400 millioen inwoners zal zijn in de handen van de..Bolsje- wiki. Daarmede heeft de Sovjet bereikt wat zij wildeHet Westen Europa te lijf gaan door het Oosten. Wat er van Europa terecht komt als 400 millioen Chineezen en 200 mil lioen Voor- en Achter Indiërs in geor dende kolonnen er over gedreven wor den laat ik aan de fantasie over van al onze schouderophalende pijpen- rookende Hollandsche politieke tinne gieters, die »höelemaal niet bang zijn dat 't zoo'n vaart zal loopen". Dan geeft hij een reeks portretten van communistische apachen. De eerste chef van de Tcheka Ouritzki, die bekend was juist om zijn geraffi neerde vraatzucht, zelf vermoord door een socialist, werd vervangen door de Pool Dzerjinsky, door Lenin destijds op den voorgrond geschoven, een van de hatelijkste kerels van heel de bolsje wistische bende. Hij heeft in letterlijken zin bloed vergoten bij stroomen en deed met be hulp van zijn beulsbroeders honderd duizenden onschuldigen de meest ondenkbare folteringen aan. Zijn staf van medewerkers satans gespuis zijn o a. Advokinechic, elegant, druipt van paarlen en juweelen, verslaafd aan 'l gebruik van cocaine; liederlijk sujet, die voortdurend in een toestand van bruut delirium is Als hij voorbij de gevangenen ging en zijn kleinedieven- oogen bleven rusten op een van hen, dan wist deze dat hij moest sterven. Terékoff, matroos, bijgenaamd»de commissaris van de dood". Die naam zegt genoeg. Gr behoort op fietstochten, voor verzachting en genezing bij doorzitten en zonnebrand steeds een doos of tube Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. cn Drogisten 776-11 Jrishka, matroos, liet o.a. achttien monniken aan een paal spietsen. Als ontspanning ging hij na zijn moorde- naarsarbeid, met een roos in zijn knoopsgat door de stralen van de stad een autotocht maken met een publieke vrouw naast zich TchernovBky Verslaafd aan de co caine, niet op dreef, voelde zich '»niet lekker" als hij niet eenige slachtoffers had gedood. Terrihochof, is meer romantisch van aanleg en doodt de gevangenen, of liever slacht ze af door ze met revolver schoten neer te schieten bijmaan licht. Rosa Schwartz, te Kieff, telt haar slachtoffers bij honderden. Ze snoof cocaine en doodde al rookende de ge vangenen of brandde ze met haar cigarette de oogen uit. Andere uitvind sels van haar brein zijn van dien aard, dat ze niet hier genoemd kunnen wor den. Deut8ch te Odessa, had zich in het vak gespecialiseerd en als onderdeel der Bolsjewistische gruwelleer gekozen de marteling van vrouwen. Beschrijvin gen kunnen niet gegeven worden. Hij werd gedecoreerd met de »Orde van het Roode Vaandel". Zijn assistenten waren o.m. Chineezen en een neger die weer specialist was in het uittrek ken van pezen uit het levende slacht offer. Véra Grebentchikoff doodde eigen handig 700 menschen. Pater de Greeve voegt hieraan toe, dat in 't boven vertelde geen letter overdreven, onwaar of onjuist is. Nu dan, we gaan een ernstig en hartelijk gemeend woordje spreken tol onze dienstboden. Wees maar niet bang, 't wordt geen donderpreek, hoor 1 Een verstandig, kalm, warm woord in uw eigen bslang. Kijk eens hier. In een huis met veel kinderen leert ge flink werken en dst zult ge later, als ge zelf een huishouden hebt, toch ook wel moeten? En wat ge vroeger goed geleerd hebt, zult ge later immers des te beter kunnen? In een huis met veel kinderen leert ge van alles werken en dat zult ge later, als ge zelf een huishouden hebt, toch ook wel moeten? En wat ge vroeger goed geleerd heb*, zult ge later immers des te beter kunnen In een huis met veel kinderen leert ge met kinderen omgaan van de kleintjes in de wieg tot en met de oudere bengels van jongens en meisjes, die wel eens wat wild kunnen zijn, maar op slot van zake toch engelen van kinderen zijn en dat zult ge later, als ge zelf een huishouden hebt, toch ook wel moeien En wat ge vroeger goed geleerd hebt, zult ge later immers des te beter kunnen In een huishouden met veel kinderen leert ge meer verdragen en dat zult ge later, als ge zelf een huishouden hebt, toch ook wel moeten En wat ge vroeger goed geleerd heb', zult ge later immers des te beter kunnen In e8n huishouden met veel kinderen leert ge zuinigheid en dat zult ge hoogstwaarschijnlijk, als ge zelf een huishouden hebt, toch ook wel moeten En wal ge vroeger goed geleerd hebt. zult ge later immers des te beter kun nen In een huishouden met veel kinderen leert ge, wat het zeggen wilzich iets te ontzeggen en dat zult ge later, als ge zelf een huishouden hebt, toch ook wel moeten En wat ge vroeger goed geleerd hebt, zult ge later immers des te beter kunnen In een huishouden met veel kinderen leert ge spaarzaamheid en dat zult ge later, als ge zelf een huishouden hebt, toch ook wel moeten En wat ge vroeger goed geleerd hebt, zult ge later immers dss te beter kunnen In een huishouden met veel kinderen leert ge huiselijkheid, want vader en moeder blijven veel thuis, bij de kin deren en dat zal U laler, als ge zelf een huishouden hebt, ook wel te pas komen, beter, dan wanneer ge, wegens U w geëischte vrije middagen of avonden over de straat jatst. In een huishouden met veel kinderen leert ge de schoonheid en de kracht Historisch-Romantisch verhaal van het Kasteel Blyenbeek by Afferden. Vrij naar Het Duitsch door B,B. 23 V. Handelt voornamelyk over een gevaar lijk avontuur, hetwelk het „Paradijs" wederom bedreigt. Nu braken er rustige en gelukkige dagen aan voor het »Paradijs" te Blyen beek Ik houd ze voor de gelukkigste en schoonste dagen van mijn leven. Van nu af aan behandelden de beide vrouwen mij veeleer als een vriend dan als een ondergeschikte. Mijn genadige Heer Arnold schonk mij ook groot ver trouwen door mij te Blyenbeek tot Slot voogd te benoemen in plaats van den ouden Mathias, die n 1. kort na het bezoek van Emerentiana als kasteelheer en Bestuurder naar Hillenrath was gezonden. Maar ik mocht daarom mijn schilder en snijwerk niet geheel op zij zetten, zei Heer Arnold. Denzelfden winter heb ik dan ook nog flink aan de snijbank gewerkt. In de lange winter-avonden riepen mij de beide vrouwen echter gewoon lijk in de woonkamer. Daar zaten zij dan meestal met de meiden aan het apinnenwiel en lieten de wieltjes vroo- van het gemeenschappelijke familie gebed, vader, moeder en kinderen voor het versierde beeld van het H. Hart of O. L. Vrouw of de H. Jozef of de H. j Familie en dat zult ge later, als ge zelf een huishouden hebt, toch ook niet willen missen? In een huishouden met veel kinderen leert ge de christelijke edelmoedigheid en die kostbare deugd zult ge later, als ge zelf een huishouden hebt, toch ook wel willen bezitten En zoo zouden we nog verder kunnen gaan in het opnoemen van allerhande goede dingen, welke ge vooral en zeer ter dege leert in de groote huishoudens Wat kan het U ten slotte schelen, of ge in een zoogenaamden »slillen dienst" (die mogen en moeten er ook zijn, daar willen we niks kwaad van zeggen), ook al wat meer zoudt kunnen verdienen, of wat meer vrijaf zoudt kunnen krijgen, of wat minder hard zoudt behoeven te werken, of wat chiquer gekleed zoudt kunnen gaan (o, die dure kousen, een kapitaal in een... kous 1) of 's morgens wat langer zoudt mogen slapen en 's avonds wat eerder op straat zoudt mogen zijn of ik weet niet wal allemaal meer als ge ten slotte, later, laler daar niet zooveel voordeel van zoudl hebben, wellicht meer na deel. Denk toch om later en... denkt om het schoone, christelijke, zoo uiterst verdienstelijke werk, dat ge doet, door de groote gezinnen, de van God bijzon der gezegende gezinnen, te helpen en over zeiven daardoor een bijzondere hemelzegen af te trekken 1 Moeders nemen voor de roode, gesmette of ont stoken huid van de kleine, uitsluitend 't allerbeste, en dat is Doos 30 en 60 ct. Tube 60 ct. Bij Apothen Drogisten 749-14 lijk op de maat snorren. Gezellig knapperde en knetterde het vuur in den haard en daarbuiten woei de Noorden wind en joeg sneeuw en hagel over velden en heide en beukte woedend op het oude Slot. Meestal moest ik hun dan iets voor lezen en zoodoende heb ik in die en in de daaropvolgende winters menig goed en stichtend boek doorgewerkt, even eens tot nut en heil van mijn eigen ziel en zaligheid. Mijn genadige vrouw Catharina en jonkvrouw Angelina nog veel minder, vond geen behagen in die comedies en liefdesavonturen, welke toen ter tijd van Parijs kwamen en op de kasteelen der adellijken meer gelezen werden dan wel voor tucht en goede zeden wenschelijk was. Wij lazen liever hetgeen ons de Prior van het Augus tijner klooster zond, n.I. de legende boeken en brieven van vrome priesters en geloofsverkondigers, die onder de vreemde heidensche volkeren met doodsgevaar het Evangelie verkondig den. Zulke brieven was niet alleen stichtelijke maar ook zeer leerzame lectuur, daar zij ons veel nieuws ver telden over de zeden en gebruiken van vreemde menschen en landen. Zoo herinner ik mij nog voornamelijk de brieven van de gelootsverkondigers bij de Indianen, terwijl Jonkvrouw Ange lina de zendbrieven van de Zusters Urselinen, die met de eerwaarde Moeder Maria van de menschwording naar Canada waren gegaan, maar niet kon vergeten. Mijn genadige Heer Arnold was dezen winter ook weinig thuis. Hij staan. Zoo maakte hij zich eens in gezel schap van de Eugelsche schrijfster Mary Worthley Montagu vroolijk ten kosle van Shakespeare en liet hij zich zeer kleineerend over den grooten tooneelschrijver uit. »Als ik mij niet de moeite gegeven had, mij mst dien Shakespeare bezig te houden", zei hij laatdunkend, »zou er dan wel iemand in heel Frankrijk zijn, die hem kende? Ik ben degene, die mijn landgenooten eenige paarlen getoond heb, welke ik uit zijn mest- loop te voorschijn haalde". »In dat geval", antwoordde mevrouw Montagu, terwijl zij zinspeelde op het plagiaat, waaraan Voltaire zich dik wijls schuldig maakte, »moet ik zeggen, dat het een mes'hoop was, die een wel zeer ondankbaren bodem vruchtbaar gemaakt heeft". *^Prij}l3ö^a_ÉQjCt_Bij-Apoth^eQ_Droglst«a 777—9 Het was einde Mei nonderd vijftig jaren geleden, dat Voltaire, de begaafde, maar ook zeer befaamde Fransche schrijver en dichter, die vooral door zijn sarcastische bestrijding der Kerk zoo veel kwaad heefi gesticht, overleed Hij bereikte een hoogen ouderdom, maar tragisch was zijn einde. Hij stierf vrijwel verlaten en zonder zich met de Kerk te hebben verzoend. Niets was veilig voor zijn bijtenden spot. En ofschoon hij tijdeas een ver blijf in ons land een vriendelijk ont haal had genoten, verluidt, dat hij zijn afscheidsgroet aan Holland aldus for muleerde: Adieu canaux, canards, canaille 1" Een tijdlang was hij de vriend en raadsman van Koning Frederik den Groote van Pruisen, die hevig met al wat Franach was, dweepte. Maar de vriendschap duurde slechts enkele jaren, van omstreeks 1750 tot 1753 Toen kwamen hunne karakters Voltaire vertoefde veel aan het hof van den koning met elkaar in botsing, en men verhaalt zelfs, dat Frederik zijn voormaligen vriend eens op een dracht stokslagen liet onthalen. Toen vond de Franschman het maar beter uit de buurt te blijven en Pruisen te mijden, ook toen er later een zekere verzoening tot sland was gekomen. De oude vriendschap keerde niet terug Terugdenkend aan den tijd van hun eerste ontmoeting, schreef Voltaire later de bittere woorden: Bij de begroeting zeide hij mij: u bent philosoofIk ben het ookl Waalijk sire, gij hebt u ver gist, wij zijn het geen van beiden." Nu, daarin had de Fransche spotter wel gelijk. Maar het spotten kwam hem bij andere gelegenheden wel eens duur te legde nu zoo'n groote lust voor politiek gedoe aan den dag ais hij vroeger neiging geloond had om zich als kluize naar op te laten sluiten. Nu eens ging hij naar Geldern of Vsnlo en Roer mond naar den Spaanschen Stadhouder, dan weer naar dezen of genen adellijke of staatsman, zoodat zijn vrouw wel met recht had mogen klagen, dat het ^Paradijs" erg stil en eenzaam was geworden. Maar de kleine Christoffel groeide gelukkig zoo flink op, dat hij al bijna kon loopen en een ware troost en vreugde werd voor het warme moederhart. Het was een genot dit lieve engelen kopje te zien met die blonde krullen en die groote blauwe oogen Meer dan eans heb ik dit lieve kind voor zijn moeder of Angelina uitge teekend, ja hem zelfs* in water en olie verf geschilderd en hier en daar zijn gelaatstrekken in het houtsnijwerk af gebeeld. We waren reeds diep in de zomer van het jaar 1698 en hadden nu bijna twee jaar niet het minste meer van Emerentiana gehoord of gezien, toen die ongeluksvrouw op zekeren dag wederom geheel onverwacht op het tooneel verscheen. Toen ik eens een beetje vroeger dan gewoonlijk was opgestaan en het Slotplein opstapte, kwam Kurt de jager, mij tegemoet en zei, dat hij in het pijnboombosch aan de Blye twee mannen had gezien. Het leken wel een paar wilddieven of weg- geloopen soldaten, zeide hij Zijstonden met een vrouw, die hij ai eens meer meende gezien te hebben, te praten over iets verdachts. Hij was nl. heel MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten.60 ct Zenuw-Tabletten75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten op Yrydag 15 Juni 1928. De Voorzitter, de heer G Willems, opent de vergadering met den christe- lijken groet, na een hartelijk woord van welkom aan de aanwezigen en voegt er bij dat de heer Hub Janssen, Voorzitter van den Raad van Commis sarissen, wegens ziekte verhinderd is het voorzitterschap in deze vergadering waar te nemen. Met den wensch voor een spoedige beterschap van den heer Hub. Janssen, verzoekt de Voorzitter den heer Directeur voorleziDg te doen van de notulen der vorige vergadering, welks onveranderd werden goedge keurd. De heer Sloot brengt hierna verslag uit over hel boekjaar 1927. Naar aanleiding der voorgelezen notulen en het uitgebracht verslag, vroeg de heer G. Reintjes de notulen voortaan te doen drukken en aan de leden uit te geven, waaraan de heer van Ass toevoegde eenzelfde verzoek aangaande bet verslag. De heer J. A Poels, die inmiddels de leiding der vergadering had over genomen, antwoordt dat deze voorstel len in het Bestuur zullen overwogen worden, maar dat de leden welmoeten bedenken, dat dit kosten medebrengt Bij het Bestuur zal tegen het voorstel geen bezwaar zijn. Daar er geen tegencandidaten gesteld zijn, worden onder applaus bij accla matie herbenoemd de heeren H. Poels als Commissaris en de heeren G. Willems, Venray en Wilh. Friesen Castenray als Bestuursleden. De overschrijving van het lidmaat schap der Boterfabriek van de Boeren leenbank Venray naar de Boerenleen bank Leunen, werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd Er hadden zich 24 nieuwe leden met 67 koeien aangemeld, terwijl 5 leden met 21 koeien waren uitgetreden, zoodat dit een aanwinst was van 19 leden met 46 koeien. Alsnu gaf de Voorzitter een uiteen zetting van een bijgekomen omstandig heid in de aanbesteding van de verbouwing der fabriek. De Firma Hoebers en Smits had de verbouwing aangenomen vo'or f 41740 en hadden dus de verplichting om het werk daarvoor uit te voeren. De aannemers hebben zich echter tot het Bestuur gewend om f 4000 meer te voorzichtig naar hen toegeslopen en achter een bosch bessenstruik verscho len had hij wel is waar heel hun ge sprek gehoord maar had er zoo goed als niets van verstaan, daardieslimme vogels Fransch hadden gesproken. Van die taal verslond hij bijna niets, zei hij, maar zooveel had hij er toch wel van begrepen, dat zij het op den kleinen Christoffel gemunt hadden. Hij meende ook dat die vrouw, aan hsar grootte en gestalte te zien, hetzelfde wijf was, dat eenige jaren geleden hier van het Slot was weggejaagd. Menigeen kan zich indenken, dat ik niet zoo'n klein beetje schrok, daar de beide genadige vrouwen juist eenige oogenblikken geleden met mijn lieven Christoffel uit het Slot waren wegge reden, alleen vergezeld van den kleinen Trikes, een nauwelijks half volwassen staljongen. Plotseling flitste mijn ontzettende verantwoording voor Heer Arnold mij door het hoofd, indien den kleinen Christoffel of de beide jonkvrouwen iets mocht overkomen. H. Moeder Gods, riep ik uit, zij zijn naar de H. Mis op St. Augustijn; daar gingen zij gewoonlijk naar toe als het mooi weer was. Bij alle goden, Grates, bij al wat je lief is, spoedig de paarden, zadel ze op 1 Kurt, je musketgeweer en geladen buks, vooruit bij de zaligheid van je ziel 1 Ieder gordelde in hsast een zwaard of een sabel en alle drie tegelijk spron gen we op de rossen, zonder ons de tijd te gunnen om fatsoenlijk op te mogen ontvangen, wijl zij zich in de berekening vergist hadden. De Architect heeft deze aangelegen- heid onderzocht en het Bestuur heeft alles gewikt en gewogen en komt nu met het voorstel om f 3000 te geven boven de aannemingssom, als het werk normaal afgeleverd wordt verder nog f 1000 als het werk prima en op lijd tot genoegen van Architect en Bestuur wordt afgeleverd. De Voorzitter wijst erop, dat da aannemers hierop geen recht hebben, en het voorstel alleen steunt op goed heid, wijl men niet zou willen dat de aannemers, die tot nog toe tot volle tevredenheid hebben gewerkt, door dit werk zouden geruïneerd worden. Wel hebben zij bij de gunning stellig verklaard zich niet vergist te hebben, maar thans blijkt naar alle waarschijn lijkheid, dat dit toch wel het geval is. Spreker noemt dit een moeilijk geval in verband met de Venraysche aan nemers, die indertijd voor afzetters zijn uitgemaakt. Toch blijft Hoebers met dezen bijslag f2000 beneden Wijnhoven en f 5500 beneden Martens. Het zal het Bestuur ook zeer aangenaam zijn als de vergadering een besluit in deze neemt. De heer Thijssen, Scheide, zegt het voor ieder lid maar een paar cent kan uitmaken en het daarom maar bij zou geven. De heer Arts meent, dal als er niet wordt bijgegeven er misschien geprutst wordt bij den bouw, waarop de Voor zitter zegt, dat het toezicht daarvoor te scherp is. Ook als andere aannemers het plan afbouwen op kosten der oor spronkelijke aannemers, komt het Bestuur in een min of meer scheeve positie. Uit de vergadering klinkt het voor stel om alles aan het Bestuur over te laten. De Voorzitter dankt voor het vertrou wen, dat uit dit gezegde blijkt, maar er is een besluit der algemeene vergade ring noodig. De heer Arls, Leunen, meent, dal het billijk is in deze toe te geven en stelt de vergadering voor hel voorstel van het Bestuur over te nemen, waartoe met algemeene stemmen besloten wordt. De Directeur wijst den leden op de wenschelijkheid om de kleine karne- melktuiijes met den voerman mede te geven, tot vervoer der karnemelk en vooral op Zaterdag de melk goed te conserveeren. Bij gevallen van mond- en klauwzeer moet direct aangifte gedaan worden. Na eene bespreking van het loon, in verband met een rapport van den Bra- bantschen Zuivelbond, vroeg de heer Tijssen hoeveel er in gehouden wordt, waarop het lid Reintjes antwoordt f 1,01 per 100 Kg. melk, dat staat op de melkbriefjes. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat de fabriek f 80,000 wil leenen in stuk ken van f 500 rentende 4i/t, waarvan jaarlijks 400 stukken zullen worden uitgeloot. Van niet-leden is er geld gepresenteerd, maar het Bestuur meent, eerst de leden in de gelegenheid te moeten stellen tot veilige belegging van hunne gelden. Men kan zich hiervoor aanmelden bij den Directeur. Verder deelt de Voorzitter mede, dat in verband mst het heerschende mond en klauwzeer, invoer van vee in Lim burg verboden is. Inspecteur Quaed- vlieg uit Sitlard had spreker medege deeld, dat de verspreiding van mond en klauwzeer voor 90 pet. moet worden toegeschreven aan invoer van besmet vee. Hij hoopt dan ook, nu Limburg nog vrij is, allen zullen medewerken aan handhaving van dit verbod, waar van voor menschen, die weiden hebben in naburige gemeenten ontheffing kan verleend worden. Bovendien wordt bij directe aangifte door de fabriek koste loos een geneesmiddel verstrekt. Spre ker spoort daarom allen aan niet alleen uit eigen belang te handelen, maar het algemeen belang te dienen. dwijnen spoedig door een pot Bij alle Drogisten. zadelen. Op leven en dood renden we het rijpad af, hetwelk vlak laDgs het pijnboomkosch, waar Kurt die sluwe typen had gezien, naar het Augustijner klooster gaat. In mijn doodsangst beloofde ik een kaars van twee pond aan de Moeder Gods van Kevelaer, indien we niet, wat ik vreesde, te laat kwamen. Zoo heb ik nog nooit in mijn leven gereden 1 Dood en heli Wat was dat? We waren nog geen tien minuten onderweg, toen we plotseling vlak bij ons, op een plek, waar het pad tusschen jenever struiken en halfvolgroeide pijnboomen verder loopt, een merg en been door dringend geroep en geschrei hoorden van de beide edelvrouwen! Ik was de wanhoop nabij 1 Het doodszweet brak mij uitl Daar ik in de haast mijn sporen vergeten had, gaf ik mijn ruin zulk een steek met mijn degenspits, dat ik als een pijl uit den boog vooruit- vloog en Kurt en Grates mij die laatste pa&r honderd passen onmogelijk konden bijhouden. Nog juist op tijd, zoo dacht ik en reeds wilde ik O.L Vrouw van Kevelaer bedanken. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 7