d van „PEEL EI MAAS" Iets over trouwen. De Paradijskamer FEUILLETON Aangifte Verhuizingen. Te veel drama's. ZATERDAG 21 APRIL 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 16 't Is tegenwoordig druk aan deze winkel. Wordt er al eens over slechte tijden geklaagd, het trouwen wordt over het algemeen nog al licht gewaagd. Nu, zoo verschrikkelijk zwaar mag men er ook niet over denken, wan' dan bleven er nog veel meer oude vrijsters en vrijers over als thans, en dat zou toch jammer zijn. Hoofdzaak is echter, om goed uit de oogen te zien, voor men in het huwe lijksbootje stapt. Ofschoon we heel gaarne aannemen, dat de 35 paartjes, die op 't oogenblik in Venray voor die groole reis staan, of al reeds zijn ingestapt, hiervoor op degelijke wijze zijn voorbereid, toch meenen wij, dat het geen kwaad kan, bij dez8 gelegenheid nog eens eene eenvoudige bespreking te houden over het trouwen, of wel over het zooge naamde Huwelijksbootje. 't Is een aardig ding, dat bootje I Wil men een uitstapje te water wagen, dan is men voorzichtig genoeg, eerst te onderzoeken of hel bootje geen lek heeft, of het niet te licht is en gemakkelijk omkantelt, of men goede roeispanen heeft om lege i den stroom op te varen. Met het huwelijksbootje gaat het veelal heel anders. Men springt er dikwijls maar in, zonder ergens naar om te zien. Kon men er dan bij tegenspoed nog maar met een nat pak afkomen, dan was het nog zoo erg niet, maar in dit bootje heet hetpompen of verdrin ken. Is men er eens in, dan moet men varen, of men wil of niet, want men kan er niet meer uil *Jis Het is bij gebrek aan die voorzorg of voorbereiding toe te schrijven, dat er zoo veel huwelijksbootjes lek zijn, dat wil zeggen, dat er zooveel huisge zinnen bestaan, die ongelukkig zijn, waar geen vrede, geen geluk, geen eendracht heerscht. Zulke huisgezinnen, waar man en vrouw zich niet verslaan, zijn waarlijk te beklagen. Het is een groot en onherstelbaar ongeluk voor iedereen, zoowel voor rijken sis voor armen. Voor de arbeidende klasse is echter dit ongeluk het grootste, wijl de man buiten zijn werk, in den schoot zijns huisgezins zijne voo naamsle uitspan ning, zijne rust en zijn genoegen moet vinden. Gelukkige huisgezinnen, waar dit alles te vinden is. De oorzaak van deze slechte verhou ding ia gewoonlijk niet ver te zoeken. Men kent elkaar niet genoeg voor het huwelijk; en na het huwelijk wil men 6lkaar niet kennen, met andere woordende kwade eigenschappen, waarvoor men vroeger blinu was, ziet men later te goed, en dan worden juist de verkeerde middelen gebruikt, om deze te bestrijden. sjc Laat ons eens rond zien, hoe het soms gebeurt Nemen we eerst een huisgezin, waar eene slordige vrouw den staf voert. Wat gebeurt daar? De man krijgt afkeer van zijn huis houden't walgt hem, en hij zoekt andere plaatsen, waar het zindelijk is, maar helaas, waar hij vaak langzamer hand aar. den drank geraakt. Die man is bedrogen aangeland, maar... hij bedriegt zich zeiven er nog bij 1 Historiscli-Romantisch verhaal van het Kasteel Blyenbeek b\j Afferden. Vrij naar het Duitsch door B.B. 14 Zoo bleef ik dan een half uurtje ijverig bezig en was geheel m mijn werk verdiept, toen de aerate zonne stralen langzamerhand begonnen door te breken en de witte beukentakken en het groen gebladerte met hun zacht licht overgoten. Snel wisselde ik van penseel en wilde in een paar krachtige trekken dit eerste licht op mijn boomen vastleggen, toen geheel onverwacht een lieflijke slem achter mij, mij een vriendelijk »goede morgen" toeriep. Menigeen kan zich indenken hoe onaangenaam ik hel vond om nu juist in mijn werk gestoord te worden. Zonder zelfs om te kijken riep ik»stil, laat me een oogenblik met rust en val me niet lastig." Met kloppend hart en vol angstige spanning trachtte ik nog gauw de beslissende streken op het doek te brengen en het lichtspel op de knoestige eiken zoo getrouw mogelijk weer te geven. Maar het ging niet meer... Ik voelde het aan mijn hand, aan mijn blik. Die plotselinge onderbreking had heel mijn stemming in de war gestuurd. Toen ik dit bemerkte sprong ik In een ander huisgezin is de vrouw wat lui. Een zeer slechte eigenschsp. Wanneer de man na een vermoeien-: den arbeid te huis komt, is hij dikwijls verplicht, nog zelf voor zijn eigen eten te zorgen. Dit staat hem op den duur tegen hij blijft 's middags of 's avonds steeds langer weg, loopt dan natuurlijk de herberg in, en de man wordt voor hij het zelf bemerkt een liefhebber van een borreltje. Hel huiselijk geluk, dat hij zich eerst gedroomd had, bestaat voor hem niet, en daarom zoekt hij buitenshuis tevre denheid en genoegen. Een zeer gevaarlijk middel Niet minder ongelukkig zijn de huis houdens, waar de vrouw snoepachtig of pronkziek is. Het geld, dat de man met werken heelt verdiend, om in de noodzakelijke behoeften te voorzien, is dikwijls niet voldoende voor de grillen van zoo een ijdeltuit. Allengs komt er gebrek in huis; het sten wordt al slechter, en de man ver liest den moed. In zijn huishouden vindt hij het geluk niet, waarnaar hij haskte en hij gaal zijn verdriet en teleurstelling in den drank trachten te vergelen. 't Is treurig, maar waar 1 Cl* Nog verschillende voorbeelden zou den wij hier kunnen bijvoegen Want ook de mannen zijn dikwerf de schuld van de slechte verstandhou ding der echtgenooten. De drankzucht, waaraan zoovelen zich overgeven, ook al hebben zij de beste en vlijtigste huisvrouwen, brengt zoo menig gezin in het ongeluk. De noodlottigste gevolgen hiervan zijn schulden, armoede, oneenigheid en ten slotte de vreeselijkste ellende. Daarom, jongelieden, die nog niet reisvaardig zijt voor het huwelijksboo'je, stapt niet te lichtvaardig in Stelt eersl een degelijk onderzoek in naar het gehalte van uw vaartuig, en overtuigt u voor de reis van de goede hoedanigheden van kapitein of stuur man. Bedenkt het wel, zijt gij eenmaal ingestapt, dan valt er niet meer terug te treden. \oor hen, die reeds de groote reis hebben ondernomen, of op het punt staan ia te schepen, komen de drie volgende raadgevingen Diet ten onpas: Too eersteeene goede verdeeling van de zorgen, lasten en arbeid eene geregelde verdeeling is de grondslag van den huiselijken vrede: de vrouw de huishouding, en de man de kost winning. Ten tweede: dikwijls den blinde spelen. Een blinde ziet de gebreken van een ander niet, en daarom is hij meesttijds zachtmoedigzoo ook moet de man, de gebreken zijner echtgenoole over hel hoofd zien, en toonen, dat hij de ver star.digste is. Mocht de vrouw de hare hebben en wie heeft er geene? bedenkt dan, dal zij onze wederhelft is, en niemand, zegt de Apostel, haat zijn eigen vleesch. Ten derde raden wij de vrouw steeds de bescheidenheid aan. Gelijk de man soms den blinde, zoo moet de vrouw zeer dikwijls de stomme spelen en denken «men vangt meer vliegen met een druppel honig dan met een ton azijn." Begrepen I Alzoo, goed uit de oogen gekeken, alvorens in het bootje te stappen. Eenmaal er in, dan is het noodig, dat men van weerszijden de noodige christelijke deugden bezit, om elkanders fouten en de kruisen var. het leven geduldig te verdragen. Voegen wij nog daarbij, dat, hoe meer godsdienstig en christelijk hel huishouden zal zijn, des te meer zal er goede verstandhouding en voort' durende vrede en eendracht heerschen- Burgemeester en Wethouders van Venray brengen de ingezetenen in herinnering, dat volgens de bepalingen van Hoofdstuk 2 der Algem. Politie verordening, de gezinshoofden verplicht zijn, om binnen 8 dagen ler gemeen tesecretarie aangifte te doen, wanneer zij met hun gezin naar een andere woning binnen de gemeente verhuizen of de gemeente met der woon verlaten. Verder zijn de gezinshoofden gehouden ter secretarie binnen 8 dagen op te geven, elke verandering in het perso neel van hun gezin, dienstboden, kostgangers en huurders van kamers daaronder begrepen, dus niet alleen wanneer een zoon, dochter, meid of knecht of ander gezinslid naar een andere gemeente vertrekt of uit een andere gemeente komt, maar nok, wanneer iemand in het gezin komt uil Venray of naar een ander gezin te Venray vertrekt, moet hiervan binnen 8 dagen worden kennis gegeven. Voor een goede bevolkingsboekhou ding is het absoluut noodzakelijk, dat deze bepalingen der Politieverordening nauwkeurig worden nageleefd. Wij waarschuwen derhalve de inge zetenen, dat het toezicht op de naleving zal worden verscherpt en bij nalatig heid onmiddellijk procesverbaal worden opgemaakt. Venray 12 April 1928 Burgemeester en Wethoudersv. Venray» O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. woedend op, draaide mij om en was bijna op het punt de meid die mij kwam storen, het pallet naar haar hoofd te gooien. Had ik het maar gedaan. Toen ik echter geheel onverwacht een vreemde vrouw voor mij zag, raakte ik zoo van streek, dat ik penseel en schilderstok bijna uit mijn handen liet vallen. Ik meende namelijk, dat een of andere boerenmeid, die mij wel eens poet hun grappen kwamen plagen als ik aan het schilderen was, mij dit »goede morgen" had toegeroepen. Die vreemde vrouw echter had een zeer trotsch voorkomen en een bleek gezicht waaruit een paar groote, schitterende oogen mij tegenblonken. Over haar hoofd en schouders hing een doek ven fijn kanl, waaruit eenige strengen zwart haar te voorschijn kwamen en golvend langs haar gelaat vielen. In begon een verontschuldiging te stotteren, maar zij viel mij aanstonds in de rede en met een lieflijke glim lach zeide zij in goed Duitsch, ofschoon met een weinig vreemd accent: »Gij moet mij niet, maar ik behoor U mijne verontschuldigingen te maken, want ik bemerk helaas, dat ik door U 700 plotseling te storen, den Genius die uw perseel inspireerde op de vlucht gejaagd heb." Onder die vriendelijke woorden kwam zij naderbij en ging een beetje dichter bij mijn ezel staan en begon mijn landschap heel aandachtig te beschou wen. »Bij de goddelijke Appollo," riep zij uit, »dat is kunstvol geschilderd! Die eik is prachtig uitgevoerd 1 Vooral den Ingekomen en vertrokken personen van 6 tol 13 April INGEKOMEN A J Eibers, schilder naar Eindhoven St. Rochasstraat; E G. J. van Maris, dienstbode, naar Eindhoven, Willemstraat 52; J. de Bruijn, dienstknecht, naar Vel denSchandeloo; Ch. B. F. d8 Haan, z.b. naar Boxtel; F. J. van der Vliet, opperman, naar Helmond, Hemalrijkstr. 87; G. W. J. van Rijswijck, bakker, naar MaasheesOverloon A 61: J. G Gooien* sn echtgenoot©, ambt. Posterijen, naar Helmond; A M. Moorrees, z b. naar Maasbree Blariacumstraat 4; M. H. Theeuws, landbouwer, naar Venlo, Straelsche weg 356: A. M Rutten, dienstbode, naar Broek huizen. J. Welbers, dienstknecht, naar Mierlo- Mierlohout. A. S. Geubbels, dienstbode naar Stiphout A 168 G van Hout, dienstknecht, naar Horst, Nieuwstr. B. 24 M. II. Leyssen, dienstbode, naa Sevenum, E 37. toomde drift beneemt men den ander het leven. Ieder dag brengt de krant nieuwe berichten. Vroeger bracht het nieuws van een gruwelijke misdaad het geheele land in opschudding. De zangers trokken de kermissen af met sterk gekleurde platen en zongen van «komt menschen, luistert naar mijn lied" of »Hebt ge niet gehoord Van den dubbelen moord." Thans gebeuren er te veel, dal men er over spreekt. En toch gaat na, door wie en waarom deze drama's van liefde en haat, van ellende en wanhoop meest gepleegd worden. Is het niet door hen, die het meest van het leven zoeken te genieten, die het meest ervan genoten hebben? De zondige jacht naar genot, de ontembare driften zijn in de meeste gevallen de oorzaak. Er is thans groote uiterlijke bescha ving, plezier ligt voor iedereen voor het grijpen. Het is een blijvende kermis. De uitvindingen brengen gemakken en weelde. En toch steeds meer moorden. Dit moderne leven heeft bij velen den godsdienst vervangen en dan wordt de mensch inwendig een barbaar. Hoe meer de mensch zijn toevlucht neemt tot wufte vermaken en de dorst van zijn lagere driften voldoet, des te meer nadert hij tot de kannibalen van de eilanden in den Stillen Oceaan. De wereld kan niet gelukkig zijn, omdat zij niet meer bidden kan. Ziet maar in de krant! De eene moord is al pikanter dan de andere. Men snijdt tegenwoordig elkaar den hals af met een kalmte, alsof men aan tafel een biefstuk vierendeelt. En liefst met drie of vieren tegelijk. Niet vreemden, neen, vader of moeder of kinderen. Die moorden zijn niet steeds een geldspeculatie; rijke ooms of lanta's zijn niet steeds de slachtoffers Puur maar uit genoegen of uitonge achtergrond, welke men door een sluier meer vermoedt dan ziel, is een waar meersterwerk I U hebt zeker de Vlaam sche schilderschool gevolgd Men kan zich voorstellen hoe mijn hart van vreugde popelde. Zooveel lof had ik nog nooit ontvangen en in mijn eenvoud nam ik dit alles voor zuivere waarheid aan en hield ik die vreem delinge voor een groot kensler. Ik antwoordde heel bescheiden, dat ik eenige tijd bij Wouverman in de leer geweest was, d.w.z. niet bij den be roemden Philip, maar bij zijn jongeren broeder Peter. Helaas, echter niet lang genoeg had ik van zijn vruchtbare lessen mogen profiteeren »0, maar U hebt veel geleerd, vleide het valsche katje verder. Die heidon kere achtergrond is heel en al Wouver mandie eik daarentegen herinnert wel is waar meer aan Claude. Is land schapschilderen uw eigenlijk vak?" Onder zulke en" meer dergelijke lof uitingen lokte de heks mij, arm ij del vinkje steeds dichter bij haar net. Ik dacht er op het oogenblik evenmin aan als een klein kind in de wieg. Integen deel, even gretig als een vogeltje het toegeworpen zaad op pikt, zoo ving ik de wierook op, die zij mij toezwaaide. Ik zeide haar dus dat ik mij slechts in mijn vrijen tijd aan het landschap schilderen kon wijden en dat ik niet bemiddeld genoegwasom mijn talenten verder te laten ontwikkelen, dat ik opdacht had gekregen om de kamers op het Slot met schilderingen te voor zien. Vooral vruchten en bloemen schilderen was mijn hoofd bezigheid. IsgiiaaiiB Mttedaeliagsa. Om jong te blyven. Het feit, dat uw gezondheid te wen 8'chen overlaat, is waarschijnlijk de eenige reden, dat gij u door lichte zorgen reeds zenuwachtig, versleten en oud gevoelt. Misschien zijt gij een dier noodelooze slachtoffers van een nier aandoening Laat deze te voorkomen nierzwakte u niet oud maken voor uw tijd. Zoek en verbeter de oorzaak van uw kwaal Tracht weer flink en gezond te worden. Die pijn in de lendenen, die ellend'ge blaasstoornissen, hoofdpijn en duizeligheid, dat afgematte, zenuwach tige gevoel behoeven u niet langer te kwellen. Alle lesamen maken uw leven tot een last, die zoodra gij uw nieren verzorgd hebt, verdwijnt. Verzwakte nieren kunnen met Fos tef's Rugpijn Nieren Pillen versterkt worden, waardoor gij u in elk opzicht jonger voelt. Begin onmiddellijk met het gebruik. Zonder uitstelWacht niet, tot gij last krijgt van rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking of water zucht Ook legen dergelijke ernstiger kwalen worden Foster's Pillen aanbe vol en, doch voorkomen is altijd beter dan genezen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1,75 per flacon. 34 Wat elke maand te doen geeft (2e helft April). De werkzaamheden in den tuin zijn tweeërleidie, welke om de zooveel jaar terugkeeren, en andere, welke jaarlijks geschieden en dan veelal meermalen in den loop van het jaar. Tot de eerste behoort het diepspitten waarover we nu niet zullen uitweiden. We willen slechts opmerken, dat het goed en noodig is? dat zoo nu en dan niet slechts de bovengrond wordt om gespit, maar ook de ondergrond flink diep, d.w.z. 3 steek losgemaakt wordt. De geregeld lerugkeerende werkzaam heden zijn: bemesten en spitten, en voorts hakken, schoffelen en wieden, planten en verplanten, aanaarden, gieten, enz. De meesten hebben nu hun hof wel geheel of grootendeels omge spit; toch zal he1 gedurende den zomer telkens weer noodig blijken een gedeelte voor plant of zaaibad bestemd, opnieuw om te leggen. Dat behoeft dan niet zoo diep te gebeuren, 't Is dan slechts te doen om den grond, die hard en stijf, of te droog is geworden, of met onkruid begroeid, voor de zaaiïng en beplanting geschikt te maken. Tegen deze moeite van omspitten moet men niet opzien, want vaak mislukt het zaaisel of kwij nen de planten, die men gezet heeft, omdat de aarde niet is toebereid. Aan onkruidbestrijding wordt dikwijls veel te weing gedaan. Dit wreekt zich dikwijls meer dan vermoed wordt. Want niet alleen, dat de onkruidplantjes meeëlen, voedsel aan den bodem ont trekken; maar zij nemen ook ruimte in beslag, welke dus ontnomen wordt aan de groenten; zij onttrekken tevens vocht aan den grond en verlagen de temperatuur, en naar gebleken is, in niet geringe mate. En ten lestewaar het onkruid niet voldoende wordt ba- streden, daar is meer gevaar voor ziekten, omdat verschillende ziekten onzer gewassen, veroorzaakt door insec ten en zwammen, mede voorkomen bij onkruiden, welke behooren tot dezelfde plantenfamilies. Het meest doeltreffend middel ter onkruidbestrijding is wel het wieden, het uittreken en verdelgen der onkruiden maar dit is een tijddoovende werkzaam heid, en waar men het moet laten doen, te duur. Daarom nemen we onze toe vlucht tot hak en schoffel, waarvan we vooral gebruik kunnen maken als rijenteelt wordt toegepast. Hebben we een groot bedrijf, dan kan de hand- schoffelmachine dienst doen. 't Schoffelen en hakken heeft nog een andere bedoeling dan onkruidverwijde ringnog niet genoeg wordt de beteekenis er van ingezien. Stijve, dichtgeslibde, korstige bovenlagen moe ten worden losgemaakt, en niet enkel om de lucht toegang te verleenen, maar ook om bij aanhoudende droogte en zonneschijn de verdamping van het bodemvocht tegen te gaan. Ditzal velen vreemd toeschijnen zij zullen meenen, dat door het schoffelen en hakken de grond nog meer zal uitdrogen. Het tegendeel is echter het geval. Als het bovenste dunne aardlaagje wordt los gemaakt, zal door deze verkruimeling hel grondwater voorloopig gehinderd worden hooger te stijgen door de capillaire buisjes, dat zijn de zeer fijne of haarbuisjes, dan de laag, welke men heeft verbrokkeld. We laten nu nog een paar wenken volgen. Allereerst tegen de aardvlooien of juister: kevertjes. Bitterkers, tusschen radijs of koolplanten gezaaid, houdt d« aardvlooien op een afstand. Sommigen strooien op de bedden een laagje (1 centimeter) fijne, zwarte grachtmodder, goed doorgevroren Men kan ook een grootere hoeveelheid met de tuinaarde dooreenmengen. Op dfezelfde wijze kan men met succes ook hardgedroogde hoender- en hondenmest aanwenden. Paaraenmest,d.w.z enkel paardenvijgen zonder lang strooisel, goed met paar- denurine doortrokken en fijn verdeeld over de bedden gestrooid, moet ook uitstekend voldoen. In 't algemeen is een goed middel: door krachtige be mesting en overbemesting den groei der planten bevorderen. Hoe kool te planten? Begiet het plantenbed, aleer ge de planten opplukt. Doe het plukken vlug, anders worden de planten slap. Leg ze direct in een mand, niet eerst op den grond. Plantjes waar wat aan mankeert, worden niet gebruikt. Spoel vóór het uilpoten de planten met zuiver water af. Maak met spa of hol pootijzer een gat, na de droge bovenaarde te hebben Daarenboven werkte ik ook aan de snijbank, en ik zou heel wat moeten snijden, voordat alle kamers en zalen van passende schoorsteenversierselen voorzien waren, die met de tegenwoor dige mode overeenstemden. »Nu, als U nog beter vruchten en bloemen kan schilderen dan landschap pen, zoo ging zij lief vleiend voort, dan moeten dit wei groote kunststukken zijn, want uw landschap is werkelijk reeds een waar meesterstuk O, wat zou ik die kunststukken eens graag bewonderen. Zoudt U mij niet een of aDder van die bloemstukken kunnen laten zien? Dit moet wel een genot zijn." «Dit zal nog wel gaan, denk ik Ik zal U bij den Heer Markies aanmelden, zeide ik, nu geheel gevangen in haar listig geweven net van lofprijzingen »Ja, maar ik zou liever niet aange meld worden/' zeide zij. »Ik ben op bedevaart naar Onze Lieve Vrouw van Kevelaer en ben gisterenavond ver dwaald op de heide Vannacht heb ik zelfs daarginder bij dien windmolen in een arm hutje moeten overnachten. Daarenboven kan ik onmogelijk in deze kleeding, zooals U wel ziet aan de beide Heeren Markiezen voorgesteld worden Trouwens ik heb ook een ge lofte gedaan, om de bedevaart incognito te doen en mijn naam aan niemand te zeggen. Maar, lieve Meester, het is nog geen vijf uur in den morgen en de Heeren zullen na dit feest van gisteren, ongetwijfeld nog wel een paar uur doorslapen. Gij kunt mij gemakke lijk, zonder opgemerkt te worden even binnen laten en mij uw voortreffelijke schilderingen laten zien. Dit zal toch wel gaan. Nu eerst bemerkte ik, dat de kleeding van die dame, hoe kostbaar de zware, donkergroene damaststof ook was, allesbehalve geeigend was om daarmede aan de Markiezen te worden voorge steld. De kantendoek was nu juist niet erg schoon, het wel is waar volgens de mode spits toeloopend lijfje, zag er op menige plaats tamelijk verschoten en versleten uit, de zoom van haar kleed was niet alleen doornat van de dauw maar sleepte hier en daar zelfs aan flarden over den grond. Dit alles had voor mij reeds genoeg moeten zijn om mij achterdochtig te maken. Maar de zoete lofprijzingen op mijn schilderkunst hadden mij, eenvoudige dwaas, nu een maal van alle bezinning beroofd. Ik bleef dus in de meening, dat het een heel voorname dame was, die aan de Moeder Gods van Kevelaer beloofd had om in gescheurde kleeren een bede vaart te doen. Ja, ik was zoo verblind, dat ik door middel van haar een of andere protectie hoopte te verkrijgen en nog eens naam te kunnen maken. In mijn domheid was ik daarom aan* stonds bereid om haar naar het sPara dijs" te brengen. Zoo gingen wij dan samen regelrecht naar het Slot. Onder weg stelde zij mij eenige vragen omtrent de 8lolbewoner8 en ik vertelde haar van het geluk van het edele paar en hun vreugde over hun eerstge borene. I (Wordt vervolgd.)

Peel en Maas | 1928 | | pagina 5