J 3 «n VENRAY NOVO OVALINE, Fotografie Foto-artikelen. F. Sijbers- Poels. kunstmest Schoenen. „FORTUNA" Vraagt billi^ Sproeten komen vroeg in Spruiol g Bij alle Drogisten. Stempels ie zaait maaitlunst FR. P. Ji; Uit de Landbouwwereld. Jaarverslag 1927 Reclasseering Afd. Venlo Marktberichten Maandag 12 Maart 3 x ZWARTER novo Schoenpoets- Nijmegen fabriek i Alle soorten Foto's. Vergrootingen en Olieverf-portretten Gratis onderricht aan amateurs. Bezoekt ons atelier. Bruinkool-briketten, iStukkolen, Vetnootjes en Anthraciet STEENKOLEN en BRIKETTEN P. I, UNDERS Gebr. Lucassi W erksch. oenen Beenkappen f 3 00. J. Kessels, Warmwater- broedmachtnes G. SMITS. Asten NB Puntig Gebr. Lik glads opgeboi' Reform en Melot/ Biel hel'volgende x\ Kei» kinderwagen oen IjjKftUlO J Rot QttiüytyLnsteisei besloten, om het andere jaar Toondag te houden, het eene jaar te Horst, het andere jaar te Venray. Spreker hoopt, dat eene mooie inzending door Venray gedaan zal worden. Aan de beurt van aftreding zijn de Onder-Voorzitter, de heer P. J. Arts te Leunen, alsmede de heeten van Els te Wanssum en Deriks te Ysselsteyn. De plaatselijke besturen zullen de stemming wel houden. In Geysteren, waar de vereeniging thans 35 leden telt, zal nu ook een bestuurslid gekozen moeten worden. Na voorlezing van een schrijven van den ZeerEerw. Heer Rector te Yssel steyn. waarin dank werd gebracht voor de gift van f 100,— in 1927 en de hoop werd uitgedrukt, dat Je vereeniging steeds aan Ysselsteyn zal blijven denken en nog meermalen met een gift zal verrassen, gingen er uit de vergadering stemmen op om f 200,te geven. Na beraadslaging besloot de vergadering echter tot f 100. Eene vraag van den heer B. Poels te Merselo, om spoediger uitbetaling werd door den heer Directeur beant woord, dat het onmogelijk is, om wal laat geleverd vee nog in de eerst vol gende uitbetaling op te nemen, maar hij is steeds bereid om een voorschot op het geleverde uit te keeren. Het voorstel van den Hoer Pubben Merselo, om de verzekering terug te brengen op i/t pet. :n plaats van op 1 pel., werd door de vergadering aan genomen, 8lsrnede het voorstel van den heer Houben, dat het bestuur voortaan in het midden der zaal zal plaats nemen, opdat alle aanwezigen de discuasiën beter kunnen volgen. Eene vraag van den heer Thuyls, Hiept, om het slachtgewicht op de briefjes te vermelden, moest de Direc teur afwijzen, wijl dit om het vele daaraan verbonden werk ondoenlijk was. Ieder belangstellende kan echter voor zijn geleverde inzage ten kantore krijgen. Hierna sloot de Voorzitter deze drukke vergadering met den Christe- lijken groet en deelde mede, dat de behaalde diploma's van de Tentoon stelling te Venray door belanghebbenden kunnen worden in ontvangst genomen bij den Secretaris. Polisvoorwaarden. Mr. A. v. d. D(eure) stelde eenigen tijd geleden in het »Alg. Ned. Lbld." in het licht, hoezeer een verzekerde bij nauwkeurige toepassing der polisvoor waarden aan de zoogenaamde welwil lendheid der maatschsppij is overge leverd. Hij gaf enkele voorbeelden uit de prak'ijk, ten bewijze, dat die pólis- voorwaarden, schijnbaar zoo onschuldig de verzekerden somwijlen leelijk kun nen dupeeren. Veelal heeft de verzekerde niet eens daarvan kennis genomen of, indien wel, heeft den juisten zin er van niet goed begrepenniet vermoed, dat achter die bepalingen, met kleine le ter gedrukt, een addertje onder 't gras kan schuilen, 't Is daarom zaak, indien men zich verzekert, zich te voren ter dege te doen inlichten, en zich daartoe dan te wenden tot een betrouwbaar deskundig persoon De agent verzekert dikwijls, dat de maatschappij die bepalingen niet zoo streng handhaaft, en inderdaad is dit in vele gevallen ook zoo. Maar er zijn ook heel wat gevallen, waarin van een milde toepassing geen sprake is Zoo gebeurde het, dat een maatschap pij weigerde het volle bedrag uit te keeren, omdat nota bene! het belendende perceel, vroeger een bak kerij, in een slagerij was veranderd. Nu zou men zeggen, die verandering was voor de maatschappij niet nadeelig, want een bakkerij levert méér brand« gevaar op dan een slagerij Dat is zoo, maar de voorschriften luidden, dat elke verandering kennis moest worden gegeven, en dat was niet ge schied. Een ander geval vertelt Mr. v. Deure, cijfers en namen veranderende ter wille van het ambtsgeheimde zaak is er eender om. De landbouwer X had zijn boerderij, die afbrandde, bij een bekende maatschappij verzekerd. In de voorwaarden stond onder meer. dat ter plaatse, waar hooi, stroo enz, geborgen zijn, niet mocht worden ge rookt. De schade werd getaxeerd op f7200, maar de Mij. weigerde de uitkeering, en wilde ten slotte slechts de helft uitbetalen, omdat de boer op de vraag, of er ook iemand met een brandende sigaar door het achterhuis was geloopen, te goeder trouw had gezegd van >ja" Hoewel de brand was begonnen in voorhuis, en het wel zeker was, dat hij niet in het stroo was ontstaan, wilde de Mij. er zich met de helft afmaken, Gelukkig was er nog een Rechtskundig Bureau, dat tusschenbeide kwam, en kreeg de hoer niet slechts de volle taxatiesom, maar nog f 300, meer. De Schrijver wijst ten stolte op het bestaan van de beurspolis. Dit is ee: polis, opgemaakt door de verschillende assuradeuren aan de beurzen te Am sterdam of te Rotterdam, welke "oor alle verzekeringen dezelfde voorwaar den geven, en welke voorwaarden dus niet, als anders veelal het geval is, eenzijdig zijn opgesteld. Deze beurspolis plaatst den verzekerde in buitengewoon veel sterkere positie tegenover de maatschappij dan de maatschappij-polis. Hoender- en Fruitteelt. Nog altoos zijn er menschan, die in het bezit van een kleiner of grooter kapitaaltje, meenen daarmee een hoen derbedrijf te moeten opzetten en in dat laatste dan een behoorlijk bestaan te kunnen vinden. Talloos velen zijn in de laatste 20 jaar hierin teleurgesteld. Pluimveeteelt als hoofdbestaan. moet ten zeerste wor den ontraden. Tenzij men zich specia liseert op den verkoop van ééndaags- kuikens of jonge hennetjes, of op een ander onderdeel, zal in den regel zulk een bestaan op mislukking uitloopen Wat wel aanbeveling verdient, isde combinatie van hoenderteelt en fruit teelt. In Duitschland en België waren voor een kwarteeuw daar reeds vele mooie voorbeelden van. En ook in 0"s land in de Betuwe b.v., komt deze combinatie voor. De eene teelt steunt hier de andere. De hoenders vinden op het errein dierlijk en mineraal voedsel en ook groen voedsel, noodig niet alleen voor hun gezondheid 6n den opbouw van hun lichaam, maar ook ter bevor dering der eierproductie, waardoor een groote besparing van voeder wordt verkragen. Daartegenover staat, dat de vruchtboom en gebaat worden door de verdelging van een massa schadelijke insecten, terwijl de vruchtbaarheid van den boomgaard verhoogd wordt door de niet onbeteekenende hoeveelheid kippenmest, welks waarde niet moet worden onderschat De werkzaamheden, aan beide teelten verbonden, laten zich zeer goed ver eenigen. Aleer men echter er mee aan vangt, zal men goed doen zich eerst te vergewissen of het terrein voor vruch lencultuur geschikt is. Men wende zich dus eerst om inlichtingen tot een des kundige b.v. den tuinbouwconsulent der streek. We noemden zooeven de Betuwe. In 't algemeen zal men in een kleistreek eerder kans van slagen hebben, omdat die gronden van nature voedselrijk zijn, en het water beter vasthouden, Maar ook vele zandgronden zijn wel geschikt, als er geen overlast van water is en de waterstand er behooriijk is geregeld. Bij eén flinke oordeelkundige bemesting kan dan ook daar de fruit teelt goede resultaten geven. Terwijl dan de kippenhouderij een zeer welkome aanvulling biedt. Wie noch van het eene noch van het andere de noodige kennis bezit, ga niet overijld hals over kop aan het werk, maar stelle zich eerst op de hoogte door lectuur, door bezoek aan bedrijven van beiderlei aard, en door voorlichting van deskundige personen Oüder de laatsten verstaan wij man nen uit de praktijk en onze consulen ten. De tuinbouwconsulenten en de pluim veeteeltconsulenten met hun assistenten zijn steeds bereid om ambtshalve hun adviezen te geven, en zooveel mogelijk bij le staan. Wie zonder goede voorbe reiding begint, zal allicht veel leergeld betalen. Loopt de zaak dan niet goed, dan bewijst dit echter niets legen de moge lijkheid van welslagen. Dit is verzekerd behoudens onvoorziene omstandigheden indien met kennis van zaken het bedrijf wordt aangevat. Wenken en mededeelingen Hebt gij uw boerderij verzekerd Indien niet, verzuim het dan niet langer. Maar vergewis u, dat gij bij een solide maatschappij zijt. Zie de voorwaarden van uw polis goed na, of laat ze nazien, opdat ge bij brand of stormramp niet gedupeerd wordt. Een boer in Overijsel had bij de stormramp f 4000 scha geleden, maar kreeg slechts f 700 vergoed. »De kas was uitgeput," werd gezegd, en de boer moest tevreê zijn, want in zijn polis stond, dat de schade zou worden uit betaald, »wanneer de kas zulks zou toelaten". Als nevenbèdrijf kan de kippenhou derij een mooie winst geven, maar men make er geen hoofdbedrijf van. Dat loopt meestal op mislukking uit. Tenzij men zich specialiseert, b.v. op den verkoop van ééndagskuikens, van 8 weeksche hennen of op loonbroeden. Wie het enkel van den eierenafzet moet hebben, behoeft op een behoorlijk bestaan in den regel niet te rekenen De bladen deelden mee, dat in E geland van Staatswege ter verdelging van ratten en muizen wordt aanbe volen: een aftreksel van de bol van roode zee ajuin. Naar aanleiding daarvan schrijft de heer J van Zijverden, veearts, in het Alg. Ned. Landbouwblad, dat een der gelijk preparaat van de zeeajuin als rattenvergif als sinds jaren ten onzent in den handel wordt gebracht door de firma Veterinaria te Leiden. Wij zijn Engeland dus voor. Onthoud het adres I Weet gij da', de aanleg van eleclrische leidingen op de boerderij in vele gevallen niet is, zooals die behoort te zijn; dat de leiding na enkele jaren vaak ondeug delijk wordt? Weet gij, dat het wenschelijk is de leiding te laten aanleggen van Anly- groomdraad, welke installatie geleverd wordt door de firma SiemensSchuckert te Den Haag? Weet gij, dat zulk een leiding be stand is tegen alle inwerking van vocht en zuren, wat vooral in stallen zeer gewenscht is dat daarbij elke verbin dingdoos, lichtpunt, schakelaar enz. afzonderlijk geaard is, en de levensduur wordt gegarandeerd op minstens 25 jaar Weet gij dus, dat kortsluiting of ndere aanraking met het vee bij deze leidingen is uitgesloten Weet gijdat in't boekjaar 1926'27 van 768 landbouwbedrijven in Friesland, aangesloten bij de centrale landbouw boekhouding, 520 met winsten 248 met verlies hebben gewerktdat de gemid delde winst van alle bedrijven samen bedraagt f 975 per bedrijf; dat die gemiddelde winst over '25'26 bedroeg f 1585. en ovér '24'25f 3061 per bedrijf? B.r. het voorjaar, koop tijdig een pot noleerde. In 1927 stonden niet minder dan 23 personen als voorwaardelijk veroor deelden ondertoezichtonzer vereeniging. Van deze 23 personen volbrachten in den loop van het jaar 5 hun proeftijd goed; 1 minder goed weshalve diens proeftijd met één jaar verlengd werd en 5 zoo slecht dat zij kennis moesten maken met gevangenis of tuchtschool. Als voorwaardelijk in vrijheid gestelde stond glechts één persoon onder toe zicht onzer Afdeeling Tot heden kwam die zeer nauwgezet zijn verplichtingen t. Nog altijd klaagt de Penningmeester over de financiën. Dat zal nog wel een tijdje zoo blijven De buitengemeenten..- de dorpen., stonden ons weer een sub sidie toe, waardeerend op deze wijze het werk dat ook voor hunne gemeen ten geschiedt. Dankbaar erkennen wij dat bij dezen. Onder Gods hulp gaan wij met nieuwen moed 1928 in, vertrouwend dat Hij ons werk ook in de toekomst zal zegenen. Het jaar 1927 is voor onze Vereeni ging en haar werk een zeer merk waardig jaar geweest. Het ideaal onzer Vereeniging, een eigen gebouw met bureau en wachtkamer, ontspannings en biljartzaal, woning voor den con cierge plus eenige logeerkamertjes voor doortrekkende reclassanten, kreeg in 1927 een begin van uitvoering 18000 gld. hadden we in 1926 voor dat doel bij elkaar gebracht, en mankeerden ons nog een goede 3000 gld., lullele som op een bedrag van 37000 gld waarop het gebouw geschat was. Vóór we eenige cijfers geven ter illustreering van ons werk, eenige opmerkingen. Vooreerst dan de Zededelicten. Nog steeds nemen zij in de criminaliteit onzer streek een veel te hoog aantal in. Niet minder dan 41 gevallen zijn in 1927 voor de Arr. Rechtbank berecht. De Sub. Olficier van Justitie noemde het een abnormaal hoog aantal. Vooral de tegennatuurlijke zedenmisdrijven namen steeds toe. Feiten, die vroeger slechts sporadisch voorkwamen, waren nu aan de o<de van den dag In de zitting van Februari van de Reclas seeringsraad noemde de Officier met nadruk al te lichtzinnige kleeding onzer moderne meisjes en vrouwen als een der hoofdoorzaken van het zedenverval onzer dagen. Laten de dames en dametjes zich dat gezegd zijn. Verder het aantal misdrijven gepleegd onder invloed van drank. Dit was nog steeds enorm Mishandeling, bedreiging, wederspannigheid, beleediging van een ambtenaar in functie, vernieling, huis vredebreuk etc. niet minder dan 411 gevallen werden voor de Arr. Recht bank te Roermond berecht. Dat is ongeveer de helft van al dat soort misdrijven in 1927 voor de Rechtbank te Roermond behandeld Of Drank bestrijding ook nog noodzakelijk ïsl Thans enkele cijfers. Van de 243 gevangenen te Roermond kwamen voor rekening onzer afdeeling 26 personen, 29 keeren werd door den secr de gevangenis bezocht, 6 der gevangenen waren verstokte recidivis ten en kwamen niet voor reclasseerings- hulp in aanmerking. Nog steeds is het gevangenenbezoek een der mooiste werken der reclasseering. Met den strafrechter in aanraking kwamen in het afgeloopen jaar in het ressort onzer afdeeling 194 personen Op verzoek van den Officier van Justitie werd in 13 gevallen rapport uitgebracht en wel6 maal voorwaardelijk seponee- ren; 4 maal seponeeren; 1 maal geld boete en 2 maal voorwaardelijke ver oordeeling In al deze gevallen besloot de Rechter conform het rapport. Op eigen initiatief onzer afdeeling werd 73 maal rapport uitgebracht en wel: 1 maal voorwaard, seponeeren, 5 maal seponeeren60 maal geldboete 3 maal voorwaardelijke veroordeeling 4 maal berisping; (jeugdige knapen) 1 maal teruggave aan de ouders en 1 maal onder toezicht stelling. In 108 gevallen werd geen rapport uitgebracht. In meer dan de helft der gevallen bemoeide de reclasseering zich dus niet met de zaak. Dit ter gerust stelling van al degenen, die nog altijd meenen, dat de reclasseering maar »mir nichts, dir nichts'" iedereen uit da gevangenis houdt. Niet geholpen werden wegens den aard van het misdrijf 24 personen wegens onverschilligheid 27, wegens ongunstig gedrag 50 en wegens ontken ning 7 personen. Thans nog een enkel woord over de preventief gedetineerden. Het aantal van dezen bedroeg voor onze afdeeling 17. Van deze 17 werd maar voor 2 een rapport voor voor waardelijke veroordeeling ingediend,. Wegens den ernst van het misdrijf kwamen 6, wegens al te ongunstig gedrag 9 niet in aanmerking voor reclasseeringshulp Voegen wij bij al deze gevallen nog 2 voor den Krijgsraad te 's Bosch, dié beide conform het rapport (voorwaarde lijke veroordeeling en geldboete) onzer vereeniging werden veroordeeld, dan zijn we aan het einde van ons cijfer materiaal. Vermeldenswaard is nog, dat voor al deze gevallen 312 personen de zitiingen van ons Bureau bezochten, terwijl de Secr. te zijner huize nog 186 bezoeken ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 3.650000 eieren. Groote eieren van f 5 70 tot f 7 Kleine eieren van f 4 60 tot f 5 60 Eendeneieren van f 6 10 tot f 6.1 VENLO. Op de Coöp. Veilingvereni ging van Maandag was de aanvoer 1.100 000 eieren. Groote eieren van f 5 60 tot f 6 90 Kleine eieren van f 4 80 tot f 5 50 Eendeneieren van f 5 90 tot f 6 30 Ganzeneieren vah f 21,99 tot f 22,40 Kippeneieren per Kg. f 0,94 SCHOENPOETS volgens het nieuwste procédé geeft hoogeren en vluggeren glans, is doch goedkooper dan alle andere merken Met doosopener. Jos. Hendriks, Maasheesche weg W. Swaghoven, Maasheesche weg worden spoedig geleverd door Firma van den Munckhof. de goede kachelglans, is en gros verkrijgbaar bij Bar- tels—Maas, Michel Winters en Fa. Jos. Stoot te Venlo en Jan Verbruggen te Mill. VERKRIJGBAAR alle .«tg f Zie-da uitwerking ■aan, Provendin. H. Halm te tienden bij Tiet schrijft; Provendinc heb ilc toegediend aan mijn zesj te zamen wegende 535 K.G. om te voorkot zij pootziekte zojjdew krijgen. Provendinc het .verwachtingen!verre overtroffen. Na 21 dagen «vogpm zij 190 K.G., een vermeerdering dus. van, 5SJC-G'.per big dui hetgeen bijna ee» pond per dag en per I Daarbij ter been gelijk hazen. Deze verf groeikracht en vlpg te» been zijn wil in dei. heel wat zeggen. Ik. feen .datt ock over kt ten zeerste 1 P. Dekkers, huize Schoonoord, -Beekbergen,.! „Ik had varkens, die slecht- groeiden en-i weinig aten. Ik heb e» zoowat van alles t| probeerd. doch «iets hielp- Toen ben ik tT met Prooeadine begonnen. Naar waarheid! kal zeggen dat ze van af den eersten dag, T Provendinc kregen, dadelijk beter begonnen) en ook beter groeiden. Nu. na 14 dagen Pi toegediend te hebben groeien ze best. f Provendinc kan ik dan ook ten zeerste aanl*| Provendine wordt oadef»mraiiHcwcTkQCtit,^ï)«>ilierT van 2 K.G. Importeurs: KUYPERS-dfc Co,» Prinsengracht 983, AM» Tuin- en Landbouwzaden, nieuwste soort Koolraap Batavo hetwelk verleden jaar best heeft voldaan. Alsook TEUTONIA v. b. Barres Moringia's v b. Eckendorfers Gras- en Klaverzaden voor blijvende weide, welke ik de laatste jaren doeltreffend weet samen te stellen en op goedkoopste wijze. SERRADELLAzaad extra gereinigd' Beleefd aanbevelend. N". BEKKERS Groote Straat 34 KRUISSTRAAT VENRAY Overal aan huis te ontbieden, zonder prijsverhooging. Alle soorten steeds verkrijgbaar. aan verminderde prijzen. Op verlangen aan huis be zorgd zonder prijsverhooging. 22 Beleefd aanbevelend, GASSTRAAT. van 15U en 3Ó0 ka bakken, drinkemn» voor kippen en kuii! Smedr*» Waterdichte vetleeren eigengemaakt handwerk f 6.50, Verder alle soorten Schoen werk aan prijzen beneden elke concurrentie. Aanbevelend, OOSTRUM. Zeldzaam degelijke uitvoering met koperen buislerfding en geiser. Worden geheel conjipleet en onder volte gar-antie geleverd. Bestelt nog heden, indien U van een tijdige uitvoering ver zekerd wilt zijn. Prijscouranten van Broedma chines, Kippenhokken en ver dere Pluimveeartikelen geheel GRATIS op aanvraag. Broedmachinefa'briek „Fortuna" Telofoon 27. zes en vierkant; gladde draad, draad men, afrasteringpale houten en ijzeren vaten, wendelploeff ploegen, eggen, culli en handkrachl waad: Smederij voor 1 Leven sverzelT ven Stormschadet Brandverzeh. Haffelverzekit bijf Maasheesche weg le klas p

Peel en Maas | 1928 | | pagina 8