Tweed© Blad ▼an nPEBL EN MAAS De Paradijskamer Bij Scheren PUR0L 99 Buitengewone vergadering Stoomzuivelfabriek Venray. FEUILLKTON Vergadering Jonge Boeren. ZATERDAG II FEBRUARI 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 6 op Vrijdag 4 Februari 1928. Het Voorzitterschap dezer vergadering werd waargenomen door den Heer Hub. Janssen, die alle leden, die talrijk opgekomen waren, een hartelijk welkom toeriep, speciaal de Heeren J. A. Poels en Burgemeester v. d. Loo, Eere Voorzitters der fabriek Wijl het de eerste vergadering is van dit jaar, wenscht spreker de aanwezigen heil en zegen in 1928. Spreker noemde 1927 een minder gunstig jaar en het kwsm spreker voor alsof men nu in dezeven magere jaren is, na eerst de vette jaren gehad te hebben, doch zoo voegde spr er bij, wanneer wij van onzen kant ons best doen, zal alles onder Gods zegen wel terecht, komen, \erder opende spreker de vergadering met den Chr groet en verzocht den Secretaris voor lezing te doen der notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna stelde de Voorzitter aan de orde de zaak, waarvoor deze vergade ring belegd is: het verbouwen der fabriek. Spreker noemde den huidigen toestand onhoudbaar en wees er op, dat de fabriek, die voor 24 jaar gebouwd is, niet berekend is op een aanvoer van die massa melk, en deze dus ook niet naar behooren bewerken kan, als van daag aan den dag eene vereischte is Het Bestuur en den Raad van Com misaaris8en hebben lang geaarzeld een besluit te nemen, wijl er zoovele kosten mede gepaard gaan. Verschillende plan nen zijn opgemaakt en bestudeerd, maar de kosten blijven hoog, als men goed werk hebben wil. Half werk is geen werk in deze. En toch is eene ingrijpende verbouwing dringend noodig, wil de directeur zijn taak in overeen stemming met zijn verantwoordelijk heidsgevoel behoorlijk kunnen volbren gen. De rente der verandering zou men gemakkelijk kunnen vinden in de meer intensieve bewerking der melk, dus ook in de hoogere opbrengst der boter en verdere zuivelproducten De zeer voorzichtige Voorzitter de Heer G. Willems, die niemand voor barig noemen zal, is ook voor de noodzakelijkheid der verbouwing ge zwicht en is zelf in Uden op de faoriek gaan zien of er soms nog aan de ver bouwing te ontkomen is, of hoe wij er het goedkoopst langs kunnen hij zal zelf van zijne bevinding verslag uit brengen. De heer Willems, Voorzitter, deelt aUnu mede, dat aanvankelijk, toen de directeur op de noodzakelijkheid der verbouwing wees, alle Bestuursleden er verslagen van waren. In het begin warén dan ook allen er tegen. Maar bij nader inzien en bij vergelijking van den toestand op andere fabrieken, kan men de oogen niet gesloten houden voor de noodzakelijkheid der verbou wing. Ook de controleur van den zuivelbond is van oordeel, dat men met den lijd moet meegaan, terwijl men ook zal ondervinden, dat men betere boter zal verkrijgen na de verbouwing in verband met meer doelmatige en betere inachi nes. Ook de melkaanvoer en het lossen der karren zal na de verbouwing veel vlugger kunnen geschieden dan tot heden. De directeur zal nu trachten een beeld te geven "an de voorgenbmen verbouwing en verbetering. Op de ver gadering van het Bestuur van 30 Juli 1927 is eer- en ander voor het eerst besproken, terwijl op de vergadering van 9 October 1927 is besloien den grond van Voermans te koopen voor f 8000 Dat 1927 voor de uitkomst der fabriek minder gunstig geweest is, schrijft de Historisch-romantiscli verhaal van het Kasteel Blyenbeek by Afferden. Vrij naar hat Duitsch door B.B. Nn moet ik toegeven, dat ik dat al meermalen tegen mezelf gezegd had en ook van mijn biechtvader dezelfde raad ontvangen had. Maar, lieve hemel wat moest ik aanvangen Een eerlijk schilder kan toch zijn brood niet verdienen in de woestijn van Thebais en evenmin bij de boeren op het platteland. Hieruit vofgt dus, dat ik op gevaar af mijn arme ziel te verliezen, mijn dagelijks onderhoud moest gaaG ver dienen op hoven en in steden, waar de Muzen en Grafieën wonen, d.w z waar de schoone kunsten in gunst en aanziep staan. Dit zeide ik dan ook aan den Veld maarschalk. Toen streek hij eens kalm langs zijn snorrebaard en vroeg of ik bereid was naar een Thebais te gaan, waar hij mij voor vele jaren werk in overvloed zou verschaffen en toen ik daarmede accoord ging, waren wij het samen spoedig eens. Mijn Mecenas (beschermer van kunstenaars) zond mij dan met een brief naar zijn neef Arnold Schenk van Nydeggen te Blyenbeek, hetwelk de directeur op de eerste plaats toe aan het slechte water, hetwelk met moderne machines aanmerkelijk te verbeteren Uit de meer gedetailleerde uiteenzet ting door den directeur blijkt, dat met de voorgenomen werkzaamheden eene uitgaaf zullen vorderen van ongeveer 100,000, van welk bedrag f 25000 uit de reservekas kqn voldaan worden. De overige benoodigde gelden zou men op eene nader te bespreken manier bijeen zien te krijgen. Voorzitter Willems zegt, dat dit neer komt op ongeveer f 35 per koe. Hier moet men echter niet voor terug schrikken, wijl er meer uit de melk kan gekarnd worden en melkvervoer vlugger kan gaan. De heer H. Janssen vraagt of iemand uit de vergadering het woord over deze aangelegenheid verlangt. De heer J A Poels, waarschuwt tegen te viugge afhandeling en spreker weei zeker, dat er verschillenden op de vergadering zijn. die evenals hij, op een en. ander tegen zijn. Toch moet men nuchter oordealen en de feiten goed onder de oogen zien. Voor 24 jaar begon da fabriek met 1000 koeien en 2 5 rnillioen kilogram melk, thans heeft de fabriek 2400 koeien 7 rnillioen kilogram melk. Zoodat het meer dan duidelijk is, dat er iets gedaan moet worden om meer ruimte te verkrijgen voor lossen en. laden en het bergen der producten, steenkolen etc Als een boer een oud huis heeft, bouwt hij als het noodig is er een kamer of schop bij, maar zoo kan men bij een fabriek niet te werk gaan. Na lezing van een advies van den Zuivel bond omtrent de verbouwing, was spr. half gewonnen, terwijl een gedeeltelijke verbouwing faiikaqt zou uitkomen. Let maar eens op de fabriek te St. Anthonis, waar eerst 25 en nu weer 40 mille verbouwd is en nog hebben zij daar eene oude verbouwde fabriek. Zoo ia op voorstel van spreker, aannemer Martens ook met een plan gekomen. Martens is, zoo dacht spreker, nogal een ouderwetsche en weet mogelijk nog een uitweg, maar het viel niet mee. Het kwam op hetzelfde neer, Nu is spreker geheel bekeerd. Men kan nog wel wat heensukkelen en een stuk van den Venrayschen goeden naam verliezen. Ook moet men op de toekomst letten en al moet men nu door een zuren appel bijten, dan toch moedig zijn, wijl het anders lang niet uitgesloten is, dot men later door twee zure sppelen zal bijten. Hij spoort de aanwezigen aan, nu op de vergadering te praten en niet als alles voorbij is. Het lid Peeters, Heide, spreekt zijo vrees uit, dat het met het vee za! gaan als met de varkens nu, eene achteruit gang, en in verband daarmede vindt hij de uitgaaf van een ton hoog. De directeur antwoordi, dat in dat geval de beste boter, die alleen mat de beste machines te maken is, prijs zal houden. De heer Thijssen ia het met het voorstel van het bestuur eens. De heer Thuyls, Hiept, meent, dat de vergadering niet in staat is te besluiten nu het over zulk een som en zaak gaat. De heer Poels wijst op het vertrouwen dat het bestuur moet hebben van de leden, maar de statuten vorderen goed keuring door de algemeene vergadering van zulke besluiten. De heer Beunen, Overloon, stelt voor de zaak nog eens aan te houden, dan kan men zich eens bedenken. Een commissie zou in deze ook goed werk kunnen doen. Burgemeester v d Loo wijsLer op, dat. het Bestuur eigenlijk eene perma nente commissie is, die beter kan werken dan een commissie ingesteld voor een geval De heer Beunen heeft alle vertrouwen in het bestuur, maar zou bij buitenge wone gevallen eene buitengewone com missie instellen. De directeur zegt, Jat heel het be stuur slechts noode met het voorstel kwam, doch het algemeen belang vordert dit. De fabriek kan niet meer meedingen in den strijd om den hoog- sten prijs voor de boter. De Voorzitter Willems verklaart nog maals, de zaak zeer donker in gezien te hebben, maar nu overtuigd van de noodzakelijkheid, de kosten van 35 gulden per koe niet onoverkomelijk te vinden. De heer Beunen blijft bij zijn voorstel, het nemen van een besluit aan te houden tot eene volgende vergadering, wijl er velen aanwezig zijn, die alleen op deze vergadering hoorden, waarover het eigenlijk gaat. De heer Thijssen stelt echter voor om door te werken. Voorzitter Willems zegt nogmaals zeer noode met het voorstel gekomen te zijn, maar de nood dringt. De koel ruimte is veel te klein en weet niet, wat het gever. moet. als de producten eens langer bewaard zouden moeten worden. D^ heer Poels kan den heer Beunen begrijpen, maar gelooft toch, dat de meesten der aanwezigen wel wisten waarover het gaan zou. Een langdurig gesprek ontstond over de manier van stemmen of deze mon deling of schriftelijk zou geschieden Het voorstel van den heer Poels werd ten slotte aangenomen, dat bestuursleden in de zaal bij de leden zouden rondgaan en de stemmen noteeren. Uit deze stemming bleek, dat 181 stemmen waren uitgebracht voor de verbouwing en 50 tegen. Voorzitter Janssen bracht gaarne zijn hulde aan de vergadering voor het genomen besluit, beloofde, dat het bestuur zijn best^zou doen, alles zoo goedkoop mogelijk gedaan te krijgen en sloot de vergadering met den Christe lijken gioet onde veldmaarschalk toen ter tijd op eisren kosten liet verbouwen. In ruwe lijnen was het gebouw reeds klaar; het moest nog een weinig afge werkt, ingericht en opgeknapt worden en ik moest daarbij met raad en daad bijstaan.. Zoo kwam ik dus op Blyen beek terecht en heb op dit eenzaam slot, dat daar als een waar.Thebais midden in de heide ligt, bijna heim wee gehad naar de vleeschpotten van Egypte, d.w.z. naar het vrooiijke leven in Brussel. Ik had hier echter werk in overvloed en dat verdreef mijn grillen. Het eers te werk wat ik begon en ook voltooi de, was het snijwerk op de nieuwe eikenhouten slotdeur. Boven in den boog von de denr sneed, ik op een door bladwerk om geven schild het jaar 1688 De beide deurvleugels versierde ik met den w8pen-leeuw van de Schenk, met laurierkransen omslingerd Die lauwer krans heb ik er bij gevoegd, omdat, de Slotheer kort te voren roemrijk uit den Turken oorlog was teruggekeerd Helaas beteekende het jaartal, dat ik in de deur had gesneden, niet alleen de voltooiing van het gebouw, maar ook het stervensjaar van den edelen veldmaarschalk, mijn hoogvereerde be gunstiger, welke het slot had laten opbouwen. Nog maar juist hadden we de laatste deur er in gezet, toen een bode uit Brussel het slotplein kwam oprijden en ons het doodsbericht bracht. Tevens deelde hij mede, dat het lijk, volgens den wil van den afgestorvene, naar lajeasaisa HtMiiUagia. verloskunde. Na afloop hiervan dankte de voorzitter den Heer Sala hartelijk voor zijn nuttige cursus, die hij hier gratis gegeven heeft en overhandigde hem een mooi cadeau, uit dankbaar heid. De heer Sala dankte de vereeniging voor de nieuwjaarswenschen, die hij ontvangen had en wenschte allen een gelukkig en voorspoedig jaar, dankte de vereeniging hartelijk voor het mooie cadeaux en gaf reeds de toestemming om een volgend jaar weer een cursus te geven, als de vereeniging dit verlangde waar natuurlijk allen mee in waren. Daarna opende de voorzitter de ver gadering waarna de notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. Hierna hield de heer Derckx een improvisatie over de aardappelwratziekte en zette dit onderwerp zeer duidelijk en breedvoerig uiteen, wees erop h»e zij te kennen was, zette de bepaling der wet uiteen en zegt, dat de Beve- landeraardappel vrij is van wratziekte en men er zich meer np moet toeleggen deze toch zeer goede aardappel te ver bouwen, terneer daar misschien over eenige jaren het buitenland de bepaling zoo streng gaat maken dat we geen enkele Industrie meer kunnen verkoo- m De voorzitter dankte den heer Derckx voor zijn nuttig onderwerp en zegt, dat er nog een klein partijtje Bevelander poolers te krijgen zijn die in klasse A met drie maal 10 punten zijn goedge keurd. Daarna hield de heer M. Loonen nog een improvisatie overde varkensmesterij Hij wees er op dat men de laatste mestperiode vooral weinig of geen varkensmeel moet voeren, daar anders kwaliteit van het vleesch slechter wordt en men dan rogge of gerstemeel kan voeren, dat geefl hard spek. Hierna werden enkele vragen gesteld omtrent vleeschmeel en diermeel, waarna de voorzitter de heer Loonen dankte. Daar er niemand meer iets te vragen had, werden de improvisators aange wezen voor de volgende keer en sloot de voorzitter, na allen bedankt te hebben, de vergadering met gebed Waarschuwingen van nierzwakte. Doffe pijn in den rug na inspanning, of scherpe steken, als gij u na bukken opricht, is dikwijls het eerste verschijn se! van ernstige nierzwakle Spoedig daarna kunnen u<inestoornissen, hoofd pijn, een afgemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtigheid, hartkloppingen, kort ademigheid, vermagering of krachteloos heid optreden. De nieren behooren tot de teerste organen van het lichaam, en dergelijke verschijnselen waarschuwen u, dat uw nieren verzwakt of aangedaan zijn, Verwaarloos zulke waarschuwingen niet 1 Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het middel, dat zij noodig hebben. rfBegin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifieke middel voorzwakke nieren en blaas. Dit bevordert de goede werking der nieren, en beschermt u tegen rheumatiek, lendepijn, ischias en urinestoornissen. Mannen en vrouwen uit alle dealen van Holland getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken Het middel is gegarandeerd zuiver, en het is zoodanig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waar door zij weder flink en krachtig werken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket -let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. 37 Alvorens de vergadering begon, gaf de Heer Sala zijn laatste les in vee Afferden zou gebracht worden, opdat het dè&r zou rusten, waar zijn ziel door het H. Doopsel voor God was wedergeboren. Inderdaad kwam de lieve doode op den achtsten dag met groote praal op een wagen met zes psarden bespannen en begeleid door twee Paters Jezuïten hier op Bleyenbeek aan. Een hofgeneesheer had het lijk zeer kunstvol gebalsemd, zoodoende konden we de doodkist openen en had ik tevens der. troost om mijn goede weldoener nog eenmaal te zien. De lieve afgestorvene zag er met zijn grijze haren en in zijn wit Ordekleed met zwart kruis heel vredig en rustig uit. De tranen schoten mij in de oogen, toen ik hem daar zoo zag liggen en in mijn binnenste hoorde ik weer de woorden, welke hij te Brussel mijn jeugdige lichtzinnigheid had toegeroe pen: »Ge weet niet, hoe gemakkelijk de lieve onschuld verloren gaat, blijf niet bij die vrienden, anders zal het niet goed met je afloopen." Een van de Jezuïten hield zulk een roerende toespraak voor al die vele adellijken, die op de begrafenis waren gekomen, over de woorden »Sic tran sit gloria mundi", zoo vergaat alle wereldsche grootheid, dat men_ var. alle kanten begon te weenen en te snikken, zoodat het een steen had knnnen vermurwen. Diep getroffen knielde ik neer bij de doodkist en deed aan God de ge lofte H8m in afzondering te gaan dienen en in een of andere heilige Orde te treden, indien mijn biechtvader J. M. Starren, marechaussee, naar Siitard E A. v. Watermeulen, kloosterbroeder naar Gent W. B. M. Custers, bakker, n. Venlo C J. B. Min, z.b., naar Vught L. J. Ponjée, dienstbode, n. Bergen(L) géén Pyn en naschrQnen of stuk gaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwryft mot Doos 30, Tube 80 ct. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Ingekomen en vertrokken personen van 27 Jan. tot 3 Febr. INGEKOMEN J. L. Linders en gezin, koopman, Oostrum D 8a van Horst C. J. M. Roelofsen, verpleegster, St. Annalaan 5 van Roermond M. A. v. d. Voort, verpleger, Stations W8g 14 van Oploo Th. G. Lavoo, z.b, Merselosche weg 27 van Rheden G. Prast, dienstbode, Stationsweg van Helmond A. M Tb. v. d. Putten, dienstbode, Bleekstraat 8 van Venlo E. H. Coenders, bakker, Oostrum D 14 van Meerlo. VERTROKKEN C H v. d. Kolk, timmerman, r.aar Maastricht, Plankstraat 20 W. A. Robben, z.b., naar Maastricht A. v. Harik, schaapsherder, naar Deurne M. P. Relouw, dienstbode, naar Venlo Puteanus8traat 46 P. A. K Lemmens, directeur stoom zuivelfabriek, naar Swalmen M. M H. Lemmens, z.b n Swalmen A C. Veröteegen, bakker, naar Deurne, Helmondsche weg J. H. P. Janssen. Pater, naar Megen Vergadering Eiorvereeniging „St. Oda." De Voorzitter opent de vergadering met den Ghristelijkèn groet, roept de talrijk opgekomen aanwezigen een hartelijk welkom toe en constateert met vreugde de belangstelling, die de ver eeniging van de leden ondervindt en welke noodzakelijk moet ieiden tot nog grootere groei en bloei der vereeniging. Een blik werpende op het afgeloopen jaar meent spreker 1927 gerust een gunstig jaar voor de vereeniging te mogen noemen, hetgeen uit het verslag dat de secretaris zoo dadelijk uit zal brengen, nader zal blijken. Spreker spoort de leden aan op den ingeslagen weg voort te gaan, dan zal succes zeker niet uitblijven. Op verzoek van den Voorzitter doet de secretaris hierna voorlezing der notulen der twee vorige vergaderingen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Uit het nu volgende jaarverslag blijkt, dat in 1927 zijn geleverd Kippeneieren 681908, wegende 40517,85 Kg., opbrengst f 1052 per Kg, f 0,0625 per stuk; Eendeneieren 7083, wegende 506,15 Kg, opbrengst f 0 80 per Kg, f 0,0572 per stuk Ganzeneieren 518, wegende 85.35 Kg., opbrengst fl.per Kg, f 0,065 per stuk; Kalkoeneieren 511, wegende 41,85 Kg opbrengst fl per Kg., f 0,08 per stuk Er is aan de leden uitbetaald voor de geleverde eieren van Kippen f 42628,03Eenden f 406.56 Ganzen f 86,40; Kalkoen f4178; .Totaal f 43161,78. De totale ontvangsten der vereeniging bedroegen in 1927 f 45273.48totale uitgaven der vereeniging bedroegen in 1927 f 45220,35zoodat er een voor- deelig- saldo is van f 63,13 Ü9 secretaris gaf verschillende toe lichtingen op bovenstaande cijfers, spoorde de leden aan vooral toe te passen te wenken, die de heer Lecluse de vorige W8ek in zijne lezing alhier gegeven heeft. Uit de opbrengst der eieren had de secretaris berekend, dat de ei«r*n, die nu in Venlo geleverd zijn, f 1459,87 of 3,6 per kilo meer opgebracht hebben, dan indien de eieren op de Roermond- sche mijn geleverd waren. Een hartelijk applaus klonk uit de vergadering, die zich gaarne aansloot bij het rapport der Commissie van Comptabiliteit om de verantwoording van den secretaris goed te keuren. Bij acclamatie werd de heer L. Volleberg herkozen in voormelde Com missie. De Voorzitter deelde mede, dat de heer J. Lemmens volgens den rooster aar, de beurt van aftreding is. Als er stemmen opgaan om den heer Lemmens bij acclamatie te benoemen, zegt de heer Voermans liever eene vrije stemming te zien dan eene even tueels acclamatie. Uit de gehouden stemming bleek echter dat de heer Lemmens de meeste stemmen verwierf. Tot afgevaardigde ter algemeene ver gadering te Venlo werd benoemd de heer G W. Muskens Nadat de Voorzitter nog had mede gedeeld, dat het salaris van den secre taris gelijk was geworden aan dat van zulks goedkeurde. Toen ik nu in de biecht een Pater Jezuït daarover, ondervroeg, wilde hij nu nog niets van de gelofte weten (waarschijnlijk vond hij mij nog te wankelmoedig). Hij meende, dat het genoeg was, indien ik voorloopig op mijn plaats in Blyenbeek bleef, aan gezien hel slot even eenzaam en ver laten lag als het klooster van S. Paulus in de woestijn van Thebais Zoo heb ik toenmaals dan het vaste besluit genomen, op de heide te blijven, zoolang ik hier niet door God klaar blijkelijk tot een andere levensstaat geroepen werd. Van toen af ben ik met de genade Gods steeds op Blyenbeek gebleven en nu ben ik reeds 16 jaren hier. Ik kan echter moeilijk gelooven, dat ik het hier zoo lang zou hebben uitgehouden, indien door het huwelijk van den slotheer en de geboorte van den lieve jongeling niet wat meer leven in dit stilie huis gekomen was. Het huwelijk van den hoogedelen Heer Arnold Schenk van Nydeggen met de niet minder edele Gravin Catharina van en tot Hoensbroek, dochter van den hoogberoemdan Erfmaarschalk van Gelderland, werd in alle stilte voltrok ken, iets waarover ik mij niet weinig verwonderd heb- Hst had plaats in het jaar 1694 en dit jaar moest ik mij buitengewoon inspannen om op tijd klaar te komen met de schildering van de Pronkkamer. Deze kamer moest nl. een soort Paradijs voorstellen en werd daarom ook later Paradijskamer genoemd. Midden in waa een zaal en aan beide kanten een zijkamer, welke te samen als het ware een geheel vormden. Nu moest ik in de middenruimte de vier jaargetijden schilderen, op de eene kamer de vier werelddeelen en op de andere de vier hemelstreken. Ik begon dus in Gods naam met de vier werelddeelen en schilderde in vier cirkels bij wijze van medaillons of gedenkpenningen, in elke cirkel een kop op roode achtergrond. Voor Europa, de heerschsres over alle andere werelddeelen, nam ik vol gens recht en billijkheid hare Majesteit de Keizerin voor Azië de Grootturk met indrukwekkende Tulbandvoor Afrika een Morenkoning en voor Amerika een Kazike of Indianenhoofd- man met een groote muts vol zwierige pluimen. Daaromheen bracht ik ver guld en zilver bladwerx aan, schilderde er takken van wijnloof, klimop, eiken en laurierbladeren omheen, lusschen de koppen plaatste ik porfieren vazen, die toen juist in de mode waren, verder nog schelpen, slakkenhuizen enz. zoodat menigeen het heel aardig vond Het meest plezier had de slotheer echter in het middenstuk van het plafond. Daar had ik een balustrade geschilderd, waarachter een zacht blauwe hemel zich uitspreidde Midden in die blauwe hemel hield een arend met wijd uitgespreide vleugels in zijn klauwen het wapen ven den Scheuk en tevens een vroolijk fisddere-'d lint, waarop een spreuk stond geschreven. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 7