geneest wn venfiaait de ftuicL Mi VENji Boomki Kuilo va qs Poolsche pootaarip Vergadering Jonge Boeren. Gemengde Berichten. |t -dU 30 ct. jisl Machinale C v. Staver1 Marktberichten. Oirloe P. H. Wijnln, et Een Uitn Gesche led ieder lid in het bijzonder en deorgaif- satie in zijn geheel meer en meer op den voorgrond treden en waardeering ondervinden. Hoe sterker eene organi satie wordt door vele trouwe leden, hoe beter dit doel zal bereikt worden. Be organisatie bestaat uit plaatselijke afdeelingen, die hün eigen bestuur kiezen uit hunne leden. Waar de leden zelf deze bestuursleden gekozen hebben, moeten de leden ook hun vertrouwen schenken, zoolang die gekozen bestuurs leden zitting hebben. Zou om een of andere reden dit niet mogelijk zijn, dan moet er een nieuw bestuur gekozen worden, of een motie van vertrouwen gestemd worden. Maar zoolang dit niet is gebeurd en een bestuur zitting heeft, heeft het als zoodanig recht op het vertrouwen der leden. In 99 van de 100 gevallen zien de leden in hun bond alleen de behartiging hunner stoffelijke belangen. Alhoewel dit ver klaarbaar is, is het absoluut onjuist. Art. 2 van het reglement toont dit vol doende aan. De boeren hebben veel te danken aan hunne organisatie. Let eens op de Coöperatieve Zuivelfabrieken, de Boter en Eiermijnen, de coöperatieve veilin gen en hun coöperatieve aankoopver- eenigingen voor kunstmest, zaad- en voederartikelen en varkensverkoop- vereenigingen, door welke organisa'iën de geheele boerenstand in de laatste jaren enorm is vooruitgegaan. Over hel bestaansrecht dier organisatiën be hoeft niet verder te worden gesproken. En toch blijft onder de boeren hard nekkig hel praatje gaan, dat Landbouw belang niet kan concurreeren met den vrijen handel. Spreker zal een paar opmerkingen maken en wel 1. De eigen aankoopvereenigingen der boeren dwingt den vrijen handel lot concurrentie. Was er dus geen Landbouwbelang dan was de handel baas. 2 Een leek kan geen prijzen ver gelijken, wijl hij over het algemeen de kwaliteit niet voldoende kan beoordee- len. Hier haalde spreker aan, een artikel uit »De Boerenstand" en een uit de Maasbode, beide van jongen datum waarin bitter geklaagd wordt over de knoeierijen met tal van artikelen. 3i Men zegt wel eensLandbouw belang kan niet concurreeren met den handel. Spreker begrijpt dit niet, waar juist in de Coöperatie alles gaat zonder eigen bevoordeeling. 4. De handel kan niet goedkooper zijn dan de eigen aankoop, vooral niet als men let op kwaliteit en reductie. En zou het zich al eens een enkele maal voor doen, dat de handel goed kooper is, dan de eigen vereeniging, dit valt weg tegen de 10 tallen gevallen dat de eigen vereeniging het wint. Bovendien als trouwe leden van den bond moet gij uw eigen organisatie steunen. Bedenkt, dat opbouwen moeilijk is, afbreken gemakkelijk. Zooals NoQrd Limburg op het gebied van organisatie uitblinkt, zoo blinkt Venray in Noord Limburg uit. Leden van den bond blijft getrouw aan uw^aandel tot steun van kerker maatschappij, tot sieraad van den bond en lot eigen geestelijk en tijdelijk wel zijn. Een hartelijk applaus klonk op en zeker was de Voorzitter de tolk der aanwezigen, toen hij den Z.E. Spreker voor zijne schoone rede dank bracht De Voorzitter deelde mede, dal de Heer Tops verhinderd was, dezen avond zijn aangekondigde spreekbeurt te houden en stelde de rondvraag aan de orde. De heer Claassens vraagt, als in den handel en bij den bond alles gelijk is, waar men dan koopen moet? De Z.E. Heer Bemelmans merkt op, dat als alles gelijk is, men 't veiligst bij den bond koopt en men daardoor bovendien de eigen vereeniging sterker maakt. De heer v.d. Boomen, Veulen, wijst er op, dat de spreker van heden gezegd heeft, dat het bestuur recht heeft op het vertrouwen der leden. Wat moet er nu gebeuren, als een bestuurslid zijn ontslag neemt De Voorzitter deze vraag beantwoor dend, zegt, dal de Heer Jacobs geen bestuurslid, doch ambtenaar van den bond is. De heer Linders begrijpt niet, hoe de bond 14,5 ct. en ie Firma Winkel molen v. d. Beuken maar 12 cent voor de slakken vragen. De secretaris Reinljes geeft hierop een gedetailleerde uiteenzetting en ver klaarde dit als een uitvloeisel van den handel. De heer Claassens vraagt, waarom de zaakvoerder is afgetreden. De Voorzitter zegt, dat de za&kvoer der ontslag heeft genomen zonder opgave van redenen en voegt er bij, dat het bestuur den zaakvoerder toch niet na behoeft te loopen. De Voorzitter deelt mede, dat2Febr. a.s. de Heer Peters uit Oirlo in deze zaal eene lezing zal houden over de voorgenomen verbeteringen der water lossingen in deze gemeente. Na eene mededeeling over het var- kensmeel, dat een traansmaak aan het spek zou geven, het opgeven van be stellingen en een aanduiding der a.s. Retraite, nam de Zeereerw. Heer Bemelmans het woord om de leden nogmaals aan te sporen bij aankoop op kwaliteit te letten en lezers te wor den van den R. K. Boerenstand. Nadat nogmaals de gelegenheid tot vragen geopend was, vroeg de heer Claassens, of het bestuur er niets aan doen kan, dat naast het pakhuis van den bond, nog een particulier pakhuis gebouwd wordt, De Voorzitter merkt op, dat het be stuur daar niets aan do^n kan. De heer Claassens vraagt dan verder, of het misschien op den weg der alge- meene vergadering ligt om in te grijpen, waarop de Voorzitter verklaart niet in te zien hoe dit kan. De Zeereerw. Heer Bemelmans zeg', hier vreemd te zijn en alleen het algemeen belang op het oog te hebben. Hij merkt op, dat het antwoord op deze vraag in handen is der leden. Steunep dezen hun eigen organisatie, dan zal er wel niemand zoo dwaas zijD voor eigen rekening een pakhuis te bouwen Nadat de geestelijke sdviseur den spreker dank had gebracht voor zijne schoone lezing en de beste vruchten hiervan verwacht, sloot de Voorzitter deze vergadering met den Christelijken *roet en de beste wenschen voor den jond, die nu eene nieuwe periode tegemoet gaat. Kunt ge den drang niet weerstaan, om althans iets te doen, welnu, maak dan verhoogde bedden en schep de paden diep uit en ais ge in de ge legenheid zijt, werkt er dan wat paar- cJFnmest onder, deze verwarmt. Inlusschen hebt u de benoodigde zaden besteld, niet waar? Wie 't eerst bestelt, heeft de meeste kans goed zaad te krijgen en de soort welke hij verlangt. Koopt van een vertrouwd handelaar 1 Hebt u zelf nog overjarig zaad, stel er dan niet te veel vertrouwen in, zaai dan in elk geval wat dikker, want zulk zaad komt meestal dunner op. Is het koud en nat weer, dan zal ie ontkieming van overjarig zaad in den regel het meest hierdoor lijden, de jonge plantjes hebben geen tier en staan lang te »pratten". Laat dus in deze de zuinigheid de wijsheid niet bedriegen 1 De jonge kuikens, de pullen en de oudere kippen moeten eik in een af zonderlijk hok ondergebracht worden. De Heer Janssen laat daarna ver schillende kiekjes zieD, hoe de hokken er in Horst uit zien, en geeft daarbij de verschillende afmetingen op. Verder bespreekt hij nog verschillende kippenziekten, hoe deze te genezen, maar vooral ook hoe ze te voorkomen De kippen laten inenten tegen diphtheritis, mag door geen enkele kippenhouder nagelaten worden. Hierna worden door de vergadering enkele \ragen gesteld, die door den Heer Janssen nader worden toegelicht. De voorzitter bedankt den Heer Janssen voor zijn mooie lezing en spoort de vergadering aan, om nog meer zorg aan de kippenhouderij te besteden, haar zoo winstgevend mogelijk te maken, en sluit daarna de vergadering op de ge bruikelijke wijze. Wat elke maand te doen geeft (Ie helft Februari) Hoe prettig, vooral ook voor den tuir.liefhebber, dat de dagen reeds zoo veel langer zijn geworden; wel al vijf kwartier, zoodat we er als van zelf toe komen bij gunstig weer den hof in te gaan. Is uw tuin niet laag gelegen, niet nat, dan ziet ge reeds uit naar een beschut, luw plekje, om daar wat zaad aan den grond toe te vertrouwen. Al weet ge, dat dit vroege zaaien vaak teleurstelt, het gaat ook wel eens anders en dan is het zoo aardig, al vroeg wat op den grond te hebben, er naar te gaan zien, en aan anderen te kunnen toonen en als het meeloopt, vroeg de jonge groenten uit eigen hof op tafel te mogen hebben. Mesten, spitten, zaaien, zijn dan de werkzaamheden, die elkaar opvolgen, Wie stalmest gebruikt, heeft meteen den mest onder te werken. De tuinier van professie verstaat die kunst, den liefhebber valt dit niet mee hij moet het leeren. Trouwens, het spitten zelf gaat u als ge beginneling zijt, ook niet direct goed af. Zie eens op uw werk: is de omge omgespitte grond gelijk, zonder laagten en oneffenheden; helt het tuintje niet af; is de grond gerezen, zooals behoort; hebt o den mest, het onkruid en het dorre blad van de omringende boomen er goed ondergewerkt? Hebt ge korten mest uitgestrooid en staa' er weinig of geen onkruid in uw tuin, dan kunt u de aarde gewoon afsteken, meer of minder diep, omwip- pen en omdraaien. Daartoe is echter noodig, dat ge de voor goed openhoudt en flink ruim neemt. Lukt het u niet mooi, kant werk te maken ot hebt u langen mest uitgestrooid, die moeilijk is onder te brengen, of ook wanneer ef veel onkruid op den grond staat, dan moet ge, voor ge een steek omwipt, eerst de aarde afschuimen, 't zij met een schop, een bats cf hak Begrijpt u deé bedoeii-g Een dun laagje aarde, waarop boven op mest, onkruid of loof wordt afge schuimd en in de voor geworpen; daarna doet ge een steek en werpt dien boven op het afgeschuimde, zoo dat dus al het ruige er behoorlijk onder komt. De kunstmestgebruiker heeft het gemakkelijker, wanneer hij althans het onkruid niet den baas heeft laten worden. Wij moeten evenwel aanraden den tuin zoowel stalmest als kunst mest te gaven. Of laten we liever in plaats van stalmest spreken van na tuurlijken mest: compost en beer dus kunnen ook dienen. Maar zoo we zeidenkunstmest en natuurlijke mest moeten liefst samen gaan. 't Zij men ieder jaar van beide aan wendt, of beurtelings om 't jaar. Anders mest men licht eenzijdig en krijgt de grond op den duur min of meer behoefte aan een of meer nood zakelijke voedingsstoffen, waardoor onvolledige oogsten of ziekten in de gewassen het gevolg kunnen zijn. Mogelijk hebt ge in 't najaar uw tuin reeds omgespit Uitstekend 1 Als ge dan flinke steken hebt genomen en de aarde zoo hebt laten liggen, dan is ze nu door de inwerking der vorst verkruimeld en door de inwerking der lucht in een gezondere, betere conditie gekomen. Ook het bemesten in 't najaar, als men het er naar heeft, is in vele gevallen aan te raden. De mest verteert dan al en men verbouwt smakelijke aardappelen en ook lekkerder groenten dan in pas bemesten grond. Bij het spitten in 't voorjaar, dus nu, neemt ge kleine steken en ver brokkelt de kluiten zoo goed mogelijk, wanneer er spoedig gezaaid zal wor den. Bovenstaande geldt enkel en alleen voor tamelijk droge gronden. Zit de grond nog vol water, stel dan het tuinieren nog uit. Plezier zoudt ge er niet van hebben en uw tuin maakt ge door uw arbeid niet beter, doch wel slechter. Alvorens de vergadering te openen, we nacht de Voorzitter allen een geluk kig en zalig nieuwjaar en hoopt, dat 1928 ook voor de boeren een goed jaar zal zijn en dit zal zeer zeker in ver vulling gaan als wij den zegen van hierboven mogen ontvangen. Daarna richt de Voorzitter een bij zonder mooi en hartelijk woord van welkom aan den Hoogedelgestrenge Heer Rutten, die zoo goed is geweest om hedenavond een lezing te houden. Dat de heer Rütlen wel kan zien, dat ze hem graag hooren, is wel een bewijs aan de zeer groote opkomst van dezen avond. Want wij allen weten, aldus spr., dat do Heer Rutlen altijd iemand is geweest, die zeer veel op 't gebied van landbouw hier in Noord Limburg vooral, heeft gedaan. In de laatste 25 jaren, waarin de landbouw zoo vooruit is gegaan was hst de Heer Rutten, die hier onder wijs heeft gegeven aan de boeren, die heden nog steeds het groote nut, _dat van hem is uitgegaan, ondervinden Het is dan ook de Heer Rutten, die ik hier eeii hartelijk woord van welkom toeroep en open hiermede de verga dering met den groet: G. z. J Ghr. De notulen worden daarna ongewij zigd goedgekeurd. Nu geeft de Voorzitter het woord aan den Heer Rutten. Deze dankt den Voorzitter voor de hartelijke woorden van welkom, den Bond van oud-leer lingen en jonge boeren voor de nieuw jaarswenschen, die hij ontvangen heeft. Hij wenseht deze vereenigingen ook een zalig nieuwjaar, spreekt den wensch uit, dat zij met Gods zegen steeds mogen groeien en bloeien, en 't grcote nut, dat hiervan uitgaat, rijke vruchten moge dragen voor de leden. Daarna gaat hij over tot het onderwerp: Boerenspreekwoorden, in den vorm van de boerderij en den boer in de samen leving. De Heer Rutten, die dit onderwerp zeer. mooi en duidelijk uiteenzet, deed de vergadering dikwijls lachen door zijn leuke gezegden en aardige trekken. Spr. wijst ook vooral op den boer in het vereenigingsleven, dat tegenwoor dig zoo noodzakelijk is. Hij wijst met een enkel woord op den toestand lus- fi-ben socialisten en andersdenkenden, tegenover onze plattelandsbewoners, hoe zij erop uit zijn cm boeren vooral naar de steden te trekken, om ze daar gemakkelijk te kunnen overhalen. Nadat spr. nog op vele andere toe standen had gewezen, die allen betrek king hebben op onze boeren in de samenleving en het zoo groot noodig is, dat de regeering er ook eens aan gaat denken, om wat meer voor den boer te doen, eindigde hij met het mooie spreekwoord »Een boer houdt veel van een korte preek en een lange metworst 1" De preek, aldus spr., is misschien wel wat lang geweest, maar ik hoop, dat de metworst dan ook zoo veel te langer zal zija* Een daverend applaus ging op onder de jonge boeren, die deze lezing allen met zeer groote belangstelling hadden gevolgd De Voorzitter zegt, dat hij wel de tolk van de vergadering is, als hij den Heer Rutten hier hartelijk dankt voor zijn lange, zeer mooie en nuttige lezing en hoopt den Heer Rutten hier nog menig maal in ons midden terug te mogen zien. Niemand meer 't woord verlangende dankt de Voorzitter de vergadering voor de trouwe opkomst en sluit deze met het gebed. Lezing over kippenhou'Iovy te Merselo. Donderdag 26 Jan. hielden de Jonge Boeren te Merselo eene vergadering. De voorzitter heette allen welkom, bijzonder den Heer W. Janssen^uit Horst, die zoo bereidwillig is geweest, naar Merselo te komen om een lezing met lichtbeelden te geven, en geeft daarna 't woord aan den Heer Janssen. De geachte spreker begint zijn in leiding met te zeggen, dat hij nu al twintig jaren gepreekt en geschreven heeft over de kippenhouderij, en hij 't genoegen mag smaken dat er in die 20 jaar heel wat vooruitgang op dit gebied te bespeuren valt. Spreker zal T dan heden avond meer hebben over de huisvesting. Wanneer de huisvesting maar in orde is, dan volgt de rest als het ware van zelf. De kippen moeten gesplitst worden in drie afdeelingen. Uitvaart Oud-Burgemeester van Ryn. Onder groote belangstelling had Maandagmorgen ta Venlo de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van den Heer H. B. J. van Rijn, oud burge meester dezer gemeente. Van talrijke gebouwen en particu liere woningen woei de vlag halfstok, Tegen 10 uur begaf de lijkstoet, waarin tal van corporaties, met twee muziekkorpsen, de familieleden, leden van het gemeentebestuur en armbe stuur, van de Kamer van Koophandel, de burgemeesters van Venray, Horst en Maasbree, de heeren J. Poels en H. Janssen uit Venray, zich kerk waarts In de St. Martinuskerk had de plechtige lijkdienst plaats, gecelebreerd door den hoogeerw. heer Deken van Oppen, geassisteerd door de zeereerw heeren kapelaans Ronckers en Lucassen De moord te Schrieversheide. De rechtbank te Maastricht veroor deelde Dinsdag den 28 jarigen mijn werker K. de V., geb. te Sneek, die op 28 Augustus j.l. den mijnwerker R. te Schrieversheide (Heerlen), met wiens dochter hij wilde trouwen, wat R. niet wensch te, meteen browning neerschoot, wegens opzettelijken doodslag tot 10 jaar gevangenisstraf. De rechtbank nam niet aan, dat verd. met voorbedachten rade gehandeld had. Het OM. dat levenslang had geëischt, wegens moord, teekende direct appèl aan. De broedermoord te Douvergenhout. De landbouwer L. M., die op 29 Juli j.l. zijn broer A. na een hevige woor denwisseling met een jachtgeweer doodschoot, werd heden door de Maas trichlache rechtbank, wegens opzette lijken doodslag veroordeeld, tot 7 jaren gevangenisstraf. De eisch luidde 8 jaren. Smokkelaar aangehouden. Te Schinveld is door kommiezen een man aangehouden, die drie paarden uit Duitschland had ingevoerd. Depaardeji zijn in beslag genomen. Bedryfsslapte. Op de N.V. Jos. Lion's Fabrieken zijn wederom meerdere arbeiders ont slagen. Naar we vernemen is de slapte het gevolg van het overvoeren der Duitsche markt met Deensche varkens. Gevolg hiervan is, dat hier thans zeer weinig varkens worden geslacht. Weer 'n broodoorlog to Roosendaal. Naar aanleiding van een aangekon digde broodprijsverlaging van enkele bakkers te Roosendaal, hebben thans alle bakkers aldaar den prijs van het brood met 5 cent per 8 ons verlaagd en aldus gebracht van 20 op 15 cent Door stroopers overvallen. De 61 jarige H. B. wandelde Zondag middag bij Kollenberg onder Sittard en werd toen eensklaps overvallen door twee stroopers, die hem verweten dat hij dc door hun geplaatste strikken zou hebben uitgerukt Zij mishandelden den man en gaven hem o.m. een trap tegen het onderlijf met het gevolg, dat hij ernstig gewond naar het ziekenhuis te Sit'ard moest worden vervoerd. Na operatief ingrijpen waa zijn toe stand beter. De Olymp. in 1928 te Amsterdam. In totaal verschijnt Duitschland te Amsterdam met 282 actieve deelnemers op de Olympiade w.o. voor hockey 22, voetbal 22, athletiek 85 o w. 20 vrouwen, krachtsport 17, schermen 14, o.w 4 vrouwen, Olympische vijfkamp 5, wiel rijden 12, zwemmen 40, w.o. 12 vrouwen, zeilen 14, roeien 27, boksen 12, paar densport 12. In totaal is het Duitsche team ongeveer 80 man sterker dan 't Amerikaansche, zoodat Duitschland vermoedelijk het sterkst vertegenwoor digd zal zijn. Aan de winterspelen te St Morilz zullen 65 Duitschers deelnemen, n.l 26 voor schaatsenrijden, 15 skiloopers, 16 bobsleigh, 8 militaire patrouille, waarnaast 34 officials. Een vroegere slavin erft 500.000 dollar. Een bericht uit Lexington (Kentucky) meldt, dat Ellen Davis, bekend als de rijkste negerin van het Zuiden en vroegere slavin, overleden is en een fortuin van naar schatting meer dan 1500.000 dollar heeft nagelaten. Dat fortuin had zij op haar beurt weer gekregen van een sfarmer", in wiens dienst zij na den Amerikaan schen vrijheidsoorlog was gebleven. Ondanks een heftigen strijd van de nabestaanden van den »farmer", wi8t Ellen Davis haar erfenis te behouden Voor f 5000 gestolen. Te Hengein is ingebroken in den goudsmidswinkel der firma van Wezel. Vermist worden o m. 20 gouden heerenhorloge's, 20 idem dameshorlo- ge's, 40 zilveren heerenhorloge's, 70 gouden heerenringen, 12 damesringen met brillanten, 100 fantasie dames ringen, samen voor ongeveer vijfdui zend gulden. De dieven zijn door een valraam binnengekomen. De firma is niet tegen inbraak verzekerd. Onze uitvoer van vee en landbouw producten in 1927. Het Centraal Bureau voor de Stati stiek publiceert cijfers over den uit voer van Nederlandsch vee en land bouwproducten in 1927. Er werden 6700 stuks oudere paarden uitgevoerd, veel meer dan in 1926, waarvan 4200 stuks naar Duitschland en 1188 naar Zwitserland De nitvoer van jonge paarden is minder bevredigend geweest. Deze be droeg 4000 stuks of 2600 minder dan in 1926 In 1927 is de uitvoer van runderen zeer belangrijk geweest, zoowel wat betreft het totaal aantal, als het aantal landen, waar afzet werd gevonden. In totaal toch werden 39000 stuks uitgevoerd naar 24 landen. De voor naamste afnemers hiervan waren Bel gië, Spanje, Italië en Frankrijk, met resp. 22000, 8800, 4200 en 1800 stuks- Varkens hadden ook belangrijke grooteren afzet dan het jaar tevoren: het totaal bedroeg nu 89.400 stuks, waarvan Frankrijk ongeveer de helft betrok, nl. 44800 stuks. Wel was de uitvoer van schapen aanmerkelijk grooter dan in 1926, maar daartegenover was die van lammeren veel geringer. Nu was de export 1U.000 schapen en 300 lammeren, tegen 1926 resp. 7000 en 7000. Levend pluimvee had veel grooteren uitvoer dan het jaar tevoren en bedroeg 2 830 000 stuks tegen 1940 000 stuks in 1926. Ook van dit grootere aantal bleef Duitschland verreweg de grootste af nemer en betrok 2 650.000 stuks, terwijl naar Engeland minder gingen dan het jaar tevoren. Eveneens hadden geslachte hoenders grooteren buitenlandschen afzet. Hier van betrok Engeland 100 ton en Duitsch land 500 ton meer dan in 1926, zoodat de totale export ruim 600 ton meer bedroeg, n.l. 2276 ton teg«n 1633 ton onze Oostelijke buren namen 1435 ton en Engeland 800 ton af. In het afgeloopen jaar was de uit voer van boter naar vrijwel alle landen ongeveer even groot als het vorig jaar, zoodat de meerdere export van ruim 2 millioen K.G. geheel naar Duilsch land plaats vond. De totaal uitgevoerde hoeveelheid bedroeg bijna 4-8 millioen K.G., waarvan onze Oostelijke buren 35i/t millioen K.G. betrokken, terwijl verder Engeland 8 millioen K G. afnam en de overige 4 millioen K G in 57 landen voor meer of minder groote hoeveelheden een afzetgebied vond. De export van kaas heeft dit jaar den toch reeds zeer grooten uitvoer van het vorige jaar belangrijk over schreden. In totaal toch werd ruim 97 millioen KG. geëxporteerd, waarvan Duitachiand, België, Engeland en Frankrijk resp. 45i/8, lii/i, 11 en 10 millioen K.G. betrokken. De uitvoer van versche eieren neemt elk jaar toe. Wel is Duitschland verre weg de grootste afnemer en is naar dat land de grootere export het grootst, maar ook andere landen nemen toch langzamerhand reeds belangrijke hoe veelheden af. Dit jaar zijn totaal 64 millioen K.G. eieren uitgevoerd, waarvan 45i/* millioen naar Duitschland en 16i/s millioen K.G. naar Engeland. Van de zaaigranen hadden tarwe en haver geringeren, rogge en gerat grooteren uitvoer dan in 1926, terwijl van de niet-zaaigranen gerst en haver grooieren en tarwe en rogge minder grooten export hebben. De export van aardappelen was voor het jaar 1927 minder groot dan in 1926 n.l. totaal 445 millioen K G. tegen 492 millioen K.G. in het jaar tevoren Duitschland nam ongeveer 25.000 ton meer af, maar Engeland, België en Frankrijk bleven resp. 42 000, 20 000 en 6000 ton bij de afneming van 1926 ten achter. Pootaardappelen daarentegen wezen een grooieren export van bijna 9 mil lioen K.G. aan, zoodat bijna 17 millioen K G. ons land verlieten, voornamelijk naar onze Zuidelijke en Oostelijke buren, resp. 10 en 4i/« millioen K.G, Van de suikerbieten waren de totale uitvoercijfers ongeveer even groot als het jaar tevoren. wederom verkrijiv Maart. Wit Legtyta Bestellingen kt i worden opgege» Ook gelegenhto broeden a 10 ct e ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 2.100.000 eieren. Groote eieren van f 7.90 tot f 9.— Kleine eieren van f 7.30 tot f 7 80 Eendeneieren van f 8 50 tot f 9. VENLO. Op de Coöp. Veilingvereni ging van Maandag was de aanvoer 580 000 eieren. Groote eieren van f 7 50 tot f 8 60 Kleine eieren van f 6.50 tot f 7 50 Eendeneieren van f 8 tot f 8 50 Ganzeneieren van f 23.40 biedt] prima gesn. HD 60—100 cM. ha per 1000 stuks Alle andere hk artikelen aan lagjz AanbeveT Levering begin ar! ligt ter inzage bi te Oostrum Jïv?n.iart rti Scharlaken Vijf minuten tijd roor een Citwhtnlti Men herkent ter zijn Gik. Iedereen ia tevredex*rlt al» cadeau to krijgen rood-gelakte Duofi e< bandje en 25 jasid ■DE worden tallojtel J—*' eanx gegeven.Tkt ia s(Jn gewicht in faa: Bedenk dat menjesc eert en critlseert. At en moedor. Een Muo nuttig en mooi sotfHi voor oud en Jong. Jongens en melejrd goeden vulpenhoui p tijd schrijft, steed in heeft, ia een practise bezit voor iedereeofov nooit soek raakt. Dece universeel f n volmaakt tchrijfi&nl garantie wanneerbt bruikt wordt. Laat u geen goi>r< in de hand stoppeioc koop. Koop alléén S. Duofold—-'Xuckjr 4 ^Gébéh

Peel en Maas | 1928 | | pagina 6