Tweed© BIAAJ Ts veel gloria, Het Onze Vader. f* Aangifte Dienstplicht In korte woorden. Uit de Landbouwwereld Snijwonden KLOOSTERBALSEM ZATERDAG 31 DECEMBER Acht en veertigste Jaargang No. S3 De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van de mannelijke personen, die in 1909 zijn geboren, dat zij zich moeten aangeven voor den dienstplicht in Januari a.s. Speciaal zal hiervoor zitting worden gehouden op 6 Januari a s. en wel Voor hen, wier namen beginnen met een der letters A—-K van 910 uur Voor hen, wier namen beginnen met een der letters LR van 10—11 uur. Voor hen, wier namen beginnen met een der letters SZ van 1112 uur Voor nadere inlichtingen vervoege men zich ten Rsadhuize. Venray, 14: December 1927. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Menigeen wandelt door het leven met hooge borst en den neus in de lucht. „Als je niets van je maakt, telt ge niet mee" is de gedachte, die bij velen de richting van hun laten en doen bepaalt: hoog vliegen zonder machine. Zoo komt de gloria in de wereld. Het is den mensch wat aangeboren Adam was ook een „Streiber", die niet tevreden was met zijn mensche- lijke waardigheid. Zijn zonen en dochters weten bij instinct wat hun kan verheffen boven hun buurman. Bij de een doet de kennis het, de z.g. wetenschap: deze glorie behoort tot de hardnekkigste en meest onge neeslijke; hoe minder de kennis, hoe erger de kwaal. Bij een ander het goed, de wel dadigheid. Als een kip heft hij een luid gekakel aan over de eieren zijner barmharligheid. Ongelukkig is de glorie, die voor komt uit de aanzienlijke afkomst. Ook moeilijk te genezen. Die hier door aangetast zijn, zien op de an deren neer, als op een lager men- schenras. De kwartieren van den geslachts boom zijn voor hen de twaalf arti kelen van hun geloof. En dan voorname familie, deftige omgang, distinctie in de kieeding. Het geld, hierin moet veel lucht zitten. Want hierdoor wordt menig eerzaam burger opgeblazen; maar wat moet er armoede zijn in ver stand en hart, ais bij dezen alle grootheid in een handvol geld zit. Bij al deze glorie tneent men zoo heilig, dat men slim en verstandig is, dat men doorzicht heeft en werkelijk vooruit komt. Doch onderzoekt je zelf eens, aan wien geeft gij uwe achting, niet een kale groet, maar de oprechte ach ting. Aan zulken wind Gij lacht er mee, zoo ge hem bij anderen ziet. Uwe achting bewaart ge voor den eenvoudigen, ongekunstelden oprech ten man. Al gaat gij niet naar zijn huis, naar zijn begrafenis, achting kunt ge hem niet ontzeggen. „Ga heen en doe insgelijks" Eenvoudig, recht door zee gaan is de beste wijze om veel echte glorie te krijgen. Men moet begrijpen, dat niet op ieder hoofd een hoogen hoed past, maar dat er verschil moet wezen. „Zalig de armen," zei Christus, omdat ze er niet spoedig toe komen opgeblazen te worden, ze hebben er geen reden en geen aanleiding toe. Zoo ze grootheid zoeken, kunnen ze deze slechts vinden in een eerlijken flinken levenswandel. Maar al de glorie, die al om de wieg van een rijk of voornaam kind zweeft en die hem blijft vergezellen, leidt zijn aandacht af. Eenvoud moeten we hebben J. B. Brouwers, hoofdonderwijzer, naar Oploo; 3, C M. Swinkels, dienatbode naar Velo, Put-anussti-, 46 We zijn maar ééns jong in ons leven Inderdaad, evenals we maar ééns oud zullen zijn (indien we 't ooit worden); zorgt ervoor dat ge later niet moet weenen over uwe jeugd. o We hebben maar één leven Ja en we zullen maar ééns ster ven en ééns geoordeeld worden over het gebruik of het misbruik van dat leven. Ik zal me wel bekeeren vóór mijn dood En indien Ood eens uw dood vóór uw bekeering plaatste Ik heb maar één doel: geld ver dienen en dat neemt al mijn tijd in beslag Gij hebt maar één zending: zalig worden, dèt moest al uwe zorgen doordringen, al de rest is bijzaak. o Als ik goed mijn buik vol heb dan vraag ik niets meer. Foei, indien een hond kon spre ken, dan zou hij juist hetzelfde zeggen. Zijt gij niet meer dan uw hond o- Ik heb al genoeg met één baas op 't fabriek. Ik Iaat de pastoors niet baas spelen over mij. Een Meester hebben we allen God, die Baas is van oversten en onderdanen, van priesters en Iee- ken. o— Eén kindje is mij genoeg Pas opaan de ouders die zeg gen: één kind I antwoordt God dikwijlsgéén kinddoor dat eenig kindje spoedig tot zich te roepen Nierkwalen maken u spoedig oud Het komt in den middelbaren leeftijd en daarna maar al vauk voor, dat men last krijgt van rugpijn, duizeligheid, zenuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewoonlijk een gevolg van overspanning der nieren het zijn waarschuwingen van de nieren, dat zijn sinds lang hulp behoeven. Wan. gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de nieren om de vergiften uit uw bloed tefiltree ren. Als zij hierin falen, kunnen ernstige en diepgaande kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zouten hoopen zich dan in het bloed op, en vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroor zaken of wel wordt een onvoldoende hoeveelheid v-i aan het bloed ont trokken, waardoor zich waterzuchtige zwellingen kunnen vormen. Ook kunnen ontstaan blaaastoornissen, niersteen, niergruis, blaasontsteking, ischias, spit, vermagering, zenuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermijd do ontwikkeling dezer ver schijnselen. Wek de nieren op en versterk ze met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt rechtstreeks op de oorzaak van uw kwaal, reinigt en versterkt de nieren, lenigt de urinekanalen en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket iet hie»- vooral op) bij apotneken en drogisten f 1.75 per flacon. 40 FEUILLETON 29. Neen, Mona zag slechts nog die ééne groote lijn van het landschap, in welke de lijdende menschheid zich beweegt. Zij zag den hemel der hoop, de hooge firmamenten der barmhartigheid eh den effen weg der plicht Alle zelfzucht alk kleingeestigheid en alle eerzuchtig streven trok voorbij en loste zich op in damp, zooals de kudde wolkeD, die door een luimigen wind werd voortge dreven. Dikwijls ging Mona naar juffrouw Favre, om met de kleinen te spelen. Daar ontmoette zij ook Eveline, die bij Francine het naaien leerde. De heer Maynard, de jonge directeur van den liinmerwinkel, die haar man, had aangemoedigd op den ingeslsgen weg voort te gaan en hem lot opzich ter bevorderd had, was haar komen opzoeken in haar woning Daar had hij met Eveline Dimier kennis gemaakt en sedert dien kwam hij eiken Zondag geregeld. Met innerlijke vreugde gleden Eve line's vlijtige handen over het witte linnen. Alle mannen waren niet zootla Gaston Lacaze. Eiken tweeden Zondag der roaan'l kwam Miotte uit de verpleegsteraschool op bezoek bij Mona Liza. Onder het Ingekomen en vertrokken personen van 16 tot 23 Dec INGEKOMEN J. H. Horstermans, verpleegster» St. Annalaan 5 van Venlo; J. Komen, broeder, Leunscheweg 2a van Sittard; M. H Wijers, bakker, E 9 van Horst J. Janssen en gezin, timmerman Heuvelstraat 9a van Vierlingsbeek; M. E Kurstjens, dienstbode N 2 van Brunssum; F. Verstraaten en echtgenoote, chaufc feur, Langstraat 5 van België. VERTROKKEN M. J. Engels, arbeider, naar Maashees E. van der Putten, wed. P. Vermeu* len, en gezin, naar Eindhoven Gestel Hoogstr. 58 witte kapje zag men een tevreden en lachend gelaat, rustig en kalm, die de zielen kenmerkt, welke zich niet over hun eigen lot beklagen, doch slechts om den vrede en het 'geluk bedacht zijn van anderen, die door kommeren leed bezocht worden. Deze vrouw had weten te beminnen uit het diepst harer ziel, want tot tweemaal toe had zij zichzelf geofferd lerwille van den geliefden man. Zonder zorgen schreed zij nu verder op den ingeslagen levensweg en aan het einde van dezen zag zij de ster van den eeuwigen morgen boven den toren der stad schitteren, waar allen zullen binnentreden, »die hun kleed gereinigd hebben." Toen Lazare Saville eenige weken later uit de kliniek van professoJ Du val werd ontslagen, droeg hij een zwarten doek voor de oogen en hij liet zich door een bediende der inrich ting naar huis geleiden, Bij Mona Liza klopte hij aan. Het uur der beslissing was aangebroken. Toen het jonge meisje den zwarten doek, de tastende handen en het onuit sprekelijk glimlachen zag, dat haar tegemoet lichtte, werd zij tot in het diepst harer ziel door medelijden be wogen. Zij sprak geen troostend woord, uitte geen leedwezen en gaf haar diepge voelde deelname niet lucht. Nu was de tijd om te handelen. Hij zelf scheen niet treurig gestemd Isgesariden MidedseUagea. Is het Varkensmesten nog loonend Een belangrijke vraag voor zeer velen, nu de varkensprijzen zoo sterk gedaald zijn, menige varkensmester, als hij zijn dieren heeft afgeleverd, zucht: »Wat blijft er over, als ik er de voederkosten afreken Van groote waarde is het dus, dat men onderzoekt, hoe men hel, rationeelst, d.w.z. het voordeeligst, kan mesten. De R K. Landbouwwinterschool van den A. B. T. B heelt in den gepas- seerden zomer op het bedrijf van C Lugtenberg 8en mestproef opgezet met 12 varkens, door 'hem zelf gefokt. Ze waren, toeD de proef begon op 28 Juli 1927, ruim 3 maanden oud en wogen te zamen 1160 pond, dus gemiddeld ieder 96 97 pond Ze werden gemest tot 3 October, dus 9 weken en 3 dagen, en waren iti die 66 dagen gegroeid 1520 pond of gemiddeld per dier ruim 126 pond. De slager betaalde 32i/t cent per pond Nog even zij gemeld, dat de dieren gevoederd warden met een automati schen voederbak, die om de 10 dagen werd gevuld, terwijl zij niet anders te drinken kregen dan water. Hoe waren nu de uitkomsten 't Rantsoen bestond uit mais (75 KG), gerst (15 K.G), grondnoten (5 K.G) en vischmeel (5 K.G), totaal 100 K G. mengsel, kostende f 11,04: Hier was een eiwit-verhouding van 1 tot 7i/t, d.w.z dat het aantal K G. zelmeelwaarde 7i/t maal zoo groot was als 't aantal K.G. verteerbaar eiwit Er werd in totaal vervoederd 2937i/« K.G. gemengd voer, kostende f324:,38, zoodat elke pond groei aan voeder heeft ge kost 21,3 cent Ontvangen werd 32i/l cent, ergo eea winst per pond van 11,2 cent. Per dag en per varken werd een winst gemaakt van bijna 21i/« cent, of per week van f 1,50. Een groote winst Kan dit nu nog wel niet genoemd worden, maar de boer varkensmester is gauw tevreê en de meesten hunner zullen een zoodanige winst bevredigend achten Twee dingen moeten er nog bij ge rekend worden de mest, die van puike kwaliteit was en waardoor de proef nemer zijn arbeid dubbel betaald oor deelde, en de winst op de loopvarkens. Voor het gewicht dezer dieren (1160 pond) werd per pond 32 cent ontvangen, terwijl de werkelijke koopprijs nog geen 30 cent was, zelfs vrij wat minder. Wordt 30 cent gerekend, dan wordt de winst op 't mesten 1088 x 2 centgrooter is f 27.80. Daartegenover stondende kosten van verzekering f 1,per varken, 25 ets. waagloon per dier, kortpouden, vertering, enz., te zamen f 21,60 Bleef nog t 5 60 Dit bedrag is gerekend voor huisvesting De s'olsom blijft derhalve dat de zuivere winsi per varken is geweest f 1,50 per week Men ziethet rantsoen is van groot belang. Bij het gebruik van een goed rantsoen is er zeer zeker door vele varkensmesters nog wel wat meer te verdienen dan thans het geval is. Ieder zie, in hoeverre hij met bovenstaande zijn voordeel kan doen 1 Zorg voor Nestkasten I Er is in de laatste kwarteeuw gaande weg voor de vogelwereld een geduchte woningnood onstaan. De holle boomen verdwenen hij den dag en daarmee verbazend veel nestgelegenheden. De ontginning van den grond was mede daarvan oorzaak, door uitroeiing van struikgewas, waar vogels een ge liefkoosde woonplaats bij uitnemend heid vonden. En dan door het droog leggen van plassen konden duizenden watervogels geen broedplaatsen meer vinden. Telegraaf en telefoon droegen door hun palen en draden het huDne bij om de vogels af te schrikken en te doen verhuizen. Wij dienen onze vogels te helpen: we moeten er niet alleen toe meew9r ken, overal waar dit mogelijk is, dat een eind kome aan het doelloos dooden van vogels, maar voorts moeten we er voor zorgen, dat zij geschikte en goede woonplaatsen krijgen, en dan nog maatregelen nemen om ze in den slechten tijd doelmatig van eten en drinken te voorzien. Elke vogelsoort heeft, de eene meer, de andere minder, een bepaalde economische beteekenis. Maar afgescheiden hiervan hoe doodsch is een streek zonder vogels, en welk een blijden indruk daarentegen maakt een bosch, een landschap, dat bsvolkt is door vroolijk fluitende en kwinke- leerende vcgels 1 De heer G. Wolda te Wageningen, die al jaren ijvert voor de instand houding der vogelsoorten, dus ook voor het bevestigen van nestkastjes, wekt hiertoe andermaal op in het Orgaan van de Heide-Mij. Hij schrijft o.m. Vele vogels hebben een holte noodig, waarin ze hun jongen kunnen grootbrengen. Het zijn de slum perds, die het bouwen van een nest op, in en tusschen de takken bij lange niet verstaan. Zij brengen wat neslmateriaal in de holte, draaien er hun lijfje eenige keeren in rond, en klaar is Kees. Waar de holten ontbreken, moet menige» vogelsoort, (meezen, roodstaartje, specht, draaihals, boomklever, boomkruiper, hij zeide eenvoudig Mona, hier ben ik. En zijn stralend lachen was als een licht, dat het pad verlichtte, hetwelk het jonge meisje zich had uitgekozen Wanneer de oogen van Lazare ook gesloten waren, hij voelde dat Mona hem tegemoet kwam en hij verwachtte haar Mona begreep maar al te wel, dat de loopbaan van dezen man onmoge lijk verstoord kon zijn wegens het euvel zijner arme oogen. Gods Wil was het zeer zeker, dat een hand hem lief derijk verder zou leidendoor helleven zooals hij zoovelen geleid had «oor dezen, in uren van beproevingen, nadat hij hen van den dwaalweg op het rechte pad gebracht had.l Was zij, zijne vriendin, niet vóór allen de aangewezen persoon, hem haar hulp te bieden? Hem haar goede oogen te leenen, om zijn liefdewerk hier op aarde uit te oefenen en voort te zetten Deze stem, die sinds den dag, dat Lazare door zijn blindheid getroffen werd, zich steeds luider deed vernemen volgde zij heden niet slechts uit toe wijding, doch met innige vreugde.] De plicht, die haar hier als 't ware werd opgedrongen, wilde zij uit vrije keuze vervullen, daar deze voortsproot uit den wensch en den wil zich voor anderen op te offeren. Zij wist, dat Lazare haar lief had, zooals haar nooit tevoren een ander bemind had. Ware Lazare niet blind geworden, zij zou gewacht hebben, totdat hij haar zijne liefde geopenbaard Ziet gij ouder uit dan gij zijt? Slechte spijsverte ring. verstopping, maagkwalen enz., werken nadeelig op uw humeur en ge stel. Foster's Maag- pillen zijn een zacht- werkend laxeermid del. dat uw kwaal doet verdwijnen. Foster's Maag pi Bier» Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. Jaarlijks sterft een be trekkelijk groot aan tal menschen aanbloed ver giftiging. ontstaan door het verwaarloozen van een oogenschijnlijk onbeteekenend wondje. Wanneer ge niet tot hen wilt behooren, doe dan onmid dellijk de antiseptische Akker's Kloosterbalsem op de wond. De spoedige genezing verrast U. AKKER's „Geen Goud zoo goed" spreeuw, e.d.) afwezig zijn. Waar we de holen aanbrengen in den vorm van nestkasten, daar ontstaat in vele gevallen een buitengewone op leving van het vogelleven. Vaak is dat verrassend, vooral waar de plantengroei gemengd is. In zuiver naaldhout blijft het succes wei eens gedurende eenige jaren uit, maar dat is meestal tijdelijk. Het uitblijven mag nergens een reden zijn, de nestkasten niet at»n te brengen. Deze kastjes zijn, volgens de tegen woordige inzichten, geen weelde-objec- ten meer, maar noodzakelijke hulp middelen voor eiken vorm van bosch- en parkbouw, voor tuinarchitectuur en voor den aanleg van gemeentepiantsoen. Bij den Inspecteur van den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen is een handleiding (Mededeeling No. 17 te bekomen a 30 ets., waar omtrent het gebruik van nestkasten, haar onder houd, constructie en controle alle mogelijke aanwijzingen te vindefi zijn. Voor den gebruiker van nestkastjes is dit boekje onmisbaar. Wenken en mededeelingen. Niet alleen voor u zelf, maar ook voor den fiscus, heeft de landbouwer een goede boekhouding. Maar niet alle ontvangst- en uitgaafposten behoeven daarin te worden opgenomen, verschil lende postjes uit het kladboek mogen vereenigd worden, b.v. de werkloonen, het melkgeld, enz. Maar het is zaak om het kladboek te bewaren, om des gevraagd het te kunnen toonen. Dit is duidelijk, men zou anders wel wat kunnen opschrijvenal wat in de boeken voorkomt, moet men uit het aanteekenboekje kunnen aantoonen. Wie geen »kladboekjes" kan laten zien, wordt geacht geen voldoende boekhouding te hebben aldus heeft de Raad van Beroep te Groningen bij uitspraak van 16 Oct. 1926 beslist. Waaraan moet de grund voor den aanleg van grasland voldoen? De Ir. Cleveringa stelt vier eischen 1. Goede ontwatering. 2. A.fwezigheidofgenezing van ontginningsziekte, voor welke ziekte de goede grassen veel gevoeligers zijn dan verschillende minderwaardige gras sen 3 Regeling van den kalktoèstand. Ook de grassen, zoo is gebleken, stellen hieraan hooge eischen men late dus een grondmonster op kalktoèstand aan het Proefstation onderzoeken. 4. De juiste vorm van de kunstmeststoffen op grond me» te veel kalk, ontkalkende of zure meststoffen, op gronden met te weinig kalk, alcalisch werkende mest stoffen. Weet gij Weet gij, dat een eieropbrengst van 225 tot 260 per jaar en per kip tegen woordig geen zeldzaamheid meer is dat men voor 10, 15, 20 jaar zich tevreden stelde met 80 d 90 eieren oer kip? v Weet gij, dat de vitaminen bij de voeding, ook der hoenders, van groot belang is, en met het oog daarop aan de dieren ook vooral groenvoer gegeven moet worden. Weet gij, dat er ook in den handel van pluimveevoederaoorten heel wat knoeierij bestaat, en dat er op het Wereldcongres voorde pluimveehouderij onlangs te Canada gehouden, door onzen afgevaardigde Dr. B. J. C. te Hennepe had, totdat hij zijn leven in haar hand gelegd had. Zij had op hem gehoopt Nu was Lazare blind hij zou nu nooit meer over liefde spreken. In het leven van iedere vrouw komen er oogenblikken, waar zij zich zedelijk gedwongen ziet als een rechtschapen man te handelen, ofschoon de onnoozele wereld met haar kleingeestige voor oordeelen, haar zou dwingen geduldig te wachten, zonder ooit uit haar nede rige, ondergeschikte rol te treden. Mona wist dat haar woord niet leen bemoedigend, doch belevend zou den werken op den man, het moest dus uitgesproken worden. Zij gevoelde een trotsche, ongedul dige vreugde. O, zij was zoo gelukkig nu zij zelf mocht geven, geheel en al mocht offeren voor het welzijn van den evenmensch. Zij sprak. En heel eenvoudig bood zij hem haar leven aan. Lazare, herinnert ge u nog den ig, dat ik u naar professor Duval geleidde Hij boog zwijgend het hoofd. Welnu, ik was zoo gelukkig op dezen dag Wilt gij mij voortaan veroorloven u steeds overal en altoos te geleiden? Ik zou er trotsch op wezen uwe levensgezellin te zijn 1 Toen hij geen antwoord gaf en zij alleen het ondoordringbare glimlachen op zijn gelaat zag, ging zij aarzelend verder Ik heb een groote, ongelukkige liefde gehad Saville viel haar zacht in de rede; Na u, Mona, weet dit niemand beter dan ik. Hij ia nu gehuwd Men ver geet niet, het leven is te kort om te vergeten en toch te lang om het aan een onzichtbaren rouw te wijden en het hart sterft niet steeds aan één doode liefde. Onder zijn zwarten doek voelde ziet* Lazare nu eerst recht als verblind, alsof hij plotseling door een te sch stralend ticht werd hetroffen. Hij b heerschte zich echter en zeide En wanneer ik nu eens blind i blijven, Mona Liza? Dan zult gij door mijn oogen z Lazare. De mijne zijn goed en gij f mij leeren, alles naar uw gezichtsp J te betrachten. Miet diepen ernst, als sprak hij zichzelf, antwoordde Lazare Ja, 't ia waar. ik zie niets mc in de toekomst, wanneer gij niet mij zijt. Reeds lang strsalde al hl licht mij tegen uit uw oogen... Mar weet gij wel wat gij doet, Mona Lfce en wat de gave, die gij mij aanbiedt, voor mij beteekent? Neen, gij weet het niet, gij kunt het niet weten, verklaar de hij met klem. Mona nam zijn hand en bekende eerlijk Toch wel, Lazare, ik weet het Ik weet, dat gij mij liefhebt en dat gij mij dierbaar zijt en dat ik naar u op *ie.wijl gij mij hooger en edeler ver schijnt dan alle mannen. Ik weet voor mij geen schooner leven dan eei leven aan uwe zijde... Wijs mij niet af, het is immers de grootste weldaad, die men 'mii kan katariivan- »- I- -.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 5