Uit de Landbouwwereld Zult gij 65 jaar worden Lezing van Dr. Droesen Gemengde Berichten. Moest I k! Ingekomen per Sc Reli R« N Veeaankoop op afbetaling. Wanneer de boer minder gunslige tijden doormaakt, dan zijn er altoos menschen, die als zijn «weldoener" optreden. Zoo ook nu. Menige land bouwer zit slecht in zijn contanten, omdat hij weinig geld maakt. De var kens h.v. brengen sen derde minder op dan 3 jaar geleden. En zoo zijn er heel wat boeren, die wel zouden willen koopen, maar niet kunnen betalen. Doch dan meldt de Eerste Leeuwar- der Hypotheek- en Credietbank zich bij hen aan: »Wilt u vee koopen, op afbetaling? Wij zullen u helpen!" »Het Friesche Landbouwblad" ver telt, hoe het dan gaat. «De veehouder gaat naar de bank en koopt van de bank, of met een opkooper van de bank op de markt, een koe. Hiervoor betaalt men, als de koe kost f 300, direct f 25, zijnde 4 pCt. ver zekeringspremie, bij een veeverzekering, provisie 1 pCt., zegelkosten, en eerste storting op een spasrverzekering, terwijl men in 20 maandelijksche termijnen de koopsom met 6 pCt. rente terugbetaalt". Let wel: men is verplicht een spaar verzekering aan te gaan: gedurende 10 jaren betaalt men per jaar 10 maanden elke maand f 4 en 2 maanden 1 elke maand f 5, na 12 jaren krijgt men f 575 terug Het «Fr. Lbld." becijfert, dat men betaalt 15 pCt. per jaar aan rente en premie voor de verzekering, met nog 1.1 pCt. provisie van de koopsom, 'v 't Zijn me de weldoeners wel 1 Die Spaarverzeketing is in dit geval wel merkwaardig I Als de boer oezelfde bedragen stort bij een boerenleenbank, die 3i/J pCt. rente vergoedt, dan onl- vangt hij na 12 jaar f 631.57; dat is f 50 57 méér! Maar daar is verder nog f een heel muf luchtje aan de zaak. De boer krijgt geld van de bank, maar mag zelf de noodige dieren niet koopen. Dat doet de veeaankooper van de bank zoo vertelt de heer .1. Sikkens die vooraf met den handelaar een beding maakt: «denK er om, als ik straks, in tegenwoordigheid van den boer, geld bied voor het beest, dat je dan minder f 40 minder ontvangt dan mijn bod isl" 'Wal blieft u: is dit nu geen brave imanier van weldoen? Na de uiteen zetting en waarschuwing in 't »Fr. Lbld" '■"moest de bank natuurlijk uit denhoek - .Ikomon, maar haar verweer was slapjes -en geenszins in staat om de bedenkin- igen te ontzenuwen. Wijl de Bank haar terrein van werkzaamheden niet beperkt tot de provincie Friesland, doch ook elders haar klanten zoekt, die ze wenscht Ite beweldadigen, hebben we gemeend look onze lezers even op de hoogte te 'moeten brengen van de wijze, waarop I :de Eerste Leeuwarder Hypotheek en Credietbank haar boerenclientèle be- i dient en voorthelpt(?). Het „blauw" bij aardappelen. 'I Wat is «blauw"? 't Ia moeilijk een 'i beschrijving ervan te geven. Het sterkst H treedt het verschijnsel op aan het icaveleinde, waar men kleinere of groolere plekjes aantreft, die blauw tol grauwachtig getint zijn de meeste dicht bij de schil, maar als het erg is, i ook in het binnenste gedeelte van den knol. Het koken neemt de verkleuringen niet weg; ook blijven de blauwe plekjes min of meer hard, zoodat het «blauw" i schadelijk is zoowel voor den verbouwer als voor den handelaar. De bemesting is niet zonder invloed Joor stalmest aanwending daalt het percentage blauwe knollen sterk, en door bemesting met -kali zeer sterk. Om goede uilkomsten te verkrijgen, is dikwijls, gelijk gebleken .is. een zeer hooge kaligift noodig. 'I Gebruik van blauwe knollen als poters oefenen geen invloed uit op de nakomelingschap: het blauw gaat dus niet met het pootgoed over. Tijdens 1 vervoer der aardappelen kon men bij ;de soort Bravo toename der blauwe knollen constateeren, en in sommige (gevallen zelfs in beduidende mate; bij de Eigenheimer was dat lang niet in die mate hel geval, jDoor schudden en stooten zag men meermalen het «blauw ontstaan, en i 'vooral geschiedde dit bij aardappelen, gewonnen op kali armen grond. De bewaring deed het percentage «blauw" niet stijgen, maar wel veranderde het karakter der verkleuring De bekende 'onderzoeker dr. J Oortwijn Botjes en Ir. W. B L Verhoeven, die een onder zoek naar de oorzaak of oorzaken van het «blauw" hebben ingesteld, publi ceerden als hun conclusies onder meer: «liet «blauw" moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan beschadiging :der cellen door sterken druk, gevolgd door oxydatie van bepaalde stoffen. Slap geworden aardappelen verdragen j hel schudden minder goed dan knollen, die nog geheel zijn opgezwollen. Blauw- kleuring kan ook optreden als ge"o!g van lichte vorst. Als middelen ter voorkoming van hel «blauw" kan den aardappelverbouwer worden aangeraden: le te zorgen voor 'een voldoende kalibemesling2e de knollen bij het oogsten en verwerken zoo weinig mogelijk aan sterke schok ken bloot te stellen. Dit laatste moet vooral vermeden worden, als de knollen in het voorjaar reeds eenigszins slap zijn geworden 3e bij het bezwaren te zorgen, dat zoo weinig mogelijk spruit- verlies optreedt. Hoofdzaak blijkt dus te zijneen flinke of behoorlijke kalibemesting- Kaligebrek ie dikwijls aan het loof goed zichtbaar. Eigenheimers, die kali. gebrek-verschijnselen toonden, gaven dan ook een zeer hoog percentage blauwe knollen. Wenken en mededeellngen. Met de bestrijding der iépenziekte heeft men tot dusver weinig of geen succes gehad. Eerst heette het, dat men in mangaan een goed geneesmiddel zou hebben gevonden, maar dit is toch ten slotte op teleurstelling uitgeloopen. In de residentie nam men drieërlei proeven: met een preparaat van Walter Ilisch, met zout en met houtasch, maar men kan tusschen de behandelde en onbehandelde boomen geen verschil waarnemen. In dit jaar stierven in Den Haag, of zijn den dood nabij, een 350-tal boomen. Er is dan ook besloten geen iepen meer bij te planten. Nu de staltijd er weer is, herinneren we even het volgende rijm »De Hollandsche koe Wordt nooit melk gevens moe, En juist daarom is zij er zoo gelukkig (aan toe. Want de boer Geeft haar het lekkerste voer, En verzorgt haar met liefde en met (oordeel, A.I doet hij dit meest om zijn voordeel Want als een boer verstandig wil zijn, Dan geeft hij zijn koeien 't rantsoen (niet te klein, En: zuiver berekend: daar komt het (op aan 1 Het schijnt, dat veel boeren dit nog (niet verstaan Zijn U bekend Past u de rijenteelt reeds toe op uw akkers en in uw hofzijn u de voor- deelen daarvan bekend mogen wij ze hier nog eens onder uw aandacht brengen 1. Rijenteelt geeft een groote besparing van zaaizaad, bij breedwerpig zaaien gaat altoos een deel van het zaad verloren, dat niet uitstoelen ka", te diep in den grond komt, enz. 2 Rijenteelt geeft een regelmatig gewss, omdat alle zaden vrijwel even diep in de aarde komen. 3. Men kan bij rijen teelt het land of de bedden beter «schoonhouden", zuiveren van onkruid. 4. Toepassing van rijenteelt geeft, door de geultjes, waarin de plantjes opkomen eenige beschutting tegen de vorst, het gewas zal dus niet zoo licht uitwinte- ren. 5. Daar het onkruid ook vocht uit den bodem trekt, zal bij rijenteelt, die in staat stelt het onkruid te bestrijden, meer vocht in den bodem blijven, wat op de lichte gronden, vooral voor onze graangewasten, niet van belang ontbloot is. 6. Licht is voor den plantengroei en de stevigheid der halmgewassen een factor van belang, en daar bij rijenteelt het licht veel beter kan toetreden, zal dan ook het legeren der gewassen niet zoo licht voorkomen. Br. Inspecteurs en agenten die trachten een V O.V.-verzekering af te sluiten, ondervinden nog al eens dat men tegen de V.O.V. allerlei bezwaren te berde brengt. Een der meest voorkomende is wel dat men zegt»Oeh ik trek toch nooit, ik zal wel geen 65 jaar worden". Hieruit blijkt dat, afgezien nog van het feit dat men reeds op veel vroege ren leeftijd in het genot van rente kan worden gesteld (vanaf het 55ste jaar), men de kans om een hoogen leeftijd te bereiken veelal onderschat. Het is blijkbaar nog niet voldoende bekend, dat de levenskansen de laatste jaren enorm zijn gestegen, zoodat het tegen woordige geslacht veel ouder wordt dan het vioegere. Als allen die zoo redeneerden wisten, dat van de 100 personen van 20 jaar er 60 vijf en zestig jaar worden van de 100 personen van 30 jaar er 63 vijf en zestig jaar worden van de 100 personen van 40 jaar er 67 vijf en zestig jaar worden; van de 100 personen van 50 jaar er 73 jaar vijf en zestig jaar worden; en ook dat een 65jarige gemiddeld nog 13 jaar leeft, zou hun meening wel gauw veranderen, Hoevelen, die in weerwil van hun voorspellingen toch 65 jaar zijn gewor den, hebben door een dergelijk onjuist inzicht hun kans op een pensioen niet laten voorbijgaan Hos gaarne zouden deze teleurgestelden niet alles willen doen om de rente toch nog te krijgen. Wie eerst wil gaan zorgen, als de leeftijd waarop men rente wil trekken is bereikt, komt te laat. En toch is de zorg voor den ouder dom nog meer noodig dan vroeger. Door het stijgen der levenskansen is de strijd om het bestaan ongetwijfeld steeds zwaarder geworden. Vele levenskrachtige jongeren ver dringen de menschen op leeftijd, het aantal ouderen dat niet meer in staat is in eigen onderhoud te voorzien neemt gestadig toe. Wilt gij tot die onverzorgde ouderen gaan behooren Neen, toch zeker 1 Zorgt daarom op tijd voor Uw ouden dag. de Vrijwillige Ouderdomsverzeke ring stelt U hiertoe in staat. Hoe verder de leeftijd nog verwijderd is, waarop de rente zal ingaan, des le lager de premie, des te grooter is de kans dat steeds aan de premiebetaling zal kunnen worden voldaan. 30 Nov. j.l. had in de Landbouw school te Venray eene vergadering piaals der Jonge Boeren, welke door iedereen kon worden bijgewoond en en waarop Dr. Droesen eene lezing zou houden over het belangrijke onderwerp »de aardappelen selectie". De Heer Gusters, Oirlo, opende als oorzj Ite^^^^^^^^^^^^teze^er^ gadering met den chr. groet, riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, speciaal aan den spreker van dezen avond, Dr. Droesen. De talrijke opkomst schreef de voorzitter toe, op de eerste plaats aan de populairileit, die Dr. Droesen zich in korten tijd onder de Jonge Boeren heeft verworven en op ds tweede plaats aan de actueele on derwerpen, waarmede de Doctor zijn gehoor weet te vergasten. Ook nu wordt er weer een mooie lezing verwacht en spreker was er blij om, zoovele voorzitters van diverse Boerenbonden op deze vergadering aanwezig te zien. Meende men vroeger, dat alleen van de Maaskant goed pootgoed te verkrij gen was, ook van de zwarte gronden, zooals deze hier wordt aangetroffen, zou bij deskundige cultiveering, wel een zeer goed resultaat te behalen zijn. Dit is nu de taak, die de Jonge Boeren onder leiding van Dr. Droesen willen ter hand nemen. Alvorens echter met de lezing te beginnen, verzoekt de voorzitter den secretaris de notulen der vorige verga dering voor te lezen, welke onveran derd worden goedgekeurd. Uit de opgeroepen presentielijst blijkt dat bijna allen aanwezig zijn, terwijl ook vele andere belangstellender, inde zaal aanwezig waren. Hierna kreeg Dr. Droessen het woord met het onderwerp, aardappelselectie. Spreker wilde de aardappelculluur wel den kurk noemen, waarop de boerderij drijft. En toch behoeft deze cultuur nog zoovele verbeteringen, die, zooals uit reeksen genomen proeven blijkt, met succes aan te brengen zijn. Zoo als met alles, moet het begin goed zijn en heeft men dus er speciaal op te letten, dat men goed pootgoed gebruikt. Een goed gewas en goede oogst kan men dan verwachten. Het verkrijgen van goed pootgoed is echter een moeilijke zaak, waar geduld en een flink doorzettingsvermogen bij worden vereischt. Men moet b.v. niet den moed laten zinken, als men ziet, dat de met zoo veel zorg bewaarde pooters in het met groote zorg bewerkt land toch nog een met ziekte besmet gewas voortbrengen. Neen, met vernieuwden moed begonnen, gedachtig aan het spreekwoord »de aanhouder wint". Heeft men dan van een proefveld gezonde stammen gewonnen, dan is men een volgend jaar een heel eind vooruit en verkrijgt men zoo zachtjes aan een heel gezond veld schoone planten, dat minder mest behoeft dan een met ziekte besmet gewas, waardoor de moeite op de eerste plaats worden goedgemaakt, terwijl men bovendien voor een in klasse A goedgekeurd ge was wel f 3500 k f 4000 besommen kan zooals dat in Groningen en Fries land gebeurd. Verschillende ziektenbeelden, als Topbont, Mozaiekbonl, werden door de spreker behandeld met de beste be strijdingsmethode, maar boven alles ried spreker aan om te komen tot eigen 8tam-selectie. Doen wij dat deskundig, pooten wij gezonde poolers, verwijderd van eventueele besmette velden, dan zullen wij na een paar jaren al aardig materiaal bezitten en zullen wij ons eigen afzetgebied in binnen- en buiten land kunnen bemachtigen en behouden. Ook zal men dan zien, dat hel beter is een Hectare goede asrdappelen, dan 10 Hectaren slechte, en zou dit tevens mee kunnen helpen in het boerderijen tekort. In Groningen en Friesland, waar de boeren ons zooverre vooruit zijn en waar men ieder jaar 3 tot 4 van al het bouwland met aardappelen bepoot, kunnen wij nog zooveel leeren. Spreker wekte op tot het stichten van eene Vereeniging, die zich ten doel stelt de verbetering dei aardappel cultuur en aardappel selectie, doch waarschuwde vooral tegen te enthousiast begin met velen, dan heeft men er zoo vaak per sonen bij, die den moed laten zakken en zoo de goede zaak slechts schade toebrengen. Beter een 10-tal vasthouders, die succes zullen halen. Zou men hier in Venray niet met genoeg liefhebbers ?ijn om een eigen Vereeniging te slich teri, dan zouden dezen zich nog altijd kunnen aansluiten bij de op te richten Vereeniging le Broekhuijzen Een luid applaus klonk aan 't slot dezer, door alle aanwezigen met aan dacht gevolgde lezing. Van de gelegen heid tot stellen van vragen werd een ruim gebruik gemaakt, nl. over de werkwijze, de te beproeven soort aard appelen, soorten van den grond en over het stichten eener vereeniging, als door Dr Droesen bedoeld en ging de ver gadering accoord met het voorstel van den voorzitter, om in eene daarvoor speciaal te beleggen vergadering deze punten te behandelen. Inmiddels kan men zich bij het Bestuur der Jonge Boerenvereeniging opgeven als lid der te stichten vereeniging. De voorzitter dankte den spreker namens allen en hoopte dat t gespro kene ïijke vruchten vruchten voorden landbouw zal dragen, onder de krach tige werkwijze der Jonge Boeren, die onder leiding van Dr. Droesen nog zooveel hopen te bereiken. Wegenverbetering. Men schrijft aan de B. Crt. uit Deurne: Naar wij uit goede bron vernemen, zal binnenkort een nadere regeling getrof fen worden tot het maken van den nieuwen rijksweg DeurneZeilberg— GriendsveenAmerikaHorst. Dit wordt dan de verbinding naar het buitenland, welke 8 6 K.M verkort wordt door de gemeente Venray links te laten liggen. Pater Fortunatus Spruit O.F.M. Bisschop van Zuid-Chansi. Een particulier schrijven uit Rome vermeldt de benoeming van pater For- lunatus Spruit O.F.M tot bisschop van Zuid-Chansi als opvolger van Mgr. Odoricus Timmer O.F.M.die wegens hoogen leeftijd ontslag "am. De nieuw benoemde Bisschop werd geboren te Roosendaal gem. Haastrecht, parochie Oudewater. Hij studeerde aan gymnasium te Megen, trad in 1889 in de Orde der Minderbroeders. Sinds zijne priesterwijding in 1906 was hij als missionaris werkzaam in Zuid Chansi Als merkwaardigheid verdient ver melding, dat Z. D. H. twee broeders heeft in de Orde der Minderbroeders, waarvan de een missionaris in Zuid Chansi en de andere Gardiaan te Megen. Een hoog geboortecijfer. Woensdag j 1. werd bij den Burger lijken Stand te Nederweert reeds de 200ste geboorte aangegeven. Een cijfer, hetwelk gedurende de elf eerste maan den van een jaar slechts zelden bereikt is Op een zielenaantal van ongeveer 6500 is dit een gunstig aantal. Brandstichting. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch veroordeelde Maandag zekeren M. H. L dakdekker te Gemmenich, wegens brandstichting te Vaals in den nacht van 23 op 24 Juni 1927, waarbij levens gevaar voor vele personen en gevaar voor boerderijen met vee en landbouw werktuigen te duchten was, tot 8 jaar gevangenisstraf. De advocaat-generaal had 10 jaar ge ëischt. De rechtbank te Maastricht had ver dachte veroordeeld tot 6 jaar gevange nisstraf. Geen strenge winter? Men schrijft uit Budel Volgens ouden van dagen zal er geen strenge winter komen. Zij baseeren hun voorspelling op het feit dat de meikevers en andere insecten zich slechts 6 a 7 c M, diep onder de opper vlakte bevinden, terwijl het vorige jaar, toen de winter vroeg in viel, deze insecten zich meer dan 35 c M, onder den bodem verstopt hadden. Twee matrozen om het leven gekomen. Van het le Del f zij I f binnengekomen schip Tarma zijn op de zeereis twee matrozen om het leven gekomen; de een was uit den mast gevallen en de ander verdronkzij waren resp 18 en 17 jaren oud. Truc van een kippenhouder. Met een kwast verf had voorzichtig een kippenliefhebber te Rijssen zijn toom Barnevelders van een kleine kleurafwijking aan de toppen der dek- veeren afgeholpen, in de hoop, dat zijn, overigens mooie inzending op de pluim veetentoonstsl ing bekroond zou worden. De jury ontdekte evenwel het bedrog en daarom prijkte de inzending, in de plaats van met de vermelding «eerste prijs", met een bordje »geverfd" zulks tot groot vermaak van eiken bezoeker, vertelt de »Ned." Scheveningsche logger met man en muis vergaan? In Katwijk is een logger binnenge vallen, die gerapporteerd heeft, dat onder de EDgelsche kust een vermoede lijk Scheveningsche logger is vergaan De bemanning heeft gezien hoe het schip gegrepen werd door twee hooge zeeën. Er kon echter geen hulp geboden worden, omdat de boot onmiddellijk in de diepte verdween. Dat de gezonken logger een Scheve ningsche zou zijn, wordt hierdoor be vestigd, dat van den Jac. den Duik sinds eenigen tijd een logger zoek is, n.l. de Sch. 421, die den naam draagt van De Adelaar. Zes weken geleden is deze boot voor de vischvangst uitge varen en sindsdien heeft men niets meer van haar vernomen. Begrijpelijkerwijze heerscht eronder de Scheveningsche visschersbevolking groote ongerustheid o*er het lot van dit schip. Aan boord bevinden zich 12 mannen, van wie meer dan de helft gehuwd is, onder den 26-jarigen Nico Spaans. Een politie kruiser der marine is Maandag j.l. op onderzoek uitgezonden, tot nog toe zonder resultaat. Schipper Groolveld van de Sch. 189, die Vrijdag de Scheveningsche visschers- haven is binnengevallen, heeft verklaard dat hij het vermiste schip vermoedelijk gezien heeft op den 17den November Zekerheid kon hij echter niet geven, omdat de schipper het nummer van den logger niet heeft kunnen lezen. Volgens den tuigage zeide hij moest het De Adelaar zijn. Premies aan jachtopzieners en ry ks veld wachters. In de Tweede Kamer zijn den minis ter van justitie indertijd vragen gesteld naar aanleiding van het feit, dat de jachtvereeniging Deventer en Omstreken premies uitlooft aan politiepersoneel voor gemaakte bekeuringen wegens jachtoverlredingen. Thans heeft deze minister aan de rijksveldwachters schriftelijk meege deeld, dat het hun voortaan is verboden, zulke belooningen of premies aan te nemen. In kokend water gevallen. Dezer dagen kwamen le Valkens waard twee meisjes van ongeveer 6 jaar spelenderwijze in aanraking met een »moor" kokend water, welke buiten geplaatst was, waardoor beide ernstige brandwonden opliepen. Het 6-jarig meisje van B. is Vrijdagmiddag aan de bekomen wonden overleden. De toestand van het andere meisje van W. is vrij gunstig. Maandagmiddag reed te Grave de vrachtauto van den heer Bimbergen uit Berghem uit de pont het land op. Toen de wagen boven gekomen was weigerde de motor. Doordat ook de reminrichting defect bleek, reed de auto terug de helling af, botste tegen een cementen talud van een aanlegdijk en kantelde om. De bestuurder-eigenaar raakte tusschen het stuur en den zijkant be kneld hij werd spoedig bevrijd en naar het Gasthuis vervoerd, waar zijn toe stand niet ernstig bleek. Veerboot aangevaren. Dinsdagmorgen ongeveer 10 uur is de veerboot van Ludwog Haas aange varen bij Lobith door de sleepboot Millingerwaard. Op de veerboot bevon den zich behalve de veerman Haas, mevr. Derksen uit Dusselward en haar dochter. Allen geraakten te water. De dochter van mevr. Derksen kon zich zwemmende redden, de beide andere drenkelingen werden door een schippers knecht van een in de nabijheid liggend vaartuig gered. De drie geredden zijn in het R K Ziekenhuis le Lobith op genomen. Verzekering tegen „pofklanten". Een heer en dame vervoegde zich gedurende de laatste weken bij de Vlaardingsche winkeliers, en boden hun aan zich te verzekeren tegen «pofklan ten ".schrijft de «Rotterdammer" De verzekeringspremie kostte f 10. Daarvoor zorgden zij dan dat het geld van de slechte betalers zou worden geïnd. Deze nieuwe verzekering stond na tuurlijk enkelen wel aan. Men gaf een lijetje van de oninbare posten, en be taalde de premie van f 10. Den volgenden dag kwam de verzekeraar weer terug, en dischte een verhaal op dat die en die" bereid was gevonden de schuld met een rijksdaalder pèr week af te betalen. En als overtuigend bewijs werd dan de eerste rijksdaalder aan den winkelier afgedragen. De andere week wachtte men echter tevergeefs op den verzekeraar. Men toog op onderzoek uit, en al spoedig bleek, dat men in oplichtershanden was gevallen. De «pofklanl", die den rijks daalder, volgens den verzekeraar, moest afbetaald hebben, had niemand bij zich aan huis gehad. Is er met het mesten van varkens wat te verdienen? Een mestproef, die aantoont, dat er bij gebruik van een goed rant soen nog wel iets te verdienen is Een zuivere winst van f 1 50 per varken per week. Algemeen hoort men klagei, dat het mesten van varkens niet loonend is. In haar algemeenheid is deze klacht echter niet juist, gelijk blijkt uit een mestproef, vanwege de R K. Landbouw winterschool van den ABT B. opgezet op 't oedrijf van den oud-leerling C. Lugtenberg te Raalle, speciaal om de rentabiliteit van 'l varkensmesten na te gaan. Aan de genoemde landbouwschool is een voederbureau verbonden, dat ad viezen geeft inzake de voeding der huisdieren. Dit bureau bestaat uit de leeraren Van Laarhoven en Van Wegen die ook de leiding gehad hebben van Laarhoven en Van Wegen, die ook de leiding gehad hebben van de mest proef. Deze is genomen met 12 varkens gefokt op 't bedrijf van den heer Lug tenberg. Het waren niet geheel ras zuivere veredeld Duilsche Landvarkens Ze zijn op een leeftijd van ruim 3 maanden voor de proef opgelegd en wel op 28 Juli 1927. Bij 't opleggen wogen ze te samen 1160 pond. De dieren waren gehuisvest in een ruimen, goed geventileerden stal met veel licht. De mestproef heeft 9 weken en 3 dagen geduurd; op den 3en October werden de dieren afgeleverd aan den slager voor 32o cent het pond. De gevolgde droogvoedermelhode maakte de proef gemakkelijk. Deze methode voldeed uitstekend en kan eenieder worden aangeraden aldus het Boeren en Tuindersblad, waaraan wij deze gegevens onlleenen mits een goed rantsoen wordt gebruikt en niet te fijn wordt gemalen. Om de 10 dagen moesten de auto matische voederbakken gevuld worden, Als drinken werd alleen water ge geven. Hel volgende rantsoen werd gebruikt 75 Kg. mais, 15 Kg. gersi, 5 Kg. grondnoten en 5 Kg. vischmeel, totaal 100 Kg. mengsel. Prijs per 100 Kg. f 11.04. De eiwilverhouding in dit rantsoen is 1 op 7i/*, d.w z. dat 't aan tal Kg. zetmeelwaarde 7imaal zoo groot was als 't aantal Kg. verteerbaar eiwit. In totaal zijn de dieren in den proef tijd (66 dagen) 1520 pond gegroeid. In totaal is gebruikt 2937iKg. gemengd voeder, kosten f 324 38. Elk pond groei heeft dus aan voeder gekost 213 cent. De winst per dag en per varken wordt dan bijna 21i/2 cent, dat is f 1 50 per week. Het arbeidsloon werd dubbel betaald volgens den proefnemer, door de prima kwaliteit mes*. Feitelijk is de zuivere winst nog iets hooger geweest, daar er nog winst moet genoteerd voor de loopvarkens bij 't opleggen. Voor de 1160 pond gewicht bij 't begin van de proef waarvan 72 pond moet worden afgetrokken wegens niet vasten is 32 cent per pond ontvangen, terwijl de werkelijke koopprijs per loop varken zoodanig is, di t geen 30 cent per pond gemaakt wordt, zelfs vrij wat minder. Rekenen we 30 cent, dan wordt de winst op 't mesten 1088 maal 2 cent of f 27 80 meer. De kosten van ver n loon 25 ceni vertering enz. b De meerdere Rekent men dit vesti dan komt men de zuivere wins week heeft bedr Dit bedrag ij al3 men hierva jkt v risico, maar de bij gebruik van wel op de meste Wondj In een café Dijk kwam Mai deling, die enerj brouwsels landen plotselinlen c houder afkwara taald): «Willen boksen De caféhoudeijliev man moet zijn een klantenlach de, de kleine gasl stig daagde den tej gevecht op stn leze noodiging geen de kleine man ren toe en gaf internationale biesu was, dat de kei >udi hulp kwam, doe de I de lenige vlugge sprong hem man, dwars domers en den winters lende Toen werd ha] e b de cafébezoekerjph I den strijder. Die zag toei de macht zou moe^on zich los nam ee en sprong toen wanhopige dwaiieg ind f21- f5 1.50 VOO >ch, jen i ams vre doo jze 1 ag at g ;ich sp gr< kau hi )66t van het café, moet of licht gekwetst een opgejaagde was spoedig uit Onze Lieve gangers. De Bij het Huis een voorstel gratie gedurend met 1 Juli 1928, verminderen. in aai vai De f sl wai j w ■dw are lig' ii de Mynhardt's Hoes os Mynhardt's Keelp Oe Bij Apoth Ar van 25 P INGEKOMEN M. Ariz, zonde kn straat 4 van Berj A M. P. Smi L. 3 van Venlo. J. Vermeulen, zonder beroep, Mjarl P. J. M bouwer M 78 var P. J. Hendriks, straat 4b van Op W. Janssen, vjali 14 van Bergen. P. van Kempei weg 14 van Sitta VERTROKKEN J. H. van dejer naar Rotterdam, p) J. II. Smits en Nijmegen, Evertsr P. II Kranenb ge Apeldoorn, St. Josig. M. A Jsne-Btjbo Vierlingsbeek J. H Moln^gi Bergen Afferden,

Peel en Maas | 1927 | | pagina 6