Winterjas Ulster Regenjas GEBRs. LEMMENS Vóórdat U overgaat tot aankoop van een nieuwe vergeet dan vooral niet de etalage te bezichtigen van Buitenlandsch Overzicht Het spel der natuur. Gemengde Berichten. ZATERDAG 19 NOVEMBER 1927. No. 47. De Monarchistische problemen in Roemenië. Het gedrag van Kroonprins Carol. Al jaren lang is er heel wat te doen rond de kwestie van de troonafstand van Prins Carol van Roemenië en ook thans nog wordt de politiek van dit land geheel beheerscht door de monarchistische problemen. Deze zijn, zooals bekend, ontstaan door den dood van Kening Ferdinand en de at of niet vrijwillige verbanning van den kroonprins. Het proces dezer dagen voor den krijgsraad gevoerd tegen den vroegeren minister Manoilescu heeft wel duidelijk aangetoond, hoeveel onzuivers er rond deze kwestie zich heeft afge speeld en dat Koning Ferdinand in dit optreden tegenover zijn zoon feitelijk niet anders was dan een willoos slachtoffer van den minister-president Bratianu die reeds voor het overlijden van den koning als een dictator optrad. De vrijspraak van Manoilescu waar mede het proces eindigde, is wel een heel zware nederlaag voor de r^geering en zal zeker niet zonder gevolgen blijven. Thans zijn de officieele documenten gepubliceerd nopens den troonafstand van den ex-kroonpring Wij geven deze weer zooals zij thans door Brilianu te zijner verdediging en ter beschuldiging van den kroonprins zijn publiceerd. Geheel objectief is deze officieele voorlichting dus niet en naar wij gelooven ook niet geheel betrouwbaar. De eerste afstand had plaats teJassy op 2 Sept. 1918 en wel in den vorm van een open brief, toen de erfprins met mevr. Lambrino naar Odessa ver trok. Op 19 Sept. zond de koning aan een kolonel, wien opdracht was gegeven Carol terug te brengen, de volgende instructie»Voor ik u machtig geweld te gebruiken moet ge 'i vergewissen, dat er geen hoop bestaat zgn terugkeer langs minnelijken weg te verkrijgen. Wijs hem er in zijn belang op, ook wanneer hij onwrikbaar besloten is vol te houden, op de monsterachtigheid, dal de breuk met zijn familie en zijn land plaats heeft op vreemden bodem, onder de bescherming van vreemde bajonetten, welke gisteren nog legen ons gestreden hebben." Carol kwam terug en bleef bij zijn besluit. De koning vroeg de oud premiers Marghiloman, Averescu en Bratianu naar hun oordeel. Beide eerstgenoem den waren er voor, den troonafstand te aanvaarden. Bratianu noemde het een ondoordachte daad Hij bezocht den prins en rapporteerde laterIk heb den prins gezegd dat afstand gelijk staat met desertie» maar hij is onbuigzaam. De tweede afstand had plaats in 1919 Op 1 Aug. schreef de prins aan mevr Lambrino»In weerwil van het annu leeren van ons huwelijk heb ik nooit opgehouden mij als uw echtgenoot te beschouwen." Denzelfden dag zond hij den koning een mededeeling, dat hij afstand deed. Tegen het einde van 1919 kwam het tot een breuk met mevr. Lambrino. Om den prins in staat te stellen het gebeurde te vergeten, werd een lange reis in het buitenland voorgesteld Om dit te voorkomen simuleerde de prins een ongeval met zijn paard en wondde hij zich met een revolverschot aan den voet. Niettemin deed hij toch een reis naar Indië, Japan en Amerika Bij zijn terugkeer huwde hij met prinses Helena van Griekenland. Tegen het einde van 1925 had Carol en liaison met mevrouw Lupescu, de vrouw van een kapitein. Dit leidde tot een krachtig optreden van den koning. Carol werd naar Londen gezonden om aan de begrafenis van koningin Alexandra deel te nemen, nadat hij zijn eerewoord had gegeven vóór Kerstmis terug te keeren. In hel buitenland had hij samen komsten met mevr. Lupescu. Uit Venetië zond hij een nieuwe verklaring, dat lig afzag van den troon, met de toevoeging, dat zijn besluit als onherroepelijk moest worden beschouwd Hij verzocht zijn naam uit de lijst van leden der koninklijke familie te schrap pen en hem het recht te verleenen een anderen naam aan te nemen, waarbij hij zich verbond niet binnen tien jaar naar zgn land terug te keeren. De koning zond daarna nog verschil lende boodschappen, om d9n prins over te halen naar zijn land terug te keeren, waarbij hij een beroep deed op zgn gevoel als vader, zoon, echtgenoot» prins en Roemeensch soldaat. Niets hielp. Carol bleef met mevr Lupescu te Milaan en herhaalde voor de vierde maal zijn troonsafstand, waar bij hij verklaarde Ik zie tevens af van alle rechten voor mijn zoon en diens bezittingen Koning Ferdinand, die nu alle hoop had verloren, riep op 21 Dec. 1925 den kroonraad bijeen en later, op 4 Januari 1926, de Nationale Vergadering. De troonafstand werd aanvaard en de kwestie der dynastie en van het regentschap geregeld. Toen de regentschapsraad werd ge vormd, zond Carol den patriarch een uit Milaan, Febr. 1926, gedateerden brief, die aldus begon »Velen meenen, dat ik het slachtoffer van een complot ben geworden en gedwongen was het bekende besluit te nemen. Ik kan u verzekeren, dat ik naar mgn eigen vrgen wil en bij mijn volle bewustzijn heb ge" handeld." Toen koning Ferdinand gevoelde, dat hij sterven ging, gaf hij op 4 Juni 1927 den generaal, die den ex prins te Parijs zou bezoeken, de volgende instructies mee: De prins kan maar één ding doen: consequent blijven staan op het sland punt, dat hij tegen den wensch van allen heeft willen innemen en op loyale wgze de onverbiddelijke gevolgen van z\jn troonsafstand aanvaarden. Elke in zijn naam met of zonder toestemming gevoerde agitatie zou de belangen der dynastie op het spel zetten Een rede van Briand. Frankrijk is beslist vreedzaam. Briand heeft den jongaten Zondag, geheel de traditie volgend die zich sinds enkele jaren in Frankrijk vormt ge bezigd voor een reis naar Nantes, om daar in een redevoering zgn inzichten omtrent de huidige politieke situatie en de eischen voor de toekomst, uiteen te zetten Hij had er, nu het Fransch- Joego-Slavisch verdrag tol commentaren van verschillenden aard aanleiding gaf, alle reden voor. Hij koos het belang van den Volkenbond en deze als in strument lot verzekering van den Europee8chen vrede tot onderwerp zijner beschouwingen. Ik heb gemeend, zeide hij, dat wij aan de wereld Frankrijk moeten toonen zooals het werkelijk is, nl. beslist vreedzaam. Ik ben gelukkig in den schoot van den Volkenbond de samenwerking van den goelen wil te vinden van de ver tegenwoordigers van alle landen. Men zegge wat men wil over de door mij voorgestane politiek, maar zeker is, dat de vrede behouden werd en bevestigd. En ik ben er niet zeker van of, in dien er geen organisme als de volken bond bestaan had, zekere gebeurtenis sen niet een tragischen loop zouden genomen hebben en de volken wellicht opnieuw in bloedige botsingen zouden geraakt zijn. Frankrijk, om trouw te blijven aan zijn ideaal en de toekomst te verkrijgen, waarop het recht heeft, heeft zich met beslistheid naar den vrede gewend en de volken uitgenoodigd om in geval van conflict Indien men al de verdragen nagaat, die onder de ingeving, van de vredesge- dachle werden gesloten, zal men zien, dat er stevige waarborgen in veiligheid zijn, dat nooit nauwkeuriger voorzor gen werden genomen, dan sedert de twee of drie laatste jaren, waarin wij getracht hebben den vrede te versterken. Sprekende over de Fransch-Duitsche betrekkingen wees Briand er op, dat hij, Fransch* man, het was, die een volk, dat gisteren nog zijn vijand was, had uitgenoodigd in den volkenbond te treden, en dal hij er zich tot nu toe niet over behoeft te schamen. Het Fransche en het Duitsche volk hebben kwaliteiten en gebreken zooals alle volken. Maar het mag niet gebeu ren, dat alle tien, of alle twintig, of alle vijftig jaar die volken tegenover elkaar worden geplaatst. Indien het zoo was, zou men aan de toekomst der volken moeten wanhopen. Over het Joego Slavisch—Fransch verdrag verzekerde de minister nog, dat het enkel was ingegeven door den vrede en door niets dan den vrede. Hij verdedigde nog voor Frankrijk zelf een kabinet van nationale unie, met 't oog op den finanlieelen toestand scheidsrechterlijke uitspraken te treffen Dit sluit echter niet uit, dat de noodige voorzorgen genomen worden voor het geval dat de hoop op vrede beschaamd zou worden. Ik ben een man, ging Briand voort, die al zijn voorzorgen heeft genomen. Orkanen en windhozen. Ook zonder radio, korte rokken en zomertgd. Stormrampen. Wie wel eens (met een) roulette ge speeld heeft, kent de grilligheden van 't lot. Zeven, acht, negen maal van de tien keer draaiens zag hij het balletje op dezelfde kleur belanden en verbaasde zich erover. Gedeeltelijk ten onrechte, want al mogen de kansen voor zwart en rood gelijk staan, zij doen dit toch slechts over een tijdsruimte, die onmeet baar is. Gedeeltelijk terecht, want het gestélde geval komt niet eiken dag voor. Dat tot tweemaal toe in een vrij korte spanne tijds het oosten van ons land door een windhoos werd geteisterd, trof velen dusdanig, dat zij begonnen aan te nemen, dat die bepaalde streek des lands een bijzondere aantrekkingskracht had voor windhoozen, en zich vervolgens afvroegen waarom Een windhoos haastte zich tot bijkans aan de poorten van Amsterdam, en als om den zoekenden toe te roepen, »geeft geen moeite; er is geen waarom, want wij hebben geen voorkeur 1" gaf hij in Weesperkarspel een kleine demonstratie van zijn onpartijdigheid. Doch nu jammerden de menschen »overal in het land is noodweer; wat hebben wij gedaan Iwelk zoenoffer wordt van ons verlangd?" »op den brandstapel met de radiol" riepen velen; anderen »zoolang de vrouwen en de meisjes zich in zulk een schaamtelooze dracht aan den volke vertoonen, laat alle hope varen 1" terwijl een volgeling van den heer Braat »Weg met den zomertijd 1" prevelde. Intusschen men offerde niets, en bet noodweer bleef toornen. Inderdaad Onweders erkent men niet meer, zelfs niet in de hondslagen, wervelwinden zijn verdwenen, en gelijk de griep de influenza verdrong, beheerschen noodweer en hoozen de gemoederen der menigte. De wereld, die overigens maar een klein stipje in het heelal is, bestaat reeds zeer langover al die jaren en eeuwen, legde de menschheid geen of geen bewaard gebleven tabellen aan, waaruit een gemiddelde kon worden gevonden voor 't aantal stormen en orkanen dat jaarlijks over de heele wereld zou mogen plaats vinden. De tabellen, die aangelegd zijn, door en voor de verschillende landen, zijn nauwelijks een honderd jaren oud, de verkregen gemiddelden dus niet bijster te vertrouwen. M.a.w. stormen, orkanen, onweders en hoozen zijn aan geen cijfers gebon den en hebben vrij spel. Nu meenden sommigen opgemerkt te hebben dat bijv. de windhoozen zich tot Dog toe bij voorkeur in Amerika ophielden en van daar hun strooptochten over zee meestentijds niet tot Europa plachten uit te strekken. Hun verschij nen op zich zdlf bewijst niet, dat die sommigen slechte opmerkers waren, maar wel dat men uit het feit, dat men destijds acht van de tien keer het roulelteballetje op dezelfde kleur heeft zien stranden, toch ook weer niet mag afgeleid worden, dat niet meer variatie van spel mogelijk en zelfs normaal is. Want blijkt niet steeds meer, dat der men8chenkennis van de atmospherische krachten, waarvan bijv ook de wind hoos een resultaat zou zijn, nog dus danig is, dat wij tegenover de natuur verschijnselen practisch, weinig anders staan dan tegenover de kansen van het spel zeker met dit verschil dat men de laatste kan ontgaan, de eerste niet 1 Dus.... maken wij leken op het gebied dor »hooskunde" geen ver onderstellingen, die slechts onrust ver wekken en verder diens'ig zijn om misbruikt te worden ten koste van de lichtgeloovige massa, en troosten wij ons met de gedachte, dat de kleine wereld ten opzichte van Nederland toch weer groot is, en dat, waar wij met zeer korte tusschenpoozen reeds drie i maal uitkwamen op het hasardspel der winden, de kans niet al te groot is, dat wij spoedig wederom het slachtoffer van het noodlot zullen zijn. En.... bedenken wij ten slotte dit, al waren »noodweer" en »windhoos" ge lukkig geen al te goede bekenden ons land, geheel onbekende grootheden waren zij geenszins Zoo richtte den 138n Juni 1817 een windhoos groote schade aan te Dongen welks burgemeester Petrus Huylman, na »oculaire inspectie en informatie genomen te hebben van de ongelukken" een uitvoerig procesverbaal opmaakte, hetwelk te lezen is in de Bijdrage tot de geschiedenis, oudheden enz. der Provincie Noord-Brabant, door dr. C. A. Hermans, (lie deel D. pag. 387). Het was bij dezen hoos, dat een kar over de straat passeerende, waarop de knecht zat, ten onderste boven werd gekeerd, de eene burrie in stukken ging en het paard, ofschoon nog inge spannen, verkeerd te staan kwam met den kop onder de kar; terwijl de voer man van de kar vloog en over de straat heen in een weide geworpen werd, alwaar hij zich met moeite aan het gras vasthield. Zoo had in 1831 de provincie Noord Brabant nog eens en nu veel algemeener en ernstiger te lijden van een windhoos terwijl zij in 1845 wederom door nood weer werd geteisterd. Op den 19en Augustus van dat jaar toch werden de gemeenten Zevenbergen, Klundert en Lage-Zwaluwe door een windhoos bezocht, die in den tijd van twee of drie minuten verschrikkelijke verwoes tingen aanrichtte. In Zevenbergen alleen werden in een oogenblik tijds elf huizen totaal vernield, 16 zwaar gehavend en 60 andere beschadigd. Enkele menschen levens vielen te betreuren. Uit deze voorbeelden moge blijken zegt het »Hbld.", dat de natuuronlangi slechts in haar oude fouten terugviel, zonder dat het noodig is radio, korte rokken, of zomertijd aansprakelijk te stellen voor de betreurenswaardige ge beurtenissen, wier gevolgen, naar wij hopen, thans spoedig zullen zijn uilge- wischt, zoodat zij zelve op haar beurt aan de gelukzalige vergetelheid kunnen worden prijsgegeven. Dierenmishandeling en dierenbescherming. De Ned. Ver. tot bescherming van Dieren had de aandacht gevestigd op het vervoer van varkens van Boxmeer naar Maastricht waarheen talrijke transporten geregeld geschieden. In wagons met een oppervlakte van 21 meter werden zelfs in de hitte van den zomer 55 varkens van 100 K.G. gewicht opgehoopt en blijven in Maas tricht na aankomst, gedurende den nacht in die geringe ruimte vol ondra gelijke lucht verblijven om eerst na 18 uren gelost te worden. Vaak zijn dan een aantal dieren dood of bewusteloos, of hebben de pooten gebroken. Thans is een principiëele uitspraak uitgelokt over voormelde wijze van noodeloos kwellen en pijn veroorzaken aan dieren. In vijf strafzaken tegen de afzenders J. H. J., landbouwer te Vier lingsbeek en A J. R., landbouwer te Boxmeer, werden voor het kantonge recht te Boxmeer veroordeelende vonnissen gewezen, welke in hooger beroep door het Gerechtshof te Den Bosch werden bevestigd. Do nieuwe Ford. De nieuwe Ford automobielen en trucks zijn op de tentoonstellingen te Londen en Brussel resp. 2 en 3 Dec a.s. te bezichtigen. Pluimveetentoonstelling te Boxmeer. Als datum voor de te Boxmeer te houden Pluimvee tentoonstelling is vastgesteld 6 Januari a s De expositie zal waarschijnlijk worden onderge bracht in hel Gymnastieklokaal. Een conservatieve koe. Een veehandelaar te Herwijnen had naar de >Volkskr meldt, een koe ge kocht op de markt Gorinchem van een boer uit Schelluinen. Hij bracht het beest in de weide en ging na een paar dagen eens kijken. Het beest was echter verdwenen, en bij onderzoek bleek, dat het beest naar de oude weide Schelluinen was teruggekeerd, een afstand van ruim 3 uur. Daarbij moet de koe de Linge en de Keulsche vaart overgezwommen zijn, om zoodoende de oude weide weer te bereiken. Moordaanslag op een vrouw. Aan de Willemsbrug te Rotterdam Dinsdagavond door den 33-jarigen opperman H. P. N. uit Nijmegen een moordaanslag gepleegd op de 29 jarige vrouw F. N., in dienst bij het Maas- hotel, met wie hij sedert eenigen tijd in ruzie samenleefde. De man heeft de vrouw met verscheidene messteken zeer ernstig gewond. Hij heeft zich zelf aangemeld en een volledige bekenteni» afgelegd. De Maasstuwwerken te Grave. Werkspoor heeft Zaterdagmorgen te Grave, niettegenstaande hevige sneeuw buien en donker weer, de eerste der beide 65 m. lange montagebruggen met behulp van een 100 tons bok op vlotte wijze op de pijlers gelegd. Hierdoor reeds zijn de Brabantsche en Gelder- sche oevers verbonden. Sneeuw In Twenthe heeft het Zaterdag al flink gesneeuwd. Te Friezenveen heeft men met de sneeuwploegen moeten werken. Een kindje uit den trein gevallen of geworpen? Maandagmorgen tusschen half 8 en 8 uur is uit den trein tusschen Boxtel en Oisterwijk, een kindje van ongeveer 3 jaren oud geworpen of gevallenhet kindje is later langs der. spoorweg ge vonden en leefde gelukkig nog; het was slechts weinig geblesseerd aan het eene handje en aan het gezichtje. Het is te hopen, dat de politie er in slaagt, dit drama op te helderen. Nogmaals de zelfmoord-epidemie. Er is weer een statistiek verschenen over het aantal zelfmoorden, voor komende in Europeesche landen Hongarije staat weer bovenaan. Hei aantal zelfmoorden per 100 000 inwoners genomen, bedroeg per jaar in Hongarije 27, in Duitschland 26, in Tsjecho Slo- wakië 25, Zwitserland en Oostenrijk 21, Vrijstaat Danzig 23. Andere landen toonen een beduidend lager zelfmoorden-aantal. Voor Zweden bedraagt dit 16 per 100.000 inwoners, voor Denemarken 15. voor Frankrijk Italië 9, voor Spanje 4 en voor Grieken land 2. Een gevecht met wilddieven. In de buurt van Strehlen in Silezië werd een jachtopziener door iwee stroopers van uit een hinderlaag neer geschoten. De aangevallene had nog de tracht zich op te richten en te vuren, waardoor de eene stiooper gedood werd en de ander zwaar gewond. Smokkelen van vee uit België. De heer Braat lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat op nieuw ,reel vet slachtvee van België uil in Nederland wordt binnengesmok» keld Zoo ja, is Zijn Excellentie dan bereid spoedig maatregelen te nemen om hier aan zooveel mogelijk een einde te maken Groote brand. Een der meest geweldige branden die New York sinds langen tijd aan schouwd heeft, had Woensdag plaats, toen een groot magazijn van 4 verdie pingen nabij East River, gevuld met verscheidene honderden nieuwe auto's geheel vernield werd. De brand was zoo hevig, dat de po gingen van de vele brandspuiten, die van alle kanten naar het tooneel des onheils snelden, niets uithaalden. Twee mannen werden vermist. De schade wordt op meer dan één millioen dollars geschat. Een oor afgescheurd. De 29jarige machinist J. Boomsma van de Drachtster tram geraakte be kneld tusschen de schuifdeur zijner machine, met het gevolg, dat hem een oor werd afgescheurd.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 6