I I IFLORES-filml Weldadigheidsdag Over Limburg !JACFONQfsI Weekblad voor VENBAY, HOBST en Omstreken. komt binnenkort ook naar Venray i MANUFACTURER J BLIJKEN TOCH HET lYOORDÊEUGSTf Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ten bate van het Venraysche zwakke kind op Zondag 20 November a.s. De Kippenhouderij op het platteland I Die film te zien is voor U een GEBEURTENIS 23, 24 en 25 November in de zaal LUXOR Te OOSTRUM op 22 November Provinciaal Nieuws f oTTïa bVZT I l/AAfcr\C PEEL EN MAAS MANUFACTURE BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 71/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent TT ~P~V"T C I Door uitbreiding der zaak hebben wij een groote sorteering en voordeelige prijzen in A V Xjö I j)ames. en KindermantelsHoedenPelterijenRegenjassenGebreide Vesten, PulloversTricot VENRAY Telef. 10 I Pakjes en Truien, Directoires, wollen en gestikte DekensDames- en Heeren-Modeartikelen. Reeds meerdere malen kwam de afd. Venray van het R. K. Huisves tingcomité bij U aankloppen om hulp en steun tot het lenigen van rampen, die zich hadden voorgedaan in de een of andere streek van het land en niet te vergeefs. Maar nog nooit kwam het om steun vragen voor uw eigen kin deren. Weet ge, waarom afgevaardigden uit alle sociaalwerkende vereenigin- gen van Venray zich hebben aan eengevoegd in onze afdeeling Dit is enkel en alleen, om door een gezamenlijk optrekken alles in het werk te stellen HET VENRAY SCHE ZWAKKE KIND van een te vroegen dood te vrijwaren of te redden. Een reddingsbrigade vormen wij in den volsten zin van het woord, om jeugdige menschenlevens te red den, die anders, zonder onze helpen de hand, een te vroegen dood zou> den sterven. Of kent ge ze niet, die magere bleekneusjes, die zoo'n scherp contrast geven tegenover die weldoorvoede, van gezondheid en levenslust blozen de kinderen, ook in eigen omgeving Of meent ge soms, dat al onze kinderen hier in zoo'n blakenden welstand verkeeren, dat lichamelijke hulp en bijstand hier ten eenenmale overbodig is? Maar, neen dat weet ge te goed door eigen waarneming en misschien wel ondervinding; dan dat ge zoo iets zoudt kunnen denken. Ziet ge ze daar gaan, die arme kleinen, met hun tengere gestalten, zelfs met voldoende kleeding kouwe lijk ineengedoken, waarbij hun magere bleeke gezichtjes maar nauwelijks te zien zijn. Hoewel ook in hun binnenste het jonge leven brandt en dringt tot jool en spel, wordt die frissche, heerlijke jeugduiting getemperd door dat zwak ke broze gestel, dat hun te weinig kracht levert het vol te houden tegen over hun kerngezonde speelmakkers. En wat te zeggen van het zielsver langen dier ouders, die dat dreigende zwaard van kortdurend kwijnend leven zoo gaarne zagen verdwijnen van boven het hoofd hunner kinde ren maar door sociale omstandig heden hiertoe alleen niet in staat zijn Hun ouderliefde is dikwijls juist het sterkst gericht naar zoo'n zwak kind, en wat moet het hun dan nog niet te meer smarten, hun kind niet datgene te kunnen geven, waaraan het juist zoo'n gebrek heeft. VENRAYSCHE BURGERS helpt ons dan toch in dit zoo schoone sociale werk, dat hulp verschaft aan EENIEDER, die het noodig heeft en steunt ons met uwe milde gaven Morgen 20 November zal in alle kerken en kapellen van Venray onder de H. Diensten hiertoe eene collecte gehouden worden, waarvan de op brengst besteed wordt tot steunver leening aan het VENRAYSCHE ZWAKKE KIND. Uit naam van die zwakke kinderen die zoo hunkeren naar een goede gezondheid, waarbij zij hart en geest beter kunnen ontwikkelen tot meer dere eer en glorie van God en tot het bevorderen van den welvaart van Venray, en uit naam van die teerbe minnende ouders, die hun dankbaar heid niet genoeg zullen kunnen toonen, wanneer hun kind maar voor de toekomst behouden blijftik zeg, uit hun aller naam vraag ik U om een aalmoes, ieder naar z'n vermogen Venrayenaarsinderdaad door deze collecte te steunen, steunt ge uw eigen belang. AFD. VENRAY VAN HET R. K. HUISVESTINGCOMITÉ Mr. Marchant over Limburg. Nog eens Limburgs klachten en verlangens Wanneer de verkiezing iri aantocht is, zien we steeds menscheri van aller lei alag den moeizamen w^g naar het Zuiden inslaan. Daar komen ze weer, grinnikt de Limburger dan bij het terugzien van de bekende tronies. Ze hebben zich in Holland herinnerd, dat onder aan Nederland zoo'n sluitstuk bengelt, dat Limburg heet en waar ook menschen wonen, die een stem hebben, of liever, die een stembiljet te hanteeren krijgen. Van stem gesproken, ze hebben overigens hel liefst, dal die Limburgers zooveel mogelijk hun mond maar houden. Hoe het land moet worden bestuurd, bedisselen ze ginds liever zelf. Onder die gegadigden, die zich alleen om dt vier jaar herinneren, dat Lim burg bij Nederland hoort, zien we ook de gedweëe volgelingen van Mr. Mar chant, of de vrijzinning-democraten. Wanneer zoo'n liberale meneer een maal weer op zijn kussen zit, met behulp ook van Limburgsche stemmen, wordt hij het liefst maar niet meer aan dat lastige Limburg herinnerd. Dan vertelt mr. Marcbant zoo iels als: de regeering is de laatste jaren voor Lim burg buitengewoon gul geweest. Dus nu is 't welletjes. Men mo^t de beien gen van twee provincies, Limburg en Noordbrabant, nu niet als die van heel Nederland gaan beschouwen. Zeker, de regeering is bezig, wat de verkeersmiddelen betreft (waarover mr. Marchant het had) in Limburg een enormen achterstand in te halen. We worden daarin het laatst "an alle pro vincies bediend. Maar als mr. Marchant dat voldoende vindt en Limburgs verlangens onge duldig afwijst, omdat Limburgs belang* geen Nederlands belang zou zijn, dan zij hem geantwoord, dat Limburg juist zijn vel springt, omdat men voor de belangen van een of twee handelsteden de belangen van het zuiden steeds aan zijn laars lapt. Onze industrie wordt voor Hollands handel achtergesteld. De vrijhandelaars daar blijven den toon aangeven voor het geheel. Dat is de groote misstand, waar Limburg zich nooit bij neer wil leggen. En het meent, dat het niet behoeft te bidden en te smeeken, maar recht heeft, dat ziju eischen worden gehoord. Het verlangt verwacht een betere behandeling De grieven zijn in den Haag bekend Ze zijn de regeering op allerlei wijze bij persoonlijk bezoek en in de talrijke epistels onder het oog gebracht. Wat tot nu toe bereikt werd is nihil. Alleen is het magere keramiekwetje ingediend een minimum dat bv. hetinvoar recht voor een buitenlandsch eetbord met één cent ongeveer verhoogd. Onze andere klachten waren nog geen antwoord waard. Tegenover onze Gedeputeerde Staten behoeft men het den Haag zoo nauw niet te nemen als die b v. naar hel mijnrecht vragen, dat de regeering de provincie beknib beien wil. We zijn nog steeds in afwachting Onze vragen worden opgeknoopt aan commissie kapstokken. De liberale pers hekelt ons om een beweerde hebbelijk heid, omdat klagen ons in 't bloed zit. Alsof wij klagen voor ons genoegen, uit pure liefhebberij. Dat is waarachtig onze aard niet. We zijn geen knies ooren 1 Dat heeft nog nooit iemand beweerd. Menigen afgetrokken Hollan der zijn we zelfs niet serieus genoeg. Maar als we ter weerszijden en ten zuiden van ons gewest een bloeiende industrie zien, die door de landsre geering op alle mogelijke wijze wordt geholpen en bevorderd, terwijl daar haast geen Limburgsche arbeider wordt toegelaten en hier de vreemdeling wordt geïmporteerd, dan worden we baloorig om de manier waarop men om den Hollandschen vrijhandelaa uit eigenbelang onze belangen miskent. En dan komt de Hollandsche pers met zoo'n knus berichtje over een nieuwe industrie, die ons land is binnengeko men: we kregen een behangselpapier fabriek, de eerste en eenige in 't land. Men is 't in het Noorden al vergeten als men het daar ooit geweten heeft, dat in Limburg verschillende behang selpapierfabrieken al meer dan dertig jaren geleden kapot zijn gegaan, omdat ze het niet konden bolwerken tegen de concurrentie uit het buitenland van het vrijhandelaars Holland. Slecht geoutilleerd natuurlijk 1 zegt de in een regeeringsbureau uitgevon' den dooddoener. Men eischt van kwij nende industritën, die men terneerdrukt ook nog de kracht, om zichzelve te moderniseeren, terwijl men ze in de miserie laat en zijn kapitaal zorgvul dig thuis houdt, dal hier belegging zou vinden. Hel Brabanlsche Kamerlid, de heer Fleskens, heeft bij de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting de houiing der regeerihg tegenover de belangen van Brabant en Limburg terdege aan de kaak gesteld. Nu zijn die algemeene beschouwin gen achter den rug en komen de af zonderlijke begrootingen aan de orde. We zijn overtuigd, dat Limburgs Kamerleden hun provincie niet teleur zullen stellen en de heeren ministers, bij wier hoofds'ukken onze grieven ter sprake zullen komen, gunstige ant woorden zullen afpersen, zonder nog langer genoegen te nemen met het jgetalm, de wankelmoedigheid, traagheid jesluiteloosheid of door dat alles ge camoufleerde onwil. t Ware heelemaal niet erg, als een van die regeeringspersonen, die in tijden als deze, nu de welvaartspólitiek de volle aandacht vraagt, met de handen in den schoot of misschien in het haar zitten, wat hardhandig de waarheid gezegd kreeg of desnoods de laan werd uitgestuurd. ROELAND. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. De Barnevelders als bedrjjfskippen. Mooie Iegcyfers, bereikt door een toom van 20 kippen te Venray. Naast de Witte Leghorns kunnen we als goede bpdrijfshoenders gerust noe men de Barnevelders. Deze laatste hebben zich vooral populair gemaakt door het bruine, zware ei De prijzen hiervan zijn het gansche jaar door hooger, dan van de witscha lige, vooral omdat Engeland aan een zeker percentage bruin de voorkeur geeft In de na-oorlogsche jaren zijn er veel eieren naar Engeland gegaan en daardoor kwam er ook meer behoefte aan bruine eieren. Zoo heeft de Barne velder zich geleidelijk meer terrein veroverd en ziet men thans dit bij uit stek nationale i-as in alle provinciën des lands, neen zelfs op alle dorpen haast in alle gehuchten 1 Aan de verhooging der legcapaciteit ijverig gewerkt, vooral door de onderscheidene fokstations. Hierbij denken we op de eerste plaats aan Horst. De cijfers, die we daarvan onder het oog kregen, zijn zeer be moedigend. Begin dezer maand ontvingen we van den heer P K. te Venray de boek houding over een gansch jsar(controle van 1 November 1926 tot 30 October 1927) De loom van den heer K bestond uit 20 Barnevelders, broed 1926. Hei gaat dus over het le legjaar We vinden op de maandstaten voor deze 20 Barnevelders de volgende ge tallen 129 eiere^ 212 418 364 462 486 504 422 383 406 301 78 1927: November 1926 December Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October 7,246 Kg 12,998 Kg 26,136 Kg 22,814 Kg 29,223 Kg 30,205 Kg 30,758 Kg 25,754 Kg 23,617 Kg 25,638 Kg i 19,140 Kg 4.926 Kg Totaal 4165 eieren 258,456 Kg Of gemiddeld ruim 208 eieren per kip. Gemiddeld gewicht per ei ruim 62 gram. Er gingen dus slechts 16,1 ei in een kilogram. Men moet hierbij aanmerking nemen, dat dit allemaal eieren waren van den eersten leg. Van de meeste W. Leghorns en zeker van de Patrijs Leghorns gaan er het eerste legjaar gemiddeld wel 17 in een kilo. Van zulke eieren zou men er 245 per kip moeten hebben, om aan het zelfde totaalgewicht te komen. En wat het frappante van dezen toom is? Van stonde af aan, waren de eieren reeds zwaar, nl. de 129 eerste al, gemiddeld ruim 56 gram. In Decem ber kwam net gewicht a! boven de 60 gram per ei. Dit beteekent, dat zelfs de eerste eieren een goeden prijs per stuk opbrachten. Den winterleg rekent men gewoonlijk tot einde Januari. Die heeft voor deze 20 kippen bedragen 759 stuks of 38 eieren per kip, allemaal zware eieren Dat moet men niei onderschatten. Lsat ons eens zien, onder welke om standigheden dit toompje gehouden werd. De 20 kippen en 1 haan hadden samen een uitloop van 160 vierkante Meter, dus pl.m. 7iJt M2 per kip. Dit is te weinig, om steeds gras op het De beroemde, schitterende een GENOT 92 WOENSDAG 23 November2 uur voor kinderen (minstens 10 ct.) ELKEN AVOND 7 uur voor volwassenen (75 ct., 50 ct., 25 ct.) Plaatsbespreking van 12—2 uur 10 ct. Kaarten in voorverkoop bij de Zelatricen. in de zaal van den Heer Janssen. 1.30 uur voor kinderen (minstens 10 ct.) grootere kinderen van de Congregatie 25 ct. 6 uur voor volwassenen (50 ct.) Plaatsbespreking a 15 ct. van 12.30—1.30 uur. Kaar ten in voorverkoop bij de Zelatricen. terrein le kunnen behouden De heer K. schrijft dan ook: de bodem is zoo kaal, dat ik er een luis met de zweep door kan jagen 1 Reeds van 1922 hebben hier 20 Barnevelderhennen met 1 dito haan geloopen, nooit meer, ook nimmer minder. Groenvoer werd echter gegeven, nl. uit den tuin. 's Winters kunnen ze ook paar uur daags vrij op een met rogge bezaaid plekje. In 1925 en '26 had de heer K. geen enkele broedsche kip, dit jaar kregen paar echter de kuren, waarna ze evenwel in vollen rui "ielen. 't Bijzon dere was, dat ze na een goede wee,r weer gingen leggen, ofschoon ze in rui waren. Dat heeft men bij de middelen zware rassen wel vakerdie kunnen een slootje verdragen, zou men zoo zeggen. De eigenaar van dezen toom kan over de prestatie zijner dieren uitstekend tevreden zijn, niet alleen om het aantal eieren, maar ook, ja vooral om het >ewichi van de eerste legdagen af Vele dppen beginnen met z.g. duiveneitjes en het duurt meestal zoo lang, voor deze op voldoende grootte zijn, dat de kiloprijs der eieren weer flink aan 't dalen is. Hier kreeg de Vrouw direct dubbeltjes de portemonnaie, wal voor den »Baas" zelve ook heel prettig is. Want als er maar monnaie te verdienen valt, willen Eva's dochleren ook mee aan pakken Dat zal hier zeer zeker het geval zijn geweest, anders kon de boek houding niet zoo fijn in mekaar zitten. Da mannen zijn immers vaak van huis, de Vrouw moet dan remplaceeren, en dat doet ze perfect, als de boel maar behoorlijk draait. Ik weet het aan m'n eigen Vrouw Als er genoeg eieren binnen komen, hoor je niks, maar anders klinkt het telkens: »is de zak al weer op? Gelukkig, waar goed boek gehouden wordt. Daar hoeft men niet te oordeelen naar dei» indruk van 't oogenblik. O, ja, we hadden het over de Barne velders uit Venray. Die hebben geen kans gegeven, om te mopperen, want de kippen hadden zoo goed als alle een langen legtijd, de meesten 11, 12 maanden, ja nog langer. Dat is ook een groot voordeel, want zoo'n kippen leveren 2 X in eene periode dure eieren, n.l. bij het begin en ook bij 't einde. Ik moet daarom het echtpaar K mijn welgemeend compliment brengen, wat ik gaarne doe, omdat ik daardoor tevens propaganda maak voor ons nationale ras, de Barnevelder. De heer K. heeft dit voor gehad op vele kippenhouders, dat hij in 1921 begonnen is met dieren van puike afstamming, sindsdien met valnesten gecontroleerd en daarnaar geselecteerd heeft 't Resultaat is schitterend, want er zat geen enkele slechte hen meer tusschen. De toom was zeer homogeen, d.w.z. de dieren gaven mekaar niet veel toe. VENRAY, 12 November 1927. De j.l. Zondag in de Parochiekerk alhier gehouden collecte ten bate der St* Vincentiu8vereejiiging heeft op gebracht ruim f 275. Wat we van de week te zien kragen. Iemand van naam uit Rotterdam schrijft 'k Ben niet gemakkelijk in beweging te brengen voor een of andere film, want de meeste zijn me tot heden bitter tegengevallen. Ze moeten al zeer goed gerecenseerd zijn, wil ik me er aan wagen. Immers, ik vind die onver mijdelijke donkerte, dien prikkelenden tabaksrook, dat rillende beeld, die korte, afgescheurde scènes, maar vooral die drakerige opschriften en dien weeën, onbenulligen inhoud, nu eenmaal vreeselijk ongezellig, vervelend, hinder lijk.... 'k Prefereer den schouwburg met z'n kalme en behagelijke pauze boven 't fijnste filmtheater met z'n »twee voorstellingen per avond" en dienten gevolge z'n noodzakelijk gejacht. In den schouwburg ben je Mensch in de Cinema ben je 'n stuk »filmvee". Maar gisteren-avond zat ik ook in de filmzaal als mensch 1 En, met 't onuitsprekelijk bewustzijn, van lid te zijn der Roomsch-katholieke Kerk.... Ik mocht gisteren de Floresfilm zien. En die Floresfilm heerlijk prach tig is ze I Natuurlijk is 't ook daar donker en trilt eenigszins 't beeldmaar alle groote en kleine misèreljes worden er ruimschoots vergoed, ja opgeheven, doordat de film zelf zoo door en door waar is. Hier geen sikkepit bombast of comediede opschriften zijn minimum in getal, sober van inhoud en worden vervangen door 'n duidelijke en prettige explicatie. En wat je in tusschen te zien krijgt, is zoo waar temidden van al die on waarheid zoo rijk temidden van al die armoezoo schoon temidden van al dat gruwelijk heidendom... Een stuk Roomsche rijkdom van 't allerzuiverste staal rolt je oogen voorbij; een stuk propaganda van 't hoogsie gehalte treft je hart en ziel en doet je vol bewondering naar alles opzien naar die priesters en broeders en zus ters naar die onderwijzers en kale- chisten.... ja, naar die »wilden" zelf nü onze medebroeders en -zusters in 't Geloof, daar temidden van hun weelderig-8choone natuur. Alles vertellen wat ik zag en voelde, is me hier onmogelijk. Ik kan slechts getuigen dat de waarheid me aangreep, de liefde mij ontroerde, de eerbied van den inlander voor 't H Sacrament vooral, mij diep beschaamde.... O die tocht met Ons Heer over de Straat van Larantoeka, naar den zieken inlsnder die was subliem 1 En terwijl de muziek »Par.is Angelicus" speeldé, over wogen we de woorden uit de Mis van 't H. SacramentAller oogen wachten op U, o Heerl Gij geeft hun Spijze te rechter tijd 1" O mochten alle katho lieken gaan genieten, wat ik in de Floresfilm genoten heb 1 Lijst van onbestelbare stukken, van welke de afzenders onbekend ziju terugontvangen in de eerste helft van

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1