Tweed© Blad van „PEEL EM MAAS' Sport on SüqI WRIGL Hoofdpijn, Kiespijn Het Onze Vader, MUliHARDT' ff Over den levensduur van den mensch. FEUILLETON Uit de Landbouwwereld Voor eenige jaren verscheen een hoogst interessant werk van professor Mets?hnikoff, tweede directeur der Pasteur inrichting te Parijs, getiteld Bijdrage tot een optimistische wereld beschouwing". Aan het slot van zijn werk wijst de schrijver erop, dal het door de vorderingen op hygiënisch ge bied zal gelukken den menschelijken levensduur te verlengen en ook oude menschen, zoowel lichamelijk als geeste lijk, frisch te houden. Het geheele geheim van een lang leven en van ouderdom zonder bijzon dere kwalen en gebreken berust op een matige en solide levenswijze, waarbij men zich zooveel mogelijk moet ont houden van alle uitspattingen. Het werk is belangwekkend, daar het de jongste wetenschappelijke ont dekkingen tot grondslag heeft. Over de ouderdom8grenzen welk door het men- schelijk geslacht kunnen worden be reikt, uit de schrijver zich ongeveer als volgt.; Vroeger schreef men aan bepaalde bevoorrechte personen een ouderdom van verscheidene eeuwen toe. Zonder tte spreken van Meihusalem, wiens leeftijd van .969 jaar als in den bijbel vermeld, op een abuis in de tijdreke ning schijnt te berusten, wil ik wijzen op Nestor, die, volgens Homerus, drie menschenleeftijden moet hebben geleefd, d.i. 300 jaar; of op Illyrier Daudo en op een koning der Lekmeniërs, die een ouderdom van vijf, zelfs zes eeuwen moeten hebben bereikt. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat deze opgaven uit de oudheid ge woonlijk onjuist zijn. Berichten uit minder ver van ons verwijderde tijd perken kan men meer vertrouwen schenken deze 'berichten zeggen, dat de hoogste door een mensch bereikte leeftijd 185 jaar bedroeg en men haalt daar voor aan den stichter van de Abdij van Glasgow, »St. Mungo", die in den ouderdom van 185 jaar slierf. Een tweede geval van zulk een buitengewoon langen levensduur moet in Hongarije hebben plaats gehad, waar een boer, Peter Zortav genaamd, in 1539 geboren, eerst in 1724 slierf. Uit andere berichten der Hongaarsche kronieken der 18e eeuw ontleent men dat gevallen voorkwamen, waar de dood pas intrad op een leeftijd van 147 tot 172 jaar. Nog meer geloofwaardig is het geval Drakenberg, die in 1626 in een plaatsje in Noorwegen geboren was en in het jaar 1772 stierf, dus 146 jaar oud werd Men kende hem onder den naam van »de oude man van het Noorden", hij werd door Afrikaansche zeeroovers ge vangen genomen en leefde 15 jaar in gevangenschap 91 jaar achtereen dien de hij als matroos. Zijn romantische levensgeschiedenis wekte de opmerk zaamheid var. zijn tijdgenooten en in de toenmalige couranten leest men be richten aangaande hem. (Gazette de France 1764; TJtrechtsche Courant 1767 e.a.) Ook het reeds meermalen aange voerde voorbeeld van Thomas Parr behoort tot de geloofwaardige berichten Deze man was een arme boer uit Shropshire, die tot aan zijn honderd- dertigsle levensjaar moeilijken arbeid moest verrichten en op een leeftijd van 152 jaar en 9 maanden slierf De door den beroemden Harvey uitgevoerde lijkschouwing bevond aan geen der organen van zijn lichaam eenig kwets uur of gebrek, zelfs het kraakbeen der ribben was geen been geworden, maar bleek daarentegen zoo elastisch als van een jong persoon. Alleen de hersenen waren hard en boden weerstand bij aanraking, want de vaten, die ze be vochtigden, bleken door den tijd ver hard en verstopt. Parr werd in de Westminster Abdey bijgezet. Mynhardt's Hoofdpy ntabletten 60, 30 ct Mynhardt's Kiespy ntabletten, 60, 30 ct Bij Apoth. en Drogisten. Men heeft dus alle recht om aan te nemen, dat de mensch 150 jaar en daarboven bereiken kan. Maar de voor beelden ervan zijn uiterst zeldzaam, want recapituleeren wij, dan vinden we slechts Kentigern Zoraty Parr Drakenberg 185 jaar 184 jaar 152 jaar 146 jaar In de laatste twee eeuwen vinden wij geen nieuwe gevallen van zulk een buitengewoon langen levensduur. De weinige berichten die bevestigen, dat in het begin der negentiende eeuw twee grijsaards een leeftijd van resp. 142 en 155 jaar zouden bereikt hebben, moeten zeer voorzichtig beschouwd worden. Toch zijn voorbeelden van 10o en zelfs 105, 110 en 120 jaar niet zeld zaam. Deze aanmerkelijk lange levens duur moet niet worden aangemerkt als een voorrecht van het blanke ras, al zou dit voor de bovengenoemde geval len kunnen gelden; ook de lagere ras sen bereiken dikwijls een ongemeen hoogen leeftijd. Volgens Pritchard moeten er onder de negers 115 tot 160 en zelts 180 jaar oude individuen voorkomen. In den loop der negentiende eeuw werden in Senegal 8 negers genoemd, die 100 tot 120 jaar oud waren. Chemin heeft in 1898 te Toundrougine persoonlijk een grijsaard gezien, waarvan de inboor lingen beweerden, dat hij 108 jaar oud was; hij bleek niettemin volkomen ge zond. Dezelfde auteur haalt uit een bericht van 13 Juni 1855 het voorbeeld aan van een Indiscne der Noord- Carolinen, die meer dat 140 jaar oud was en van een 125-jarigen Indiër. Vrouwen bereiken gemakkelijker een ouderdom van 100 jaar, en daarboven dan mannen, ofschoon alle genoemde voorbeelden, op één na, juist mannen zijn. Het verschil is evenwel niet altijd aanzienlijk In Griekenland b.v. waren in 1885 bij een bevolking van bijna 2 millioen (1 974.760) 278 personen, die van 95 tot 100 jaar oud waren hiervan resp. 145 vrouwen en 133 mannen. Dez8, en een groot aantal dergelijke feiten, versterken de algemeene stelling, dat de sterfelijkheid van het mannelijk geslacht sieeds grooter is dan die van het vrouwelijke. In de meeste gevallen munten de honderjarigen uit door ge zondheid en door een krachtige lichaams constitutie. Toch ontbreken de voorbeelden niet, dat abnormale en zwakke personen zeer oud werden. Ik wil een vrouw noemen Nicoline Marc, die in 1760 te Boulonais op den respectabelen leeftijd van 110 jaar stierf. Sedert haar tweede jaar was haar linkerarm kromgegroeid haar hand haakvormig tegen den arm gebogen. Zij was gebocheld en zoodanig gekromd, dat zij nauwelijks grooter scheen dan vier voet Een Schotsche Elisabeth Walson, stierf in den ouder dom van 115 jaar. Zij was 2 voet en 3 duim hoog, alzoo een werkelijke dwergin. Men zag ook reuzinnen 10) jaar oud worden, ofschoon bet leven der reuzinnen in 't algemeen het korist 18. Eveline was door de korte woo ede i- wi8seling uit hare droomerijen opge schrikt. Met groote, verwonderde oogen zag zij naar de oudere zuster, wier levenslot als een legende klonk en wier heengaan in de ouderlijke woning een groote leemte had achtergelaten, Zij keek naar haar verloofde en zag de misnoegde uitdrukking op zijn ge laat.. en plotseling was het haar a' opende zich een afgrond onder haar voeten.... een afgrond waarvan zij het beslaan nooit gekend of vermoed had. Haar zuster kwam terug... arm en gehavend... Eveline wachtte slechts op een enkel aanmoedigend woord van den vader om op te staan en haar om den hals te vliegen., doch dit eene woord bleef ongesproken De moeder, die haar leven lang ge wend was zich te bukken met deemoe dige onderwerping en den wil van haar man in alles te volgen, had in deze volgzaamheid geheel en al ver leerd zelfstandig op 'e treden en te handelen... ook haar lippen bleven ge sloten.geen enkel verzoenend woord weerklonk... maar haar blikken spra ken des te duidelijker en waren zoo smeekend op haar man gericht, dat werken zonder kramp of pijn. Doos ÖOcent. 667—13 deze zich onwillekeurig zachter ge slemd gevoelde. Hij scheen met zichzelf te rade te gaan en te overleggen. Bedacht hij, dat hij voor korten tijd aan het sterfbed van zijn zoontje Abel zelf de woorden «Onze Vader die in den hemel zij'," met hoop en vrees in het hart hai uitgeroepen, en in zijn hoogs ten nooi tot God om vergeving had gesmeekt...? En de Goddelijke Rechter was hem genadig geweest, had zijne bede ver hoord, zijn kind het leven weergegeven en hem.in genade opgenomen. Maar hij, Everard Dimier, een arm zondig mensch, die beloofd had den naam van God voortaan te heiligen e^ Zijn H Wil te volbrengen, hij wilde ten tweeden male zijn kind de deur wijzen, haar ten tweeden male aan de demonen van honger en ellende, van strijd en bekoring prijs geven... Was hij dan or.verbiddellijk Gaston Lacaze hoestte eventjes, zette zich in postuur en zeide op een iro nischen toon Mijnheer Dimier, gij hebt mij nooit over een andere dochter gespro ken, ik had geen vermoeden... Deze woorden werkten beslissend op het overwegend gemoed des vaders en doofden als een koude wind het zwakke lichtje van medelijden. De zelfzucht hernam hare rechten. Miotte zag naar Lacaze en verwon derde zich zeer over het verkeer van dezen man met hare reine, onschuldige zuster Evi I Hij was opgestaan, een hooghartige trek speelde om zijne lippen, en als Uniformiseeriog van Landbouw werktuigen. Duitschland heeft de normalisatie van landbouwwerktuigen in studie en reeds ter hand genomen. Dit geschiedt door de D. L G. (Deutsche Landwirt- schafts-Gesellschsft) en het Verbond der Duitsche Landbouwwerktuigen industrie. Men beoogt het fabriceeren en invoeren van normen, van »een- heidsmachines". Er is nu een stelsellooze veelvormig heid, die de machines duur maakt en vaak in de practijk groote moeilijk heden veroorzaakt, omdat, als een onderdeel stukgaat, een vervangstuk moeilijk is te krijgen, of, als het er is, niet past. Iedere landbouwer weet welke schade dit kan geven, als het in den drukken werk- of oogsttijd is. Daar zijn er, die de normalisatie afkeuren, omdat zij vreezen voor smakelooze eenvormig heid, maar de voorstanders zeggen, dat het schoonheidsideaal gezocht moet worden in de richting der doeltreffend heid men heeft niets aan voorwerpen, die wel mooi, schoon, doch verre van doelmatig zijn. In Duitschland is men begonnen met de verbetering der vervoermiddelen, men wilde eenige orde brengen in den enormen wirwar van boerenwagens Zonder wagen kan geen enkel land bouwbedrijf. Valt in den zomer een wagenrad, door al te groote droogte, uit elkaar, en kan men geen vervang wiel krijgen, is daarbij de wagenmaker te druk, dan staat de boer raar te kijken. Door normalisatie van boeren wagens zouden zulke en andere moei lijkheden worden opgeheven. Uniformi seering is wel zeer noodig. Weet men wel, dat een groote fabriek in Assen niet minder dan 10 000 verschillende naafvormen in voorraad moet houden. Groote resultaten werden al verkre gen met maaimachinesvoor de maai- machineme8sen beslaan 400 verschil lende mesvormen I Verschillende firma's fabriceeren jaarlijks 10 000 machines, en dienovereenkomstig is natuurlijk ook de vraag naar onderdeelen. Men heeft nu bereikt, dat het maaimachine- mes slechts twee lemmetten geeft, waarmee men in de toekomst hoopt uit te komen. Ook de constructeurs van dorscb- machines zijn ijverig met de nermali satie bezigde normalisatie van egge tanden is gereed, straks zal men overal losse eggetanden kunnen krijgende drie grootste fabrikanten van zaaima- chines hebben een ontwerp van eenheidsvoorste' gepubliceerd, dat zonder bezwaar ook voor hakmachine en kunstmeststrooier kan worden gebruikt. Men ziet, dat reeds belangrijke vorderingen zijn gemaakt. Verschillende landen houden vol verwachting hel oog op Duitschland gericht Ziektebestrijding bij Ooftteelt en Wetgeving. Er wordt al heel wat gedaan aan ziektebestrijding en toch nog veel te weinig. Vele telers zijn lakscb, óf omdat zij het nut niet inzien, öf omdat zij meenen of doen alsof dat alle bestrijding faalt zoolang niet alle kweekers ze loepassen. Dit laatste is slechts ten deele juist, 't Is waar, dat de bestrijding eerst dan volkomen doel treft en met de minste kosten kan gebeuren, als ieder er aan deelneemt, maar niettemin kannen tal van telers uit ervaring getuigen, dat zij de ziekte bestrijding met succes en voordeel toepassen, ook al doen hun buurlui dat niet Toch blijft het hoogslgewenscht, én met het oog op de resultaten én met het nog op de moeilijkheden, welke de export geeft, als eenige ziekte heerschl, dat zooveel mogelijk alle kweekers de bestrijding ter hand nemen. lijn WRIGLEY's P.K.-Kauwbonbons de aangenaamste en gezondste versnapering. Bij voetbal en tennis, motorsport en athle- tiek, fiets- en wandeltochten zullen zij U heerlijk verfrisschen en elk gevoel van vermoeidheid verdrijven. P.K.-Kauwbonbons stalen de zenuwen, stillen den dorst, houden den mond gezond en bevorderen de spijsvertering. Ook onder Uw dagelijksch werk komen WRIGLEY's P.K.-Kauw bonbons van pas. - zij houden Uw gestel en humeur in orde. En het is een goedkoope versnapering4 bonbons voor 5 cent. Nu hebben we een Meeldauwwet sedert 1912, in 1915 gewijzigd, en een Plantenziektewet. De eerste verbiedt het te koop sanbieden, verkoopen, be reiden, vervoeren en doen vervoeren van struiken of vruchten, die aangetast zijn door den Amerikaanschen kruis- bessenmeeldauw. En de Plantenziektewet zegt, dat bij algemeenen maatregel van bestuur, 't zij voor een bepaalde streek of voor het geheele land, voorschriften tot be strijding kunnen worden gegeven, indien ernstig gevaar voor de cultuur dreigt. Maar wat zien we in de practijk van de toepassing dier artikelen Er bestaan ook hier en daar gemeentelijke verordeningen, als te Eist, Valburg en Herveld, te Zwaag en Blokker; in Limburg en Brabantsche gemeenten zijn verordeningen, die voorschrijven, dat op bepaalden datum rupsennesten uit hagen, struiken en boomen moeten worden verwijderd; ze worden over 't algemeen echter slecht nageleefd. 't Blijft te betreuren, dat ernstige kweekers, die alles doen om een goed product te kweeken, door de nalatig heid ven anderen op hoogere kosten worden gejaagd dan noodig is, en vaak niet die uilkomsten zien, welke men zou mogen verwachten, als ieder mee deed. Propaganda is daarom noodigle. om de telers voor te lichten 2e. om ze allen in de organisaties te brengen. Van een organisatie kan de meeste kracht uitgaan. De Boomkweekers- vereeniging te Oudenbosch (N.Br) schrijft aan haar leden de verplichting voor om de bestrijding naar gegeven deskundige voorlichting uit te voeren. Zoo moet het. Door gezamenlijk de handen ineen te slaan kan zeer veel worden bereikt. En als dan hier ook een wet kwam, gelijk in verschillende Amerik. Stalen, die den telers den plicht oplegde zich aan te sluiten, dan kwamen we aardig in de goede rich ting Inlusschen laten alle deskundige goedgezinde kweekers het voorbeeld een man van de wereld nam hij af scheid U veroorlooft mij zeker wel, dat ik mij voor vanavond verwijder... Ik zou u niet graag storen, u hebt immers familieaangelegenheden te be spreken. Hij ging naar de deur. Eveline keek hem aan, als zag zij hem voor den eersten keer. Hij had op een snijdenden toon ge sproken, die duidelijk genoeg zijn mis noegdheid over de onaangename ont dekking te kennen gaf. Ik betreur het ten zeerste, maar u begrijpt, zulke familie... Everard Dimier begreep maar al te wel en nauwelijks had Gaston Lacaze, die een schoonzoon naar zijn zin ge weest was, de deur achter zich geslo ten, of Dimier richtte al zijn woede en ontgoocheling op de indringster, die hem dezen smaad berokkende. Hij stond op en greep Miotte bij den pols: Waarlijk, gij hebt uw tijd goed gekozen 1 Ziet gij dan niet, dat gij de toekomst uwer zuster verwoest, ziet gij niet in, dat zoolang gij in deze kamer ademt, geen eerlijke man den drempel dezer woning betreden zal, dat men geen vrouw uit zulk een familie be geert 1 1 Miotte antwoordde niet. Zij zweeg en liet zich door den ijzeren druk zijner vuist terugdringen. Zij steunde licht, bukte de schouders als vreesde zij de komende slagen. En de hoop, die onder den adem der barmhartigheid van Saville was opge groeid, slierf weg. Zij berustte in haar geven. De resultaten zullen anderen doen volgen. Wenken en mededeelingen. Voor organisators van tentoonstellin gen was er op de Tentoonstelling le Leeuwarden nog wel iets le leeren. De aanleg was royaal en ruim, men had gerekend op naitigheid de hoofdwegen waren betegeld. Alleen de bekroonde dieren en de keurcollectie kwahaen op de tentoonstelling. Men Kreeg er te zien een bewaar plaats van pootaardappelen, voor vele vereenigingen van belang voorts hooi- afladers en een hooiblazer in werking; een modelstal, waar melkproeven wer den gehouden; de wijze waarop de t.b.c. wordt bestreden. Mooie dingen om na le volgen. Eén opmerking was te maken de tentoonstelling had overzichtelijker kunnen zijn, de ruimte was er. Men moet niet, als op vele tentoon stellingen, naar een of andere afdeeling behoeven te zoeken. Als men binnen komt, moet men zich spoedig kunnen oriënteeren, en geen gevaar loopen iets over te slaan. Het is ook veel prettiger en gezelliger als men het geheel kan overzien. Weet gij Weet gij, dat men de meststoffen tegenwoordig onderscheidt in »zure" en »alcalische"; dal »zure" meststoffen die meststoffen zijn, waarvan de plant het alcalische deel opneemt en het zure achterlaat Weet gij, dat men zijn grond kan laten onderzoeken aan hei Proefstation, waar men u dan vertelt, hoe (zuur of alcalisch) ge moet bemesten; dat dooi dit grondonderzoek reeds veel is bereiki en de praktijk er wel bij vaart Weet gij ook, dat een Vereeniging is opgericht, die de exploitatie ter hand zal nemen van een Bedrijfslaboralorium voor Grondonderzoek, dat het werk van het Proefstation wil overnemen, ten einde den grooten vloed van monsters lot en staakte haar pogen, het hart van den vader mild te stemmen. Waarom had zij gehoor gegeven aan den wensch van Saville om hierheen te komen Zonder hem zou zij het nooit gewaagd hebben en zij vroeg zich af, of het niet b6ter geweest ware. Saville had zich vergist, hij kende de koppigheid van haar vader niet, en zijn trots.nu was alles verloren, on herroepelijk verloren. De moeder waagde het tusschenbeide te komen en smeekte: Everard, jaag haar niet weer weg, Everard, ik bid je.. Eveline weende en bad met de moe der mee: Vader, vader, laat haar hier, stuur haar niet weg, mijn eenige zuster 1 Hij hoorde het niet, of wellicht werd hij door de voorspraak van beiden nog meer verbitterd. Hij stootte de onge lukkige van zich af en duwde haar naar de deur. Het scheen hem toe dat alles weer goed zou komen, wanneer zij maar weer weg was. De deur uit met je 1 Hier is voor jou geen piaats meer 1 Begin een nieuw, een beter leven, zoo ge kunt... hier is geld... Hij reikte haar zijn beurs. Maar kruis nooit meer den weg uwer zus'er, voordat die geheel ver zorgd is, begrepen 1 Later, dan zullen wij zien 1 Het geld rolde op den gmnd. Miotte deed niet de geringste moeite meer, den vader zachter te stemmen een laalslen blik van vertwijfeling trof den partijdigen rechter en ge- ruischloos, zooals zij gekomen was, ging zij heen, zonder een enkel woord van verwijt, noch zelfverdediging... en verdween, gelijk een schaduw in den donkeren nacht. De zware huisdeur was dichtgeslagen. Verschrikt en angstig zwijgen heersch te in de kamer. Niemand bewoog zich, terwijl aller oogen op de deur ge vestigd bleven. De wind huilde en de regen kletter de tegen de ruiten en daarbuiten in weer in wind stond een arme verla tene, een verstootene en wijt niet waarheen... Het scheen, alsof alle booze geesten zich ontketend hadden en met schrille stem lachten om het werk der barm hartigheid en de meedoogenloosheid en de zelfzucht der menschen, die het verzoeningswerk door hun eigen ik zucht bedierven... de menschen, die zich zeiven schuldloos dachten en steenen wierpen naar hun broeders, die aan den voet der steile muren dood bloedden. Dan werd alles wederom stil en niets vernam men dan het steunen van den wind, dat klonk als het weeklagen eener dieptreurige menschelijke stem.., V „Zooals ook wy vergeven onzen schuldenaren"... Mona Liza stond op en sloot de piano, zij wilde niet meer spelen, elke toon deed haar pijn ach, de muziek, die steeds haar trouwe vriendin ge weest was, wie zij in hare gelukkige

Peel en Maas | 1927 | | pagina 7